انواع خیانت
انواع خیانت

انواع خیانت چیست و چه مواردی جزء خیانت محسوب می شود؟

انواع خیانت چیست؟ یکی از بزرگترین دردها این است که بفهمید به شما خیانت شده است. دانستن این که شخصی که تمام اعتماد خود را بر او گذاشته اید، خیانت کرده و رابطه ای را که برای سالهای طولانی ایجاد شده بود از بین برده است، ویرانگر خواهد بود. با این حال، آیا خیانت فقط زمانی صورت می گیرد که یک نفر با شخص دیگری رابطه جنسی داشته باشد؟ پاسخ منفی است. انواع زیادی از خیانت وجود دارد که بسیار فراتر از رابطه جنسی است و می تواند بسیار پیچیده تر از آنچه ما فکر می کنیم باشد. ما در ادامه قصد داریم انواع خیانت را که شاید تا به حال نشنیده باشید، بررسی کنیم.

انواع خیانت چیست؟

خیانت یک توافق شکسته شده، ضمنی یا آشکار است که برای یکپارچگی یک رابطه حیاتی تلقی می شود. با این حال، راه های زیادی برای خیانت یا احساس خیانت توسط شریک زندگی ما وجود دارد، که به نظر می رسد مانند یک رابطه خارج از ازدواج واقعاً بد باشد.

دکتر جان گاتمن، یکی از معتبرترین محققان دانشگاهی در زمینه ازدواج و خانواده و نویسنده کتاب آنچه عشق را ماندگار می کند: چگونه اعتماد بسازیم و از خیانت اجتناب کنیم، 10 راه خیانت به شریک زندگی علاوه بر خیانت جنسی را شرح داده است. او توضیح می دهد که روابط بر اساس اعتماد ساخته شده اند و فرسایش اعتماد در یک رابطه در لحظات به ظاهر بی اهمیت آغاز می شود.

به عنوان مثال، شما می توانید انتخاب کنید که از شریک زندگی خود استقبال کنید یا در مواقعی که او بیشترین نیاز را به شما دارد (آگاهانه یا نه) بروید. انتخاب دور شدن از کسی در صورت نیاز به حمایت یا توجه، باعث بی اعتمادی می شود. آنها دیگر به شما اعتماد ندارند که در کنار آنها باشید. با گذشت زمان، این کناره گیری مداوم به احساس خیانت تبدیل می شود و در نهایت، به یک ازدواج متلاشی شده منجر می شود که منجر به طلاق خواهد شد. حتی در رابطه نیز در واقع خیانت وجود نداشت. در زیر رفتارهایی که انواع خیانت محسوب می شوند آورده شده است.

 دلایل انواع خیانت

1- تعهد مشروط

یکی از انواع خیانت تعهد مشروط است که در آن طرفین با یک سری شرط و شروط به هم متعهد هستند و هر حادثه ای می تواند صمیمیت را کاهش داده و از حمایت طرف مقابل کم کند.

2- صمیمیت بدون رابطه جنسی

نوع دوم از انواع خیانت، صمیمیت بدون رابطه جنسی است. این شامل یک رابطه ظاهراً افلاطونی با شخص سوم است. داشتن یک دوست (در محل کار، در ورزشگاه، در کافه) که با او بیش از حد صمیمی هستید نیز می تواند نوعی صمیمیت بدون رابطه جنسی باشد.

3- دروغ گفتن

نوع سوم از انواع خیانت، دروغ گفتن و دروغ گویی است.دروغ هایی که برای حفظ صلح گفته می شود، منجر به نقض اعتماد خواهد شد. اگر فرد دروغگوی مزمن است، روان درمانگر می تواند به وی کمک کند، این عادت را ترک نماید.

4- اتحاد علیه شریک

نوع چهارم از انواع خیانت، اتحاد علیه شریک است. در این حالت یکی از اعضای خانواده یا دوستان خارجی در تصمیم گیری ها به جای شریک متحد شده و در نتیجه این موضوع می تواند منجر به از هم پاشیدن رابطه شود.

با به اشتراک گذاشتن شکایات شخصی در مورد شریک زندگی خود با بستگان یا دوستان، می توانید ناخواسته او را مرعوب کنید. مهم است که در مورد درگیری های زناشویی سکوت کنید و کسانی را که ممکن است بتوانند از این اطلاعات علیه او استفاده کنند، درگیر نکنید.

5- غیبت یا سردی

عدم اولویت بندی یکدیگر در زمان نیازهای عاطفی می تواند تأثیر مخربی داشته باشد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شخصی به حمایت طرف مقابل نیاز داشته باشد (مثبت یا منفی) و شخص در دسترس نباشد یا به سادگی حضور نداشته باشد.

6-از دست دادن علاقه جنسی

از دست دادن علاقه جنسی یکی از موارد شایع در انواع خیانت است. در این حالت شریک برای طرف مقابل جذابیت جنسی نداشته و در نتیجه علاقه ای به احیای میل بین زوجین وجود ندارد. دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود رابطه جنسی دیگر در اولویت قرار نگیرد، اما اگر گفته نشود، می تواند منجر به احساس خیانت شود. این دلایل شامل شغل، استرس، تصویر بدنی منفی، انتقاد، عدم ارضا، انگیزه های جنسی ناسازگار یا مشکلات جسمی و پزشکی است. وقتی به مسائل صادقانه و محبت آمیز پرداخته نشود، صدمه و طرد شدن می تواند رابطه را از بین ببرد.

7- بی احترامی

بی احترامی می تواند شامل القای حس حقارت به طرف مقابل باشد و شخص از نفرین های مکرر و جملات طعنه آمیز استفاده کند.

8- بی عدالتی

زندگی می تواند ناعادلانه باشد، اما روابط طولانی مدت و عاشقانه باید پناهگاه بی عدالتی باشد. با این حال، رضایت متقابل در یک رابطه تنها زمانی اتفاق می افتد که هر دو طرف احساس کنند نیازهای آن ها به یک اندازه برآورده می شود. به عنوان مثال، هزینه ها، تقسیم کار یا نحوه گذراندن اوقات فراغت به راه حل های رضایت بخش متقابل نیاز دارد. خیانت زمانی اتفاق می افتد که یکی از طرفین اراده خود را تحمیل کند و دیگر به حرف های او گوش ندهد.

9- خودخواهی

زوج های خوشبخت می دانند که گاهی اوقات هر یک از آنها نیازهای خود را برای منافع عمومی رها می کنند. با این حال، کینه زمانی اتفاق می افتد که نوع دوستی دو طرفه نباشد، هنگامی که شریک از فداکاری های لازم به نفع رابطه یا خانواده خود (در صورت داشتن فرزند) خودداری می کند. رفتار خود محور می تواند بر رابطه تأثیر منفی بگذارد.

10 – بدقولی

تکرار بدقولی ها می تواند منجر به از بین رفتن اعتماد بین زن و شوهر شود و این موضوع نوعی از انواع خیانت محسوب می شود. این موضوع می تواند شامل انواع بدقولی های کوچک و بزرگ باشد.

5 نوع خیانت قطعی

در این قسمت با ما همراه باشید تا از انواع خیانت 5 مورد از قطعی ترین آن ها را بررسی کنیم. شاید در موارد فوق استتثناهایی وجود داشته که می تواند عدم خیانت محسوب شود اما مواردی که در این قسمت معرفی می کنیم، 5 نوع خیانت قطعی محسوب خواهند شد.

خیانت جسمانی

صمیمیت فیزیکی با کسی که شریک زندگی شما نیست به طور کلی خیانت محسوب می شود. در فرهنگ ما این نوع خیانت بدترین و بی شرمانه ترین نوع خیانت محسوب می شود که درجه آن در فرهنگ های مختلف می تواند متفاوت باشد.

داشتن تخیلات جنسی در مورد افراد دیگر

طبیعی است که در مورد افرادی که به نظر شما جذاب هستند، صرف نظر از اینکه در یک رابطه هستید یا خیر، خیال پردازی کنید. با این حال، خطر خیانت زمانی رخ می دهد که افکارتان تبدیل به رفتارهای واقعی شود.

داشتن احساسات محبت آمیز نسبت به شخص دیگر

این خیانت که به “خیانت احساسی” نیز معروف است، می تواند کمی گیج کننده باشد. در اصل، این به احساسات نسبت به شخص دیگری برمی گردد. خیانت زمانی مطرح می شود که محرمانگی در میان باشد، یعنی شما فقط آن شخص را پشت سر شریک زندگی خود می بینید.

با این حال، برخی از کارشناسان استدلال می کنند که این احساسات فقط به عنوان خیانت محسوب می شوند و آنها باید در عمل به کار گرفته شوند. اگر آنها به سادگی در ذهن شما باقی بمانند، خیانت محسوب نمی شود.

هزینه های مالی

پنهان کردن عادات مالی خود از نیمه دیگر خود را می توان نوعی خیانت دانست. خیانت زمانی اتفاق می افتد که چنین هزینه هایی بر روی زندگی زن و شوهر تأثیر می گذارد و حتی در این صورت، خائن اصرار دارد مخارج خود را مخفی کند، چه به دلایل شخصی و چه حرفه ای.

 خیانت مجازی

این یکی از انواع خیانت است که به طور فزاینده ای متداول شده است و می تواند به دو نوع تقسیم شود. اولین مورد به طور ضمنی جنسی است، به این معنی که شما زمان خود را صرف لایک در پست های اینستاگرام رابطه قبلی می کنید یا در برنامه های دوستیابی با افراد معاشقه می کنید.

مورد دوم را می توان به عنوان خیانت به شریک خود با تلفن هوشمند خود توصیف کرد، زیرا زمان بیشتری را صرف تعامل با پیروان رسانه های اجتماعی خود می کنید تا با همسرتان.

با این حال، برخی از کارشناسان ادعا می کنند که این تنها در صورتی می تواند خیانت تلقی شود که دلیل پنهانی وجود داشته باشد که می تواند منجر به فعالیت های خارج از ازدواج شود، مانند رابطه جنسی یا گذراندن زمان نامتناسب در چت آنلاین.

جزییات مربوط به انواع روابط آلوده به خیانت

دلایل انواع خیانت چیست؟

خیانت می تواند به دلایل مختلف رخ دهد اما برخی از آنها را می توان با توجه به انواع خاصی از رفتارها توضیح داد. ما در ادامه دلایل انواع خیانت را بررسی خواهیم کرد.

خیانت به هر دلیلی اتفاق می افتد، اما هیچ ارتباط عاطفی یا ارتباط بعدی وجود ندارد. به عنوان مثال، شخصی هنگام مسافرت به مهمانی می رود و با شخصی می ماند.

این نوع خیانت به طور سیستماتیک، چندین بار اتفاق می افتد، با این حال، چون هیچ ارتباط عاطفی وجود ندارد، فرد آن را خیانت نمی داند.

هنگامی که با کسی در رابطه تیره هستید و از نظر احساسی با شخص ثالث درگیر هستید.

این اتفاق زمانی می افتد که فردی اعتماد به نفس پایینی دارد، خود را زشت می داند و برای احساس جذابیت نیاز دارد تا افراد متفاوتی از فردی که در کنار او قرار دارد به دست آورد.

افراد ناراضی در روابط خود با شخص دیگری درگیر می شوند زیرا شهامت جدایی از شریک فعلی خود را ندارند. بنابراین خیانت به عنوان پلی برای جدایی عمل می کند.

افرادی که هرگز راضی نیستند، همیشه به دنبال محرک های جدید بوده و برای احساس هیجان جدید تقلب می کنند.

چگونه بر خیانت غلبه کنیم؟

حال که از انواع خیانت و دلایل انواع خیانت اطلاعات لازم را بدست آوردیم. در این قسمت قصد داریم به بررسی راهکار مواجهه با انواع خیانت بپردازیم.

توانایی یک رابطه

رهایی از خیانت ارتباط زیادی با واکنش های خیانت کننده به موقعیت دارد. هرچه آنها بیشتر باز و غیر دفاعی باشند، احتمال حل آنها بیشتر است. هنگامی که هر دو شریک نامزد هستند، احتمال به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

دروغ ها و تکذیب هایی که برای سرپوش گذاشتن بر تخلف مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند بسیار بیشتر از خود خیانت آسیب برساند. حتی اگر دروغ هرگز کشف نشود و جرم فاش نشود، باز هم می تواند خسارت زیادی به پایه و اساس رابطه وارد شود. اعتماد به ناچار قربانی می شود، حتی اگر اسرار فاش نشوند. اکثر، اما نه همه خیانت ها و اقدامات کلاهبرداری، قابل درمان هستند. اگرچه هیچ مدل کلی برای اعمال در این شرایط وجود ندارد، اما برخی دستورالعمل ها وجود دارد که می تواند روند بهبود را تسهیل کند.

تشخیص دهید که درگیری اجتناب ناپذیر است

درگیری بخشی طبیعی از زندگی شاد شماست. هر رابطه ای به دلیل ارزشها، باورها و فلسفه های مختلف زندگی دارای تضاد است. وقتی این تفاوت ها با وضوح و احترام مورد بحث قرار می گیرد، زوج صمیمیت بیشتری را تجربه می کنند.

راهکار مواجهه با انواع خیانت

معرفی 6 نوع خیانت غیر فیزیکی که می تواند به اندازه خیانت فیزیکی مضر باشد!

در اینجا چند روش دیگر برای خیانت به شریک زندگی خود و رابطه شما وجود دارد که اگر متوجه آن ها نباشید می تواند حتی بیشتر از خیانت فیزیکی بر روی زندگی دو نفره شما تاثیر گذاشته و مضر واقع شود.

  • خواسته ها و نیازهای خود را بالاتر از شرکای خود قرار دهید!

اگر چه همه از برابری در روابط حرف می زنند اما ضرب المثل دینی نیز وجود دارد که می گوید “عشق در اولویت قرار دادن شخص مقابل است”.

به نوشته وال استریت ژورنال، محققان این را “عشق دلسوزانه” می نامند. شناخت نیازها و نگرانی های شریک زندگی و ترجیح دادن آنها به خواسته های شما. هری تی ریس، استاد روانشناسی دانشگاه روچستر می گوید: “این فقط باعث ایجاد احساس خوب در افراد نمی شود.” این راهی برای برقراری ارتباط با طرف مقابل است که درک می کنید منظور او چیست و از آنها قدردانی و مراقبت کنید. »

هنگامی که شروع به فراموش کردن نیازهای طرف مقابل می کنید یا نیازهای خود را بر شرکای خود قرار می دهید، کاهش تدریجی روابط شما آغاز می شود. بله، نیازهای شما نیز مهم است. اما توجه شما باید به نیازهای شریک زندگی تان و نحوه همکاری هر دو شما برای برآوردن خواسته ها و نیازهای یکدیگر ضروری است. با گذشت زمان، از دست دادن تمرکز بر شریک خود و تنها تمرکز بر روی خود، فاجعه ای برای رابطه ایجاد می کند. به ویژه اگر شریک زندگی شما هنوز نیازهای شما را بر نیازهای خود بالاتر از نیازهای خود قرار می دهد.

  • شریک زندگی خود را بدیهی فرض کنید!

هنگامی که شما با مدت طولانی با یک نفر بوده اید، به راحتی می توانید از آن شخص به عنوان یک فرد جداگانه و فقط فردی که بخشی از خانواده شما است، دل بکنید.

هنگامی که تلاش برای عاشقانه بودن را متوقف کنید، رقصیدن را متوقف کنید، از گفتن “دوستت دارم” دست بردارید یا از گفتن لطفا و تشکر خودداری کنید، شما شریک زندگی خود را بدیهی فرض کرده اید.

اگر شریک زندگی شما احساس قدردانی نمی کند، ممکن است با گذشت زمان ناراحتی ایجاد شود. اگر کمک به نظافت خانه را متوقف کنید، یا به نگهداری بچه ها کمک نکنید، یا مشارکت شریک زندگی خود را در زندگی خود تشخیص ندهید و قدردانی نکنید، در نهایت به نقطه ای خواهید رسید که یک هم اتاقی داشته باشید، نه یک شریک دوست داشتنی. این خیانتی است که با گذشت زمان سرعت می گیرد. کم کم اتفاق می افتد. یک نفر تشخیص و تشکر و قدردانی از کار دیگر شرکای خود را متوقف می کند و طرف دیگر احساس می کند که بیش از حد کار کرده و مورد قدردانی قرار نمی گیرد.

وقت بگذارید و هر روز به خاطر بیاورید که چرا شریک زندگی خود را دوست دارید، به شریک خود کمک می کنید و به صحبت های او گوش می دهید و همیشه به او بگویید لطفا و متشکرم!

  • تقلب احساسی

شری مایرز، درمانگر ازدواج می گوید: “یک رابطه عاطفی اساساً یک امر قلبی است،” همه اینها [متن های معاشقه، ارتباط عاطفی عمیق، گفتن چیزهایی در مورد شریک زندگی خود یا چیزهایی که به شریک خود نمی گویید] انرژی و رابطه اولیه شما را از بین می برد.

  •  از طرف مقابل خود دفاع نکنید

شما و شریک زندگی خود باید یک تیم باشید. وقتی فردی هم تیمی شما را مسخره می کند یا به او اهانت می کند، باید از او دفاع کنید. فرقی نمی کند که دوست شما باشد، همکار یا مادر شما. وقتی با شریک خود ازدواج کردید، آن شخص نزدیکترین فرد از خانواده شما است.

پس این مسئولیت شماست که از طرف مقابل خود دفاع کنید. این شخصی است که شما برای گذراندن زندگی خود انتخاب کرده اید. شما اجازه نمی دهید کسی در مورد فرزندان شما بد صحبت کند، پس چرا این اجازه را برای همسر زندگی خود می دهید؟

  • دروغ گفتن به شریک خود – حتی در مورد چیزهای احمقانه

دکتر فایرستون در حالی که درباره اخلاق خیانت صحبت می کند، می گوید: “دروغ گفتن به کسی، به ویژه یکی از نزدیکان ما، یکی از اساسی ترین نقض حقوق بشر است. در مورد روابط باز و بسته چه موضع گیری می شود، دردناک ترین جنبه خیانت اغلب این واقعیت است که شخصی چیزی بسیار مهم را از شریک خود پنهان می کند. “

دروغ گفتن هرگز اشکالی ندارد. گرفتار شدن در دروغ اعتماد شریک زندگی شما را از بین می برد و اگر دروغ می گویید و چیزهایی را از نزدیکترین شخص خود پنهان می کنید، چرا در وهله اول در آن رابطه هستید؟

او در پایان می گوید: “یک رابطه ایده آل بر اساس اعتماد، صراحت، احترام متقابل و آزادی شخصی ایجاد می شود. اما آزادی واقعی با انتخاب انجام می شود، نه فقط در مورد اینکه با چه کسی هستیم بلکه چگونه با آن شخص رفتار خواهیم کرد. انتخاب صادق بودن با شریک زندگی هر روز چیزی است که عشق را واقعی نگه می دارد. بنابراین در حالی که آزادی انتخاب یکی از جنبه های حیاتی هر اتحادیه سالم و صادقانه است، فریب سومین طرفی است که هرگز نباید در یک رابطه مورد استقبال قرار گیرد. “

  •  فاصله احساسی از هم بگیرید

بی توجهی و حواس پرتی می تواند منجر به فاصله گرفتن از نظر احساسی و ایجاد شکاف بین شرکا شود.

درمانگر ازدواج و خانواده استن تاتکین، در کتاب سیمی برای عشق، فاصله احساسی را مورد بحث قرار می دهد و که به سبک های دلبستگی مختلف افراد می پردازد. او فاصله عاطفی و برخی پیامدها را شرح می دهد و می گوید: “فاصله احساسی با فقدان ارتباط احساسی، معنوی یا فکری با شریک زندگی مشخص می شود. فاصله احساسی می تواند نشان دهنده جدایی قریب الوقوع فیزیکی باشد. در واقع، شرکای صمیمی ممکن است مکانیسم های دفاعی خاصی را برای محافظت از احساسات و محافظت از خود در برابر درد در روابط صمیمی خود ایجاد کنند. “

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع خیانت بپردازیم. به علاوه دلایل انواع خیانت نیز بررسی شد و اینکه چه خیانت هایی قطعی و چه مواری غیر فیزیکی تلقی می شوند نیز بررسی گردید. راهکار مواجهه با انواع خیانت نیز در این مطلب بررسی شد و ما سعی کردیم اطلاعات خوبی را در این رابطه نیز بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع خیانت و یا مشاوره خیانت داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

بهترین عکس العمل پس از خیانت شریک مقابل چیست؟

بهترین عکس العمل این است که از یک مشاور کمک بگیرید.

دلایل خیانت چیست؟

دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله آن ها می توان به عدم رضایت از روابط جنسی، مشکلات خانوادگی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

راه های مواجهه با خیانت چیست؟

برای مواجه شدن با خیانت ابتدا باید به ریشه یابی وجود مشکل و سپس برطرف کردن آن بپردازید.

خیانت بیشتر توسط کدام جنیست انجام می شود؟

این موضوع نسبی است و نمی توان درصد قطعی برای آن اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور