تشخیص اعتیاد به گل چگونه است

تشخیص اعتیاد به گل

تشخیص اعتیاد به گل موضوعی است که ما دراین مطلب بررسی خواهیم کرد.  ما با ارائه 10 علامت ظاهری افرادی که گل می کشند، به شما کمک خواهیم کرد خصوصیات افرادی که گل می کشند را بهتر بشناسید. همچنین، علائم ظاهری مصرف گل را بررسی خواهیم کرد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، شناسایی افرادی که گل یا ماری جوانا می کشند داشتید، می توانید از کارشناسان دکتر فکر کمک بگیرید.

راه های تشخیص اعتیاد به گل

راه های تشخیص اعتیاد به گل

تشخیص اعتیاد به گل، کار مشکلی نیست اگر علائم آن را بدانید. از آنجایی که امروزه بسیاری از جوانان و حتی نوجوانان به صورت مداوم و یا تفریحی به استفاده از ماده مخدر گل اعتیاد دارند، ما در ادامه قصد داریم 10 علامت ظاهری افرادی که گل می کشند را بررسی کنیم.

وابستگی شدید به ماری جوانا

 درست مثل هر ماده مخدر، استفاده منظم از ماری جوانا منجر به اعتیاد می شود. این بدان معناست که شما هر بار به استفاده بیشتری از ماده مخدر نیاز پیدا خواهید کرد.

استفاده زیاد از ماری جوانا یا گل

گاهی افراد تمایل و یا تصمیمی برای استفاده بیش از حد گل ندارند؛ اما وقتی شروع به استفاده می کنند، متوجه خواهند شد که تمایل شان برای مصرف و میزان مصرف شان بسیار بیشتر از حد مورد نظر بوده است. اگر این اتفاق به صورت منظم رخ دهد، نشان دهنده اعتیاد خواهد بود و می تواند در تشخیص اعتیاد به گل مورد توجه قرار بگیرد.

نداشتن توان برای ترک

گاهی افرادی که گل می کشند، برای قطع مصرف تلاش بسیاری می کنند؛ اما نمی توانند این کار را انجام دهند و به همین دلیل نه تنها مصرف شان را کاهش نمی دهند ؛ حتی ممکن است بسیار بیشتر از آنچه مدنظرشان بوده استفاده کنند. عدم توان در ترک مخدر گل نیز از نشانه های بارز اعتیاد شدید به آن می باشد. این مورد می تواند یکی از نشانه های مهم در تشخیص اعتیاد به گل مورد توجه قرار بگیرد.

مشکلات جسمی و رفتاری و تغییرات ظاهری

تشخیص اعتیاد به گل با تغییرات ظاهری

در تشخیص اعتیاد به گل می توانید از تغییرات ظاهری و یا تغییرات بروزیافته در رفتار و وضعیت جسمی افراد نیز استفاده کنید. این تغییرات بسیار گسترده هستند که در ادامه تمامی موارد را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد.

کاهش فعالیت مفید فرد

برای تشخیص اعتیاد به گل می توانید به کاهش زمان اختصاص یافته برای انجام فعالیت های مفید روزانه رجوع کنید. افراد معتاد به گل کم کم از انجام تمامی وظایف مربوط به کارهای شغلی و حتی خانوادگی طفره خواهند رفت و به جای آن زمان بیشتری را به مصرف مواد اختصاص می دهند.

ادامه مصرف با وجود تمامی مشکلات

گاهی فرد از تمامی مشکلات پیش آمده در شغل خود و حتی خانواده آگاه است؛ اما باز هم برای کشیدن ماده مخدر مصر است. به طور مثال ممکن است به فرد اخطار داده شود که اگر حتی یک بار دیگر تاخیر داشته باشد، مجازات شده و یا اخراج می شود؛ اما فرد با وجود تمامی این اخطارها باز هم گل می کشد. ااین مورد نه تنها در تشخیص اعتیاد به گل، بلکه در بسیاری از اعتیادها مورد توجه است.

 استفاده از ماری جوانا برای فرار از مشکلات

اگر احساس می کنید تنها راهی که می توانید برای مشکلات محل کار و روابط خود را از آن استفاده کنید، کشیدن گل است، یعنی به این ماده معتاد شده اید. این مورد نیز برای تشخیص اعتیاد به گل می تواند مفید باشد.

استفاده از گل برای خلاقیت، آرامش یا احساس لذت

برخی افراد تصور می کنند با استفاده از ماری جوانا یا گل می توانند خلاقیت بیشتری داشته باشند و یا احساس لذت و آرامش بیشتری بکنند. اگر فردی چنین حسی را داشته باشد، یعنی به ماده مخدر گل معتاد است.این موضوع برای تمامی افراد در تشخیص اعتیاد به گل صادق نیست زیرا شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است.

محدودکردن روابط به دوستان خاص

تشخیص اعتیاد به گل با روابطه دوستانه

اگر تمامی رفت و آمدها و روابط شما محدود به افراد خاصی شده است که احتمالاً مانند خودتان معتاد به گل هستند، این مورد نیز می تواند از جمله نشانه های تشخیص اعتیاد به گل باشد.

 عدم توانایی در انجام مسئولیت های روزمره

 اگر مسئولیت های مهمی در زندگی روزمره خود دارید؛ اما به دلیل عدم توانایی در تمرکز و یا مدیریت زمان به انجام آن ها نمی رسید، باید به اعتیاد خود شک کنید. این مورد نه تنها در تشخیص اعتیاد به گل، بلکه در تشخیص بسیاری از اعتیادهای دیگر مورد توجه قرار می گیرد.

اگر از ماری جوانا استفاده می کنید، ممکن است از خود بپرسید که آیا به آن اعتیاد پیدا کرده اید؟ اگر چنین است، در اینجا چیزی وجود دارد که ممکن است تعجب آور باشد، شما در مسیر تغییر عادت های خود در رابطه با دارو به یک مرحله مهم رسیده اید.

چرا؟ زیرا، مانند سایر انواع اعتیاد، انکار در میان افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند معمول است. دلیل این موضوع  گاهی اوقات عدم آگاهی و گاهی امتناع از پذیرش واقعیت است، اما افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند هرگز اعتراف نمی کنند که معتاد به آن هستند. به همین دلیل هم مهم است که راه ها و علائم تشخیص اعتیاد به گل را بشناسید.

برای اطلاع از نحوه انجام تست اعتیاد به گل کلیک کنید.

ما در قسمت فوق برخی از رایج ترین نشانه هایی که را می تواند در تشخیص اعتیاد به گل موثر باشد، بررسی کردیم. در ادامه قصد داریم راه های دیگری را که در تشخیص اعتیاد به گل موثر است، بشناسیم.

در واقع، بسیاری از کاربران ماری جوانا به شدت انکار می کنند که حتی ممکن است به ماری جوانا اعتیاد داشته باشد. بنابراین اگر در حال سوال هستید که آیا اعتیاد به ماری جوانا امکان پذیر است یا خیر،  حداقل شما از کسانی که حتی این احتمال را در نظر نمی گیرند، پیشی می گیرید.

شناسایی افرادی که گل می کشند، چگونه ممکن است؟

شناسایی و تشخیص اعتیاد به گل

برای تشخیص اعتیاد به گل، گاهی شناخت خصوصیات افرادی که گل می کشند و یا اطلاع از علائم ظاهری مصرف گل می تواند موثر باشد. ما درابتدا اثرات ماری جوانا بر روی مغز را بررسی می کنیم و در ادامه با بررسی اثرات گل روی سلامت بدن و همچنین ظاهر افراد، به شما کمک می کنیم تا به راحتی بتوانید به شناسایی افرادی که گل می کشند بپردازید.

اثرات طولانی مدت ماری جوانا بر روی مغز چیست؟

برای تشخیص اعتیاد به گل، یکی از ساده ترین راه ها آگاهی از تاثیر گل بر روی مغز است. با آگاهی از تاثیر ماری جوانا روی مغز می توانید رفتار و تفکرات این افراد را بهتر شناسایی کنید.

آزمایش های حیوانی و تاثیر گل

شواهد اساسی از تحقیقات حیوانی و تعداد فزاینده ای از مطالعات بر روی انسان نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ماری جوانا می تواند باعث تغییرات نامطلوب طولانی مدت یا احتمالاً دائمی در مغز شود. موش های در معرض THC قبل از تولد، بلافاصله پس از تولد یا در دوران بلوغ، مشکلات قابل توجهی در یادگیری و حافظه در اواخر زندگی نشان می دهند. بررسی ها بر روی موش ها همچنین نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض THC در نوجوانان با یک سیستم پاداش تغییر یافته همراه است  و این احتمال را دارد که فرد به راحتی به سمت استفاده از دیگر مواد مخدر کشیده شود.

به همین دلیل هم هست که گفته می شود گل می تواند دروازه ای برای اعتیاد به سایر مواد مخدر باشد.

آزمایش های انسانی و تاثیر گل

آزمایش برای تشخیص اعتیاد به گل

مطالعات تصویربرداری روی تأثیر ماری جوانا بر ساختار مغز انسان، نتایج متناقضی را نشان داده است. برخی مطالعات نشان می دهد مصرف منظم ماری جوانا در دوره نوجوانی با تغییر اتصال و کاهش حجم مناطق خاص مغز درگیر در طیف وسیعی از عملکردهای اجرایی مانند حافظه، یادگیری و کنترل تکانه ها در مقایسه با افرادی که استفاده نمی کنند، همراه است. سایر مطالعات تفاوتهای ساختاری مهمی بین مغز افرادی که این دارو را استفاده می کنند و استفاده نمی کنند پیدا نکرده اند.

چندین مطالعه، از جمله دو مطالعه طولی بزرگ، نشان می دهد که مصرف ماری جوانا می تواند باعث اختلال عملکردی در توانایی های شناختی شود اما درجه و یا مدت زمان اختلال، به سن شروع مصرف فرد و میزان و مدت استفاده وی بستگی دارد.

برای دریافت پاسخ سوال آیا گل اعتیاد آور است؟کلیک کنید.

برخی مطالعات همچنین مصرف ماری جوانا را با کاهش ضریب هوشی مرتبط دانسته اند، به ویژه هنگامی که مصرف آن از نوجوانی شروع شده و منجر به اختلال مداوم استفاده از حشیش در بزرگسالی می شود. با این حال، همه مطالعات در مورد ارتباط بین ماری جوانا و ضریب هوشی به یک نتیجه نرسیده اند و اثبات اینکه ماری جوانا باعث کاهش ضریب هوشی می شود، هنگامی که عوامل متعددی وجود دارد که می تواند نتایج چنین مطالعاتی مانند ژنتیک را تحت تأثیر قرار دهد، دشوار است. محیط خانوادگی، سن اولین استفاده، دفعات مصرف، ابتلا به اختلال مصرف، مدت زمان مصرف و مدت زمان مطالعه متغیرهایی هستند که بر روی نتایج تاثیر گذار خواهند بود.

یکی از خدماتی که ما در مرکز مشاوره دکتر فکر به والدین و افراد ارائه می‌دهیم آگاهی از نحوه تشخیص اعتیاد به گل است .در این نوع مشاوره، کارشناسان و متخصصان شما را از علائم آگاه می کنند تا بتوانید در تشخیص اعتیاد به گل به راحتی این کار را انجام دهید.

یک مطالعه طولی بزرگ در نیوزیلند نشان داد که اختلال مداوم استفاده از ماری جوانا با استفاده مکرر از نوجوانی با از دست دادن میانگین 6 یا حداکثر 8 امتیاز ضریب هوشی اندازه گیری شده در اواسط بزرگسالی همراه است . افرادی که فقط در بزرگسالی شروع به مصرف ماری جوانا می کردند، امتیاز ضریب هوشی خود را از دست ندادند. دو مطالعه دیگر نشان داد که جوانان استفاده کننده از ماری جوانا کاهش قابل توجهی در توانایی کلامی (معادل 4 امتیاز ضریب هوشی) و دانش عمومی را بین سالهای قبل از سن (9 تا 12 سالگی ، قبل از استفاده) و اواخر بلوغ تحربه می کنند.

مصرف ماری جوانا چه تاثیری بر مدرسه، کار و زندگی اجتماعی دارد؟

تاثیر اعتیاد به گل بر مدرسه

همانطور که گفته بودیم برای تشخیص اعتیاد به گل، راه های فراوانی وجود دارد. ما در ادامه قصد داریم خصوصیات افرادی که گل می کشند در اجتماع را بررسی کنیم.

تحقیقات نشان داده است که تأثیرات منفی ماری جوانا بر روی توجه، حافظه و یادگیری می تواند روزها یا هفته ها پس از از بین رفتن اثرات حاد دارو، بسته به سابقه فرد در مصرف دارو، ادامه داشته باشد. در نتیجه، کسی که روزانه گل می کشد ممکن است کاهش کیفیت عملکردی قابل توجه در فعالیت های روزانه خود داشته باشد. شواهد قابل توجه نشان می دهد که دانش آموزانی که ماری جوانا می کشند، نتایج تحصیلی ضعیف تری نسبت به همسالان غیر معتاد خود دارند. به عنوان مثال، یک بررسی از 48 مطالعه مرتبط نشان داد که مصرف ماری جوانا با افت تحصیل (یعنی کاهش احتمال فارغ التحصیلی) همراه است. یک تحلیل اخیر با استفاده از داده های سه مطالعه بزرگ در استرالیا و نیوزیلند نشان داد که نوجوانانی که به طور منظم ماری جوانا استفاده می کردند احتمال اینکه دبیرستان را به پایان برسانند یا مدرک بگیرند، به طور قابل توجهی کمتر از همسالان غیر استفاده کننده آنها بود. آنها همچنین شانس بسیار بیشتری برای ایجاد وابستگی، استفاده از سایر مواد مخدر و اقدام به خودکشی داشتند. همچنین چندین تحقیق نشان داده است که مصرف ماری جوانا به دلیل کاهش درآمد، وابستگی بیشتر به رفاه، بیکاری، رفتار مجرمانه و رضایت از زندگی پایین تر است.

اینکه در تمامی این موارد، گل تا چه میزان به صورت مستقیم موثر است، جای سوال دارد.

برای تشخیص اعتیاد به گل راه های بسیاری وجود دارد. اما یک سری از موارد با دقت بیشتری می توانند تشخیص اعتیاد به گل را انجام دهند. ما در دکتر فکر به شما کمک می کنیم با استفاده از این راه ها بتوانید در کمترین زمان نسبت به افراد اطراف تان تشخیص اعیتاد به گل را انجام دهید. فراموش نکنید هرچه تشخیص اعتیاد به گل سریع تر انجام شود، درمان آسان تر خواهد بود.

زیرا ممکن است عوامل دیگری به طور مستقل افراد را مستعد استفاده از گل و پیامدهای مختلف زندگی منفی مانند ترک تحصیل کند.

مطالعات همچنین حاکی از وجود ارتباطات خاص بین مصرف گل و عواقب ناگوار در محیط کار، از جمله افزایش خطر صدمه یا تصادف خواهد شد. یک مطالعه در میان کارگران پست نشان داد که کارکنانی که در آزمایش ادرار قبل از استخدام آزمایش ماری جوانا مثبت داشتند، 55٪ داشتند بیشتر حوادث صنعتی، 85٪ آسیب بیشتر و 75٪ غیبت بیشتر در مقایسه با افرادی که از نظر مصرف ماری جوانا منفی بودند، داشته اند.

اثرات ماری جوانا بر سلامت ریه چیست؟

تاثیر ماری جوانا بر ریه

دود ماری جوانا مانند دود تنباکو تحریک کننده گلو و ریه است و می تواند باعث سرفه شدید در هنگام استفاده شود. این ماده همچنین حاوی مقادیری از مواد شیمیایی فرار و قطران است که مشابه دود توتون است و نگرانی در مورد خطر سرطان و بیماری های ریوی را افزایش می دهد. پس افرادی که در کنار سایر علائم مشکلات ریوی نیز دارند، مثبت در تشخیص اعتیاد به گل شناخته خواهند شد.

سیگار کشیدن ماری جوانا با التهاب مجاری تنفسی بزرگ، افزایش مقاومت راه هوایی و تورم ریه همراه است و کسانی که ماری جوانا می کشند علائم برونشیت مزمن را بیشتر از کسانی که نمی کشند گزارش می کنند. برخی از مطالعات موردی نشان داده اند که، به دلیل اثرات مهارکننده سیستم ایمنی THC، مصرف ماری جوانا ممکن است حساسیت به عفونت های ریوی، مانند ذات الریه را در افراد مبتلا به نقص ایمنی افزایش دهد. کشیدن ماری جوانا همچنین می تواند پاسخ ایمنی سیستم تنفسی را کاهش دهد  و احتمال ابتلای فرد به عفونت های تنفسی از جمله ذات الریه را افزایش دهد.

با این وجود، اینکه آیا کشیدن ماری جوانا باعث سرطان ریه می شود، همانطور که سیگار کشیدن باعث می شود، هنوز یک سوال بدون جواب باقی مانده است.

در حالی که ماری جوانا ممکن است برای سلامت ریه خطر کمتری نسبت به تنباکو داشته باشد، اما نباید از اثرات مضر کشیدن ماری جوانا چشم پوشی کرد. دود ماری جوانا حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر دود توتون است. مانند تنباکو، کشیدن ماری جوانا، حتی به ندرت، می تواند برخی از علائم زیر را ایجاد کند:

  • برونشیت حاد
  • سرفه مزمن
  • افزایش خلط (“بلغم”)
  • تنگی نفس
  • خس خس

اثرات ماری جوانا بر سلامت قلب چیست؟

تاثیر ماری جوانا بر قلب

استنشاق دود ماری جوانا باعث تسریع ضربان قلب شده و قلب شما را مجبور به کار بیشتر می کند. این اثرات  که در عرض 15 دقیقه شروع می شود و می تواند تا سه ساعت ادامه داشته باشد، احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد خطر ابتلا به حمله قلبی در اولین ساعت پس از استعمال ماری جوانا می تواند تا پنج برابر افزایش یابد.

مواد شیمیایی موجود در ماری جوانا همچنین با افزایش خطر نارسایی قلبی و اختلال ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است. استفاده مکرر از ماری جوانا در میان جوانان حتی در مقایسه با افرادی که از این دارو استفاده نمی کنند با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است.

اثرات ماری جوانا بر سلامت استخوان چیست؟

طبق یک مطالعه در سال 2017، مصرف ماری جوانای سنگین به طور منظم ممکن است تراکم استخوان را کاهش دهد. به طور خاص، محققان دریافتند که کسانی که ماری جوانا مصرف می کنند (بیش از 5000 بار در طول زندگی خود)، 5٪ تراکم استخوان کمتری نسبت به افرادی که به هیچ وجه ماری جوانا استفاده نمی کردند، خواهند داشت.

این کاهش تراکم استخوان خطر مشکلات سلامتی مرتبط با استخوان مانند پوکی استخوان را افزایش می دهد که می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.

از طرف دیگر، مطالعات دیگر نشان می دهد که THC ، CBD و سایر کانابینوئیدها ترمیم استخوان را تسریع می کنند و می توانند استخوان ها را پس از شکستگی قوی تر کنند.

پس کاهش بی دلیل تراکم استخوان، می توان از راه های تشخیص اعتیاد به گل باشد.

ماری جوانا و ارتباط آن با سرطان

طبق بررسی منتشر شده در سال 2015، یک مطالعه نشان داد که افراد معتاد به گل سه برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار سرطان سر و گردن می شوند.

از آنجا که دود ماری جوانا حاوی تعدادی ماده سرطان زا و سه برابر مقدار مواد موجود در دود تنباکو است، به نظر منطقی استنباط می شود که احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد معتاد به گل افزایش می یابد.

اثرات ماری جوانا بر سایر جنبه های سلامت جسمی چیست؟

در تشخیص اعتیاد به گل یا ماری جوانا می توانید از علامت هایی که مربوط به سایر جنبه های سلامت جسمی می شود نیز استفاده کنید.

چند دقیقه پس از استنشاق دود ماری جوانا، ضربان قلب فرد افزایش می یابد، مجاری تنفسی شل شده و بزرگ می شوند و رگ های خونی چشم منبسط می شوند و باعث می شود چشم ها خون آلود به نظر برسند. ضربان قلب به طور معمول 70 تا 80 ضربان در دقیقه است و ممکن است 20 تا 50 بار در دقیقه افزایش یابد یا حتی در بعضی موارد ممکن است دو برابر شود. مصرف داروهای دیگر با ماری جوانا می تواند این اثر را تقویت کند.

شواهد محدودی نشان می دهد که خطر حمله قلبی در فرد در اولین ساعت پس از استعمال ماری جوانا تقریباً 5 برابر خطر معمول  است.  این مشاهده را می توان تا حدی با افزایش فشار خون (در بعضی موارد) ماری جوانا و ضربان قلب و کاهش ظرفیت خون برای حمل اکسیژن مرتبط  دانست. ماری جوانا همچنین می تواند باعث افت فشار خون ارتاستاتیک (عجله سر یا سرگیجه هنگام ایستادن) شود، که احتمالاً خطر غش و افتادن را افزایش می دهد.

چند مطالعه نشان داده است که ارتباط مشخصی بین مصرف ماری جوانا در نوجوانی و افزایش خطر ابتلا به یک نوع تهاجمی سرطان بیضه (تومور سلول جوانه ای بیضه) وجود دارد که عمدتا مردان جوان بالغ را مورد حمله قرار می دهد.

مطالعات نشان داده است که در موارد نادر، استفاده مزمن از ماری جوانا می تواند منجر به سندرم هایپرمزیس کانابینوئید شود. وضعیتی که با دوره های مکرر تهوع، استفراغ و کمبود آب مشخص می شود. این موارد می توانند در تشخیص اعتیاد به گل، مورد استفاده قرار بگیرند.

مصرف گل و تغییرات شدید در خلق و خو

تاثیر گل بر خلق و خو

شاید تغییرات خلق و خو یکی از واضح ترین نشانه ها در تشخیص اعتیاد به گل باشد. زیرا برخی تغییرات ظاهری یا بدنی قابلیت کتمان کردن دارند؛ اما فرد تغییرات خلق و خودی خود را نمی تواند به راحتی مهار نماید.

اگرچه این تأثیرات می تواند موقتی باشد، اما مصرف گل با یک نوع بسیار جدی از مشکلات روانی به نام روان پریشی در ارتباط است.

افراد جوانتر در سنین نوجوانی و اوایل بیست سالگی بخصوص پس از مصرف مواد مخدر از جمله گل در معرض ابتلا به روان پریشی قرار دارند. اگر نمی خواهید والدینتان از این موضوع مطلع شوند ، به تنهایی یا با یکی از دوستان خود به پزشک مراجعه کنید یا یک کلینیک جوانان پیدا کرده تا به شما کمک کند.

اختلال اعتیاد و گل

همانطور که در لیست 10 علامت ظاهری افرادی که گل می کشند، اشاره کردیم، یکی از ساده ترین راه های تشخیص اعتیاد به گل، به وجود آمدن اختلال مصرف به این ماده در فرد است.

مصرف ماری جوانا می تواند منجر به توسعه مصرف مشکلی شود که به عنوان اختلال استفاده از ماری جوانا شناخته می شود و در موارد شدید به شکل اعتیاد در می آید. اطلاعات اخیر حاکی از آن است که 30٪ از افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند ممکن است دارای درجاتی از اختلال مصرف ماری جوانا باشند.

اختلالات مصرف ماری جوانا غالباً با وابستگی همراه است. در این حالت فرد هنگام مصرف دارو علائم ترک را احساس می کند. افرادی که به طور مکرر از ماری جوانا استفاده می کنند اغلب تحریک پذیری، مشکلات خلقی و خواب، کاهش اشتها، بی قراری ویا انواع مختلف ناراحتی جسمی را گزارش می دهند که در هفته اول پس از ترک به اوج خود می رسد و تا 2 هفته ادامه دارد. وقتی مغز با کاهش تولید و حساسیت به انتقال دهنده های عصبی اندوکانابینوئید، خود را با مقادیر زیادی از دارو سازگار می کند.

اختلال در مصرف ماری جوانا زمانی به اعتیاد تبدیل می شود که فرد نتواند مصرف مواد مخدر را متوقف کند. حتی اگر این امر در بسیاری از جنبه های زندگی وی تداخل ایجاد کرده باشد.

آیا ماری جوانا می تواند به عنوان دارو مورد استفاده قرار بگیرد؟

تاثیر گل به عنوان دارو

خواص دارویی بالقوه ماری جوانا و اجزای آن ده ها سال است که مورد تحقیقات و بحث های داغ است. THC خود مزایای پزشکی را در فرمولاسیون های خاص اثبات کرده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده این ماده را که به صورت قرص برای درمان حالت تهوع در بیماران تحت شیمی درمانی سرطان و تحریک اشتها در بیماران، تأیید کرده است.

علاوه بر این، چندین داروی مبتنی بر ماری جوانا دیگر تأیید شده اند یا در حال آزمایش های بالینی هستند.

FDA همچنین داروی مایع مبتنی بر CBD به نام  Epidiolex® را برای درمان دو نوع صرع شدید کودکان، سندرم Dravet و سندرم Lennox-Gastaut تأیید کرد.

آیا مصرف ماری جوانا در دوران بارداری و پس از آن می تواند به کودک آسیب برساند؟

با توجه به تغییر سیاست های مربوط به دسترسی به ماری جوانا و همچنین افزایش قابل توجه در دهه گذشته در تعداد زنان باردار که به دنبال درمان اختلال در مصرف مواد برای استفاده از ماری جوانا هستند، تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری لازم است. یک مطالعه نشان داد که حدود 20٪ از زنان باردار 24 ساله و کمتر از نظر اعتیاد به گل مثبت ارزیابی می شوند. با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که زنان در مورد آزمایش گل از طریق آزمایش مواد مخدر تقریباً دو برابر بیشتر از آنچه در اقدامات خود گزارش شده، غربالگری می کنند. این نشان می دهد که میزان مصرف گزارش شده از گل در زنان باردار ممکن است معیار دقیقی برای استفاده از ماری جوانا نباشد.

هیچ تحقیق انسانی در رابطه با مصرف ماری جوانا و احتمال سقط جنین وجود ندارد، گرچه مطالعات حیوانی نشان می دهد اگر ماری جوانا در اوایل بارداری استفاده شود خطر سقط جنین افزایش می یابد. برخی از ارتباطات بین مصرف ماری جوانا در دوران بارداری و رشد بعدی و اختلالات بیش فعالی در کودکان صحبت می کنند. شواهد نشان می دهد که مصرف گل توسط زنان باردار با تولد زودرس مرتبط است و استفاده طولانی مدت ممکن است این خطرات را افزایش دهد.

روندهای اخیر در پذیرش درمان برای استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری

برخی از زنان استفاده از ماری جوانا را برای درمان حالت تهوع همراه با بارداری موثر می دانند. با این حال، هیچ تحقیقی مبنی بر اینکه این یک عمل ایمن است وجود ندارد و به طور کلی توصیه نمی شود. زنانی که قصد استفاده از ماری جوانا پزشکی در دوران بارداری را دارند نباید این کار را بدون مراجعه به مراکز بهداشتی خود انجام دهند. مطالعات حیوانی نشان داده است که غلظت متوسط ​​THC، هنگامی که به مادران هنگام بارداری یا شیردهی تزریق می شود، می تواند اثرات طولانی مدت از جمله افزایش استرس پذیری و الگوهای غیرطبیعی تعاملات اجتماعی، بر روی کودک داشته باشد.

تحقیقات انسانی نشان داده است که برخی از نوزادان متولد شده از زنانی که در دوران بارداری خود از ماری جوانا استفاده کرده اند، واکنش های متفاوتی به محرک های بینایی، لرزش بیشتر و گریه شدید نشان می دهند که می تواند مشکلات رشد عصبی را نشان دهد.

تاثیر مصرف گل بر شیردهی

درباره مصرف گل و شیردهی اطلاعات کمی در دست است. یک مطالعه نشان می دهد که مقادیر متوسط ​​THC وقتی مادر از ماری جوانا استفاده می کند به شیر او راه پیدا می کند . برخی شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض THC از طریق شیر مادر در ماه اول زندگی می تواند منجر به کاهش رشد حرکتی در 1 سالگی شود.

درمان های موجود برای اختلالات استفاده از ماری جوانا

درمان اعتیاد به گل

ما تا این قسمت سعی کردیم راه هایی را که برای تشخیص اعتیاد به گل وجود دارد، بررسی کنیم. پس از تشخیص اعتیاد به گل، قدم بعدی درمان است. به همین دلیل توصیه می کنیم در ادامه همراه ما باشید تا از درمان های مرتبط با اعتیاد گل اطلاعات لازم را بدست آورید.

به نظر می رسد اختلالات مصرف ماری جوانا بسیار شبیه سایر اختلالات مصرف مواد است، اگرچه نتایج بالینی طولانی مدت ممکن است کمتر باشد. به طور متوسط​​، بزرگسالانی که به دنبال درمان اختلالات استفاده از ماری جوانا هستند، بیش از 10 سال تقریباً هر روز ماری جوانا استفاده کرده اند و بیش از شش بار اقدام به ترک آن کرده اند. آنها همچنین ممکن است از مواد دیگری مانند کوکائین یا الکل استفاده یا معتاد شوند. مطالعات موجود نشان می دهد که درمان موثر اختلال سلامت روان با درمان های استاندارد شامل داروها و درمان های رفتاری ممکن است به کاهش مصرف ماری جوانا کمک کند، به ویژه در افرادی که با مصرف سنگین درگیر هستند و کسانی که بیشتر دچار اختلالات روانی مزمن هستند.

درمان های رفتاری برای درمان اعتیاد به ماری جوانا

نوعی روان درمانی است که به افراد جهت یادگیری و اصلاح رفتارهای مسئله دار به منظور تقویت کنترل بر خود، قطع مصرف مواد مخدر و رفع طیف وسیعی از مشکلات دیگری که اغلب با آنها اتفاق می افتد، راهکارهایی را به افراد می آموزد.

مدیریت اقتضایی

 یک رویکرد مدیریت درمانی مبتنی بر نظارت مکرر بر رفتار هدف و تأمین (یا حذف) پاداشهای ملموس و مثبت در صورت بروز رفتار هدف (یا عدم آن).

درمان تقویت انگیزه

 نوعی مداخله سیستماتیک است که برای ایجاد تغییر سریع و با انگیزه داخلی طراحی شده است. این درمان برای درمان فرد تلاش نمی کند، بلکه منابع داخلی او را برای تغییر و درگیر کردن در درمان بسیج می کند.

در حال حاضر، FDA هیچ دارویی را برای درمان اختلال استفاده از گل تأیید نکرده است، اما تحقیقات در این زمینه فعال است. از آنجا که مشکلات خواب به طور برجسته ای در ترک ماری جوانا وجود دارد، برخی از مطالعات در حال بررسی اثربخشی داروهایی هستند که به خواب کمک می کنند.

خلاصه مطلب

در این مطلب، تشخیص اعتیاد به گل با بررسی 10 علامت ظاهری افرادی که گل می کشند، بررسی گردید. ما سعی کردیم با بررسی خصوصیات افرادی که گل می کشند و همچنین، علائم ظاهری مصرف گل در افراد این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص شناسایی افرادی که گل می کشند داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا دررابطه با گل یا ماری جوانا و نشانه های اعتیاد به آن، اطلاعات کاملی را بدست آورید.

آیا استفاده از گل برای مادران باردارو شیرده مضر است؟

بله می تواند برای کودک و مادر مضر باشد.

آیا بین استفاده از گل و کاهش ضریب هوشی رابطه ای وجود دارد؟

برخی تحقیقات این موضوع را تایید کرده اند که رابطه مستقیم بین این دو وجود دارد.

آیا برای تشخیص اعتیاد به گل می توان از راه هایی غیر از آزمایش استفاده کرد؟

بله برای تشخیص اعتیاد به گل روش های متعددی وجود دارد که ما در متن به آن ها اشاره کردیم.

در تشخیص اعتیاد به گل علائم ظاهری شامل چه مواردی است؟

علائم ظاهری می تواند قرمزی چشم، کاهش وزن، رنگ پریدگی و بسیاری موارد دیگر باشد.

3/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور