روانشناسی عاطفی
روانشناسی عاطفی

وابستگی عاطفی چیست

موضوع مورد بحث ما در این مطلب پاسخ به این سوال است که وابستگی عاطفی چیست. ما در ابتدا پاسخ این سوال را بررسی کرده و سپس به بررسی انواع وابستگی عاطفی و عوامل ایجاد کننده آن و همچنین تعریف وابستگی عاطفی پرداختیم. مورد بعدی که به تفصیل در این مطلب بررسی گردید، وابستگی عاطفی در مردان بود که ما سعی کردیم تمامی جوانب آن را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص انواع وابستگی عاطفی در زنان و یا عوامل ایجاد وابستگی عاطفی داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

فهرست محتوا

پاسخ به سوال وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. در یک رابطه سالم، مدتی طول می‌کشد و در چند مرحله اتفاق می‌افتد. مرحله اول پیوند دوستی نام دارد. او به طور عمیق به شما اهمیت می‌دهد. به عبارت دیگر، در این مرحله او فقط می‌خواهد با شما دوست باقی بماند. شما هیچ کار عاشقانه‌ای انجام نمی‌دهید. شما با افرادی مثل دوستان مشترک خود قطع رابطه می‌کنید و ارتباط بین شما و آن‌ها حداقل است.

مرحله دوم، پیوند فیزیکی است که صرفاً براساس ظاهر است. در این مرحله، هیچ عمقی به جز تماس فیزیکی با یکدیگر وجود ندارد.

در نهایت، دلبستگی احساسی داریم، که مرحله نهایی دلبستگی است که در آن دو نفر در وضعیت یک رابطه عمیق و معنی‌دار قرار می‌گیرند. این دو نفر در مورد رویاهای کودکی و آینده صحبت می‌کنند. ساعت‌ها در موضوعاتی که به نظر می‌رسد چند دقیقه زمان می‌گیرد،صحبت می‌کنند و مکالمات به راحتی از یکی به دیگری جریان پیدا می‌کنند.

وابستگی عاطفی در مردان

” مردان و زنان تمایل دارند به روابط متفاوتی نزدیک شوند، به نشانه‌های ظریفی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شده‌است توجه کنید تا این مردان را تشخیص دهید؛ او می‌خواهد وقت خود را با شما بگذراند؛ او در مقابل شما آسیب‌پذیر است؛ و او شما را با معرفی شما به دوستان و خانواده خود وارد دنیای خودش می‌کند. اینها همه نشانه‌هایی هستند که رابطه با یک شروع خوب رو به رو است. این مرد  هر کاری که لازم باشد را انجام خواهد داد تا شما احساس خوشحالی، امنیت و عشق بکنید. بر خلاف زنان، که دوست دارند خود را با کلمات بیان کنند، مردان ممکن است احساسات واقعی خود را پنهان کنند، از جمله این واقعیت که آن‌ها از لحاظ عاطفی به شما وابسته هستند. بنابراین، برای اینکه بدانید یک مرد از لحاظ عاطفی به شما وابسته است، می‌توانید به دنبال نشانه‌های ظریفی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، بگردید.

7 علامت وابستگی عاطفی مردان

وابستگی عاطفی در مردان می‌تواند نشانه‌های متفاوتی داشته باشد. در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

1. انجام هر کاری برای طرف مقابل

زمانی که یک مرد از لحاظ عاطفی به شما وابسته است، عملاً هر کاری برای شما انجام خواهد داد تا احساسات خود را برای شما نشان دهد. او ۲ ساعت رانندگی خواهد کرد تا شما را ببیند،  او هرگز از اینکه بخواهد شما را راضی کند خسته نخواهد شد؛ در واقع، او هر لحظه به دنبال زمانی است که بتواند به شما کمک کند.

۲. برای انجام هر کاری با شما تماس می‌گیرد

گاهی پیش می‌آید که شما با وی یک کارکوچک داشته باشید، اما این فرد تنها به یک پیام و یا ویس راضی نخواهد شد و با شما تماس می‌گیرد. چرا؟ چون شما پیوسته در ذهن او هستید و او چیزی بیش از شنیدن صدای شما یا دریافت یک متن یا پیغام از شما ندارد. این فرد از لحاظ احساسی در شما سرمایه‌گذاری کرده است. این به خصوص در مورد مردان صادق است، زیرا مردان به طور طبیعی تمایل دارند روی چیزهایی تمرکز کنند که بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهند و یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که آن‌ها انجام می‌دهند این است که با گرفتن زمان از روز خود و برقراری ارتباط با شما، این کار را انجام دهند.

۳. او می‌خواهد شما با دوستان و خانواده او ملاقات کنید

یکی از نشانه‌های خوب در وابستگی عاطفی مردان، این است که آن‌ها می‌خواهند شما را به دوستان و خانواده معرفی نمایند. این بدین معناست که وی برای ارتباط بلندمدت با شما برنامه ریزی کرده است.

او نه تنها دوست دارد زمانی را با شما بگذراند، بلکه واقعاً از ته دل می‌خواهد اوقات زیادی را با شما سپری کند. این یکی از بارزترین علائم است که او از لحاظ عاطفی به شما وابسته است. او از وقت آزادش که متعلق به سایر دوستان و خانواده است، برای ماندن با شما استفاده خواهد کرد.

4. به خاطر سپردن تمامی جزییات

مردانی که وابستگی عاطفی دارند، در به خاطر سپردن جزییات مربوط به شریک خود مهارت خاصی پیدا خواهند کرد.

کاری که زمانی برایش دشوار بود اکنون در صدر فهرست قرار دارد و او نه تنها چیزهای مهم را به یاد خواهد آورد، بلکه حتی علایق شما را نیز به خوبی می‌داند و به خاطر می‌سپرد، مانند رفتن به رستوران مورد علاقه تان، یا خریدن شکلات یا عطر که دوست دارید.

5. خلع سلاح شدن

همه ما می‌دانیم که گاهی نفوذ در مردان بسیار سخت و نشدنی به نظر می‌رسد؛ اما مردانی که وابستگی عاطفی دارند، نه تنها این گارد را ندارند؛ حتی به راحتی در مقابل شما گارد را پایین آورده و اجازه می‌دهند با او راحت باشید.

6. او می‌خواهد به شما متعهد شود

اگر قرار بود از اکثریت مردم بپرسید، به شما می‌گفتند که آن‌ها از تعهد می‌ترسند؛ بنابراین، اگر کیس شما، به دنبال تعهد باشد، نشانه آن است که از نظر احساسی به نقطه‌ای متصل می‌شود که او فکر می‌کند شما تنها برای او هستید.

7. او به سراغ شما می‌آید

مردی که از لحاظ عاطفی به یک زن وابسته است از او دفاع می‌کند، حتی اگر به معنی از دست دادن افراد نزدیک در زندگی اش مانند دوستان و خانواده باشد. این به این دلیل است که زمانی که یک مرد از لحاظ احساسی در شما سرمایه‌گذاری می‌کند، به طور غریزی آنچه را که می‌تواند برای حفاظت انجام دهد، انجام خواهد داد.

مردی که از نظر عاطفی به شما وابسته نیست، تمایل بیشتری به ترک تان در زمان بروز مشکلات دارد؛ اما مردی که واقعاً به شما اهمیت می‌دهد، حتی در سخت ترین شرایط نیز در کنارتان خواهد ماند.

علائم هشدار دهنده وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی نیز مانند تمامی وضعیت‌های روانشناسی به دو صورت مثبت و منفی وجود دارد.

افراد در روابط ناسالم، با اینکه ممکن است درد و رنج بکشند، اغلب به این رابطه ادامه می‌دهند و به ظاهر قادر به پایان دادن به آن نیستند. مانند این که به یکدیگر چسبیده‌اند، حتی اگر بین آن‌ها عشقی وجود نداشته باشد. آن‌ها نشانه‌هایی از codependency را نشان می‌دهند که به نوبه خود نسبت به دلبستگی عاطفی منفی تغذیه می‌کنند. در اینجا برخی از علائم وابستگی عاطفی مثبت و منفی را بررسی خواهیم کرد :

شما ممکن است با فرد دیگری باشید بدون اینکه وحشت زده باشید. اگر این فرد در عرض چند هفته با شما تماس نداشته باشد، شما به طور خودکار به فعالیت‌های خود فکر می‌کنید و هیچ منطقی برای انجام این کار ندارید که دوستان تان به شما بگویند که شما به دنبال کمک حرفه‌ای هستید.

داشتن دلبستگی عاطفی سالم چیز مثبتی است. اما وقتی دلبستگی عاطفی به یک وسواس و مشغولیت ذهنی تبدیل می‌شود، وقت آن است که به دنبال کمک از یک متخصص سلامت روانی باشید.

چگونه در کمترین زمان ممکن تشخیص دهیم مردی از نظر عاطفی وابسته است؟

یک مرد وقتی به شما جذب می‌شود یک ارتباط احساسی دارد! زمانی که یک فرد می‌خواهد تمام مدت با شما صحبت کند و شما را ببیند، او در حال توسعه یک وابستگی عاطفی است. حتماً، افراد می‌توانند به آرامی به کسی یا حتی به طور مخفیانه در عشق متصل شوند.

تفاوت مردان  رمانتیک و مردان وابسته از نظر عاطفی چیست؟

در این قسمت قصد داریم علائمی را بررسی کنیم که نشان دهنده احساساتی بودن فرد است.

او دوست دارد زمانی را با شما دوست داشته باشد . او فقط می‌خواهد با شما باشد و از نظر فیزیکی نزدیک‌تان شود.

مردان روابط عاطفی و احساسی را به اندازه زنان احساس می‌کنند و اگر مردی احساساتی را دیدید، نباید تعجب کنید.

افرادی که از لحاظ عاطفی  وابسته نیستند زیاد به شما فکر نمی‌کنند. تفاوت بین مردان وابسته و احساساتی از نظر عاطفی در زمانی است که او:

در مورد زندگی عشق خود با دوستانش صحبت می‌کند و درباره اینکه چگونه می‌خواهد بقیه عمرش را با شما سپری کند؛ اما شاید زمان خیلی زیادی را برای شما اختصاص ندهد

هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که چه چیزی باعث می‌شود مردی عمیقاً عاشق یک زن شود، اما وقتی این اتفاق بیفتد، جادویی است. مردانی که عمیقاً عاشق می‌شوند عاشق و معشوق هستند؛ آن‌ها هرگز یک عاشق خودخواه نیستند.

وابستگی عاطفی

برخی از نشانه‌های وابستگی عاطفی ناسالم

اندازه‌گیری اعتماد به نفس براساس روابط عاطفی Unhealthy زمانی اتفاق می‌افتد که تنها بر یک رابطه تکیه کنید تا ارزش، ارزش و ارزش خود را تعریف نمایید. اگر پس از پایان دادن به یک رابطه خود را افسرده می‌یابید، ممکن است عزت‌نفس خود را نسبت به ارتباط داشتن با آن فرد از داده باشید. این البته به این دلیل مضر است که شما قدرت شخصی خود را از دست می‌دهید.

لوین و هلر تاکید کردند که ” شراکت ما در رشد در جهان کمک می‌کند. با این حال، اگر وابستگی احساسی ناسالم را تجربه می‌کنید، این ارتباط می‌تواند منجر به صحبت انتقادی، افسردگی، یا اضطراب در مورد توانایی شما برای دوست داشتن خود شود.

اگر تنها هدف شما از داشتن رابطه، بیرون آمدن از تنهایی است نیز نشانه‌ای از دلبستگی عاطفی ناسالم است. زمانی که به فضا اجازه ایجاد رابطه با خودتان را ندهید، به دیگران وابسته خواهید شد تا نیازها را برآورده کنید. در عوض، شما خودتان را به فردی که می‌تواند به طور بالقوه یک مانع برای رشد کلی شما باشد متصل خواهید کرد.

اگر در رابطه‌ای بمانید که به شدت افسردگی، اضطراب، ضربه روحی و استرس را تجربه کنید، این نشانه وابستگی عاطفی ناسالم است. مهم است که تشخیص دهید که آیا شما از سلامت ذهنی خود برای ماندن به یک فرد استفاده می‌کنید یا خیر. هر چند ممکن است به نظر برسد که ماندن در این رابطه در پایان مفید خواهد بود و برای سلامتی شما مضر است.

Jurist و Meehan تاکید می‌کنند که تنها دلبستگی عاطفی سالم است که می‌تواند به “انعطاف‌پذیری در برابر استرس، خوش بینی، اعتماد به نفس بالا، اعتماد به نفس و توانایی تنظیم احساسات دشوار” منجر شود.

چه چیزی باعث می‌شود که رها کردن وابستگی عاطفی ناسالم دشوار باشد؟

سه دلیل اصلی وجود دارد که “رها کردن” دلبستگی ناسالم دشوار است. یک، شما با نیاز اساسی برای اتصال و ارتباط برنامه‌ریزی می‌کنید. تمام وابستگی‌های شما ناشی از روابطی است که با والدین و یا مراقبین خود داشته‌اید. اگر در دوران کودکی، متناقض را تجربه کرده باشید، به تلاش برای پر کردن این حفره‌ها در بزرگسالی ادامه خواهید داد.

با این حال، بدون یک طرح اولیه برای آگاهی از چگونگی انجام این کار موفق نخواهید شد و احتمال بیشتری وجود دارد که خودتان را در روابطی دخیل کنید که حقیقتاً نمی‌توانید آنچه را که به دنبال آن هستید ارضا کنید. تمایل شما برای اینکه از لحاظ احساسی به هم متصل شوید اشتباه نیست. این کار فقط باید روی نحوه انجام این کار به روش سالم تنظیم شود.

دلیل دوم ناشی از پیوندهای عاطفی تشکیل شده‌است. وقتی که شما از لحاظ احساسی به کسی وابسته هستید، بر مبنای زمان اهمیت دارد (ما در گذشته با هم بوده‌ایم)، مقایسه (او بدون من آسیب خواهد دید)، مسئولیت (من به او بدهکار هستم)، یا امید (آن‌ها در آینده تغییر خواهند کرد) آسیب خواهید دید.

دلیل آخر این است که ترس از ترک کردن وجود دارد. حتی اگر رابطه‌ای برای شما سمی باشد، تمایل دارید به خاطر یک احساس اولیه در رابطه خود باقی بمانید: ترس. ترس باعث می‌شود که ما در وابستگی‌های ناسالم گرفتار شویم. مطالعات نشان می‌دهند که کار اولیه ترس، جلوگیری از انزوا، تنهایی و از دست دادن است. در مورد زمان‌هایی که می‌خواهید به یک رابطه پایان دهید فکر کنید، اما به خاطر ترس هیچگاه عقب نشینی نکنید.

این به خاطر پریشانی اتفاق می‌افتد که زمان جدایی بروز می‌کند. مغز شما این را به عنوان پتانسیلی برای آسیب‌پذیری، خطر و بیچارگی پردازش خواهد کرد.

چگونه از بند وابستگی عاطفی رها شویم؟

درمان وابستگی عاطفی در اوایل راه کمی مشکل است. اولین قدم، نه تنها ترسناک است بلکه تهدید تنها بودن و ترس از رفاه شما است. جدا شدن از یک پیوند احساسی ناسالم با شما آغاز می‌شود که شما واقعاً می‌خواهید خوشحال باشید. در این مرحله باید با خود صادق باشید که این رابطه تنها به ضرر خودتان است و منجربه آسیب‌تان خواهد شد.

ورزش کردن راهی خوب برای کنار زدن افکار و ارائه فضا برای نوشتن چیزهایی است که برای احساس سلامت عاطفی به آن نیاز دارید.

منطقه‌ای را پیدا کنید که در آن می‌توانید در کنار خودتان باشید تا بتوانید رابطه فعلی خود را بازتاب کنید. مشخص کنید که آیا این ارتباط براساس دلبستگی عاطفی سالم و یا دلبستگی عاطفی ناسالم است. از خود بپرسید آیا احساس می‌کنید توانایی برآورده کردن نیازهای عاطفی خود را دارید و یا اصولاً به شریک زندگی خود اعتماد می‌کنید؟ در نهایت، از خودتان بپرسید که چه پیوندهای احساسی شما را در رابطه نگه می‌دارد. از اینکه با خودتان صادق باشید نترسید. پاسخ شما ممکن است نتیجه خاصی نداشته باشد. با این حال، این می‌تواند فرصتی برای تعادل و التیام بیشتر در زندگی شما فراهم کند.

یک راه دیگر برای قطع رابطه عاطفی این است که از دوستان خود کمک بگیرید. این به معنای انتقال دلبستگی عاطفی به آن‌ها نیست. در عوض به این سیستم پشتیبانی اجازه دهید تا به شما کمک کند تصمیمات شجاعانه ای بگیرید که به شما اجازه می‌دهد بر روی خودتان تمرکز کنید. ترس از تنها بودن می‌تواند باعث شود که شما به وضعیت‌های خطرناک بچسبید. داشتن حمایت از دوستان و خانواده می‌تواند به کاهش این ترس از تنهایی کمک کند. اگر با این سیستم پشتیبانی احساس راحتی نمی‌کنید، گزینه دیگری را جهت حمایت عاطفی پیدا کنید.

وابستگی عاطفی

در نهایت، به یاد داشته باشید که اولویت‌بندی رابطه به نفع خودتان است. این به این معنی است که گرفتن مسئولیت و مالکیت نیازهای عاطفی سالم  یک امر مهم است. این به آن معنا نیست که شما باید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. با این حال، مهم است که بدانید چطور می‌توانید عشق، تعهد، اعتماد، اعتماد، اطمینان، و امنیت را در خود ایجاد کنید. گاهی اوقات ما به افراد دیگری مسئولیت می‌دهیم که از نیازهای عاطفی ما مراقبت کنند. دوباره، این می‌تواند منجر به موقعیت‌های ناسالم شود.

کمک گرفتن از درمانگرها نیز می‌تواند موثر باشد. در درمان، شما می‌توانید از طریق ریشه مسائل وابستگی خود کار کنید و درک بهتری از این که چرا آن‌ها روابط فعلی شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، داشته باشید. هم چنین شما می‌توانید کشف کنید که چگونه پیوند احساسی بر اختلالات موجود مانند افسردگی، اضطراب، اختلال شخصیت مرزی، یا اختلال استرس پس از حادثه تاثیر می‌گذارد. مزیت دیگر درمان این است که یک فضای ایمن برای پردازش احساسات فراهم می‌کند.

انواع وابستگی عاطفی

ما در این قسمت قصد داریم انواع وابستگی عاطفی را که در روابط به وجود می‌آید، بررسی کنیم.

وابستگی عاطفی ایمن

سبک دلبستگی ایمن:  این سبک چیزی که شبیه Empathetic و قادر به تعیین حدود مناسب است، افرادی که دلبستگی امن دارند تمایل به احساس امنیت، ثبات و رضایت بیشتر در روابط نزدیک خود خواهند داشت. آن‌ها از بودن در روابط خود نمی‌ترسند و در روابط نزدیک و معنی‌دار رشد می‌کنند.

داشتن یک سبک دلبستگی ایمن به این معنا نیست که شما عالی هستید و یا مشکلات رابطه را تجربه نمی‌کنید. اما به احتمال زیاد به اندازه کافی احساس امنیت خواهید کرد و مسئولیت اشتباهات و شکست خود را نیز قبول خواهید کرد.

در این حالت شما برای خودتان ارزش قائل هستید و می‌توانید در یک رابطه دوستانه خودتان باشید. از طرفی، با بیان احساسات، امیدها و نیازهای خود، راحت هستید.

شما از بودن با دیگران احساس رضایت می‌کنید، به صورت علنی به دنبال حمایت و راحتی از طرف شریک زندگی خود هستید، اما وقتی که از هم جدا هستید نیز خیلی نگران نخواهید شد.

شما می‌توانید تعادل عاطفی خود را حفظ کرده و به دنبال راه‌های سالم برای مدیریت تعارض در یک رابطه نزدیک باشید.

وقتی با ناامیدی، عقب‌نشینی و بدبختی در روابط خود و نیز دیگر بخش‌های زندگی خود روبرو می‌شوید، به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هستید که به عقب برگردید.

برای آشنایی با عوامل خیانت مردان و زنان کلیک کنید.

وابستگی عاطفی غیر ایمن

افرادی با سبک دلبستگی preoccupied یا مضطرب تمایل دارند که بیش از حد نیازمند باشند. همانطور که برچسب‌ها نشان می‌دهند، افراد با این سبک دلبستگی، اغلب نگران و نامطمئن و فاقد اعتماد به نفس هستند. آن‌ها دوست صمیمی  دارند اما نگران هستند که دیگران نمی‌خواهند با آن‌ها باشند.

اگر شما یک سبک دلبستگی شدید و مضطرب داشته باشید، ممکن است نگران بودن یا نیاز مداوم تان به عشق و توجه  نیز داشته باشید. یا ممکن است از ترس و اضطراب به خاطر داشته باشید که آیا شریک شما واقعاً شما را دوست دارد یا نه.

شما می‌خواهید در یک رابطه باشید و عاشق احساس نزدیکی و صمیمیت با یکدیگر هستید، اما باید احساس کنید که می‌توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید یا خیر.

اعتماد به نفس شما در این نوع وابستگی عاطفی، براساس نحوه رفتار طرف مقابل تان با شما تعیین خواهد شد.

زمانی که از شریک زندگی خود دور هستید احساس اضطراب و یا حسادت می‌کنید و ممکن است از احساس گناه، کنترل رفتار و یا دیگر تاکتیک‌های حیله گرانه استفاده کنید تا او را نزدیک نگه دارید.

شما نیاز به اطمینان مداوم و توجه زیادی از طرف شریک خود دارید.

دیگران ممکن است از شما به خاطر اینکه بیش از حد نیازمند هستند انتقاد کنند و شما ممکن است برای حفظ روابط نزدیک تلاش کنید.

سبک وابستگی نامتعادل

این سبک دقیقاً برعکس وابستگی عاطفی غیر ایمن است. در وابستگی غیر ایمن، فرد بیش از حد به طرف مقابل تکیه کرده و تمامی احساساتش براساس رفتار مقابل شریکش تعیین می‌شود؛ اما در این نوع وابستگی فرد تا جایی که می‌تواند از طرف مقابل دوری کرده و سعی می‌کند تا جای ممکن به وی هیچگونه وابستگی نداشته باشد. در این حالت فرد برای استقلال  و آزادی خود، اهمیت بسیاری قائل است.

شما یک فرد مستقل هستید و از خودتان مراقبت می‌کنید و احساس نمی‌کنید که به دیگران نیاز دارید.

هر چه کسی فردی بیشتر تلاش کند تا به شما نزدیک شود ، بیشتر از او فاصله می‌گیرید.

افراد متفاوت با خودتان را به متکی بودن بیش از حد متهم خواهید رد.

شما مستعد به حداقل رساندن احساسات شریک تان، حفظ اسرار از آن‌ها، شرکت در امور، و حتی پایان دادن به روابط برای کسب آزادی بیشتر در خودتان هستید.

شما ممکن است روابط زودگذر و غیر عادی را به افراد صمیمی و روابط بلند مدت ترجیح دهید، یا به دنبال شریکی هستید که به طور مساوی مستقل باشند، کسانی که از نظر احساسی فاصله خود را حفظ خواهند کرد.

در حالی که ممکن است فکر کنید نیازی به روابط نزدیک و یا صمیمیت ندارید، حقیقت این است که همه ما این کار را می‌کنیم. حتی فردی که با سبک دلبستگی کناره‌گیری می‌کند رابطه معنی‌داری را می‌خواهد و این افراد نیز به نوعی آسیب خواهند دید.

سبک دلبستگی سردرگم

این نوع دلبستگی اغلب ناشی از ترس شدید، ضربه روحی، غفلت یا سو استفاده از دوران کودکی است. بزرگسالان با این سبک دلبستگی نا امن دوست دارند احساس کنند که سزاوار عشق یا نزدیکی در یک رابطه نیستند.

اگر شما یک سبک دلبستگی پراکنده داشته باشید، احتمالاً هرگز یاد نگرفته اید که احساسات خود را تسکین دهید، بنابراین هر دو رابطه و دنیای اطراف شما می‌توانند احساس وحشت و ناامنی بکنند. اگر سو استفاده را به عنوان یک کودک تجربه کرده باشید، ممکن است سعی کنید همان الگوهای آزار دهنده رفتار را به عنوان یک فرد بالغ تکرار کنید.

شما ممکن است نسبت به شریک زندگی خود، خودخواه، کنترل کننده و بی‌توجه باشید که می‌تواند منجر به رفتار بد شود.

شما ممکن است الگوهای رفتاری منفی یا ضداجتماعی را نشان دهید، از الکل یا مواد مخدر سو استفاده کنید و یا در معرض پرخاش یا خشونت قرار بگیرید.

دیگران ممکن است به امتناع شما از پذیرفتن مسئولیت اقدامات خودتان، ناامید شوند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی وابستگی عاطفی پرداختیم و سعی کردیم به سوال شما مبنی بر این که انواع وابستگی عاطفی چیست و وابستگی در مردان و زنان چگونه است، پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با وابستگی عاطفی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای درمان وابستگی عاطفی بهترین راه حل چیست؟

در این مورد باید وضعیت شما بررسی شود تا بهترین راه حل ارائه گردد.

آیا عوامل ارثی نیز از جمله دلایل ایجاد وابستگی عاطفی محسوب خواهند شد؟

بله می تواند تاثیر داشته باشد.

دلایل ایجاد وابستگی مردان در مقابل وابستگی عاطفی در زنان مشترک است؟

بله دلایل ایجاد این نوع وابستگی می تواند مشترک باشد.

نشانه های ایجاد وابستگی عاطفی در مردان و زنان متفاوت است؟

بله علائم و نشانه ها در مردان و زنان کاملاً متفاوت می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نگرانی بیش از حد

نگرانی بیش از حد

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور