نکات بهداشتی قبل از ازدواج
نکات بهداشتی قبل از ازدواج

نکات بهداشتی قبل از ازدواج

نکات بهداشتی قبل از ازدواج، موضوع مهمی است که تمامی افراد قبل از قطعی کردن تصمیم خود برای ازدواج باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. توجه به نکات بهداشتی بر روی سرنوشت هر دو طرف در ازدواج تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم ده نکته بهداشتی مهم قبل از ازدواج موفق را بررسی کنیم.

فهرست محتوا

نکات بهداشتی قبل از ازدواج

نکات بهداشتی قبل از ازدواج، شامل موارد متعددی می شود ما در ادامه قصد داریم  ده نکته بهداشتی مهم قبل از ازدواج موفق را بررسی کنیم. این موارد بیشتر محدود به آزمایش ها و بررسی قبل از ازدواج می شود که در ادامه با جزییات آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با نکات بهداشتی قبل از ازدواج، حتماً از مشاوران کمک بگیرید.

توجه به نکات بهداشتی قبل از ازدواج بسیار مهم است؛ زیرا روابط سالم باعث افزایش خوشبختی، سلامتی و کاهش استرس می شود. مطالعات نشان می دهد افراد دارای روابط سالم از شادی بیشتری برخوردار بوده و استرس کمتری دارند. این نکات در مورد انواع روابط صدق می کند: دوستی، روابط کاری و خانوادگی و روابط عاشقانه.

نکات بهداشتی قبل از ازدواج آزمایش ژنتیک

با توجه به اینکه ازدواج های فامیلی در خاورمیانه بسیار رایج است و فرزندان ازدواج های فامیلی در معرض خطر بیشتری برای بیماری های ژنتیکی و ناهنجاری های مادرزادی هستند  و به دلیل تأثیرات آن بر سلامت عمومی، ارائه آموزش های بهداشتی درباره خویشاوندی در افراد و خانواده بسیار مهم است. همچنین ارائه تشخیص و مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج و قبل از بارداری بسیار مهم است.

نکات بهداشتی قبل از ازدواج و غربالگری

یکی از موارد مهم در نکات بهداشتی قبل از ازدواج، انجام غربالگری است.

غربالگری قبل از ازدواج در درجه اول به زوج هایی (که قصد دارند به زودی ازدواج کنند) که در آن ها بیماری های خاص وجود دارد و امکان انتقال این بیماری به فرزندان شان می تواند وجود داشته باشد، توصیه خواهد شد.

غربالگری قبل از ازدواج به افرادی توصیه می شود که قصد دارند به علت اختلالات شایع ژنتیکی خون (هموگلوبینوپاتی، به عنوان مثال تالاسمی و کم خونی سلول داسی شکل) و بیماری های عفونی (هپاتیت B، هپاتیت C وHIV / AIDS )ازدواج کنند. غربالگری قبل از ازدواج با هدف مشاوره پزشکی در مورد احتمال انتقال بیماری های فوق به همسر یا فرزندان دیگر، انجام می شود.

غربالگری قبل از ازدواج شیوع بیماری های فوق را کاهش می دهد و از بار مالی درمان های آنها نیز می کاهد. این امر مسئولیت تسهیلات بهداشتی و بانکهای خون کشور را کاهش می دهد. این غربالگری از مشکلات اجتماعی و روانی خانواده ها در آینده جلوگیری می کند. این به کسانی که به دنبال چنین معاینات پزشکی هستند کمک می کند تا احساس راحتی کنند. غربالگری قبل از ازدواج باعث افزایش آگاهی در مورد ازدواج های سالم می شود. معاینات قبل از ازدواج ممکن است شامل آزمایش های سیفلیس، سوزاک و سایر بیماری های منتقله از راه جنسی، گروه خون، فاکتور رزوس، آنالیز مایعات منی، FSH، پرولاکتین، تستوسترون، هورمون های استروژن و سایر موارد باشد.

قبرس از جمله اولین کشورهایی بود که آزمایش پیش از ازدواج برای β-تالاسمی را در سال 1973 اجرا کرد. این برنامه اخیراً در چندین کشور در خاورمیانه انجام شده است که شامل ایران (1997) ، عربستان سعودی (2004) و امارات متحده عربی (2011) می شود.

برای کسب اطلاعات کامل از توصیه های مهم قبل از ازدواج کلیک کنید.

نکات بهداشتی قبل از ازدواج  و ازدواج های فامیلی

یکی از موارد مهم دیگری که می تواند در نکات بهداشتی قبل از ازدواج  مورد توجه قرار بگیرد، ازدواج های فامیلی است.

ازدواج های فامیلی یا ازدواج های نسبی (و به طور خاص ازدواج های پسر عموی اول) در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی بسیار رایج است.ازدواج های فامیلی 42-67 درصد از کل ازدواج ها در پادشاهی عربستان سعودی، 54 درصد در قطر، 40-54 درصد در امارات متحده عربی، 29-64 درصد در اردن، 21-33 درصد در مصر را تشکیل شده است.

کودکان ازدواج های فامیلی به دلیل جهش های ژنی اتوزوم مغلوب در معرض خطر ابتلا به بیماری های ژنتیکی مغلوب (به عنوان مثال تالاسمی ، کم خونی سلول داسی شکل و فیبروز کیستیک) و ناهنجاری های مادرزادی (2.5 برابر بیشتر از میزان در بین فرزندان والدین غیر فامیلی) هستند. هرچه رابطه بیولوژیکی بین مادر و پدر نزدیکتر باشد، احتمال اینکه فرزندان آنها نسخه های یکسان یا یک ژن مغلوب مضر بیشتر داشته باشند، بیشتر خواهد بود مرگ و میر فرزندان والدین خویشاوندی نسبت به والدین غیر خویشاوندی ، پس از تولد  بالاتر است.

برای دریافت مشاوره ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

نکات بهداشتی قبل از ازدواج  و تالاسمی

تالاسمی یک بیماری خونی ارثی است که باعث می شود بدن سلول های قرمز خون پایین تر از حد طبیعی و سطح هموگلوبین کمتر از حد طبیعی تولید کند (هموگلوبین یک پروتئین حامل اکسیژن است). بیماران تالاسمی می توانند کم خونی خفیف یا شدید داشته باشند. شکل بتا تالاسمی (β- تالاسمی) در خاورمیانه به طور عمده در کشورهای مدیترانه ای شیوع دارد که نرخ حامل آن 11-11٪ برای تالاسمی گزارش شده است.

کم خونی سلول داسی شکل

کم خونی سلول داسی شکل یکی دیگر از بیماری های ارثی خون است. این در خاورمیانه نیز رایج است و نرخ صفات سلول داسی شکل (حامل سلول داسی شکل) در جمعیت جهان عرب از 0.3 تا 30٪ است. تحقیقات نشان داده که 4/2 درصد از سعودی ها ناقل آنمی سلول داسی شکل (صفت سلول داسی شکل) هستند و 26/0 درصد از آنها به این بیماری مبتلا هستند.

هپاتیت B

یک عفونت ویروسی که به کبد حمله می کند و باعث بیماری های حاد و مزمن می شود و از طریق مایعات بدن (خون، بزاق، مایعات منی و واژن) منتقل می شود. بنابراین، انتقال این بیماری از راه رابطه جنسی امکان پذیر است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که 2-5 درصد از جمعیت خاورمیانه به طور مزمن به هپاتیت B آلوده هستند. تاکنون هیچ درمان خاصی برای هپاتیت B وجود ندارد. با واکسیناسیون / ایمن سازی می توان از عفونت جلوگیری کرد. اگر یکی از همسران یا شریک زندگی از نظر بیماری مثبت باشد، همسریا شریک زندگی وی باید قبل از  ازدواج، واکسن استفاده کند. هپاتیت B مزمن بیماران را در معرض خطر مرگ ناشی از سیروز و سرطان کبد و سرطان کبد قرار می دهد. حدود 10 درصد از مصری های 1-59 ساله در برخی موارد در معرض ویروس هپاتیت B قرار داشته اند.

هپاتیت C

هپاتیت C یکی دیگر از عفونت های ویروسی است که به کبد حمله می کند. این یکی از دلایل عمده سیروز کبدی و سرطان کبد و نشانه اصلی پیوند کبد است. این یک بیماری شایع در خاورمیانه است. شیوع هپاتیت C در مصر به 15 درصد می رسد. این یک بیماری منتقله از طریق خون است که از طریق خون و فرآورده های خونی، سوزن ها و وسایل غیراستریل شده برای خال کوبی و سوراخ کردن، منتقل می شود.

HIV / AIDS

HIV / AIDS یک بیماری منتقله از راه خون و منتقله از راه جنسی است. همچنین در دوران بارداری، زایمان و شیردهی از مادر به کودک منتقل می شود. اگرچه شیوع آن در خاورمیانه و آفریقای شمالی کم (کمتر از 0.2٪) است. بیماران HIV مثبت با انزوای اعضای خانواده، دوستان و بستگان روبرو هستند و در دریافت مراقبت های بهداشتی تبعیض را تجربه می کنند. اکثر بیماران HIV مثبت نمی دانند که ویروس دارند.

برای اطلاع از نحوه ارائه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

5 تست پزشکی که باید قبل از ازدواج انجام دهید

HIV و STD

قبل از ازدواج، شما باید احتمال عفونت های مادام العمر مانند HIV، هپاتیت B و C و تبخال و همچنین موارد قابل درمان مانند سوزاک، سیفلیس، واژینوز باکتریایی، عفونت های مخمر، کلامیدیا و غیره را بررسی کنید. آمار نشان می دهد 50٪ از جوانان به این بیماری مبتلا می شوند .

اگر همه چیز بررسی شود، عالی است.  آگاهی از وضعیت شریک زندگی به شما کمک می کند در صورت تصمیم برای ادامه کار، اقدامات صحیحی را برای محافظت از خود انجام دهید. داشتن دانش قبلی و انجام اقدامات مناسب طبق دستور پزشک، خطر ناباروری یا سقط را نیز کاهش می دهد.

تست باروری

انجام آزمایشات باروری برای جلوگیری از شگفتی و برخی از استرس های عاطفی مرتبط با آن ضروری است. شما باید هم برای خود و هم برای شریک زندگی خود این آزمایش را انجام دهید. زیرا تحقیقات نشان می دهد که نیمی از ناباروری ها به دلیل وجود مشکل در مردان است.

 آزمایش های باروری شامل تجزیه و تحلیل منی و سنجش هورمونی است. اسکن سونوگرافی لگن برای تعیین وضعیت اندام های تولید مثل داخلی و غیره نیز ممکن است انجام شود.

ژنوتیپ

ژنوتیپ آزمایشی است که برای بررسی بیماری سلول داسی انجام می شود. بیماری سلول داسی همراه با نقص در گلبول های قرمز خون است و یک اشکال مادام العمر است  که اغلب منجر به بیماری های جدی می شود. اگر از ژنوتیپ AA هستید، جای نگرانی نیست اما اگر AS هستی ، ناقل ژن سلول داسی هستید و باید مراقب باشید که همسر شما نیز AS نباشد.

گروه خون

تعیین گروه خونی همسر بالقوه برای جلوگیری از مسائل مربوط به ناسازگاری گروه خون یا رزوس بسیار مهم است. گروه خونی شما می تواند A ، B ، O یا AB باشد اما یک جز component دیگر وجود دارد که به آن فاکتور Rhesus گفته می شود. عامل Rhesus یا مثبت است یا منفی. اگر یک زن Rhesus منفی با شوهر Rhesus Positive ازدواج کند، 50٪ احتمال دارد که کودک rhesus مثبت باشد. در این حالت، اگر اقدامات احتیاطی در دوران بارداری انجام نشود، این امر می تواند منجر به بیماری همولیتیک نوزاد شود.

درک هر دو گروه خونی به پزشک کمک می کند تا از مشکلات ناسازگاری رزوس در دوران بارداری جلوگیری کند.

بررسی شرایط سلامت عمومی

نکات بهداشتی قبل از ازدواج  تنها محدود به بررسی بیماری های خاص و یا آزمایش های ژنتیک نمی شود، بررسی سلامت عمومی طرفین نیز می تواند در این مورد بسیار کمک کننده باشد.

آزمایش زودهنگام برای شرایطی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری کلیوی و غیره، زوجین را قادر می سازد که به اندازه کافی زودتر از پزشک کمک بگیرند و همچنین تغییرات لازم در سبک زندگی را ایجاد کنند. وقتی صحبت از سلامتی شما می شود، همیشه خوب است بدانید که این امر شما را در مسیر انتخاب زندگی سالم قرار می دهد.

برای دریافت مشاوره تلفنی ازدواج کلیک کنید.

چرا بررسی گروه خونی قبل از ازدواج مهم است؟

اکثر مردم می دانند که گروه خونی آنها چیست اما شما ممکن است همیشه از این اطلاعات در مورد شخصی که قرار است با او ازدواج کنید آگاهی نداشته باشید. دلیل اصلی این آزمایش مهم فقط کشف گروه خونی شما نیست بلکه باید بدانید که هر دو از این طریق سازگار هستند. این به این دلیل است که همه نمی توانند به همه خون اهدا کنند و مهم است که بدانید هر دو می توانید به یکدیگر خون بدهید. گروه خونی در هنگام بارداری نیز مهم است زیرا گروه های خونی خاصی با یکدیگر سازگار نیستند و می توانند منجر به عوارض حین بارداری و همچنین در سلامتی کودک شوند.

چرا تست باروری افراد قبل از ازدواج مهم است؟

بیشتر زوج ها قصد دارند پس از ازدواج بچه دار شوند و بنابراین ، بهتر است بدانند که آیا بدن شان از نظر باروری مشکلی دارد یا خیر. زنان و مردان باید آزمایش های باروری را انجام دهند و نتایج را با یکدیگر در میان بگذارند تا بعداً جایی برای کینه باقی نماند. از تجزیه و تحلیل مایع منی گرفته تا آنالیز هورمونی و سونوگرافی، این آزمایشات را یک بار قبل از ازدواج انجام دهید.

آیا بررسی تاریخ پزشکی ژنتیک افراد قبل از ازدواج ضرورت دارد؟

بهتر است از سابقه پزشکی خانواده یکدیگر مطلع شوید، زیرا با اینکار می دانید بیماری خاصی در خانواده وجود دارد یا خیر. چه دیابت، چه بیماری قلبی یا حتی ریزش مو ، بدانید که بعداً شما و همسرتان ممکن است از چه عواملی رنج ببرید تا اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قبل از ازدواج از نظر این شرایط بررسی شوید و در صورت وجود نگرانی شریک زندگی خود را نیز در جریان بگذارید.

تست تالاسمی قبل از ازدواج چیست؟

تالاسمی را می توان با انجام آزمایش شمارش کامل خون تشخیص داد، اما این یک آزمایش مهم است که هر دو شریک باید انجام دهند تا از احتمال نقص مادرزادی در کودکان جلوگیری شود. این آزمایش به شما کمک می کند دریابید که آیا به تالاسمی مینور مبتلا هستید یا خیر. اگرچه ابتلا به تالاسمی مینور مشکلی ندارد، اما وقتی دو نفر که مبتلا به تالاسمی مینور هستند ازدواج می کنند، احتمال اینکه کودک متولد شده تالاسمی ماژور داشته باشد وجود دارد که باعث نگرانی می شود.

نکات مهم برای داشتن ازدواج موفق

ما در قسمت های بالاتر سعی کردیم نکات بهداشتی قبل از ازدواج را بررسی کنیم. علاوه بر نکات بهداشتی قبل از ازدواج، لازم است به یک سری نکات دیگر نیز توجه داشته باشید. ما در ادامه برخی از مهمترین نکات را بررسی خواهیم کرد.

هیچ کس نمی تواند همان چیزی باشد که ما میخواهیم. روابط سالم به معنای پذیرفتن افراد همانطور که هستند می باشد و نباید به زور فردی را مجبور به تغییر کنیم.

همیشه برای داشتن روابط سالم بهتر است با یک دیگر دررابطه با تمامی موضوعات، بحث و گفت و گو داشته باشید.

بهتر است به صحبت های یک دیگر با دقت گوش دهید و سعی کنید همیشه طرف مقابل تان را درک نمایید.

به اشتراک گذاری اطلاعات مخصوصاً در آغاز روابط می تواند بسیار کمک کننده باشد.

سعی کنید همیشه انعطاف پذیر باشد.

از خود نیز مراقبت کنید. روابط سالم متقابل است و جا برای نیازهای هر دو نفر است.

 قابل اعتماد باشید. اگر با کسی برنامه ریزی می کنید، این کار را ادامه دهید. اگر مسئولیتی را به عهده گرفتید، آن را به اتمام برسانید. روابط سالم قابل اعتماد است.

اگر عصبانی هستید، بهتر است با شریک تان در مورد مسائل و مشکلات صحبت نکنید. در عوض اجازه دهید که کمی احساسات شما فروکش کند و سپس شروع به صحبت نمایید.

روی مسئله فعلی تمرکز کنید. نگذارید ناراحتی های تان روی هم انباشته شود، در عوض اگر از مسئله ای ناراحت بودید، همان موقع به شریک تان اطلاع دهید.

مسئولیت اشتباهات را به عهده بگیرید. اگر کار اشتباهی انجام داده اید، عذرخواهی کنید. این یک راه طولانی برای تنظیم دوباره درست امور است.

خودتان باشید. همه ما می دانیم اصالت واقعی به معنای دورو نبودن و نشان دادن اخلاقیات و علایق واقعی است.روابط سالم از افراد واقعی ساخته می شود.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نکات بهداشتی قبل از ازدواج بپردازیم. از آنجایی که رعایت نکات بهداشتی قبل از ازدواج، به بهبود روابط کمک کرده و همچنین از بسیاری هزینه های ناخواسته جلوگیری خواهد کرد، به همین دلیل باید تمامی افراد جامعه نسبت به این موضوع و نحوه انجام آزمایش ها و معاینات مربوط به آن اطلاعات کافی را داشته باشند. برای بررسی این موضوع ما ده نکته بهداشتی مهم قبل از ازدواج موفق را بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، نکات بهداشتی قبل از ازدواج داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از نکات بهداشتی قبل از ازدواج از چه مراکزی می توان کمک گرفت؟

دکتر فکر در این زمینه پاسخگوی تمام سوالات شما می باشد.

آیا برای انجام آزمایش های قبل ازدواج قانون اجباری وجود دارد؟

بله یک سری از آزمایش ها اجباری است.

اگر پس از آزمایش مشخص شد دو نفر مشکلاتی را دارند، ازدواج آن ها ممنوع است؟

خیر در بیشتر موارد پس از مصرف داروهای مورد نیاز مشکلات برطرف شده و افراد می توانند ازدواج کنند.

عموم آزمایش های که قبل از ازدواج انجام می شود، چیست؟

عموماً آزمایش ادرار زن و مرد و آزمایش خون مرد انجام می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چند جلسه است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور