راه های کنترل خشم در زنان
راه های کنترل خشم در زنان

راه های کنترل خشم در زنان + 19 تکنیک عملی

راه های کنترل خشم در زنان چیست؟ برای پاسخ به این سوال قبل از هر چیز باید دید که دلایل عصبانیت در زنان چیست و چه مواردی بیش از همه موجب بروز هیجانات منفی و عصبانیت در آن ها می شود؟ مسلما در این زمینه باید جنبه های مختلف فیزیولوژیکی، روانی و محیطی را مورد بررسی قرار داد. بدین ترتیب بهتر درک خواهیم کرد که چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

در این مقاله به طور گسترده به تمامی این موارد خواهیم پرداخت و با مناسب ترین راه های کنترل خشم در زنان آشنا می شویم. همچنین، اگر علاوه بر موضوع مورد بحث ما، با هر گونه سوالی در مورد مسائل و مشکلات خود یا عزیزانتیان مواجه شدید، می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

دلیل اهمیت راه های کنترل خشم در زنان

دلیل اهمیت راه های کنترل خشم در زنان

همه ما انسان هستیم، با هزاران احساس خوشایند و ناخوشایند که در مواقع مختلف بروز می کنند. یکی از مهم ترین این احساسات، خشم است. فرقی ندارد که ما چه جنسیت، مقام، وضعیت مالی یا فرهنگی داریم، مطمئنا همگی داشتن خشم را تجربه کرده ایم. تنها تفاوت میان آدم ها در این مورد، میزان و نحوه بروز آن است.

چرا که برخی از افراد در کنترل خشم موفق ترند و برخی دیگر به سختی می توانند آن را پنهان کنند. بر خلاف آنکه تصور می شود که خشم غالبا در مردان بروز می کند، اما بسیاری از خانم ها با چنین پدیده ایی به دفعات مواجه می شوند.

حال اگر نتوان برای آن راهکاری اندیشید، نتایج منفی نه تنها بر روح وروان خود شخص، بلکه حتی جسم او خواهد گذاشت. همچنین، چنانچه راه های کنترل خشم در زنان مورد توجه قرار نگیرد، به دلیل نقش حساسی که در خانواده دارند و دیدگاه اجتماع نسبت به آن ها، ممکن است مشکلات خانوادگی زیادی بروز کند و عدم رفتار درست او در مقام مادر موجب ناسازگاری فرزندان با یکدیگر شود. بنابراین، پر واضح است که باید یاد بگیریم چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

19 راه برای کنترل خشم در زنان

19 راه برای کنترل خشم در زنان

ما در موارد فوق در رابطه با مزایای راه های کنترل خشم در زنان با شما صحبت کردیم. حال در این قسمت قصد داریم، 19 راه برای کنترل خشم در زنان را که از دیگاه روانشاسی موثرند، بیان نمائیم.

شمارش معکوس

یکی از راه های راه های کنترل خشم در زنان، شمارش معکوس است. شمارش معکوس (یا بالا) تا 10 اگر واقعا عصبانی هستید، از 100 شروع کنید. در زمانی که شمارش شما طول می کشد، ضربان قلب تان کند شده و احتمالاً عصبانیت شما فروکش می کند.

تنفس های دیافراگمی

تنفس شما با عصبانیت کم عمق تر و سریعتر می شود. با کشیدن نفس های آرام و عمیق از بینی و بازدم از دهان برای چند لحظه، این روند (و خشم خود را) معکوس کنید.

فعالیت بدنی سبک

یکی دیگر از راه های راه های کنترل خشم در زنان ، انجام فعالیت های بدنی سبک مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا به طور کلی ورزش است.

این کار می تواند به آرامش اعصاب شما و کاهش عصبانیت کمک کند. به پیاده روی بروید، دوچرخه سواری کنید یا چند توپ گلف بزنید. هر چیزی که باعث فعال کردن اندام شما شود، برای ذهن و بدن شما مفید است.

شل کردن عضلات

شل شدگی عضلانی پیشرونده باعث کاهش تنش و آرام کردن بخش های عضلانی مختلف در بدن، خواهد شد. هنگام تنش، نفس های آهسته و آگاهانه بکشید.

تکرار عبارت مثبت

یکی از روش های ساده برای دور کردن افکار منفی از ذهن این است کلمه یا عبارتی زیبا و خوشایند پیدا کنید تا به شما کمک کند تا آرام شوید و دوباره تمرکز کنید. وقتی ناراحت هستید این کلمه را بارها و بارها برای خود تکرار کنید.

کشش عضلات

رول گردن و رول شانه نمونه های خوبی از حرکات بی نظیر یوگا هستند که می توانند به شما در کنترل بدن و مهار اضطراب کمک کنند.

فرار ذهنی

به یک اتاق آرام بروید، چشمان خود را ببندید و در یک صحنه آرامش بخش، خود را تجسم کنید. روی جزئیات در صحنه خیالی تمرکز کنید: آب چه رنگی است؟ ارتفاع کوهها چقدر است؟ صدای جیرجیرک چه صدایی دارد؟ این عمل می تواند به شما کمک کند تا در میان عصبانیت آرامش پیدا کنید.

پخش آهنگ

یکی از راه های کنترل خشم در زنان گوش دادن به موسیقی است. بگذارید موسیقی شما را از احساسات منفی دور کند. گوش دادن به یک موسیقی مورد علاقه می تواند به شما در داشتن آرامش بیشتر کمک نماید.

صحبت را متوقف کنید

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

هیچگاه فراموش نکنید که اگر در هنگام عصبانیت صحبت کنید، بیشتر متضرر خواهید شد تا اینکه فایده ای داشته باشد.

برای این منظور وانمود کنید که لب هایتان بسته شده است، درست مثل کودکی. این سکوت به شما فرصت می دهد تا افکار خود را جمع آوری کنید.

فاصله از اطرافیان

در مواقعی که عصبانی هستید با فاصله گرفتن از اطرفیان می توانید بیشتر به دلیل عصبانیت خود فکر کنید و اگر چیزی شما را مشوش کرده است، راهکارهای حل مسئله و کاهش استرس را پیدا نمائید.

هر کار مثبتی که حالتان را خوب می کند، انجام دهید

انرژی عصبانیت خود را مهار کنید. هر کاری که به ذهن تان می رسد انجام دهید تا از موقعیتی که منجر به عصبانیت شما شده است، فاصله گرفته باشید.

این یکی از اصلی ترین راه های کنترل خشم در زنان است. به عنوان مثال، برخی خانم ها با فردی که دوست دارند صحبت می کنند، برخی شروع به آرایش و زیبا کردن خود می کنند، عده ایی به خرید می روند و …

اگر بازگو کردن یا پذیرش غم برایتان دشوار است، شاید بهتر باشد که آن را بنویسید. آنچه را که احساس می کنید بدون قضاوت بنویسید. ابراز کلمه ها احساسات ناخوشایند به صورت نوشتاری می تواند به شما در آرامش و تسلط بر حالات روانی کمک می کند.

یافتن راه حل فوری

ممکن است عصبانی باشید که کودک شما قبل از اینکه به دیدار دوست خود برود، بار دیگر اتاق خود را بهم ریخته است. در چنین مواقعی به جای خشونت علیه کودکان، خوب است ابتدا اتاق را ترک کنید تا وقتی که ذهن تان آرام شود. سپس راهکارهای روانشناسی موجود برای اصلاح رفتار کودکان را به کار بگیرید.

تکرار درونیات

با تکرار آنچه می خواهید بگویید یا اینکه چگونه در آینده به مشکل برخورد خواهید کرد، از طغیان جلوگیری کنید.

تصور علامت توقف

تحقیقات نشان داده که فکر کردن به هر علامت و نشانه ایی که مفهوم توقف را به تصویر می کشد، می تواند از راه های خوب کنترل خشم در زنان باشد.

تغییر روال کار

گاهی رفتن به یک مکان خاص و انجام کاری خاص منجر به عصبانیت شما می شود. این مورد غالبا از دلایل عصبانیت در زنان به شمار می رود. اگر رفت و آمد شما در محل کار قبل از اینکه قهوه بخورید، باعث عصبانیتتان می شود، مسیر جدیدی پیدا کنید.

صحبت با یک دوست

ازطریق گفت و گو با یک دوست قابل اعتماد و حامی که احتمالاً می تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد، به خود کمک کنید تا آنچه اتفاق افتاده است را پردازش کنید.

تا می توانید بخندید

یکی از بهترین راه های کنترل خشم در زنان خنده است. هیچ چیز مانند یک روحیه خوب عصبانیت را از بین نمی برد. برای تقویت روحیه و پیدا کردن راه حل هایی برای خندیدن، راه های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

تمرین سپاسگذاری

وقتی همه چیز اشتباه احساس می شود، لحظه ای به آنچه درست است متمرکز شوید. درک اینکه چقدر چیزهای خوب در زندگی دارید می تواند به شما کمک کند تا خشم را خنثی کرده و شرایط را برگردانید.

چرا من در کنترل خشم خود مشکل دارم؟

چرا من در کنترل خشم خود مشکل دارم؟

دلایل زیادی وجود دارد که افراد در مدیریت خشم و رفتارهای عصبی خود دچار مشکل می شوند. این دلایل برای هر کسی متفاوت است و احتمال دارد که ترکیبی از عوامل مختلف موجب بروز چنین حالتی شود.

شاید شما شاهد خشم شدید و  یا خشونت در خانه، همسایگی یا مدرسه خود بوده اید. اگر به عنوان یک خانم هنوز بکار بردن راه های کنترل خشم در زنان برایتان دشوار است، احتمالا به این دلیل است که یاد نگرفته اید چگونه واقعیت ها را بپذیرید، با آن ها برخورد کنید و یا مهارشان کنید.

اما یادتان باشد که دلیل هرچه باشد، باید به این توانایی برسید که آن را مدیریت کرده و با منطق برخورد کنید. در واقع از جمله ویژگی های شخصیت سالم داشتن مهارت در کنترل خشم است.

چرا باید عصبانیت خود را کنترل کنم؟

گرچه پرخاشگری نوجوانان به علت بروز نشانه بلوغ و تغییرات هورمونی بیش از سایر سنین است، اما حتی در جوانی نیز ممکن است درک و کنترل خشم مشکل باشد. این مسئله در خانم ها هم خود را به خوبی نشان می دهد. چرا که آن ها نیز تغییرات جسمانی زیادی را تجربه می کنند، که مهم ترین آن شروع دوران قاعدگی است.

از این رو، اگر راه های کنترل خشم در زنان مورد توجه قرار نگیرد، منجر به استرس و اضطراب زیاد در آن ها خواهد شد. در نتیجه این اتفاق، احتمال بروز بیماری جسمی زیر در آینده دور از انتظار نخواهد بود.

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • کمردرد مزمن
 • مشکلات معده

داشتن مشکلات در کنترل خشم زنان همچنین می تواند خطر ابتلا به نگرانی های بهداشت روانی را افزایش دهد مانند:

نوجوانان دختر و پسری که در کنترل خشم خود مشکل دارند، اغلب دوستان کمتر و مشکلات رفتاری بیشتری دارند و در مدرسه نمرات کمتری به دست می آورند. این امر به همان عللی که در بالا ذکر نمودیم، رخ می دهد. هر چه تفاوت نسل ها میان والدین و فرزندان کمتر و درک متقابل بیشتر باشد، کنترل این حالات برای آن ها آسان تر خواهد بود.

زنان چگونه می توانند بفهمند که بیش از حد عصبانی شده اند؟

بدن چندین روش دارد تا هنگام عصبانیت بیش از حد به شما اطلاع دهد. برخی از احساسات مشترک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قلب شما  خیلی سریع می تپد.
 • سریعتر نفس می کشید و یا ممکن است احساس کنید نمی توانید نفس بکشید.
 • عضلات شما سفت می شوند.
 • دمای بدن شما افزایش می یابد، احساس گرما می کنید و ممکن است زیاد عرق کنید.
 • ممکن است به سردرد مبتلا شوید، ممکن است احساس کنید که سر شما می زند یا ضربان دارد.

چند روش جهت کنترل خلق و خوی وجود دارد؟

چند روش جهت کنترل خلق و خوی وجود دارد؟

بهترین روش کنترل به روحیه خودتان بستگی دارد. هیچ راهکار سریع و جادویی در این رابطه وجود ندارد. هر فردی باید وقت بگذارد تا در مورد آنچه برای او مفید است فکر کند.

در اینجا چند ایده مفید را به شما ارائه می دهیم:

قبل از واکنش یک ثانیه وقت بگذارید. ترفند ساده “شمارش تا 10” قبل از واکنش می تواند در حفظ خونسردی شما بسیار مفید باشد.

مهارت تصمیم گیری و حل مسئله خود را بهبود ببخشید. وقتی با یک وضعیت دشوار یا درگیری روبرو شدید، تا آنجا که می توانید آن را تحلیل و به آنچه اتفاق افتاده فکر نمائید و تمام احساساتی را که تجربه کرده اید را شناسایی و نامگذاری کنید.

ار خود بپرستید که آیا عصبانی هستی؟ دچار ناامیدی شدی؟ خجالت می کشید؟ ترسیده ای؟ و … با خودتان روراست باشید و سعی نکنید که احساسات خود را همواره مخفی نگه دارید.

مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرید.

مطمئن باشید شما قدرت تصمیم گیری در مورد چگونگی رفتار را در پیش از موعد مقرر دارید.

راهی برای “خونسرد نگه داشتن” پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر به خاطر از دست دادن بازی فوتبال خود در هفته گذشته عصبانی شده اید، به این فکر کنید که اگر این هفته پیروز شوید این موضوع را جبران خواهد کرد.

به عواقب رفتارتان فکر کنید. دریابید که نحوه رفتار شما نه تنها بر شما بلکه بر کسانی که دوستشان دارید نیز تأثیر می گذارد.

به پیامدهای عصبانیت و خشمتان توجه کنید. به اینکه اگر یک خانم عصبانی نتواند راه های کنترل خشم در زنان را در زمان مناسب خود به کار نبرد، چه ضربه ایی به خود و اطرافیانش می زند.

به آنچه شما را ناراحت می کند توجه کنید. وقتی بفهمید چه چیزی باعث ایجاد احساسات عصبانیت می شود، می توانید در مورد نحوه مدیریت این عوامل تصمیم گیری کنید.

شناسایی عواملی برای کنترل بهتر عصبانت و خشم

برای کنترل خشم، به وضعیت بدن در هنگام عصبانیت توجه کنید. وقتی متوجه شدید بدن شروع به واکنش می کند، بایستی شروع به کنترل و مدیریت وضع موجود نمائید.

یک “جعبه ابزار” از تکنیک های آرام سازی که به کنترل خشم کمک می کند را فراهم نمائید. وقتی عصبانی می شوید، از ابزارها و مهارت هایی که به آرام کردنتان کمک می کنند، استفاده نمائید. برخی از افراد از یک موقعیت فاصله می گیرند، دیگران به موسیقی گوش می دهند یا ورزش می کنند. مشخص کنید چه چیزی برای شما مفید است و از آن استفاده کنید.

هنگامی که برای اولین بار سعی در کنترل روحیه خود دارید ممکن است احساس اضطراب کنید. این طبیعی است. سعی کنید برای روشهای کنترل این احساسات وقت بگذارید. هرچه زودتر متوجه عصبانی شدن خود شوید، شانس بیشتری برای کنترل آن خواهید داشت.

اگر عصبانیت من از کنترل خارج شود چه کاری باید انجام داد؟

اگر عصبانیت من از کنترل خارج شود چه کاری باید انجام داد؟

سریع اقدام کنید! اگر احساس خشم شما را فرا گرفته است، باید که کاری انجام دهید تا خود و دیگران در اطراف شما ایمن باشند.

بدین منظور چند نکته را در ادامه آورده ایم:

صحنه را ترک کنید: خود را از شخص و یا مکانی که عصبانی شده اید، دور کنید. تغییر مکان می تواند به شما کمک کند تا احساسات عصبانیت خود را کمتر کنید.

پیاده روی: یکی از بهترین راه های کنترل خشم در زنان است. برای جلوگیری از به خطر انداختن جان خود و دیگران، بهتر است در زمان عصبانیت، رانندگی نکنید.

راه های ایمن برای مقابله با خشم را انتخاب کنید : نفس های عمیق بکشید، یک کلمه آرام بخش را تکرار کنید، عضلات خود را شل کنید، مکانی آرام برای کاهش عصبانیت خود تصور کنید.

با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنیدک با کسی که به او اعتماد دارید تماس بگیرید یا با او ملاقات نمائید. این فرد می تواند یک دوست، خویشاوند، معلم یا هر کسی باشد که می دانید شنونده متفکر و خوبی است. همچنین در مواقع ضروری می توانید از مشاوره تلفنی ما بهره ببرید.

نامه بنویسید :نامه نوشتن نیز راهی عالی برای از بین بردن احساسات است. شما همچنین می توانید به کسی که واقعاً از او عصبانی هستید نامه بنویسید..

گوش دادن یا پخش موسیقی: سعی کنید موسیقی های آرام یا شاد گوش کنید. آهنگ های غمگین معمولا خود از عوامل تحریک کننده افسردگی و خشم های درونی هستند.

نقاشی بکشید: نقاشی بکشید یا کارهای هنری خلاقانه دیگری انجام دهید. برای برخی از افراد، خلاقیت راهی برای مهار عصبانیت است و زنان کمک احساسات خود را مدیریت کنند.

عوامل حواس پرتی ایجاد کنید: تکنیک های حواس پرتی، مانند کار کردن، خواندن کتاب، دوش گرفتن، نقاشی، می توانند فاصله با موضوع را فراهم کنند.

استراحت: خشم غالباً انرژی ما را می گیرد و منجر به احساس خستگی و عدم تمرکز در ما خواهد شد. داشتن حداقل 7 ساعت خواب با کیفیت در هر شب نیز به سلامت روحی و جسمی کمک می کند. محققان کمبود خواب یا بی خوابی را با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله تحریک پذیری و عصبانیت مرتبط دانسته اند. خوب است که کمی استراحت کنید، چرت بزنید یا زود بخوابید. بدین ترتیب از نظر جسمی و روانی ریکاوری می شوید.

ذهن آگاهی: مراقبه یکی از نمونه های تکنیک های ذهن آگاهی است  و می تواند به شما کمک کند ذهن را از خشم در طی شرایط تحریک کننده ، به ویژه پس از تمرین مداوم، دور کنید.

اصوالا خشم چیست و از کجا نشات می گیرد؟

خشم، پاسخی معمول به تجربه های ناامیدکننده یا تهدیدآمیز است. همچنین می تواند پاسخی ثانویه به غم، تنهایی یا ترس باشد. در بعضی موارد، به نظر می رسد این احساس از هیچ جا ناشی نمی شود که در این صورت می تواند از نشانه های افسردگی پنهان یا موقتی باشد.

گرچه احساس عصبانیت شدید می تواند بر روابط و سلامتی روانشناختی و کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد، اما سرکوب و ذخیره آن تأثیر ات مخربی دارد.

سه مرحله اصلی کنترل خشم در زنان و مردان

سه مرحله اصلی کنترل خشم در زنان و مردان

Mind، یک موسسه خیریه مهم سلامت روان در انگلستان، راه های کنترل خشم در زنان و مردان را در سه مرحله اصلی خلاصه می کند:

 • علائم اولیه خشم را بشناسید.
 • به خودتان زمان و مکان دهید تا محرکها را پردازش کنید.
 • از تکنیک هایی استفاده کنید که می تواند به شما در کنترل خشم کمک کند.

خشم زنان در چه صورتی نگران کننده است؟

همانطور که در مورد راه های کنترل خشم در زنان گفته شد، عصبانیت یک حالت طبیعی است. اما اگر از حد طبیعی فراتر رود، بایستی نگران آن بود. شاید بپرسید منظور چه موارد و حالت هایی است.

در زیر به برخی نشانه ها مبنی بر اینکه فرد ممکن است به کمک پزشکی نیاز داشته باشد اشاره کرده ایم. البته این نشانه ها می تواند در مورد آقایان نیز صدق کند. برای دریافت راهنمایی سریعتر در مورد افراد زیر می توانید با مشاوره آنلاین روانشناسی ارتباط برقرار کنید.

به خاطر عصبانیت ممکن است توسط قانون مجازات شوند.

مرتباً با خانواده، دوستان یا همکاران خود مشاجره دارند.

در هنگام عصبانیت دست به خشونت های فیزیکی می زنند.

درگیر شدن در دعواها یا درگیری های جسمی دارند.

حمله فیزیکی دارند.

خشونت علیه مردم نشان می دهند.

هنگام عصبانیت اشیاء را می شکنند

برای فرار از خشم متوسل به مصرف و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر می شوند

ابتلا به اختلال دو قطبی

اختلالات شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال روان پریشی

داشتن نشانه های اختلال شخصیت مرزی

مشاوره راه های کنترل خشم در زنان

در مشاوره های فردی و گروهی که به دلایل عصبانیت و راه های کنترل خشم در زنان می پردازند، تکنیک های زیر به فرد آموزش داده می شود

 • محرک ها را شناسایی کند
 • یا در مراحل اولیه عصبانیت یا قبل از آن، به طور سازنده پاسخ دهد
 • راه اندازها را کنترل کند
 • فرآیندهای فکر غیر منطقی و افراطی را تنظیم کند
 • بازگشت به یک حالت آرام را فرا بگیرد
 • احساسات و نیازها را قاطعانه اما با آرامش در شرایطی که منجر به خشم و ناامیدی می شود ابراز نماید
 • انرژی و منابع را به سمت حل مسئله هدایت کند

یک درمانگر یا مشاور می تواند فرد را از طریق سوالات زیر راهنمایی کند:

 • از کجا می دانم عصبانی هستم؟
 • چه نوع افراد، موقعیت ها، حوادث، مکان ها و عوامل دیگر باعث عصبانیت من می شود؟
 • وقتی عصبانی هستم چگونه پاسخ می دهم؟ چکار کنم؟
 • واکنش عصبانی من چه تاثیری روی افراد دیگر دارد؟

پاسخ به این سوالات می تواند به افراد کمک کند تا تشخیص دهند چه زمانی واقعاً عصبانی هستند و چه واکنشی باید نشان می دهند.در حقیقت، هدف اصلی از درمان این است که به مردم کمک کند تا این تمایزها را کشف و عمل کنند.

کنترل خشم با تکنیک دفتر عصبانیت

ثبت احساس خشم در بخشی از یک برگه و نوشتن اتفاقاتی که قبل، حین یا بعد از آن افتاده است، کمک خواهد کرد تا راحت تر دلایل عصبانیت در زنان مشخص شود و به پاسخ این سوال که چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟ دست پیدا کنیم.

در حین نوشتن با خود صادق باشید و سعی نکنید همه چیز را گردن این و آن بیندازید. همچنین، بشدت توصیه می کنیم که خشم خود را بر روی کاغذ بیاورید و حتی هر فحش و ناسزایی در درونتان وجود دارد را بنویسید.

تکنیک های کنترل خشم در روابط عاطفی یا زناشویی

تکنیک های کنترل خشم در روابط عاطفی یا زناشویی

از به کار بردن کلماتی مانند “همیشه” یا “هرگز” که می تواند دیگران را عصبی کند، خودداری کنید.

رنجش ها را حلاجی نمائید. زیرا تحمل کینه می تواند به خشم دامن بزند و کنترل آن را دشوارتر نماید.

از کنایه زدن خودداری نمائید و شوخی هایتان را با عقده بیان نکنید

زمان بندی مهم است. به طور مثال، بسیار دیده شده که دعوای زیاد زن و شوهرها غالبا در عصر و به دلیل داشتن خستگی است. گاهی یک مشاجره معمولی به مشکلات خانوادگی جدی تبدیل می شود.

اگر احساس می کنید که دلیل خشمتان منطقی است اما طرف مقابل تلاشی جهت رفع آن نمی کند، حتما از مشاوره زوج درمانی بهره ببرید.

خطرات و آسیب های خشم در زنان

وقتی فردی عصبانی است، بدن هورمون های استرس مانند آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول ترشح می کند. در نتیجه ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و میزان تنفس افزایش می یابد.

عصبانیت مکرر و عدم توجه به راه های کنترل خشم در زنان می تواند منجر به سیل مداوم هورمون های استرس شود. در نتیجه احتمالا شاهد بروز مشکلات جسمی زیر خواهید بود.

 • کمر درد
 • سردرد
 • فشار خون بالا
 • بیخوابی
 • سندرم روده تحریک پذیر یا سایر اختلالات گوارشی
 • اختلالات پوستی
 • سکته مغزی
 • حمله قلبی
 • سیستم ایمنی ضعیف

انواع سبک های خشم و نحوه کنترل آن در زنان

انواع سبک های خشم و نحوه کنترل آن در زنان

شاید در رابطه با انواع سبک های خشم کمتر شنیده باشید. اما ما در این قسمت قصد داریم انواع سبک های خشم که با دلایل عصبانیت در زنان نیز می توانند مرتبط باشند را بیان کنیم.

سبک خشم انفجاری

افرادی که خشم انفجاری دارند، به صورت ناگهانی عصبانی شده و کنترل خود را از دست می دهند. در این حالت لازم نیست اتفاقی خاص بیوفتد، زیرا این افراد با کوچک ترین و کم اهمیت ترین اتفاق نیز به طور کامل عصبی شده و شروع به پرت کردن اشیاء کرده و کاملاً عصبانی می شوند.

چگونه خشم انفجاری خود را کنترل کنیم؟

دکتر رونالد پاتر افرون ، دکترای تخصصی کنترل خشم و یکی از نویسندگان Letting Go of Anger، می گوید: “تحقیقات نشان داده است که واکنش عصبی کمتر از دو ثانیه طول می کشد.” برای کنترل این خشم، توصیه می شود کمی مکث کنید یا احساسات خود را با آرامش بیان نمایید. به طور مثال، می توانید به فرد مقابل بگویید از رفتار او بسیار ناراحت هستید.

سبک خشم خود آزاری

به نظر می رسد: “تقصیر من است اگر او به من کمکی نمی کند. من یک همسر وحشتناک هستم. ” در این حالت، شما راهی پیدا می کنید که همه چیز را تقصیر خودتان بدانید. داشتن چنین ویژگی حتی می تواند نشانه مازوخیسم باشد. در این حالت فرد مستعد ناامیدی و افسردگی خواهد شد.

دلیل وجود این نوع خشم، کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس در فرد است. البته ممکن ست گاهی عصبانی شدن نسبت به خود، از عصبانی شدن نسبت به دیگران بهتر باشد.

چگونه خشم خودگردان خود را کنترل کنیم؟

هر بار که قصد سرزنش خودتان را داشتید، از خود بپرسید که چرا فکر می کنید مسئولیت این اتفاق یا کار با شماست؟ سپس بپرسید، “آیا من واقعاً چنین اعتقادی دارم؟” شاید گاهی اوقات بهتر باشد که به جای پذیرفتن همه مسئولیت ها، از خود تشکر کنید و به تقویت عزت نفس تان کمک نمائید.

روی ارزش هایتان بیشتر تمرک کنید. ایجاد احساس خودباوری واقعی، یک گام اساسی برای غلبه بر سرزنش خود است. در توصیه می شود که لیستی از ویژگی های مثبت خود تهیه کرده و هر روز آن ها را بنویسید.

سبک خشم اجتناب

جملاتی مثل: “من خوبم. همه چیز خوب است.” حتی وقتی کوهی از خشم در درون شما شعله ور باشد هم تا حدی می تواند آن را خاموش کند.

حال سوال این است که به چه دلیل این روش از راه های کنترل خشم در زنان به شمار می رود. حقیقت آن است که مغز انسان با وجود تمام هوشیاری هایی که دارد، گاهی تحت تاثیر القائات و تلقین های هر چند غیر واقعی قرار می گیرد. بنابراین، با این کار می توانید مغز خود را فریب دهید.

چنین اقدامی بسیار بهتر از سرکوب کردن یا اجتناب خشم است. زیرا نادیده گرفتن خشم نیز می تواند بسیار مخرب باشد. از عوارض این نوع خشم، رفتارهای خود تخریبی مانند پرخوری یا خرید بیش از حد می باشد.

شما همچنین با این کار، اساساً به رفتار بد دیگران چراغ سبز نشان می دهید یا فرصت اصلاح را از آنها می گیرید. اگر ندانند شما صدمه دیده اید چگونه می توانند عذرخواهی کنند؟

چگونه عصبانیت اجتناب خود را کنترل کنیم؟

باورهای اصلی خود را به چالش بکشید. از خود بپرسید، “آیا واقعاً خوب است که کارمندان من هر وقت خواستند زودتر بروند؟ یا اینکه شریک زندگی من هر آخر هفته به گلف برود؟ ” اگر با خود صادق باشید، پاسخ قاطع این سوالات احتمالاً نه خواهد بود “. بنابراین، شما در چنین مواقعی مقصر نیستید و چه بسا حق دارید.

سبک خشم کنایه

یک نمونه جمله متداول که در موردسبک خشم کنایه بیان می شود، این است که: بهتر که دیرآمدی در این مدت من 40 بار شاهنامه را خواندم. در این جمله فرد عصبانیت خود را با کنایه ابراز می کند.

اما دلیل بروز خشم با کنایه چیست. یه علت آن می تواند عدم اعتماد بنفس باشد. زیرا فکر می کنید که با مستقیم بیان کردن ناراحتی تان، طرف مقابل رنجور می شود.

هر چقدر هم که در این حالت با شوخی عصبانیت خود را ابراز کرده باشید، به روابط خود آسیب می رسانید. اگرچه برخی معتقدند که تمسخر نوعی شوخ طبعی است.

چگونه عصبانیت کنایه آمیز خود را کنترل کنیم؟

از طرف مقابلتان مستقیما توضیح بخواهید، زیرا طعنه ارتباطی منفعلانه و پرخاشگرانه است.مثلا بگوئید، “کاش سعی می کردی به موقع بیایی، مخصوصاً وقتی می دانی وقت کمی داریم.”

قبل از عصبی شدن صحبت کنید. تمرین ابراز وجود قبل از رسیدن به نقطه شکست می تواند به جلوگیری از بروز یک طعنه کنایه آمیز کمک کند.

سبک خشم منفعل و پرخاشگرانه

در این سبک خشم، عصبانیت شما پنهان نمی شود، اما به روشی ناآگاهانه ابراز خواهد شد. برخی از افراد که ذاتاً محتاط هستند و وقتی احساس می کنند که در حال خارج شدن از منطقه امن خود هستند، به این سبک روی می آورند.

در این روش شما به اطرافیان خود آسیب بسیاری وارد کرده و منجر به ناامیدی آن ها خواهید شد.

چگونه خشم منفعل-پرخاشگرانه خود را کنترل کنیم؟

به خود اجازه عصبانی شدن بدهید. عصبانیت روشی است که روان برای گفتن دلایل ناراحتی هایش از آن استفاده می کند. یک نمونه بارز این خشم، گفتن دلیل ناراحتی تان است. به طور مثال اگر به دلیل سنگینی کار دیر در سرکار حاضر می شوید، به رئیس تان این موضوع را بگویید.

4 راه برای آرام کردن خشم در زنان

دلایل عصبانیت در زنان
دلایل عصبانیت در زنان

ما در موارد فوق راه های کنترل خشم در زنان و مردان را بررسی کردیم که باید توسط خود شخص انجام شود. اما اگر شما در مقابل فرد عصبی قرار گرفته باشید نیز، می توانید با انجام کارهایی به آرام شدن او کمک کنید. در ادامه همراه ما باشید تا این راه ها را بررسی نماییم.

1. به آنها نگویید که آرام شوند، صدای خود را پایین بیاورند و یا از موضع خود عقب نشینی کنند. زیرا تمامی این موارد ممکن است منجر به لجبازی و بدتر شدن وضعیت گردد.

2. فاصله خود را حفظ کنید و مسیر فرار از موقعیت را بررسی کنید. اگر احساس خطر کردید، مکان را ترک کنید و یا کمک بخواهید.

3. احساسات آنها را تأیید کنید وگرنه وضعیت بدتر خواهد شد.

4. انتقاد، توهین، تهدید یا تعمیم (“شما همیشه” یا “من هرگز”) ممکن است شرایط را تشدید کند. در عوض، از آنها بپرسید که چه چیزی باعث عصبانیتشان شده است.

عصبانیت یک احساس بسیار قدرتمند است که می تواند ناشی از احساس ناامیدی، صدمه، دلخوری یا ناامیدی باشد. این یک احساس عادی انسانی است که می تواند از سوزش خفیف تا خشم شدید متغیر گردد.

خطرات خشم سرکوب شده چیست؟

منظور از راه های کنترل خشم در زنان و مردان، سرکوب کردن خشم نیست. برخی افراد تصور می کنند، منظور از کنترل خشم، سرکوب کردن آن است که این کار کاملاً غلط است.

خشم سرکوب شده و بیان نشده می تواند دلیل اصلی اضطراب و افسردگی باشد و این مفهوم کاملاً با کنترل خشم متفاوت می باشد. عصبانیتی که به درستی بیان نشده باشد روابط را مختل می کند، بر الگوی تفکر و رفتار تأثیر بگذارد و مشکلات جسمی متنوعی ایجاد کند.

عصبانیت مزمن (طولانی مدت) با موارد بهداشتی مانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی، سردرد، اختلالات پوستی و مشکلات گوارشی ایجاد ارتباط دارد. علاوه بر این، عصبانیت مدیریت نشده می تواند با مشکلاتی مانند سوء مصرف الکل و مواد، جرم، بازی با احساسات دیگران و جسمی و سایر رفتارهای خشونت آمیز مرتبط باشد.

در مغز افراد عصبانی چه می گذرد؟

فعل و انفعالاتی که در هنگام عصبانیت در مغز اتفاق می افتد، آسیب های بسیاری به افراد وارد خواهد شد. به عنوان مثال، هنگامی که عصبانی می شوید، لوب های پیشانی مغز خاموش شده و مناطق برگشتی دوباره تصاحب می شوند.

همچنین، پاسخ های هورمونی و قلبی عروقی آغاز می شود و بدن کلسترول و گروهی از مواد شیمیایی به نام کاتکول آمین ها را ترشح می کند. این مواد به نوبه خود، موجب افزایش رسوبات چربی را در قلب و عروق کاروتید می شوند. جای تعجب نیست که افراد مستعد خشم، بیشتر دچار حمله قلبی می شوند.

یک مطالعه که در سال 2015 در مجله قلب اروپا منتشر شد، ثابت کرد که حدود دو ساعت پس از عصبانیت، احتمال حمله های قلبی 8.5 برابر بیشتر خواهد بود.

عصبانیت باعث افزایش هورمون استرس کورتیزول می شود. در طی فوران های طولانی مدت و مکرر خشم، قسمت هایی از سیستم عصبی به شدت فعال می شوند، که می تواند به مرور زمان بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد.

آیا عادت ماهیانه باعث خشم در زنان می شود؟

نوسانات خلقی می تواند در اثر تغییر در هورمون ها ایجاد شود. دکتر آن هندرسون، متخصص زنان و یائسگی می گوید:” علائم عادت ماهانه و عصبانیت یائسگی افسانه نیست. ” اگر می خواهید بیشتر در این مورد بدانید، توصیه می شود که مقاله حاضر را مطالعه فرمائید.

چرا یائسگی زنان را عصبی می کند؟

نوسانات هورمونی و یائسگی می تواند باعث عصبانیت شود. با این حال، راه های کنترل خشم در زنان می تواند در زمان یائسگی به آن ها کمک کند. دکتر هندرسون می گوید: عامل اصلی این خشم، کاهش مداوم سطح استروژن است که در بیشتر زنان بالای 45 ساله اتفاق می افتد.

استروژن یک اثر نشاط آور و ضد افسردگی دارد. به همین دلیل هم خانمها در اواسط سیکل پریود هنگام تخمک گذاری احساس شادی، مثبت تر بودن و تحریک پذیری کمتری دارند. وقتی سطح استروژن در دوره یائسگی کاهش می یابد، سایر هورمون ها از جمله پروژسترون و تستوسترون غالب می شوند و این تعادل هورمون زنانه را مختل می کند.

کمبود خواب، که از ویژگی های مشترک این مرحله از زندگی است، برای عصبانیت نیز مضر است. این امر می تواند به احساس خستگی و تحریک پذیری زیادی را ایجاد نماید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟ برای کنترل عصبانیت راه های مختلفی وجود دارد که برخی آن ها متدی روانی و برخی متدهای فیزیکی هستند. علاوه بر این ما دلایل عصبانیت در زنان و روش های کنترل خشم در مردان و زنان را نیز بررسی نمودیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، راه های کنترل خشم در زنان داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

کنترل خشم در افراد از چه راه هایی میسر است؟

برای کنترل خشم راه های بسیاری وجود دارد که در متن به آن ها اشاره شده است.

چرا کنترل خشم مهم است؟

زیرابا کنترل خشم می توانید از بسیاری آسیب های روانی و جسمی جلوگیری نمایید.

آیا روش های کنترل خشم در مردان و زنان متفاوت است؟

خیر از تکنیک های مشابهی برای کنترل خشم در زنان و مردان می توان استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از راه های کنترل خشم چه راهی وجود دارد؟

در این خصوص می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی

دوازده نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور