مدت آشنایی ازدواج

مدت آشنایی ازدواج

امروزه دیگر مانند گذشته نیست که جوانان ازدواج را مانند هندوانه‌ای در بسته بدانند و منتظر بمانند تا ببینند بزرگتر‌ها چه تصمیمی برای آن ها می‌گیرند. جوانان امروزی خود برای زندگی آینده‌شان تصمیم می‌گیرند و برای آشنایی و شناخت طرف مقابل با او وارد رابطه می‌شوند. از آنجایی که برای داشتن یک ازدواج موفق نحوه‌ی آشنایی قبل از ازدواج بسیار مهم است، می‌توان گفت مدت آشنایی ازدواج نیز به همان میزان اهمیت دارد. در واقع اگر مدت آشنایی ازدواج کوتاه باشد ممکن است طرفین نتوانند نسبت به هم شناخت کاملی به دست آورند. همچنین اگر مدت آشنایی طولانی شود امکان دارد که انگیزه ازدواج در آن ها از بین برود و تمایل داشته باشند به همین منوال رابطه را ادامه دهند. بنابراین مدت آشنایی برای شناخت طرفین بسیار مهم است که چقدر باشد تا بتوانند با یک انتخاب زندگی آینده‌ی خود را تضمین کنند.

مدت دوستی قبل از ازدواج

مدت دوستی قبل از ازدواج

قبل از ازدواج نیاز است که دختر و پسر به شناخت نسبی از یکدیگر دست پیدا کنند. در گذشته که ازدواج‌ها به صورت سنتی انجام می‌شد این آشنایی توسط پدر و مادرهای هر دو طرف انجام می‌شد و حتی پسر و دختر تا روز عقد با یکدیگر ملاقات نداشتند.

امروزه این آشنایی و شناخت توسط خود فرزندان انجام می‌شود و هر کس خودش برای آینده‌اش تصمیم می‌گیرد و سپس در مرحله‌ی بعد پدرومادر در جریان قرار می‌گیرند.

حتی امروزه به دلیل ابن نوع آشنایی دختر و پسر، ازدواج از راه دور نیز بسیار رواج پیدا کرده است. آشنایی قبل از ازدواج به شناخت لایه‌های شخصیتی و رفتاری طرف مقابل کمک بزرگی می‌کند بنابراین اگر در چارچوب حفظ ارزش ها و مدت زمان معین انجام شود، باعث می‌شود که فرد زندگی خود از روی عشق و با تصمیمی عاقلانه شروع کند.

مدت آشنایی ازدواج برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و ممکن است دو نفر بعداز گذشت سه ماه به شناخت نسبی از یکدیگر دست پیدا کنند در صورتی که دو نفر دیگر برای رسیدن به این شناخت دو سال زمان نیاز داشته باشند.

اما در حالت کلی بهترین زمان توصیه شده بین سه تا شش ماه است، می‌توان گفت این مدت زمان برای آشنایی اولیه کافی است و اگر دو نفر تشخیص دادند که هیچ نقطه اشتراکی با یکدیگر ندارند برای جلوگیری از هرگونه وابستگی غیرمنطقی باید به رابطه پایان دهند.

چرا مدت آشنایی ازدواج نباید طولانی شود؟

برای ازدواج نیاز به یک دوره آشنایی قبل از ازدواج است تا طرفین نسبت به هم شناخت کافی پیدا کنند. این دوره با دوره‌های نامزدی و عقد متفاوت است و باید فارغ از هرگونه وابستگی و دادن وعده برای ازدواج باشد.

در واقع باید در یک چارچوب معین و با حفظ ارزش‌ها، دو طرف فقط برای شناختن یکدیگر تلاش کنند. در این رابطه آنچه که بیشتر از هر چیز اهمیت دارد گفتن حقیقت است، اگر دو طرف نسبت به گفتن حقایق در مورد خود صداقت داشته باشند زودتر می‌توانند به نتیجه برسند و از طولانی شدن مدت آشنایی ازدواج جلوگیری می‌کنند.

در صورت طولانی شدن رابطه جنبه‌های متفاوتی وجود دارد که ممکن است دو طرف آسیب ببینند. از طرفی با طولانی شدن مدت آشنایی ازدواج ممکن است نوعی وابستگی کاذب بین طرفین ایجاد شود که مانع از دیدن نقص‌ها و مشکلات طرف مقابل شود.

همچنین اگر از جنبه‌ی دیگری بخواهیم بیان کنیم ممکن است طرفین نسبت به ازدواج بی‌میل شوند و دیگر تمایلی برای شناخت و آشنایی بیشتر با طرف مقابل نداشته باشند.

در مدت آشنایی ازدواج به چه عواملی باید توجه شود؟

در مدت آشنایی برای ازدواج به چه عواملی باید توجه کرد؟

آشنایی برای ازدواج حتما به این معنا نیست که باید به ازدواج ختم شود و داشتن یک سری شرایط لازم است که اگر نباشد، این رابطه هرچقدر هم طولانی شود پایان و سرانجامی نخواهد داشت. از جمله این شرایط به بلوغ رسیدن افراد در جنبه‌های مختلف مانند بلوغ جنسی، عقلی، روانی، اجتماعی، اخلاقی و مالی است.

از موارد دیگر می‌توان به تناسب خانواده‌ها اشاره کرد، در واقع قبل از شروع آشنایی بهتر است توجه کرد خانواده‌ها از نظر جنبه‌های مختلف مانند فرهنگی، اقتصادی و … با یکدیگر تناسب داشته باشند.

دارا بودن شرایط مالی مناسب برای شروع ازدواج نیز از واجباتی است که در صورت نبود آن ممکن است در آینده باعث بروز مشکل شود. توجه به تغییر شخصیت بعد از ازدواج از مواردی است که خوب است در این مدت نادیده گرفته نشود.

همچنین داشتن اعتماد نسبت به یکدیگر از مهم‌ترین عواملی است که وجود آن برای رابطه الزامی است و نمی‌توان نسبت به آن بی‌توجه بود.

نشانه های فردی که قصد ازدواج ندارد

برای فهمیدن این که فرد قصد ازدواج دارد تنها گفتن خود او کافی نیست و شما می‌توانید با استفاده از نشانه‌هایی متوجه قصد طرف مقابل شوید.

البته قصد ازدواج داشتن به معنی این نیست که حتما آن رابطه باید به ازدواج ختم شود و منظور این است که قصد طرف مقابل جدی و این آشنایی برای او مهم است. با استفاده از نشانه‌های زیر می‌توانید متوجه قصد و نیت طرف مقابل شوید.

در جریان نگذاشتن خانواده ها

فردی که برای ازدواج کردن با شما قصد جدی دارد، سعی می‌کند در اولین فرصت موضوع را با خانواده‌اش درمیان بگذارد و به مراتب از شما می‌خواهد که موضوع را در خانواده بازگو کنید.

طفره رفتن از درمیان گذاشتن موضوع با خانواده می‌تواند نشانه این باشد که فرد هنوز برای ایجاد رابطه قصد و نیت جدی ندارد.

درخواست رابطه ی جنسی

افرادی که برای ازدواج قصد جدی دارند هرگز از شما تقاضای رابطه‌ی جنسی نمی‌کنند. در واقع وقتی فرد در یک رابطه نیت ازدواج داشته باشد هدف او چیز دیگری است بنابراین روی شناخت و درک شخصیت شما تمرکز می کند نه چیز دیگری.

مدت آشنایی ازدواج طولانی

فردی که نسبت به رابطه قصد جدی داشته باشد بیشتر از مدتی که برای شناخت کافی است ادامه نمی‌دهد و سعی در جدی کردن رابطه دارد. اغلب افرادی که قصد ازدواج ندارند به بهانه‌های مختلف قصد به تعویق انداختن ازدواج و کش دادن رابطه را دارند.

تلاش نکردن برای شناختن طرف مقابل

اگر قصد طرف مقابل برای ازدواج کردن با شما جدی باشد، در مدت آشنایی تلاش می‌کند تا با روحیات و اخلاق شما بیشتر آشنا شود و نسبت به سوابق خانوادگی و ویژگی‌های شما حساس می‌شود.

در صورتی که اگر فرد هدفی از این رابطه نداشته باشد برایش اهمیتی ندارد که مدت آشنایی ازدواج چقدر طول بکشد و جز ابراز احساسات واهی کاری انجام نمی‌دهد.

جلسات آشنایی قبل از ازدواج

جلسات آشنایی قبل از ازدواج

باید بتوانید مدت آشنایی ازدواج را مدیریت کنید، به این صورت که جلسات آشنایی قبل از ازدواج فقط به هدف شناخت و آشنایی با طرف مقابل باشد و از به وجود آمدن دلبستگی کاذب نسبت به طرف مقابل جلوگیری کنید.

در واقع در جلسه‌های آشنایی موارد زیادی می‌تواند بر مدت آشنایی ازدواج تاثیرگذار باشد که در زیر چند مورد از آن ها را برایتان بیان می‌کنیم.

چگونگی آشنایی

نحوه‌ی آشنا شدن طرفین یکی از عامل‌های مهمی‌ است که بر مدت زمان آشنایی تاثیر به سزایی دارد. وقتی دو نفر خودشان با هم آشنا شوند نسبت به زمانی که به واسطه‌ی فردی مطمئن به هم معرفی شوند زمان بیشتری برای آشنایی لازم است.

همچنین زمانی که توسط خانواده‌ها به یکدیگر معرفی شوند رابطه هدفمند است و بهتر پیش می‌رود و در کنار آشنا شدن فرزندان، خانواده‌ها هم با یکدیگر آشنا می‌شوند و فرزندان می‌توانند از تجربیات بزرگترها استفاده کنند.

در مواردی ممکن است خانواده‌ها عجله کنند و مانع از شناخت دقیق فرزندان نسبت به یکدیگر شوند که در این صورت باید دقت کرد حداقل زمان آشنایی برای شناخت دختر و پسر فراهم شود.

چطور پیش رفتن روال آشنایی

حتی اگر در یک رابطه، هدف دو طرف ازدواج باشد و نسبت به هم پایبند باشند باز هم دلیلی بر کوتاه شدن زمان آشنایی نیست. در واقع گاهی اوقات طرفین فکر می‌کنند چون هدف هردو ازدواج است پس رابطه را ادامه دهیم ببینیم چه می‌شود؟

در صورتی این کاملا اشتباه است و خود باعث طولانی شدن مدت آشنایی ازدواج می‌شود. برای بهتر پیش رفتن رابطه، می‌توانید در کنار آشنایی با یکدیگر از یک مشاور کمک بگیرید تا با استفاده از حمایت‌های او به شناخت دقیق‌تری نسبت به یکدیگر دست پیدا کنید.

عاشق شدن در مدت آشنایی ازدواج

زمانی که افراد ابتدا نسبت به هم علاقه پیدا می‌کنند و بعد از آن برای آشنایی و شناخت یکدیگر قدم برمی‌دارند می‌توان گفت کمی قضیه فرق می‌کند و ممکن است مدت زمان بیشتری برای شناخت از یکدیگر لازم باشد.

در واقع وقتی بحث عشق و دوست داشتن وسط باشد، فرد عاشق بیشتر سعی می‌کند نکات مثبت را ببیند و به نکات منفی اهمیتی نمی‌دهد، به گونه‌ای تمام خصوصیات خوبی که دوست دارد را می‌بیند در این صورت نمی تواند به شناخت دقیقی برسد.

بنابراین در این حالت نیاز به زمان بیشتری است تا کمی از آتش عشق‌شان فروکش کند و بتوانند با دلیل و منطق بیشتری به شناخت نسبت به یکدیگر برسند.

در مقابل رابطه‌ی عاقلانه‌ای هم وجود دارد که دو طرف بدون عشق و احساس اقدام به شناخت یکدیگر می‌کنند که چنین رابطه‌ای هم بدون وجود عشق نمی‌تواند ادامه‌دار باشد.

همخوانی ملاک ها

زمانی که رابطه‌ی دوستی آغاز می‌شود دو طرف شروع به بررسی کردن خصوصیات و ویژگی‌های طرف مقابل می‌کنند و در این جست‌وجو‌ها به دنبال همخوانی ویژگی‌های طرف مقابل با ملاک‌های خود است.

زمانی که عشق و علاقه بین طرفین زیاد باشد همخوانی با ملاک‌ها زیاد می‌شود در واقع فرد به دلیل دوست داشتن سعی می‌کند که نکات مخالف را نبیند. بنابراین هر نکته‌ای می‌تواند بر مدت آشنایی ازدواج تاثیرگذار باشد.

میزان صبر کردن در مقابل تغییر طرف مقابل

همان‌طور که گفته شد ممکن است در یک رابطه میزان همخوانی فرد با ملاک‌ها کم یا زیاد باشد. در واقع گاهی اوقات به دلیل علاقه‌ای که وجود دارد فرد با خود می‌گوید که من او را تغییر می‌دهم اما باید دید که آیا خود فرد حاضر به تغییر کردن است؟ یا فقط به دلیل علاقه‌ای که به شما دارد این حرف را می‌زند؟ اگر می‌خواهد تغییر کند به چقدر زمان نیاز دارد؟

بهتر است بعد از مشخص شدن قضیه اگر طرف قصد تغییر دارد زمان مشخصی متناسب با موضوع قابل تغییر برای آن در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر قرار است شغلش را تغییر دهد یک هفته زمان مناسبی نیست، از طرفی یک سال هم زمان زیادی است.

برای کنار گذاشتن یک عادت بد نیز مانند سیگار کشیدن یک هفته زمان مناسبی است و باید روند تغییر را در طولانی مدت در نظر گرفت.

سخن آخر

دوران آشنایی برای ازدواج دختر و پسر بسیار ضروری است و باعث می‌شود که با یک تصمیم عاقلانه زندگی مشترک خود را شروع کنند. مدت آشنایی ازدواج نیز از موارد مهمی است که در شناخت طرفین نقش دارد.

همچنین مدت زمان آشنایی وابسته به موارد مختلفی است که می‌تواند کوتاه یا طولانی باشد. در هر صورت سعی کنید برای داشتن یک ازدواج موفق نسبت به شناخت طرف مقابل اهمیت دهید و بدون عجله برای آشنایی با او زمان بگذارید.

بهتر است برای پرهیز از خطا و اشتباه در دوره‌ی آشنایی از به وجود آمدن عشق و علاقه واهی جلوگیری کنید زیرا علاوه بر طولانی شدن مدت آشنایی ازدواج، شما را از شناختن درست طرف مقابل باز‌می‌دارد. امیدواریم این مطلب برایتان مفید باشد در صورت تمایل می‌توانید نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

آیا طولانی شدن مدت آشنایی ازدواج اشتباه است؟

اگر بنا به درخواست یکی اطز طرفین و به نیت عقب انداختن جدی شدن رابطه باشد بله اشتباه است اما گاهی اوقات ممکن است بنا بر شرایط طرفین برای شناخت عمیق‌تر نیاز به زمان بیشتری داشته باشند.

اگر طرف مقابل تقاضای نیاز جنسی قبل از ازدواج کند، قصد جدی برای ازدواج ندارد؟

رابطه‌ی جنسی قبل از ازدواج ممنوع است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بنابراین اگر طرف مقابل چنین درخواستی کند در صورت پافشاری روی درخواستش بهتر است به رابطه پایان دهید.

مدت دوستی قبل از ازدواج چقدر توصیه می‌شود؟

برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد اما در حالت کلی مدت زمان سه تا شش ماه برای آشنایی اولیه کافی است.

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

پرسش و پاسخ زناشویی آنلاین

پرسش و پاسخ زناشویی آنلاین

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور