طلاق عاطفی چگونه است

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی موضوعی مهم ولی تقریبا ناشناخته در میان زوجین می باشد، بهتر است بدانیم کم نیستند تعداد زن و شوهرهایی که دچار این نوع از طلاق شده اند ولی هیچ فردی از دوستان و اطرافیان آن ها از رخ دادن چنین موضوعی اطلاع ندارد، زیرا این افراد در برابر دیگران به ظاهر مشکل خاصی ندارند ولی در خلوت و زندگی مشترک با مشکلات احساسی فراوانی رو به رو هستند. به دلیل اهمیت این موضوع و حفظ بنیان زندگی مشترک به بهترین نحو، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع طلاق عاطفی و جوانب مختلف آن می پردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید. همچنین می توانید برای توضیحات بیشتر در این زمینه با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

“طلاق عاطفی” چیست و مهمترین دلایل بروز آن چه مواردی است؟

طلاق عاطفی چیست

گاهی اوقات تصمیم به طلاق یک تصمیم عملی است، در حالی که در موارد دیگر طلاق امری پیچیده و کاملاً احساسی به نظر می رسد.

چه علائم طلاق را به وضوح ببینید و چه آن را تجربه نکرده باشید، پایان یک ازدواج ممکن است آزار دهنده باشد.

می دانیم که برخی از شما ممکن است فکر کنید که همه طلاق ها احساسی هستند و شما در این باره حق دارید. اما در حالی که همه (یا مطمئناً بیشتر) طلاق ها احساسات ما را درگیر می کنند، همه افراد بنا به دلایل احساسی تصمیم به طلاق نمی گیرند. برخی از دلایل متداول طلاق به امور مالی، دوری یا مذهب برمی گردد. اینها نگرانی های عملی و فرهنگی می باشند که کاملا ملموس هستند. گاهی اوقات این نگرانی های عملی باعث می شود وقتی در کنار دیگران هستید، با بسیاری از سوالات، قضاوت کردن یا حتی همدلی مواجه شوید. بهتر است بدانیم با وجود طلاق عاطفی، همه چیز مرموزتر و بی احساس تر می شود. ممکن است به دوستان و خانواده خود بگویید که زندگی مشترک شما دچار تفاوت های زیادی نسبت به قبل شده، اما آنها به شما نگاه می کنند و تفاوت چندانی را احساس نخواهند کرد.

نشانه طلاق عاطفی در بین زوج ها

ما در این قسمت قصد داریم نشانه طلاق عاطفی را بیشتر بررسی کنیم. طلاق عاطفی می تواند نشانه های مختلفی داشته باشد که ما سعی داریم بارزترین آن ها را به شما معرفی نماییم.

1. تغییر کردن زوجین

این مورد به مرور زمان اتفاق می افتد، همه ما در طول زمان تغییرات بسیاری را تجربه می کنیم. اما در طلاق عاطفی این تغییرات به گونه ای است که هر روز منجر به دورتر شدن شما از یکدیگر می شود. به طور مثال ممکن است در اوایل زندگی شما و همسرتان هر دو عاشق فیلم های رمانتیک بوده و با هم این دست از فیلم ها را تماشا کرده باشید، اما در گذر زمان علاقه هر دوی شما تغییر کرده و تماشای یک فیلم عاشقانه به نظرتان مضحک ترین کار دنیا می آید. شاید هم احساس کنید همسرتان، آن فردی نیست که با او ازدواج کرده اید و به صورت کلی او را شخصی بیگانه به حساب بیاورید.

احساس اینکه وقتی کسی همان فردی نیست که شما با او ازدواج کرده اید، احساس خوشایندی نیست، وقتی او به شخصی تبدیل شده است که احتمالاً از ابتدا قرار نبوده باشد. این تغییرات به قدر شدید می باشد که ممکن است یک روز صبح از خواب بیدار شده و این فکر را با خود بکنید که این فرد کیست؟ چرا نمی توانم او را دوست داشته باشم؟

2. خیانت

خیانت در حوزه جسمی اتفاق می افتد و می تواند به یکسری مشکلات عملی (مثلاً فاصله یا ناسازگاری جنسی) مربوط باشد، اما این مورد در حوزه مشکلات عاطفی قرار می گیرد زیرا می تواند احساس شما را نسبت به شریک زندگی تان تغییر دهد. حتی اگر مایل باشید به او فرصت بدهید به شما آسیب روحی وارد خواهد شد. اعتماد پیوند شدیدی با احساسات دارد و شاید دیگر هرگز نتوانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید.

3. عدم صمیمیت (نه فقط جنسی)

شریک زندگی تان هرگز دیگر در مورد روزی که سپری کرده با شما صحبت نمی کند و معمولاً وقتی صحبتی هم با یکدیگر دارید، در نهایت به بحث و جدل منتهی خواهد شد. حتی او جویای حال شما نیز نخواهد شد و به نظر می رسد این موضوع برای او مهم نیست. امیدها و آروزهای شما دیگر مشترک نیست و این عدم صمیمت کمی منجر به گیجی تان می گردد.

4. کینه

در روابطی که طلاق عاطفی وجود دارد، کینه شدیدی نیز شکل خواهد گرفت. این کینه به گونه ای است که به طور مثال شما در یک سری از مخارج مانده اید، اما همسرتان یک اتوموبیل جدید برای خودش خریداری می کند و یا کوچک ترین ناراحتی هایی که برای شما در گذشته به وجود آمده بوده، آن ها را با جزئیات بیان می کند.

نشانه های طلاق عاطفی

تاثیرات طلاق عاطفی بر روی زندگی زوجین

پس از آشنایی با مهم ترین نشانه های طلاق عاطفی، در این قسمت قصد داریم نتایج و تاثیرات طلاق عاطفی را بیشتر بررسی کنیم.

آشفتگی

آشفتگی عاطفی عمیق در نتیجه تغییرات عمده زندگی به عنوان فازی از مسائل زندگی در نظر گرفته می شود. برخلاف اختلالات بهداشت روان خود به خودی، ریشه در وقایع خاص و مهمی دارد که توانایی شما در دستیابی به هماهنگی و عملکرد عاطفی را از راه های سالم بر هم می زند. طلاق یکی از شایع ترین مراحل زندگی است و توسط مقیاس استرس هولمز و راهه به عنوان “دومین رویداد استرس زا که فرد می تواند بعد از مرگ همسر تجربه کند، شناخته شده است.

ممکن است خود را در حال دور شدن از خانواده و دوستان خود همراه با ناامنی عمیق ببینید، به شیوه های مخرب و غیرمعمول رفتار کنید، افکار سرزده داشته باشید و احساس ناامیدی زیادی داشته باشید. احساس افسردگی و اضطراب ممکن است شما را از تجربه لذت و تصور آینده ای شاد برای خود باز دارد. با رواج بیشتر طلاق، جامعه پزشکی شروع به شناسایی تأثیر مخرب آن بر سلامتی جسمی و همچنین نیاز به درمانهایی کرده است که به طور خاص برای حمایت از افرادی که پس از طلاق درگیر هستند، طراحی شده است.

اختلالات رفتاری غیر عادی

اثرات طلاق فقط در حوزه عاطفی محدود نمی شود، بلکه ممکن است از طریق اختلالات رفتاری خاص که سلامت جسمی را به خطر می اندازد، نشان داده شود. یکی از پدیده های شایع به خصوص در افرادی که با استرس از بین رفتن ازدواج دست و پنجه نرم می کنند، ایجاد الگوی بی نظم غذایی است. در حالی که بسیاری در مورد مزایای “رژیم طلاق” شوخی می کنند، اما در حقیقت، کاهش وزن پس از جدایی و طلاق می تواند نشان دهنده یک واکنش فیزیولوژیکی جدی و مخرب و فشار روانی باشد. همانطور که روانشناس دکتر جیمز هریس، مدیر برنامه اختلالات خوردن در بیمارستان Presbyterian دالاس می گوید، وقتی شما ضربه ای مانند طلاق می بینید، یک واکنش فیزیکی برایتان وجود دارد. شما نمی خوابید، از خوردن وعده های غذایی صرف نظر می کنید و احساس اضطراب دارید. ضربه و غم و اندوه ناشی از طلاق بر سیستم لیمبیک – جایگاه احساسات – در مغز تأثیر می گذارد و این می تواند اشتها را از بین ببرد.

با این حال، کم خوری تنها اختلال غذایی ناشی از طلاق نیست. برخی از آنها برای راحتی عاطفی به غذا روی می آورند و منجر به پرخوری می شوند تا با درد روانی کنار بیایند.

طلاق و سو مصرف مواد

در حالی که برخی به دنبال احساس راحتی در غذا خوردن هستند، بقیه پس از طلاق خود درمانی را با مصرف مواد مخدر و الکل برای رهایی از درد روانی و پریشانی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مورد مردانی که اخیراً طلاق گرفته اند بسیار صدق می کند. یک مطالعه نشان داد که مردان مطلقه “تعداد قابل توجهی بیشتر از مردان در ازدواج های طولانی مدت مشروب مصرف می کنند”.

محققان همچنین دریافتند که در حالی که زنان مطلقه به طور کلی الکل کمتری نسبت به زنان متاهل مصرف می کنند، شیوع “حداقل یک مشکل مربوط به نوشیدن در زنانی که به مدت طولانی است طلاق گرفته اند، نسبت به زنانی که مدتی است متاهل هستند، به طور قابل توجهی بالاتر بود.” هنگامی که بذر سو مصرف مواد توسط انحلال ازدواج کاشته می شود، ضروری است که اثرات روانشناختی طلاق در هماهنگی با افراد متخصص درمان شود.

از کجا بفهمیم ما در یک رابطه عاطفی هستیم؟

در این قسمت قصد داریم نشانه های روابط عاطفی را بیشتر به شما توضیح دهیم که بتوانید، در این مورد با خودتان صادق باشید. برای آشنایی بیشتر با طلاق عاطفی، باید ابتدا شناخت خوبی از روابط عاطفی داشته باشید.

تماس مکرر

هنگامی که شما با هم نیستید، تماس مکرر دارید. شما اغلب با این شخص و در ساعت های مشکوک ارتباط برقرار می کنید. شما چندین پیام کوتاه، ایمیل یا ویدیو اختصاصی را به این شخص اختصاص خواهید داد.

نشانه شروع روابط عاطفی

به اشتراک گذاری مکرر

او اولین فردی است که می خواهید هر خبری را به او بگویید.

فکر کردن به صورت مکرر

این شخص افکار شما را درگیر می کند شما همچنین ممکن است متوجه شوید که زمان بسیاری را به فکر کردن به او اختصاص می دهید.

شما در مورد دوست خود به طور مداوم فکر می کنید. این فرد هنگامی که از خواب بیدار می شود یا زمانی که شما در شب خوابید در فکر شماست.

شما همچنین ممکن است شروع به فکر کردن به فانتزی های عاشقانه یا جنسی در مورد این شخص کنید.

احساس درک شدن

اگر با فردی رابطه عاطفی واقعی داشته باشید، حس می کنید که او شما را به درستی درک خواهد کرد. در واقع احساس درک شدن هنگامی که با او هستید، به درستی فهمیده می شود. حتی گاهی این حس به شما دست می دهد که هیچ کس مانند او شما را درک نمی کند و این شخص تنها فردی است که به درستی می تواند تمامی احساسات و افکارتان را عمیقاً درک نماید.

مقایسه ناعادلانه

از آنجایی که این شخص به صورت خیلی غیرقابل باوری خوب است، شما او را با هر فرد نزدیک دیگری در زندگی خود مقایسه می کنید.

نکاتی برای افراد دارای تجربه طلاق عاطفی

نکاتی برای طلاق عاطفی

اگرچه ما تمامی تلاش خود را در این مطلب، برای جلوگیری از طلاق عاطفی به کار گرفتیم، اما گاهی طلاق عاطفی می تواند لاجرم اتفاق افتاده و بسیاری با آن رو به رو می شوند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا بتوانید این مرحله را به سلامت بگذرانید و پس از آن بدون هیچ مشکلی دوباره به زندگی عادی خود بازگردید.

تعریف طلاق انحلال قانونی ازدواج توسط دادگاه است، اما هرکسی که طلاق گرفته است می داند که تقسیم دارایی و متعلقات، فقط قسمت کوچکی از معنای طلاق گرفتن است.

تقریباً همیشه یک طلاق عاطفی وجود دارد که همزمان با طلاق جسمی است، که اغلب در طی فرایند خاتمه ازدواج نادیده گرفته می شود. عدم تشخیص اینکه چقدر تجربه عاطفی می تواند قدرتمند باشد، زوجین را در معرض خطر احساسات غیر منتظره قرار می دهد که پس از نهایی شدن طلاق ظاهر خواهد شد. امضای حکم طلاق فقط یک مرحله مهم در روند طلاق است و دانستن این امر به شما کمک می کند تا برای سفر حساس پیش رو آماده شوید.

برای کسب اطلاع از اینکه وابستگی عاطفی چیست، کلیک کنید.

طلاق جسمی مستقیم تر از طلاق عاطفی است. جدا کردن وسایل، زندگی در خانه های جداگانه و نداشتن تماس روزانه همه از راه های طلاق جسمی است. طلاق عاطفی چندان ملموس نیست و به صبر، عطوفت و درک بسیار بیشتری نیاز دارد. طلاق عاطفی طی زمان اتفاق می افتد؛ این یک موضوع ظریف است که نیاز به توجه و مراقبت ویژه دارد.

وابستگی های عاطفی در یک ازدواج بسیار قدرتمند است. روابط زناشویی غالباً روابطی عمیق و وابسته هستند. در طول یک ازدواج، زوجین به یکدیگر، به تعهد خود به ازدواج، به خیال ابدی و ایده خانواده بودن وابسته می شوند. همه این ها دلبستگی های عادی هستند، اما همچنین مواردی هستند که طلاق عاطفی را دردناک و متناقض می کنند. ذهن می فهمد که ازدواج به پایان رسیده است، اما قلب رشته هایی دارد که رها کردن از نظر عاطفی را دشوارتر می کند. پس از ازدواج دو نفر، به طور ارگانیک بستگی به شریک زندگی، خود را برای بسیاری از امور، حمایت عاطفی و ارتباط احساس خواهند کرد. این وابستگی عادی می شود. وقتی ازدواج به پایان می رسد، این عادت های قدیمی باید از بین بروند و کانون حمایت شما باید دوباره هدایت شود.

با پرسیدن این سوالات از خود شروع کنید:

 • چه چیزی ممکن است از طلاق عاطفی من جلوگیری کند؟
 • پیوندهای عاطفی که هنوز با همسرسابق خود دارم چیست؟
 • همسر سابقم چه احساساتی را در من ایجاد می کند؟
 • چه چیزی بیشتر از این در ارتباط با همسر سابقم از دست خواهم داد؟

هدف بلند مدت طلاق عاطفی ایجاد حالت جدا شدن است. جدا شدن با بی توجهی برابر نیست و به این معنی نیست که همه اتفاقات را فراموش می کنید. جدا شدگی هیجانی یک حالت خنثی است که می توانید بدون غرق شدن در احساسات منفی به آن پاسخ دهید. شما هنوز احساسات زیادی را حس خواهید کرد، اما تعاملات شما با همسر سابق تان مانند سابق نخواهد بود. وقتی تصمیم به جدا شدن می گیرید، شرایط زندگی و واقعیت وضعیت خود را می پذیرید.

5 مرحله برای کمک به شما در حرکت به سمت جدا شدن

مراحل طلاق عاطفی و واقعی

بر زمان حال تمرکز کنید، همانطور که می دانید افراد در این مرحله خود را به گذشته یا آینده می کشانند، خود را به آرامی به واقعیت فعلی برگردانید. این جایی است که شما باید باشید و همان جایی که قرار است در حال حاضر باشید.

درگیر پویایی و تعاملات قدیمی با خود نباشید. اگر احساس می کنید باید پاسخ دهید یا برخی اطلاعات را با همسر سابق خود به اشتراک بگذارید، مکث کرده و چند ساعت یا چند روز صبر کنید. خواهید آموخت که همه چیز در طول زمان درست خواهد شد.

هنگامی که شما توسط سخنان یا رفتار همسر سابق خود تحریک می شوید، به خود یادآوری کنید که در حال کار بر روی جدا شدن و تمرکز بر نفس خود هستید. از او دور شوید، مودبانه تلفن را قطع کنید یا بگویید، “فعلاً قادر به ورود به این مسئله نیستم” و ادامه دهید.

اشکال دیگری از حمایت عاطفی را ایجاد کنید.

به خود در مورد پویایی روابط سالم آموزش دهید. این به شما کمک می کند قدم به عقب بردارید و دید گسترده تری از روابط خود با همسرسابق تان داشته باشید. در این حالت، راحت تر می توانید رابطه را کنار بگذارید وقتی فهمیدید که این یک رابطه موثر یا سالم نیست.

محافظت در برابر طلاق و رسیدن به صمیمیت احساسی

جلوگیری از طلاق عاطفی

نقش های جنسیتی در حال تغییر است. مردان به اندازه همسران یا شریک زندگی خود در کارهای خانه سهمیم هستند. برابری جنسیتی در خانه، کیفیت ازدواج یا مشارکت هر دو طرف را بهبود می بخشد؛ اما با وجود آن، هنوز چیزی در زندگی مشترک ناموفق است.

ممکن است تعجب کنید که چگونه بیرون بردن سطل زباله فقط یک کار ساده نیست و به نظر می رسد در حین مشاجره، مسئله ای چند لایه و پیچیده باشد. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است ابتدا، مولفه های یک رابطه موفق را بررسی کنیم.

سه مولفه یک رابطه موفق چیست؟

چه احساسی دارید؟

چگونه رفتار می کنید؟

چگونه احساسات خود را بیان می کنید؟

برای رسیدگی به تمامی این موارد، همکاری دو طرفه نیاز است. از آنجا که اکثر ما این پیوند را با دیگری می خواهیم، فقط باید بدانیم که چگونه از ابزارهایی که در اختیار داریم استفاده کنیم و شروع به تمرین عادت های لازم برای القای اینها در زندگی روزمره خود نماییم.

چگونه آنچه را که در مورد همسرتان دوست دارید و دوست ندارید، بیان می کنید( آنچه را که آنها احساس می کنند و انجام می دهند)

با به اشتراک گذاشتن نرم ترین و آسیب پذیرترین احساسات خود به گونه ای پیوند صمیمی ایجاد کنید که تهدیدی برای همسرتان نباشد. این کار در حالی که نیازهای شما برآورده می شود نیز انجام می شود.

برای اینکه بدانید چرا مردان در زمان یائسگی زنان خیانت می کنند، کلیک کنید.

رفتارهایی که بزرگ ترین زنگ خطر برای طلاق هستند؟

مطالعات نشان می دهد نمایش این رفتارها بزرگترین عوامل پیش بینی کننده طلاق هستند:

 • تحقیر
 • انتقاد
 • قربانی کردن
 • ابراز نکردن احساسات

اگرچه این رفتارها در هر رابطه ای می توانند سمی باشند، اما اگر به درستی این موارد را رعایت کنید، تبدیل به نقطه ای مثبت برای تقویت رابطه تان خواهد شد. بیایید هر یک را به عنوان راهی برای جلوگیری یا حداقل محافظت در برابر طلاق مطرح کنیم.

1. تحقیر یعنی به صورت غیر مستقیم به همسرتان بگویید که شما برتر از او هستید.

زنگ خطر طلاق عاطفی

هنگامی که این نگرش انزجار آمیخته با خشم ایجاد شود، تغییر آن بسیار دشوار است، هرچند غیرممکن نیست.

یک سناریوی ساده را می خواهیم در این رابطه با شما در میان بگذاریم.

هنگامی که شریک زندگی شما کاری را انجام می دهد که دوست دارید او را به خاطر آن کار سرزنش و تحقیر نمایید:

الف) در یک لحظه آرام و دوستانه در مورد آن صحبت کنید.

ب) بفهمید چرا آنها کارها را به روشی که نادرست است، انجام می دهند.

ج) به آنها مقداری آزادی و احترام بدهید که این کار را به روش درست انجام دهند.

د) یا بلافاصله از نحوه انجام کار شکایت کنید.

ه) اصلاً چیزی نگویید و انزجار خود را برای همیشه مخفی نگاه دارید.

شما باید همه تلاش خود را برای درک روش ها و استدلال های شریک زندگی خود انجام دهید. اگر این کار را نکنید، خطر از دست دادن احترام به همسرتان را به خطر می اندازید.

بسیار مهم است که عزیز خود را برابر و نه زیردست خود ببینید.

این بدان معنا نیست که نمی توانید هرکدام از روشهای منحصر به فرد انجام وظایف را داشته باشید. این فقط به این معنی است که شما باید با منظره ای از چشم او به مسائل نگاه کنید. شیوه های منحصر به فرد زندگی آنها را درک کنید و آنها را در آغوش بگیرید.

2. انتقاد این است که کاری را که شریک زندگی شما انجام می دهد مورد بررسی قرار داده و به طورکل آن را نفی کنید.

برای جلوگیری از انتقاد نیز می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

الف) آیا می توانید در مورد این کارها با روشی خونسرد و آرام صحبت کنید؟

یا فقط دوست دارید از وی شکایت کنید؟

اگر مورد دوم درست باشد، احساسات شما در مورد آنچه شما را آزار می دهد می تواند به کینه های بزرگتری منجر شود که از نظر دیدگاه و ارزش گذاری برای شریک زندگی تان غیر قابل قبول خواهد بود.

پس باید برای این موضوع وقت بگذارید و صورت مسالمت آمیز با همسرتان در این مورد بحث نمایید.

شاید در دفعات اولیه به نتیجه خوبی نرسید، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم

دوباره امتحان کنید و ببینید بعد از یک ماه توانایی شما برای جلوگیری از انتقاد بهبود می یابد یا خیر. اگر چنین نشد، مشاوره برای روابط خود در نظر بگیرید. برخی از زوجین برای کمک به تسکین اضطراب به ساختار و بی طرفی شخص ثالث نیاز دارند.

3. دفاع، یعنی همیشه همسرتان را قربانی تمامی مسائل پیش آمده کنید.

الف) آیا وقتی مشکلی پیش می آید همیشه تقصیر آنها است؟

ب) یا آیا شما هنگام بروز مشکل، خودتان را نیز مقصر می دانید؟

اگر نقش کسی را که همیشه مورد ظلم قرار گرفته بازی کنید، نوع نگاه شما به همسرتان تغییر منفی خواهد کرد.

4- ابراز نکردن احساسات نیز می تواند به اندازه تمامی موارد فوق خطرناک باشد.

در این مشکل، برای جلوگیری از اینکه از نظر روحی صدمه دیده باشید، ممکن است به هر قیمتی از مشاجره جلوگیری کنید.

جلوگیری از وقوع بحث ممکن است به اندازه انتقاد بیش از حد بر وضعیت رابطه شما تأثیر بگذارد.

برای آشنایی با ده عامل خیانت مردان و زنان کلیک کنید.

چگونه می توان از طلاق عاطفی جلوگیری کرد؟

پیشگیری از طلاق عاطفی

برای محافظت، پرورش و رشد یک ازدواج تلاش لازم است. بین برنامه های کاری، فرزندان و سایر تعهدات، گاهی حفظ این مشارکت غیرممکن به نظر می رسد. وقتی مشکلات بوجود می آیند، برخی از زوجین تصور می کنند که طلاق ساده ترین و راحت ترین راه است.

اما برخی هم تصور می کنند که راه حل های خیلی بهتری به جز طلاق وجود خواهد داشت. اگر می خواهید نزد شریک زندگی خود بمانید و از طلاق اجتناب کنید، اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید انجام دهید. در ادامه راه حل هایی را به شما ارائه خواهیم داد که بتوانید از طلاق عاطفی جلوگیری کنید.

به رابطه خود متعهد باشید

بازی با این ایده که ممکن است در خارج از ازدواج وضعیت بهتری داشته باشید می تواند فشار زیادی را بر روابط شما وارد کند؛ حتی اگر هرگز این افکار را ابراز نکنید. در واقع، این فکر به تنهایی ممکن است باعث ایجاد انگیزه در تلاش شما برای بهبود ازدواج شود.

تعهد به شما کمک خواهد کرد تا بر تقویت مشارکت خود تمرکز کنید تا اینکه به این فکر کنید که زندگی خارج از ازدواج شما چگونه می تواند باشد.

به شریک زندگی خود احترام بگذارید

مردم به مرور زمان تغییر می کنند. درک، قدردانی و سازگاری با آن تغییرات برای هر رابطه ای حیاتی است. با تهیه لیستی از بهترین ویژگی های شریک زندگی خود، می توانید این موضوع را به خودتان یادآوری کنید که با فردی شگفت انگیز ازدواج کرده اید. این تمرین به شما کمک می کند تا در وهله اول یادآوری کنید که چرا عاشق آنها شده اید.

همچنین به شما کمک می کند تا اگر مشکلی وجود دارد، این موضوع را با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

به همسرتان هر روز از طریق تعارف یا تشکر اطلاع دهید که از همه کارهای او قدردانی می کنید.

این عبارات کوچک مانند سپرده گذاری در بانک است. شما نمی خواهید بدون ازدواج واریزی از ازدواج خود برداشت کنید. بنابراین، مطمئن باشید که در حال انجام کارهایی هستید که شریک زندگی خود را به خاطر آنچه که هست دوست دارید و به او احترام می گذارید.

به طور منظم ارتباط برقرار کنید

دور شدن از طلاق

در عصر تلفن های هوشمند و سبک زندگی کار از خانه، حواس پرتی به راحتی انجام می شود. ممکن است دریابید که اغلب روزها بدون گفتگوی واقعی با همسرتان می گذرانید.

برقراری ارتباط آزادانه در مورد زندگی، علایق، رویاها، ناامیدی ها و احساسات شما راهی مهم برای تقویت صمیمیت در یک رابطه است. همچنین بسیار مهم است که شما به صحبت های شریک زندگی خود گوش دهید زیرا او افکار خود را ابراز می کند. اختصاص دادن هر روز 30 دقیقه بدون هیچ گونه وقفه و مزاحمت در جایی كه می توانید صحبت كنید می تواند مفید باشد.

انتظارات مالی را به اشتراک بگذارید

بسیاری از ازدواج ها با اختلاف نظرهایی درمورد امور مالی همراه است. زن و شوهرها معمولاً انتظارات متفاوتی از پول در رابطه دارند. هر شریک می تواند درک وضعیت مالی از دید شخص دیگر را مشکل ساز بداند.

رسیدن به توافق درباره نحوه رسیدگی به پول، یکی از مولفه های مهم یک ازدواج موفق است. درمورد بودجه و رویکرد بدهی به توافق برسید و برای زندگی در محدوده خود برنامه ریزی کنید.

همچنین تفاوت بین نیازها و خواسته ها مهم است. در حالی که هر دو مشروع هستند، اما زوجین اگر بخواهند بدون در نظر گرفتن بودجه خود تمام خواسته های خود را برآورده کنند، با مشکل روبرو می شوند.

برخی از انعطاف پذیری ها را در بودجه خود بگنجانید تا بتوانید سرگرمی، هدایا، تعطیلات و سایر فعالیتهایی را تقویت کنید که ازدواج شما را تقویت می کند.

به همدیگر فضا بدهید

یکی از سخت ترین موارد برای تعادل در ازدواج، زمان مناسب برای گذراندن با هم است. اگر بیش از حد به همسرتان نزدیک باشد، او احساس خفگی می کند و اگر هم خیلی فاصله بگیرید، به معنای سرد بودن در رابطه است.

هنگامی که شریک زندگی شما به فضا یا یک شب با دوستانتان احتیاج دارد، پیشنهاد او را قبول کرده و حتی نگهداری از فرزندان تان را نیز بر عهده بگیرید. از طرف دیگر، همچنین لازم است زمانی را برای گذراندن با شریک زندگی خود اختصاص دهید. اگر مسائل مربوط به نگهداری از بچه ها یا محدودیت های مالی آن را دشوار می کند، یک شب خوب را با سرگرمی های ارزان در خانه برنامه ریزی کنید.

نکته اصلی این است که شما هر دو تلاش مشترکی را برای گذراندن اوقات با کیفیت در کنار هم انجام می دهید و در عین حال فضای دیگری را برای داشتن زمانی در خارج از خانه فراهم نمایید. این موضوع به خصوص برای مردان ضروری است؛ زیرا آن ها نیاز دارند در هر دوره، زمانی را در غار تنهایی خودشان بگذرانند.

زنده کردن خاطرات

حفظ زندگی در برابر طلاق

یکی از راه های ساده برای تقویت احساسات مشترک، انجام کارهایی است که در اوایل ازدواج انجام می دادید. به طور مثال می توانید خیلی آراسته به صورت جداگانه سر قراری در کافی شاپ یا رستوران بروید. یا برای تاریخ های خاص تان، لباس های خاص و آراستگی خاصی داشته باشید. اگر فرزندانی دارید که اجازه این کار را به شما نمی دهند، می توانید با همراهی آن ها به قدم زدن در پارک یا یک مرکز خرید بروید.

بسیاری از زوجین گزارش می دهند که حرکات کوچک و متفکرانه به آنها کمک می کند احساس تازه عروسی کنند. سعی کنید یادداشت های عاشقانه کوچک همسرتان را در جایی که می دانید پیدا می کند بگذارید، صبح برای او قهوه درست کنید یا میان وعده مورد علاقه اش را از فروشگاه مواد غذایی بخرید.

سریع ببخشید

طلاق معمولاً زمانی ایجاد می شود که یک نفر کینه به دل داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که احساس تحقیر نسبت به شریک زندگی خود تقریباً همیشه جلب توجه می کند و اگر حل نشود، می تواند منجر به طلاق گردد.

سعی کنید در سریعترین زمان ممکن شریک زندگی خود را ببخشید. به یاد داشته باشید که بخشش به همان اندازه هدیه ای است که به خود می دهید. نگه داشتن کینه، فضای روحی و روانی را اشغال می کند و تقریباً همیشه بر میزان سلامتی و فشار روانی شما تأثیر می گذارد.

روحیه بخشش را انتخاب کنید و از مزایای مثبت آن در دیگر جنبه های زندگی خود بهره مند شوید.

اگر به شریک زندگی خود ظلم کرده اید، صمیمانه عذرخواهی کرده و از بخواهید شما را ببخشد. واقعاً به حرفهایش گوش دهید و سعی کنید دلیل ناراحتی ها را بفهمید.

عدم کنترل شریک طرف مقابل

در ازدواج های سالم، هر دو شریک زندگی احترام متقابل به یکدیگر دارند و خودخواه نیستند. این می تواند برای زوج های مختلف معنای مختلفی داشته باشد، اما در اینجا برخی از مهم ترین این موارد را بررسی خواهیم کرد:

سعی نکنید یکدیگر را کنترل کنید.

به همسرتان اجازه دهید همیشه خودش باشد و مجبور نباشد به خاطر شما نقش بازی کند.

در تصمیم گیری های بزرگ (مانند هزینه کردن و تربیت فرزندان) همکاری کنید.

به همسرتان اجازه دهید بدون اینکه از شما اجازه بگیرد، رفت و آمد کند.

شرکایی که سعی در کنترل یکدیگر دارند، از نظر عاطفی محروم خواهند شد. آنها ممکن است نشانه هایی از سواستفاده مالی یا موارد دیگر داشته باشند که اغلب منجر به طلاق می شود.

راهنما پیدا کنید

اگر هنوز در زندگی زناشویی با چالش هایی روبرو هستید یا می ترسید که طلاق حتمی باشد، مشاوره یا زوج درمانی را در نظر بگیرید. اگر مطمئن نیستید به کجا باید مراجعه کنید، می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

نحوه عبور از مرحله طلاق عاطفی

طلاق عاطفی یک مرحله هشدار دهنده از وقوع طلاق واقعی است. بسیاری از زوج هایی که تصمیم به طلاق می گیرند، قبل از این مرحله ابتدا دوره طلاق عاطفی را می گذرانند. این مرحله هم می تواند یک فرصت باشد که دوباره زندگی خود را از نو بسازید و هم می تواند یک قدم برای جدایی همیشگی باشد. در هر صورت این با شماست که چطور به این مرحله نگاه کنید.

طلاق عاطفی غالباً مقدم بر طلاق قانونی است. این مکانیسم روانشناختی است که بعضی از همسران احساس می کنند رابطه به تهدیدی برای رفاه آنها تبدیل شده است.

ویرجینیا ویلیامسون، درمانگر مجاز ازدواج و خانواده می گوید: “طلاق عاطفی دقیقاً همانطور که به نظر می رسد است.” “این پدیده به گونه ای است که اساساً از ازدواج به لحاظ عاطفی خارج می شود. در طول مرحله طلاق عاطفی، عموماً همسر از تلاش برای ازدواج یا ترمیم ازدواج منصرف شده و به طور معمول مراحل غم و اندوه را طی می کند تا ازدواج و شریک زندگی خود را رها کند.

نکاتی برای کنار آمدن با طلاق عاطفی

کنار امدن با طلاق عاطفی

مهم است که تشخیص دهید احساسات شما نسبت به همسرتان یک شبه از بین نمی رود. ممکن است احساس درد، عصبانیت، تنهایی یا ناامیدی برای مدت ها با شما وجود داشته باشد، اما نحوه برخورد با این احساسات بسیار مهم است تا بتوانید با آنها کنار بیایید. نگاهی به آنچه در رابطه با شما رضایت بخش و ناخوشایند بوده، اینکه چه کارها کرده اید و نتیجه ای نداشته در بهبود طلاق مفید است.

به گفته ویلیامسون، مکالمه با یک درمانگر برای جلب حمایت مفید است. با این حال، منابع زیادی برای کمک وجود دارد که از این مرحله نیز بگذرید.

در عین حال، مطمئن باشید که مراقبت از خود هنوز هم نکته برتر است. ویلیامسون پیشنهاد می کند که به طور منظم ورزش کنید، از مدیتیشن یا تمدد اعصاب استفاده کنید یا جلسات ماساژ شرکت نمایید. ویلیامسون می گوید: “تلاش برای حفظ یک روال ثابت مراقبت از خود در سراسر کشور مهم است. اما مطمئناً در زمان استرس بیشتر، حفظ این موارد باعث می شود بار عاطفی طلاق کاهش یابد.” “با خود صبور و مهربان باشید.”

دیدار با کارشناس

بیشتر طلاق ها یک طرفه است. به ندرت زن و شوهر می نشینند و با هم تصمیم می گیرند که طلاق بگیرند. به طور معمول، همسری که قبلاً از نظر عاطفی از ازدواج جدا شده است، درخواست طلاق می کند. آن همسر “طلاق عاطفی” را پشت سر گذاشته و اکنون قصد دارد به طور قانونی از همسر خود جدا شود. گرچه طلاق قطعاً از هر دو طرف دشوار است، شریكی كه قبلاً این شانس را داشته است كه طلاق عاطفی را طی كند قبل از برداشتن هر اقدامی برای طلاق قانونی، این روند را ساده تر از شریكی كه از این خبر شوكه شده احساس می كند.

ویلیامسون می افزاید: “گاهی اوقات افراد به طور همزمان از طلاق عاطفی و قانونی عبور می کنند، که البته می تواند فوق العاده استرس زا باشد.”

آگاهی از مشکلات احتمالی

برخی از همسران قبل از اینکه بفهمند راه حل مشکلشان طلاق است، سالها با احساس فاصله عاطفی دست و پنجه نرم می کنند. از این همسران معمولاً “همسر دور شونده” یاد می شود. معمولاً، جدا شدن عاطفی از ازدواج و همسر روشی قاطعانه ذهنی برای اجازه دادن به همسر برای حفظ مرزها است، وقتی که احساس می کنند آسیب دیده اند یا ازدواج برای آنها ناامن شده است.

طلاق عاطفی از همسر به فرد کمک می کند تا در صورت مواجهه با آنچه احساس می کند یک وضعیت طاقت فرسا است، احساس صداقت روانی را حفظ کند. اساساً، طلاق عاطفی برای برخی قبل از طلاق قانونی اتفاق می افتد؛ زیرا آنها نیاز به کنار کشیدن و محافظت از خود در برابر مشکلات در ازدواج را احساس کرده اند.

معمولاً از همسری که پس از طلاق قانونی برای مقابله با احساسات خود رها می شود، به عنوان “همسر عقب افتاده” یاد می شود.

خصوصیات همسر دورافتاده یا عقب افتاده

 • شوکه شدن؛ هیچ تصوری از وجود مشکلاتی در ازدواج را نداشته است.
 • به دنبال راه هایی برای نجات ازدواج است.
 • اغلب با التماس و درخواست یک فرصت دیگر را می طلبد.
 • ممکن است آسیب روانی بسیار ببیند.
 • احساس اضطراب و ترس از آینده و مجرد بودن دوباره را پیدا می کند.
 • برای به تأخیر انداختن روند طلاق و پیوستن به ازدواج و همسرش، هر کاری را امتحان می کند.

اعمال کنترل بر احساسات خود

غریزه اساسی “همسر عقب افتاده” کنترل کننده اوضاع است. آنها ممکن است احساس کنند انگار قادر به دیدن علائم هشدار دهنده نیستند و نمی دانند چگونه به طور موثر پاسخ دهند. در نتیجه، آنها به طریقی پاسخ می دهند که همسر فراری را از نظر احساسی دورتر می کند.

این فرد می خواهد کاری انجام دهد یا چیزی بگوید که همسرش را از نظر عاطفی به ازدواج برگرداند.

حکم شرعی طلاق عاطفی

بسیاری تصور می کنند اگر با همسرشان در مرحله طلاق عاطفی باشند، یعنی این دو نسبت با هم هیچ نسبتی ندارند و گاهی نیز مشاهده می شود که دست به رفتارهایی ناپسند خواهند زد. در این رابطه طبق قوانین و احکام شرعی اسلامی، باید به شما بگوییم که صرف وجود سری در روابط و با به اصطلاح رخ دادن طلاق عاطفی، هیچیک از طرفین حق ندارند که با فرد دیگری وارد رابطه شده و یا همسر خود را ترک نمایند.

فرد تنها در صورتی اجازه این کار را خواهد داشت که به طور رسمی از شریکش جدا شده و سند رسمی طلاق را دریافت نموده باشد. در خصوص ارتباط با افراد دیگر نیز برای خانم ها قوانین خاصی وجود دارد مانند مدت زمانی که پس از طلاق باید خانم صبر نماید و پس از این مدت فرد مونث اجازه ارتباط و ازدواج مجدد را خواهد داشت.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی ده نشانه طلاق عاطفی در بین زوج ها پرداختیم، به دلیل اینکه که طلاق عاطفی برای بسیاری از افراد می تواند آزار دهنده باشد، آشنایی با راهکارهای جلوگیری از طلاق عاطفی و تشخیص کمرنگ شدن روابط عاطفی ضروری است. همچنین در خصوص نشانه های طلاق عاطفی نیز برخی از موارد مهم را بررسی نمودیم تا درک بهتری از تعریف طلاق عاطفی داشته باشید. به دلیل اهمیت این موضوع و جلوگیری از فروپاشی زندگی مشترک، برای کسب مشاوره تخصصی در این زمینه می توانید با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

پس از وقوع طلاق عاطفی، آیا راه حلی برای نجات رابطه وجود دارد؟

بله قطعا می تواند راه حلی موثر برای درمان این مشکل وجود داشته باشد.

بارزترین نشانه طلاق عاطفی چیست؟

بارزترین نشانه طلاق عاطفی را می توان سردی در روابط در نظر گرفت.

طلاق عاطفی بیشتر از جانب مردان اتفاق می افتد یا زنان؟

این موضوع حالت قطعی ندارد و از جانب هر دو طرف می تواند رخ دهد.

آیا حکم شرعی طلاق عاطفی برابر با طلاق رسمی است؟

خیر حکم طلاق عاطفی هیچ ربطی به طلاق رسمی ندارد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور