دوستی قبل از ازدواج

آیا دوستی قبل از ازدواج خوب است؟

از نظر بسیاری از روانشناسان دوستی‌ قبل از ازدواج برای شناخت اولیه از هم مفید است اما در مقابل عقیده‌ی بسیاری دیگر از محققان این است که دوستی قبل از ازدواج مانع از رسیدن به یک ازدواج موفق است. بنابراین نظرهای متناقضی در این باره وجود دارد، سعی می‌کنیم در ادامه تمام جوانب را بررسی کنیم و به یک پاسخ قطعی و مطمئن برسیم.

هنگامی که دو نفر برای اولین بار یکدیگر را ملاقات می‌کنند، جذابیت آن‌ ها برای هم توسط احساسی‌ است که از یکدیگر دریافت می‌کنند. معمولا این احساس نشأت گرفته از ویژگی‌های طرف مقابل است. در واقع شما نیت عمل فرد مقابل یا ذهنیت او را در نگاه اول درک نمی‌کنید و تنها شخصیت ظاهری او را می‌بینید.

یکی از مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد ممکن است شما در نگاه اول، شیفته‌ی ظاهر، دارایی یا کلمات عاشقانه و دلچسبی که از طرف مقابل می‌شنوید، شوید. در واقع مشکل این است که شما وقت نمی‌گذارید تا با فراتر از آن چه که می‌بینید و می‌شنوید مواجه شوید و به حقیقت شخصیت طرف مقابل پی ببرید.

زمانی متوجه تفاوت‌ها و واقعیت‌ها می‌شوید که وارد رابطه شده‌اید و می‌بینید که همه چیز با آنچه که فکر می‌کردید متفاوت است. بنابراین در ادامه به شما نشان خواهیم داد که دوستی قبل از ازدواج می‌تواند خوب باشد اگر به قصد شناخت و آشنایی با طرف مقابل باشد. پیشنهاد می‌شود تا پایان مقاله با ما همرا باشید تا با مزایا و معایب این دوستی آشنا شوید.

آسیب های دوستی قبل از ازدواج

آسیب های دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج اگر با هدف شناخت طرف مقابل برای داشتن یک رابطه‌ی سالم و رضایت‌بخش باشد می‌تواند مفید باشد و مانع از آسیب رسیدن به طرفین شود.

اما گاهی اوقات دختر و پسر یا یکی از آن ها هیچ هدفی از این دوستی ندارند و تنها به قصد سرگرمی و گذراندن اوقات خود اقدام به دوستی با طرف مقابل می‌کنند که در این صورت باعث ایجاد مشکل و وارد شدن آسیب‌های جدی به خود و طرف مقابل می‌شوند. در زیر چند نمونه از این آسیب‌ها را بیان می‌کنیم.

وابستگی به طرف مقابل

دوران جوانی یکی از دوره‌های حساس زندگی هر فرد است که به شدت در برابر روابط احساسی و ابراز علاقه واکنش نشان می‌دهد. در این دوران فرد احساس نیاز شدیدی به مورد محبت واقع شدن و همچنین ابراز محبت به دیگری می‌کند.

بنابراین در برابر ابراز علاقه طرف مقابل به سرعت واکنش نشان می‌دهد و عاشق می‌شود که این دلبستگی می‌تواند آسیب‌های روحی و جسمی جبران ناپذیری به فرد وارد کند.

برای اطلاع از وظیفه مرد در زندگی مشترک بر روی لینک کلیک کنید.

افت تحصیلی

برای ادامه تحصیل و به دست آوردن موفقیت در آن نیازمند تمرکز روحی و ذهنی هستید. زمانی که دختر و پسر با هم دوست می‌شوند تمام فکر و ذهن‌شان معطوف به هم و دیدارها و حرفهای عاشقانه می‌شود بنابراین نسبت به تحصیل و موفقیت‌های آینده‌ی خود بی‌توجه می‌شوند و این خود یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های جبران‌ناپذیری است که به شخص وارد می‌شود.

مشکلات روحی

زمانی که دختر و پسر در سنین پایین با یکدیگر دوست می‌شوند؛ ممکن است به دلیل احساسات پرشور و هیجانی که دارند خیلی سریع عاشق شوند و بدون شناخت کافی تصمیم به ازدواج بگیرند.

بنابراین اگر بر اثر مخالفت خانواده‌ها یا تغییر احساس یکی از طرفین، رابطه به ازدواج ختم نشود آثار روحی و روانی بسیاری مانند احساس شکست و سرخوردگی، تنفر از جنس مخالف و ازدواج گریزی را در پی خواهد داشت.

اضطراب و احساس ترس و نگرانی

در دوستی هایی که در سن پایین و بدون اطلاع خانواده‌ها انجام می‌شود، فرد دچار افکاری مانند ترس از باخبر شدن خانواده، احساس گناه، خیال واهی ازدواج، تلاش برای پنهان کردن رابطه، نگرانی بابت از دست دادن طرف مقابل یا تهدید او در مورد فاش کردن رابطه و… می‌شود. بنابراین ممکن است ترس و تشویش همراه همیشگی او باشد.

آسیب های اقتصادی

در این گونه روابط دختران و پسران اغلب باعث به وجود آمدن مشکلات مالی بسیاری برای خود فرد و خانواده او می‌شود. در این گونه روابط، طرفین برای ابراز عشق خود هدایای گران‌قیمت می‌خرند همچنین ممکن است یکی از طرفین اقدام به اخاذی از طرف مقابل کند. بنابراین باعث صدمه‌های مالی جبران‌ناپذیری خواهد شد.

ایجاد جو بدبینی بین طرفین بعد از ازدواج

در بعضی روابط دوستی قبل از ازدواج، اگر در نهایت رابطه به ازدواج ختم شود ممکن است طرفین نسبت به هم دچار نوعی شک و بدبینی شوند. به این صورت که با خود بگویند اگر طرف مقابل به راحتی با من وارد رابطه شده است از کجا معلوم، الان که همسر من است با کس دیگری ارتباط برقرار نکند. به این ترتیب عاقبت چنین ازدواجی ممکن است به سرانجام نرسد چون دو طرف نسبت به هم بدبین هستند.

تنوع طلبی

دوستی کردن با افراد مختلف قبل از ازدواج سبب می‌شود که فرد بعد از ازدواج و تشکیل خانواده نیز نسبت به همسر خود پایبند نباشد. در واقع ممکن است تنها بودن با یک نفر او را ارضا نکند و دوست داشته باشد با افراد مختلفی رابطه برقرار کند به نوعی می‌توان گفت تنوع طلب می‌شود.

بی آبرویی یا تنزل موقعیت اجتماعی

در بعضی خانواده‌ها هنوز هم دوستی قبل از ازدواج قابل هضم نیست و در صورت اطلاع از این موضوع به راحتی با آن کنار نمی‌آیند. بنابراین افشا شدن رابطه ممکن است باعث بی آبرویی دختر و پسر و خانواده‌هایشان مخصوصا خانواده دختر شود.

حتی در بعضی خانواده‌ها ممکن است دیگر نتوانند در محل زندگی خود بمانند و از آن شهر و محله بروند. همچنین در بعضی خانواده‌های متعصب ممکن است دختر خود را تهدید به قتل کنند.

ازدواج ناموفق

ازدواج هایی که بر اساس دوستی قبل از ازدواج شکل می‌گیرد از حساسیت بالایی برخوردار است و دختر و پسر باید در کنار خانواده‌های‌شان نسبت به شناخت طرف مقابل تمام سعی و تلاش خود را بکنند و در آخر با تکیه بر عقل و منطق جلو روند؛ در این صورت بعد از ازدواج مشکلات کمتری خواهند داشت.

گاهی اوقات به دلیل پایین بودن سن دختر و پسر و همچنین عشق و علاقه‌ای که قبل از شناخت واقعی بین آن ها به وجود آمده است طرفین اقدام به ازدواجی می‌کنند که از همان ابتدا سرنوشت آن مشخص است.

ازدواج از راه دور نیز نمونه‌ای از این ازدواج است که فرد با توجه به اطلاعاتی که طرف مقابل در اختیارش قرار می‌دهد و بدون شناخت کافی از طریق دوستی‌های اینترنتی اقدام به ازدواج می‌کند.

مزایای دوستی قبل از ازدواج

مزایای دوستی قبل از ازدواج

درمورد دوستی‌هایی که بالاخره به ازدواج ختم می‌شوند و بعد از ازدواج هم طرفین با هم رابطه‌ی خوبی دارند، می‌توان گفت که این نوع دوستی قبل از ازدواج برای دو طرف سودمند بوده است.

در چنین دوستی‌هایی که از روی عقل و منطق است دختر و پسر در طول رابطه‌ی دوستی، با هدف ازدواج اقدام به شناخت یکدیگر می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت که دوستی قبل از ازدواج فوایدی نیز دارد که در زیر چند نمونه از آن را بیان می‌کنیم.

دست یافتن به شناخت کافی از یکدیگر

از اصلی ترین و مهم ترین فواید دوستی قبل از ازدواج، رسیدن به شناخت کافی از یکدیگر است. وقتی دو نفر مدت طولانی با هم در ارتباط باشند نسبت به رفتار و کردار هم آشنایی پیدا می‌کنند و در جریان امور زندگی یکدیگر قرار می‌گیرند، بنابراین نسبت به هم به شناخت کافی می‌رسند.

به عنوان مثال وقتی مدت زیادی با طرف مقابل دوست باشید به دلیل صمیمیتی که بین‌تان برقرار می‌شود در جریان مسائل مالی، خانوادگی و همچنین خصوصیات اخلاقی او مانند خلق‌وخو، میزان صبر، پشتکار و …قرار می‌گیرید.

گاهی اوقات ممکن است با وجود داشتن شناخت کافی از هم اقدام به ازدواج کنید، سپس متوجه تغییر شخصیت بعد از ازدواج یکدیگر شوید، در این صورت بهتر است با رفتاری عاقلانه نسبت به پذیرش این موضوع به زندگی همراه با عشق خود در کنار هم ادامه دهید.

احساس راحتی در رابطه

احساس راحتی در رابطه

خوبی دوستی قبل از ازدواج این است که به دلیل صمیمیت بین طرفین همان چیزی که هستند را نشان می‌دهند و برای یکدیگر نقش بازی نمی‌کنند. همچنین به دلیل شناخت کافی که از هم دارند، یکدیگر را بهتر درک می‌کنند و در واقع در کنار هم احساس راحتی و خوبی دارند.

فرصت آشنا شدن با خانواده و دوستان طرف مقابل

دوستی قبل از ازدواج به شما این فرصت را می‌دهد که قبل از فکر کردن به ازدواج با دوستان و خانواده‌ی طرف مقابل‌تان آشنا شوید. همان‌طور که می‌دانید خانواده و همچنین دوستان می‌توانند نقش موثری در شناخت طرف مقابل شما داشته باشند.

شما وقتی تنها با طرف مقابل در ارتباط هستید شناخت شما محدود به گفته های خود فرد و خصوصیات ظاهری است که می‌بینید. در صورتی که وقتی با خانواده و دوستان او هم در ارتباط باشید؛ می‌توانید علاوه بر مشاهده‌ی نوع رفتار او با خانواده و دوستانش، صحبت‌های آن ها را هم در مورد طرف مقابل خود بشنوید.

فرصت بیشتر برای تصمیم گیری بهتر

از فواید دیگر دوستی قبل از ازدواج این است که شما فرصت این را دارید که نسبت به تصمیم خود تجدید نظر کنید. در واقع در این دوران پیوند و تعهد محکمی وجود ندارد بنابراین می‌توانید بعد از بررسی نتایج شناخت خود نسبت به ازدواج با فرد مورد نظر تصمیم قاطع خود را بگیرید.

اگر بعد از ارزیابی شناخت خود از روی منطق، هنوز هم نظرتان نسبت به ازدواج مساعد بود در زندگی آینده مشکلات کم‌تری با شریک‌ زندگی خود خواهید داشت. در صورت مطمئن نبودن از انتخاب خود می‌توانید به خودتان شانس دیگری بدهید.

راهکارهایی برای تبدیل دوستی به ازدواج

راهکارهایی برای تبدیل دوستی به ازدواج

برای تبدیل دوستی به ازدواج راهکارهای مختلفی وجود دارد اما در ابتدا بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که دوستی و رابطه‌ی مورد نظر باید از نظر عقل و منطق تایید شده باشد.

در واقع گاهی اوقات دختر و پسری در آغاز رابطه بحثی از ازدواج به میان نمی‌آورند اما رفته رفته علاوه بر علاقه‌ای که بین آن ها شکل می‌گیرد؛ دو طرف متوجه می‌شوند که ممکن است طرف مقابل خیلی از ملاک‌ها و شرایط مورد نظر برای ازدواج را دارا باشد.

در این صورت می‌توانند برای تبدیل این دوستی به ازدواج اقدام کنند و شناخت خود را دقیق‌تر کنند. در زیر چند مورد از راهکارهای تبدیل دوستی به ازدواج را بیان می‌کنیم.

اهمیت دادن به خودتان در اولین قدم

در دوستی قبل از ازدواج خوب است این را بدانید که جذابیت داشتن برای طرف مقابل یکی از عوامل مهمی‌است که باید همیشه به آن توجه کنید. اساس و پایه‌ی هر رابطه‌ای تعهد است اما نه به بهای بی‌توجهی به خودتان.

بنابراین یکی از راهکارهای اساسی برای دوام روابط خود، حفظ جذابیت‌تان با ورزش کردن، خوب غذا خوردن و اهمیت دادن به خودتان است. سعی کنید از زندگی‌تان لذت ببرید، برای خانواده و دوستان خود وقت بگذارید و کارهای مورد علاقه‌ی خود را انجام دهید. برای رسیدن به اهداف خود چه از نظر شغلی و چه تحصیلی تلاش کنید و در کنار حفظ روابط مراقب خودتان باشید.

اعتماد داشتن به طرف مقابل

برای این که بتوانید رابطه‌ی دوستی قبل از ازدواج خود را جدی کنید، خوب است در صورت اطمینان یافتن از عشق طرف مقابل به او اعتماد کنید.

شاید در شرایطی که شما قرار دارید و استرس و اضطراب ناشی از رابطه، اعتماد کردن کمی سخت باشد اما شما با نشان دادن اعتماد خود به او متقابلا اعتماد او را دریافت می‌کنید.

بنابراین سعی کنید به عهد و پیمان خود در رابطه عمل کنید تا او همین رفتار را از خود نشان دهد. در صورتی که او در مقابل اعتماد شما بدقولی کرد مطمئن باشید که برای زندگی مناسب نخواهد بود.

وفاداری در رابطه

وفاداری در رابطه یکی از مواردی است که برای داشتن یک ازدواج جاودانه ضروری است. بنابراین در رابطه‌ی خود سعی کنید نسبت به طرف مقابل وفادار باشید.

البته منظور از وفاداری فدا کردن خود در رابطه نیست اما اگر همسرتان تعهد و وفاداری شما را ببیند او هم به خاطر نشان دادن دوست داشتن و عشقش به شما وفادار می‌ماند که لازمه‌ی تبدیل رابطه‌ی دوستی به ازدواج است.

دوستی قبل از ازدواج از نظر اسلام

دوستی قبل از ازدواج از نظر اسلام

درباره‌ی دوستی قبل از ازدواج نظرهای متفاوتی وجود دارد. برخی معتقدند که برای داشتن یک ازدواج موفق و آگاهانه باید دوستی قبل از ازدواج باشد تا طرفین بتوانند نسبت به هم شناخت پیدا کنند.

از طرفی برخی دیگر مخالف این نوع روابط هستند و بر این باورند که عشق بین دو نفر زمانی واقعی است که برای جلب توجه یکدیگر رفتار نمایشی از خود نشان ندهند. در صورتی که در اکثرا روابط‌های دوستی قبل از ازدواج چنین چیزی دیده می‌شود.

اسلام در این باره نظر داده است که با توجه به اهمیت ازدواج و نقش اساسی که در تعیین سرنوشت انسان دارد، طرفین باید با شناخت و بصیرت کافی اقدام به ازدواج کنند.

از نظر اسلام دختر و پسر نباید بی‌گدار به آب بزنند و چشم بسته انتخاب کنند. در واقع کار عاقلانه هم این است که وقتی دو نفر قصد ازدواج با یکدیگر دارند باید نسبت به هم شناخت پیدا کنند.

با توجه به حکایت‌هایی که از پیامبر و امامان نقل شده است و گفته‌ی فقها بر اساس آن حکایت‌ها، دوستی قبل از ازدواج اگر به نیت ازدواج و شناخت طرف مقابل باشد ایرادی ندارد.

بنا به فرموده‌ی فقها، زوجین می‌توانند با شرایط زیر و به قصد تحقیق کردن،بدن طرف مقابل را ببینند: نگاه به قصد لذت نباشد، ازدواج آن ها بستگی به نتیجه‌ی این نگاه داشته باشد و برای ازدواج آن ها مانعی وجود نداشته باشد.

البته اکثر فقها این نگاه را به صورت و دست‌ها محدود کرده‌اند، بنابراین با توجه به این گفته‌ها دختر و پسر با رعایت حدود اسلامی و نظارت پدر و مادر به نیت شناخت یکدیگر برای ازدواج می‌توانند با یکدیگر ملاقات داشته باشند.

سخن آخر

با توجه به توضیحاتی که در مورد عشق قبل از ازدواج گفته شد این‌گونه روابط موافقان و مخالفانی دارد که هرکدام برای نظر خود دلایل قانع کننده‌ای دارند.

بنابراین می‌توان گفت که ازدواج‌هایی که از دوستی قبل از ازدواج منشأ می گیرد می‌تواند ازدواج موفق باشد اگر آن دوستی از ابتدا به نیت ازدواج شکل گرفته باشد و طرفین تمام دقت و توجه خود را صرف شناخت و آشنایی با خصوصیات و ویژگی‌های فرد مقابل کنند. همچنین اگر خانواده‌ها مدتی بعد از شروع رابطه در جریان ماجرا قرار بگیرند نقش مؤثری در شناخت بهتر طرفین نسبت به هم دارد.

در مقابل رابطه‌هایی وجود دارد که در آن دوستی قبل از ازدواج فقط به قصد سرگرمی و وقت گذرانی است اما با توجه به اتفاقاتی که می‌افتد طرفین به هم علاقه‌مند می‌شوند.

در این حالت بدون این‌که به شناخت درستی از هم برسند اقدام به ازدواج می‌کنند که ممکن است باعث آسیب رساندن به خود و خانواده شوند.

به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که روابط دوستی قبل از ازدواج به نوع تربیت و فرهنگ خانواده بستگی دارد که نسبت به آن چه نظری داشته باشند اما به عنوان توصیه‌ی کلیدی اگر تصمیم به ازدواج گرفتید چه از طریق دوستی یا به طور سنتی بعد از رسیدن به شناخت کافی از طرف مقابل برای ازدواج اقدام کنید. در پایان خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اگر رابطه‌ای را تنها به هدف دوستی داشته باشیم اما بعد از مدتی تصمیم به ازدواج بگیریم اشتباه است؟

بهتر است با کمک گرفتن از یک مشاور، او را در جریان رابطه‌ی خود قرار دهید تا تمام جوانب را بررسی کند که آیا شما برای ازدواج با یکدیگر مناسب هستید یا خیر.

دوستی قبل از ازدواج اگر به هدف شناخت برای ازدواج باشد اشکال دارد؟

خیر. حتی از نظر اسلام هم دختر و پسری که قصد ازدواج با یکدیگر دارند باید با شناخت و بصیرت کافی اقدام به ازدواج کنند. بنابراین با رعایت حدود اسلام و به قصد شناخت مشکلی ندارد.

آیا دوستی قبل از ازدواج خوب است؟

بله دوستی قبل از ازدواج اگر با هدف شناخت برای ازدواج باشد و با فرد مناسبی که از قبل شرایط ظاهری او را برای ازدواج مناسب دیده‌اید باشد می‌تواند خوب باشد. البته با رعایت اصولی که مانع از آسیب رساندن به خود و خانواده شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور