تغییر شخصیت بعد از ازدواج

چرا شخصیت افراد بعد از ازدواج تغییر می کند؟ | ۱۲ دلیل تغییر شخصیت

عشق کلمه‌ای سحرآمیز است که این روزها ذهن دختران جوان را شدیدا به خود مشغول کرده‌است. در روزهای جوانی که تب عشق بالاست جوانان توجه‌ درستی نسبت به انتخابی که می‌کنند، ندارند چرا که فکر می‌‌کنند همه چیز همیشه به همین آرامی و خوبی پیش می‌رود. در واقع ازدواج فقط دوست داشتن‌های ابتدایی نیست و مسئله مهم‌تر از آن تفاهم و اشتراکات است. اگر دختر و پسر عاشق امروز صرفا بخاطر یک احساس و بدون نادیده گرفتن مسائل مهم وارد زندگی مشترک شوند قطعا در آینده دچار مشکلات زیادی خواهند شد. این روزها تغییر شخصیت بعد از ازدواج، یکی از چالش‌های زوج‌های جوان است. زوج‌هایی که هر روز در دفاتر مشاور و دادگاه حضور پیدا می‌کنند و تنها سوال ذهنشان این است که آیا این همان شخصی است که من انتخاب کردم؟ چرا شخصیت او بعد از ازدواج تا این حد تغییر کرده است؟

در این مقاله هدف ما این است که ۱۲ دلیل تغییر شخصیت بعد از ازدواج را برای شما بازگو کنیم تا با داشتن اطلاعات بیش‌تری در این زمینه به خودتان، زندگی و آیندتان کمک بیشتری کنید. بنابراین چه ازدواج کرده‌ باشید چه در شرف ازدواج باشید پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فهرست محتوا

دلایل تغییر شخصیت بعد از ازدواج

دلایل تغییر شخصیت بعد از ازدواج

بسیاری از افراد هر روزه به مشاوره‌های خانواده مراجعه می‌کنند و از تغییر شخصیت شریک زندگی خود گله دارند. اکثر این افراد در اولین صحبت‌های خود می‌گویند که شریک زندگی‌شان اصلا اینطور آدمی نبوده و شخصیت او بعد از ازدواج به کلی تغییر کرده‌است.

تغییر شخصیت بعد از ازدواج هم در خانم‌ها و هم در آقایان دیده می‌شود. در ادامه به ۱۲ دلیل مشترک (خانم یا آقا) برای تغییر شخصیت بعد از ازدواج می‌پردازیم که در زیر به آن‌ها اشاره کرده و هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد:

۱. ورود به مرحله جدیدی از زندگی

گاهی تغییر شخصیت بعد از ازدواج می‌تواند به دلیل ورود فرد به مرحله‌ای جدید از زندگی‌اش باشد. مرد یا زن هنگامی که از خانه پدری به خانه خودش می‌رود با مسئولیت‌های جدیدی مواجهه می‌شود که تا پیش از آن برعهده خانواده‌اش بوده‌ است.

این فرد ممکن است به این دلیل کمی در رفتار و شخصیتش تغییر ایجاد شود. البته ناگفته نماند که گاهی مواقع تغییر لازم است چرا که نشان از پختگی و بالغ شدن فرد دارد. پیشنهاد ما این است که در این مورد با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید در مورد چیزهایی که فکرش را مشغول کرده با شما صحبت کند.

۲. نقش بازی کردن افراد قبل از ازدواج برای یکدیگر

ممکن است شریک زندگی شما از همان ابتدا همین شخصیت را داشته اما از شما پنهان کرده و تمام مدت زمان آشنایی و نامزدی را برای شما نقش بازی کرده باشد.

دلیل اینکه شخص مقابل برایتان نقش بازی کرده است ممکنه این باشد که تب تند و آتشین عشق در وجودش باعث شده با نقش بازی کردن شما را در رابطه نگه دارد و وابسته کند. بهتر است در این مورد با یک روانشناس حاذق مشورت کنید و از او راهکار بخواهید.

۳. تغییر معیار افراد پس از ازدواج

افرادی که در سن پایین ازدواج می‌کنند پس از مدتی معیارهایشان متفاوت خواهد شد. به عنوان مثال معیارهای یک دختر ۱۷ ساله با یک دختر ۲۷ ساله یکسان نیست.

دختر یا پسر در سن‌های پایین خیلی سطحی و احساسی تصمیم گرفته و عمل می‌کنند در حالی که در سن‌های بالاتر منطق بر احساس غلبه می‌کند و تصمیم‌های منطقی‌تری گرفته می‌شود.

به همین دلیل ممکن است فرد چند وقت بعد از ازدواج متوجه تغییر شخصیت بعد از ازدواج شریک زندگیش شود که می‌توان تغییر معیار را یکی از این دلایل درنظر گرفت. در این مورد به نظر می‌آید که بهتر است صبر کنید تا به بلوغ فکری برسید و بعد تصمیم به انتخاب یک شخص برای یک عمر زندگی بگیرید.

۴. بار مسئولیت زیاد در زندگی

علت تغییر رفتار زوجین بعد از ازدواج

با ورود زوج به زندگی، مسئولیت‌های زیادی بر دوش هر کدام خواهد افتاد که ممکن است آن‌ها را بترساند یا خسته کند. مسئولیت‌هایی مثل: اجاره خانه، خرج و مخارج زندگی، رسیدگی به کارهای یک زندگی و … که تا از قبل از آن بر عهده آن‌ها نبوده است.

بنابراین این مورد نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر تغییر شخصیت بعد از ازدواج داشته باشد چرا که افراد زیادی را دیده‌ایم که از این موضوعات خسته و گله‌مند هستند زیرا با یکدیگر در کارها همکاری ندارند. توصیه ما این است که بار مسئولیت را بر دوش یک نفر نیندازیم و با همکاری و همدلی زندگی خود را پیش ببریم.

۵. نادیده گرفته شدن نیازهای دو طرف

گاهی مشکلات زوج‌ها از نادیده گرفتن نیازهای یکدیگر ریشه باز می‌کند. زوج‌هایی که تا قبل از ازدواج برای هم کوه را می‌شکافتند بعد از ازدواج دیگر ذره‌ای برای خواسته‌های هم ارزش قائل نمی‌شوند.

به عنوان مثال زن نیازهای جنسی مرد را برطرف نمی‌کند و مرد هم از نظر احساسی برای همسرش وقت نمی‌گذارد. این‌ بی توجهی‌ها روی هم انباشته می‌شود و یک روز به شدت فوران می‌کند طوری‌که زوج‌ دیگر نمی‌توانند به یکدیگر آرامشی بدهند. سعی کنید ساعاتی را به صحبت در مورد نیازهایتان با یکدیگر اختصاص دهید.

۶. مشکلات اقتصادی جامعه

این روزها مشکلات اقتصادی در جامعه بر زندگی همه‌ی ما غالب شده است. آن‌هایی که چند سال از زندگی مشترک‌شان گذشته است و مقداری پس‌انداز دارند از وضعیت بد اقصادی خسته شده‌اند چه برسد زوج جوانی که تازه در ابتدای مسیر قرار گرفته‌اند.

این‌ روزها در خیلی از زوج‌ها تغییر شخصیت بعد از ازدواج دیده می‌شود. توصیه می‌کنیم در این مورد با صبر، حوصله و همراهی در کنار هم قدم بردارید و خود را زندگی خود را به سمت ساحل آرامش دعوت کنید.

یادتان نرود که مشکلات اقتصادی برای همه وجود دارد و زوجی برنده هستند که در شرایط سخت پشت هم باشند و دست از همراهی یکدیگر برندارند.

۷. ابتلا به افسردگی

یکی دیگر از دلایل تغییر شخصیت بعد از ازدواج، افسردگی است. افسردگی می‌تواند در اثر دوری از خانواده، مسائل و مشکلات جنسی، مشکلات اقتصادی یا ورود به شرایط جدید زندگی با بار مسئولیت زیاد باشد.

برای این مشکل می‌توانید از مشاوره‌ درمانی کمک بگیرید و خیلی زود آن را برطرف کنید. دقت کنید که همراهی همسران در این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که با بودن در کنار هم و همراهی خوب می‌توانید خیلی سریع این مشکل را پشت سر بگذارید.

۸. بی اعتمادی زوج‌ها به یکدیگر

علت تغییر رفتار زوجین قبل از ازدواج

بارها شنیده‌ایم و دیده‌ایم زندگی‌هایی را که بخاطر بی اعتمادی به یکدیگر شکست خورده‌ و به جدایی رسیده‌اند. بنابراین بی‌اعتمادی زوج‌ها به یکدیگر یکی از دلایل مهم در تغییر شخصیت بعد از ازدواج است.

اگر به شریک زندگی خود اعتماد ندارید و این موضوع زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده، بهتر است با یکدیگر خیلی بی‌حاشیه صحبت کنید و در نتیجه از یک مشاور خوب کمک بگیرید.

۹. تغییر اولویت‌های زندگی

از دلایل دیگر تغییر شخصیت بعد از ازدواج، تغییر اولویت‌های زندگی است. به عنوان مثال یک جوان ۲۰ ساله را در نظر بگیرید که در آن برهه زمانی دچار تب تند عشق شده‌است.

این فرد با کسی که دوستش داشته ازدواج می‌کند و وارد زندگی می‌شود ولی پس از مدتی اولویت زندگی او تغییر می‌کند و دیگر توجهش نسبت به اولویت قبلی (همسرش) کمتر می‌شود.

بنابراین بهتر است در این مورد کمی به عقب برگردیم و به این فکر کنیم که شخصی که امروز در کنار ماست انتخاب و اولویت اول دیروز زندگی ما بوده‌است.

۱۰. بی احترامی به تفاوت‌های یکدیگر

در زندگی مشترک افراد زمان بیشتری را در کنار یکدیگر سپری می‌کنند، بنابراین بیشتر به جزئیات زندگی یکدیگر واقف می‌شوند. در این مورد مشکل زمانی پیش می‌آید که این زوج با یکدیگر تفاوت‌های زیادی داشته باشند اما مشکل بزرگتر کجاست؟ مشکل بزرگتر در بی‌احترامی به تفاوت‌های یکدیگر است.

به عنوان مثال دختر و پسری را در نظر بگیرید که با یکدیگر تفاوت‌های عقیدتی و فکری دارند، حالا اگر آن‌ها وارد زندگی شوند و به این تفاوت‌ها احترام نگذارند، شدیدا دچار مشکل خواهند شد. هر چند پیشنهاد ما همیشه این است که با دید گسترده و شناخت کامل وارد زندگی شوند تا دچار همچین مشکلاتی نشوند.

۱۱. عدم تعادل میان زندگی و شغل

ممکن است افراد پس از ورود به زندگی نتوانند میان شغل و زندگی خود تعادل ایجاد کنند. به همین دلیل فرصت کمی برای خانواده و وقت‌گذرانی با همسر خود می‌گذارند که این موضوع می‌تواند طرف مقابل را به شدت آزار دهد. بنابراین سعی کنید میان زندگی و شغل خود تعادل ایجاد کنید تا دچار برچسب تغییر شخصیت بعد از ازدواج نشوید.

۱۲. ترجیح غرور به حفظ رابطه

بعد از ازدواج هر یک از زوج‌ها ممکن است سعی کنند غرور خود را مقابل یکدیگر حفظ کنند و سر همین موضوع رابطه خود را از دست بدهند. در واقع یکی دیگر از دلایل تغییر شخصیت بعد از ازدواج، ترجیح غرور به حفظ رابطه است. پیشنهاد می‌کنیم در رابطه زناشویی از غرور به شدت دوری کنید چرا که مضرترین رفتار در یک رابطه است.

دلایل سرد شدن زن و مرد در زندگی به تفکیک

دلایل سرد شدن زن و مرد

زن یا مرد هر کدام نیازها و خواسته‌هایی دارند که در اثر برآورده نشدن در زندگی از یکدیگر سرد می‌شوند. این خواسته‌ها اگر برآورده نشود ممکن است شخص در رفتار و شخصیتش تغییراتی ایجاد شود. بنابراین برآورده نشدن نیازهای افراد یکی از دلایل تغییر در شخصیت بعد از ازدواج است. در زیر به تفکیک دلایل سرد شدن زن و مرد را بیان خواهیم کرد:

دلایل سرد شدن مرد

 • ترس از تعهد: بعضی از مردان ترس از تعهد دارند چرا که تنوع طلب هستند و نمی‌توانند خود را در روابط محدود تصور کنند. این یکی از موارد تغییر رفتار مردان بعد از ازدواج است.
 • غر شنیدن مداوم از همسر: اکثر آقایان از شنیدن غر فراری هستند. بنابراین دقت کنید که اگر همیشه غر بزنید و آرامش را از خانه بگیرید، آن‌ها از شما فرار می‌کنند.
 • توقعات بالای همسر: داشتن توقعات بالا و فضایی از طرف مقابل، او را به شدت از شما دور خواهد کرد چرا که مردان به شدت از مجادله و بحث دوری می‌کنند.
 • دروغ شنیدن: دروغ شنیدن برای مردان سخت است و بذر بی اعتمادی را در دل آن‌ها می‌کارد. بنابراین دقت کنید اگر دروغ بگویید خودتان ضرر کرده‌اید.
 • مرور احساسات یا خاطرات گذشته‌اش: مرور شدن خاطرات گذشته و روابط قبلی در ذهن هر فرد می‌تواند او را بهم بریزد و آرامش را از او بگیرد.
 • برطرف نشدن نیاز جنسی: نیاز جنسی، نیاز غریزی هر انسان است که اگر از راه درست برطرف نشود او را ناآرام و بی‌قرار می‌کند. سعی کنید به نیاز‌های جنسی شریک زندگیتان پاسخ درستی بدهید.

دلایل سرد شدن زن

دلایل سرد شدن زنان بعد از ازدواج
 • دروغ شنیدن: دروغ شنیدن همانطور که مرد را بی اعتماد می‌کند، زمینه بی اعتمادی و بی‌مهری زن را نیز فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید از این موارد دور باشید، از دروغ گفتن بپرهیزید.
 • برطرف نشدن نیاز جنسی: نیاز جنسی یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر انسانی است که اگر از راه درست و با کسی که دوستش دارید برطرف شود، آرامش خوبی را به زندگیتان تزریق خواهد کرد.
 • بی توجهی و بی مهری از سمت همسر: یکی دیگر از دلایل دور شدن و سردی زن از شوهرش، بی‌مهری و نشنیدن جملات محبت‌آمیز است. سعی کنید به همسرتان یادآوری کنید که چقدر دوستش دارید.
 • مورد مشورت قرار نگرفتن از سمت همسر: اگر مرد با همسرش در زندگی مشورت نکند، پایه‌های یک زندگی را از ریشه خراب کرده‌است. زن علاقه دارد تا از سمت شوهرش دیده شود و مورد احترام قرار گیرد.
 • ایراد گرفتن بیش از حد شوهر از او: ایراد گرفتن مداوم مرد از همسرش در بحث ظاهر، آشپزی یا هر چیز دیگری از سمی‌ترین رفتارها در رابطه به شمار می‌رود.

در مواجهه با تغییر شخصیت بعد از ازدواج چه باید کرد؟

اگر شخصیت و رفتار همسرتان بعد از ازدواج تغییر کرده‌است لازم است تا نکاتی را برای برگرداندن آرامش به زندگیتان به کار ببندید. تا به اینجای مقاله سعی کردیم تمام دلایل ممکن برای تغییر شخصیت بعد از ازدواج را بیان کردیم و حالا نوبت آن است که بدانیم در مواجهه با این تغییرات باید چه کاری انجام دهیم.

۱. ابتدا دلیل تغییر شخصیت را پیدا کنید

سعی کنید در قدم اول به دنبال پیدا کردن دلیل برای تغییر شخصیت بعد از ازدواج شریک زندگی‌تان باشید. از خودتان چند سوال بپرسید که چه تفاوتی در شخصیت فرد مقابل شما ایجاد شده است؟ این تغییر شخصیت از چه زمانی رخ داد؟ ممکن است چه اتفاقی افتاده باشد که دلیل این تغییر شخصیت باشد؟ زمانی که جواب را یافتید وقت آن است که به آرامی با شریک زندگیتان آن را در میان بگذارید.

۲. با صبوری و به آرامی در مورد مشکلات صحبت کنید

صحبت در مورد تغییر شخصیت بعد از ازدواج

از همسرتان بخواهید زمانی را برای صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلاتتان اختصاص دهید. سپس سعی کنید به آرامی با صبر و حوصله در مورد موضوعی که ذهنتان را دگیر کرده صحبت کنید.

از شریک زندگیتان سوال کنید که چه چیزی او را ناراحت کرده‌است؟ از شما چه انتظارات و خواسته‌هایی دارد؟ دلیل تغییر شخصیت بعد از ازدواج او چیست؟ سعی کنید بدون اینکه حدس بزنید، قضاوت کنید و حکم صادر کنید، مشکلاتتان را با صحبت کردن حل کنید.

۳. انتظاراتتان را به صورت واضح برای شریک زندگیتان بازگو کنید

انتظارات و خواسته‌های خود را برای یکدیگر به صورت واضح و شفاف توضیح دهید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید آخر هفته‌ها را با همسرتان به گردش و تفریح بروید یا در خانه بمانید و در کنار هم آشپزی کنید و فیلم ببینید، واضح و شفاف خواسته خود را بیان کنید. یادتان باشد شفاف صحبت کردن همیشه بهترین گزینه است چرا که از شر سوتفاهم‌ها در امان خواهید ماند.

۴. از یک مشاور و روانشناس خوب کمک بگیرید

مشاوره با یک روانشناس خوب

اگر بعد از صحبت‌های مکرر با شریک زندگیتان به این نتیجه رسیدید که نیاز به کمک جدی از سمت یک شخص سوم دارید، به یک روانشناس خوب مراجعه کنید. مشورت‌های یک نفر سوم که بدون جانب‌داری به حرف‌های دو طرف گوش می‌دهد، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. روانشناس با بررسی مشکلات شما می‌تواند راهکارهای خوبی پیش پایتان بگذارد تا به راحتی رنگ آرامش را به زندگی خود بپاشید.

سخن آخر

آرامش در زندگی حرف اول را می‌زند چرا که آدمی همیشه به دنبال آرامش بوده‌است و سعی می‌کند تا بهترین زندگی را برای خودش بسازد. می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل ازدواج، داشتن آرامش بیشتر از هر جهت است اما اگر تغییرات در رفتار زوج‌ها پیش بیاید و در زندگی‌ها ریشه بدواند، می‌تواند تمام آرامش یک زندگی را بر هم بزند.

در واقع منظور ما از تغییرات این بوده که در شخص پس از ازدواج به صورت کامل از شخصیت روزهای ابتدایی آشنایی فاصله گرفته‌ و به شخصی دیگر تبدیل شده‌است.

در این مقاله تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا بتوانیم به صورت کامل دلایل تغییر شخصیت بعد از ازدواج را توضیح دهیم و راهکار‌هایی را برای برگرداندن آرامش به زندگی بیان کنیم. اگر این مقاله برای شما مفید بود پیشنهاد می‌کنیم مقاله ازدواج از راه دور را هم مطالعه کنید چرا که بسیاری از مشکلات از روی ناآگاهی و نداشتن شناخت کافی ایجاد می‌شود.

شما در صورت بروز مشکل در زندگی چه می‌کنید؟ به نظر شما چه دلایل دیگری در تغییر شخصیت بعد از ازدواج موثر است؟ خوشحال می‌شویم اگر نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

همسرم بعد از ازدواج کاملا عوض شده و اذیتم می‌کند، چکار کنم؟

سعی کنید اول دلیل این تغییر شخصیت بعد از ازدواج را بیابید سپس با صحبت و به آرامی آن را حل کنید. اگر نشد به یک مشاوره مراجعه کنید.

دوران نامزدی همه چیز خوب بود اما بعد ازدواج نمی‌تونم همسرمو بشناسم به کلی عوض شده دلیلش چی چیزی می‌تواند باشد؟

احتمالا همسرتون در دوران ابتدایی آشنایی برای شما نقش بازی کرده و شخصیت اصلی خودش را از شما پنهان کرده است.

شوهرم بعد از ازدواج رفتارش عوض شده ولی نمیدونم چطوری دلیلش رو پیدا کنم؟

باایشون صحبت کنید و ازشون بخواهید در مورد اینکه چه چیزی در زندگی اذیتش می‌کند برایتان صحبت کند. در صورت حل نشدن مشکل از مشاوره کمک بگیرید.

5/5 - (5 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور