ماده مخدر فلاکا
ماده مخدر فلاکا

آشنایی با ماده مخدر فلاکا یا زامبی و عوارض آن

ماده مخدر فلاکا یک داروی مصنوعی خیابانی است. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی علائم اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی، عوارض خطرناک اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی و نحوه درمان افراد معتاد به ماده مخدر فلاکا بپردازیم.

این ماده مخدر مصنوعی خیابانی به نام “فلکا” در اواخر سال 2014 و 2015 یافت شد. بیمارستان ها، پزشکان، پلیس، و گروه های نجات آتش نشانی در فلوریدا بیمارانی را با علائم و نشانه هایی از مصرف این ماده مخدر را یافتند.

برخی از رایج ترین نشانه های مصرف این ماده مخدر شامل موارد زیر می شود:

 • رفتار عجیب و غریب
 • تحریک،
 • پارانویا
 • توهمات قدرت مافوق بشری

در ادامه برخی از گزارش هایی را که مرتبط با مصرف این ماده بوده است، بررسی می کنیم.

موارد گزارش‌شده شامل مردی آشفته که برهنه در ترافیک می‌دوید، یک معتاد متوهم به مواد مخدر که سعی در انجام یک عمل جنسی روی درخت داشت و سپس در برابر دستگیری مقاومت می‌کرد و مردی پارانویا که سعی داشت برای جستجوی امنیت به ایستگاه پلیس نفوذ کند. این رفتارهای عجیب، خطرناک و خشونت آمیز مستقیماً ناشی از عوارض جانبی داروی خیابانی فلاکا است.

فلاکا را می توان دود کرد، با سیگار الکترونیکی بخار کرد، قرقره کرد، تزریق کرد یا قورت داد. هنگامی که گرم می شود، دود بدبو از خود خارج می کند که بوی آن شبیه جوراب های کثیف است.

ماده مخدر فلاکا یا زامبی چیست؟

ظاهر این ماده چیزی شبیه به ماده مخدر نمک حمام است؛ اما در واقع اصلاً این طور نیست و این ماده که شبیه نمک حمام است ماده ای مخدر و بسیار خطرناک است که فلاکا یا زامبی نام دارد.

دلیل اینکه این داروها معمولاً نمک حمام نامیده می شوند این است که به شکل پودر یا کریستال سفید هستند. با این حال، این مواد به هیچ وجه با نمک های حمامی که افراد در آن حمام می کنند یکسان نیستند. بسیاری از داروهای نمک حمام شامل مفدرون، متیلون و متیلن دی اکسی پیرووالرون و کاتیونون های مصنوعی هستند که در گیاهانی که معمولاً خات نامیده می شوند یافت می شوند. این داروها و از نظر شیمیایی شبیه به مواد شیمیایی محرک مانند کوکائین یا آمفتامین ها هستند. MDPV یا MDPK نیز شباهت های شیمیایی به مواد توهم زا مانند اکستازی دارند.

تا سال 2011، نمک حمام ششمین مواد مخدر پرمصرف بعد از تنباکو، الکل، ماری جوانا، کوکائین و اکستازی بود. مصرف کنندگان اغلب از مردان بودند.

عوارض خطرناک اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی

ماده مخدر فلاکا در مقابل  مخدرنمک حمام

شایعاتی که در خیابان وجود دارد این است که فلاکا (همچنین شن یا فلوکا نیز نامیده می شود) ترکیبی از هروئین و کراک کوکائین، یا هروئین و متامفتامین ها است، اما در واقع، فلاکا فقط یک نسخه نسل جدیدتر از نوعی ماده مخدر مصنوعی به نام نمک حمام است.

مخدرهای با نام نمک حمام، به طور کلی، مواد مخدر مصنوعی روانگردان (داروهای طراحی) هستند که در مقادیر زیاد در آزمایشگاه های مواد مخدر خارجی ساخته می شوند. این داروها همگی مربوط به گروه وسیع تری از ترکیبات شیمیایی به نام کاتینون های مصنوعی هستند که از نظر شیمیایی شبیه به ماده ای است که در گیاه خات وجود دارد و به دلیل اثرات محرک آمفتامین مانند آن شناخته شده است.

هر بار که یک نوع از این ماده غیرقانونی می شود، آزمایشگاه های دارو ساختار شیمیایی را اندکی تغییر می دهند و داروی جدیدی ایجاد می شود که از نظر فنی غیرقانونی نیست. در مورد فلاکا، ماده شیمیایی جدید آلفا-پیرولیدینو پنتیوفنون یا آلفا-PVP نامیده می شود. مصرف کنندگان مواد مخدر فلاکا را برای احساس سرخوشی، افزایش حس آگاهی، تحریک و انرژی مصرف می کنند.

عوارض خطرناک اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی

فلاکا یک داروی خطرناک است که عوارض جانبی بسیار بدی دارد که عمدتاً شامل تغییرات در رفتار یا خلق و خو می شود. مصرف بیش از حد جزئی فلکا می تواند باعث به وجود آمدن موارد زیر شود:

 • ضربان قلب بالا
 • تحریک شدید
 • حرکات تکان دهنده عضلات
 • افکار هذیانی
 • تحریک بیش از حد
 • توهمات و
 • اغلب پارانویای عمیق

در برخی از توهمات مستند، تجربیات افراد مربوط به یک پارانویای معمولی است، جایی که مصرف کنندگان مواد احساس می کنند توسط گروه بزرگی از مردم تعقیب می شوند که سعی در کشتن آنها دارند.

برخی از عوارض سوء مصرف مواد مخدر Flakka می تواند در زمانی که مصرف کننده مواد مخدر به شدت تحریک شده است، اتفاق بیفتد. اما از نظر پزشکی، عواقب شدید تحریک ناشی از دارو دیرتر ظاهر می شود. بیمارانی که آشفته هستند می توانند به حالتی به نام “هذیان هیجانی” بروند که یک حالت اورژانس پزشکی است. در حالت هذیان هیجان‌زده، بیماران مهارشده برای رهایی خود تلاش می‌کنند، جیغ می‌زنند، می‌لرزند و حتی می‌توانند تشنج کنند. این مبارزه باعث دمای بالای بدن به نام هایپرترمی می شود. ترکیبی از دمای بدن بالا و فعالیت بیش از حد عضلانی می تواند باعث ایجاد سایر مشکلات متابولیک در بدن شود. بافت عضلانی شروع به تجزیه شدن می کند و پروتئین ها و سایر محصولات سلولی را در جریان خون آزاد می کند، در فرآیندی به نام رابدومیولیز. مبارزه شدید همچنین می تواند باعث کم آبی بدن شود. نتیجه نهایی محصولات سلولی و پروتئین های آزاد شده در طول رابدومیولیز و کم آبی می تواند عملکرد فیلتر کلیه ها را مختل کند و منجر به نارسایی کلیوی و مرگ شود.

محققان به طور کامل اثرات طولانی مدت فلاکا را از نظر بالینی مطالعه نکرده اند، اما نارسایی کلیه ممکن است غیرقابل برگشت باشد.

علائم اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی

خطرات اعتیاد فلاکا

در سال 2011، سینتتیک کاتینون ها در بیش از 20000 بازدید از بخش اورژانس شرکت داشتند. ترس عمومی از این ماده در سال 2012 شروع شد، زمانی که یک مرد میامی برهنه شد و صورت مرد دیگری را در روز روشن خورد. وقتی پلیس به او دستور داد که صورت مرد را نخورد، او مانند یک حیوان غرغر کرد و افسر مجبور شد به مهاجم شلیک کند. 4 گلوله طول کشید تا بالاخره او را متوقف کرد. این زمانی است که مردم شروع به استفاده از فلاکا و نمک حمام به عنوان “داروهای زامبی” کردند، زیرا آنها بر روی کاربران تأثیر می گذارند و باعث می شوند آنها ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهند و سعی کنند افراد دیگر را بخورند.

یک نظرسنجی از فوریه 2019 نشان داد که 1٪ از نوجوانان آمریکایی آگاهانه فلاکا را امتحان کرده اند و محققان معتقدند نوجوانان بیشتری این دارو را بدون اینکه بدانند فلاکا است مصرف کرده اند. Flakka اغلب به Ecstasy اضافه می شود، بنابراین کاربران ممکن است از آنچه مصرف می کنند آگاه نباشند.

اعتیاد به فلاکا

با تمام عواقب منفی استفاده از فلاکا، تصور اینکه چرا فردی با انتخاب این دارو خود را در معرض خطر قرار می دهد دشوار است. مقرون به صرفه بودن یکی از عوامل اصلی است. یک گرم کوکائین می تواند تا 80 دلار قیمت داشته باشد، و بسیاری از مردم – به ویژه دانشجویان، بی خانمان ها و جمعیت های کم درآمد – نمی توانند آن را تهیه کنند. به طور متوسط، یک ضربه فلاکا 3 تا 5 دلار قیمت دارد. این دارو ارزان، قابل دستیابی، و دارای اثری طولانی و شدید است.

فلاکا اثرات غیر قابل پیش بینی ایجاد می کند زیرا اجزای آن می تواند شامل انواع مواد مضر باشد. گزارش شده است که فلاکا حداقل ده برابر قوی تر از کوکائین است. برخی از ترکیبات فلاکا علائم تجزیه ای را ایجاد می کند که در کتامین یا سایر آرام بخش ها مانند بنزودیازپین ها مشاهده می شود.

فلاکا وقتی در دوزهای کم مصرف شود به عنوان یک محرک عمل می کند و می تواند احساس سرخوشی و هوشیاری بیشتری را در کاربران ایجاد کند. همچنین می تواند در برخی از کاربران اثرات توهم ایجاد کند. دوزهای بالای فلاکا می تواند اثرات کوکائین و مت را تقلید کند که می تواند باعث انقباض، هذیان و حتی تشنج شود.

کاتینون های مصنوعی اعتیاد آور هستند و می توانند باعث علائم ترک مانند اضطراب، لرزش، پارانویا، افسردگی و مشکلات خواب شوند.

علائم اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی

فلاکا با  تغییر در رفتار مرتبط است. تغییرات رفتاری ناشی از مصرف Flakka ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عدم هوشیاری
 • بیش فعالی
 • آشفتگی شدید
 • رفتار ناهنجار و “عجیب”
 • دلیریوم یا گیجی شدید
 • علائم روان پریشی، هذیان ها و توهمات

فلکا پتانسیل بالایی برای ایجاد رفتار خشونت آمیز و سایر پیامدهای منفی روانی-اجتماعی در هنگام مصرف  دارد، به ویژه هنگامی که در دوزهای بالا استفاده می شود. این ممکن است منجر به آسیب ناخواسته و اشکال مختلف تروما شود که ممکن است شدید باشد.

آیا فلاکا اعتیاد آور است؟

در حال حاضر، مطالعات بسیار کمی در مورد روند سوء استفاده و وابستگی فلاکا وجود دارد. با وجود تحقیقات محدود، اعتقاد بر این است که فلکا پتانسیل بالایی برای سوء استفاده، وابستگی و اعتیاد دارد. این درجه خطر بالا در بیشتر موارد با در نظر گرفتن خواص دارویی Flakka و مقایسه آن با سایر داروهای مشابه مشخص شد.

نحوه درمان افراد معتاد به ماده مخدر فلاکا

نحوه درمان افراد معتاد به ماده مخدر فلاکا

اثرات عصبی مسمومیت با فلاکا ممکن است با داروهایی مانند بنزودیازپین ها برای مقابله با تحریک و رفتار ناهنجار درمان شود. اثرات قلبی این داروها را می توان با تجویز داخل وریدی نوراپی نفرین با دوز پایین (برای عادی سازی ضربان قلب و فشار خون) طی چند ساعت (معمولاً نه بیشتر از 6) برطرف کرد.

اقدامات حمایتی همراه با نظارت و پیگیری در طی چند هفته برای اطمینان از بهبودی کامل توصیه می شود.

توانبخشی

بهبود هدفمند سوء مصرف مواد برای کسانی که مشکلات مصرف فلاکا را تجربه می کنند ممکن است شامل توانبخشی بستری یا درمان سرپایی باشد.

درمان بستری به عنوان درمان توانبخشی یا اقامتی نیز شناخته می شود و مستلزم آن است که بیمار برای دریافت درمان در یک مرکز باقی بماند. این نوع درمان معمولاً مؤثر است زیرا بیمار را از محیط روزمره بیرون می کشد تا بتواند تمام تمرکز و انرژی خود را برای بهبودی بگذارد.

درمان سرپایی در مراکز درمانی یا سایر مراکز درمانی که بیمار به طور منظم به عنوان بخشی از زندگی عادی خود به آنها مراجعه می کند، دریافت می شود. این نوع درمان معمولاً شامل عناصر توانبخشی بستری می شود اما به بیمار اجازه می دهد در حالی که به دنبال مراقبت است در خانه زندگی کند.

سوء مصرف مواد ممکن است به شکل درمان های روانی اجتماعی شامل موارد زیر باشد:

 • مشاوره – چه فردی و چه گروهی
 • مدیریت اقتضایی (سیستم مبتنی بر انگیزه که برای ترویج پرهیز یا انطباق با یک برنامه درمانی طراحی شده است)
 • درمان شناختی رفتاری
 • درمان دارویی

در برخی موارد، بیماران ممکن است به درمان دارویی نیز نیاز داشته باشند. این به عنوان درمان با کمک دارو شناخته می شود و تحت نظارت برای کاهش هوس، تقویت پرهیز و درمان علائمی مانند روان پریشی یا بی قراری انجام می شود.

بیمارانی که از مسمومیت با کاتینون بهبود می یابند همچنین ممکن است به مراقبت مداوم نیاز داشته باشند تا وضعیت عملکردی از دست رفته در جریان اثرات نامطلوب بر قلب یا سیستم قلبی عروقی را به دست آورند.

پذیرش کمک و درمان برای سوء مصرف مواد در تضمین بهبودی و از سرگیری زندگی عادی حیاتی است. توجه به عوامل متعددی در انتخاب محل درمان مهم است، مانند:

 • هزینه
 • ماهیت درمان
 • کیفیت تسهیلات
 • شایستگی کارکنان
 • امکاناتی
 • مدت اقامت، در صورت وجود

علاوه بر این، بیمارانی که از کاتیونون‌های مصنوعی سوء استفاده می‌کنند، ممکن است نیاز داشته باشند از نیازهای خود در مورد درمان قلبی عروقی و سایر مسائل بالقوه پزشکی در حین بهبودی مطمئن شوند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی ماده مخدر فلاکا بپردازیم. اینکه ماده مخدر فلاکا یا زامبی چیست؟ علائم اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی شامل چه مواردی می شود و عوارض خطرناک اعتیاد به ماده مخدر فلاکا یا زامبی چیست نیز بررسی گردید. در صورتی که در رابطه با نحوه درمان افراد معتاد به ماده مخدر فلاکا سوالی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

آیا فلاکا اعتیاد آور است؟

بله قطعاً می تواند اعتیاد آور باشد.

فلاکا چیست؟

نوعی ماده مخدر مصنوعی و بسیار خطرناک است.

عوارض استفاده از فلاکا چیست؟

شدیدترین عارضه آن توهمات شدید است.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور