اعتیاد نوجوانان
اعتیاد نوجوانان

پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان + عوامل موثر در اعتیاد آنها

آسیب های اجتماعی اعتیاد نوجوانان و به صورت کلی مصرف مواد مخدر توسط نوجوانان یکی از نگرانی های همیشگی والدین بوده و هست. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان و همچنین راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

چرا موضوع اعتیاد نوجوانان مهم است و باید به آن توجه شود؟

سوء مصرف مواد مخدر نوجوانان می تواند تأثیر زیادی بر زندگی آن ها داشته باشد. دریابید که چگونه به نوجوان خود کمک کنید تا انتخاب های سالمی داشته باشد و از مصرف مواد مخدر خودداری کند.

نوجوانانی که مواد مخدر را آزمایش می کنند، سلامت و ایمنی خود را به خطر می اندازند. دراین گونه مواقع بهتر است با صحبت در مورد عواقب مصرف مواد مخدر و اهمیت انتخاب های سالم، به پیشگیری از سوء مصرف مواد در نوجوانان کمک کنید.

راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

چرا نوجوانان از مواد مخدر استفاده  می کنند؟

عوامل مختلفی می تواند در مصرف مواد مخدر و سوء استفاده نوجوانان نقش داشته باشد. استفاده برای اولین بار اغلب در محیط های اجتماعی با موادی که به راحتی در دسترس هستند، مانند الکل و سیگار رخ می دهد.

استفاده مداوم ممکن است نتیجه ناامنی یا تمایل به پذیرش در اجتماعی باشد.

عوامل خطر رایج برای سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان عبارتند از:

  • سابقه خانوادگی سوء مصرف مواد
  • یک وضعیت سلامت روانی یا رفتاری، مانند افسردگی، اضطراب یا اختلال کمبود توجه/بیش فعالی
  • رفتار تکانشی یا ریسک پذیر
  • سابقه وقایع آسیب زا، مانند تجربه یک تصادف رانندگی یا قربانی شدن
  • عزت نفس پایین یا احساس طرد اجتماعی

برای اطلاع از اینکه ترک تریاک چند روز طول می کشد، کلیک کنید.

عواقب سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان

پیامدهای منفی سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

وابستگی به مواد مخدر. نوجوانانی که از مواد مخدر سوء استفاده می کنند در معرض خطر مصرف جدی مواد مخدر در آینده هستند.

قضاوت. مصرف مواد مخدر در نوجوانان با قضاوت ضعیف در تعاملات اجتماعی و شخصی همراه است.

فعالیت جنسی. مصرف مواد مخدر با فعالیت جنسی پرخطر، رابطه جنسی ناایمن و بارداری ناخواسته همراه است.

اختلالات سلامت روان. مصرف مواد مخدر می تواند خطر اختلالات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب را پیچیده یا افزایش دهد.

اختلال در رانندگی. رانندگی تحت تأثیر هر ماده مخدری می تواند مهارت های حرکتی راننده را مختل کند و راننده، سرنشینان و دیگران را در جاده در معرض خطر قرار دهد.

تغییرات در عملکرد مدرسه. مصرف مواد می تواند منجر به کاهش عملکرد تحصیلی شود.

آسیب های اجتماعی اعتیاد نوجوانان

اثرات  مواد مخدر روی سلامتی نوجوانان

مصرف مواد مخدر می تواند منجر به اعتیاد به مواد مخدر، آسیب جدی، بیماری و مرگ شود. خطرات سلامتی داروهای رایج شامل موارد زیر است:

کوکائین – خطر حمله قلبی،  اثر روی مغز و سکته مغزی و تشنج

اکستازی – خطر نارسایی کبد و نارسایی قلبی

مواد استنشاقی – خطر آسیب به قلب، ریه ها، کبد و کلیه ها در اثر مصرف طولانی مدت

ماری جوانا – خطر اختلال در حافظه، یادگیری، حل مسئله و تمرکز؛ خطر روان پریشی – مانند اسکیزوفرنی، توهم یا پارانویا – در اواخر زندگی مرتبط با استفاده زودهنگام و مکرر

برای اطلاع از تاثیر ماری جوانا روی اسپرم مردان کلیک کنید.

مت آمفتامین – خطر رفتارهای روان پریشی ناشی از مصرف طولانی مدت یا دوزهای بالا

مواد افیونی – خطر دیسترس تنفسی یا مرگ در اثر مصرف بیش از حد

سیگارهای الکترونیکی (ویپینگ) – قرار گرفتن در معرض مواد مضر مشابه قرار گرفتن در معرض سیگار کشیدن. خطر وابستگی به نیکوتین

صحبت با نوجوان در مورد مصرف مواد مخدر

بهتر است قبل از اینکه رفتار پر خطری را در نوجوان خود مشاهده نمایید به صحبت با او  و تاثیر مواد مخدر بر خانواده بپردازید. صحبت با نوجوانان می تواند خطرتشدید رفتار و یا تمایل آن ها برای مصرف مواد مخدر را کاهش دهد.

برای صحبت با نوجوان خود در مورد مواد مخدر لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید.

دیدگاه نوجوان خود را بپرسید. از سخنرانی بپرهیزید در عوض، به نظرات و سوالات نوجوان خود در مورد مواد مخدر گوش دهید. به نوجوان خود اطمینان دهید که می تواند با شما صادق باشد.

در مورد دلایل عدم استفاده از مواد مخدر بحث کنید. از تاکتیک های ترساندن خودداری کنید. تأکید کنید که چگونه مصرف مواد مخدر می تواند بر چیزهایی که برای نوجوان شما مهم هستند، مانند ورزش، رانندگی، سلامتی و ظاهر، تأثیر بگذارد.

پیام های رسانه ای را در نظر بگیرید. رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و آهنگ‌ها می‌توانند مصرف مواد مخدر را جذاب یا بی‌اهمیت جلوه دهند. در مورد آنچه نوجوانتان می بیند و می شنود صحبت کنید.

راه های مقاومت در برابر فشار همسالان را مورد بحث قرار دهید. با نوجوان خود در مورد چگونگی رد پیشنهادات مواد مخدر فکر کنید.

راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

راه های بسیاری برای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان وجود دارد که شما باید بسته به شرایط نوجوان تان از آن ها استفاده کنید. در این قسمت همراه ما باشید تا برخی از این موارد را بررسی کنیم.

 فعالیت های نوجوان خود را بشناسید

به جایی که نوجوان شما با دوستان خود می رود، دقت کنید. کشف کنید که نوجوان شما به چه نوع فعالیت هایی علاقه دارد و به تشویق آنها برای مشارکت کمک کنید.

 ایجاد قوانین اساسی

به فرزند خود قوانین و انتظارات خانواده خود را از یکدیگر آموزش دهید. به آنها یادآوری کنید که سوار وسیله نقلیه ای نشوند که ممکن است راننده مست باشد یا مهمانی که در آن مصرف مواد مخدر رخ می دهد، ترک کنند. اگر قوانین شما نقض شد، عواقب مناسب را اجرا کنید.

با نوجوان خود صحبت کنید

اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد بیان می کند که وقتی والدین با فرزندان خود در مورد مصرف الکل یا مواد مخدر صحبت می کنند و همزمان حقایقی را در مورد سوء مصرف مواد به آنها آموزش می دهند، احتمال سوءمصرف مواد در آینده در فرزندانشان 400 درصد کمتر است.

فعالیت های نوجوان خود را بشناسید

 دریابید که نوجوان شما به چه فعالیت هایی با نظارت بزرگسالان علاقه مند است و او را تشویق کنید تا در آن شرکت کند.

دوستان نوجوان خود را بشناسید

 اگر دوستان نوجوان شما از مواد مخدر استفاده می کنند، ممکن است نوجوان شما نیز برای انجام آن احساس فشار کند.

داروهای تجویزی را پیگیری کنید

 فهرستی از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه در خانه خود تهیه کنید.

پشتیبانی ارائه دهید

 وقتی نوجوانتان موفق شد، او را تحسین و تشویق کنید. پیوند قوی بین شما و نوجوانتان ممکن است به جلوگیری از مصرف مواد مخدر توسط نوجوانتان کمک کند.

روابط نزدیک خانوادگی ایجاد کنید

تحقیقات نشان می دهد که نوجوانانی که با خانواده خود رابطه نزدیک دارند کمتر معتاد می شوند. راهنمایی ها و حمایت های ارائه شده توسط عزیزانشان می تواند مقابله با فشارهای زندگی و دوری از مواد مضر را برای جوانان آسان تر کند.

عادات سالم را در خود ایجاد کنید

انجام یک رژیم غذایی متعادل همراه با ورزش یکی دیگر از راه های پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و الکل است. سالم و فعال بودن باعث می شود که مغز و بدن شما به خصوص در موقعیت های استرس زا راحت تر عمل نماید. این به نوبه خود، وسوسه تکیه بر مواد مخدر و الکل را در مواقع سخت کاهش می دهد.

 زمان استفاده از تلفن های همراه را کاهش دهید

تحقیقات بارها و بارها ثابت کرده است که تحریک بیش از حد اینترنت نه تنها می تواند به خودی خود تمایلات اعتیاد آور ایجاد کند، بلکه نوجوانان را در معرض تصاویر و محتوای ویدیویی قرار می دهد که استفاده از الکل و مواد مخدر را جذاب می کند.

فرزندان خود را در فعالیت های فوق برنامه شرکت دهید

آیا می‌دانستید که ایسلند در حال حاضر کمترین میزان سوءمصرف مواد در بزرگسالان جوان را در جهان دارد؟ آنها این را به فعالیت‌های بعد از مدرسه و نظارت دقیق بر زمان نوجوانان، نسبت می‌دهند.

تا حد امکان از استرس دوری کنید

بسیاری از ما استرس را به صورت روزانه تجربه می کنیم. در محل کار، در خانه، در مدرسه و …. در حالی که هیچ راهی برای از بین بردن تمام استرس های زندگی وجود ندارد، شما هنوز هم می توانید یاد بگیرید که تشخیص دهید چه زمانی استرس زیاد شده و طاقت فرسا می شود. اطمینان حاصل کنید که در آن لحظه اقدام کرده و آن را تا حد امکان به حداقل برسانید تا از روی آوردن به مواد مخدر یا الکل خودداری کنید.

شناخت علائم هشدار دهنده سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان

این علائم می تواند به شما کمک کند که از وخیم تر شدن وضعیت جلوگیری نمایید.

  • تغییر ناگهانی یا شدید در دوستان، عادات غذایی، الگوهای خواب، ظاهر فیزیکی، هماهنگی یا عملکرد مدرسه
  • رفتار غیر مسئولانه، قضاوت ضعیف و عدم علاقه عمومی
  • زیر پا گذاشتن قوانین یا کناره گیری از خانواده
  • وجود ظروف دارو، با وجود نداشتن بیماری، یا لوازم دارویی در اتاق نوجوان شما

راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان

واکنش صحیح هنگام مشاهده سوء مصرف مواد در نوجوانان

اگر مشکوک هستید یا می دانید که نوجوان شما در حال آزمایش یا سوء استفاده از مواد مخدر است:

با او صحبت کنید. شما هرگز نمی توانید خیلی زود مداخله کنید. مصرف گاه به گاه مواد مخدر می تواند به مصرف بیش از حد یا اعتیاد تبدیل شود و باعث بروز حوادث، مشکلات قانونی و مشکلات سلامتی شود.

صداقت را تشویق کنید. جزئیات خاصی را به اشتراک بگذارید تا از سوء ظن خود پشتیبانی کنید. هر ادعایی را که او می کند بررسی کنید.

روی رفتار تمرکز کنید نه شخص. تاکید کنید که مصرف مواد مخدر خطرناک است اما این بدان معنا نیست که نوجوان شما فرد بدی است.

به طور منظم چک کنید. زمان بیشتری را با نوجوان خود بگذرانید، از محل زندگی نوجوان خود مطلع شوید و پس از بازگشت به خانه سؤالات خود را بپرسید.

کمک حرفه ای دریافت کنید. اگر فکر می کنید نوجوان شما درگیر مصرف مواد مخدر است، برای کمک با پزشک، مشاور یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

اهمیت پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

پیشگیری از سوء مصرف مواد در نوجوانان به چند دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. نوجوانان هنوز در حال توسعه مهارت های مهم زندگی، هویت، علاقه و بسیاری از فعالیت های دیگر در خود هستند. اگر نوجوانان برای جا افتادن یا به دست آوردن دوستان شروع به آزمایش مواد مخدر کنند، می توانند ناآگاهانه خود را برای یک عادت بالقوه و تهدید کننده زندگی آماده کنند. بنابراین پیشگیری حیاتی است. در سال 2018، 27.1 درصد از دانش آموزان کلاس هشتم تا دوازدهم از یک ماده مخدر غیرقانونی استفاده کردند. در همان سال 29.3 درصد از مواد مخدر استفاده کرده و دچار یک دوره افسردگی شدند.

ارائه یک پایه محکم و پیام روشن در مورد آسیب هایی که اعتیاد می تواند ایجاد کند برای تلاش های نوجوانان برای پیشگیری از سوء مصرف بسیار مهم است. هدف از پیشگیری، تلاش برای جلوگیری از شرکت در یک عمل مضر است که عواقب قابل توجهی دارد. در مورد پیشگیری از سوءمصرف مواد در نوجوانان، این می تواند از متوقف کردن نوجوانان از مصرف نوشیدنی های الکلی تا محدود کردن دسترسی به داروهای خطرناک تر مانند کوکائین یا فنتانیل متغیر باشد.

کدام نوجوانان بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند؟

اگرچه نوجوانان با هر می توانند معتاد انواع مواد مخدر شوند، برخی از نوجوانان بیشتر از دیگران در معرض خطر اعتیاد هستند. نوجوانانی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، به احتمال زیاد برای احساس تسکین از مواد شیمیایی مخدر استفاده خواهند کرد. نوجوانانی که در حال حرکت یا انتقال بین مدارس مختلف هستند ممکن است احساس استرس و انزوا کنند. به نوبه خود، آنها ممکن است به ماده ای متوسل شوند تا خود را از احساسات رها نمایند.

هر چه سوءمصرف مواد زودتر شروع شود، احتمال ابتلای فرد سوء مصرف کننده به اختلال مصرف مواد در مراحل بعدی زندگی بیشتر می شود.

اقدامات پیشگیرانه برای سوء مصرف مواد در نوجوانان

آگاهی از نحوه انجام اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم است و باید هر چه زودتر اجرا شود. در این قسمت همراه ما باشید تا بهترین اقدامات پیشگیرانه برای سوء مصرف مواد در نوجوانان را بررسی کنیم.

حمایت خانواده

پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر و الکل می تواند در خانه شروع شود. والدین می توانند با فرزندان خود صحبت کنند و عواقب سوء مصرف مواد مخدر و الکل را توضیح دهند. صحبت کردن با کودکان در دوران جوانی می تواند پایه ای قوی برای آگاهی از مصرف مواد مخدر ایجاد کند.

گفتگوهای پیشگیری همچنین پیوندهای عمیق تری بین کودکان و والدین ایجاد می کند.

ابزار آموزشی

از انجایی که آسیب های  اجتماعی مواد مخدر  نیز بسیار زیاد است؛ سازمان‌های دولتی، رهبران جامعه و پرسنل مدرسه تلاش می‌کنند تا زندگی بدون مواد مخدر را به کودکان آموزش دهند. بیشتر اینها برای جلوگیری از سوء مصرف مواد مخدر در نوجوانان قبل از رسیدن نوجوانان به بزرگسالی یا رفتن به “دنیای واقعی” است. آموزش نوجوانان در مورد اثرات سوء مصرف مواد مهم است. در حال حاضر برنامه های آموزشی مختلفی وجود دارد.

رابطه بین رسانه های اجتماعی و اعتیاد نوجوانان

تجربه جوانان با مواد مخدر، سیگار و الکل چیز جدیدی نیست. با این حال، سایت های شبکه های اجتماعی فرصت های جدید و خطرناکی را برای نوجوانان فراهم می کنند تا در معرض مواد مخدر قرار بگیرند. نوجوانان به طور منحصر به فردی در برابر تأثیرات آنچه در رسانه های اجتماعی می بینند آسیب پذیر هستند، زیرا این گروه سنی به شدت مستعد تأثیرات و فشار همسالان نیز قرار می گیرند. سایت‌هایی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک و اسنپ چت محیطی را فراهم می‌کنند که در آن بچه‌ها در معرض رفتارهای پرخطر شامل مصرف مواد مخدر و الکل قرار می‌گیرند.

مطالعه‌ای که توسط مرکز ملی اعتیاد و سوء مصرف مواد در دانشگاه کلمبیا انجام شد، نشان داد که نوجوانانی که به طور منظم از رسانه‌های اجتماعی محبوب استفاده می‌کنند، نسبت به نوجوانانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند یا کمتر از آن استفاده می‌کنند، احتمال بیشتری برای نوشیدن، مصرف مواد مخدر و خرید دخانیات دارند. در این نظرسنجی از 2000 نوجوان در مورد مصرف مواد مخدر و عادات رسانه های اجتماعی سؤال شد و 70 درصد گفتند که در هر روز از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان و اینکه چه راههایی برای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان وجود دارد، بپردازیم. به صورت کلی حمایت خانواده در این مورد بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد و باید به آن توجه ویژه ای شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و اینکه آسیب های اجتماعی اعتیاد نوجوانان چیست و چگونه می توان برای حل این قبیل مشکلات به نوجوانان کمک کرد، با ما تماس بگیرید.

 

بهترین راه برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان چیست؟

بهترین راه ارتباط نزدیک با نوجوانان و حمایت از آن ها است.

آیا روش های شدید و تنبیهی برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان موثر است؟

خیر اصلاً روش مناسبی نیست.

آیا استفاده از کمک مشاوران برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان موثر است؟

بله قطعاً می تواند تاثیر گذار باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور