مشاوره کودک
مشاوره کودک

مشاوره کودک

مشاوره کودک به عنوان یکی از بهترین خدمات مشاوره ارائه شده در هر مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران و دیگر شهرهای ایران را می توان یکی از ضروریات برای هر کودک دانست. کودکان بسیاری در سرزمین ما با مشکلات مختلفی روبرو هستند و نیاز شدیدی به دریافت مشاوره کودک دارند.

مشکلاتی که تنها به وسیله یک مشاور متخصص در حوزه کودکان رفع می شود. فقط باید توجه داشت که مشاور کودک از هر جهت بهترین باشد تا بتواند بهترین مشاوره کودک و نوجوان را به فرزند ما ارائه دهد. در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی به جز مشاوره حضوری و یا تلفنی ، امکان دریافت مشاوره کودک از طریق مشاوره آنلاین کودک برای متقاضیان از طریق مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران و سایر شهرها وجود دارد.

در این نوشته، قصد داریم تا در رابطه با مشاوره کودک و لزوم دریافت آن با شما دوستان و عزیزان همیشه همراه صحبت کنیم. البته بهتر است در رابطه با مواردی که در آن ها استفاده از مشاوره آنلاین کودک و یا مشاوره حضوری و تلفنی ضرورت پیدا می کند نیز بحثی با شما دوستان داشته باشیم.

مشاوره کودک به چه چیزی اطلاق می شود؟

مشاوره کودک به چه چیزی اطلاق می شود؟

شاید از خود بپرسید که مشاوره کودک چیست و به چه چیزی اطلاق می شود. باید عرض کنیم که مشاوره کودک به نوعی خدمت روانشناختی گفته می شود که به وسیله یک روانشناس کودک به کودکان داده می شود.

یک مشاور و درمانگر کودک سعی در تشویق کودک برای بروز هیجانات و احساسات درونی اش را دارد. دقت داشته باشید که روند مشاوره می تواند در قالب انجام کارهای هنری و یا بازی پیش برود.

اینگونه کودک احساس راحتی و آرامش بیشتری می کند و آن چه که یک مشاور به وی آموزش می دهد را راحت تر یاد می گیرد.

هدف از برگزاری جلسات مشاوره کودک چیست؟

هدف اساسی و مهم از برگزاری جلسات مشاوره کودکان این است که به تک تک کودکان سرزمینمان کمک کنیم تا سازگاری بیشتری با احساساتشان پیدا کنند، به درکی از مشکلات خود برسند، برای پرورش مهارت های مقابله ای خود اقدام کنند و در نهایت مهارت تصمیم گیری را در آینده یاد بگیرند.

دقت داشته باشید که جلسات مشاوره کودک تنها مختص کودکان نیست.

در واقع، امکان این که درمانگر یا همان روانشناس کودک از والدین نیز بخواهد که در جلسات مشاوره شرکت داشته باشند تا بدین ترتیب بهترین شیوه های تربیتی را به آن ها آموزش دهد و آگاهی آن ها را بالا ببرد نیز به مراتب وجود دارد. 

مراجعه به روانشناس کودک چه زمانی ضرورت پیدا می کند؟

مراجعه به روانشناس کودک چه زمانی ضرورت پیدا می کند؟

در حال حاضر امکان دسترسی به یک مشاور کودک و دریافت بهترین مشاوره برای وی برای همه افراد جامعه وجود دارد. مگر این که شما در مناطق محروم زندگی کنید.

البته خوشبختانه این مشکل هم با مشاوره آنلاین کودک و همین طور مشاوره تلفنی حل شده است و دیگر نیازی به مراجعه به شهرهایی مانند تهران دریافت خدمات مشاوره از انواع مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران نیست.

دقت داشته باشید که کودکان در طول دوران زندگی مسائل مختلفی را تجربه می کنند و به انواع اختلالات احساسی و عاطفی مبتلا می شوند.

آیا می دانید در چه مواردی حضور در جلسات مشاوره کودک و یا مشاوره آنلاین کودک برای وی ضرورت دارد و از نان شب هم واجب تر است؟

در ادامه با ارائه توضیحاتی در این رابطه در خدمت شما دوستان و عزیزان محترم هستیم و سعی در ذکر شماری از مواردی را برای شما داریم که در صورت بروز دریافت مشاوره کودک از انواع مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران و مابقی شهرها برای کودک ضرورت پیدا می کند.

. در صورتی که کودک در یادگیری درس های خود در مدرسه مشکل داشته باشد و نمرات وی چندان بالا نباشد.

.پدر و مادر شاهد پرخاشگری کودکان خود هستند و مدام برخوردهای تهاجمی با اطرافیان، دوستان و افراد خانواده خود داشته باشد.

. کودک به والدین خود وابستگی زیادی داشته باشد و مدام به آن ها بچسبد.

. کودک احساس خوبی نسبت به خود نداشته باشد و باورهای منفی نسبت به خود داشته باشد.

. زمانی که کودک بد دهن باشد و ادب را رعایت نکند.

. کودک لجباز باشد و مدام بر سر همه موضوعات لجبازی کند.

. کودک بیش فعالی داشته باشد.

. اگر کودک از حضور در مدرسه و یا مهد کودک ترس داشته باشد.

. در صورتی که کودک به دلیل استرس و اضطراب و یا ترس مدام ناخن خود را می جود.

. اگر کودک قادر به برقراری ارتباط و تعامل با همسن و سال های خود نباشد.

. ترس کودک از موارد مختلفی همچون تاریکی و یا حیوانات

. عدم تمرکز کودک در زمان درس خواندن یا هر کار دیگر

یک مشاور خوب کودک چه ویژگی هایی دارد؟

مشاور خوب کودک چه ویژگی هایی دارد؟

دقت داشته باشید که حوزه کاری یک مشاور کودک معمولاً در انواع مراکز مشاوره دولتی و خصوصی و همین طور مدارس است.

اما آیا می دانید که یک روانشناس خوب کودک چه خصوصیات و ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در ادامه با ذکر ویژگی های یک مشاور کودک در خدمت شما دوستان و همراهان عزیز هستیم و می خواهیم به ذکر این موارد مهم برای شما بپردازیم.

. یک مشاور خوب کودک باید اشتیاق زیادی برای درمان و ارائه راهکاری لازم به وی داشته باشد

یکی از ویژگی های بارز یک مشاور خوب کودک شور و اشتیاق وی برای درمان کودک و رفع مشکل وی است.

افراد مهربان و بالغ تمایل بیشتری به برقراری رابطه با کودکان و بازی کردن با آن ها دارند.

همین موضوع باعث می شود که مخصوصا اگر کمبود محبت در کودکان وجود داشته باشد، تمایل بیشتری برای بودن با مشاور و شرکت در جلسات مشاوره وی داشته باشد و از آن نهایت لذت را ببرد.

. یک مشاور خوب کودک الزاماً باید امانتدار باشد

یک مشاور خوب و کارکشته باید بتواند به راحتی اعتماد کودک و والدین وی را به دست آورد.

تا حدی که چه کودک و چه خانواده وی بسیاری از مسائل شخصی و زندگی خود را با مشاور مطرح کنند و با وی راحت باشند.

دقت داشته باشید که یک مشاور خوب الزاماً باید برای حفظ حریم خصوصی کودک و همین طور خانواده وی تلاش کند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکند.

. داشتن تخصص لازم در حوزه کودک برای مشاور کودک الزامی است

یک روانشناس کودک خبره باید از توانایی لازم برای نحوه برخورد با کودک و رفتار با وی برخوردار باشد.

به این معنا که روانشناس باید بداند که در صورت بروز مشکلی برای کودک چه پرسش هایی را باید از وی بپرسد و علاوه بر این نحوه تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از پاسخ های کودک به چه صورت است.

. برخورداری از شبکه قوی ارتباطی

یک مشاور خوب کودک الزاماً باید بتواند با کلیه افرادی که طور مستقیم با وی در ارتباط بوده و از کودک حمایت می کنند رابطه برقرار کند.

به طور مثال، گاهی لازم است که مشاور اقدام به برقراری ارتباط و صحبت با والدین، پزشک، معلم های مدرسه و یا مربی های مهد کودک وی کند.

از دیگر ویژگی هایی که می توان برای یک مشاور خوب در نظر گرفت شنونده خوب بودن، همدلی و صبر است.

لزوم حضور والدین در جلسات مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران چیست؟

لزوم حضور والدین در جلسات مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران چیست؟

توجه کنید که امکان دارد مشاور کودک از والدین نیز بخواهد که در جلسات مشاوره کودک شرکت داشته باشد و تأکید زیادی هم روی این امر دار د.

به طور معمول، بعد از تشکیل نخستین جلسه مشاوره که پدر و مادر شرحی کلی از اوضاع و احوال کودک و همین طور مشکل وی ارائه می کنند فرد مشاور برای حضور یا عدم حضور آن ها در جلسات بعدی مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران و سایر شهرها تصمیم گیری می کند.

این موضوع را فراموش نکنید که گاهی پدر و مادر با برخوردها و رفتارهای اشتباه خود زمینه بروز مشکلات را برای کودک فراهم می کنند.

 از این رو، حضور آن ها در سر جلسه مشاوره کودک و یادگیری نحوه برخورد و رفتار با وی از ضروریات است.

در واقع، خانواده درمانی می تواند به فرد در بالا بردن شخصیت فرد و ارتقاء آن کمک مؤثری داشته باشد و به والدین در داشتن کودکی خوب، سالم و مؤفق کمک شایان توجهی کند.

در نتیجه، می توان این گونه نتیجه گرفت که حاضر شدن مادر و پدر در جلسات مشاوره کودکان الزامی و بسیار مهم به نظر می رسد.

طول دوره ارائه مشاوره به کودک معمولاً چقدر است؟

دقت کنید که طول دوره ارائه مشاوره به کودک و درمان وی با در نظر گرفتن درجه اختلالات رفتاری و همین طور هدف شما با یکدیگر متفاوت است.

با این حال امکان دارد طول دوره ارائه مشاوره و درمان کودک چند بار در هفته و برای مدت چند ماه باشد.

دوستان عزیز بهتر است قبل از دریافت مشاوره از یک مشاور کودکان و شرکت در مشاوره آنلاین کودک و یا مشاوره حضوری از تجربه و همین طور سابقه کاری وی اطلاعاتی را بدست آورید.

به خاطر داشته باشید که راحت بودن کودک با مشاور می تواند اثر زیادی در روند بهبودی و درمان فرزند دلبند شما دارد.

چه زمانی باید به مشاور کودک مراجعه کنیم؟

درمان کودک از طریق شرکت در جلسات مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران زمانی ضروری است که مشکل کودک با حمایت و پشتیبانی والدین و اطرافیان و همین طور دوستان و معلم های وی حل نشده باشد.

به این موضوع مهم توجه لازم را مبذول دارید که روند درمان کودک با توجه به مشکل وی و همین طور سن کودک با یکدیگر فرق دارد.

در اولین جلسات مشاوره آنلاین کودک و یا مشاوره حضوری یا تلفنی مشاور باید اطلاعاتی را در رابطه با کودک از طریق والدینش به دست آورد.

درمان کودک فرآیندی است که باید با همکاری والدین صورت بگیرد و طی جلسات برنامه ریزی شده و منظمی برای کودک انجام می شود.

بهترین خدمات مشاوره کودکان را از ما بخواهید

بهترین خدمات مشاوره کودکان را از ما بخواهید

همان طور که بالاتر خدمت شما دوستان و عزیزان همیشه همراه عرض کردیم دریافت مشاوره کودک از هر شخصی امکان پذیر نیست و این فرد الزاماً‌ باید از هر جهت عالی باشد و کودک شما را درک کند.

شخصی که بهترین نحوه رفتار را با کودک داشته باشد و بتواند رابطه ای صمیمی و بسیار گرم و دوستانه با وی برقرار کند.

چه کسی بهتر از مشاوران حاضر در مجموعه دکتر فکر که با بهترین و باکیفیت ترین خدمات مشاوره برای کودکان در خدمت شما دوستان و عزیزان هستند.

از آن جایی که شما لایق بهترین ها هستید ما مشاورانی را برای شما گرد آوری کرده ایم که از هر جهت بهترین هستند و می توانند ارزنده ترین خدمات مشاوره را به کودکان دلبند شما ارائه دهند.

از چه سنی امکان دریافت خدمات مشاوره برای کودکان وجود دارد؟

شاید این سؤال به ذهن شما نیز خطور کرده باشد که از چه سنی می توان برای دریافت مشاوره کودک اقدام کرد؟

در پاسخ به این پرسش مهم و اساسی باید خدمت شما دوست عزیز عرض کنیم که آموزش و تربیت هر کودکی از همان زمان ورودش به دنیا شروع می شود.

بله درست شنیدید. حتی امکان روبرو شدن والدین با چالش های زیادی در رفتار و برخورد با فرزندشان هم وجود دارد.

به این جهت یک مشاور کودک می تواند از همان روزهای آغازین زندگی فرزندتان به شما در تربیت وی کمک کند و آموزش های لازم را در این زمینه به شما بدهد.

بدین ترتیب، می توانید فرزندتان را به بهترین شکل ممکن تربیت کنید.

اگر چه یک کودک در سنین پایین امکان استفاده از خدمات مشاوره کودک را ندارد اما والدین وی می توانند با دریافت خدمات مشاوره به رشد و تربیت هر چه بهتر وی کمک کنند.

حرف آخر…

والدین گرامی باید خدمت شما عرض کنیم که حتی در صورتی که فرزندتان عادت ها و رفتارهای بسیار بدی هم دارد باز هم می توان گفت که برای رفع این مشکل و تربیت درست وی هیچ وقت دیر نیست.

شما به راحتی می توانید با اطلاع از انواع روش ها و متدهای درست تربیت کودکان، اصول و فنون کنترل کردن احساسات شخصی و کسب اطلاعاتی در رابطه با روانشناسی کودک اقدام به تربیت وی برای زندگی آینده و شکوفایی وی در جامعه داشته باشید.

تجربه به ما نشان داده که اصل مهم و حیاتی در تربیت کودک این است که والدین تغییراتی را در رفتارهای خود بدهند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که انواع راهکارهای تربیت کودک را به خوبی بشناسید و در این زمینه صبر و حوصله به خرج دهید.

البته در این میان استفاده از خدمات مشاوره آنلاین کودک و یا خدمات حضوری و تلفنی مشاوران خبره فراموش نشود. 

چرا استفاده از مشاوره کودک برای کودکان ضرورت دارد؟ 

دریافت مشاوره کودک می تواند به کودک در رفع مشکلات روحی وی از جمله ترس از مدرسه و مهدکودک کمک شایان توجهی کند.

مزیت دریافت مشاوره آنلاین کودک چیست؟

مزیت دریافت مشاوره آنلاین کودک این است که شما می توانید با دریافت این نوع از مشاوره در زمان و هزینه خود صرفه جویی کند.

بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران چه مرکزی است؟

بهترین مرکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران مرکزی است که باکیفیت ترین و بهترین خدمات را به کودکان و نوجوان و خانواده های آن ارائه می کند.

4.6/5 - (8 امتیاز)

همچنین ببینید

اصول رشد عاطفی کودکان

رشد عاطفی کودکان و عوامل موثر بر آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

تماس با مشاور