مشاوره فردی
مشاوره فردی

مشاوره فردی

مسائل فردی حل نشده در هر زمینه ای، خود را به صورت پیامدهای ناخوشایند نشان می دهد. بدین منظور، مشاوره فردی مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکر با ایجاد راه های ارتباطی آسان، امکان دریافت مشاوره را برای همه هموطنان عزیز فراهم آورده است. اهداف و مراحل مشاوره با توجه به نوع مشکل، می تواند متفاوت باشد. گاهی مزایای مشاوره فردی علاوه بر خود شخص، متوجه دیگران نیز خواهد بود.

قابل ذکر است که این نوع مشاوره تنها برای افرادی که دچار مشکل شده اند نیست. در واقع یکی از اهداف مهم مشاوره فردی ، شناخت بهتر و بیشتر فرد نسبت به خود و به عبارتی خودشناسی بیشتر می باشد. گاهی نیز مداخلات درمانی مناسب با توجه به نوع مشکل شخص ارائه می شود تا بتوان برای حل آن تلاش نمود. در این بستر، ویژگی های مشاوری که به آن مراجعه می کنید نیز از اهمیت بسزایی برحخوردار است.

ضرورت مشاوره فردی

ضرورت مشاوره فردی

یکی از انواع مشاوره، مشاوره فردی است. این نوع مشاوره، طیف وسیعی از موارد مختلف را شامل می شود. همانطور که از نام آن پیداست، مشاوره فردی در واقع مربوط به مسائل شو مشکلات شخصی است. هدف دیگر آن نیز که در حل مشکلات فردی و حتی نحوه رویارویی با مسائل پیرامونی اهمیت دارد، خودشناسی بیشتر است. سنین مختلفی می توانند برای دریافت مشاوره فردی اقدام کنند و مسائل متعددی را پوشش می دهد.

مواردی که یک مشاوره خوب و متخصص به آن می پردازد، عبارتند از: کسب مهارت تصمیم گیری، حل مشکلات روحی و روانی افراد، تقویت عزت نفس، درمان اضطراب، کمک به رفع انواع اختلالات روانی و شخصیتی، طرحواره درمانی، افزایش اعتماد بنفس، شیوه مدیریت روابط اجتماعی و بین فردی، راه های کنترل خشم، مشاوره تحصیلی، درمان افسردگی، و…. می باشد.

در  بروز برخی از مشکلات فردی عوامل محیطی و یا ژنتیکی تاثیرگذار باشد. اما این بدان معنی نیست که اراده شخص بی تاثیر بوده و نمی توان تغییری ایجاد کرد. در مشاوره فردی تلاش بر این است که تمامی آنچه یک فرد را دچار مسئله و مشکل نموده است، برطرف نمایند.

مزایای مشاوره فردی 

 همیشه انجام مشاوره فردی تنها برای حل یک مشکل و یا معضل شخصی نیست. همانطور که اشاره شد، از علت‌هایی که مراجعین برای دریافت مشاوره اقدام می‌کنند، می توان به شناخت بیشتر نسبت به خود و همچنین دریافت راهنمایی در رابطه با عملکرد بهتر در شرایط مختلف اشاره نمود. اهمیت خودشناسی در این است که هر چه بیشتر بر خود واقف باشیم، در شرایط غیر قابل پیش بینی بهتر می توانیم رفتار خود را مدیریت کنیم.

در صورتی که مجرد هستید و هنوز ازدواج نکرده اید، مشاوره فردی می تواند در زمینه انتخاب همسر و همچنین داشتن معیارهای ازدواج معقولانه تر و استاندارتری به شما کمک نماید. از سوی دیگر، شما نباید مشکلات شخصی خود را به صورت حل نشده وارد یک زندگی جدید کرده و ازدوج خود را دچار مشکل نمائید.

 آرامش روانی و برخورداری از سلامت روان، از مهمترین مواردی است که همه ما به دنبال آن هستیم. حتی اگر شما موفق ترین فرد در زمینه شغلی و کاری خود و یا اینکه فرد ثروتمند باشید، اما از نظر روانی آرامش نداشته باشید، دچار سردرگمی، استرس و اضطراب درونی آزاردهنده خواهید شد. بنابراین بهتر است برای درمان و حل مسائل اقدامات سریع تری داشته باشید.

ویژگی های مشاوره فردی خوب

ویژگی های مشاوره فردی خوب

«بهترین فرد، متخصص ترین فرد است!». برای حل مشکلات و یا کسب اطلاعات بیشتری در زمینه مشاوره فردی توصیه می‌کنیم که به ویژگی های یک مشاور خوب و خبره که در زیر آمده است، توجه کنید و در صورت وجود آن ها مطمئن باشید که او می تواند به شما کمک نماید.

 گوش دادن فعال

 گوش دادن با شنیدن کاملاً فرق دراد. در گوش دادن فعالف ما به تمامی آنچه که مراجع مطرح می‌کند ، توجه می‌کنیم و تمامی صحبت های او را به خوبی به خاطر می سپاریم و در مواردی که نیاز به انعکاس احساس وجود داشته باشد، ما این انعکاس احساس را حتماً خواهیم داشت.

یکی از نشانه های گوش دادن فعال در مشاوره فردی ، برش زدن بخشی از صحبت های شما و یا صحبت در رابطه با تمامی آنچه که شما در جلسه مشاوره مطرح نموده اید به صورت خلاصه و کلی می باشد. از رفتارهای کلامی می توان به گفتن ” هوم، اهوم، آها ، بله؛ درسته”  اشاره نمود. تکان دادن سر و همچنین رفتارهای غیرکلامی از نشانه های گوش دادن فعال محسوب می شود.

 ارتباط چشمی درست

 یکی از نشانه های صداقت و یا گوش دادن فعال، توجه به صحبت های شما می باشد. یک ارتباط عاطفی درست می تواند نگاه فرد مقابل به چشمان شما باشد. نگاه های بدون مکث، اصلا برای دریافت خدمات مشاوره های اصولی و درست نمی باشد. اما ارتباط چشمی درست و نگاه رو در رو می تواند از فاکتورهای مهم محسوب شود.

همدلی در مشاوره فردی

همدلی با همدردی متفاوت است. داشتن مهارت همدلی به معنای گذاشتن خود به جای فرد مقابل و درک او با توجه به شخصیت ، گذشته و همچنین شرایط زندگی اش می باشد. در واقع در این شرایط ما باید خود را به جای فرد مقابل احساس کنیم و از زاویه دید او به دنیا نگاه نمائیم تا بتوانیم به بهترین شکل به طرف مقابل مقابل کمک کنیم.

در  مشاوره سوگ، نمونه ای از همدردی مردم این است که شاید حکمت و مصلحت در این بوده است، “ناراحت نباش؛ گریه نکن، برای همه پیش می آید”. اما در صحبت های همدلی این گونه ذکر می شود که : “بسیار درد سختی است، شما حق دارید ناراحت باشید، غم بسیار بزرگی است”  در واقع مراجع کاملاً احساس می کند که صحبت های او فقط شنیده نشده، بلکه کاملاً درک شده است و این رابطه درمانی را قوی‌تر می‌کند.

 شخصیت فردی مشاور و شغلی او یکسان است

 مزایای مشاوره

 یکی از اصول اخلاقی در جلسه مشاوره این است که بتوانیم همانطور که در زندگی عادی و روزمره خود ظاهر می‌شویم در جلسه درمان هم همانگونه باشیم. در واقع تناسب بین شخصیت مشاور در زندگی واقعی و در جلسه درمانی بسیار مهم است. زیرا در صورت مغایرت این مسئله می‌تواند بسیار آسیب زا باشد.

 پذیرش مشروط بدون  قید و شرط

 یکی از دیدگاه های مربوط به جلسه مشاوره فردی این است که فرد مقابل را بدون هیچ گونه پیش زمینه‌ای و بدون هیچ گونه دیدگاه و تصوری به طور کامل درک کنیم. در واقع هدف از این نوع رابطه، قضاوت و یا سرزنش نیست. بلکه ما برای مراجع به عنوان یک انسان احترام قائل هستیم و به او کمک می کنیم.

تفسیر صحبت های مراجع

 بسیار مهم است که یک مشاور بتواند آنچه در جلسه درمانی توسط فرد گفته می‌شود را به‌درستی تجزیه و تحلیل کند و همچنین اطلاعات کاملی را را به دست آورد. هر چقدر دانش یک مشاور بیشتر باشد، تحلیل و توصیف درست رفتار نیز بهتر صورت می گیرد و عمیق تر به ریشه مشکلات پی خواهد برد.

 توانایی ارائه راهکارهای متناسب با مشکل شما

 برای همه مشکلات فردی نمی‌توانیم با اطمینان در رابطه با حل آن ها نظر داد. زیرا برخی از مشکلات ممکن است به دلیل مسائل ژنتیکی، محیطی و یا حتی عدم تمایل فرد به حل مسئله و همچنین پیچیده بودن آن، قابل حل و بررسی نباشد. اما در مسائل قابل حل، ارائه راهکار از جمله موارد موثر و عواملی است که یک مشاور باید مد نظر قرار دهد.

اهداف مشاوره فردی

اهداف مشاوره فردی

همانطور که ذکر شد، برخی از موارد از جمله اقداماتی است که یک درمانگر برای ارائه اطلاعات و یا مشاوره فردی در نظر دارد و اقدامات مناسب را انجام می دهد. از جمله این موارد می‌توان به اهداف زیر اشاره نمود.

 شناخت بیشتر فرد نسبت به خود

 همه ما تمایل داریم تا شناخت بیشتری در رابطه با شخصیت خودمان و یا حتی دیگران به دست آوریم. از نظر علم مشاوره، به دست آوردن شناخت فرد نسبت به خود می تواند به صورت خودآگاه و ناخودآگاه صورت پذیرد. بدین معنا که ما بر برخی از از لایه های شخصیتی خود نظارت و اطلاعی نداریم، اما در برخی دیگر از لایه های شخصیتی از تسلط بیشتری برخورداریم.

 برای اینکه فرد نسبت به خود شناخت بهتری کسب نماید، ابتدا جلسات مصاحبه مشاوره روانشناسی بالینی صورت می پذیرد. مشاور سوالات هدفمندی از مراجع خواهد پرسید و با توجه به پاسخ های او تحلیل های روانشناسی در رابطه با شخصیت وی می‌تواند نتیجه گیری بهتری داشته باشد. گاهی نیز استفاده از ابزارها و آزمون های روان شناسی، این هدف سریعتر و بهتر محقق می شود.

 درمان افسردگی در مشاوره فردی

 افسردگی به عنوان سرماخوردگی روانی شناخته شده است. بدین معنا که همه ما حداقل دوره ای از زندگی مان افسردگی را تجربه می نماییم و با آن دست و پنجه نرم نموده ایم. اما زمانی که به این مسئله به حدی پررنگ شود که به موجب آن زندگی عادی و روزمره از ما گرفته شود ،می تواند خطرناک و نیازمند درمان باشد.

 برای درمان انواع افسردگی، راه های متفاوت و درمان های مختلفی وجود دارد که با استفاده از هر یک از رویکردهای مناسب، درمانگر کار خود را آغاز می‌کند. یکی از اصول استفاده از رویکردهای درمانی، تطابق یک مراجع با رویکرد درمانی و یا بالعکس آن می باشد. زیرا در صورت عدم در نظر گرفتن این موارد، زندگی فرد دچار مشکل می شود.

درمان اضطراب و استرس

مراحل مشاوره

 اضطراب و استرس در زندگی، علاوه بر تاثیرات روانی مخرب در زندگی عادی هر فردی، موجب ایجاد مشکلات و بروز مسائلی در زندگی جسمی او نیز می شود. استرس باعث تحلیل رفتن انرژی بدن و سلامت جسمانی شده و این مسئله به مرور زمان منجر به وجود آمدن بیماری های جسمانی در فرد خواهد شد.

 به طور کلی زمانی که ما دچار استرس و اضطراب می شویم، راندمان، انرژی و همچنین تلاش ما بسیار پایین می آید به طوری که نمی توانیم از ظرفیت ها و توانایی های خود استفاده کنیم. همچنین وجود اضطراب و افسردگی موجب بر هم ریختگی سلامت روان و زندگی روانی ما خواهد شد و مشاوره فردی را در این زمینه ضروری می نماید.

 جلسات درمانی و نوع درمان یک مشاور برای کاهش استرس و اضطراب و درمان افسردگی می تواند متغیر باشد. بر اساس برخی رویکردهای روانشناسی برای درمان افسردگی، چند جلسه درمانی نیاز است. در صورتی که این موضوع بسیار ویژه و شدید باشد، دارو درمانی از جمله مداخله های مناسب شناخت خواهد شد.

طرحواره درمانی

 همه ما در کودکی بر اساس محیطی که در آن بزرگ شده ایم ، تاثیرات مختلفی می پذیریم. هر یک از این تأثیرات می تواند نگرش متفاوت و عملکرد مختلفی را در ما به عنوان یک انسان ایجاد نماید. در اصطلاح روانشناسی تخصصی و مشاوره به تمامی این موارد «طرحواره» می گویند. در واقع طرحواره ها شکل دهنده بسیاری از رفتارهای ما می باشند.

 گاهی در مواجهه با برخی از مشکلات زندگی روزمره ما توان تصمیم گیری نداریم و یا گاهی حتی با علم به اینکه اشتباه و نادرست می باشند، باز هم رفتارهایمان را تکرار می کنیم. از اهداف و مزایای مشاوره فردی کمک به اصلاح طرحواره های فردی است.

مشاوره تحصیلی

 مشاوره تحصیلی برای سنین مختلف از کودکی تا بزرگسالی ارائه می شود. درس خواندن، پیشرفت کردن و قبولی در آزمون های مختلف، روش ها و اصول خاص خود را می طلبد. از دیگر اهداف مشاوره فردی ، اطلاع از نحوه درس خواندن. انجام برنامه ریزی تحصیلی از اقدامات بسیار مهم مشاور در این زمینه می باشد.

تست زنی، اصول خاص خود را خواهد داشت. همچنین برنامه ریزی تحصیلی و اطلاع از بهترین منابع برای قبولی در یک آزمون  از نکات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. مراحل مشاوره در چنین مواردی بسته به هدف و ویژگی های شخصیت مراجع فرق دارد.

مرکز مشاوره فردی تخصصی دکتر فکر

مرکز مشاوره فردی تخصصی دکتر فکر

ما در مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکر تلاش نموده ایم تا هر فرد، به هر نحوی که مایل است و امکان آن را دارد، از خدمات لازم بهره مند شود. به عنوان مثال : شاید شما مشاوره حضوری و رو در رو را به هر نوع مشاوره دیگری ترجیح دهید، در این شرایط ما برای ارائه خدمات به شما عزیزان امکان این نوع مشاوره را فراهم می نماییم.

در صورتی که امکان حضور در مرکز را نداشته باشید، می توانید از مشاوره تلفنی ما بهره مند شوید. مشاوره تلفنی ما همه روزه، حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. کافی است با شماره های موجود در جدول ما تماس حاصل نمایید. پس از برقراری تماس با مشاوران ما می توانید درخواست مشاوره فردی نمایید.

در صورتی که به تلفن دسترسی ندارید و یا اینکه مایل به استفاده از خدمات مشاوره آنلاین می باشید، می توانید از همین طریق نیز با ما در ارتباط باشید. در واقع راه های برقراری ارتباط با مرکز ما به اشکال مختلفی وجود دارد که در هر روشی که شما مایل باشید می توانید از آن استفاده نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با مواردی که در مشاوره فردی بدان پرداخته می شود و همچنین اهداف مشاوره ، مزایای مشاوره و یا مراحل مشاوره ارائه نمودیم. در صورتی که مایل به استفاده از خدمات مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکر می باشید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود می باشد تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمات به شما می باشند.

چگونه می توانیم با مشاوره فردی در ارتباط باشیم؟

جهت دریافت مشاوره می توانید وارد سایت شوید و با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید.

آیا خدمات مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکر تنها به صورت حضوری می باشد؟

یکی از اهداف مشاوره فردی ، بهره مندی همه از این خدمات می باشد که برای همین منظور ارائه خدمات به صورت تلفنی، آنلاین و همچنین حضوری می باشد.

مزایای مشاوره فردی چیست؟

شناخت بهتر فرد نسبت به خود و همچنین تلاش برای حل مشکلات فردی و داشتن زندگی بهتر فرد در آینده.

مراحل مشاوره چگونه است؟

پاسخ به این سوال، بستگی زیادی به نوع مشکل شما خواهد داشت. به عنوان مثال برای درمان برخی مشکلات ممکن است 6 تا 7 جلسه درمان لازم باشد و برای برخی دیگر نیز درمان سرپایی کافی باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

عوامل تحریک کنندگی افسردگی کدام اند

7 مورد از مهم ترین عوامل تحریک کنندگی افسردگی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور