مشاوره شغلی
مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

مشاوره شغلی، یکی از حوزه های مشاوره ای است که بسیاری از جویندگان کار از آن غافل هستند. با برخورداری از مشاوره شغلی، شما می توانید خیلی دقیق برای آینده کاری خود برنامه ریزی کنید، از نقاط قوت و ضعف تان با خبر شوید و با سرعتی مثال زدنی به سوی کسب موفقیت های پی در پی حرکت نمایید. ما در این مطلب به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم، به بررسی زمان مناسب جهت دریافت مشاوره شغلی بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم چه افرادی نیازمند مشاوره شغلی هستند؟ در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص مشاوره شغلی داشتید، می توانید با کارشناسان ما در رابطه با مشاوره شغلی حضوری، مشاوره شغلی آنلاین و مشاوره شغلی تلفنی تماس بگیرید.

فهرست محتوا

مشاوره شغلی چیست؟

پیشرفت شغلی شما یک فرایند مادام العمر است که، خواه شما آن را بدانید یا نه، در واقع از زمان تولد شما شروع شده است! تعدادی از فاکتورها در پیشرفت شغلی شما تأثیر دارند، از جمله علایق، توانایی ها، ارزش ها، شخصیت، زمینه و شرایط شما. مشاوره شغلی فرایندی است که به شما کمک می کند تا خود و دنیای کار را بشناسید و در تصمیم گیری های شغلی، تحصیلی و زندگی خود درک بهتری پیدا نمایید.

پیشرفت شغلی چیزی فراتر از تصمیم گیری در مورد یک رشته و اینکه پس از فارغ التحصیلی می خواهید چه شغلی را بدست آورید، است. این واقعاً یک فرایند مادام العمر است، به این معنی که در طول زندگی خود تغییر خواهید کرد ، شرایط تغییر می کند و شما به طور مستمر باید تصمیمات شغلی و خود را بگیرید. هدف از مشاوره شغلی این است که نه تنها به شما کمک کند تا تصمیماتی را بگیرید که اکنون باید بگیرید، بلکه به شما دانش و مهارت لازم برای تصمیم گیری در آینده شغلی و زندگی را بدهد.

هر سال کار تمام وقت، معادل 2000 ساعت از زندگی ما است که قسمت قابل توجهی از زمان مان را تشکیل می دهد. بنابراین تعجب آور نیست که ناراضی بودن یا نارضایتی در یک کار می تواند زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر تأمین امنیت مالی، مشاغل فرصتی برای دستیابی به موفقیت، معنا و ارتباط با دیگران هستند و ابزار مهمی برای بیان هویت را ارائه می دهند.

مشاوران شغلی افراد حرفه ای آموزش دیده ای هستند که به افراد در کشف، درک و اجرای تصمیمات مربوط به شغل کمک می کنند. جلسات ممکن است در یک شرایط یک به یک، زمینه های آموزشی مانند دانشگاه یا به عنوان بخشی از مشاوره گروهی اتفاق بیفتد.

مشاوره شغلی همچنین فضایی حمایتی را برای کمک به افراد در جهت یابی در دنیای پیچیده و همیشه در حال تغییر کار فراهم می کند و به مردم امکان می دهد راه حل های مختلفی برای چالش های شغلی پیدا کنند.

مشاوره شغلی ، همچنین به عنوان راهنمای شغلی شناخته می شود، یک مشاوره طراحی شده برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است. شغل شخص اغلب یکی از مهمترین جنبه های بزرگسالی است و شروع یک کار جدید، چه برای اولین بار، یا برای بار دوم یا هر زمان پس از آن ، می تواند یک رویداد استرس زا باشد، به ویژه هنگامی که مشکلات اقتصادی مانند رکود اقتصادی عامل. یک مشاور شغلی می تواند با طرح و بحث در مورد گزینه های بالقوه شغلی فرد به شما کمک کند.

اکثر آمریکایی ها یک سوم زندگی خود را در محل کار خود سپری می کنند، اما یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که فقط 52.3٪ از آمریکایی ها اظهار رضایت از شغل خود را دارند. استرس شغلی ممکن است به اضطراب یا افسردگی منجر شود، بنابراین یافتن یک شغل مناسب برای سلامتی ذهنی مهم تلقی می شود. هنگام انتخاب مناسب ترین شغل یا یافتن شغل جدید در صورت عدم رضایت یا ناامیدی، خدمات مشاور شغلی می تواند مفید باشد.

یک مشاور شغلی می تواند یک درمانگر، مربی یا یک داوطلب از دنیای تجارت باشد اما به طور کلی آموزش می یابد تا منابع اطلاعات شغلی را ارائه دهد، در مورد توسعه شغلی بحث کند  و ارزیابی و ارزیابی استعداد و توانایی را تفسیر کند. دانش آموزان ممکن است قبل از اقدام به کالج و سپس دوباره در کالج قبل از انتخاب یا تغییر رشته، به یک مشاور مراجعه کنند، اما مشاوره شغلی می تواند به هر کسی که می خواهد شغل خود را تغییر دهد و به طور کلی کار را ترک کند، کمک نماید.

یافتن و رشد در شغلی که مطابق با علایق، اهداف شخصی و ارزشهای اصلی شما باشد می تواند به شما کمک کند در حرفه خود احساس رضایت کنید. با این حال، شناختن و دستیابی به فرصت مناسب می تواند چالش برانگیز باشد.

مشاوره شغلی خدماتی است که برای کمک به افراد در یافتن مسیر حرفه ای مناسب طراحی شده است. مشاوران شغلی، همچنین به عنوان “مربیان شغلی” نیز شناخته می شوند. مشتریان یک مشاور شغلی ممکن است در مورد جستجوی شغل مداوم خود، چشم انداز تغییر صنعت در اواسط شغل یا راهنمایی در مورد توسعه عمومی حرفه ای مشاوره بگیرند. این نقش مشاور شغلی است که به شما کمک می کند گزینه های خود را درک کنید و تصمیمات حرفه ای چالش برانگیز را ارزیابی نمایید. مشاوران شغلی همچنین با تهیه منابع، انجام آزمایشات و توصیه تاکتیک هایی برای تأمین شغل عالی، از متخصصان پشتیبانی می کنند.

مشاوره شغلی

از مشاوره شغلی چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

مشاوره شغلی به شما کمک کند تا بفهمید چه کسی هستید و از تحصیلات، حرفه و زندگی خود چه می خواهید.

کسی باشید که بتوانید در مورد افکار، ایده ها، احساسات و نگرانی های خود در مورد انتخاب شغل و تحصیلات با او صحبت کنید، که به شما کمک کند افکار و احساسات خود را مرتب کرده و سازماندهی کنید.

به شما کمک می کند تا عوامل موثر بر پیشرفت شغلی خود را شناسایی کرده و به شما در ارزیابی علایق، توانایی ها و ارزش های خود کمک می کند.

به شما کمک می کند منابع و منابع اطلاعات شغلی را بیابید.

چه کسی به مشاوره شغلی نیاز دارد؟

از آنجا که پیشرفت شغلی یک فرایند مادام العمر است، مشاوره شغلی می تواند برای همه افراد، از جمله دانشجویان سال اول، دوم ، دوم، بزرگسال  و حتی فارغ التحصیلان مناسب باشد. هرچه زودتر تصمیم گیری خود درباره آینده را شروع کنید، با این وجود آمادگی بهتری خواهید داشت! ما به همه دانشجویان سال اول توصیه می کنیم که با یک مشاور شغلی ویزیت شوند.

در زیر چند نمونه از نگرانی هایی که همه دانشجویان در رابطه با شغل دارند، بررسی خواهیم کرد.

مشاوره شغلی می تواند تقریباً برای همه مفید باشد. این که آیا شما در مراحل ابتدایی انتخاب شغل هستید، پس از گذراندن کارآموزی یا ورود مجدد به نیروی کار، یا بهبودی از کار خود، مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تا از بین این گزینه های شغلی حرکت کنید. مشاوره شغلی حتی اگر در حال حاضر شاغل هستید می تواند مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند تا بینش لازم برای پیشرفت شغلی یا عملکرد بهتر در محل کار را داشته باشید.

بررسی شغل و گزینه های اصلی در مشاوره شغلی

“من نمی دانم که می خواهم با زندگی خودم چه کار کنم.”

“من نمی دانم چه رشته ای را انتخاب کنم.”

“من آن را به دو گزینه شغلی محدود کرده ام، اما در انتخاب آنها مشکل دارم.”

“من می دانم که می خواهم در چه رشته ای تحصیل کنم، اما نمی دانم پس از فارغ التحصیلی می خواهم چه کار کنم.”

“من می دانم که می خواهم چه کاری انجام دهم، اما مطمئن نیستم که بهترین رشته می تواند باشد.

“من می خواهم بدانم چه مشاغلی را می توانم با رشته خود بدست آورم.”

حل تعارضات در مشاوره شغلی

“من بسیاری از دروس مختلف را دوست ندارم و مدام رشته خود را تغییر می دهم زیرا مطمئن نیستم کدام یک برای من بهترین است!”

” هیچ كدام از رشته ها برای من واقعاً جذاب نیستند.”

“من تجربه کار زیادی دارم و می خواهم یک مسیر شغلی جدید پیدا کنم که با مهارتهایی که در حال حاضر دارم ایجاد شود.”

“من رشته خودم را خیلی دوست دارم، اما این چیزی نیست که بخواهم برای حرفه خودم انجام دهم.”

“من می دانم که می خواهم چه نوع کاری را انجام دهم، اما می ترسم نتوانم با انجام آن پول کافی بدست آورم.”

“من می خواهم زمینه ای را پیدا کنم که در آن همیشه شغل های زیادی وجود داشته باشد.”

“من می خواهم شغلی پیدا کنم که به من امکان دهد حمایت مالی قابل توجهی از خانواده ام فراهم کنم.”

مشاوره شغلی کیست؟

کارمند خدمات شغلی که به شما کمک می کنند دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و در تئوری پیشرفت شغلی، تکنیک های مشاوره، مدیریت و تفسیر ارزیابی ها و منابع اطلاعات شغلی تخصص دارند. مشاوران شغلی دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه مشاوره یا مشاوره شغلی هستند.

مشاور شغلی شما همچنین کاملاً آموزش دیده است تا در همه شغل های کاریابی شما کمک کند.

انتخاب شغل و مشاوره شغلی

انتخاب شغل یک کار مهم است ، اما ممکن است یک کار دشوار نیز باشد. ممکن است تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع شغل آسان نباشد و از آنجا که مشاوره شغلی به افراد کمک می کند مهارت ها، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی مناسب خود پیدا کنند، این نوع مشاوره  گام مهمی محسوب می شود. تحقیق در مورد طیف گسترده ای از مشاغل بالقوه ممکن است طاقت فرسا باشد  و اطلاعات در مورد مجموعه مهارت ها و تحصیلات مورد نیاز برای یک موقعیت خاص ممکن است متناقض باشد یا یافتن آن دشوار باشد. یک مشاور شغلی اغلب قادر به ارائه اطلاعات ارزشمند در این زمینه ها و مناطق دیگر است.

مشاوره شغلی چگونه می تواند به شما در یافتن یک کار خوب کمک کند؟

در یک جلسه مشاوره شغلی، مشاور به فرد کمک می کند مهارت ها و نقاط قوت را کشف کند، سطح تحصیلات را در نظر بگیرد و در مورد ادامه تحصیل مشاوره دهد و علایق و نوع شخصیت را تعیین کند. همچنین مشاوران می توانند آزمون ضریب هوشی یا استعداد را انجام دهند. همچنین نشان داده شده است که شاخص نوع مایرز-بریگز در کمک به افراد در تعیین مشاغل احتمالی براساس ویژگی های شخصیتی مفید است.

برخی از موضوعات بالقوه بحث در مشاوره شغلی:

مهارت ها یا استعدادهای خاص. در کدام شغل ممکن است مفید باشد؟

تعهد آموزشی مورد نیاز مشاغل مختلف.

درآمد بالقوه مشاغل مختلف.

محیط کار روزانه.

 برخی از افراد از کار در یک دفتر لذت می برند، در حالی که دیگران ممکن است در یک محیط پویا و بیرون از خانه موفق تر شوند.

فرصت های تغییر یا پیشرفت در یک شغل خاص

برخی از مشاغل انعطاف پذیرتر از سایر مشاغل هستند. به عنوان مثال وكلا و پزشكان، ممكن است كانون توجه یا حوزه تخصصی خود را تغییر دهند اما به طور كلی وكیل و پزشك باقی می مانند. سایر مشاغل یا مسیرهای آموزشی امکان تحرک بین موقعیت های موجود در یک زمینه خاص را فراهم می کنند.

مهارت ها یا تحصیلات لازم برای شغل مورد نظر

بعضی از مشاوران همچنین ممکن است بتوانند در مورد چگونگی بهبود موقعیت خود در شغلی که در بیشتر موارد لذت بخش است مشاوره ارائه دهند. به عنوان مثال، روش های احتمالی برای کسب ارتقا یا بهترین روش ها برای مذاکره در مورد تعدیل حقوق می تواند مورد بحث قرار گیرد.

مسئولیت های فردی که مشاوره شغلی ارائه می دهد، چیست؟

مشاوران شغلی محققان و مدافعان با سواد هستند که تحصیلات و آموزش آنها را برای راهنمایی مشتریان خود واجد شرایط می کند. بیشتر مربیان شغلی دوره های کارشناسی ارشد را می گذرانند و حتی برخی از آنها مدرک دکترا را دنبال می کنند. این آموزش جامع در زمینه پیشرفت شغلی به آنها کمک می کند تا مسئولیتهای اساسی را که برای کمک به مشتری در پیگیری بهترین مسیر شغلی شخصی، هدایت کنند. وظایف مربی شغلی شامل موارد زیر است:

 • اجرای و ارزیابی آزمون ها برای استعداد و ویژگی های شخصیتی
 • همکاری در توسعه اهداف عملی شغلی
 • آموزش تکنیک های جستجوی کار مانند استفاده از سیستم عامل های جستجو و ایجاد یک شبکه حرفه ای
 • نمایش تکنیک ها و نکات موثر در مصاحبه
 • ارزیابی و بهبود رزومه، نامه های جلدی، نمونه کارها و پروفایل های شبکه حرفه ای
 • کمک به درخواست برنامه های توسعه حرفه ای مانند گواهینامه ها، آموزش عالی و انجمن های حرفه ای

مشاوران شغلی از مهارت هایی مانند تحقیق، گوش دادن فعال، تفکر انتقادی و حل مسئله استفاده می کنند تا اهداف، ترجیحات، توانایی ها، تجربه و آموزش شما را در یک برنامه شفاف حرفه ای شکل دهند.

مشاوره شغلی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

اگر از خود می پرسید که آیا یک مشاور حرفه ای می تواند راهنمایی های لازم را ارائه دهد، باید به شما بگوییم، بله درک خدمات مربیان شغلی می تواند مفید باشد.

راهنمایی شغلی

چه شغل اول خود را انتخاب کنید و چه تغییری را در  آن نظر بگیرید، یک مربی شغلی می تواند شما را در روند کار راهنمایی کند. مشاور شغلی شما می تواند به شما کمک کند مجموعه مهارت های خود را ارزیابی کنید، اهداف حرفه ای خود را شناسایی کنید و در مورد مسابقات بالقوه شغلی به شما مشاوره دهد.

در برخی موارد، ممکن است یک سری مکالمه راهنما با یک مشاور شغلی داشته باشید. مربی شغلی شما همچنین می تواند آزمون استعداد یا ارزیابی شخصیت Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) را انجام دهد تا بهترین گزینه های شغلی را برای شما مشخص کند. MBTI پرسشنامه ای از سوالات موقعیتی و رفتاری است که هدف آن ارزیابی جهان بینی و روند تصمیم گیری شما است.

چه موقع باید از خدمات مشاوره شغلی استفاده کنیم؟

زمانی که در جستجوی کار هستید، اما هیچ پیشنهادی را دریافت نکرده اید، بهترین موقع برای استفاده از خدمات مشاوره شغلی است.

شما صدها رزومه را بدون هیچ شانس تماس ارسال کرده اید. در این حالت با استفاده از خدمات مشاوره شغلی، می توانید مشکلاتی را که باعث رد شدن آن شده است، بفهمید.

فکر جستجوی کار شما را غرق کرده است. شاید مدتهاست که از بازار کار خارج شده اید یا اخیراً از کار اخراج شده اید. در هر صورت ، یک مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند.شما در حال برنامه ریزی برای یک تغییر عمده شغلی هستید. انجام هر نوع انتقال شغلی می تواند سخت باشد. یک مشاوره شغلی می تواند انتقال بزرگ را آسان تر کند.

مشاوره شغلی در چه مواردی می تواند کمک کند؟

مشاوره شغلی خدمات مختلفی را از ارزیابی شغلی تا نوشتن رزومه را شامل می شود. یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند:

تست ها و ارزیابی های مهارتی را انجام دهید – یک مشاور شغلی می تواند با اجرای آزمون ها و ارزیابی های مهارت، به شما در شناسایی زمینه شغلی مناسب کمک کند. آنها می توانند به شما کمک کنند مجموعه مهارتهای خود را شناسایی کنید و اینکه چه مشاغلی با مهارتهای خاص شما مطابقت دارد.

گزینه های شغلی را بررسی کنید – مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تا از نزدیک گزینه های مختلف شغلی را بررسی کنید. شاید شما مطمئن نباشید چه شغلی با نقاط قوت یا مهارت شما سازگار است. یک مشاور شغلی می تواند در شناسایی مشاغل مناسب به شما کمک کند. شاید شما در فکر تغییر شغلی هستید و می خواهید بدانید چه چیزی در دسترس است. مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تمام گزینه های پیش روی خود را بررسی کنید.

یک برنامه عملیاتی شخصی تدوین کنید – آیا می دانید چه شغلی را می خواهید اما مطمئن نیستید که برای رسیدن به یک شغل مناسب چه مسیری را طی کنید؟ یک مشاور شغلی می تواند در تهیه یک برنامه عملی برای رسیدن به آنجا به شما کمک کند.

مصاحبه های بازی نقش – روند مصاحبه می تواند اعصاب خرد کن باشد. یک مشاور شغلی می تواند مصاحبه های ساختگی تنظیم کند تا در زندگی واقعی فرصت تمرین را پیدا کنید.

بر موانع غلبه کنید – یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند مواردی را که مانع حرفه شما هستند شناسایی و با آنها کنار بیایید. به عنوان مثال، اگر اضطراب یا افسردگی دارید و این موارد در حرفه شما مشکل ایجاد می کنند، با ارجاع شما به روانپزشک یا درمانگر بهداشت روان می توانند به شما کمک کنند.

توسعه یک شبکه – شبکه های شغلی برای بسیاری از افراد دشوار است. هر چند این قسمت مهمی از پیشرفت شغلی است. شبکه می تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و حرکت در نردبان شرکت کمک کند. بنابراین، شما باید یاد بگیرید که با همکاران و سرپرستان روابط خود را بدست آورید تا موارد ارجاع و فرصت های جدید را بدست آورید. یک مشاور شغلی می تواند در این مورد نیز  به شما کمک کند.

راهنمایی برای یافتن مشاوره شغلی مناسب

حالا که تصمیم قطعی خود را برای استفاده از خدمات مشاوره شغلی گرفته اید، یافتن یک مشاوزه شغلی مناسب، کار سختی است. به همین دلیل ما در این قسمت می خواهیم ایده هایی را به شما ارائه دهیم که با استفاده از آن ها بتوانید یک مشاوره شغلی مطمئن را بیابید.

در حال حاضر این مشاوره به سه نوع زیر تقسیم بندی می شود:

مشاوره شغلی حضوری

مشاوره شغلی آنلاین

مشاوره شغلی تلفنی

هر فردی بنابر بر تمایل و شرایط خود می تواند از یک مورد استفاده نماید. خوب طبیعی است که مشاوره شغلی تلفنی و مشاوره شغلی آنلاین نسبت به حضوری نیاز به زمان و هزینه کمتری دارد. در مقابل مشاور شغلی حضوری می تواند تخصصی تر ارائه گردد.

کلاهبرداران را بشناسید

افراد بی تدبیر زیادی در جامعه وجود دارند که خدمات مشاوره شغلی را ارائه می دهند اما صلاحیت کافی را ندارند. آنها ممکن است جایگاه شغلی  شما را “تضمین” کنند در حالی که یک مشاور حرفه ای واقعی نمی تواند آن ضمانت را ارائه دهد. کمیسیون تجارت فدرال توصیه می کند از مشاوران شغلی که موقعیت شما را تضمین می کنند، خودداری کنید.

یک مشاور شغلی مجاز انتخاب کنید

ما توصیه می کنیم فرد یا سازمانی را انتخاب کنید که دارای مدرک و یا مجوز معتبر برای ارائه خدمات مشاوره شغلی باشد.

برای تبدیل شدن به یک مشاور شغلی مجاز از طریق NCDA ، فرد باید یک مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر در روانشناسی مشاوره، مشاوره توانبخشی، آموزش مشاور یا یک مدرک مرتبط داشته باشد. این متخصصان هم در زمینه پیشرفت شغلی و هم در زمینه مشاوره آموزش و پرورش دارند.

ببینید آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر

پس از یافتن یک مشاوره شغلی با اعتبار صحیح، مرحله بعدی تعیین این موضوع است که آیا این فرد برای شما مناسب هست یا خیر؟

این مورد را می توانید با پرسیدن سوالات زیر مشخص کنید.

 • آیا شما در زمینه کاری من تجربه یا تخصص دارید؟ به دنبال شخصی باشید که از زمینه شغلی شما آگاهی داشته باشد.
 • آیا مراجعی دارید؟ یک مشاوره شغلی خوب باید بتواند منابع را به شما ارائه دهد.
 • مدارک / تحصیلات شما چیست؟ آیا آنها در سطح مشاوره تحصیلات تکمیلی دارند؟ تجربه آنها از مربیگری شغلی چیست؟ آیا آنها در زمینه پیشرفت شغلی آموزش دیده اند؟

تاریخچه مختصری از مشاوره شغلی

تاریخچه مشاوره شغلی و تکامل مشاوره شغلی با چرخش های اقتصادی قرن گذشته مطابقت داشته است.

در طول موج دوم اقتصادی صنعتی اوایل قرن 20 (1900–1950)، بسیاری از افراد در صنایعی شروع به کار کردند که در مقیاس وسیعی از محصولات مانند پارچه و آهن تولید می کردند (Maree، 2015).

بین سالهای 1940 و 1990، کانون توجهات به سمت تخصصی شدن و بزرگ شدن در یک مسیر شغلی خاص سوق پیدا کرد. “شغل” مرسوم با نقاط عطف شغلی و احساس پیشرفت، با هدف انجام تدریجی نقش های چالش برانگیزتر و احتمالاً پردرآمدتر، نقطه گذاری شد (ماری ، 2015).

این یک نقطه عطف برای مشاوران شغلی بود، که می توانست به جویندگان کار کمک کند فرصت هایی را پیدا کنند که آنها را در یک مسیر شغلی محکم قرار دهد (ماری ، 2015). ابزارهایی مانند ارزیابی شخصیت که می توانند خصوصیات منحصر به فرد افراد را شناسایی کنند مورد توجه قرار گرفتند (ماری ، 2015).

در دهه 1990، پیشرفت سریع در فناوری رایانه باعث ایجاد موج در محل کار شد (ماری ، 2015). هویت شغلی فردی در مشاوره شغلی اهمیت بیشتری پیدا کرد و ستون های هدف از پیشرفت شغلی خطی به سمت ادامه کار حرفه ای حرکت کردند و به مردم کمک کردند تا در چشم انداز استخدام خود همه کاره باشند (ماری ، 2015).

اکنون، کار به طور فزاینده ای دیجیتالی، از راه دور و انعطاف پذیر است. در نتیجه، Argyropoulou و Kaliris (2018) پیشنهاد می کنند که مشاوره شغلی در حال پویاتر شدن و یکپارچه سازی است، به مشتریان کمک می کند تا هویت شغلی خود را در زمینه بزرگتر زندگی خود کشف کنند و در عین حال از آنها پشتیبانی کنند تا کار خود را به طور موثرتری برای خود مدیریت کنند.

مزیت های استفاده از مشاوره شغلی

تردیدی نیست که مشاوره شغلی می تواند به افراد با جنبه های تصمیم گیری عملی در انتخاب شغل کمک کند. با این حال، مانند سایر اشکال مشاوره، رابطه درمانی و فرصت گفتگو در تأثیرگذاری مداخلات مشاوره شغلی نقش اساسی دارد.

کاهش بلاتکلیفی و اجرای برنامه های شغلی

ثابت شده است که مشاوره شغلی برای انتخاب شغل در طولانی مدت مفید است. یک مطالعه نشان داد که تنها پس از چهار یا پنج جلسه مشاوره شغلی، بیشتر مشتریان در طول یک سال برنامه شغلی خود را انجام داده اند و تا یک سال بعد، در تصمیم گیری شغلی مشکل کمتری را گزارش کرده اند.

شفاف سازی ارزش ها و رضایت از زندگی

تحقیقات دیگر نشان داد که یک اتحاد کاری قوی با یک مشاور شغلی با افزایش رضایت از زندگی ارتباط مستقیم دارد و با مشکلات تصمیم گیری شغلی رابطه منفی دارد.

علاوه بر این، یک متاآنالیز بزرگ شامل 57 مطالعه نشان داد که پشتیبانی مشاور و کمک به مشتری برای درک بهتر ارزش های آنها از اجزای اصلی و اساسی مداخلات موثر در انتخاب شغل است.

تعیین یک هدف شغلی قابل دستیابی

مشاوره شغلی عمیقا به شما کمک می کند تا یک هدف شغلی قابل دستیابی تعیین کنید. این همان هدفی است که باید حل کنید. همچنین اهداف شما را مشخص می کند. علاوه بر این، چگونه مهارت ها را برای رسیدن به اهداف ایجاد می کنید؟ چگونه هدف شغلی خود را با اهداف زندگی تطبیق می دهید؟ مشاوره شغلی در نهایت شما را به واقع گرایی و مثبت گرایی راهنمایی می کند.

 برنامه شغلی موفق

یک برنامه شغلی موثر موفقیت شغلی را به همراه دارد. به شما کمک می کند اهداف شغلی کوتاه مدت و بلند مدت خود را دقیقاً تنظیم کنید. در طولانی مدت، مطمئناً مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا یک برنامه شغلی موفق داشته باشید. یک برنامه شغلی موفق برای دستیابی به یک هدف شغلی حیاتی است. حتی بیشتر، یک مشاور شغلی در مورد چگونگی اجرای برنامه خود به شما مشاوره می دهد.

 بهترین آمادگی شغلی

مشاوره شغلی، دستیابی به بهترین آمادگی شغلی را آسان می کند. از همه مهمتر، بهترین آمادگی پیش شرط دستیابی به شغل رویایی شماست. مشاوره شغلی زمان بالایی را برای آماده سازی شغل مشخص می کند. مراحل آماده سازی چگونه خواهد بود؟ چگونه آمادگی مناسب را کسب می کنید؟ چه زمانی باید تفکر شغلی را شروع کنید؟ اصولاً زمان آماده سازی و تحصیل در دانشگاه بهترین زمان برای آمادگی شغلی است.

برطرف کردن ابهام

مشاوره شغلی گیجی مرتبط با شغل شما را برطرف می کند. مشاور روشن می کند که شما بیشتر به چه حرفه یا شغلی علاقه دارید.. ممکن است سوالات زیادی برای حل شدن داشته باشید. به عنوان مثال، “من می دانم چه نوع شغلی را دوست دارم. اما، می ترسم با این کار قادر به کسب درآمد کافی نباشم. ”  

تصمیم درست برای آینده شغلی

تصمیم شغلی شما در آینده هویت شغلی تان را ایجاد خواهد کرد. بنابراین، به این فکر کنید که می خواهید چه کسی باشید. تصمیم بگیرید هویت شما چیست؟ مشاور دقیقاً در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

 دانستن فرصت های شغلی

فراتر از گزینه های شغلی سنتی، در چند وقت اخیر، با پیشرفت تکنولوژی، فرصت های شغلی جدیدی ایجاد شده است که ممکن است همه آنها را نشناسید. یک مشاور شغلی تمام فرصت هایی را که برای شما فراهم است ارائه می دهد. با این وجود، بسیاری از اینها واقعاً امیدوار کننده هستند. بسیاری از مردم اطلاعات کمی در مورد آنها دارند.

یافتن و معرفی بهترین گزینه های شغلی

ممکن است تعدادی گزینه شغلی برای شما در دسترس باشد. به عنوان مثال، علوم، مهندسی، فناوری، ICT، تجارت و … علاوه بر این، همیشه، مسیرهای شغلی جدیدی وجود دارد..

توسعه شغلی

هر کس باید حرفه خود را توسعه دهد. منظور از پیشرفت شغلی، پیشرفت حرفه ای است. به نظر شما، برای روشن کردن، رشد شغلی، ارتقا سطح درآمد، درآمد بالا و غیره مهارت های اولویت معمول در بازار کار کدامند؟ پیشرفت شغلی به برنامه و فعالیت های توسعه شغلی نیاز دارد. در این واقعیت، شما برای پیشرفت شغلی خود نیاز به مشاوره شغلی دارید. زیرا یک مشاور همه این موارد را روشن می کند.

تضمین موفقیت شغلی

هدف نهایی استفاده از مشاوره شغلی، موفقیت بیشتر در حرفه و شغل شماست. واقعاً موفقیت حرف آخر را در تمامی مراحل می زند. موفقیت شغلی یعنی چه؟ این موضوع تعریف مشخصی دارد؛ در واقع موقعیت و موقعیت اجتماعی، تعیین شغل، اعتبار، اطمینان اقتصادی و رضایت شغلی ممکن است موفقیت شغلی تلقی شود.

 رضایت شغلی

اگر موفقیت شغلی بزرگی داشته باشید اما رضایت شغلی نداشته باشید، احساس خوبی نخواهید داشت. رضایت شغلی برای هر کس یک واقعیت حیاتی است که زندگی را معنی دار می کند. عواملی مانند تعامل، احترام و قدردانی، جبران خسارت منصفانه، انگیزه ها ممکن است شما را راضی نگه دارند. مشاوره شغلی این عوامل را برای رضایت شغلی بررسی می کند. ما اعتقاد داریم که این مهمترین مزیت مشاوره شغلی است.

با این حال، در پایان، ممکن است مزایای بالقوه دیگری از مشاوره شغلی عاید شما باشد.

تعیین اهداف شغلی روشن

پیشرفت شغلی یک فرایند مادام العمر است. بنابراین، مشاوره شغلی برای همه مناسب است، از دانش آموزان مدرسه ای که برای آینده برنامه ریزی می کنند تا حرفه ای های باتجربه که به دنبال تغییر شغل در هنگام کار هستند. این یک منبع عالی است که شما را قادر می سازد اهداف شغلی خود را از طریق طیف وسیعی از بحث ها و ارزیابی ها روشن کنید. به منظور تعیین اهداف شغلی ممکن است سوالات ذیل در مشاوره شغلی از شما پرسیده شود.

ترجیحات، ارزشها و علایق مربوط به کار شما چیست؟

برخی از تجربیات کاری مورد علاقه شما تا به امروز کدامند؟

چه نوع روابطی با رهبران، مدیران و سازمان دهندگان دارید؟ آیا تا به حال با دیگران اختلاف داشته اید؟ اگر چنین است، برای حل تعارضات چه کاری انجام داده اید؟

چگونه بهتر یاد می گیرید؟ چه موقع هنگام یادگیری بیشتر مورد چالش قرار می گیرید؟ چگونه بر چالش ها غلبه می کنید؟

مشاوره شغلی نقش مهمی در انتخاب شغل شما دارد ، به شما این فرصت را می دهد تا خود و دنیای کار را با جزئیات بشناسید و درک کنید و در نتیجه به شما کمک می کند تا با آگاهی و تصمیم گیری های شغلی معنا دار تری انجام دهید. مایک فیتزجرالد، یک مشاور شغلی در ClearRock، می گوید: “هنگامی که شما به دنبال موقعیت جدید یا احساس جهت گیری در حرفه خود هستید، ترس و اضطراب برای مردم معمول است.” ‘در جهانی که این همه اطلاعات و گزینه های بیشمار ارائه می دهد، از کجا شروع می کنید؟ بعدش چی پیش میاد؟ یک مربی شغلی خوب می تواند به فرد کمک کند تا بداند چه سوالاتی را بپرسد و چگونه می تواند روند طراحی و سپس اجرای یک رویکرد جامع اما سفارشی برای انتقال شغلی خود را دنبال کند.

درک گزینه های شغلی

وقتی به دنبال مشاوره شغلی حرفه ای هستید، می توانید در مورد گزینه های شغلی مورد علاقه خود بحث کنید. با هم، بهتر قادر به درک عوامل موثر در پیشرفت شغلی خود هستید، از جمله شخصیت، علایق، توانایی ها، ارزش ها و پیشینه خود.

در این شرایط برای شما روشن خواهد شد که برای رسیدن به اهداف شغلی خود باید چه آموزش را دنبال کنید. مشاور شغلی شما در درک دامنه شغلی مورد علاقه شما و همچنین در یافتن منابع اطلاعاتی مناسب به شما کمک می کند. علاوه بر این، شما همچنین می توانید در مورد راهکارهایی بحث کنید که به شما کمک می کند کارفرمایانی را که در زمینه های مورد علاقه خود کارآموزی یا شغل ارائه می دهند، پیدا کنید.

دریافت حمایت

یک مشاور شغلی بینش، اطلاعات، تخصص و مشاوره بی طرفانه ای را ارائه می دهد، بنابراین شما را قادر می سازد بفهمید که هستید و از حرفه خود چه می خواهید. یک محیط امن و گاه به گاه ایجاد می شود که در آن در هنگام بحث و گفتگو در مورد حرفه خود، بدون هیچ محدودیتی، خیالتان راحت باشد. در اینجا، شما می توانید در مورد ایده ها، احساسات و نگرانی های خود در مورد حرفه خود صحبت کنید و مشاور شغلی به شما کمک می کند تا ایده ها، احساسات و نگرانی های خود را در یک محیط صادقانه، شفاف و محرمانه درک نمایید.

تعیین نقاط قوت و ضعف

مشاوره شغلی راهی عالی برای تعیین نقاط قوت و ضعف شماست. در این تنظیم، شما یک سری آزمایشات را انجام می دهید، از جمله آزمون های شخصیت، آزمون های استعداد، آزمون های تحلیل روان سنجی و تست های ضریب هوشی. این موارد به شما کمک می کند تا بر اساس توانایی های خود بهترین گزینه های شغلی را برای خود کشف کنید.

حتی اگر در منطقه انتخابی خود سرآمد باشید و از صلاحیت های زیادی برخوردار باشید، مشاور شغلی شما به شما نشان می دهد که کدام یک از مناطق نیاز به پیشرفت دارند و به شما می آموزد که چگونه در این مناطق پیشرفت کنید.

یادگیری مهارت های کلیدی

شاید از این مورد تعجب کنید، اما باید به شما بگوییم که با استفاده از مشاوره شغلی می توانید مهارت های کلیدی را نیز بیاموزید.

با یک مشاور شغلی، مهارت های مختلفی را یاد خواهید گرفت که به شما کمک می کند در هنگام درخواست شغل، شرکت در مصاحبه ها و برتری در دنیای شرکت ها، سرآمد باشید. به عنوان مثال، شما این فرصت را خواهید داشت که نحوه پاسخ دادن به سوالات مصاحبه های تخصصی را عمومی را بیاموزید.

مشاوران شغلی همچنین به شما یاد می دهند که چگونه می توانید خواسته های خود را دریافت کنید، خواه از نقش فعلی یا آینده، قاطعیت بیشتری داشته باشید. شما همچنین مهارت های مذاکره و همچنین توانایی شناسایی شکاف ها را در آمادگی حرفه ای خود خواهید آموخت.

یادگیری نحوه گسترش دیدگاه

مشاوره شغلی مناسب، به شما کمک می کند تا حرفه خود را استراتژیک کنید و چشم انداز طولانی مدت را برای دستیابی سریعتر به اهداف شغلی بشناسید. این شما را به اطمینان لازم برای تسلط بر اهداف و دستیابی به رضایت واقعی شغلی مجهز می کند.

فیتزجرالد می گوید: “از دست دادن تمرکز، انزوا و دلسرد شدن بسیار آسان است.” “بعضی اوقات دشوار است که بدانید چگونه می توانید آنچه اتفاق می افتد، کنید تفسیر کنید، یا وقتی که برای مدتی اعتماد به نفس خود را از دست می دهید و متقاعد می شوید که سن، نژاد یا جنسیت شما مانع از انصاف شما نیست در نظر گرفته می شود. “یک مشاور خوب توانایی تنظیم ذهنیت شما را دارد و به شما می فهماند که آنچه برای انجام یک کار لازم است را دارید (اگر این همان چیزی است که مد نظر شماست). همانطور که فیتزجرالد بیشتر ادعا می کند: “بیشتر کارها به ذهنیت و نگرش متمرکز شده است – با گرایش به پرورش نگرش مثبت، انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و امید به آینده.”

یادگیری نحوه توسعه استراتژی های صحیح

جستجوی شغل فرایندی منحصر به فرد است که بر اساس فرد مورد نظر، تجربه و نوع شغل مورد نظر وی متفاوت است. مشاوران شغلی به شما کمک می کنند تا استراتژی متناسب با شرایط خاص خود را تنظیم کنید. آنها به شما طیف وسیعی از استراتژی ها را آموزش می دهند، از چگونگی ایجاد شبکه برای بهبود شغل خود تا نحوه یافتن شغل با استفاده از رسانه های اجتماعی.

آنها همچنین به شما در یافتن فرصت های آموزش و توسعه کمک خواهند کرد، خواه شامل گزینه های دوره ای برای دانشجویان دانشگاه باشد، یا فرصت های یادگیری بزرگسالان برای متخصصانی که به دنبال تغییر شغل هستند.

دریافت پشتیبانی برای یافتن شغل مناسب

پس از آماده شدن برای جستجوی شغل جدید، مشاور شغلی شما می تواند کمکی برای جستجوی کار را به شما ارائه دهد، این یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به یک حرفه شغلی است. این افراد از مشاغل موجود در بازار کاملاً آگاه هستند، بنابراین در تمام مراحل پشتیبانی عالی دارند. آنها می توانند با استفاده از منابع شما را به مسیر درست هدایت کنند و نکاتی را در مورد چگونگی تعیین موقعیت های شغلی خاص یا تحقیق در مورد شرکت های خاص به شما ارائه دهند. آنها همچنین به شما کمک می کنند شبکه خود را شناسایی کرده و مهارت های شبکه خود را برای کشف فرصت های شغلی توسعه دهید. در دنیای پر سرعت ما، شبکه سازی می تواند برای سرعت بخشیدن به پیشرفت شغلی حیاتی باشد و شما را به رهبران صنایعی که علاقه مند به آنها هستند متصل کنید.

چرا دانش آموزان و دانشجویان باید از خدمات مشاوره شغلی استفاده کنند؟

در این مورد می توانیم به شما بگوییم، استفاده از خدمات مشاوره شغلی برای دانشجویان و دانش آموزان بسیار مهم تر است؛ زیرا با ایک انتخاب اشتباه ممکن است سال ها بدون هیچ پیشرفتی در یک حیطه شغلی بمانند و پس از مدت زمان بسیاری متوجه شوند که این شغل برای آن ها مناسب نبوده ست. به دلیل این موارد، ما در ادامه قصد داریم لزوم استفاده از خدمات مشاوره شغلی را برای دانش آموزان و دانشجویانی که هنوز وارد بازار کار نشده اند، بررسی کنیم.

سردرگمی در مورد شغل را برطرف می کند

متخصصان شاغل در بخش مشاوره شغلی خاطر نشان می كنند كه فرصت های شغلی روز به روز در حال افزایش است كه در نهایت بر انتخاب دانشجو تأثیر می گذارد. این وضعیت باعث سردرگمی یک دانش آموز می شود. وقتی صدها انتخاب داشته باشند، انتخاب با ارزش ترین گزینه دشوار است.

با این حال این گروه، بیشتر اوقات به دلیل نداشتن معلمان بسیار ماهر در ارائه نتایج موثر شکست می خورند. در چنین مواردی، تنها گزینه قابل اعتماد تعامل با یک مشاوره شغلی است. از آنجا که آنها متخصص شغلی هستند ، با انجام تحقیقات دقیق و مقایسه گزینه ها ، نتایج را با موفقیت به دست می آورند. آنها موارد درست یا غلط را در مسیر شغلی برجسته می کنند و از این طریق دانش آموز می تواند مسیر شغلی صحیحی را طی کند.

مسیر درست آموزش را نشان می دهد

وضعيت آموزشی جنبه بسيار مهم ديگري است كه امروزه تغيير كرده است. متأسفانه، اکنون می توان آن را به عنوان یک تجارت در نظر گرفت. بخش آموزش این روزها خود را به عنوان یکی از پردرآمدترین کارها معرفی کرده است. مربیگری و سایر تدریس ها بخش های تبلیغاتی دانش آموزان را با تبلیغات بسیار جذاب جذب می کند. نه برای ارائه آموزش با کیفیت، بلکه بیشتر هدف آنها فروش مدارک تحصیلی است.

از طرف دیگر، دانشجویان از ترس از دست ندادن دوره های موثر که بر شغل آن ها تأثیر می گذارد، چنین دوره هایی را می گذرانند. در واقع، دانش آموزان ممکن است بر شغل خود تأثیر بگذارند. مشاوران شغلی ناجی هایی هستند که می توانند شما را از ارائه دهندگان حیله و تزویر آموزش نجات دهند و به راه درست هدایت کنند. آنها در مورد مناسب ترین گزینه ها برای شما تصمیمات مناسبی می گیرند.

راهنماهای مبتنی بر افزایش رقابت

با فرصت های شغلی بیشتر از هر زمان دیگری در بازار، گسترش حوزه دانشگاهی نیز وجود دارد. اکنون نردبان شغلی با فارغ التحصیلی پایان نمی یابد، در عوض، بیشتر رشد می کند. افراد می خواهند کارشناسی ارشد یا دکترا بگیرند. به دلیل این واقعیت که اختلاف چشمگیری در تقاضا و عرضه وجود دارد. دانشجویان به دنبال دوره های گواهینامه و دیپلم ارزشمند هستند که بتواند ارزش مدرک اصلی آن ها را افزایش دهد.

با این حال، سازمان ها برای تعداد زیادی از نامزدها مشاغل محدودی دارند و بنابراین، شرکت ها فقط بهترین منبع را برای آنها هدف قرار می دهند. مشاوران شغلی در جستجوی بهترین نسخه دانش آموز مفید هستند. آنها نقاط قوت، ضعف و سایر عوامل یک دانش آموز را بررسی می کنند. سرانجام، آنها ترکیبی مناسب از زمینه شغلی و مهارت هایی را که دارند فراهم خواهند کرد.

راهنمایی مجهز به فناوری

وقتی همه چیز در جهان از راه حل های مبتنی بر فناوری استفاده کرده می کند، حتی مشاوره شغلی نیز طراحی نتایج دقیق و دیجیتالی را آغاز کرده است. غیر از مشاوران شغلی و شرکت ها، اگر فردی شغل مدار هستید، حتماً در مورد آزمون های ارزیابی شغلی چیزی شنیده اید.  در غیر اینصورت، آزمونهای ارزیابی شغلی روشی گسترده برای بازرسی مهارتهای شخصی و حرفه ای دانشجو است.

دانش آموزان می توانند در این آزمون ها شرکت کنند  و بینش مهارت های خود و مسیر شغلی را که باید طی شود، درک نمایند. بهترین قسمت در مورد آنها، راه حل های مبتنی بر فناوری بدون خطا هستند. مشاوران شغلی از آنها برای تحلیل دانشجو استفاده می کنند و سپس بهترین گزینه های شغلی را پیشنهاد می دهند.

در فرآیند مشاوره شغلی، دانش آموزان می توانند از آزمون استعداد و شخصیت استفاده کنند، که نه تنها سرگرم کننده است بلکه مهارت های شخصی آنها را برای یک شغل برجسته می کند. آزمون های ارزیابی شغلی منجر به بحث و گفتگو با مشاوران شغلی می شود که در آن آنها می توانند تماس خود را تعیین کنند و تلاش خود را در یک مسیر شغلی کامل سرمایه گذاری کنند.

بیشتر آزمون های ارزیابی شغلی رایگان است و به راحتی به صورت آنلاین در دسترس است. آنها به ویژه برای نوجوانان مفید هستند که می توانند جستجوی درست شغلی آنها را آسان کنند. این رویکرد عملی و ابتکاری برای یافتن برخی گزینه های موثر شغلی ساده است. با این حال، جامع ساختن نتایج، مشاوران شغلی می توانند به داوطلبان کمک کنند تا از فرصت های خاص استفاده نمایند.

جهت گیری به حرفه

با شروع از سطح دانش آموزان می توان افراد را برای انتخاب موضوعات مناسب، فعالیت های فوق برنامه و گواهینامه هایی که مهارت ها و استعدادهای فرد را تکمیل می کنند، تشویق کرد. این جهت نه تنها به شما کمک می کند نقاط قوت اصلی خود را دریابید بلکه شما را راهنمایی می کند تا روی آن کار کنید و مهمتر از همه از آن به نفع خود استفاده کنید. انتخاب موضوعات یا جریانهای مناسب به احتمال زیاد اولین گامی است که برای جهت دهی به حرفه خود بر می دارید و انتخاب دقیق و عاقلانه همان اولین مزیت فرآیند مشاوره شغلی است.

نقاط قوت و ضعف

انسان ها با مهارت ها و استعدادهای مختلفی متولد می شوند. در حالی که این بدان معناست که همان فرد می تواند هنگام لذت بردن از ورزش با دوستان خود آواز و اعداد را محاسبه کند، اما ضروری است که بدانید کدام یک از این فعالیت ها به طور نسبی نقطه قوت شما است. یک اشتباه بسیار رایج که بسیاری از دانشجویان مرتکب می شوند این است که روی جنبه های ضعیف استعداد و هوش خود کار می کنند. این ممکن است به منفعت موقتی یا حتی یک مجموعه مهارت اکتسابی منجر شود؛ اما نمی تواند برتری یک قدرت ذاتی را برای همان مهارت دیگری که فرد دیگری دارد، مطابقت دهد. با طبقه بندی تمام توانایی های انسانی به مهارتها و هوش، مشاوران شغلی می توانند به شما کمک کنند اینها را به ترتیب از قوی تا ضعیف رتبه بندی کنید.

رضایت شغلی

همه ما در مورد افرادی شنیده ایم که مدرک خاصی را به پایان رسانده اند و در دنیای شرکت ها شروع به کار می کنند و حقوق خوبی دریافت می کنند؛ اما از مشخصات و مسئولیت های شغلی راضی نیستند. ممکن است اصطلاحاتی مانند تعادل نامناسب بین زندگی کار و زندگی، حقوق ناکافی ، محیط کار غیر مفید یا سیاست های بد شرکت را شنیده باشید. آیا ساچین تندولکار یا آمیتاب باچان علیرغم ساعات کار غیرمعمول و دوری از خانواده از همین موضوع شکایت کرده است؟ تنها دلیل این است که آنها عاشق شغل خود هستند و برای رشد در این حرفه علاقه و استعداد بالایی دارند. یک برنامه ریزی خوب برنامه ریزی شده می تواند به شما کمک کند چیزی شبیه به این برای خود پیدا کنید.

مشاغل فردا

فناوری با سرعت نگران کننده ای در حال پیشرفت است و با ظهور اتوماسیون و ماشین آلات انتظار می رود که تقریباً 30-40٪ شغل های  امروزی در آینده، هرگز مهم نباشد. افرادی که کار خود را به عنوان کارگر آسیاب بادی یا فرستنده تلگرام یا حتی به عنوان مترجم آغاز کرده اند، با حرکت به جلو، شغل خود را از دست داده اند. سیستم آموزشی برای انعکاس نیازهای این مشاغل عصر جدید زمان بر است و بیشتر پذیرندگان اولیه دانشگاه به گروه بسیار کمی تعلق دارند. شناسایی این مشاغل عصر جدید، ارتباط مهارت های شما با آنها و ترسیم برنامه عملیاتی برای دستیابی به آنها با کمک یک مشاور شغلی انجام می شود.

آزمون های ورودی و واجد شرایط بودن

با داشتن انبوهی از مشاغل، کالج ها، دانشگاه ها، دوره ها و کشورهایی که هر یک از ترکیبات دارای معیارهای واجد شرایط بودن، آزمون ورودی و مهلت مقرر است، دانستن همه چیز برای شما یک کار طاقت فرسا است. یک مشاور شغلی نه تنها می تواند در موارد بالا به شما کمک کند بلکه؛ گزینه های صحیح را از بین هزاران فرصت موجود در صورت نیاز شما در لیست کوتاه قرار می دهد. این بدان معنی است که شما می توانید یک برنامه آماده داشته باشید و می توانید انرژی را روی عملکرد خود متمرکز کنید.

ارزیابی جامع

جلسه مشاوره شغلی به احتمال زیاد با تجزیه و تحلیل گسترده و جامعی از دانش آموز برگزار می شود. به غیر از استعداد، انتخاب شغل جنبه های مختلفی دارد و تنها تکیه بر توانایی تکمیل دوره نمی تواند بهترین شغل را برای فرد تضمین کند. یک ارزیابی مملو از شخصیت، علاقه، هوش و استعداد حداقل می تواند به عنوان شغل کوتاه در این پارامترها کمک کند.

درک عمیق مشاغل

در هنگام انتخاب شغل، باید هنگامی که زندگی حرفه ای خود را شروع می کنید، این نقش ها و مسئولیت ها را نیز درک کنید. بسیاری از اوقات، تحصیلات، شهرت یا پول علاقه دانشجویی را به حرفه شغلی سوق می دهد و این می تواند بد باشد.

تعالی علمی غالباً دنباله ای است که دانش آموزان را برای کسب نمرات خوب درگیر می کند و آنها را چنان درگیر فعالیت های خود می کند که اهمیت جهت گیری خود را به سمت مسیر شغلی به طور خطرناکی نادیده می گیرند. با توجه به تصورات قبلی دانش آموزان در مورد مسیر شغلی که برای آنها در زندگی حرفه ای بهترین خواهد بود، اکثر دانش آموزان تمایل دارند در برنامه هایی ثبت نام کنند که نسبت به آن مسیرهای شغلی مغرضانه هستند.

مشاوره شغلی ابزاری است که می تواند در ایجاد دانش بالقوه واقعی خود و یافتن کاری متناسب با تمایلات طبیعی آنها بسیار موثر باشد. بهترین زمان برای قرار گرفتن در معرض ایده مشاوره شغلی دانش آموزان، زمانی است که در آغاز دوره های تحصیلات خود هستند. مشاوره شغلی یک راه حل سریع نیست. این فرایندی است که نیاز به زمان و درک دارد؛ زیرا مشاور برای ایجاد توانایی در هر دانش آموز به زمان نیاز خواهد داشت.

کمبود تجربه در گروه دانشجویان، نیاز به راهنمایی مناسب از طریق مشاوران شغلی واجد شرایط را برجسته می کند. موسسات دانشگاهی به طور منظم روانشناسانی را به عنوان مشاور شغلی استخدام می کنند. با این حال، بیشتر موسسات دانشگاهی متخصصان باتجربه ای را از صحنه شرکت ها استخدام می کنند تا به عنوان مشاور و مربی برای راهنمایی دانشجویان فعالیت کنند. جلب مشاغل حرفه ای برای کمک به دانش آموزان به آنها این امکان را می دهد تا واقعیت های شغل خاص را بهتر درک کنند، درصورتی که متوجه شوند شغل متناسب با اهداف و علایق شخصی آنها نیست، می توانند انتخاب شغل خود را تغییر دهند.

هنگامی که انتخاب شغل توسط یک دانش آموز انجام می شود، یک مشاور می تواند کمک شایانی کند. مشاوران در برقراری ارتباط مناسب بین علایق و مسیرهای احتمالی شغلی دانش آموزان بسیار عالی هستند. این نوع راهنمایی به عنوان مکمل دانش دانش آموزان از طریق فعالیت های علمی خود عمل می کند.

مشاوره شغلی همچنین می تواند به دانشجویان کمک کند تا تصمیمات مالی مناسبی بگیرند. بسیاری از دانشجویان دچار بدهی های دانشجویی می شوند، که به نظر آنها این موضوع بر عهده خودشان است. در نتیجه، دانش آموزان به جای انتخاب شغلی که واقعاً دوست دارند، به دنبال راهی می روند که سریعتر بدهی خود را پرداخت کنند. مشاوران با آموزش اهمیت مرحله به مرحله برای ثبات و بازپرداخت بدهی، به دانشجویان کمک می کنند تا جایگاه خود را بدست آورند. متأسفانه، بسیاری از دانش آموزان به دلیل انتخاب بدی که در اوایل کار خود انجام دادند، در اواخر زندگی با اضطراب، افسردگی و سایر بیماری ها روبرو می شوند. مشاوره شغلی برای دانش آموزان بسیار ارزشمند است و بسیار توصیه می شود که معلمان و والدین در ابتدای تحصیل دانش آموزان خود را وادار به انجام آن کنند تا بیشترین بهره را از آن ببرند.

اهمیت مشاوره شغلی در زندگی

متأسفانه، هیچ سیستم صوتی برای مشاوره و راهنمایی برای انتخاب مشاغل موجود نیست. در نتیجه، دانشجویان به سراغ آن موضوعات و دوره هایی می روند که با استعداد ذهنی آنها مطابقت ندارد. جای تعجب نیست که آنها ناامید شده و احساس هدر رفتن می کنند.

مفهوم مدرن مشاوره شغلی محصول عصر صنعتی است. در دوران صنعتی، بیشتر افراد در سازمان های بزرگی استخدام می شدند که هدف اصلی آنها تولید یک محصول ملموس بود. در دوران صنعتی، کار در و یادگیری در آموزش متمرکز بود  و همچنین آموزش مقدم بر اشتغال بود. نقش مشاوره شغلی تسهیل عبور از یک سیستم (آموزش) به سیستم دیگر (استخدام) می باشد. به همین دلیل است که بیشتر مشاوره شغلی در موسسات آموزشی انجام می شود.

مشاوره شغلی فرایندی است که به شما کمک می کند تا خود و دنیای کار را بشناسید و در تصمیم گیری های شغلی، تحصیلی و زندگی خود درک بهتری پیدا نمایید. پیشرفت شغلی چیزی فراتر از تصمیم گیری در مورد یک رشته و اینکه پس از فارغ التحصیلی می خواهید چه شغلی را بدست آورید، می باشد.

مشاوره شغلی یک روند زندگی است. به طور عمده می توان آن را به مراحلی مانند، یک مرحله پیش دبستانی، یک دوره دبیرستان، یک دوره بعد از متوسطه، یک دوره تحصیل حرفه ای و یک دوره حرفه ای تقسیم کرد. مشاوره شغلی که به آن راهنمایی شغلی گفته می شود که برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل طراحی شده است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است.

انتخاب شغل یک کار مهم است، اما ممکن است یک کار مشکل ساز و چالش برانگیز باشد. ممکن است تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع شغل آسان نباشد و از آنجا که مشاوره شغلی به افراد کمک می کند مهارت ها، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی مناسب خود پیدا کنند، این نوع مشاوره محسوب می شود. گام مهمی که باید قبل از تصمیم گیری در مورد شغل دائمی بردارید.

چرا اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به مشاوره شغلی احساس می شود؟

دنیای کار همیشه در حال تغییر است. مشاغلی پدید آمده اند که پنج یا ده سال پیش وجود نداشته اند. ناتاشا جوزف، سردبیر آموزش مکالمه آفریقا، از پروفسور کوبوس ماری از گروه روانشناسی تربیتی دانشگاه پرتوریا خواست تا توضیح دهد که مشاوره شغلی چگونه تغییر کرده است  و دلیل آن بسیار مهم است.

هنگامی که شما در مورد مشاوره شغلی صحبت می کنید، من گمان می کنم بسیاری از مردم به روزهای مدرسه خود فکر می کنند که یک مشاور راهنمایی گفت: “شما باید یک روز این کار را انجام دهید.” اما این دنیای بسیار گسترده تری است، نه؟

مشاوره شغلی بیش از انتخاب شغل و امید به ماندن در آن شغل تا آخر عمر به دنبال دارد. به نظر بسیاری از افراد، انتخاب شغل تلاش برای یافتن راهی برای ادغام در جامعه است.

امروز، مشاوران شغلی معتقدند که شناسایی “درد” اصلی یک فرد ضروری است. این نقطه شروع و طرح زندگی حرفه ای و زندگی شغلی هر شخص را فراهم می کند.

مشاوران شغلی سعی می کنند به مردم کمک کنند تا با درد خود کنار بیایند  و آنها را قادر می سازند تا از این درد برای کمک به دیگران استفاده کنند. در این روند، مردم می توانند خود را شفا دهند و کمک های اجتماعی دریافت نمایند.

مردم هنگامی که با یک چند راهی تصمیم گیری، روبرو می شوند با مشاوران شغلی مشورت می کنند: مانند، نیاز به انتخاب مدرسه، دانشگاه، رشته تحصیلی یا یکی از فرصت های شغلی. گروه دوم وقتی شروع به تردید می کنند که آیا از نظر مدارس، موضوعات، دانشگاه ها، مشاغل یا کارفرمایان انتخاب مناسب را انجام داده اند، با مشاوران شغلی مشورت می کنند.

کارگران در دوره پست مدرن به طور فزاینده ای با تأثیر تغییر در محل کار روبرو می شوند. آنها باید با تقاطع ها و انتقال های مکرر مربوط به کار روبرو شوند و با آنها کنار بیایند. آنها تردید دارند زیرا درباره راه پیش رو مطمئن نیستند. سپس مشاوران شغلی آنها را قادر می سازند تا داستان زندگی شغلی خود را بازگو کنند. این به آنها امکان می دهد وقتی با چهارراهی روبرو می شوند با مرور مجدد مواردی به حرف های خود گوش دهند و با گوش دادن به خود قادر به کنار آمدن با تقاطع فعلی خود می شوند.

مسئولیت راه اندازی مشاوره شغلی به عهده کیست؟ مدارس و دانشگاه های فردی؟ آیا دولت نقشی دارد؟

شاید تصور کنید همه چیز از دولت شروع می شود. اما تعداد دیگری از ذینفعان نیز مسئول هستند، مانند  بخشهای کارآموزی ؛ موسسات آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی؛ نهادهای حرفه ای و مقامات صلاحیت ها؛ و آژانس های توسعه جوانان، پزشکان خصوصی و سازمان های غیر انتفاعی.

نقش والدین، ​​معلمان، الگوها و گروه همسالان فرد را نیز نباید دست کم گرفت. جامعه دارای مسئولیت دارند، اطمینان حاصل کنند که هر شخص به مشاوره شغلی دسترسی دارد.

5 نظریه مهم در مشاوره شغلی

چشم انداز مشاوره شغلی در 50 سال گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است که در توسعه نظریه های روانشناسی در این زمینه منعکس شده است.

در زیر، سه نظریه تأثیرگذار مشاوره شغلی را بیان می کنیم.

نظریه تنظیم کار در مینه سوتا

در قلب تئوری تعدیل کار (TWA؛ Dawis & Lofquist، 1984) این مفهوم وجود دارد که “تناسب” بین یک فرد و محیط کار او می تواند گزینه های مهم شغلی را هدایت کند.

مدل پیش بینی TWA به سطح سازگاری بین یک فرد و محیط او اشاره دارد.

آیا محل کار نیازهای آنها را برآورده می کند؟ آیا آنها راضی هستند؟

آیا توانایی های فرد با آنچه در محیط کار مورد نیاز است مطابقت دارد؟ آیا آنها راضی کننده هستند؟

در رویکرد TWA هدف آن است که تعیین کند آیا بین ارزشها و توانایی های فرد و الزامات شغل آنها توافق وجود دارد یا خیر. هدف نهایی یک کارمند راضی و رضایت بخش است

مدل فرآیند TWA به دنبال درک فرآیندهای تنظیم کار و چگونگی حساسیت آن است.

با نگاهی به سبک های تنظیم که تحت تأثیر قرار می گیرند، می توانیم موارد زیر را بررسی کنیم.

انعطاف پذیری:

چه کسی ناسازگاری شخص و شغل را می تواند تحمل کند.

تنظیم فعال:

چقدر فرد برای افزایش سازگاری بر محیط خود تأثیر می گذارد.

تنظیم واکنشی:

چقدر فرد سعی می کند خود را تغییر دهد تا سازگاری را افزایش دهد.

استقامت:

چه مدت کسی پس از سرمایه گذاری در تنظیم فعال و واکنش پذیر، ناسازگاری را تحمل می کند.

با رسیدن به محدودیت انعطاف پذیری، این معمولاً رفتارهای سازگارانه را ایجاد می کند و سپس استقامت حکم می کند که چه کسی به تلاش خود برای “مناسب” ساختن کار ادامه دهد. به عنوان مثال، یک مشاور شغلی ممکن است بررسی کند که آیا رضایت بیشتر یا “رضایت” از کار می تواند درگیر شدن در تنظیم فعال یا واکنش پذیر باشد.

نظریه انتخاب حرفه ای هالند

تئوری انتخاب حرفه ای ، پیشنهاد می کند که افراد و محیط آنها در شش نوع قرار می گیرند که با ارزش ها، توانایی ها، خودباوری ها و تمایل به برخی فعالیت های خاص مرتبط هستند.

انواع نظریه انتخاب حرفه ای

 • واقع بین
 • تحقیقی
 • هنری
 • اجتماعی
 • سرمایه گذاری
 • مرسوم

الگوی فردی از انواع “RIASEC” برای پیش بینی نتایج مختلف شغلی ، مانند رضایت شغلی و مسیرهای شغلی معمولی ارائه شده است (Nauta، 2013).

به عنوان مثال ، شخصی در اردوگاه Enterprising جاه طلبی و موفقیت اقتصادی را ارزیابی خواهد کرد و کار با افراد و داده ها را دوست دارد. چنین شخصی احتمالاً تمایل شدیدی به رهبری دارد و به طور بالقوه برای شغل وکالت ، مدیر یا سیاستمدار مناسب است.

هالند (1959) پیشنهاد کرد که منافع افراد شایستگی ها و تجربیات جمع آوری شده و اعتقادات را به وجود می آورد، که می تواند برای درک تصمیمات آینده شغلی مفید باشد (Nauta، 2013). محیط های کاری را نیز می توان از نظر پاداش های پیشنهادی یا توانایی های مورد نیاز کارمندان ، بر اساس انواع طبقه بندی کند.

نظریه شغلی شناختی اجتماعی

نظریه شغلی شناختی اجتماعی، با نظریه شناختی اجتماعی، مطابقت دارد که پیشنهاد می کند کارگزاران تصمیم گیری به میزان زیادی تحت تأثیر محیط اجتماعی آنها قرار دارد.

در حالی که بزرگ می شوید، محیط و روابط یک فرد می تواند فعالیت هایی را که فرد در معرض آن است را ترجیح دهد و به آنها ترغیب شود. عملکرد در فعالیت های خاص و بازخورد دریافت شده، احساسی از توانایی های فرد و پیامدهای انجام برخی رفتارها را فراهم می کند.

طبق نظریه شناخت اجتماعی، باورهای خودکارآمدی و انتظارات نتیجه، کاتالیزور رفتار هستند. باورهای خودکارآمدی به درک پویای افراد از توانایی آنها در انجام برخی وظایف، از جمله داشتن اعتقادات قوی درباره خودکارآمدی در مورد مهارت های پخت و پز، اما احساس نسبتاً بی کفایتی در انجام کارهای فن آوری اشاره دارد.

انتظارات نتیجه به اعتقاداتی درباره آنچه در صورت انجام برخی رفتارها اتفاق خواهد افتاد اشاره دارد.

افراد می توانند از طریق اهداف شخصی خود، اختیارات خود را برای انتخاب شغل انجام دهند. انتظارات نتیجه و باورهای خودکارآمدی ممکن است به طور همزمان برای تأثیر در منافع و اهداف شغلی افراد کار کنند. به عبارت دیگر، احتمالاً ما در جهت دستیابی به اهداف قابل دستیابی که نتایج مثبتی نیز دارند، تلاش خواهیم کرد.

با گذشت زمان، همانطور که اهداف و علایق انتخاب فعالیت ها را تسهیل می کند، این امر منجر به عواملی می شود که به چرخه باز می گردند، انتظارات نتیجه و باورهای خودکارآمدی را که علایق شغلی آینده را شکل می دهند، تقویت یا تقویت می کنند. با محکم شدن باورهای خودکارآمدی و انتظارات نتیجه، علایق شغلی ممکن است محدود و تقویت شوند.

جستجوی خودگردان

ابزار جستجوی خودگردان، نظریه انتخاب حرفه ای را همراهی می کند. SDS یک موجودی 228 ماده ای است که اطلاعاتی را در مورد فعالیت های کاری، علایق، مشاغل و صلاحیت ها و توانایی های ارزیابی شده را  گردآوری می کند.

این ارزیابی به یک نقطه شروع مشاوره شغلی برای شروع شناسایی آینده شغلی متناسب با علایق و مشخصات شخصیتی تبدیل می شود. هالند اظهار داشت که افرادی که مشخصات متمایزتری دارند احتمالاً مسیر شغلی پایداری دارند، احتمالاً به این دلیل که تصمیمات شغلی راحت تی گرفته و در مورد شغل مناسب وضوح بیشتری دارند.

یک رویکرد داستانی

مطابق با نظریه شناخت اجتماعی و نظریه شغلی شناختی اجتماعی، مشاوره شغلی روایت یک روش عالی برای ایجاد اشتیاق مشتری در اختیار داشتن مشتری در انتخاب شغل خود است  و آنها را به عنوان قهرمان اصلی خود تبدیل می کند.

در این روش، هدف حمایت از مشتری برای درک و توسعه روایت های شغلی خود است به روشی که برای خود آینده آنها مفید باشد. این متد، یک رویکرد مبتنی بر روایت “رویکرد داستان در زمینه مشاوره شغلی است که شامل سه مرحله تلفیقی است:

ساخت و ساز مشترک: مشاور و مشتری داستان های قبلی و روایت های قبلی را کاوش می کنند.

ساخت غیرمجاز: نگاه کردن به “فصل” های گذشته از دیدگاه های دیگر برای کشف مضامین ثابت یا خط داستانی.

ساخت و ساز: مشتری قصه گویی در آینده را آغاز می کند  و در مورد موضوعاتی که می خواهند پشت سر بگذارند و مواردی را که می خواهد دنبال کند بحث می کند.

ارزیابی شغلی چند فرهنگی

فرهنگ، نژاد و قومیت ملاحظات اساسی برای مشاوره شغلی موثر و همه جانبه از همه نوع است. ارزیابی شغلی چند فرهنگی فرآیندی است که به طور فعالانه در تفاوت نژاد، فرهنگ و قومیت بین مشتری و مشاور کاوش می کند تا فرصت تعصب در طی مراحل مشاوره کاهش یابد.

اهداف مشاوره شغلی

در موارد فوق نکات بسیاری را در رابطه با مزایا و ابعاد مشاوره شغلی بررسی کردیم، حال در این قسمت قصد داریم اهدافی را که از برگزاری مشاوره شغلی وجود دارد، بررسی کنیم.

یافتن تعادل بین زندگی و کار: مذاکره درباره تغییرات و چالش های شغلی به طور بالقوه یک فرایند مادام العمر است.

در زیر سه زمینه گسترده وجود دارد که مشاوره شغلی می تواند مفید باشد :

1. تصمیم گیری شغلی

شاید شناخته شده ترین نقش یک مشاور شغلی کمک به مشتری در تصمیم گیری متناسب با خواسته های بلند مدت آنها باشد، از جمله شناسایی گزینه های شغلی واقع بینانه.

ممکن است بعضی از افراد گزینه های بالقوه زیادی داشته باشند و برخی دیگر نمی دانند از کجا شروع به جستجو کنند. یک مشاور شغلی می تواند به افراد کمک کند تا برای آنچه می خواهند، فعالیت های مناسب را انجام دهند و یک نقشه راه قابل دستیابی بدست آورند.

2. تنظیم و مدیریت شغلی

تغییر در محیط کار می تواند احساس نارضایتی ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر نقشی تغییر کند، این ممکن است نیاز به یک دوره تنظیم ناخوشایند داشته باشد به همین ترتیب، ممکن است با گذشت زمان نارضایتی شغلی ایجاد شود. ارتقا ممکن است احساس کشش بیش از حد در افراد ایجاد کند یا انتظاراتی که برای یک شغل پیش بینی می شود برآورده نشود.

یک مشاور شغلی می تواند از طریق این نگرانی ها صحبت کند تا به شما کمک کند تشخیص دهید مشتری چگونه می تواند با شرایط خود کنار بیاید و فرصت هایی را برای رضایت شغلی یا ایجاد شایستگی بیشتر کشف کند.

3. پیمایش در تغییرات کار و یافتن تعادل بین زندگی و کار

مشاوران شغلی می توانند از طریق یک دوره تغییر، پشتیبانی کنند و به مردم کمک کنند. برخی از افراد ممکن است به دنبال یک واقعه دشوار یا غیرمنتظره زندگی، مانند نیاز به جابجایی یا اخراج، از مشاوره استفاده کنند.

برای دیگران، دستیابی به تعادل کار و زندگی ممکن است هدف باشد، شاید تغییر اهداف کاری یا آرزوهای آنها برای انطباق بهتر با خواسته های زندگی در خانه یا سایر علایقی که دوست دارند دنبال کنند.

4.ایجاد یک رابطه درمانی

مانند هر نوع مشاوره، مشاوره شغلی هنگامی موفقیت آمیز است که مشاور ارتباط معنی داری با مشتری خود برقرار کند. در حالی که بسیاری از مشاوران شغلی از آزمون های استعداد شغلی و آزمون های شخصیتی استفاده می کنند، برترین مشاوران شغلی دوره کارشناسی ارشد بهداشت روان پزشکی را به پایان رسانده اند و با استفاده از آموزش بالینی خود فراتر از راهنمایی های حرفه ای ساده هستند آنها برای درک نگرانی ها، علایق، ترس ها و خواسته های مشتری خود در سطحی بسیار عمیق تر از آنچه ممکن است هر آزمایشی نشان دهد، تلاش می کنند. با برقراری ارتباط درمانی با مشتریان خود ، مشاوران عالی شغلی می توانند پشتیبانی و راهنمایی کامل تری داشته باشند.

5.تعریف اهداف

اگر مکالمه بیش از حد به سمت نگرانی های دیگر سوق پیدا کند، مشاوران عالی شغلی اهداف مشخصی را با مشتریان خود تعیین می کنند و مشتریان خود را به سمت آن اهداف سوق می دهند. گفته می شود، مشاوران شغلی ممکن است از مشتریان بخواهند که شغل مناسب خود را توصیف کنند یا اینکه 5 سال دیگر در کجا قرار بگیرند را در نظر بگیرند. متخصصین مشاوره شغلی همچنین ممکن است توجه مشتریان خود را بر روی آنچه در زندگی برای آنها مهم است و آنچه در کار انجام می دهند لذت ببرند. همه این سوالات می توانند به تعریف اهداف یک جویای کار کمک کنند.

6.ایجاد فضایی برای خودکاوی

مشاوران عالی شغلی فقط نتایج آزمونهای حرفه ای را به مشتریان خود تحویل نمی دهند. آنها مشتری های خود را می شناسند و از همه مهمتر، آنها به مشتریان خود فرصت می دهند تا از طریق مسائل موثر بر شغل و گزینه های شغلی آنها صحبت کنند. یک جلسه مشاوره شغلی خوب می تواند دروازه ای برای کشف خود باشد، اما تنها در صورتی که مشاور شغلی مهارت داشته باشد تا به مشتری خود کمک کند راه های بازتاب خود را باز کند.

7.درک بازار کار

دادن توصیفات اغراق آمیز در رابطه با بازارکار، کار درستی نیست.یک مشاوره شغلی عالی، می تواند به شما کمک کند درک درست و واقع بینانه از بازار کار داشته باشید.

مشاوران عالی شغلی این را می دانند و سخت تلاش می کنند تا در جریان موضوعات بازار کار قرار بگیرید. آنها توجه زیادی به روش های اتوماسیون، برون سپاری، کوچک سازی و رقابت جهانی بر فرصت های شغلی و مشاغل خاص دارند. علاوه بر این، آن ها مهارت ها و نگرش های کارگران را برای موفقیت در یک محیط اشتغال مدرن درک می کنند. غالباً، مشاوران با مشتری های خود کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که مشتری آنها از نظر فنی، پذیرش تنوع، آماده برای مدیریت ناامنی های شغلی مدرن و توانایی حفظ سطح آگاهی شغلی مورد نیاز برای جلوگیری از عقب افتادن یا اضافه کار کردن ، از مهارت برخوردار هستند.

8.کمک در تبدیل مضامین زندگی به اهداف شغلی

بهترین مشاوران شغلی فقط مشاغل ممکن را توصیه نمی کنند. آنها به مشتریان خود کمک می کنند اشتیاق قبلاً تحقق نیافته برای مشاغل خاص را کشف کنند. برای این کار، مشاوران شغلی یک رویکرد جامع را در پیش می گیرند، هر مشتری را به عنوان یک فرد کلی مشاهده می کنند و سپس به دنبال مضامین زندگی می روند که ارتباط طبیعی با شغلی دارد که مشتری برای آن واجد شرایط است. ورود به شغلی که در آن مهارت دارید؛ اما از آن متنفر نیستید منفعت طولانی مدت کمی دارد. بهترین روش یافتن شغلی متناسب با توانایی ها و اهداف زندگی شما است. مشاوران عالی شغلی می توانند در این کار به شما کمک کنند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی مشاوره شغلی پرداختیم و سعی کردیم به تمامی سوالات شما در رابطه با زمان مناسب جهت دریافت مشاوره شغلی و اینکه چه افرادی نیازمند مشاوره شغلی هستند؟ پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، مشاوره شغلی حضوری، مشاوره شغلی آنلاین و مشاوره شغلی تلفنی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاوره شغلی در آینده جویندگان کار چه قدر تاثیر دارد؟

با توجه به توضیحات ارائه شده قطعاً تاثیر بسیاری خواهد داشت.

آیا مشاوره شغلی آنلاین نیز ارائه می شود؟

بله این خدمات به صورت حضوری و تلفنی نیز ارائه می گردد.

چه افرادی نیازمند مشاوره شغلی هستند؟

هر فردی در هر سن و با هر تحصیلاتی می تواند از این مشاوره استفاده نماید.

زمان مناسب جهت دریافت مشاوره شغلی کدام است؟

برای دریافت مشاوره شغلی می توانید هر زمانی اقدامی کنید.

مشاوره شغلی | مرکز مشاوره شغلی حضوری + آنلاین و تلفنی

مشاوره شغلی حضوری

مشاوره شغلی آنلاین

مشاوره شغلی تلفنی

زمان مناسب جهت دریافت مشاوره شغلی

چه افرادی نیازمند مشاوره شغلی هستند؟

کلمه کلیدی اصلی: مشاوره شغلی

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

رابطه جنسی در پریود چگونه است

عوارض رابطه جنسی در پریود

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور