مشاوره روابط عاطفی
مشاوره روابط عاطفی

مشاوره روابط عاطفی

مشاوره روابط عاطفی این روزها بسیار متداول شده است و همه با آن آشنایی دارند؛ اگرچه در گذشته تصور می شد تنها پس از بروز مشکلات غیر قابل حل باید به مشاوره مراجعه نمود؛ اما امروز این طور نیست و بسیاری از زوجین حتی قبل از ازدواج و تشکیل خانواده نیز از خدمات مشاوره روابط عاطفی استفاده می کنند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی جزییات، مشاوره روابط عاطفی و راه هایی در این گونه جلسات برای بهتر شدن روابط ارائه می شود، بپردازیم. علاوه بر این موضوع، مواردی همچون، مشاوره روابط اجتماعی، مشاوره روابط دوستی، مشاوره روابط عاشقانه، مشاوره رابطه دختر و پسر

و تاثیر مشاوره عاطفی در زندگی افراد نیز بررسی خواهد شد.

در دنیای امروز، ممکن است به نظر برسد که ایجاد و حفظ یک رابطه سالم و شاد تقریباً غیرممکن است.

با تمام استرس اضافی کار در عصر دیجیتال، وقفه های فراگیر شبکه های اجتماعی و سرعت شگفت انگیزی که اکنون زندگی ما در آن حرکت می کند، ایجاد یک رابطه خوب با همسر یا شخص مورد علاقه شما ممکن است یک وظیفه شرعی به نظر برسد.

گرچه هیچ رابطه ای بی نقص نیست، اما لذت بردن از یک رابطه عملکردی، مثبت و سودمند متقابل غیرممکن نیست.

فهرست محتوا

چگونه مشاوره روابط عاطفی می تواند به ما کمک کند؟

انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند در متن روابط اعمال شود، اما همه آنها هدف یکسانی دارند: بهبود یا تقویت رابطه.

به طور کلی، اصطلاح “رابطه درمانی (یا مشاوره)” به درمان با بزرگسالان در روابط عاشقانه اطلاق می شود، اگرچه قطعاً روابط دیگری نیز وجود دارد که درمان می تواند از آنها بهره مند شود.

ماهیت تعامل انسانی ناگزیر منجر به اختلاف نظرها، موضوعات یا مشکلات بین افراد می شود. این گرایش طبیعی در روابط عاشقانه طولانی مدت مانند ازدواج تقویت می شود. هرچه زمان بیشتری را با کسی بگذرانیم، احتمال اینکه در نهایت با چالشی روبرو شویم که رابطه را به خطر بیندازد، بیشتر است.

اگرچه انتظار می رود که زوجین گاهی اختلاف نظر داشته باشند، یا حتی درگیری های (غیر جسمی) داشته باشند، اما بین استرس روابط عادی و مشکلات جدی تر یک مرز کاملاً مشخصی وجود دارد.

یک درمانگر رابطه یا مشاوره روابط عاطفی، می تواند به زوجین کمک کند که با همه این مسائل دست و پنجه نرم نمایند و مشکلات بالقوه را شناسایی و برطرف کنند.

اهداف مشاوره روابط عاطفی هر زوج و حتی هر جلسه بسته به مشکلاتی که با آن روبرو هستند ممکن است متفاوت باشد، اما پنج اصل کلی وجود دارد که رابطه درمانی را هدایت می کند و شامل موارد زیر خواهد شد.

برای دریافت مشاوره فردی بر روی لینک کلیک کنید.

1. نظرات زوجین در مورد رابطه را تغییر می دهد

ما غالباً درگیر الگوهای رفتاری یا تفکر آشنایی می شویم که می تواند باعث شود ما از تصویر بزرگتر غافل شویم. ما وقتی که به راه های کمک به مشکلات رابطه می پردازیم، ممکن است نقطه کور داشته باشیم، در حالی که تمرکز بر روی کاری که شریک زندگی ما “انجام می دهد”، اشتباه است.

یک درمانگر روابط به زوجین کمک می کند تا عقب نشینی کنند و به طور کلی از رابطه و همچنین مشکلات خاصی که تجربه می کنند، دید عینی تری داشته باشند. این زوج تشویق می شوند که دیگر فکر کردن در مورد سرزنش را متوقف نکنند و به عنوان یک تیم برای حل مشکلات خود همکاری نمایند.

2. هرگونه رفتار ناکارآمد را اصلاح می کند

شاید یکی از مهمترین اهداف مشاوره روابط عاطفی این باشد که به مشتریان کمک می کند رفتار خود را نسبت به یکدیگر اصلاح کنند، به ویژه رفتارهایی که به طور بالقوه مضر هستند. حتی کسانی که بهترین نیت ها را دارند ممکن است سهواً باعث درد یا آسیب غیرضروری شریک زندگی خود شوند، خواه این آسیب جسمی، روانی یا عاطفی باشد.

مشاوره روابط عاطفی این رفتارها را هدف قرار داده و مشتریان خود را از طریق فرایند شناخت، تصدیق و تغییر آنها راهنمایی می کند. این رفتارها می تواند از عادت های ناسالم ارتباطی تا خشونت جسمی متفاوت باشد. در موارد شدید، درمانگر ممکن است توصیه کند که زوجین از هم جدا شوند یا اینکه یک یا هر دو فرد برای درمان یک مسئله خاص مانند سو مصرف مواد در درمان شرکت کنند.

3- اجتناب عاطفی را کاهش می دهد

ارتباط پایه و اساس هر رابطه است، خواه از طریق کلمات گفتاری، زبان اشاره، پیامک یا ایمیل یا زبان بدن باشد. برای شکوفایی یک رابطه، هر دو شرکت کننده باید احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. در حالی که هر یک از ما در به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات شخصی از سطح راحتی خود برخورداریم، حداقل سطح ارتباطی وجود دارد که برای ایجاد یک رابطه سالم باید وجود داشته باشد.

مشاوره روابط عاطفی به زوجین در ابراز احساساتی که ممکن است از تقسیم با یکدیگر ترس داشته باشند یا در ابتدا احساس ناراحتی از تقسیم با یکدیگر کمک کنند. ترس ارتباط موثر را مهار می کند  و درمانگر با زوجین همکاری خواهد کرد تا از ترس آنها در مورد تقسیم احساساتشان بکاهد.

4. بهبود ارتباطات

همانطور که قبلاً اشاره شد، برقراری ارتباط در ترمیم و حفظ یک رابطه خوب ضروری است. جدا از تشویق زوجین برای تقسیم احساسات با یکدیگر، زوجین همچنین باید یاد بگیرند که چگونه به طور کلی با یکدیگر ارتباط سازنده برقرار کنند.

علاوه بر آموزش به زوجین در مورد برقراری ارتباط سالم و مشکلات لازم برای جلوگیری از به اشتراک گذاشتن آنها با یکدیگر، ممکن است درمانگر برای بهبود مهارت های ارتباطی به مشتری ها مربیگری کند. تأکید در اینجا فقط برقراری ارتباط نیست بلکه برقراری ارتباط  موثر است که این امر مستلزم گوش دادن و همدلی فعال است.

5. نقاط قوت را ارتقا می دهد

یک مشاوره روابط عاطفی که تکنیک های روانشناسی مثبت را تمرین می کند، احتمالاً بیش از بیشتر درمانگران بر این اصل تمرکز خواهد کرد، اما همه روابط درمانی تا حدی روی این موضوع کار می کنند. هر رابطه ای نقاط قوت و ضعف خود را دارد  و گرچه بیشتر درمان ها روی نقاط ضعف متمرکز خواهد بود، اما درمان موثر نقاط قوت رابطه را نیز تجلیل و تقویت می کند.

یک درمانگر روابط خوب به زوجین کمک می کند نقاط قوت خود را شناسایی کنند، اما به مشتریان این امکان را می دهد که خود تصمیم بگیرند که در مورد روابطشان بهترین است. استفاده از نقاط قوت ممکن است، تغییر دید کلی آنها در رابطه باشد، یا اینکه به سادگی یاد بگیرید که بیشتر روی نکات مثبت رابطه تأثیر بگذارید تا منفی.

تمرکز بر این پنج اصل می تواند ابزار لازم را برای مقابله با مشکلات مشترک در اختیار مشتری قرار دهد و قویتر از هر زمان دیگری در طرف دیگر این چالش ها ظاهر شود.

از چه نظریه ها و متدهایی در مشاوره روابط عاطفی استفاده می شود؟

در مشاوره روابط عاطفی از بسیاری نظریه های مختلف در مورد روابطی استفاده می شود که شامل موارد زیر خواهند بود.

در حالی که پنج اصل فوق عناصر اساسی در رابطه درمانی هستند ، اما روشهای بی شماری برای عملی کردن آنها وجود دارد.

برخی از نظریه های رابطه، نظریه های موجود را تکمیل یا تقویت می کنند، در حالی که برخی دیگر برای توضیح رفتارهای متداول یا یافته های خاص در تحقیقات درباره روابط با یکدیگر رقابت می کنند.

برخی از نظریه های مرجع در مورد روابط در زیر مورد بررسی قرار می گیرند. این نظریه ها را نباید یک نمای کلی از این زمینه در نظر گرفت، اما مبانی خوبی در مبانی روانشناسی رابطه ارائه می دهند.

نظریه تبادل اجتماعی

یکی از تأثیرگذارترین نظریه ها در مشاوره روابط عاطفی، نظریه تبادل اجتماعی روابط است.

این نظریه بر این عقیده استوار است که همه روابط (از جمله روابط غیر عاشقانه) مبتنی بر مبادلات بین افراد یا “دادن و گرفتن” است (چری ، 2017). با آینه بخشیدن به برخی از نظریه های اساسی در اقتصاد، سیاست و حتی فلسفه، این فرایند مبادله برای به حداکثر رساندن مزایای این رابطه و به حداقل رساندن هزینه های همراه آن است.

دقیقاً مانند سنجش هزینه ها و منافعی که صاحبان مشاغل و مدیران هنگام در نظر گرفتن گزینه هایشان با آن درگیر می شوند، تئوری مبادلات اجتماعی معتقد است که افراد هنگام بررسی یا آغاز روابط خود از همین روش استفاده می کنند. اگر آنها دریابند که هزینه ها بیشتر از منافع آن است، آنها رابطه را خاتمه می دهند (چری ، 2017).

با این حال، این فرایند صرفاً مبتنی بر مبادلات بین دو شخص نیست. سه مولفه مهم وجود دارد که تصمیمات روابط ما را تحت تأثیر قرار می دهد:

تعادل بین آنچه که ما در رابطه برقرار می کنیم (آنچه می دهیم) و آنچه از آن می گیریم (آنچه می گیریم).

نوع رابطه ای که احساس می کنیم لیاقت آن را داریم.

شانس داشتن رابطه بهتر با شخص دیگر.

این سه عامل بر احساس ما در مورد روابط خود و نحوه تفکر ما درباره آنها تأثیر می گذارد.

این مقایسه یک بخش حیاتی از بررسی نحوه ادامه روابط ما است، اما تصمیماتی که می گیریم با توجه به درک ما از جهان و بطور کلی افراد تعدیل می شود.

این نظریه نظریه مفیدی برای توضیح و پیش بینی روند روابط است، اما همه مبانی را پوشش نمی دهد.

نظریه پیوست

این نظریه مشهور در مشاوره روابط عاطفی پیشنهاد می کند که مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روابط ما در طول زندگی، پیوندهایی هستند که برای اولین بار در زندگی تشکیل می دهیم.

نظریه دلبستگی بر اساس کار جان بولبی، روانکاو است که در مورد تأثیرات جدایی بین نوزادان و والدین آنها تحقیق کرده است (فرلی ، 2010).

وی این نظریه را مطرح كرد كه رفتارهای شدید نوزادان (گریه ، جیغ ، چسبیدن و غیره) برای جلوگیری از جدایی یا ارتباط مجدد با پدر یا مادر جدا شده از نظر جسمی، در واقع سازوكارهای تكاملی است، رفتارهایی كه در طی نسل های مختلف برای اطمینان از حفاظت و مراقبت های ارائه شده توسط والدین یا والدین ادامه داده می شود.

این رفتارهای دلبستگی پاسخ طبیعی به تهدید از دست دادن این مزایای بقا است که توسط مراقب اصلی ارائه می شود. از آنجا که نوزادانی که به این رفتارها می پرداختند بیشتر زنده مانده بودند، غریزه ها به طور طبیعی انتخاب و با گذشت زمان تقویت می شدند.

این رفتارها چیزی را تشکیل می دهند که بولبی آن را “سیستم رفتاری دلبستگی” می نامد، سیستمی که ما را در الگوها و عادت های شکل گیری و حفظ روابط راهنمایی می کند (Fraley، 2010).

تحقیق در مورد نظریه دلبستگی بولبی نشان داد که کودکانی که در موقعیت عجیبی قرار می گیرند (شامل جدایی و پیوند مجدد والدین و نوزادان) معمولاً به یکی از سه روش واکنش نشان می دهند (فرلی ، 2010):

دلبستگی ایمن

این کودکان پس از جدایی پریشانی نشان دادند و به دنبال آرامش بودند و هنگام بازگشت والدین احساس آرامش می کردند.

دلبستگی مقاوم در برابر اضطراب

بخش كمتری از كودكان سطح پریشانی بیشتری را تجربه كردند و به نظر می رسید كه پس از پیوستن به والدین یا والدین، ​​به دنبال راحتی هستند و یا سعی می كنند والدین (والدین) را به دلیل ترك آنها مجازات كنند.

دلبستگی اجتنابی

دسته سوم سبک دلبستگی در هنگام جدا شدن از والدین هیچ استرس یا فشار روحی را نشان نداده و یا والدین را هنگام پیوند مجدد نادیده می گرفتند.

واضح است که این سبک های دلبستگی عمدتا تابعی از مراقبتی است که کودکان در سالهای اولیه دریافت می کنند. کسانی که از والدین خود حمایت و محبت دریافت کرده اند احتمالاً در امنیت خواهند بود، در حالی که کسانی که ناسازگاری یا سهل انگاری از والدین خود را تجربه کرده اند احتمالاً احساس اضطراب بیشتری در رابطه با روابط با والدین خود خواهند داشت.

با این حال، تئوری دلبستگی بزرگسالان آن را یک قدم جلوتر می برد: مطابق این نظریه، روابطی که ما در بزرگسالی شکل می دهیم (خصوصاً روابط عاشقانه) با سبک دلبستگی ما در دوران کودکی و مراقبت هایی که از والدین خود دریافت می کنیم نیز رابطه مستقیمی دارند.

روانشناس لیزا فایرست،  سبک های دلبستگی بزرگسالان را توضیح می دهد که از همان الگوی کلی توضیح داده شده در بالا پیروی می کنند:

دلبستگی ایمن

این بزرگسالان به احتمال زیاد از روابط خود راضی هستند، احساس امنیت می کنند و با شریک زندگی خود ارتباط برقرار می کنند بدون اینکه نیازی به ادامه (از نظر جسمی) در کنار هم بودن داشته باشند. روابط آنها احتمالاً دارای صداقت، حمایت، استقلال و روابط عاطفی عمیق است.

دلبستگی دلواپس اضطراب آور

کسانی که با شریک زندگی خود پیوندهای ایمنی کمتری برقرار می کنند ممکن است نسبت به عشق یا علاقه خود ناامید شده و احساس کنند که شریک زندگی آنها باید “آنها را کامل” کند یا مشکلاتشان را برطرف کند.

در حالی که آنها در روابط عاشقانه خود به دنبال امنیت هستند، اما ممکن است به جای دعوت، به گونه ای رفتار کنند که نشان دهنده، چسبندگی، مطالبه گری، حسادت باشد.

دلبستگی اجتنابی

افراد با این سبک دلبستگی معمولاً فاصله خود را با دیگران حفظ می کنند. آنها ممکن است احساس کنند برای زنده ماندن یا رشد به ارتباط انسانی احتیاج ندارند و بر حفظ استقلال و انزوای خود از دیگران اصرار دارند.

این افراد معمولاً وقتی یک سناریوی بالقوه آسیب زا مانند مشاجره جدی با شریک زندگی خود یا تهدیدی برای ادامه رابطه آنها ایجاد می شود، می توانند از نظر احساسی “خاموش” شوند.

دلبستگی اجتنابی نوع دوم

نوع دوم دلبستگی بزرگسالان به جای انزوا به عنوان دوسوگرایی بروز می کند. افرادی که این سبک دلبستگی را دارند به طور کلی سعی می کنند از احساسات خود پرهیز نمایند؛ زیرا تحت تأثیر قرار گرفتن در آنها آسان است. آنها ممکن است از نوسانات خلقی غیرقابل پیش بینی یا ناگهانی رنج ببرند و از آسیب دیدن توسط شریک رمانتیک ترس داشته باشند.

این نظریه توضیحی بصری و موثر برای چرایی عملکرد ما در روابط بزرگسالان ارائه می دهد. البته روابطی که با والدین خود داشتیم تنها عامل تأثیرگذار نیست.

اما واضح است که آنها نقش زیادی در نحوه ارتباط ما با دیگران در بزرگسالی دارند.

نظریه مثلثی عشق

نظریه مثلثی عشق بیان می کند که سه مولفه در تمام روابط عاشقانه وجود دارد. این مولفه ها می توانند از نظر درجه متفاوت باشند، اما هر یک تا حدی در یک رابطه عاشقانه وجود دارند.

سه مولفه عبارتند از:

صمیمیت

احساس نزدیکی و ارتباط با شریک زندگی ما که “گرمای” رابطه را تعیین می کند.

شور

مولفه ای که اغلب ما را به دنبال روابط عاشقانه سوق می دهد، این امر به صورت عاشقانه، جذابیت نسبت به یکدیگر، تحریک و فعالیت جنسی بروز می کند.

تصمیم / تعهد

مولفه آخر شامل تصمیم برای شروع یک رابطه عاشقانه و بعداً برای ادامه رابطه است. این مولفه همان چیزی است که رفتارهای مربوط به حفظ یک رابطه یا پایان دادن به یک رابطه را هدایت می کند.

این مولفه ها از یکدیگر جدا نیستند. آنها می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند و ، و باعث می شوند رابطه حاصل کمتر از یک مسئله ریاضی و بیشتر از یک شکل هنری باشد. به عنوان مثال، درجه بالایی از اشتیاق در آغاز می تواند میل به صمیمیت بیشتر با شریک زندگی شما را تحریک کند، در حالی که افزایش صمیمیت می تواند بر میزان تعهد در یک رابطه عاشقانه تأثیر بگذارد.

ترکیبات متعدد این سه مولفه منجر به هشت نوع عشق مختلف می شود:

عدم عشق – عدم وجود

دوست داشتن – فقط صمیمیت، بدون اشتیاق یا تعهد

عشق شیفته – فقط اشتیاق، صمیمیت

عشق خالی – فقط تصمیم تعهد، صمیمیت و اشتیاق

عشق رمانتیک – وجود صمیمیت و اشتیاق، بدون تصمیم  تعهد

عشق همنشین – وجود صمیمیت و تصمیم تعهد ، بدون علاقه

عشق فروتنانه – وجود شور و اشتیاق و تصمیم  تعهد، عدم صمیمیت

عشق کامل یا کامل – وجود هر سه مولفه به صورت کامل

عشق همنشینی نوع متداولی از عشق است که زوج های مسن تجربه می کنند و می توانند زمان مشترک خود را با توجه به دهه و نه سال اندازه بگیرند. عشق شیفته نوعی عشق است که ما اغلب در آغاز یک رابطه جدید احساس می کنیم  و این یک اشتیاق مشتاقانه برای شریک زندگی جدید ماست اما بدون صمیمیت و تعهدی که فقط زمان صرف شده با هم می تواند به همراه داشته باشد.

همچنین جابجایی بین این نوع عشق ها در یک رابطه منفرد معمول است. این رابطه ممکن است به صورت پسندیدن آغاز شود، به سوی عشق شیفته حرکت کند، به یک عشق رمانتیک تبدیل شود، در عشق کامل به رشد بپردازد و با افزایش سن رابطه به عشق همنشینی برسد.

در حالی که اشکال “خالص” این هشت نوع رابطه نادر است، اما چارچوب مفیدی را برای گفتگو و تمایز بین انواع مختلف عشق فراهم می کند.

چرا باید از مشاوره روابط عاطفی استفاده کنیم؟

همانطور که گفته بودیم یک مشاوره روابط عاطفی به شما کمک می کند تا مشکلات احتمالی هنوز به وجود نیامده و یا مشکلاتی که در حال حاضر برای روابط شما وجود دارد، حل کنید. در ادامه برخی از رایج ترین مشکلات روابط عاطفی را بررسی خواهیم کرد.

مشکلات در برقراری ارتباط ، خواه موضوع کم ارتباطی باشد یا ارتباط ناسازگار یا ارتباط منفی.

مشاوره قبل از ازدواج، که در آن زوجین وقت و انرژی خود را برای تهیه یک پایه خوب قبل از ازدواج بکار می بندند.

مسائل جنسی، که می تواند باعث ناامیدی، عصبانیت، خجالت، شرم، کینه و یا اضطراب در یک یا هر دو شریک زندگی شود.

خیانت.

کمک به مدیریت روابط دیگر، که می تواند تأثیر زیادی در رابطه عاشقانه داشته باشد.

روابط غیر سنتی، مانند روابط چند همسری یا غیرجنسی، که می تواند علاوه بر مواردی که معمولاً در روابط عاشقانه سنتی بوجود می آیند، مسائل دیگری را نیز به وجود آورد.

خانواده های ترکیبی، از آنجا که خانواده هایی که پدر مادر و مادر یا خواهر و برادر ناتنی دارند اغلب با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند.

پایان یک رابطه، از جمله طلاق یا مرگ یک شریک زندگی، آوردن مجموعه خاصی از احساسات مانند غم، عصبانیت و اندوه.

مسائل مربوط به عصر دیجیتال یا مشکلات ناشی از فناوری مدرن، از جمله احساس نادیده گرفته شدن، احساس عدم اطمینان در مورد روابط دیجیتالی شما یا همسرتان و مشکلات برقراری ارتباط از طریق ایمیل، متن و توییت.

مسائل اعتماد، که اغلب بخش عمده ای از فشار روانی را تشکیل می دهند و می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به مشکلات بیشتری منجر شوند (هارمون ، 2017).

این لیست کاملی از دلایلی نیست که ممکن است یک زوج را به مشاوره روابط عاطفی سوق دهد، اما آنها برخی از رایج ترین موضوعات را تحت تأثیر قرار می دهند که مراجعه کنندگان را به یک درمانگر واجد شرایط می رساند.

از مشاوره روابط عاطفی چه انتظاراتی می توانید داشته باشید؟

مشاوره روابط عاطفی) یک طرح کلی از آنچه شما می توانید از رابطه درمانی انتظار داشته باشید ارائه می دهد:

در مشاوره روابط عاطفی سوالاتی  در مورد شما، شریک زندگی خو ، تاریخچه شخصی، رابطه فعلی و سابقه شما در زندگی های قبلی تان پرسیده می شود.

 یکی از موارد دیگری که در مشاوره روابط عاطفی انجام می شود، بحث در رابطه با مشکلات شما است.

بحث درباره پیشرفت درمان  نیز در جلسات مشاوره روابط عاطفی  انجام می شود. آماده باشید تا در مورد چگونگی کمک، صدمه یا تغییر دادن چیزی در هر جلسه در مورد درمان صحبت کنید. در جلسات مشاوره روابط عاطفی درمان برای هر زوج متفاوت است، اما یک موضوع مشترک در درمان بحث در مورد پیشرفت درمان است.

مداخلات و تمرینات در مشاوره روابط عاطفی

روابط عاشقانه زوج درمانی بسته به نوع درمان یا مشاوره ای که دنبال می کنید ، در معرض سوالات، نظریه ها، تمرینات و بحث های خاص تری قرار خواهید گرفت.

در زیر چند روش و تکنیک محبوب برای رسیدگی به مشکلات در روابط عاشقانه شرح داده شده است.

قدردانی

 این تمرین ممکن است بسیار اساسی و بیش از حد ساده انگارانه به نظر برسد. این مطمئناً یک تمرین ساده است.

مشاوره روابط عاطفی در این مورد به زوجین یادآوری می کند که باید از یکدیگر قدردان باشند.

در این خصوص پیشنهاد می شود که ابتدا با روبرو شدن با یکدیگر شروع کنید و مطمئن شوید که تماس چشمی را آغاز می کنید.

این تمرین ساده نه تنها زوجین را ترغیب می کند آنچه را که در مورد یکدیگر دوست دارند شناسایی و به اشتراک بگذارند، بلکه به آنها فرصتی می دهد تا در مورد آنچه برای آنها مهم است است چه به صورت فردی و چه به صورت زوجین بیاموزند. این می تواند به آنها کمک کند راه های جدیدی برای ارتباط در سطح عمیق تری کشف کنند یا جنبه های مثبت روابط خود را تقویت کنند.

نتایج مثبت بالقوه بسیار زیاد است و در واقع هیچ خطری برای این تمرین وجود ندارد.

سوال معجزه

ایده کلی این روش این است که هم به مشتری کمک می کند تا (یا زن و شوهر) نیازها یا خواسته های خود را بیان کند و هم به درمانگر کمک کند تا  با درک بهتر مشتری (های) خود در درمان بهتر کمک نمایند. ب

این سوال را می توان به چند روش کلی بیان کرد:

“فرض کنید امشب، در حالی که می خوابید، معجزه ای رخ دهد و برخی از مشکلات شما درست فردا پس از بیدار شدن از خواب، حل شده باشند.

دوست دارید کدام مشکل تان حل شده باشند؟

پاسخ به این سوال هر چقدر هم که غیر ممکن به نظر برسد، اما به مشاوره روابط عاطفی کمک بسیاری خواهد کرد.

این سوال به زن و شوهر کمک می کند تا آینده مثبت تری را برای خود باور کنند، آینده ای که در آن مشکلاتشان حل شود. این تمرین می تواند انگیزه بیشتری برای کار در بهبود روابط آنها، افزایش اعتماد به نفس در اثربخشی زوج درمانی و حتی بهبود فوری (اما افزایشی) در تعاملات بین دو فرد را به همراه داشته باشد.

ویژگی های مشترک

بعضی اوقات یادآوری چیزهای مشترک زن و شوهر می تواند باعث افزایش احساسات آنها نسبت به یکدیگر و اعتقاد بیشتر به توانایی آنها در حل مشکلاتشان شود. این کار فرصتی را برای به یاد آوردن آنچه آنها را به یک زوج عالی تبدیل می کند و آنچه باعث ارزش روابط آنها برای تلاش در جهت بازسازی، احیای مجدد یا بهبود است روابط است، فراهم کند.

توسعه یا روشن کردن اهداف برای آینده نیز یکی از مولفه های اساسی زوج درمانی است. مهم است که دریابید آیا این دو فرد از نظر اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در یک خط هستند یا خیر  و در غیر این صورت ، باید به موضوعات ذاتی کار در جهت دستیابی به اهداف مخالف پرداخت.

این که آیا یک زن و شوهر با برخی عوامل استرس زا در روابط روزمره دست و پنجه نرم می کنند یا با تکمیل این کاربرگ با یک مشکل اساسی روبرو هستند، روش خوبی است که می تواند آنها راجع به روابطشان فکر کند و در مورد چگونگی حرکت به جلو بحث کند.

هوش هیجانی و مدیریت روابط

 اگر در جلسات مشاوره روابط عاطفی، اجتماعی، دوستی، عاشقانه و غیره شرکت کرده باشید، حتماً می‌دانید که هوش هیجانی یکی از تاثیرگذارترین مولفه هایی است که می تواند به کیفیت روابط، کمک بسیاری نماید.

این جنبه ای از EQ شما است که شما را قادر می سازد در الهام بخشیدن به دیگران و کمک به آنها برای دستیابی به توانایی های کامل خود موفق باشید. همچنین در مذاکره موفقیت آمیز، حل تعارضات و کار با دیگران برای رسیدن به یک هدف مشترک بسیار حیاتی است. موفقیت شما در این زمینه نهایی با موفقیت شما در سه زمینه دیگر ارتباط مستقیم دارد؛ زیرا مدیریت همه کارها این است که کار را از طریق افراد دیگر انجام دهید، که شما هیچ گونه اختیارات مستقیمی بر آنها ندارید.

به گفته گلمان، شایستگی های مرتبط با مدیریت رابطه عبارتند از:

نفوذ – توانایی شما در ایجاد اجماع و جلب حمایت مردم از طریق توانایی تمرکز بر آنچه برای دیگران مهم است.

رهبری – کسی باشید که دیگران انتخاب می کنند از او پیروی کنند.

توسعه دیگران – با شناخت نقاط قوت دیگران و ارائه چالش هایی برای توسعه آنها.

ارتباطات – برای اطمینان از استفاده از لحن احساسی مناسب، ارتباطات خود را برنامه ریزی کنید.

کاتالیزور را تغییر دهید – مایل باشید که ایده های مستقر را زیر سوال ببرید و ایده های جدید را تشخیص دهید، در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید

مدیریت تعارض – درك زمانی كه یك وضعیت به سمت درگیری پیش می رود و اقدام سریع و قاطع برای حل آن.

ایجاد اوراق قرضه – با پرورش شبکه گسترده ای از همکاران، آشنایان و دوستان که منافع متقابل دارند.

کار گروهی و همکاری – تعریف معیارهای موفقیت شما به گونه ای که هر کس بتواند سهم منحصر به فرد و ارزشمند خود را داشته باشد.

تلفیق هوش هیجانی با مهارت های ارتباطی مانند ساختن و ارائه پرونده خود به معنای این است که شما قادر خواهید بود افراد را بدون اینکه دستکاری کنید یا به آنها بگویید چه کاری انجام دهند، نسبت به دیدگاه خود ترغیب کنید. همچنین به دیگران کمک می کند تا رویکردی عملی و مبتنی بر هدف در انجام وظایف بپذیرند.

ضریب هوش شناختی، معروف به ضریب هوشی، فاکتور مهمی در تعیین توانایی استدلال شماست، اما نمره بالای ضریب هوشی در مورد پیشرفت حرفه ای (و شخصاً) کل ماجرا نیست. بعد دیگری از هوش انسانی، معروف به ضریب هوش هیجانی یا EQ، نیز با موفقیت پیوند خورده است. اگرچه مردم اغلب ناخواسته از این قسمت مهم خود چشم پوشی می کنند، اما خبر خوب این است که شما می توانید یاد بگیرید چگونه EQ خود را تقویت کنید. این شامل شناسایی و مدیریت احساسات خود و همچنین ارزیابی و کنترل نحوه واکنش شما نسبت به احساسات دیگران است.

پدیده ای معروف به هواپیماربایی احساسی هنگامی اتفاق می افتد که آمیگدالا – که در پردازش احساسات شدید واسطه است و می تواند ظرفیت استدلال منطقی ما را دور بزند. توسعه EQ شما می تواند به کاهش این هواپیماربایی کمک کند و بتوانید آرامش خود را، چه در خارج و چه در داخل، در شرایط استرس زا مدیریت کنید.

تقویت مداوم مهارت های EQ ما در محیط کار یک ضرورت است و می تواند تفاوت بین تعاملات تیمی مطلوب و زیر بهینه را ایجاد کند. همچنین می تواند بر کارایی و بهره وری شما تأثیر بگذارد.

می توانید برای شروع درک و گسترش EQ خود گام بردارید. کاوش و تکرار این مهارت ها نه تنها می تواند به موفقیت شما در حرفه کمک کند، بلکه می تواند روابط شما با عزیزان و تعاملات اجتماعی شما را بهبود بخشد. در اینجا پنج نکته وجود دارد که می توانید برای شروع بهبود EQ خود استفاده کنید.

چگونه هوش هیجانی را برای داشتن روابطی بهتر تقویت کنید؟

در این قسمت قصد داریم نکاتی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن ها می توانید هوش هیجانی خود را جهت داشتن روابطی بهتر، تقویت نمایید.

احساسات خود را شناسایی کنید

احساسات واقعاً پیچیده هستند و اگر بخواهیم مثالی ملموس از پیچیدگی آن ها را بیان کنیم، باید بگوییم که احساسات را همچون پیاز در نظر بگیرید.  درنتیجه برای کشف آنچه در هسته وجود دارد، اغلب باید لایه ها را جدا کرد. وقتی برخی احساسات کنترل نشده جمع می شوند، می توانند به عنوان احساسات اساسی “چتری” – احساساتی که ممکن است فرد با آسانی بیشتری بیان کند، ظاهر شوند. یک مثال ممکن است هنگامی باشد که شخصی که احساس ناامنی یا غم و اندوه می کند در عوض رفتار عصبانیت خود را نشان می دهد و در یک جلسه آزمایشگاهی فریاد می زند، زیرا نشان دادن خشم راحت تر از غم است.

شناسایی احساسات با تمرین امکان پذیر است و یک گام اساسی مهم در ایجاد هوش هیجانی است. به طور مرتب شناختن و نام بردن از احساسات خود در طول روز  و تلاش برای از بین بردن لایه های عاطفی برای شناسایی دقیقاً آنچه احساس می کنید و همچنین چگونگی بروز این احساسات از نظر جسمی، روش خوبی برای توسعه EQ شماست. حتی می توانید یک قدم جلوتر بروید  و سعی کنید تعیین کنید که چگونه برخی احساسات خاص بر رفتار، بهره وری و درک کلی شما از روز تأثیر می گذارد.

پاسخ خود را در نظر بگیرید

باید به یاد داشته باشید که شما به تنهایی می توانید نحوه واکنش به یک موقعیت را انتخاب کنید. به عهده گرفتن مسئولیت رفتار شما نسبت به دیگران و حتی مهمتر از آن، نحوه برخورد با خود، جنبه اساسی هوش هیجانی است.

واکنش یک فرآیند ابتدایی حرکت تند و تیز زانو است، در حالی که پاسخ یک فرایند آگاهانه و درنظر گرفته شده است.

همدل باشید

همدلی سنگ بنای EQ است. به عنوان توانایی شناسایی و اشتراک افکار، احساسات یا حالت عاطفی فرد دیگر تعریف می شود. نشان دادن همدلی با دیگران غیر از کسانی که به راحتی با آنها راحت هستید  مهم است، خصوصاً افرادی که برای شما در سن کمتری هستند و همکارانی که ممکن است برای برقراری ارتباط با آنها تلاش کنید. شاید تعجب کنید که چگونه یک رویکرد همدلانه می تواند یک رابطه به ظاهر راکد را تغییر دهد.

فعالانه گوش دهید

لحظه ای را تحمل کرده و صحبت دیگران را تأیید کنید. سعی نکنید فقط منتظر نوبت خود باشید تا در مورد خود و داستان خود صحبت کنید.

3 معیار برای مدیریت روابط موثر

ما در این قسمت قصد داریم معیارهایی را ارائه دهیم که به کمک آن ها می توانید روابط خود اعم از عاطفی، عاشقانه، دوستی، دختر و پسر و غیره را مدیریت نمایید.

قبل از اینکه بتوانید روابط را مدیریت کنید باید متوجه تأثیر افراد بر روی شما شده و آنها را مدیریت کنید و از آنچه احساس می کنند و چه عواملی منجر به احساس آنها می شود، آگاه باشید.

تنها در این صورت است که می توانید تصمیم بگیرید که چگونه بهترین تعامل را با آنها داشته باشید تا به نتیجه ای برسید که متناسب با نیازهای شما (یا نیازهای آنها) باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از زوج درمانی کلیک کنید.

تصمیم در مورد بهترین اقدام در یک شرایط خاص

 این بر اساس تحقیقاتی است که شما انجام داده اید تا درک کنید که مردم چه احساسی دارند و چرا آنها چنین احساسی دارند.

بر این اساس، شما در مورد روشهای مختلف تعامل با آنها و واکنشهای مختلفی که ممکن است هنگام گفتن یا انجام کاری داشته باشید، فکر کرده اید. همچنین از تأثیر آنها بر شما و چگونگی مدیریت مناسب این امر آگاه خواهید بود.

تعامل با دیگران بر اساس تحقیقاتی که انجام داده اید (این ممکن است به صورت نوشتاری، رو در رو، فردی یا تعامل گروهی باشد).

صلاحیت ها

طبق گفته دانیل گلمن صلاحیت های مرتبط با مدیریت رابطه عبارتند از

نفوذ: اقناع دیگران.

رهبری الهام بخش: ارائه بینشی که به دیگران انگیزه می دهد.

توسعه دیگران: ارائه بازخورد و ایجاد مهارت و دانش.

کاتالیزور تغییر: تشخیص نیاز به تغییر و پشتیبانی از روند.

مدیریت تعارض: حل اختلافات ، اختلاف نظرها و سو mis تفاهم ها.

ایجاد اوراق قرضه: ایجاد و نگهداری شبکه ها.

کار گروهی و همکاری: ساخت تیم های موثر.

صلاحیت های مدیریت رابطه غالباً با رهبری ارتباط دارند؛ زیرا اینها زمینه های واضحی هستند که ما معمولاً با رهبری ارتباط داریم.

اما این شایستگی ها به همان اندازه مربوط به مدیریت تغییرات شخصی هستند.

رهبران با بهره گیری از ارزش ها و خواسته های مردم، راه های الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه را پیدا می کنند. آنها همچنین راه هایی پیدا می کنند تا این موارد را با نیازهای تجارت هماهنگ کنند.

با استفاده از همدلی و سایر مهارتهای EI رهبران قادر به ایجاد و حفظ سطح اعتماد هستند.

همه ما در بیشتر مواقع از احساسات دیگران کاملاً آگاه هستیم، حتی اگر میزان خواندن ما از آن احساسات 100٪ دقیق نباشد.

تشخیص نیاز به تغییر

وقتی صحبت از مدیریت تغییر در مشاغل، کار یا زندگی شخصی ما می شود، مهم است که ما نیاز به تغییر را تشخیص دهیم و از روند تغییر حمایت کنیم.

“کاتالیزور تغییر” بودن ممکن است کمی تلاش کند، به خصوص وقتی تغییر احساس می شود که به ما تحمیل شده است. این تلاش ارزشمند است زیرا؛ ایجاد نقاط قوت در این صلاحیت کلیدی برای مدیریت تغییر موثر است.

فرقی نمی کند شما کارمند باشید، میانی یا ارشد. اگر قادر به تحول نیستید و همیشه در یک درجه باقی خواهید ماند.

مشاوره روابط عاطفی

برای بهبود روابط در تمامی زمینه ها چه کارهایی می توان انجام داد؟

در مشاوره روابط عاطفی، دوستی، عاشقانه، اجتماعی گفته می شود که برای بهبود روابط باید صبر زیادی داشته باشید، زیرا این اتفاق یک شبه رخ نخواهد داد. اولین کاری که باید انجام دهید، تلاش برای تقویت هوش هیجانی است.

همانند سایر حوزه های هوش هیجانی، رشد مهارت ها یک سفر زندگی است. با این حال، مواردی وجود دارد که اکنون می توانید شروع به انجام آنها کنید.

ایجاد آگاهی و مهارت در سه حیطه اول هوش هیجانی بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره فوبیا وارد شوید.

آگاهی از احساسات خود (خودآگاهی)

توانایی مدیریت این احساسات (خودتنظیمی) توانایی های اساسی است که از مدیریت موثر روابط پشتیبانی می کند.

تصور کنید اگر همیشه با واکنش دیگران تحریک شوید، یکی از صلاحیت های مدیریت روابط ذکر شده در بالا را از دست خواهید دید. من متواضعانه پیشنهاد می کنم که این غیرممکن است.

به همین ترتیب، آگاهی از آنچه گروهها یا افراد دیگر احساس می كنند و آنچه منجر به این امر شده است (آگاهی اجتماعی) از آنجا كه امكانات پاسخ یا مداخله شما را آگاه می كند، ضروری است.

تمرکز بر ایجاد شایستگی ها برای بهبود مدیریت روابط

به یاد داشته باشید، از شما انتظار نمی رود که در هر صلاحیتی قدرتمند باشید، اما به شما کمک می کند تا در مورد ایجاد نقاط قوت جدید و استفاده از کسانی که به دست آورده اید، ذهن آزاد داشته باشید.

هوش هیجانی و مدیریت روابط

حوزه نهایی که شما باید به عنوان بخشی از هوش هیجانی خود و ارتقا E سطح EQ خود توسعه دهید، حوزه مدیریت روابط است. این توانایی آگاهی از احساسات افرادی است که با آنها تعامل دارید و همراه با احساسات خود باعث ایجاد یک رابطه کاری قوی می شود.

مدیریت روابط شامل شناسایی، تجزیه و تحلیل و مدیریت روابط با افراد داخل و خارج از تیم شما و همچنین توسعه آنها از طریق بازخورد و مربیگری است. این همچنین شامل توانایی شما برای برقراری ارتباط ، ترغیب و هدایت دیگران است، در حالی که مستقیم و صادقانه و بدون بیگانگی از مردم خواهد بود.

چگونه روابط دو نفره بهتری داشته باشیم؟

در ابتدا باید به شما بگوییم که منظور از روابط دو نفره، روابط عاشقانه و روابط قبل از ازدواج است. اما راهکارهای ما در ادامه بیشتر بر روابط زوجین تمرکز دارد.

کارهای زیادی وجود دارد که زوجین می توانند در خانه انجام دهند تا روابط خود را بهبود بخشند و برخی از مواردی را که در جریان یک رابطه عادی ظاهر می شوند، برطرف کنند.

این 7 نکته از مارک Hirschmann (n.d.) مشاوره روابط عاطفی، خلاصه ای از موثرترین اقداماتی است که می توانید برای بهبود بنیادی که بر اساس آن بنا شده است، انجام دهید و توانایی شما را برای کنار آمدن و پیشرفت در زندگی زوجین افزایش می دهد.

آنچه برای تان مهم است، مشخص کنید

این می تواند به شما کمک کند اهداف و خواسته های خود را درک کرده و آنها را در اولویت قرار دهید.

سازش را بپذیرید و اختلافات مداوم را حل کنید

 هر زن و شوهر حداقل چند اختلاف سرسختانه خواهند داشت. ضروری است که زوجین در صورت امکان سازش کنند و یاد بگیرند اختلافات بین آنها را نیز بپذیرند.

ناامیدی های خود را شناسایی کنید

 در حالی که شریک زندگی شما ممکن است هر چند وقت یکبار منجر به عصبانیت تان گردد. باید یاد بگیرید که در مواقع خاص این موارد را حل و فصل نمایید.

به نقاط مثبت همسرتان توجه کنید

به جای اینکه اشتباهات همسرتان را هر بار به خاطر آورده و به آن ها توجه کنید؛ کارهای درست او را در نظر گرفته و از وی قدردانی نمایید.

شریک تان را غافل گیر کنید

برخی تصور می کنند سوپرایز کردن فقط محدود به جشن تولد و یا مراسم دیگر است، در حالی که شما می توانید به راحتی در هر موقعیتی همسر خود را غافل گیر نمایید.

انجام کارهای دو نفره را جدی بگیرید

زمانی را برای انجام کارهای دو نفره در نظر بگیرید. انجام کارهایی که هر دو نفر شما از آن ها لذت ببرید برای داشتن رابطه ای سالم بسیار حیاتی است.

عمیقاً به همسرتان گوش دهید

هنگامی که همسرتان در حال صحبت کردن است، نگاه کردن به چشمان وی و سر تکان دادن کافی نیست؛ روابط با کیفیت نیاز به گوش دادن فعال یا عمیق دارند. روشی که در آن به جای برنامه ریزی پاسخ خود، با توجه کامل گوش می کنید و شریک زندگی خود را تشویق می کنید تا همچنان به سخنانش ادامه دهد.

استرس و زندگی روزمره می تواند باعث درگیری هایی شود که حل آنها دشوار یا حتی غیرممکن به نظر می رسد. مشاوره روابط عاطفی می تواند به افراد در این شرایط سخت کمک کند تا مشکلات خود را برطرف کنند، فراتر از آنها حرکت کنند و در کل شریک بهتری باشند.

مشاوره روابط عاطفی

در چه مواردی باید از مشاوره روابط عاطفی استفاده کرد؟

بسیاری از مردم بر این باورند که شما فقط زمانی که در شرف جدایی یا طلاق هستید، باید به دنبال مشاوره روابط عاطفی باشید. اما این اغلب، خیلی دیر است. روابط درمانی باید به محض این که مشکلات در زندگی روزمره شما قرار گرفت، شروع شود.

در ادامه قصد داریم شرایطی را که باید از مشاوره روابط عاطفی، استفاده کنید، معرفی خواهیم کرد.

در بیان احساسات خود به یکدیگر مشکل دارید.

شما یک یا چند اختلاف غیرقابل حل دارید.

در تعاملات شما گوشه گیری، انتقاد یا تحقیر وجود دارد.

یک اتفاق پر استرس زندگی روزمره شما را متزلزل کرده است.

در تصمیم گیری با هم مشکل دارید.

شما خیانت، اعتیاد یا سواستفاده بالقوه ای را تجربه کرده اید.

شما یک رابطه قوی تر می خواهید.

به یاد داشته باشید که هیچ دلیل اشتباهی برای مشاوره روابط عاطفی وجود ندارد. برخی از زوجین به محض ازدواج، حتی بدون وجود مشکلات واضح، درمان را شروع می کنند تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنند. مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا یک ارتباط بهتر برقرار شود، مهارت های ارتباطی قوی را تقویت کنید و خوشبختی خانواده خود را بهبود ببخشید.

مشکلات روابط محدود به روابط عاشقانه نیست، حتی اگر این محبوب ترین دلیل این است که افراد برای رابطه درمانی مشورت می کنند.

مشاوره روابط عاطفی قبل از ازدواج

مشاوره روابط عاطفی قبل از ازدواج، نوعی رابطه درمانی است که به آمادگی زوجین برای انجام تعهد طولانی مدت کمک می کند. این نوع مشاوره بر کمک به زوجین در ایجاد یک رابطه قوی و سالم قبل از ازدواج و شناسایی مشکلات احتمالی است کمک خواهد کرد.

برخی از مسائل مربوط به روابط که ممکن است در طول مشاوره قبل از ازدواج مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  • ارزش ها و اعتقادات
  • نقش ها و مسئولیت ها
  • رابطه جنسی و محبت
  • امور مالی
  • ارتباطات
  • بچه دار شدن یا نبودن
  • گزینه های والدین
  • روابط خانوادگی

این نوع مشاوره روابط می تواند راه خوبی برای ایجاد انتظارات واقع بینانه و رشد مهارت های ارتباطی سالم باشد که ازدواج را از آغاز بهتر خواهد کرد.

7 راه برای ایجاد روابط مثبت و دوستانه با همکاران خود

علاوه بر مشاوره روابط عاطفی، بسیاری ممکن است برای دریافت مشاوره روابط دوستی نیز مشتاق باشند. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم، 14 راه برای ایجاد روابط مثبت و دوستانه با همکاران خود را بررسی کنیم.

ارتباط فعال با دوستان خود داشته باشید

اگر واقعاً به دنبال داشتن روابط خوب با همکاران و دوستان خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم، سوالات کنجکاوانه  از آن ها بپرسید. به طور مثال به جای اینکه صبح روز شنبه بگویید، آخر هفته چه طور بود؟ بگویید چه چیزی بیشتر از همه تو را هیجان زده کرد؟ این سوال به همکار شما اجازه می دهد، بیشتر فکر کند و پاسخی را ارائه دهد که نشان دهنده بخشی از علائق وی می باشد.

یک منبع قابل اعتماد برای ارزیابی رفتار پیدا کنید

 یکی را پیدا کنید که رفتار را با انگیزه های نیروی محرکه تلفیق کند. نحوه رفتار اطرافیان را مشاهده کنید و به نحوه بیان آنچه که آنها را تحریک می کند گوش دهید. سپس به بهترین وجه ممکن روش خود را با کسانی که با آنها تعامل دارید ترسیم کنید.  

 فرصت هایی برای اتصال ایجاد کنید

ایجاد روابط آسان تر زمانی است که فرصت بیشتری برای تعامل با همکاران خود دارید. می توانید این فرصت ها را با چند دقیقه بیشتر ماندن در جلسات و آخرین حضور در پایان و یا ایجاد نقطه ای برای حضور در صبح و یا پایان روز با دیگران، ایجاد کنید. انجام این کار به دیگران نشان می دهد که شما علاقه دارید با آنها ارتباط برقرار کنید.

 از منطقه راحتی خود خارج شوید

بری افراد درونگرا، تمایل طبیعی این است که جدا و غرق در کار باشند و بر کار خود تمرکز نمایند. اما لازم است بدانید، این انزوا منجر به کاهش خلاقیت خواهد شد و فرسودگی شغلی ایجاد می کند.

بنابراین یک کار ساده که برای خارج شدن از منطقه راحتی خود و ارتباط با دیگران می توانید انجام دهید، استراحت مکرر  و پیاده روی در اطراف دفتر است.

صرف ناهار یا صبحانه با دوستان و همکاران را فراموش نکنید

بهترین راه برای ایجاد روابط در محل کار، صرف ناهار یا صبحانه با هم است. به ناهار بروید، بعد از کار برای قهوه، چای یا موارد دیگر با دوستان خود ملاقات کنید و زمانی را برای یادگیری در مورد همسالان و همکاران خود اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که بیشتر از صحبت کردن در حال گوش دادن هستید. از جملات بازتابنده استفاده کنید.

قضاوت در محل کار را کاهش دهید

طبیعی است که درباره موقعیت ها و افراد خوب یا بد، درست یا غلط قضاوت کنیم، اما این قضاوت ها هستند که فاصله ای بین ما و دیگران ایجاد می کنند. وقتی ما به یک همکار آزار دهنده یا رئیس فکر می کنیم واقعاً آنها را آنگونه که هستند نمی بینیم. در عوض، برچسبی را که روی آنها گذاشته ایم می بینیم. قضاوت را رها کرده و کنجکاوی را جایگزین آن کنید. به دنبال یادگیری آنچه در پشت رفتار آنها است قرار بگیرید و برای شناختن آنها بیشتر عمیق شوید.

علائق مشترک را کشف کنید

روابط عالی بر اساس علایق یا ارتباطات مشترک است. برای ایجاد روابط عالی در محل کار، با همکاران خود آشنا شوید. برای آنها قهوه، ناهار یا یک اتفاق مختصر برنامه ریزی کنید. از آنها در مورد علایق، اهداف و نقشی که در شرکت شما دارند سوالات باز بپرسید. به دنبال مناطق مشترک خود باشید و در آنجا عمیق تر شیرجه بروید.

معرفی 4 نوع هوش هیجانی

همانطور که اشاره کرده بودیم در جلسات مشاوره روابط عاطفی، اجتماعی، دو نفره و غیره بر اهمیت هوش هیجانی تاکید می شود. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم، انواع هوش هیجانی را به شما معرفی کنیم. با شناخت بیشتر از این موضوع می توانید تلاش موثرتری برای تقویت آن داشته باشید.

خودآگاهی

احساسات، عواطف، نقاط قوت و ضعف شما چیست و آیا می فهمید که چه عواملی آنها را به حرکت در می آورد؟ علاوه بر این لیستی از ارزش ها و اهداف خود را ارزیابی کنید و سپس نتیجه گیری کنید که زندگی شما به کجا می رود. قسمت سوم اعتماد به نفس است، درک اینکه چه چیزی باعث می شود تیک تیک بخورید، نقاط قوت و محدودیت شما چیست، به آنچه در آن مهارت دارید فکر کنید و در چه مواردی می توانید برای بهبود کار استفاده کنید.

مدیریت خود

حالات انگیزه های خود را مدیریت کنید (همه ما آنها را داریم). ممکن است مشتری را آزاردهنده بدانید اما این بدان معنا نیست که باید به او اطلاع دهید. در عوض احساس مهم بودن را در آنها ایجاد کنید. برای هر تعامل اهداف تعیین کنید، قبل از اینکه با مشتری صحبت کنید، می خواهید به چه چیزی برسید؟ چشم انداز مثبتی داشته باشید و اگر مشکلی پیش آمد، اجازه ندهید از شما استفاده کند.

آگاهی اجتماعی

به آنچه دیگران ممکن است احساس کنند توجه کنید، به دنبال نشانه هایی از نگرانی های آنها بگردید و آنها را تأیید کنید. سرویس گرا باشید، گوش دادن بسیار دشوارتر از صحبت است، بنابراین توجه داشته باشید و سعی کنید زیاد حرف دیگران را قطع نکنید.

به مشتریان خود گوش فرا دهید تا بفهمید که آنها به دنبال چه چیزی هستند.

مدیریت روابط

با وضوح کافی، برای مشتریان خود تجربه ای ایجاد کنید. برای آنها دلایل قانع کننده ای برای خرید بیاورید و به آنها بگویید که شما از راه های ساده مراقبت می کنید. به عنوان مثال، ممکن است صدها بار همین شوخی را شنیده باشید اما به هر حال بخندید، هزینه ای ندارد و ممکن است خیلی خوب چیزی را بفروشد. به دانش مشتری درباره محصولات خود، به ویژه از طریق داستان، کمک کنید.

همیشه دانستن حقایق و داشتن دانش مورد نیاز مشتریان بسیار مهم است، اما هنگامی که از هوش هیجانی نیز برخوردار هستید به احتمال زیاد آنها را به عنوان مشتری برای مدت طولانی تری حفظ خواهید کرد.

مدیریت روابط شخصی می تواند از طریق هوش هیجانی تقویت شود. شواهد نشان می دهد افرادی که از هوش هیجانی سطح بالاتری برخوردارند مشاغل موفق تری را دنبال می کنند و روابط بهتری را نسبت به افراد با هوش هیجانی پایین پرورش می دهند. هوش هیجانی به این معنی تعریف شده است: توانایی درک احساسات خود و دیگران. این توانایی تنظیم و مدیریت این احساسات است. “(سالووی و مایر ، 1990). حیطه های اصلی آن در هوش هیجانی است. کاوش در هر حوزه می تواند نشان دهد که چرا هوش هیجانی می تواند به تقویت روابط کمک کند.

چرا هوش هیجانی اینقدر مهم است؟

در اطراف همه ما افرادی باهوش با سابقه تحصیلی عالی و روزمه درخشان هستند که نتوانسته اند در محیط کار به موفقیت قابل توجهی دست یابند. به همین دلیل در این گونه مواقع است که اهمیت هوش هیجانی مشخص خواهد شد.

توانایی ذهنی یا ضریب هوشی شما به تنهایی برای دستیابی به موفقیت در زندگی کافی نیست. بله، ضریب هوشی شما می تواند به شما کمک کند وارد دانشگاه شوید، اما این ضریب هوش هیجانی شماست که به شما کمک می کند استرس و احساسات را هنگام مواجه شدن با امتحانات نهایی خود مدیریت کنید. ضریب هوشی و ضریب هوش هیجانی به طور هم زمان وجود دارند و وقتی از یکدیگر تأثیر می گیرند، بسیار موثر هستند.

شما اگر قادر به کنترل احساسات خود نباشید، احتمالاً استرس خود را نیز کنترل نمی کنید. این می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. استرس کنترل نشده فشار خون را بالا می برد، سیستم ایمنی را سرکوب می کند، خطر حملات قلبی و مغزی را افزایش می دهد، به ناباروری کمک می کند و روند پیری را تسریع می کند. اولین قدم برای بهبود هوش هیجانی یادگیری نحوه کنترل استرس است.

سلامت روان شما احساسات و استرس کنترل نشده همچنین می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد و شما را در برابر اضطراب و افسردگی آسیب پذیر کند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی ابعاد مختلف مشاوره روابط عاطفی بپردازیم و دلایل بهره مندی از این مشاوره به همراه راه حل هایی که ارائه می شود را نیز بررسی نماییم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، مشاوره روابط اجتماعی، مشاوره روابط دوستی، مشاوره روابط عاشقانه و مشاوره رابطه دختر و پسرداشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاوره روابط عاطفی شامل چه مواردی می شود؟

مشاوره روابط عاطفی شامل، بررسی وضعیت افراد و ارائه راه حل های متناسب با آن است.

آیا مشاوره روابط عاطفی می تواند از طلاق زوجین جلوگیری نماید؟

بله قطعاً در این مورد موثر خواهد بود.

آیا مشاوره روابط عاطفی فقط برای افراد دارای مشکل ارائه خواهد شد؟

خیر حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشید نیز می توانید از خدمات مشاوره روابط عاطفی بهره مند شوید.

تاثیر مشاوره روابط عاطفی در زندگی افراد چقدر است؟

مشاوره روابط عاطفی می تواند تاثیر بسیار زیادی در زندگی افراد داشته باشد.

1/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره فردی

مشاوره فردی چیست و چه اصولی دارد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور