دروغ و پنهانکاری در ازدواج

7 پیامد دروغ و پنهانکاری در ازدواج

دروغ و پنهانکاری در ازدواج از جمله مسائلی است که به تنهایی می‌تواند یک ازدواج را تا مرز نابودی پیش ببرد. در واقع وقتی شما پنهانکاری می‌کنید قصد دارید که یک مسئله یا حقیقتی را از همسرتان پنهان کنید چون احساس می‌کنید اگر حقیقت فاش شود ممکن است او را برای همیشه از دست بدهید.

در صورتی که متوجه نیستید با همین کار احتمال از دست دادن همسرتان خیلی بیشتر است. پنهانکاری اگر ادامه پیدا کند تبدیل به دروغ‌هایی می‌شود که در صورت فاش شدن حقیقت دیگر توانایی کنترل شرایط از دست شما خارج می‌شود.

در بیشتر موارد وقتی از همسران افرادی که پنهانکاری کرده‌اند سوال می‌شود که بعد از فهمیدن حقیقت چه احساسی دارند، می‌گویند مشکل ما بیشتر با پنهانکاری آن هاست نه موضوعی که پنهان کرده است.

نظر شما در مورد پنهانکاری چیست؟ آیا احساس می‌کنید همسرتان باید کوچک‌ترین رویدادی هم که برایش رخ می‌دهد با شما درمیان بگذارد در غیر این‌ صورت پنهانکاری کرده است؟ البته باید گفت که تا حدودی حق با شما است و زن و مرد نباید هیچ مسئله‌ی پنهانی از یکدیگر داشته باشند.

از طرفی قرار نیست در رابطه کوچک‌ترین مسئله هم برای همسرتان آشکار کنید. به عنوان مثال چندان اهمیتی ندارد که ناهار محل کار خود را چه چیزی سفارش داده‌اید.

در واقع اگر می‌خواهید رابطه‌ی موفقی داشته باشید باید سعی کنید گاهی اوقات طرف مقابل را به حال خود واگذارید. در حالت کلی ازدواجی موفق است که دو طرف رابطه در آن از وابسته بودن در کنار هم حس خوبی دارند اما حس استقلال و خود بودن را حفظ کرده‌اند. در ادامه قصد داریم شما را با مسائلی که نباید از طرف مقابل پنهان کرد آشنا کنیم و سپس پیامدهای دروغ و پنهانکاری در ازدواج را بیان کنیم.

فهرست محتوا

چه مسائلی را نباید در ازدواج پنهان کرد؟

چه مسائلی را نباید در ازدواج پنهان کرد؟

وقتی قرار است با فردی ازدواج کنید که باقی عمر خود را در کنار او بگذرانید، بهتر است تا جایی که امکان دارد حقیقت زندگی خود را با طرف مقابل درمیان بگذارید چرا که در صورت فاش شدن پنهانکاری شما، اثرات بدی در زندگی تان ایجاد خواهد کرد. حتی در صورت فاش نشدن راز هم حس ترس و اضطراب همیشه با شما همراه خواهد بود.

هر فرد در زندگی خود نیاز دارد که زمانی را برای خودش باشد و کمی از رابطه فاصله بگیرد بنابراین زمانی که صحبت از عدم پنهانکاری می‌شود منظور ما احاطه‌ی بی حد و مرز یکدیگر نیست و نیاز است که گاهی اوقات طرف مقابل را به حال خود واگذارید. در زیر چند نمونه از مسائلی را که نباید در ازدواج پنهان کرد بیان می‌کنیم.

برای اطلاع از وظیفه مرد در زندگی مشترک بر روی لینک کلیک کنید.

مسائل مالی

وضعیت مالی که اصولا از جانب آقایان گفته نمی‌شود یکی از مسائلی است که ممکن است بعد از ازدواج ایجاد مشکل کند. گاهی اوقات آقایان نسبت به گفتن مسائل مالی حتی اگر شرایط مساعدی هم داشته باشند بی‌توجهی می‌کنند و این مسئله را کتمان می‌کنند تا زمانی که با شخص مقابل وارد زندگی مشترک شوند. بنابراین بعد از ازدواج با روشن شدن حقایق ممکن است بعضی از مسائل برای طرف مقابل خوشایند نباشد.

بازگو کردن روابط قبلی شما

برای داشتن یک رابطه‌ی سالم و موفق بهتر است در مورد افرادی که قبلا در زندگی شما بوده‌اند با طرف مقابل صحبت کنید. به دلیل این که ممکن است در شرایطی که اصلا فکرش را نمی‌کنید فرد قبلی در زندگی شما پیدا شود و با شریک‌ زندگی‌تان روبرو شود.

در آن هنگام هیچ دلیلی از شما پذیرفته نمی‌شود. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه دروغ و پنهانکاری در ازدواج بهتر است تا حد ممکن مسئله‌ای را از طرف مقابل پنهان نکنید.

مسائل مهم در رابطه با اعضای خانواده خود

وقتی قرار است با فردی ازدواج کنید بهتر است تمام مسائلی که از نظرتان مهم تلقی می‌شوند را با طرف مقابل درمیان بگذارید. به عنوان مثال ممکن است گاهی اوقات مسائلی در خانواده‌ی شما وجود داشته باشد که بر روی زندگی آینده‌ی شما تاثیرگذار باشد بنابراین این حق شریک‌ آینده‌ی شماست که از این موضوع اطلاع پیدا کند.

برای اطلاع از وظایف زن در زندگی مشترک بر روی لینک کلیک کنید.

بیماری جدی

از مواردی که باعث می‌شود فرد، اقدام به دروغ و پنهانکاری در ازدواج کند بازگو نکردن بیماری خاص یا جدی است که ممکن است داشته باشد.

در حالی که دو نفر وقتی قرار است با یکدیگر ازدواج کنند باید در صورت داشتن بیماری جسمی یا روحی خاصی با شریک‌ آینده‌ی خود در مورد آن صحبت کنند چون در زندگی آینده‌ی آن ها تاثیر خواهد داشت و این حق طرف مقابل است که بعد از فهمیدن قضیه خودش بخواهد تصمیم بگیرد.

اعتیاد

اعتیاد نیز از جمله مواردی است که بسیار دیده شده است افراد قبل از ازدواج نسبت به کتمان آن تلاش کرده‌اند. در صورتی که طرفین اگر نسبت به موادی اعتیاد دارند باید آن را با شریک‌ آینده‌ی خود در میان بگذارنند.

ممکن است فرد با خود فکر کند که بدون اطلاع همسر نسبت به ترک اعتیاد اقدام می‌کند و کسی هم متوجه نمی‌شود اما در ترک کردن خودسرانه احتمال بازگشت دوباره وجود دارد. بنابراین با فاش شدن موضوع اعتماد همسر خود را از دست می‌دهید که ممکن است دیگر راه بازگشتی نباشد.

داشتن اخلاق های خاص

اگر اخلاق خاصی دارید که احساس می‌کنید ممکن است برای اطرافیان ایجاد مشکل کند بهتر است قبل از ازدواج حتما با طرف مقابل‌تان در میان بگذارید.

شاید احساس کنید می‌توانید این اخلاق را از بقیه پنهان کنید اما لازم است بدانید که اخلاق شما جز خصوصیات رفتاری شماست که از شما جدا نیست و شاید بتوانید برای مدتی آن را بروز ندهید اما بالاخره نمی‌توانید تا آخر عمر آن را پنهان کنید.

خیانت

خیانت

از مهم‌ترین موارد دروغ و پنهانکاری در ازدواج، خیانت است و همیشه فردی که مرتکب آن شده است در حال پنهانکاری است. احتمال خراب شدن رابطه بعد از فهمیدن خیانت بسیار بیشتر از موارد دیگر است و آسیب‌های بسیاری نیز به هر دو طرف وارد می‌کند.

بهتر است اگر مرتکب اشتباهی شده‌اید و از انجام آن پشیمانید از طرف مقابل پنهان نکنید و با گفت‌وگو مسئله را حل کنید.

چه مسائلی را می‌توان پنهان کرد؟

در زندگی هر فرد ممکن است مسائلی وجود داشته باشد که ضرورتی ندارد حتما با شریک‌ آینده‌ی خود در میان بگذارید و نگفتن آن در زندگی فرد مقابل تاثیری ایجاد نمی‌کند و آسیبی به او نمی‌زند. پس لزومی ندارد که این مسائل گفته شود. از جمله این مسائل عبارتند از:

اشتباهات حل شده ی گذشته

ممکن است گاهی در زندگی خود اتفاقی برای‌تان پیش آمده‌ باشد که توانسته‌اید آن را حل کنید. در این‌صورت اگر مطمئن هستید که این مشکل کاملا حل شده است و دیگر اتفاق نمی‌افتد، همچنین تاثیری در زندگی فردی که قرار است با شما وارد رابطه شود ایجاد نمی‌کند می‌توانید در این مورد با او صحبتی نکنید.

مسائلی مربوط به خانواده که در زندگی حال و آینده ی شما تاثیری ندارد

گاهی اوقات مسائلی وجود دارد که برای اعضای خانواده‌ی شما اتفاق افتاده است و تاثیری بر روی زندگی شما نداشته و در آینده هم اثری نخواهد گذاشت. بنابراین لزومی ندارد این مسائل را با فردی که قرار است با او ازدواج کنید درمیان بگذارید.

افرادی که در زندگی شما حضور پررنگی نداشته اند

ممکن است در زندگی شما افرادی به صورت گذرا وجود داشته‌اند که رابطه‌ی صمیمی با آن‌ها برقرار نکرده اید و تاثیری در زندگی‌تان نداشته‌اند. مثل مواردی که برای ازدواج جهت شناخت، با یکدیگر آشنا شده اید و بعد از مدتی رابطه به پایان رسیده است، در این صورت لزومی به گفتن این مسائل برای طرف مقابل نیست و نگفتن آن به معنی دروغ و پنهانکاری در ازدواج نیست.

بیماری روحی یا جسمی که به طور کامل درمان شده است

ممکن است فرد در گذشته به بیماری جسمی یا روحی مبتلا شده باشد و بعد از مدتی به طور کامل درمان شده است و دیگر اثری از آن نیست و هیچ‌ وقت بیماری برنمی‌گردد بنابراین لازم نیست این مسائل را با فرد مورد نظر خود درمیان بگذارید. اما اگر این احتمال وجود دارد که روزی بیماری برگردد باید حتما طرف مقابل را در جریان قرار داد.

دلایل دروغ و پنهانکاری در ازدواج

دروغ و پنهانکاری در ازدواج

پنهانکاری در ازدواج دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که فرد مجبور می‌شود مسائلی را از شریک زندگی خود مخفی کند. البته که هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای توجیه مخفی کاری در زندگی مشترک وجود ندارد با این وجود بسیاری از اوقات زوجین ممکن است برای حفظ کردن زندگی خود اقدام به چنین کاری کنند. در زیر چند نمونه از دلایل پنهانکاری در ازدواج را بیان می‌کنیم.

سلطه گر بودن یکی از طرفین

ممکن است گاهی در رابطه یکی از طرفین حالت سلطه‌گر و فرمانروایی داشته باشد. در این حالت طرف مقابل سعی می‌کند برای جلوگیری از قضاوت یا مورد خشم قرار نگرفتن شریک زندگی‌اش به پنهانکاری پناه ببرد و از گفتن کاری که احساس کند از سوی طرف مقابل قضاوت شود دوری کند.

بی اهمیت فرض کردن موضوع پنهان شده

گاهی اوقات مسائلی در زندگی فرد وجود دارد که احساس می‌کند چندان اهمیتی ندارد و برای طرف مقابل آسیبی ندارد و اثری در زندگی او ایجاد نمی‌کند بنابراین آن ها را با شریک زندگی خود در میان نمی‌گذارد.

ترس از دست دادن طرف مقابل

ممکن است در یک رابطه به دلیل علاقه‌ای که طرفین به یکدیگر دارند فرد از گفتن حقیقت دوری کند، زیرا ترس از دست دادن طرف مقابل را دارد. به همین منظور برای حفظ کردن طرف مقابل و ادامه دادن رابطه از گفتن مسائلی که می‌داند باعث ناراحتی یا عوض شدن نظر طرف مقابل می‌شود امتناع می‌کند.

پیامدهای دروغ و پنهانکاری در ازدواج

پیامدهای دروغ و پنهانکاری در ازدواج

دروغ و پنهانکاری در ازدواج یکی از مسائلی است که تاثیر به سزایی در تخریب رابطه خواهد داشت، به این صورت که وقتی فردی در زندگی مشترک از طرف مقابل پنهانکاری می‌بیند حتی اگر بخواهد رابطه را هم ادامه دهد دچار نوعی بی‌اعتمادی به شریک زندگی خود می‌شود.

به نوعی ممکن است حتی او با مسئله‌ی پنهان شده مشکلی نداشته باشد و از پنهانکاری طرف مقابل ناراحت باشد. در ادامه مهم‌ترین پیامدهای پنهانکاری در ازدواج را بیان می‌کنیم.

آسیب های روانی

فردی که در یک رابطه مسائلی را پنهان می‌کند، فشار روانی بسیاری را تحمل می‌کند؛ زیرا همیشه استرس و ترس از فاش شدن رازش را به همراه دارد بنابراین نه تنها نمی‌تواند از زندگی خود لذت ببرد بلکه دچار آسیب‌های روانی بسیاری می‌شود.

شک و بی اعتمادی در رابطه

وقتی یک رابطه بعد از پنهانکاری یکی از طرفین همچنان ادامه پیدا می‌کند احتمال شک و بی‌اعتمادی در زندگی آن ها بسیار زیاد است. به این دلیل که زن و شوهر دیگر مانند قبل به هم اطمینان ندارند و ممکن است نسبت به هر اتفاق یا بحثی واکنش نشان دهند.

به وجود آمدن احساسات منفی در فرد مقابل

در رابطه‌ای که یکی از طرفین پنهانکاری کرده است بعد از فاش شدن موضوع، احساسات فردی که نسبت به او پنهانکاری شده است دیگر مانند قبل نیست. حتی با وجود دوست داشتن طرف مقابل با دیدن دروغ و پنهانکاری دیگر نمی‌تواند مانند قبل به دوست داشتن خود ادامه دهد و نسبت به شریک زندگی خود بدبین می‌شود.

خیانت

در بسیاری از موارد دلیل دروغ و پنهانکاری فرد می‌تواند خیانت باشد، بنابراین طرف مقابل نیز برای جبران کار او دست به خیانت می‌زند. گاهی اوقات هم با وجود این که مسئله‌ی پنهان شده خیانت نبوده است اما کسی که پنهانکاری دیده است برای خالی کردن خود و جبران کار شریک زندگی‌اش دست به خیانت می‌زند.

جدایی

در اکثر موارد مسئله‌ی پنهان شده آن‌قدر بزرگ است و فردی که از شریک زندگی‌اش پنهانکاری دیده است نمی‌تواند آن را فراموش کند و طرف مقابل را ببخشد بنابراین تصمیم به جدایی گرفته می‌شود.

بی اعتنایی

از پیامدهای دیگر دروغ و پنهانکاری در ازدواج بی اعتنایی نسبت به کسی است که پنهانکاری کرده است. در واقع وقتی فردی از شریک زندگی‌اش دروغ و پنهانکاری دیده باشد حتی اگر آن رابطه به جدایی نکشد، نسبت به همسر خود بی‌محبت و بی‌اعتنا می‌شود. بنابراین برای فردی که پنهانکاری دیده است بسیار زمان می‌برد تا بتواند فراموش کند، حتی شاید هیچ‌وقت هم نتواند از یاد ببرد.

از بین رفتن احترام ها بین طرفین

از بین رفتن احترام بین طرفین

در یک رابطه وقتی پنهانکاری دیده می‌شود هرچقدر هم که بین آن ها عشق و علاقه وجود داشته باشد اما به نوعی بدبینی بین آن ها به وجود می‌آید. حتی ممکن است تا مدت‌ها نتوانند حرف‌های یکدیگر را باور کنند، به همین دلیل نمی‌توانند به درستی و با احترام با یکدیگر صحبت کنند بنابراین احترام و ارزش‌ها از بین می‌رود.

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد دروغ و پنهانکاری مصداق بارز فریب‌کاری است. در واقع فردی که به دروغ پناه می‌برد یا قصد تبرئه کردن خود را دارد یا برای نجات و حفظ زندگی‌اش به دروغ متوسل می‌شود. در صورتی که دروغ و پنهانکاری در ازدواج پیامدهای بسیاری دارد و بنیان زندگی را سست می‌کند و باعث فروپاشی آن می‌شود.

بهتر است قبل از گفتن دروغ و پنهانکاری به نتایج و پیامد کار خود فکر کنید. آیا نمی‌شود با صحبت کردن مسئله را با همسر خود حل کنید؟ آیا پیامد پنهانکاری کمتر از مسئله‌ی پنهان شده است؟ گاهی اوقات پیش آمده است وقتی از شخصی که پنهانکاری دیده است، میزان ناراحتی‌اش را می‌پرسیم پاسخ می‌دهد که از پنهانکاری او بیشتر از مسئله‌ای که پنهان شده است ناراحت هستم.

بنابراین بهتر است به پیامد کار خود فکر کنید ممکن است با مرتکب شدن به یک اشتباه کوچک، یک عمر خوشبختی خود را یک شبه از دست بدهید.

بسیار اتفاق افتاده است که بعد از فاش شدن پنهانکاری طرفین قادر به ادامه‌ی زندگی در کنار هم نبوده‌اند. در پایان اگر مقاله ما برایتان مفید واقع شده است خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مدتی است احساس می‌کنم همسرم مسئله‌ای را از من پنهان می‌کند، از دلایل پنهانکاری چه می‌تواند باشد؟

دلیل‌های بسیاری برای دروغ و پنهانکاری در ازدواج می‌تواند وجود داشته باشد. بهتر است با آرامش و بدون بازخواست طرف مقابل با یکدیگر صحبت کنید. گاهی اوقات به دلیل بی‌اهمیت دانستن موضوع آن را بیان نمی‌کند. یا در مواردی به دلیل ترس از دادن طرف مقابل دست به پنهانکاری می‌زند.

نگفتن چه مسائلی باعث دروغ و پنهانکاری در ازدواج می‌شود؟

مسائل مهمی که نتیجه و اثر آن در زندگی مشترک هم موثر باشد و احساس کنید که دانستن آن ها برای طرف مقابل اهمیت دارد مانند مسائل مربوط به شرایط مالی فرد، بیماری جدی که بعدها هم در زندگی مشترک‌تان تاثیرگذار است. مسائلی که با خانواده‌ي خود دارید که ممکن است در زندگی مشترک هم اثر آن وجود داشته باشد و بساری از مسائل مهم دیگر.

آیا در صورت پنهانکاری در ازدواج باز هم می‌توان به زندگی با یکدیگر ادامه داد؟

بستگی به اهمیت مسئله‌ای دارد که پنهان شده است، گاهی اوقات مسئله چندان اهمیتی برای طرف مقابل نداشته است و فرد با اذیت کردن خود مسئله را پنهان می‌کرده است. در مسائل مهم‌تری مانند خیانت که فرد مجبور به گفتن دروغ و پنهانکاری شده است احتمال این‌که دو طرف بتوانند در کنار هم ادامه دهند بسیار کم است.

5/5 - (5 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور