ترس از ازدواج

دلایل ترس از ازدواج و 8 روش مقابله با آن

ازدواج یک تصمیم جدی برای هر شخص است. این مسئله می تواند برای برخی از افراد تبدیل به یک کابوس شود، در حالی که برای برخی دیگر یک رویای فانتزی است. این روزها بیشتر از قبل در بین جوانان مسئله‌ی ترس از ازدواج وجود دارد، به حدی که همه‌ی ما با افرادی روبرو شده‌ایم که جملاتی از قبیل “من برای ازدواج آماده نیستم”، “ازدواج برای من نیست”، “ازدواج” مرا بسیار می‌ترساند، بیان می‌کنند. همه‌ی این‌ها، نشانه فرار از ازدواج یا به عبارت دیگر ترس از ازدواج است.

با این حال، ازدواج تصمیم دو نفر است که با داشتن علاقه و تفاهم و با اجازه‌ی جامعه و قانون برای تشکیل خانواده‌ی خود در یک خانه مشترک زندگی می‌کنند.

پس چرا مردم از ازدواج می ترسند؟ در این مقاله ما مفهوم گاموفوبیا، معروف به ترس از ازدواج را توضیح خواهیم داد و به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چگونه با ترس از ازدواج کنار بیاییم؟ بنابراین اگر شما هم ترس از ازدواج دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

برای اطلاع از اینکه دوازده اشتباه شما علت بی توجهی مرد شماست بر روی لینک کلیک کنید.

فهرست محتوا

ترس از ازدواج (گاموفوبیا) چیست؟

گاموفوبیا ترس از ازدواج یا تعهد است. این یک ترس یا هراس قانونی است که سالانه زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

با این حال، مردان اغلب بیشتر از زنان به گاموفوبیا مبتلا می شوند. گاموفوبیا فراتر از یک ترس معمولی است. در واقع گاموفوبیا در گروه فوبیاهای ساده قرار می گیرد.

گاموفوبیا باعث ترس مداوم، طاقت‌فرسا و غیرمنطقی از ازدواج یا تعهد می شود. افرادی که به بیماری گاموفوبیا مبتلا هستند، می توانند با فکر ازدواج یا تعهد، حملات وحشت زده ای را تجربه کنند.

این ترس یا وحشت، غالب و غیرقابل کنترل است. برخی از افراد حتی نمی توانند یک زوج متاهل را بدون این احساسات مخرب ببینند.

ترس از ازدواج می تواند ناشی از تجربیات منفی ازدواج باشد که در خانواده یا نزدیکان خود مشاهده شده است. این ترس را می توان ترس روانی از دلبستگی نیز تعریف کرد.

در واقع دلبستگی به یک شخص باعث می شود برخی از افراد فکر کنند بهتر است تنها زندگی کنند. البته مسئولیت پذیرفتن شخص دیگر هم می تواند آینده ای دلهره آور باشد. ازدواج همچنین با تعهدات مادی و معنوی و همچنین انواع دیگر فداکاری ها همراه است.

شاید بتوان از تغییر شخصیت بعد از ازدواج نیز به عنوان یکی از موارد ترس از ازدواج اشاره کرد. همه این‌ها می تواند منجر به بروز احساساتی مانند ترس و اضطراب در برخی افراد و در نهایت دور شدن از ایده ازدواج شود، حتی اگر یکی از آنها در یک رابطه شاد باشد.

علائم ترس از ازدواج (گاموفوبیا)

علائم ترس از ازدواج

با دیدن یک سری علائم شما می توانید بفهمید که ترس واقعی غیرمنطقی از ازدواج دارید یا یک نگرانی معمولی است که ممکن است هر شخص در شرف ازدواج آن را تجربه کند.

اگر این علائم را دارید، احتمالاً برای غلبه بر ترس خود از ازدواج نیاز به کمک گرفتن ازیک متخصص دارید. این علائم عبارتند از:

 • اضطراب هنگام فکر کردن در مورد ازدواج
 • پرهیز از حضور در بین زوج‌های متاهل و شرکت کردن در عروسی
 • عدم توانایی کنار آمدن با اضطراب ناشی از تعهد
 • تنش، ضعف یا تعریق عضلانی
 • حملات ترس یا حملات اضطرابی (می تواند مانند حمله قلبی احساس شود)

ممکن است حتی فکر کردن در مورد این علائم شما را وحشت زده کند. اگر این علائم یا علائم دیگر گاموفوبیا مانند قطع رابطه مکرر و عدم روابط طولانی مدت را دارید؛ شاید لازم باشد برای کشف علت اصلی ترس از ازدواج تلاش کنید تا بتوانید آن را برطرف کنید.

ازدواج، یکی از متداول ترین راه‌حل های ارتباطی است که فرد از طریق آن احساسات خود را بروز می‌دهد به همین دلیل ارزش این را داردعلل گاموفوبیا را کشف کرده و روی درمان آن کار کنید.

برای اطلاع از نحوه برخورد با شوهر بی کار + 6 راهکار مرد بیکار زن شاغل بر روی لینک کلیک کنید.

دلایل ترس از ازدواج (گاموفوبیا)

دلایل ترس از ازدواج

دلایل دقیق ترس از ازدواج گاهی مشخص نیست چرا که موارد مختلفی می تواند در گاموفوبیا نقش داشته باشد، از جمله محیط، تربیت و آسیب های دوران کودکی. با این وجود، مواردی هستند که در ترس ازدواج تاثیر به‌سزایی دارند. این موارد عبارتند از:

 • داشتن پدر و مادر مطلقه
 • سابقه خانوادگی بیماری روانی، به ویژه اضطراب
 • یک اتفاق عاطفی که در ماجرای یک ازدواج اتفاق افتاده است
 • بیماری روانی زمینه ای، که یا تشخیص داده شده یا از وجود آن بی اطلاع است

بیشتر اوقات، ترس از ازدواج ناشی ازعوامل ژنتیکی و محیطی است. اگر کسی نشانه‌های ژنتیکی و سابقه‌ی اضطراب یا بیماری روانی در خانواده را داشته باشد، ممکن است تنها یک اتفاق عاطفی ساده باعث بی اعتمادی او به ازدواج شود و تا مدتها بعد از آن دچار ترس شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، بزرگ شدن در یک خانواده‌ی پر تنش یا تجربه چنین نمونه هایی، می تواند منجر به ترس از ازدواج شود. اما چه دلایل دیگری می تواند زمینه ساز ترس از ازدواج باشد؟ زندگی در یک خانواده خوشبخت نیز ممکن است باعث شود فرد حتی درکوچک‌ترین بحث با شریک آینده‌ی زندگی خود به این نتیجه برسد که آنها نمی توانند به همان میزان خوشبختی والدین خود برسند.

این عقیده که ممکن است طلاق به دلیل فشارهای خانوادگی دشوار باشد یکی دیگر از دلایلی است که زمینه‌ساز ترس از ازدواج را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، شیوه های سنتی زندگی مانند درخواست اجازه از والدین دختر، نامزدی‌ها وعروسی‌ها می‌تواند مردم را از مسئله‌ی ازدواج دور کند.

8 روش مقابله با ترس از ازدواج

روش مقابله با ترس از ازدواج

هر شخصی ممکن است در دوره‌ای از زندگی خود با فکر کردن به مسئله‌ی ازدواج احساس اضطراب را تجربه کند. اما اگر این ترس از حالت عادی خارج شود و تبدیل به یک فوبیا شود، دیگر باید به فکر چاره‌ی کار بود.

برای مقابله با ترس از ازدواج باید از طریق حل و فصل قدرت اراده، همانند ترس های دیگر با آن مقابله کرد. در زیر چند راه‌حل برای مقابله با ترس شما از ازدواج بیان شده است که این موارد عبارتند از:

درباره تغییرات فکر کنید

به این فکر کنید که اگر با شریک زندگی خود ازدواج کنید چه عواملی تغییر خواهد کرد یا اگر شریک زندگی خود را ترک نکنید و ازدواجی هم صورت نگیرد چه چیز تغییر می‌کند.

به هر حال، در برهه‌ای از زمان، ازدواج فقط یک کاغذ است. ممکن است شما و کسی که قرار است با هم ازدواج کنید، مدت‌هاست که در کنار هم هستید و از بودن در کنار هم لذت می‌برید؛ بنابراین از قبل مانند یک زن و شوهر بوده‌اید. نگاه کردن به موضوع از این دیدگاه می تواند به شما کمک کند بر ترس از ازدواج غلبه کنید.

به موارد مثبت نگاه کنید

سعی کنید به طور منطقی به همه‌ی موارد مثبتی که از ازدواج حاصل می شود فکر کنید. مهمانی‌های عالی و تعطیلات شگفت انگیز ماه عسل را تجسم کنید.

به جای فکر کردن به افکار منفی و پر از استرس به اتفاق‌های قشنگی که قرار است در کنار شریک آینده‌ی زندگی خود داشته باشید فکر کنید.

مشخص کردن آنچه شما را می ترساند

مشخص کردن آنچه شما را می ترساند

آیا این ازدواج ترسناک است یا از برگزاری جشن عروسی ترس دارید؟ اگر ترس شما ناشی از جشن عروسی است، راه‌های مختلفی وجود دارد. عروسی را می‌توانید آن‌طور که دوست دارید برگزار کنید.

اگر از فکرحضور دوستان و خانواده ای که در اطراف شما هستند ناراحت هستید، می توانید در این مورد با شریک آینده‌ی زندگیتان صحبت کنید و فقط در حضور اقوام درجه یک ازدواج کنید. نگذارید ترس از مسائل جزئی مانع از ایجاد یک رابطه‌ی مادام العمر و یک ازدواج خوب شود.

به عروسی بروید

یکی از بهترین راه های غلبه بر ترس، در معرض آن قرار گرفتن است. رفتن به عروسی می تواند راهی عالی برای کمک به شما در از بین بردن ترس از ازدواج باشد. حضور در جشن عروسی‌ها و بودن در کنار زوج‌های خوشبخت به شما کمک می کند نوع نگاهتان به ازدواج را تغییر دهید.

همچنین رفتن به مهمانی های سالگرد، به ویژه مهمانی هایی که سابقه‌ی دوام آن ها بیش از 30 سال است، می تواند مفید باشد. این مهمانی‌ها می تواند به شما کمک کنند تا ببینید بعضی از آنها برای همیشه سعادتمند هستند و یک ازدواج خوب امکان‌پذیر است.

با شریک زندگی خود معاشرت کنید

با شریک زندگی خود به عنوان بهترین دوست رفتار کنید. سعی کنید در حلقه اجتماعی خود شریک آینده‌ی زندگیتان را قرار دهید. همچنین مسائلی را که فکر می‌کنید بعداز ازدواج معضل بزرگی به شمارمی‌آیند با شریک زندگی خود درمیان بگذارید. به اشتراک گذاشتن تمام جنبه‌های زندگی خود با شریک زندگی امر مهمی است.

با هم صادق باشید

نسبت به خواسته‌های یکدیگر بی‌تفاوت نباشید، سعی کنید آن ها را با هم در میان بگذارید. بدانید چه چیزی از رابطه می‌خواهید و چه چیزی را نمی‌خواهید.

وقتی شما در یک رابطه کمبودی را احساس می‌کنید و آن را با طرف مقابل درمیان نمی‌گذارید، نه تنها به خودتان بلکه به شریک زندگیتان هم ظلم کرده‌اید. پس تا می‌توانید با یکدیگر صادق باشید. به این ترتیب دیگر نیازی به احساس سرکوب یا خفگی نخواهید داشت.

اهداف خود را مشخص کنید

اغلب افراد پس از یک رابطه‌ی ناموفق دچار ترس از ازدواج می‌شوند. این درست است که شما وقت، تلاش و پول خود را در رابطه‌ای سرمایه گذاری کردید که با شکست مواجهه شده‌اید.

شاید اعتماد کردن دوباره کار سختی باشد اما بهتر است به خودتان زمان بدهید. هدف خود را مشخص کنید، ممکن است نیاز باشد برای بهبودی دوباره با یک متخصص مشورت کنید. سعی کنید از اشتباهات گذشته درس بگیرید و دیگر آن ها را تکرار نکنید.

وقت بگذارید و تمام تلاش خود را بکنید

اگر یک رابطه‌ی قوی و سالم می خواهید، باید تمام تلاش خود را انجام دهید. وقت خود را برای برقراری ارتباط و شناختن شریک زندگی خود اختصاص دهید، بدانید که این یک گام بزرگ در مقابله با ترس از ازدواج است.

مهم خود شما هستید که بخواهید این رابطه به درستی به سرانجام برسد، پس به خودتان اجازه دهید که این رابطه پیشرفت کند.

اگر حس می‌کنید نسبت به ازدواج ترس فوبیایی ندارید و یک ترس معمولی است که ممکن است برای هر شخص در شرف ازدواج پیش آید، مواردی وجود دارد که می توانید برای غلبه برترس خود انجام دهید:

 1. باید ضمن حفظ اعتماد به نفس، به دیگران نیز اعتماد کنید.
 2. همچنین باید با هدف تقسیم چیزها با دیگران، همه نوع خودخواهی را کنار بگذارید. (این را فراموش نکنید که همیشه یک زندگی موفق و منظم از موفقیت شخصی حمایت می‌کند.)
 3. سعی کنید مغرضانه رفتار نکنید و از الگوهای منفی خانوادگی که در اطراف خود می بینید چشم پوشی کنید.
 4. مطمئن شوید که خود و شریک زندگی خود را به اندازه کافی می شناسید.
 5. یاد بگیرید که چیزهایی را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید.
 6. به یاد داشته باشید که شریک زندگی شما فردی است صاحب اراده و اختیار و ازدواج به معنای از بین رفتن آن فرد نیست.
 7. روی معنای ازدواج تمرکز کنید. آنچه را که از ازدواج انتظار دارید مشخص کنید و در مورد آنها در مقابل شریک زندگی خود قابل انعطاف باشید.
 8. اگر احساس می کنید نمی توانید بر ترس خود از ازدواج غلبه کنید و به همین دلیل استرس دارید، باید همیشه با یک متخصص مشورت کنید.

درمان‌های ترس از ازدواج (گاموفوبیا)

درمان های ترس از ازدواج

وقتی ترس از ازدواج به مرحله‌ای می‌رسد که از حالت طبیعی خارج می‌شود و منجر به اضطراب زیاد و حملات ناشی از وحشت می شود، در این حالت برای غلبه بر ترس نیاز به مداخلات اضافی است.

در حالی که هیچ درمانی به طور خاص برای گاموفوبیا طراحی یا تأیید نشده است، برخی از روش‌های درمانی وجود دارند که روان‌شناسان و روان‌پزشکان می توانند برای بهبود زندگی واقعی شما انجام دهند.

درمان از طریق مواجهه

در معرض قرار گرفتن یکی از رایج ترین روش‌های درمانی برای کمک به افراد، در غلبه بر هراس است. قرار گرفتن در معرض چیزی که شما را مضطرب می کند، سرانجام شما را نسبت به آن بی تفاوت می کند.

درمانگر شما ممکن است از چندین روش بخواهد، شما خود را در معرض ازدواج و عروسی قرار دهید تا بتواند شما را در آن غوطه ور کند و از این راه بر ترس خود غلبه کنید.

رفتارشناختی درمانی

رفتارشناختی درمانی یا CBT، یکی از رایج‌ترین روش‌های روان درمانی است که در درمان چندین فوبیا بسیار موفق بوده است. این نوع درمان بر روی آگاهی بیشتر از افکار و احساسات شما و چگونگی تأثیر آن ها بر رفتار شما متمرکز است.

تا از این طریق بتواند به شما نشان دهد که چگونه می توانید رفتار خود را تغییر دهید و رابطه‌ی سالم‌تری با شریک زندگی خود داشته باشید.

درمان دارویی

اگرچه هیچ دارویی برای گاموفوبیا یا سایر ترس ها تجویز نمی شود اما برخی از داروها می توانند به شما کمک کنند. مشخص شده است که برخی از داروهای ضد افسردگی به کاهش ترس و اضطراب هم کمک می‌کنند.

دسته‌ای از داروهای ضد اضطراب نیز وجود دارند که می توانند علائم را کاهش دهند. همچنین می‌توانید برای گفتگو در مورد علائم خود به یک روانپزشک مراجعه کنید و وی ممکن است بتواند مشاوره پزشکی، تشخیص یا درمان را ارائه دهد.

حرف پایانی

ازدواج های سالم محکم ترین عناصر سازنده‌ی جامعه هستند. برای داشتن روابط سالم و طولانی لازم است با ترس از ازدواج کنار بیایید و در صورت لزوم با حمایت یک متخصص بر آن غلبه کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم در ابتدا علائم و دلیل‌های ترس از ازدواج را بیان کنیم، سپس به راه‌های مقابله با آن بپردازیم. اگر از این مقاله راضی بودید پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی مربوط به ازدواج از راه دور را هم مطالعه کنید چرا که نداشتن شناخت کافی یکی از مواردی است که می‌توان به عنوان ترس از ازدواج در نظر گرفت.

آیا شما هم ترس از ازدواج را تجربه کرده‌اید؟آیا برای حل این مشکل تلاشی کرده‌اید؟ شما هم می‌توانید نظر خود را با ما در میان بگذارید.

مدتی است نسبت به جواب دادن به خواستگارهایم حس بدی پیدا می‌کنم، حس شک و دودلی همراه با ترس طوری که سعی می‌کنم به همه جواب رد بدهم شما راهکاری برای کمک به من دارید؟

در ابتدا باید بدانید ترس شما از چیست؟ترس از جدا شدن از خانواده، ترس از جشن عروسی یا کلا با مقوله‌ی ازدواج مشکل دارید. در صورت ترس از جشن عروسی و مشکل با حضور افراد مختلف در جشن می‌توانید با صحبت کردن با خواستگارتان مسئله را حل کنید. در مورد ترس از مسائل دیگر بهتر است هرکدام به طور جداگانه بررسی شود.اگر ترس شما با خود مسئله‌ی ازدواج است خودتان بهترین فردی هستید که می‌توانید این مسئله را حل کنید. راه‌های مقابله با ازدواج را مطالعه کنید و سعی کنید با یک روان‌شناس مشورت کنید.

چرا من احساس خوبی نسبت به ازدواج ندارم و فکر می‌کنم همه با شکست روبرو می‌شوند به همین دلیل در یک رابطه نمی‌توانم به طور جدی به آن فکر کنم و سریع از رابطه بیرون می‌آیم؟

باید بررسی شود که این طرز فکر از کجا نشأت می‌گیرد؟ آیا خودتان یا از اطرافیانتان تجربه تلخی در رابطه با ازدواج داشته اید؟ گاهی اوقات ممکن است داشتن یک تجربه‌ی تلخ سبب بی اعتمادی به این مسئله شود یا برعکس حضور در یک خانواده‌ی پر از مهر و محبت باعث می‌شود که با یک بحث و درگیری کوچک احساس کنید که شما هیچ‌گاه نمی‌توانید رابطه‌ای سرشار از عشق و محبت مانند پدر و مادرتان داشته باشید.

مدتی است نسبت به حضور در جشن‌های عروسی و دورهمی‌هایی که زوج‌های جوان حضور دارند حس خوبی ندارم، در یک رابطه هستم که طرف مقابلم را خیلی دوست دارم و آرزو دارم تا زمانی که زنده‌ام در کنارش باشم اما تا بحث ازدواجمان جدی می‌شود دچار استرس می‌شوم و دوست دارم از رابطه بیرون بیایم دلیل آن چه می‌تواند باشد؟

با توجه به گفته‌های خودتان، شما ترس از ازدواج دارید، بهتر است با یک روان‌شناس مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند و بتوانید مشکل خود را حل کنید تا کسی را که دوست دارید به خاطر یک سری مسائل حل شدنی از دست ندهید.

4.7/5 - (7 امتیاز)

همچنین ببینید

پرسش و پاسخ زناشویی آنلاین

پرسش و پاسخ زناشویی آنلاین

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور