مشاوره افسردگی چگونه است

مشاوره افسردگی

بهتر است بدانیم مشاوره افسردگی می تواند در درمان این بیماری بسیار موثر باشد. اگرچه برای درمان افسردگی راه های بسیاری وجود دارد، اما هیچکدام به تنهایی برای درمان کامل این بیماری روانشناختی، موثر نخواهند بود. در این گونه مواقع است که ضرورت استفاده از خدمات مشاوره ای تقویت می گردد. به دلیل اهمیت بیماری افسردگی و شایع شدن موارد گزارش شده این بیماری ما در این مطلب قصد داریم به بررسی خدماتی که در مشاوره افسردگی ارائه می شود بپردازیم، همچنین به بررسی مواردی دیگر همچون، 10 راه سریع از بین بردن افسردگی و نشانه های افسردگی نیز را نیز توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای توضیحات بیشتر در این زمینه با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

آیا مشاوره افسردگی می تواند برای درمان کارساز باشد؟

بله قطعاً مشاوره افسردگی می تواند در درمان موثر باشد، زیرا در جلسات مشاوره افسردگی درمانگر به صورت کامل شرایط افراد را بررسی کرده و بهترین راه حل ها را با توجه به وضعیت افراد ارائه می دهد. اما در صورت درمان سر خود و عدم استفاده از جلسات مشاوره افسردگی، ممکن است حتی گاهی بیماری خود را وخیم تر نیز نمایید. پس برای درمان استفاده از جلسات مشاوره افسردگی را دست کم نگیرید.

بهتر است بدانیم افسردگی یک اختلال خلقی جدی است، این بیماری می تواند بر نحوه تفکر، احساس، تعامل با مردم و اداره زندگی روزمره تأثیر بگذارد. همچنین افسردگی باعث احساس غم و اندوه و از دست دادن علاقه و لذت شما در چیزهایی شود که قبلاً از آنها لذت می بردید. هر کسی می تواند تحت تأثیر افسردگی قرار گیرد  و ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما اغلب از بزرگسالی شروع می شود.

مشاوره افسردگی اغلب به عنوان یک برنامه درمانی ترکیبی توصیه می شود. گفتگو درمانی می تواند به شما کمک کند افکار منفی و خود شکننده منفی را که ممکن است بر نحوه رفتار شما با افسردگی تأثیر بگذارد، شناسایی و مدیریت کنید.

معرفی انواع بیماری در جلسات مشاوره افسردگی

تشخیص افسردگی نیاز به یک فرآیند ارزیابی دارد که توسط یک پزشک یا یک متخصص بهداشت روان انجام می گردد. به طور کلی، برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل به مدت دو هفته وجود داشته باشد.

آشنایی با روش های درمان در جلسات مشاوره افسردگی

افسردگی اغلب با داروهایی به نام داروهای ضد افسردگی، درمان یا ترکیبی از این دو درمان می شود. انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی در دسترس است که مورد استفاده قرار می گیرد. یافتن مورد مناسب ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین همکاری نزدیک با پزشک در این مدت حیاتی است. در برخی موارد با شرکت در جلسات مشاوره افسردگی نیز ممکن است داروهایی مناسب به شما معرفی شوند. حتی با داروهای مناسب، اغلب مدتی طول می کشد تا متوجه بهبود احساس خود شوید.

جلسات مشاوره افسردگی

چگونه روش مناسب درمان برای افسردگی را تشخیص دهیم؟

در تشخیص روش مناسب درمان افسردگی، قطعاً یک متخصص می تواند کمک بسیاری به شما نماید. برای برخی روش های درمانی با دارو و برای برخی روش های روان درمانی استفاده می گردد. تشخیص این موارد بر عهده درمانگیر در جلسات مشاوره افسردگی است.

برخی از متداولترین رویکردهای مبتنی بر شواهد، شامل درمان شناختی رفتاری، درمان بین فردی و روان درمانی روان پویایی و درمان حل مسئله است.

معرفی انواع روش های درمان در مشاوره افسردگی

درمان افسردگی با “گفتاردرمانی” یا مشاوره افسردگی اغلب اولین مرحله درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​است. بسیاری از متخصصان قبل از استفاده از دارو، این مسیر را طی می کنند. اگر افسردگی شدیدتر باشد، اغلب به دارو نیاز است و ممکن است ترکیبی از درمان و دارو همزمان باشد. قبل از حرکت به جلو، درک تفاوت های مشاوره و روان درمانی مهم است.

اصطلاحات “روان درمانی” و “مشاوره” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. گرچه این دو بسیار شبیه به هم هستند، اما توجه به این نکته مهم است که گاهی اوقات، روان درمانی با یک روانشناس یا روانپزشک مجاز بیشتر یک رویکرد طولانی مدت تلقی می شود که بر افسردگی و موضوعات عمیق تری تأثیر می گذارد که به طور قابل توجهی بر زندگی شما تأثیر می گذارند. از طرف دیگر، مشاوره بیشتر به عنوان یک درمان کوتاه مدت دیده می شود که ممکن است بیشتر روی علائم خفیف تا متوسط ​​و عملکرد و رفتار بیرونی متمرکز باشد.

طول و شدت علائم و دوره های افسردگی اغلب نوع درمان را تعیین می کند. اگر مدت طولانی افسرده باشید و علائم آن شدید باشد، کار با روانپزشک یا روانشناس ممکن است ضروری باشد، زیرا آنها بیشتر به مسائل گذشته می پردازند که ریشه در احساسات فعلی شما دارد. اما اگر علائم افسردگی جدیدتر باشد یا آنقدر شدید نباشد، کار با یک درمانگر در یک رابطه مشاوره ای می تواند مفید باشد.

در طول مشاوره، درمانگر از “گفتاردرمانی” برای کمک به شما در درک و حل مسائلی که از راه های منفی بر زندگی شما تأثیر می گذارند استفاده می کند. نقش آنها گوش دادن، ارائه بازخورد و همکاری با شما برای تدوین استراتژی های مقابله است. آنها همچنین پیشرفت شما را ارزیابی کرده و جلسات را متناسب با آن تنظیم می کنند. ممکن است از شما خواسته شود تکالیفی را انجام دهید که باعث افزایش یادگیری از جلسات مشاوره شود. غالباً، این به صورت ردیابی حالات و احساسات است.

مشاوره برای افسردگی بیشتر بر روی افکار، احساسات و رفتارهای حال حاضر و چگونگی تأثیر این موارد بر زندگی شما متمرکز است. به همین دلیل CBT الگوی مفیدی برای استفاده در جلسات مشاوره بوده است.

با CBT، درمانگر می تواند به شما کمک کند تفکر منفی را که ممکن است باعث بدتر شدن علائم افسردگی شود، تغییر دهید.

از آنجایی که CBT به عنوان درمان کوتاه مدت در نظر گرفته می شود، هنگام کار با موارد خفیف تا متوسط ​​افسردگی که ممکن است نیازی به روان درمانی طولانی مدت و عمیق نداشته باشد، معمولاً یک انتخاب عالی برای درمانگران است. شواهد نشان می دهد که CBT در مشاوره برای افسردگی به خوبی کار می کند. همچنین ثابت شده است که با قطع مشاوره، میزان عود افسردگی کاهش می یابد.

درمان بین فردی یکی دیگر از روش های کوتاه مدت است که در مشاوره افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد و تمرکز بر تعارضات بین فردی و حمایت اجتماعی ضعیف است که می تواند منجر به احساس افسردگی شود. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند ارتباط بهتری برقرار کنید و مواردی را که علائم افسردگی را بدتر می کند برطرف کنید. شواهد نشان می دهد که IPT در درمان حاد افسردگی موثر است و ممکن است به جلوگیری از اختلالات افسردگی جدید کمک کند.

آشنایی با سایر گزینه های درمانی در جلسات مشاوره افسردگی

برخی روش های درمانی دیگر نیز وجود دارد که ممکن است قابل تأمل باشد و در جلسات مشاوره افسردگی معرفی می شود. این درمان ها، برای موارد شدیدتر و مقاوم به افسردگی هستند که در جلسات مشاوره افسردگی به شما معرفی خواهند شد. همچنین رویکردهای مکمل و جایگزینی وجود دارد که ممکن است مزایای بیشتری به همراه داشته باشد.

جلسه های مشاوره افسردگی

چگونه یک روان درمانگر خوب برای مشاوره افسردگی بیابیم؟

یافتن مشاور، روانشناس یا متخصص بهداشت روان مناسب برای کار ممکن است مدتی طول بکشد. هنگامی که نوبت به مشاوره افسردگی می رسد، رابطه بین بیمار و مشاور در موفقیت درمان مهم است. همچنین، صبور بودن و روی آوردن به فرآیند مهم است. ممکن است متوجه شوید که قبل از پیدا کردن شخصی که می توانید بهترین اتحاد کاری را با آنها ایجاد کنید، باید به چند نفر مراجعه کنید.

اگر مطمئن نیستید به کجا مراجعه کنید، مکان خوبی برای شروع با پزشک خود است. همچنین می توانید با هر مرکز بزرگ بهداشت روان در منطقه خود تماس بگیرید. اگرچه ممکن است خدمات مورد نیاز شما را ارائه ندهند، اما احتمالاً از مشاورانی در نزدیکی محل زندگی شما که درمان افسردگی را ارائه می دهند، مطلع خواهند بود.

مکان دیگر برای یافتن مراجعه به صورت آنلاین از طریق یکی از سازمان های حرفه ای مانند انجمن روانشناسی یا انجمن اضطراب و افسردگی است. بسیاری از آنها روش های آنلاین دارند که به شما امکان می دهد متخصصان بهداشت روان را در منطقه خود جستجو کنید.

در آخر، مدتی را صرف تحقیق در مورد متخصصان منطقه خود کنید. از طریق اینترنت رزومه انواع مشاوران را بخوانید. برای اطلاعات بیشتر در مورد روشهای درمانی ترجیحی و نحوه تعامل آنها با مشتری، با ارسال نامه الکترونیکی اطلاعات بگیرید.

یکی دیگر از انواع مشاوره ها، به ویژه برای انواع خفیف افسردگی که باید در نظر گرفت، درمان آنلاین است. در چند سال گذشته محبوبیت درمان آنلاین افزایش یافته است و در همه گیری کنونی به طور قابل توجهی تسریع شده است.

افسردگی چیست؟

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی می باشد. بیشتر افراد اولین دوره افسردگی را در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست سالگی تجربه می کنند.

علائم افسردگی در افراد مختلف متفاوت است. جنس، فرهنگ یا سن شخصی ممکن است نحوه افسردگی را تغییر دهد. با این وجود بیشتر اشکال افسردگی شامل این علائم رایج است:

 • گریه های مکرر و ناراحتی ها
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • خواب زیاد یا خیلی کم
 • اضطراب
 • عصبانیت
 • دشواری در لذت بردن از فعالیتهایی که قبلاً دوست داشتید
 • بیماری های جسمی غیرقابل توضیح مانند سردرد یا درد عضلانی
 • مشکل در تمرکز
 • تغییر در وزن یا عادات غذایی
 • افکار خودکشی

فرد مبتلا به افسردگی احتمالاً در کنار آمدن با استرس های روزانه مشکل دارد. بعضی اوقات ساده ترین فعالیت ها – بلند شدن از رختخواب، استحمام و لباس پوشیدن  غیرممکن است. چنین مبارزاتی ممکن است باعث احساس ناتوانی یا تنها بودن در افراد شود. حتی وقتی اتفاق خوبی می افتد، افسردگی می تواند احساسات منفی را ایجاد کند.

افراد مبتلا به افسردگی اغلب احساس خشم، شرم و تحریک می کنند. بعضی اوقات این احساسات می توانند در بدن به صورت درد یا حالت تهوع ظاهر شوند. این احساسات همچنین می تواند به گریه منجر گردد.

در مواقع دیگر، افسردگی باعث می شود افراد از نظر احساسی “بی حس” شوند. برای افراد معمول است که احساس می کنند گویی هرگز انرژی ندارند. در موارد شدید، ممکن است شخص برای زندگی یا مرگ اهمیتی قائل نشود.

مشاوره افسردگی چیست

معرفی علائم افسردگی در جلسات مشاوره افسردگی

در اینجا برخی از شایعترین علائم افسردگی ذکر شده است. البته برخی افراد علائمی کاملاً منحصر به فرد دارند که روان درمانگر در جلسات مشاوره افسردگی می تواند به این افراد در جهت شناسایی عوامل، کمک بسیاری نماید.

مشکل در تصمیم گیری: وقتی افسرده هستید، تصمیم گیری حتی ساده نیز بسیار دشوار است. چیزهای کوچکی که به طور معمول به آنها فکر نمی کنید سخت می شوند به طور مثال نمی توانید تصمیم بگیرید که صبحانه تخم مرغ آب پز میل نمایید یا یک لیوان آب میوه به همراه نان.

مشکلات جسمی غیرقابل توضیح: مواردی مانند درد مزمن و معده درد بدون دلیل جسمی می تواند نشانه افسردگی باشد.

تحریک پذیری تحریک و خلق و خوی تحریک پذیر: علامت شایع افسردگی خصوصاً در کودکان و نوجوانان است.

احساس مداوم غم و اندوه: احساس خرد کننده غم و اندوه که بعد از دو هفته از بین نرود، می تواند نشانه افسردگی باشد. همه افراد گاه و بی گاه احساس غم می کنند، با این حال، با افسردگی، احساس غم و اندوه مانع انجام کارهایی می شود که به طور معمول انجام می دهید، مانند رفتن به محل کار.

ایزوله سازی اجتماعی: افسردگی می تواند باعث شود شما از دوستان و خانواده جدا شوید. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است دور و منزوی به نظر برسند.

احساس ارزشمندی فلج شده: افسردگی باعث می شود ارزش شخصی کاهش یابد.

خستگی هنگامی که افسرده هستید: حتی یک اعمال جزئی نیز می تواند باعث خستگی مفرط شود. افسردگی حتی باعث می شود حتی صبح از تخت خارج نشوید.

علاقه ای به فعالیتهای لذت بخش ندارید: با افسردگی، دیگر اهمیتی برای انجام فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید، ندارد.

افزایش یا کاهش وزن قابل توجه: آیا اخیراً وزن زیادی از دست داده اید؟ شاید دیگر از خوردن غذا لذت نبرید. کمبود اشتها در افسردگی شایع است، که می تواند باعث کاهش وزن شود. برعکس، افسردگی می تواند باعث پرخوری برخی از افراد شود و منجر به افزایش وزن گردد.

بی قراری یا تحریک: افسردگی گاهی باعث تحریک و بی قراری می شود. این احساسات می تواند آرامش و قطع خواب را سخت کند.

سستی عقب ماندگی روانی و حرکتی یکی از نشانه های افسردگی است. عقب ماندگی روانی و حرکتی می تواند باعث کندی حرکت فرد نسبت به حالت طبیعی شود. ممکن است انجام کارها بیشتر طول بکشد. عقب ماندگی روانی و حرکتی همچنین می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد، همچنین باعث می شود فرد کندتر صحبت کند.

معرفی عوامل بیماری در جلسات مشاوره افسردگی

افسردگی می تواند توسط بدن یا شرایط فرد ایجاد شود. بعضی اوقات می تواند مخلوطی از هر دو باشد.

اکثر متخصصان بهداشت روان موافقند که شیمی مغز نقش عمده ای در افسردگی دارد. مغز دارای مواد شیمیایی به نام دوپامین و سروتونین است. این مواد شیمیایی بر توانایی ما در احساس لذت و رفاه تأثیر می گذارد. اگر مغز به اندازه کافی از این مواد شیمیایی استفاده نکرده، یا اگر آنها را به درستی پردازش نکند، می تواند افسردگی ایجاد نماید.

همانطور که شیمی مغز می تواند زندگی را تحت تأثیر قرار دهد، زندگی نیز می تواند باعث تغییراتی در مغز شود. هر رویداد استرس زا یا آسیب زایی می تواند در افسردگی نقش داشته باشد. عوامل شایع شامل طلاق، بی ثباتی مالی، بیماری مزمن، انزوای اجتماعی، قلدری و خشونت خانگی است.

افسردگی را نباید برای روند عادی ناشی از دست دادن افراد اشتباه گرفت. غم و اندوه پس از از دست دادن طبیعی است و معمولاً با گذشت زمان از بین می رود. اما علائم افسردگی پایدار بوده و کمتر با هر فکر خاصی مرتبط است.

در جلسات مشاوره افسردگی، بعضی اوقات فوراً مشخص می شود که علت چیست، اما در بعضی مواقع دلیل واضحی وجود ندارد. ممکن است شما چیزی یا شخصی را از دست داده باشید، یا ممکن است ناشی از ناامیدی باشد. معمولاً بیش از یک دلیل وجود دارد که به افسردگی مبتلا می شوید و این دلایل از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

دلایل عمده ایجاد افسردگی عبارتند از:

حوادث ناراحت کننده زندگی

حوادث ناراحت کننده زندگی می تواند ما را متضرر کند. طلاق، مشکلات خانوادگی یا از دست دادن شغل در زندگی ما مهم است که می تواند روحیه ما را تغییر دهد.

داغدار شدن

از دست دادن عزیزان نیز می تواند خطر دچار شدن به افسردگی را افزایش دهد. همیشه فقط ضرر نیست که باعث افسردگی می شود، بلکه روشی که با آن مقابله می کنیم نیز مهم است. اگر غمگین نشوید یا احساسات خود را به درستی ابراز نکنید، این احساسات می توانند ایجاد شوند و به افسردگی کمک کنند.

تجربیات دوران کودکی

تجربیات کودکی شما می تواند در زندگی بزرگسالی بر شما تأثیر بگذارد. اگر مورد آزار جسمی، تعرض و یا آزار روحی قرار گرفتید، یا اینکه به شما آموختند که با مشکلاتی که وارد زندگی شما می شود کنار بیایید، می تواند با بزرگ شدن شما را دچار مشکل کند.

عصبانیت

«عصبانیت منجمد» اصطلاحی است که ارتباط نزدیکی با افسردگی دارد. ممکن است چیزی را تجربه کرده باشید که باعث عصبانی شدن شما شود، اما در آن زمان نمی توانستید احساسات خود را به درستی بیان کنید. این نوع عصبانیت سرکوب می شود؛ در نتیجه در آینده منجر به افسردگی خواهد شد.

درمان عصبانیت در مشاوره افسردگی

موقعیت

احساس اینکه تنها هستید، استرس دارید، از نظر جسمی خسته شده اید و یا کسی نیست که با او صحبت کنید. همه می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

الکل

نوشیدن مداوم و زیاد الکل باعث می شود شما مستعد ابتلا به افسردگی شوید.

بیماری جسمی

برخی از انواع بیماری های جسمی می توانند نحوه عملکرد مغز را تغییر داده و باعث افسردگی شوند. چنین شرایطی عبارتند از:

 • مشکلات هورمونی، به عنوان مثال تیروئید کم کار
 • عفونت های ویروسی، به عنوان مثال تب غده یا آنفلوانزا (در افراد جوان شیوع دارد)
 • بیماری های دردناک یا ماندگار، به عنوان مثال آرتروز
 • شرایط تهدید کننده زندگی، به عنوان مثال بیماری قلبی و سرطان

انواع افسردگی

در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، هشت نوع اصلی افسردگی ذکر شده است. هر زیرگروه معیارهای خاص خود را برای شدت ، مدت زمان، تغییرات خلقی و رفتار دارد. زیرگروه ها عبارتند از:

اختلال در نظم خلقی : به طور کلی در کودکان و نوجوانان در سنین 6 تا 18 سالگی تشخیص داده می شود. این حالت شامل مزاحمت های مزاجی مکرر است که برای سن یا شرایط کودک مناسب نیستند.

افسردگی اساسی: شایع ترین زیرگروه افسردگی است. علائم معمولاً شدید است و زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار می دهد.

افسردگی مداوم یا دیستیمیا: خلقی افسرده که بیش از دو سال ادامه دارد.

دیس فوریا قبل از قاعدگی: علائم یک هفته قبل از پریود ظاهر می شود، سپس بعد از قاعدگی به حداقل می رسد.

افسردگی ناشی از مواد یا دارو: افسردگی که در حین یا بلافاصله پس از قرار گرفتن فرد در معرض ماده ای رخ می دهد. همچنین ممکن است در حین ترک رخ دهد.

افسردگی مربوط به بیماری پزشکی دیگر: افسردگی ناشی از اثرات فیزیولوژیکی بیماری پزشکی دیگر.

سایر اختلالات افسردگی مشخص شده: این تشخیص زمانی اعمال می شود که کسی علائم افسردگی داشته باشد، اما آنها شرایط زیر گروه دیگری را ندارند. یک پزشک کلینیکی دلیل عدم موفقیت این بیماری را مشخص می کند.

گاهی ممکن است فرد علائم کافی نداشته باشد، یا دوره افسردگی خیلی کوتاه باشد.

افسردگی مشخص نشده: این تشخیص زمانی استفاده می شود که علائم افسردگی معیارهای کامل برای یک نوع خاص را برآورده نکند. ممکن است یک پزشک بالینی از این تمایز استفاده کند که اطلاعات کافی برای تشخیص خاص (مانند اتاق اورژانس) را نداشته باشد.

با افزودن مشخص کننده ها می توان زیرگروه های افسردگی را با جزئیات بیشتری توصیف کرد. یک زیرگروه افسردگی ممکن است با این موارد مشخص شود:

الگوی فصلی: علائم افسردگی فقط در یک زمان مشخص از سال رخ می دهد.

شروع: هنگامی که علائم در حین بارداری یا بلافاصله پس از زایمان بروز می کند.

پریشانی مضطرب: از جمله نگرانی و بی قراری.

کاتاتونیا: حرکات عجیب یا کمبود حرکت.

ویژگی های مختلط: مانند افزایش انرژی و عزت نفس.

ویژگی های مالیخولیایی: مانند از دست دادن لذت، کاهش وزن و احساس گناه بیش از حد.

ویژگی های غیرمعمول: مانند واکنش خلق و خو، افزایش وزن و پرخوابی

ویژگی های روان پریشی: مانند اوهام و توهم

مباحث روانشناختی برجسته

افسردگی می تواند به تنهایی یا سایر نگرانی های مربوط به سلامت روان رخ دهد. وقتی افسردگی در کنار تشخیص دیگری ظاهر می شود، شرایط “همراه” نامیده می شود.

از بین تمام نگرانی های بهداشت روان کودکان، DMDD بیشترین میزان بهبودی را با سایر تشخیص های بهداشت روان دارد. غالباً با رفتارهای مخالف و سرکش همپوشانی دارد. افسردگی اساسی می تواند همراه با سو مصرف مواد مخدر، رفتار وسواسی و حملات وحشت باشد. کسانی که افسردگی مداوم دارند بیشتر در معرض خطر اضطراب و سو مصرف مواد قرار خواهند گرفت. افسردگی ناشی از مواد یا دارو می تواند همراه با پارانویا، اعتیاد به قمار و شخصیت ضد اجتماعی باشد.

در مورد افسردگی مربوط به بیماری پزشکی دیگر، مسائل بهداشتی ذاتاً بخشی از تشخیص است. با این حال، افراد مبتلا به این نوع افسردگی لزوماً مستعد ابتلا به سایر مسائل بهداشت روان نیستند. افراد مبتلا به بیماری می توانند افسردگی را تجربه کنند که ارتباطی با تشخیص پزشکی آنها ندارد.

افسردگی با انواع سو مصرف مواد، به ویژه الکل همراه است. افراد ممکن است برای مدیریت علائم افسردگی مانند بی خوابی خوددرمانی کنند. افراد دیگر، به ویژه نوجوانان، ممکن است از مواد به عنوان بخشی از رفتار جستجوی احساس استفاده کنند. حتی اگر داروها کوتاه مدت تسکین دهنده باشند، سو مصرف مواد می تواند به مرور آسیب جدی وارد کند. برخی از مواد مانند الکل حتی می توانند علائم افسردگی را بدتر نمایند.

افسردگی در مردان و زنان

افسردگی در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده می شود. برخی از محققان حدس می زنند این به این دلیل است که مردان کمتر به دنبال درمان می روند.

تقریباً از هر 5 زن در ایالات متحده 1 زن در دوره ای از زندگی خود افسردگی را تجربه می کند. به گفته اعضای عضو ACA، لورا هنسلی چوئات، دانشیار دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در باتون روژ، این امر عمدتاً به دلیل عوامل هورمونی نیست. وی اضافه می کند که این شکاف شدید جنسیتی تا زمان بلوغ ظاهر نمی شود و پس از یائسگی از بین می رود.

برخی از مردان معتقدند که صحبت درباره احساسات آنها باعث می شود “ضعیف” یا “غیر مردانه” به نظر برسند، بنابراین از درمان پرهیز می کنند. محققان همچنین معتقدند که افسردگی در مردان کمتر تشخیص داده می شود؛ زیرا علائم آن‌ها متفاوت است.

مردان مبتلا به افسردگی بیشتر از غم و اندوه، دچار علائمی همچون مشکلات خواب و علائم خستگی هستند. مردان اغلب از طریق رفتارهای فرار مانند مشروبات الکلی یا امور جنسی مقابله می کنند.

زنان مبتلا به افسردگی بیشتر اقدام به خودکشی می کنند. آنها همچنین به احتمال زیاد اشکال خاصی از افسردگی مانند دیسفوریای قبل از قاعدگی را تجربه خواهند کرد. PMD زمانی است که کسی علائم افسردگی شدید را قبل از عادت ماهیانه تجربه می کند. با شروع قاعدگی علائم بهبود می یابد. حتی ممکن است در بقیه دوره قاعدگی از بین بروند.

وی توضیح می دهد: “هیچ اختلاف جنسیتی بین دختران و پسران تا حدود 12 سالگی وجود ندارد.” “سپس، با شروع بلوغ و اختلاف های جنستی ، [افسردگی] در دختران افزایش می یابد. به ویژه اینکه بلوغ یک دوره آسیب پذیر است. “

در واقع ، بین سنین 12 تا 15 سال، میزان افسردگی در دختران سه برابر می شود، از حدود 5 درصد به 15 درصد از دختران افزایش می یابد.

چوات ادامه می دهد: “دختران به طور همزمان چندین عامل استرس زا را تجربه می کنند.” “آنها دوران بلوغ را پشت سر می گذارند، در حال تغییر مدارس هستند [از مدرسه ابتدایی به مدرسه راهنمایی می روند] ، آنها مجبورند با روابط عاشقانه کنار بیایند … بنابراین همه چیز یک باره آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.”

افسردگی در زنان و مردان

چوئت می گوید دخترانی که زود بلوغ را پشت سر می گذارند حتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند، به این دلیل که بلوغ جسمی در حال ظهور است که آنها را اغلب به سمت موقعیت هایی سوق می دهد که از نظر احساسی آماده نیستند مانند اینکه پسران بزرگتر به آنها علاقه جنسی پیدا کنند. وی توضیح می دهد که این دختران همچنین ممکن است توسط دانش آموزان مسن تر جذب شوند و آنها را ترغیب به آزمایش مواد مخدر و الکل کنند، که این امر آنها را برای افسردگی آماده می کند.

چوات خاطرنشان كرد: عامل دیگر در اوایل فاصله جنسیتی با افسردگی این است كه دختران بیشتر از پسران به روابط اهمیت می دهند. او می گوید: “این مسئله مهم دیگری است [به عنوان سن بلوغ]” “آنها نسبت به اخلال در روابط خود حساس ترند، مانند دعوا با دوستان یا دعوا با شرکای عاشقانه.”

سپس تغییر ماهانه هورمونی وجود دارد که دختران و زنان با دوره قاعدگی مواجه می شوند.

از آنجا که زنان به احتمال زیاد روابط را به عنوان اساسی در بهزیستی عاطفی خود می دانند، روابط بین فردی حمایتی می تواند به آنها کمک کند تا با جنبه های عاطفی گذارها کنار بیایند. برعکس، درگیری بین فردی ممکن است احساس اضطراب یا افسردگی را تشدید کند . بنابراین، شناسایی عوامل منفی و مثبت بین فردی در زندگی یک زن می تواند برای درمان افسردگی ضروری باشد.

افسردگی در کودکان

حدود 2٪ کودکان 6 تا 12 سال مبتلا به افسردگی هستند. این میزان برای نوجوانان به حدود 7 درصد می رسد. برآوردها می گویند تا 60٪ از جوانان مبتلا به افسردگی تحت درمان نیستند.

برخی از کودکان ممکن است ناهنجاری های شیمیایی مغز را از والدین خود به ارث ببرند. این ناهنجاری ها باعث می شود بچه ها در افسردگی با والدین خود مشترک باشند. اگر افسردگی یک بزرگسال بر والدین او تأثیر بگذارد، کودک ممکن است رفتارها و نگرش های خاصی را بیاموزد و ممکن است به عنوان پاسخ به استرس دچار افسردگی شوند.

اجرای انواع روش های درمان در جلسات مشاوره افسردگی

یکی از دلایل عمده استفاده از خدمات مشاوره افسردگی، آگاهی از روش های درمانی است.

طیف وسیعی از درمان های موثر برای افسردگی وجود دارد. طبق انجمن روانپزشکی آمریکا تقریباً 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به افسردگی با درمان بهبود قابل ملاحظه ای را تجربه می کنند. برای اکثر افراد مبتلا به افسردگی، درمان معمولاً شامل ترکیبی از درمان ها از جمله دارو و روان درمانی است.

هزاران تحقیق انجام شده است که بررسی کرده اند چه عواملی در درمان افسردگی موثر است. درمان های زیر مبتنی بر شواهد است که به نظر می رسد در کمک به افراد مبتلا به افسردگی موثر هستند.

1. دارودرمانی

چندین نوع مختلف دارو وجود دارد که برای درمان افسردگی استفاده می شود. در اینجا متداول ترین موارد ذکر شده است:

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

 این مورد از اولین داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی بوده است. آنها شامل پروتریپتیلین (ویواکتیل)، دسیپرامین (نورپرین) و ایمی پرامین (توفرانیل) هستند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می تواند برای برخی افراد بسیار موثر باشد. با این حال، آنها تمایل به ایجاد عوارض جانبی شدیدتری نسبت به برخی از داروهای ضد افسردگی جدید دارند. بنابراین، آنها به طور معمول برای افرادی که بهبود علائم با داروهای ضد افسردگی جدید را تجربه نمی کنند، استفاده می شود.

مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین

این نوع داروها اغلب برای افسردگی تجویز می شوند. آنها بی خطرتر قلمداد می شوند و عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ایجاد می کنند. SSRI ها شامل سرترالین ، فلوکستین و سیتالوپرام هستند.

بازدارنده های مونوآمین اکسیداز

این داروها معمولاً مخصوص افرادی است که با سایر روش های درمانی بهتر نمی شوند. این داروها که شامل فنلزین و ترانیل سیپرومین هستند، می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. آنها می توانند باعث تداخلات مهلک با برخی مکمل ها و غذاهای خاص مانند شراب و ترشی شوند. بنابراین، آنها به یک رژیم غذایی سخت نیاز دارند. MAOI ها برای برخی از افراد موثر هستند و در صورت عدم اثر سایر داروها، تسکین می بخشند.

زولرسو (برکسانولون)

سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، اخیراً داروی جدیدی را برای افسردگی پس از زایمان  تصویب کرده است. این دارو، زولرسو (برکسانولون) باید به صورت وریدی در یک مرکز بهداشتی درمانی معتبر تزریق شود. این به طور خاص برای درمان افسردگی پس از زایمان در زنان بزرگسال تأیید شده است. زولرسو اولین دارویی است که به طور خاص توسط FDA برای PPD تأیید شده است.

اسپراواتو (اسکتامین)

 اسپراواتو اسپری بینی است که اخیراً توسط FDA برای افسردگی نیز تأیید شده است. این دارو برای درمان افسردگی مقاوم به کار می رود که به سایر درمانها پاسخ نداده است. این دارو مربوط به کتامین است، دارویی که در برخی موارد وجود دارد.

درمان دارویی افسردگی

داروهای فوق تنها تعدادی از داروهای ضد افسردگی موجود در افسردگی است. همانطور که می بینید، داروهای جدید دائماً به بازار می آیند. پزشک به شما کمک می کند داروهای مناسب خود را پیدا کنید.

2. روان درمانی

روان درمانی یک درمان موثر برای دارو است و تحقیقات از این امر پشتیبانی می کند. در حقیقت، در طولانی مدت، درمان بهتر از داروها عمل می کند  و مقرون به صرفه است. نکته اصلی یافتن یک درمانگر خوب است. برای یافتن یک درمانگر خوب ، به دنبال شخصی بگردید که:

 • قابل اعتماد است
 • مهارت های بین فردی خوبی دارد
 • امید و خوش بینی را ارائه می دهد
 • نظارت بر پیشرفت
 • انعطاف پذیر است و مایل است در صورت عدم درمان تغییر کند
 • به تحقیق تکیه می کند
 • از طریق توسعه حرفه ای بهبود می یابد

انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد. همه آنها هدف یکسانی دارند و این به شما در درک افسردگی، یادگیری روشهای کنار آمدن کمک خواهد کرد. در اینجا برخی از متداول ترین انواع روش های درمانی وجود دارد:

درمان فردی

 یکی از رایج ترین انواع درمان های فردی، درمان شناختی رفتاری یا CBT است. این روش درمانی شامل تغییر الگوهای فکری و رفتاری است که به افسردگی کمک می کند. شما می توانید روش های سالم تری برای کنار آمدن با علائم خود بیاموزید.

زوج درمانی

 افسردگی می تواند روابط را تحت تأثیر قرار دهد. زوج درمانی یا رابطه درمانی به تأثیری که افسردگی بر روابط فرد دارد، کمک می کند.

خانواده درمانی

 خانواده درمانی به بررسی پویایی خانواده که به افسردگی کمک می کند، می پردازد و اعضای خانواده را در شناسایی راه هایی برای حمایت از عزیزانشان که دچار افسردگی هستند راهنمایی خواهد کرد.

گروه درمانی

 گروه درمانی می تواند به شما کمک کند تا از دیگر افرادی که از همین مسئله رنج می برند، در مورد افسردگی خود بینش پیدا کنید.

3. استراتژی های خودیاری برای افسردگی

افسردگی اختلال نیست که بتوانید به تنهایی درمان کنید. استراتژی های خودیاری مکمل خوبی برای درمان و داروهای افسردگی است. تغییر برخی از عادت های ساده سبک زندگی می تواند به شما کمک کند تا به طور طبیعی با افسردگی مبارزه نمایید. در اینجا برخی از بهترین درمان های خودیاری برای افسردگی آورده شده است.

ورزش منظم

ورزش یک درمان طبیعی عالی برای افسردگی است. ورزش مواد شیمیایی به نام اندورفین را افزایش داده و به تقویت روحیه کمک می کند. مشخص شده است که ورزش منظم، حداقل دو تا سه بار در هفته، به کاهش علائم افسردگی کمک خواهد کرد.

خواب خوب

افسردگی اغلب از بسیاری جهات بر خواب تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است کم یا زیاد بخوابند. برای به حداقل رساندن تأثیر افسردگی بر روی خواب، اطمینان حاصل کنید که شرایط بهداشتی خوبی را رعایت می کنید. به طور مثال هر شب سر ساعت بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. در طول روز از چرت زدن خودداری کنید. استفاده از وسایل الکترونیکی را حدود یک ساعت قبل از خواب متوقف کنید.

رژیم غذایی سالم

فارغ از آنچه برخی از پست های وبلاگ آنلاین ادعا می کنند، هیچ رژیم یا غذایی خاصی وجود ندارد که افسردگی را تسکین دهد. با این حال، بهتر است به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید. تحقیقات تأیید کرده است که رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه ها و غلات کامل با کاهش خطر ابتلا به افسردگی همراه است در حالی که رژیم غذایی با غذاهای فراوری شده، لبنیات پرچرب و مصرف کم میوه و سبزیجات تازه با افزایش همراه است. یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که افسردگی باعث رفتار ناسالم در غذا خوردن می شود. دلیل دیگر این است که رژیم غذایی بر تمام جنبه های سلامتی از جمله بهزیستی ذهنی تأثیر می گذارد.

درمان افسردگی

کمک از گروه های حمایتی

حمایت اجتماعی، بخش مهمی برای غلبه بر افسردگی است. افسردگی و اختلال دو قطبی، از نظر ماهیت، بیماری های جدا کننده هستند. ارتباط با دیگران که می تواند ارتباط برقرار کند می تواند گام مهمی در جهت پرورش یک زندگی سالم تر باشد.

کمک از روان درمانگرها

اولین قدم برای کمک به افسردگی یافتن یک درمانگر است. در این خصوص می توانید از دکترفکر جهت یافتن درمانگرهای مجرب کمک بگیرید.

روش های مدرن در درمان افسردگی

این روزها با پیشرفت هر چه بیشتر علم، روش های درمانی جدیدی نیز برای انواع بیماری ها یافت می شود. درمان افسردگی نیز هر روز با ابعاد تازه ای رو نمایی می شود که ما در ادامه قصد داریم برخی از آن ها را به شما معرفی کنیم. برای اطلاعات به روز در این زمینه، پیشنهاد می کنیم در جلسات مشاوره افسردگی شرکت نماید.

بت پترسون، یک مشاور حرفه ای دارای مجوز با یک عمل خصوصی در دنور، از ترکیبی التقاطی از شیوه های ذهن آگاهی، اپی ژنتیک و در بعضی موارد، حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم برای کمک به مشتریان مبتلا به افسردگی و اضطراب استفاده می کند.

افسردگی و اضطراب نیز دارای یک مولفه اساسی روانشناختی هستند، یعنی اینکه مردم را از زندگی در لحظه کنونی دور می کند. افراد مبتلا به اضطراب به طور مداوم نگران آینده بوده، در حالی که افراد مبتلا به افسردگی غالباً روی آنچه در گذشته اتفاق افتاده است تمرکز می کنند.

اگرچه او از روش های اساسی یکسانی برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می کند ، پترسون می گوید تشخیص آنچه مشتری ها با خود می گویند، یعنی همان زمزمه های درونی، ضروری است. به عنوان مثال، او می گوید افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، از خود می پرسند که چرا من؟! از طرف دیگر، افرادی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، تمایل دارند از عباراتی استفاده کنند که نشانگر ترس از وقایع آینده است، مانند “من واقعاً نگرانم که چه اتفاقی می افتد …”

پترسون به مشتریان خود کمک می کند تا تشخیص دهند که افکار منفی یا اضطراب آور دارند. او همچنین به آنها تکالیف می دهد و به آنها می آموزد که توجه خود را در مورد توجه خود متمرکز کنند. پترسون همچنین تجسم را به عنوان ابزاری برای “بازگرداندن آنها به بدن” و خارج شدن از چرخه ثابت افکار منفی آموزش می دهد. مشتریان روش هایی مانند “مراقبه درخت” را یاد می گیرند که در آن آنها خود را مانند درختی تصور می کنند که از زمین رشد می کند و شاخه هایش جوانه می زند. تکنیک دیگری که وی به کار می برد، این است که مشتری ها نفس بکشند و در حالی که می بینند از پاهایشان نفس می کشند، نفس بکشند. پترسون همچنین با مشتری های خود مراقبه می کند و به آنها می آموزد به جای اینکه همیشه در سرشان زندگی کنند، بر تنفس خود تمرکز کرده و بدن را متمرکز نمایند.

بهبود افسردگی

یکی دیگر از تکنیک های ذهن آگاهی به عنوان مراقبه رانندگی شناخته می شود. پترسون به مشتریان خود می گوید: “هنگامی که در ماشین هستید، رانندگی کنید.” “رادیو و تلفن همراه خود را خاموش کنید و جاده را حس کنید. وقتی به تابلوی توقف رسیدید، توقف کنید و متوجه شوید که در حال رانندگی هستید یا یک لیست خرید دارید. ” پترسون توضیح می دهد، با گذشت زمان، این ابزار به مشتری کمک می کند تا از افکار خود آگاهی بیشتری پیدا کرده و در هنگام نشخوار کردن یا گفتگوی منفی با خود تشخیص دهد. او می گوید، هنگامی كه مشتری ها شروع به شناختن الگوهای فكر منفی می كنند، می توانند از تجسم یا سایر روش های آگاهی بخشی استفاده نمایند.

در جلسات مشاوره افسردگی پترسون می گوید، مشتریان معمولاً از داشتن اضطراب یا افسردگی احساس شرم می كنند و به خود می گویند كه باید بسیار ضعیف باشند تا در معرض این بیماری قرار بگیرند. وی با آنها درباره اپی ژنتیک یا تغییرات شیمیایی که ژنوم فرد را تغییر می دهد و بر بیان ژن های خاص تأثیر می گذارد، صحبت می کند. برخی از محققان معتقدند که تجربیات زندگی می تواند باعث این تغییرات شود و می توان تغییرات را از نسلی به نسل دیگر منتقل نماید.

این فرد برای مشتریان مبتلا به افسردگی مرتبط با تروما، از EMDR به عنوان بخشی از درمان استفاده می کند. EMDR که توسط روانشناس فرانسیس شاپیرو ساخته شده است، برای کاهش ناراحتی عاطفی ناشی از خاطرات آسیب زا، از تحریک دو طرفه یا تحریک در هر طرف بدن استفاده می کند. پترسون، که از زنگ های دستی همراه با مشتری های خود استفاده می کند، توضیح می دهد که رایج ترین روش EMDR از حرکت چشم استفاده کرده، اما همچنین می تواند از طریق محرک های فیزیکی مانند زنگ یا ضربه زدن انجام شود.

استراتژی کلی پترسون در درمان افسردگی و اضطراب استفاده از تکنیک های خودآگاهی برای کمک به مشتریان برای فرار از افکار و احساساتی است که مانع آنها می شود. وی می گوید، پس از اینكه مشتری ها یاد بگیرند صحبت منفی در مورد خود نداشته باشند، می توانند از ابزارهای دیگری كه به آنها داده است مانند مراقبه و تجسم استفاده كنند تا در نهایت افكار منفی و اضطراب یا افسردگی همراه آنها را از بین ببرند.

تعادل مغز

لوری راسل چاپین معتقد است که مشاوره عصبی، که مشاوره سنتی را با درک چگونگی تأثیر ساختار و عملکردهای مغز بر رفتار و احساسات ترکیب می کند، می تواند موثرترین درمان را برای افسردگی و اضطراب ارائه دهد.

در جلسات مشاوره افسردگی وی توضیح می دهد، در مشاوره عصبی، به مشتریان در مورد ساختار مغز و فرآیندهای شیمیایی و نحوه تأثیر آنها بر احساسات فرد آموزش داده می شود. سپس مشتریان می آموزند که می توانند برخی از این فرایندها را از طریق نوروتراپی تغییر دهند.

عصب درمانی هر چیزی است که هر یک از سلولهای عصبی ما را تغییر می دهد یا باعث تغییر در نورون می شود. این می تواند یک مشاوره افسردگی باشد.

راسل چاپین، عضو ACA، مشاوره افسردگی را با ارزیابی کامل مشتری شروع می کند. از آنجا که وی در جستجوی عوامل عصبی و فیزیولوژیکی است، ارزیابی های وی عناصری مانند سابقه پزشکی مشتری تا پایان تولد را پوشش می دهد. به عنوان مثال، در جلسات مشاوره افسردگی راسل چاپین می خواهد بداند که آیا در هنگام تولد مشتری ضربه ای مانند کمبود اکسیژن یا استفاده از پنس وجود دارد. راسل چاپین، که همچنین استاد آموزش مشاور در دانشگاه بردلی در پئوریا و مدیر مرکز تحقیقات مشترک مغز دانشگاه است، او در جلسات مشاوره افسردگی توضیح می دهد که این جزئیات به کشف منابع احتمالی بی نظمی مغز یا تغییر ناسالم در فعالیت مغز کمک می کند. وی اظهار داشت، این بی نظمی در قلب مشکلات روانی مشتری است.

به عنوان مثال، او می گوید، افسردگی مربوط به عدم تقارن پیشانی است .وضعیتی که در آن لوب پیشانی سمت چپ، که با تأثیر مثبت و حافظه همراه است، از کار افتاده می افتد. وی اضافه می کند، در موارد اضطراب، لوب پیشانی راست معمولاً فعالیت بیش از حد دارد.

در جلسات مشاوره افسردگی راسل چاپین می گوید، این بی نظمی در امواج مغزی مشتری دیده می شود و از طریق نوروفیدبک قابل درمان است. این فرایند با الکتروانسفالوگرام اولیه آغاز می شود، که در آن تنظیم مغز در تنظیم نامنظم مغز و عدم تعادل متعادل امواج مغزی مشخص می شود.

راسل-چاپین می گوید، جلسات نوروفیدبک برای تغییر فعالیت خاص موج مغزی طراحی شده است. “در طول جلسه، [دستگاه الکتروانسفالوگرافی] امواج مغزی مشتری را ردیابی می کند. متخصص مغز و اعصاب آستانه بالینی مورد نیاز را تعیین کرده  و هنگامی که EEG فعالیت موج مغز مورد نظر را نشان می دهد، مغز با موسیقی یا فعالیت ویدئویی “پاداش می گیرد”. ” “به عنوان مثال، یک مشتری مبتلا به افسردگی ممکن است یک ناحیه پیشانی چپ کم کار کند یا آلفا کافی نداشته  و یک قسمت جلویی سمت راست بیش از حد فعال شود.

برای موثرتر شدن مشاوره افسردگی در جلسات مشاوره عصبی، راسل چاپین معمولاً با آموزش مهارتهای اساسی بازخورد زیستی از قبیل کنترل تنفس، ضربان قلب و دمای پوست به مشتریان، شروع می شود. او می گوید: “من فکر می کنم این مورد آزادی و قدرت زیادی به مردم می دهد.

راسل چاپین همچنین به اهمیت رژیم، ورزش و خواب به مشتریان تأکید می کند زیرا همه آنها تأثیر مهمی در تنظیم مغز دارند.

راسل چاپین قاطعانه بر این باور است که همه مشاوران باید با مشتریان خود یک رویکرد جامع مشابه داشته باشند. “آنچه من سعی می کنم در عمل خصوصی ام انجام دهم و به دانشجویانم یاد می دهم این است که ما اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم که این رویکرد جامع را به مشتریان آموزش دهیم و آنها می توانند بر روی سلامت آنها تأثیر بگذارند.”

کنترل افسردگی

آموزش روان محور

ونسا مک لین نیز یکی از درمانگرهای معروف برای برگزاری جلسات مشاوره افسردگی است.

ونسا مک لین در جلسات مشاوره افسردگی می گوید ، انسان ها سخت دچار افکار منفی می شوند و این چیزی است که وی به مشتریان مبتلا به افسردگی و اضطراب تأکید می کند. مک لین، LPC با گروه Westwood Group، یک تمرین گروهی در ریچموند، ویرجینیا، که انواع مختلفی از روش های درمانی را ارائه می دهد، دریافته است که آموزش به افراد در مورد فیزیولوژیک احساسات خود با آموزش روان محور مبتنی بر مغز می تواند برای درمان افسردگی و اضطراب موثر باشد. این فرد معتقد است که یادگیری و تمایل به واکنش با ترس یا غم و اندوه تا حدی از طریق بیولوژیک هدایت می شود و به کاهش شرمندگی که اغلب همراه با افسردگی و استرس است کمک می کند.

در جلسات مشاوره افسردگی، مک لین با مشتریان در مورد تاریخچه شخصی آنها و چگونگی واکنش سنتی آنها و پاسخهای منفی احساسی صحبت می کند. او به آنها کمک می کند تا درک کنند، مبارزه با افکار منفی امری طبیعی است، اما آنها می توانند یاد بگیرند که به تفسیر مجدد بپردازند یا روی این احساسات تأکید نکنند.

مک لین می گوید: “بسیاری از اوقات، مردم تمام روز را در سر خود زندگی می کنند.” وی از مشتریانی که ممکن است با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، می خواهد حواس خود را با ورزش و سایر فعالیتهایی که به نظر آنها لذت بخش است و یا به آنها حس معنا و هدف می بخشد، منحرف کنند.

وی همچنین در مورد اینکه بدن و مغز چگونه می توانند نوعی حلقه تنش ایجاد کنند با مشتریان – به ویژه افراد مبتلا به اضطراب – صحبت می کند. مک لین توضیح می دهد: “اگر بدن تنش داشته باشد، مغز فکر می کند و این چیزی اشتباه است.” “بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب نمی دانند که آرام بودن چه حسی دارد.”

برای اتصال کوتاه این حلقه، او به مشتریان روش های تنفس عمیق و شل شدن عضلانی تدریجی را آموزش می دهد. او همچنین از آنها در مورد سایر فعالیت هایی که در گذشته به آرامش آنها کمک کرده است، می پرسد.

بارداری و افسردگی

سال های باروری نیز زمان مهمی برای افسردگی در زنان است. بخشی از آن شامل مواردی مانند تصمیم گیری در مورد مادر شدن یا مادر نشدن و یادگیری بازی در خانواده، کار و زندگی است.

افسردگی در بارداری

با این حال ، بارداری به خودی خود خطر افسردگی را ایجاد می کند که مشاوران ممکن است از آن آگاه نباشند. وی توضیح می دهد که افسردگی پس از زایمان به مفهومی آشنا تبدیل شده است، اما زنان همچنین می توانند در دوران بارداری افسرده شوند. زنانی که سابقه افسردگی دارند بسیار در معرض خطر ابتلا به افسردگی مربوط به بارداری هستند. اما افسردگی قبل از زایمان می تواند علائم طبیعی بارداری مانند خستگی، کاهش اشتها و عدم تمایل به شرکت در فعالیت های لذت بخش قبلی را تقلید کند. برای کمک به تمایز بین علائم طبیعی بارداری و افسردگی، به مشاوران توصیه می شود که در صورت از بین رفتن علائم جسمی مانند حالت تهوع و خستگی، از مشتریانی که باردار هستند سوال کنند که آیا می خواهند بیرون بروند و کاری را که قبلاً انجام می دادند انجام دهند. او توضیح می دهد که بیشتر زنان باردار می گویند بله، اما کسانی که افسرده هستند به طور کلی جواب منفی می دهند.

افسردگی در دوران بارداری، چه از قبل وجود داشته باشد و چه از قبل وجود نداشته باشد، می تواند دشواری از مصرف داروهای ضد افسردگی را ایجاد کند. افسردگی درمان نشده برای مادر مضر است و تحقیقات نشان می دهد پس از تولد نوزاد ، وضعیت روحی مادر می تواند تأثیر قابل توجهی بر کودک بگذارد.

برای اطلاع از انواع مشاوره روابط عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

7 روش برای غلبه بر افسردگی بدون دارو

بسیاری از افراد نسبت به استفاده از دارو در درمان افسردگی مقاومت می کنند. به همین دلیل در جلسات مشاوره افسردگی در رابطه با راه های درمان این بیماری، بدون استفاده از دارو سوالات بسیاری پرسیده می شود. ما در ادامه قصد داریم راه های درمان افسردگی را که بدون دارو مورد استفاده قرار می گیرند. بررسی کنیم.

برای غلبه بر افسردگی، شناختن واقعیت ها کمک می کند. افسردگی یک بیماری پزشکی است و نه “تنبلی” یا پاسخ موقتی به غم طبیعی و یا دلسردی.

برخی مهارت های مثبت کنار آمدن می تواند مفید باشد. تمام تکنیک های زیر توسط تحقیقات علمی و تجویز داروها پشتیبانی می شود. مانند روانپزشکان  و این مهارت ها اغلب به عنوان بخشهای مهم درمان حتی برای بیمارانی که به مصرف داروهای ضد افسردگی ادامه می دهند توصیه می شود.

هشدار: داروهای ضد افسردگی تجویز شده خود را بدون اینکه ابتدا با ارائه دهنده پزشکی خود صحبت کنید، قطع نکنید. هر گونه سوال یا نگرانی در مورد عوارض جانبی داروها را با ارائه دهنده خود در میان بگذارید.

این مهارت های مقابله ای را هر روز تمرین کنید.

تمرین کردن مهارت هایی که در ادامه آورده شده است، می تواند به درمان افسردگی شما کمک بسیاری نماید.

مهم است که بدانید احتمالاً در ابتدا انگیزه انجام هیچ یک از آنها را نخواهید داشت؛ زیرا افسردگی به طور مکرر انگیزه را کاهش می دهد. به عبارت دیگر، بدانید که تا زمانی که نیمه کار تمام نشده است احساس بی انگیزه بودن طبیعی است.

این هفت تکنیک را می توانید با مخفف MY PEERS بخاطر بسپارید.

1. معنی: روش های کوچکی برای خدمت به دیگران پیدا کنید.

با خدمت به چیزی بزرگتر از خود، معنای شخصی خود را پیدا کنید. بخاطر بسپارید که خدمات برای شمارش لازم نیست. این را در نظر بگیرید، “موفقیت، مانند خوشبختی، قابل پیگیری نیست.

2. اهداف شما: اهداف عملی را بیابید که به شما احساس موفقیت می دهد.

بیشتر افراد هنگام صحبت در مورد اهداف احساس گناه می کنند زیرا اهداف غیرمعقول یا غیرقابل عملی را تعیین می کنند. اهدافی که تعیین می کنید باید قابل کنترل، واقع بینانه و قابل اندازه گیری باشد.

3. رویدادهای دلپذیر: برنامه ریزی فعالیت ها یا رویدادهای دلپذیر را انجام دهید.

منتظر روزی که در آن روحیه خوبی دارید، نمانید. به عنوان مثال، به خود اجازه 30 دقیقه “تعطیلات” را بدهید یا هر روز یک سرگرمی سالم را برنامه ریزی کنید. فقط به یاد داشته باشید که این فعالیت ها را با نگرش صحیح انجام دهید (نگاه کنید به نامزدی). همچنین، سپاسگزاری را تمرین کنید. وقت بگذارید و توجه کنید که چه چیزی امروز خوب اتفاق افتاده است. در این مورد داشتن یک دفترچه شکرگزاری را پیشنهاد می کنیم.

4. زندگی کنید: در زمان حال بمانید.

این عمل را بعضی اوقات ذهن آگاهی می نامند. به بهترین شکل ممکن، در حین انجام فعالیت ها سعی کنید خودتان را قضاوت نکنید. ممکن است نتوانید خود داوری را خاموش کنید، اما می توانید متوجه آن شوید و خود را به آرامی به زمان حال برگردانید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از خود شفقت بیشتری برخوردار هستند از اعتماد به نفس یا عزت نفس بالاتری نیز برخوردار خواهند بود.

5. ورزش: ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید

ورزش، پنج بار در هفته (30 دقیقه) می تواند به طور چشمگیری به خلق و خوی شما کمک کند. ورزش متوسط ​​نوعی فعالیت است که هنگام انجام آن احساس خوبی داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که نوع غذا یا نوشیدنی که می خورید بر روحیه شما تأثیر می گذارد. شما مجبور نیستید رژیم های مد جدیدی را انجام دهید، اما افرادی که به مقدار زیاد روی کربوهیدرات ها، غذاهای ناخواسته و نوشیدنی های انرژی زا مصرف کند افسرده می شود. فضیلت اعتدال را به خاطر بسپارید.

رفع علائم افسردگی

6. روابط: روی افرادی که شما را تشویق می کنند، تمرکز کنید

با افرادی تعامل داشته باشید که منجر به بالا رفتن قدرت روحی و انگیزه شما می شوند.

7. به طور منظم بخوابید: سعی کنید یک برنامه خواب منظم داشته باشید.

برخی افراد تصور می کنند اگر یک شب را تا صبح بیدار بمانند و روز بعد بخوابند، کار درستی انجام داده اند؛ در حالی که این عملی کاملاً اشتباه است و باعث تقویت و تغذیه احساس افسردگی می شود.

سعی نکنید اواخر شب وقتی مغز شما نیمه خواب است مشکلات را حل کنید.

چرا مقابله با افسردگی بسیار دشوار است؟

یکی از دلایلی که استفاده از خدمات مشاوره افسردگی توصیه می شود، سختی مقابله با این بیماری است. در جلسات مشاوره افسردگی نه تنها به شما روش های درمانی؛ بلکه روش های مقابله با افسردگی نیز آموزش داده خواهد شد.

افسردگی انرژی، امید و انگیزه شما را تخلیه می کند و برداشتن قدم هایی که به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید دشوار است. گاهی اوقات، فقط فکر کردن در مورد کارهایی که برای بهتر شدن باید انجام دهید، مانند ورزش یا گذراندن وقت با دوستان، عملی کردن این کار طاقت فرسا یا غیرممکن به نظر می رسد.

مواردی که بیشترین کمک را می کنند کارهایی هستند که انجام آنها دشوارتر است. با این حال ، یک تفاوت بزرگ بین چیزی دشوار و غیرممکن وجود دارد. در حالی که بهبودی از افسردگی سریع و آسان نیست، شما کنترل بیشتری از آنچه تصور می کنید دارید.حتی اگر افسردگی شدید و سرسختانه پایدار باشد. نکته اصلی این است که از کوچک شروع کنید.

برداشتن اولین قدم همیشه سخت ترین کار است. اما برای مثال پیاده روی یا بلند شدن و رقصیدن با موسیقی مورد علاقه خود کاری است که اکنون می توانید انجام دهید  می تواند به طور قابل توجهی خلق و خو و انرژی شما را برای چندین ساعت تقویت کند. با برداشتن گام های کوچک اما مثبت زیر روز به روز ، به زودی مه سنگین افسردگی را برداشته و دوباره احساس شادی، سلامتی و امید بیشتری خواهید کرد.

برای اطلاع از انواع مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

10 راه سریع از بین بردن افسردگی

در این قسمت قصد داریم 10 راه سریع از بین بردن افسردگی، را با شما در میان بگذاریم.

ارتباط خود را با دیگران حفظ کنید

همانطور که در موارد فوق اشاره کرده بودیم و در جلسات مشاوره افسردگی به آن اشاره می شود، داشتن ارتباط با دنیای بیرون، یکی از راه های اساسی برای درمان و از بین بردن افسردگی است. در ادامه 10 نکته را که می توانید به شما در داشتن رابطه خوب با دنیای بیرون کمک نماید، بررسی خواهیم کرد.

 • با یک نفر در مورد احساسات خود صحبت کنید.
 • با داوطلب شدن به شخص دیگری کمک کنید.
 • ناهار یا قهوه را با یک دوست بخورید.
 • شخصی را در سینما، یک کنسرت یا یک گردهمایی کوچک همراهی کنید.
 • با یک دوست قدیمی تماس بگیرید.
 • با یک دوست به تمرین پیاده روی بروید.
 • برای شام هفتگی برنامه ریزی کنید.
 • با شرکت در یک کلاس یا عضویت در یک باشگاه با افراد جدید آشنا شوید.
 • به یک روحانی، معلم یا مربی ورزشی اعتماد کنید.

کارهایی انجام دهید که احساس خوبی در شما ایجاد کند

برای غلبه بر افسردگی باید کارهایی انجام دهید که باعث آرامش و انرژی شما شود. این شامل پیروی از یک سبک زندگی سالم، یادگیری نحوه کنترل بهتر استرس، تعیین محدودیت برای آنچه قادر به انجام آن هستید و برنامه ریزی فعالیت های سرگرم کننده در روز خود است. بر روی این موضوع، در جلسات مشاوره افسردگی تاکید بسیاری می شود.

در حالی که نمی توانید خود را مجبور به تفریح ​​یا تجربه لذت کنید، می توانید خودتان را به انجام کارها وادار کنید، حتی وقتی که دوست ندارید. ممکن است تعجب کنید که وقتی در دنیا هستید، چقدر احساس بهتری دارید. حتی اگر افسردگی شما بلافاصله برطرف نشود، وقتی وقت خود را برای فعالیت های سرگرم کننده اختصاص می دهید، به تدریج احساس نشاط و انرژی بیشتری خواهید داشت.

یک سرگرمی سابق یا ورزشی را که قبلا دوست داشتید انتخاب کنید.

کنترل و جلوگیری از افسردگی

بیشتر به فکر سلامتی خود باشید

هشت ساعت بخوابید. افسردگی معمولاً شامل مشکلات خواب است. نه تنها کم خوابی، خواب بیش از حد نیز می تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی گردد. با یادگیری عادت های خواب سالم، برنامه خواب بهتری داشته باشید.

استرس را کنترل کنید

 استرس نه تنها افسردگی را طولانی و بدتر می کند، بلکه می تواند آن را تحریک کند. تمام مواردی که در زندگی شما را تحت فشار قرار می دهند مانند اضافه کار، مشکلات مالی یا روابط بدون حمایت از زندگی را مشخص کنید و روش هایی برای کاهش فشار و کنترل مجدد خود پیدا نمایید.

تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید

 یک تمرین آرامش روزانه می تواند به تسکین علائم افسردگی، کاهش استرس و تقویت احساس شادی و رفاه کمک کند. یوگا، تنفس عمیق، آرامش عضلانی پیش رونده یا مدیتیشن را امتحان کنید.

برای مقابله با افسردگی یک “جعبه ابزار سلامتی” ایجاد کنید

لیستی از کارهایی که می توانید برای تقویت سریع خلق و خوی انجام دهید را بیاورید. هرچه “ابزار” بیشتری برای کنار آمدن با افسردگی داشته باشید، بهتر است. هر روز چند مورد از این ایده ها را امتحان کنید و اجرا کنید.

 • مدتی را در طبیعت سپری کنید.
 • آنچه در مورد خودتان دوست دارید را لیست کنید.
 • کتابی خوب بخوانید.
 • یک فیلم یا نمایش تلویزیونی خنده دار تماشا کنید.
 • یک حمام گرم و طولانی انجام دهید.
 • با حیوان خانگی بازی کنید.
 • با دوستان یا خانواده خود رو در رو صحبت کنید.
 • به موسیقی گوش دهید.
 • کاری خودجوش انجام دهید.
 • ورزش کنید

وقتی افسرده هستید، حتی بلند شدن از رختخواب می تواند یک کار ترسناک باشد، چه برسد به اینکه ورزش کنید! اما ورزش یک جنگنده قدرتمند افسردگی است  و یکی از مهمترین ابزارها در زرادخانه بهبودی شما است. تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به اندازه دارو برای تسکین علائم افسردگی موثر باشد. همچنین به شما کمک می کند تا از بهبودی مجدد جلوگیری کنید.

برای داشتن بیشترین سود، حداقل 30 دقیقه ورزش در روز را در نظر بگیرید. ا 10 دقیقه پیاده روی می تواند به مدت دو ساعت روحیه شما را بهبود بخشد.

هنگامی که افسرده هستید و احساس خستگی می کنید، شروع به ورزش می تواند دشوار باشد. اما تحقیقات نشان می دهد اگر با آن ادامه دهید سطح انرژی شما بهبود می یابد. ورزش به شما کمک می کند تا احساس انرژی و خستگی کمتری داشته باشید.

تمرینات مداوم و موزون را پیدا کنید. بیشترین فواید افسردگی ناشی از ورزش موزون است – مانند پیاده روی، تمرین با وزنه، شنا، ورزش های رزمی یا رقص که در آن هر دو دست و پاها را حرکت می دهید.

آفتاب بگیرید

نور خورشید می تواند به افزایش سطح سروتونین و بهبود روحیه شما کمک کند. در صورت امکان، در ساعات روشنایی روز بیرون بروید و حداقل 15 دقیقه در روز خود را در معرض آفتاب قرار دهید. عینک آفتابی را بردارید (اما هرگز مستقیم به آفتاب خیره نشوید) و در صورت لزوم از ضد آفتاب استفاده کنید.

در استراحت ناهار خود قدم بزنید، قهوه خود را بیرون بنوشید، از یک وعده غذای تازه استفاده کنید، یا وقت خود را برای باغبانی بگذرانید.

با ورزش در بیرون از مزایای نور خورشید دو برابر کنید. پیاده روی، پیاده روی در یک پارک محلی یا گلف یا تنیس با یک دوست را امتحان کنید.

با باز کردن پرده و پرده و نشستن در کنار پنجره ها میزان نور طبیعی را در خانه و محل کار خود افزایش دهید.

اگر در جایی با آفتاب کم زمستان زندگی می کنید، سعی کنید از یک جعبه نور درمانی استفاده کنید.

تفکر منفی را به چالش بکشید

آیا احساس می کنید ناتوان هستید یا ضعیف هستید؟ اینکه اتفاقات بدی رخ می دهد و کارهای زیادی نمی توانید در این مورد انجام دهید؟ که وضعیت شما ناامید کننده است؟ افسردگی چرخش منفی روی همه چیز ایجاد می کند، از جمله نوع دید خود و انتظارات شما برای آینده.

افکار منفی خود یکی از علائم افسردگی هستند که باید درمان شوند.

تفکرات منفی اغلب، بخشی از یک الگوی تفکر مادام العمر هستند که آنقدر اتوماتیک انجام می شود شما از آن با خبر نیستید. در عوض، ترفند این است که نوع افکار منفی را که به افسردگی شما دامن می زنند، شناسایی کرده و یک تفکر متعادل تر را جایگزین آنها کنید.

مواردی که می توانند تفکرات منفی را افزایش دهند :

 • تفکر همه یا هیچ. نگاه کردن به چیزها در دسته های سیاه یا سفید، بدون هیچ حد وسطی (“اگر همه چیز عالی نباشد، من کاملاً شکست خورده ام.”)
 • تعمیم بیش از حد تعمیم از یک تجربه منفی منفرد، انتظار این که همیشه ثابت بماند.
 • فیلتر ذهنی – نادیده گرفتن رویدادهای مثبت و تمرکز بر موارد منفی. توجه به یک چیز اشتباه، به جای همه موارد درست. (“من آخرین سوال را در آزمون اشتباه گرفتم. من یک احمق هستم.”)
 • عطف به نتایج. برداشت های منفی بدون شواهد واقعی.
 • استدلال عاطفی. با اعتقاد به اینکه احساس شما واقعیت را منعکس می کند.

برای دریافت انواع مشاوره فردی بر روی لینک کلیک کنید.

مصرف کافئین را کاهش دهید

قهوه، چای، نوشابه و حتی شکلات غنی از کافئین است. خوردن مقدار کافی کافئین در صبح خوب است، اما اگر این کار را انجام دادید، بعد از ظهر کافئین مصرف نکنید تا در خواب تداخل ایجاد نکند.

اگر تمایل به کافئین دارید، سعی کنید برای جلوگیری از علائم ناخوشایند ترک کافئین، به تدریج آن را  کاهش دهید. وقتی هوس نوشابه یا فنجان قهوه می کنید، سعی کنید به جای آن برای پیاده روی کوتاه بروید.

کاهش شدت افسردگی

ویتامین D بیشتری دریافت کنید

برخی شواهد نشان می دهد که کمبود این ماده مغذی مهم می تواند در افسردگی نقش داشته باشد. اگر از طریق رژیم غذایی و سبک زندگی خود به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنید (مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب)، از پزشک خود بپرسید که آیا باید مکمل مصرف کنید.

کمبود برخی مواد مغذی می تواند در علائم افسردگی نقش داشته باشد. اگر در گذراندن وقت کافی در فضای باز وقت دشواری دارید یا اگر شرایط آب و هوایی پوشیده از هوا آفتاب را سخت می کند، ممکن است یک مکمل مفید باشد.

مدیتیشن

سعی کنید در طول روز، مدتی هر چند کوتاه را مدیتیشن داشته باشید.

این کار می تواند طیف وسیعی از اثرات مفید مانند کاهش سطح استرس را به همراه داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که مداخله ای به نام شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، می تواند در درمان افسردگی و جلوگیری از عود علائم در آینده مفید باشد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که انواع مختلف مراقبه های ذهن آگاهی نیز می توانند در درمان افسردگی موثر باشند.

انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد، اما می توانید با یک تمرین مراقبه ای ساده شروع کنید:

 • راحت بنشینید.
 • چشمانت را ببندید.
 • به طور طبیعی نفس بکشید.
 • بر احساس بدن هنگام تنفس تمرکز کنید.
 • وقتی ذهن شما سرگردان است، توجه را به سمت تنفس خود برگردانید.

به زحمات خود پاداش دهید

همه اهداف شایسته تقدیر بوده و همه موفقیت ها نیز شایسته تجلیل هستند. وقتی به هدفی رسیدید، تمام تلاش خود را برای تقدیر انجام دهید.

شاید این به نظرتان کاری خنده‌دار و یا غیر ضروری باشد؛ اما سلاحی قدرتمند برای جلوگیری از افسردگی است.

کار یا تجربه ای جدید را امتحان کنید

با انجام دادن کاری متفاوت در طول روز، می توانید نورون های مغزی خود را به چالش بکشید و شیمی مغز خود را تغییر دهید.

تحقیقات همچنین نشان می دهد انجام کارهای جدید می تواند بهزیستی کلی شما را بهبود بخشد و روابط اجتماعی شما را تقویت کند.

برای بهره مندی از این مزایا، سعی کنید یک ورزش جدید، یک کلاس خلاقانه شرکت، یا یک روش آشپزی جدید یاد بگیرید.

درمان بالینی را در نظر بگیرید

پزشک عمومی ممکن است بتواند شما را به یک درمانگر یا متخصص دیگر ارجاع دهد.

آنها می توانند علائم شما را ارزیابی کرده و به شما کمک کنند تا یک برنامه درمان بالینی متناسب با نیازهای شما ایجاد کند. این ممکن است شامل گزینه های سنتی مانند دارو و درمان یا اقدامات جایگزین مانند طب سوزنی باشد.

یافتن روش درمانی مناسب برای شما ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین درمورد اینکه چه چیزی کار می کند و چه متدی برای شما مناسب نخواهد بود، با ارائه دهنده خود صحبت کنید.

از رسانه های اجتماعی کمتر استفاده کنید

 منبع معتبری گزارش کرده اند که افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند باعث افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود. رسانه های اجتماعی می توانند اعتیاد آور باشند و ارتباط با خانواده، دوستان و حتی همکاران یک ضرورت است. این چگونگی برنامه ریزی و دعوت یکدیگر به رویدادها و به اشتراک گذاشتن اخبار مهم است.

با این حال، محدود کردن زمان شبکه های اجتماعی می تواند به جلوگیری از افسردگی کمک کند. شما می توانید این کار را انجام دهید:

 • حذف کردن همه برنامه های اجتماعی از تلفن
 • نصب برنامه های مسدود کننده مدیریت زمان استفاده
پیشگیری از تشدید افسردگی

از افراد سمی دور شوید

همه ما با آن شخصی ملاقات کرده ایم که فقط باعث می شود نسبت به خودمان احساس بدی داشته باشیم. گاهی اوقات آنها یک زورگو کامل هستند و گاهی اوقات دیگر آنها با ظرافت ما را پایین می آورند تا احساس بهتر کنند. آنها حتی ممکن است کسی باشند که از ما سواستفاده می کنند. صرف نظر از شرایط خاص، به هر قیمتی باید از افراد سمی جلوگیری شود. آنها می توانند عزت نفس ما را کاهش دهند.

یک مطالعه از سال 2012 نشان داد که روابط متقابل اجتماعی منفی با سطوح بالاتر دو پروتئین شناخته شده به عنوان سیتوکین در ارتباط است. این دو پروتئین با التهاب و همچنین افسردگی ارتباط دارند.

کنترل وزن

چاقی می تواند باعث کاهش عزت نفس شود، به ویژه هنگامی که قضاوت ها و انتقادات دیگران را اضافه کنید. طبق منبع کنترل و پیشگیری از بیماری منبع معتمد، بین چاقی و تجربه افسردگی رابطه آشکاری وجود دارد. یک بررسی ملی نشان داد که 43 درصد بزرگسالان مبتلا به افسردگی چاق هستند. علاوه بر این، بزرگسالان مبتلا به افسردگی بیشتر از افراد فاقد آن چاقی دارند.

اگر مرتباً ورزش می کنید، به اندازه کافی می خوابید و خوب غذا می خورید، حفظ وزن سالمی را نیز خواهید داشت.

 شرایط مزمن را مدیریت کنید

خطر ابتلا به افسردگی در افراد مبتلا به سایر بیماری های مزمن بیشتر است. شرایط مزمن چیزی نیست که بتوان از آن اجتناب کرد، اما در بسیاری از موارد ، می توان آنها را مدیریت کرد.

عوارض جانبی داروهای تجویزی را با دقت بخوانید

تعدادی از داروهای تجویزی مختلف می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث افسردگی شوند. قبل از استفاده از برچسب های تجویز شده، آنها را با دقت بخوانید. می توانید با پزشک خود صحبت کنید و ببینید آیا سایر داروها یا روش های درمانی می توانند وضعیت شما را بدون افسردگی به عنوان یک عارضه جانبی حل کنند.

چند دارو که می توانند باعث افسردگی شوند عبارتند از:

 • قرص های جلوگیری از بارداری
 • مسدود کننده های بتا
 • کورتیکواستروئیدها
 • ضدتشنج ها

مصرف الکل و مواد مخدر را کاهش دهید

استفاده بیش از حد از الکل و هر نوع استفاده از مواد مخدر نه تنها با خطرات بالاتر افسردگی همراه است، بلکه همچنین با خطر بالای عود افسردگی همراه خواهد بود. مصرف الکل را محدود کرده و هرگونه مصرف دارو را تا حد ممکن با اطمینان از بین ببرید.

استفاده از نیکوتین را پایین بیاورید

سیگار کشیدن و افسردگی می توانند یکدیگر را تداوم بخشند، اگرچه هر نوع نیکوتین می تواند به عنوان محرک افسردگی عمل کند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تمامی نکات مربوط به مشاوره افسردگی بپردازیم و همچنین راه های  و روش های درمان افسردگی را بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، نشانه های افسردگی و یا 10 راه سریع از بین بردن افسردگی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا مشاوره افسردگی برای درمان این مشکل مفید است؟

بله قطعاً مشاوره افسردگی برای درمان می تواند مضر باشد.

واضح ترین نشانه افسردگی که در مشاوره افسردگی گفته می شود، چیست؟

واضح ترین نشانه در هر فرد می تواند متفاوت باشد.

استفاده از خدمات مشاوره افسردگی برای چه افرادی ضروری است؟

استفاده از خدمات مشاوره افسردگی برای افرادی که زندگی عادی آن ها مختل می شودف ضروری است.

آیا مشاوره افسردگی توسط دکتر فکر نیز ارائه می شود؟

بله برای دریافت مشاوره افسردگی می توانید از دکتر فکر کمک بگیرید.

5/5 - (6 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره روابط عاطفی

مشاوره روابط عاطفی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور