راز ازدواج موفق

18 راز ازدواج موفق و نشانه های آن

اولین باری که با همسر آینده خود ملاقات کردید را بخاطر بیاورید … قلب شما شروع به تپیدن و دستان شما عرق کرد و در آخر یک لبخند بر روی صورت شما نمایان شد و احساس شما را نشان داد. احتمالا بعد از این قضایا هم، پس از سپری شدن یک آشنایی کوتاه تصمیم به آماده سازی مراسم ازدواج گرفتید. اما مشکل این است که بسیاری از افراد زمان بیشتری را برای برنامه‌ریزی عروسی صرف می‌کنند تا برنامه‌ریزی برای یک انتخاب موفق، اما به راستی راز ازدواج موفق چیست؟

چه نکات مهمی وجود دارد که می‌تواند این مسیر را برای ما روشن‌تر کند؟ لازم است بگوییم که مهمترین عنصر یک ازدواج شاد، انتخاب یک فرد مناسب است که ما در این مقاله قصد داریم در مورد راز ازدواج موفق و توصیه‌هایی که می‌تواند ما را در این انتخاب راهنمایی کند، بپردازیم.

ازدواج موفق چگونه اتفاق می افتد؟

راز ازدواج موفق چیست

وقتی درگیر هیجان مراسمات عروسی خود می‌شوید، تصور اینکه شما و همسرتان ممکن است هرگز خوشبخت زندگی نکنید، سخت خواهد بود. اما به اشتراک گذاشتن زندگی خود با یک شخص باتجربه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد، خصوصاً اگر تجربه زیادی در روابط ندارید.

ازدواج‌ها به کار، تعهد و عشق احتیاج دارند اما برای اینکه واقعاً خوشبخت و موفق باشند نیز احترام لازم دارند. همچنین یک ازدواج موفق تنها براساس عشق و احترام اتفاق نمی‌افتد و علاوه بر این موارد نیاز است تا هر دو شخص وظایف همسری خود را بدانند و آن را به جا بیاورند.

یکی از اشتباهات بزرگ زوجین این است که آشنایی قبل از ازدواج را جدی نمی‌گیرند، بنابراین سعی کنید قبل از ازدواج برای شناخت یکدیگر زمان لازم را بگذارید.

توصیه هایی برای ازدواج موفق

توصیه برای راز ازدواج موفق

‌گاها دیده‌ایم که دو نفر با قصد ازدواج به دفاتر مشاوره مراجعه می‌کنند و به دنبال گرفتن توصیه‌هایی برای انتخاب بهتر هستند. مشاوران در این جلسات مشاوره، توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی را به این دو شخص می‌کنند تا در مسیر درست رابطه قرار گیرند.

اگر شما در شرف ازدواج هستید یا به همین زودی تصمیم به ازدواج دارید لازم است تا این نکات مهم را بدانید. ما در این بخش از مقاله به این توصیه‌های مهم خواهیم پرداخت:

هدف خود را از ازدواج مشخص کنید

تعیین معیار برای ازدواج بسیار مهم است. خیلی از افراد صرفا بخاطر اینکه سنشان بالا رفته، تصور می‌کنند که باید زودتر ازدواج کنند و با همین باور اشتباه دست به انتخا‌ب‌های اشتباه می‌زنند. در حالی که امروز گفته می شود بهترین سن ازدواج معنایی ندارد.

برخی دیگر هم از سر عشق‌های آتشین و هیجانی دست به ازدواج می‌زنند و بعد از چند وقت به مشکلات زیادی برمی‌خورند. قبل از هر چیزی باید هدف خود را از ازدواج مشخص کنید که از روی عشق به کسی که دوستش دارید می‌خواهید ازدواج کنید یا فکر می‌کنید زمان ازدواج شما رسیده‌ است.

برای اطلاع از سیاست های عروس برای مادر شوهر بر روی لینک کلیک کنید.

از روابطی که در گذشته داشتید، درس بگیرید

یکی دیگر از موارد مهم در راز ازدواج موفق این است که اگر در گذشته روابطی داشتید که در آن‌ها دچار مشکل شده‌اید، سعی کنید آن‌ها را مرور کرده و مشکلاتی که باعث خراب شدن آن روابط شده را بررسی کنید.

آیا مقصر شما بودید یا طرف مقابل؟ اگر شما بودید، چه اشتباهاتی داشتید؟ در نهایت سعی کنید از اشتباهات خود درس بگیرید و آن‌ها را در روابط آینده خود تکرار نکنید. اگر بدانید با چه کسانی نباید ازدواج کرد، می توانید این مورد را به درستی تحلیل کنید. در این مورد مشاوران ما به شما کمک خواهند کرد.

برای خود اهمیت قائل شوید

برای خودتان ارزش و اهمیت قائل شوید و از خواسته‌های مهم زندگی خود دست نکشید. این را بدانید اگر شما به خودتان اهمیت بدهید و برای خود ارزش قائل شوید، دیگران هم برای شما ارزش قائل می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم زمانی را به خودتون و خلوت با خودتان اختصاص دهید چرا که هر چه بیشتر خود را بشناسید بهتر می‌توانید شخص مقابل خود را به عنوان شریک زندگی انتخاب کنید.

راز ازدواج موفق

مستقل باشید

داشتن یک شخصیت مستقل می‌تواند تاثیر به سزایی در ساخت یک زندگی مشترک داشته باشد چرا که مستقل بودن یک راز ازدواج موفق است.

یکی از مزایای مستقل شدن، راحتی بیشتر به هنگام ساخت زندگی مشترک است. هنگامی که شخص از تمامی لحاظ به استقلال رسیده باشد، می‌تواند بهتر زندگی خود را مدیریت کند.

در انتخاب شریک زندگی عجله نکنید

در انتخاب شریک زندگی خود عجله نکنید و به طور کامل شخص مقابل را بشناسید. سعی کنید ساعت‌های زیادی با هم وقت بگذرانید و صحبت کنید تا بتوانید به تفاهمات و تفاوت‌هایتان پی ببرید.

در زمان آشنایی در مورد همه چیز با یکدیگر صحبت کنید (مسائل ریز و درشت) چرا که زمان آشنایی برای انتخاب است. زمان دادن برای شناخت طرف مقابل یک راز ازدواج موفق است.

مهارت های ارتباطی را یاد بگیرید

یادگیری مهارت ارتباطی یکی از مهارت‌های زندگی است که به عنوان یک راز ازدواج موفق هم شناخته می‌شود. سعی کنید مهارت‌های ارتباطی خود را مانند: همدلی، صحبت موثر، رویارویی با مشکلات و گفتگو را در خود تقویت کنید تا بتوانید در آینده برای خود و شریک زندگی‌تان یک زندگی عالی بسازید.

درباره تمام مسائل مهم و چالش برانگیز صحبت کنید

سعی کنید قبل از حضور در قرارهایتان یک موضوع را مشخص کنید و در آن قرار به صورت کامل در مورد آن صحبت کنید. زوجی در زندگی مشترک موفق می‌شوند که از قبل و در زمان آشنایی در مورد تمام مسائل با همدیگر صحبت کرده و به نتیجه رسیده باشند.

حل کردن تمامی مسائل و مشکلات، یک راز ازدواج موفق است چرا که دو نفر در زندگی دیگر درگیر مشکلات پیش پاافتاده نمی‌شوند.

زمانی را با خانواده و دوستان شخص مقابل بگذرانید

سعی کنید زمانی را با خانواده و دوستان شخص مقابل بگذرانید چرا که شما تنها با شخص مقابل ازدواج نمی‌کنید و خانواده او نیز در زندگی شما نقش دارند.

همچنین معاشرت با دوستان شخص مقابلتان به شما در شناخت بهتر او کمک می‌کند چرا که هر کس دوستانی انتخاب می‌کند که شخصیتی سازگار با خودش دارند.

در واقع ممکن است شما در رویارویی با جمع دوستانه آن‌ها به این نتیجه برسید که در انتخاب خود اشتباه کرده‌اید پس آشنا شدن با خانواده و دوستان شخص مقابل می‌تواند یک راز ازدواج موفق باشد.

راز ازدواج موفق

یک لیست از مواردی که در آن ها حاضر به سازش نیستید، تهیه کنید

قبل از جلسات آشنایی یک لیست از مواردی که حاضر به سازش بر سر آن‌ها نیستید، تهیه کنید. سعی کنید در جلسات آشنایی خود واقعیتان را نشان دهید و برای یکدیگر فیلم بازی نکنید.

در این جلسات صحبت کردن بر سر مسائلی که تفاهم ندارید خیلی مهم است چرا که می‌تواند شما را از رفتن به یک زندگی اشتباه نجات دهد. این موارد می توانند همان سوالات قبل از ازدواج باشند که شما می توانید مطرح کنید.

۱۸ راز ازدواج موفق

۱۸ راز ازدواج موفق

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که شخص مقابل برای انتخاب شریک زندگی شما مناسب بوده و با او وارد زندگی شده‌اید. قصه تمام نشده و لازم است تا ۱۸ راز ازدواج موفق را به خاطر داشته باشید و در تمام مسیر زندگی آن‌ها را اجرا کنید. بنابراین اگر به تازگی یک زندگی را شروع کرده‌اید و یا در یک زندگی مشترک هستید این بخش از مقاله را با دقت مطالعه کنید و در زندگی خود به کار ببندید.

۱. مستقل باشید

سعی کنید بیش از حد به شریک زندگیتان وابسته نباشید چرا که یکی از رازهای ازدواج موفق، وابسته نبودن به همسر است. زمان‌هایی را به خودتان اختصاص دهید و به خودتان برسید. با این کار خود در زندگی زناشویی نیز آماده‌تر خواهید بود.

۲. برای یکدیگر وقت کافی بگذارید

اشتباه برداشت نکنید، اینکه در مورد قبل بیان کردیم که مستقل باشید به معنای این نیست که برای یکدیگر وقت نگذارید. وقت گذرانی با همسر یکی از مواردی است که به شما در داشتن ازدواجی موفق کمک می‌کند.

بنابراین زمان‌هایی را برای باهم بودن تعیین کنید و سعی کنید در این زمان‌ها خود را از هر چیزی که باعث حواس پرتی شما می‌شود دور کنید.

۳. از پیشرفت شغلی و جایگاه اجتماعی خود نگذرید

هیچ‌گاه بخاطر طرف مقابل از خواسته‌ها و جایگاه اجتماعی خود نگذرید مگر اینکه دلیل قانع کننده‌ای برای شما بیاورد. گذشتن از خواسته‌ها و علایقی که دارید باعث می‌شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و به فردی افسرده در زندگی تبدیل شوید.

۴. بخشش را تمرین کنید

وقت گذاشتن برای هم

بخشیدن را در زندگی تمرین کنید. لجبازی و خودخواهی برای زندگی زناشویی سم است و می‌تواند یک زندگی را به سمت دره نابودی هدایت کند.

بنابراین اگر می‌خواهید در زندگی زناشویی در مسیری درست و کنترل شده حرکت کنید، بخشیدن را تمرین کنید. بخشش به نفع هر دو طرف است چرا که باعث بهبود رابطه زناشویی می‌شود.

۵. معذرت خواهی را یاد بگیرید

افرادی که از معذرت‌خواهی فرار می‌کنند، نمی‌توانند زندگی مشترک خوبی داشته باشند. این افراد یا ازدواج نمی‌کنند یا اگر ازدواج کنند در زندگی دچار مشکل خواهند شد.

اگر به دنبال یک زندگی آرام و خوشبخت هستید، معذرت‌خواهی را یاد بگیرید و در جایی که لازم است بدون واهه و تعلل استفاده کنید.

۶. زمانی را با دوستان و خانواده شریک زندگیتان بگذرانید

سعی کنید زمانی را با دوستان و خانواده همسرتان بگذرانید. با این کار نه تنها با خانواده و دوستان همسرتان وقت می‌گذرانید بلکه به همسرتان هم احساس خوبی می‌دهید. این کار در رابطه‌ی زناشویی شما نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت و همسرتان بیشتر شیفته شما می‌شود.

۷. زمانی که بحث می کنید، با انصاف باشید

مورد هفتم در راز ازدواج موفق این است که اگر بحث می‌کنید، اصلا اشکالی ندارد چرا که در بین تمام رابطه‌ها بحث و مشکل وجود دارد اما چیزی که مهمه این است که با رعایت انصاف بحث کنید و در بحث‌ها خودخواه نباشید.

سعی کنید منطقی بحث کنید و به طرف مقابل هم اجازه صحبت بدهید. زمانی را تعیین کنید روبه روی هم بنشینید و مشکلات خود را بیان کرده و به صورت منطقی بحث و گفتگو کنید تا زمانی که به نتیجه برسید.

۸. عوامل منفی و مخرب را از رابطه خودتان دور کنید

یک راز ازدواج موفق دیگر این است که تا جای ممکن عوامل مخرب را از زندگی و رابطه‌تان دور کنید. عوامل زیادی هستند که می‌توانند زندگی شما را به نابودی بکشانند.

برخی از این عوامل مخرب عبارتند از: تحقیر و سرزنش طرف مقابل، داشتن حالت تدافعی در تمام شرایط، بی احترامی، انتقاد کردن، تحسین نکردن، گوشه گیری و … . سعی کنید اگر مشکلی دارید با صحبت و گفتگو حل کنید.

گفتگو یکی از راه‌های نجات زندگی از پرتگاه سقوط است. اگر در زندگی با تغییر شخصیت بعد از ازدواج همسرتان روبه رو شدید سعی کنید با راهکارهای درست این عامل مخرب را از زندگیتان دور کنید.

۹. انتظارات معقول داشته باشید

از یکدیگر انتظارات نامعقول و فضایی نداشته باشید. همانطور که شما حق دارید شریک زندگی‌تان هم در این رابطه حق دارد، به همین دلیل باید از هم انتظارات معقولی داشته باشید.

هر کسی ایراداتی دارد و این دلیل نمی‌شود که بخاطر داشتن ایراد شریک زندگی‌مان را تخریب یا تحقیر کنیم. بنابراین داشتن انتظارات و خواسته‌های معقول یکی از شروط اصلی ازدواج موفق است.

۱۰. احساسات خود را ابراز کنید

ابراز احساس راز ازدواج موفق

برای داشتن یک ازدواج موفق لازم است تا هر روز به همسر خود ابزار علاقه کنید و به او بگویید که چقدر حضورش برای شما مهم است.

کارهای زیادی برای ابزار عشق وجود دارد و شما می‌توانید با گفتن احساسات، هدیه دادن، فرستادن پیامک و … به یکدیگر ابزار علاقه کنید. زن‌ها نیاز دارند تا از طرف مرد خود مورد ستایش و تمجید قرار بگیرند.

تحقیقات نشان داده است که میزان طلاق در بین زوجینی که بهم ابزار احساس می‌کنند، بسیار کمتر است.

۱۱. شونده خوبی برای شریک زندگیتان باشید

هم زنان و هم مردان باید مهارت خوب شنیدن و شنونده خوب بودن را تمرین کنند. زن‌ها از مردان انتظار دارند که زمانی که از سرکار به خانه برمی‌گردند بخشی از زمان خود را به آن‌ها و شنیدن حرفایشان اختصاص دهند.

اگر این نیاز برطرف نشود و گوش شنوایی برای همسر خود نباشید مطمئن باشید که در زندگی دچار مشکل خواهید شد. البته یادآور شویم که شنونده خوب بودن فقط مختص مردان نیست و زنان هم باید گوش شنوایی برای مرد خود باشند.

۱۲. احترام یکدیگر را حفظ کنید

در هیچ شرایطی به یکدیگر بی‌احترامی نکنید حتی اگر به شدت با هم بحث کردید و عصبانی هستید. اگر در ابتدای زندگی هستید سعی کنید یاد بگیرید که چطور زندگی خود را بر پایه احترام به یکدیگر بچینید.

بی احترامی به همسرتان می‌تواند خیلی راحت او را از شما دور و نسبت به زندگی دلسرد کند. بنابراین سعی کنید همیشه بر پایه احترام در زندگی مشترکتان حرکت کنید.

۱۳. به دنبال حل مشکل باشید نه پاک کردن صورت مسئله

خیلی از زوجینی که در زندگی دچار مشکل می‌شوند، سعی می‌کنند به جای حل مشکلات، صورت مسئله را پاک کنند. فراموش نکنید که پاک کردن صورت مسئله شاید موقتا مشکل را حل کند اما بعد از مدتی تمامی این مشکلات از جایی دیگر و با شدت بیشتری در زندگی شما بروز می‌کند و آرامش را از شما می‌گیرد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به جای پاک کردن صورت مسئله، زمانی را به صحبت منطقی با یکدیگر برای حل مشکلاتتان اختصاص دهید تا به یکی دیگر از راز ازدواج موفق دست پیدا کنید.

۱۴. مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت کارهای خود را چه خوب و چه بد در طول زندگی بر عهده بگیرید و شانه خالی نکنید. اگر اشتباهی کردید، سعی نکنید به دنبال مقصر بگردید و زیر بار مسئولیت نروید.

فرار کردن از مسئولیت در تمام جوانب زندگی کار اشتباهی است و می‌تواند اعتماد همسرتان را خدشه‌دار کند. به جهت دیگر اگر وارد یک زندگی شده‌اید یعنی مسئولیت آن زندگی را برعهده گرفته‌اید پس شانه خالی نکنید.

راز ازدواج موفق

۱۵. علایق همسرتان را شناسایی کنید

اطلاع از علایق و اهداف همسرتان می‌تواند احساسش را نسبت به شما بیشتر کند چرا که متوجه خواهد شد که تا چه حد به او توجه دارید و موجب می‌شود تا رابطه شما قوی‌تر از همیشه شود.

تحقیقی انجام شده است که می‌گوید که هر چه بیشتر به علایق همسرتان آگاه باشید، زندگی بهتر و شادتری خواهید داشت و به یک راز ازدواج موفق دیگر دست پیدا خواهید کرد. تاسف آور است که خیلی از زوجین بعد از چند سال زندگی، حتی علایق ساده همسر خود را هم نمی‌دانند.

۱۶. یکدیگر را تهدید به جدایی و طلاق نکنید

در بزرگترین بحث‌هایتان هم یکدیگر را تهدید به طلاق نکنید چرا که تاثیرات این جمله مخرب به حدی بالاست که خیلی از افراد را به سمت دادگاه‌های خانواده هل داده است.

سعی کنید تا جای ممکن دیوار احترام بین خود و همسرتان را نشکنید. تهدید به طلاق نه تنها راهکار موثری نیست بلکه یکی از جرقه‌های نابودی زندگی به شمار می‌رود.

۱۷. تفریحات شبانه با همسر خود داشته باشید

یک راز ازدواج موفق گذراندن زمان با شریک زندگیتان است. برای یکدیگر وقت بگذارید و در آن زمان هر چیزی که موجب حواس‌پرتی شما از قرارتان می‌شود را دور کنید.

این تفریحات می‌تواند هرگونه که شما دوست دارید سپری می‌شود. می‌توانید با یکدیگر فیلم تماشا کنید، به پیاده روی بروید یا ساعاتی را در اتاق خوابتان خلوت کنید.

۱۸. در هنگام عصبانیت سکوت کنید

یکی از مواردی که می‌تواند به عنوان یک راز ازدواج موفق محسوب شود، سکوت به هنگام عصبانیت و جلوگیری از بی احترامی است. اگر عصبانی هستید، اگر بحث کرده‌اید، ساعتی را از هم دور شوید تا کمی آرام بگیرید و بعد در آرامش تمام با یکدیگر صحبت کنید.

تحقیقات نشان داده است که خیلی از زوجین به هنگام عصبانیت حرفایی زده‌اند و بعد از چند دقیقه به شدت از گفته خود پشیمان شده‌اند اما دیگر پشیمانی بی‌فایده است. بنابراین سعی کنید به هنگام عصبانیت کمی سکوت کنید تا به آرامش برسید.

راز ازدواج موفق

حرف آخر

ازدواج موفق، ازدواجی است که حال شما را شاد و قلب و ذهنتان را پر از آرامش می‌کند. ازدواج موفق آرزوی تمام دختران و پسرانی است که با یکدیگر ازدواج می‌کنند و برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم تمام موارد لازم را که به داشتن ازدواج موفق کمک می‌کند بیان کنیم تا با مطالعه این موارد بتوانید که زندگی موفق و شادی را برای خودتان بسازید.

نظر شما درباره این مقاله چه بود؟ شما چه راه‌هایی را برای داشتن ازدواج موفق می‌شناسید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

اصول ازدواج موفق چیست؟

برای داشتن ازدواج موفق شما باید مجموعه از عوامل را در نظر داشته و آن ها را رعایت کنید که به تمامی آن ها اشاره شده است.

آیا استفاده از مشاوره برای ازدواج موفق کارساز است؟

بله قطعاً می تواند کارساز باشد.

آیا برای داشتن ازدواج موفق می توان از دکتر فکر کمک گرفت؟

بله کارشناسان دکتر فکر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

5/5 - (5 امتیاز)

همچنین ببینید

ترس از دخول

ترس از دخول یا جینوفوبیا چیست؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور