آمادگی زنان برای ازدواج

مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

بهترین زمان برای ازدواج می‌تواند به عامل‌های مختلفی بستگی داشته باشد که به طور یقین سن و زمان نقش کمتری را در این زمینه ایفا می کند. چراکه هر شخصی در یک برهه خاص از زمان به این نتیجه می رسد که آمادگی ازدواج دارد. از این رو، آمادگی زنان برای ازدواج را همچون مردان نمی توان و نباید به یک دوره سنی ویژه محدود کرد. زیرا تشکیل زندگی مشترک و به هم پیوستن دو شخص مستلزم پیش زمینه های بسیاری است.

این الزامات ممکن است در نظر هر شخصی متفاوت باشد. اما قطعا یک سری پیش نیازها برای تمام ازدواج ها ضروری و مهم اند و علم روانشناسی نیز آن ها را به تائید رسانیده است. برای این منظور، هم خانم ها باید این نکات مهم را در وجود خود بیابند، هم آقایان مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج را در طرف مقابلشان پیدا ککند. توصیه می کنیم که دقایقی را با ما همراه باشید تا این نشانه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا آگاهی از نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج مهم است؟

چه زمانی برای ازدواج آماده هستیم

ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های هر فرد در زندگی است که اگر به درستی گرفته نشود صدمات آن تا آخر عمر برجای خواهد ماند. چرا که شخص از دنیای تجرد جدا شده و از این پس عهده دار مسئولیت های زیادی شده که اصلی ترین آن ها همسرداری و احتمالا فرزندپروری است.

در این میان، هر انسانی در یک موقعیت خاص می تواند آماده پذیرش چنین مسئولیت های بزرگی شود، زیرا نشانه بلوغ عاطفی و بلوغ فکری هر کسی در شرایط و سنین مختلف بروز می کند. این امر مربوط به هر دو جنسیت زن و مرد می شود و بایستی هر دو به مرحله ایی رسیده باشند که در خود نشانه های پختگی را بیابند.

ما در یک مقاله به مهم ترین نشانه های آمادگی مردان برای ازدواج پرداختیم و سعی کردیم اطلاعات مناسبی را ارائه دهیم. در این مطلب نیز به نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج خواهیم پرداخت.

نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج چیست؟

ازدواج مقوله پیچیده ایی است که نمی توان به سادگی در مورد آن تصمیم گرفت. برخی از خانم ها با رسیدن به سن نوجوانی یا اوایل جوانی به دلیل هیجان زدگی و یا غلیان احساسات، تصور می کنند که آماده ازدواج هستند. در حالی که اگر پختگی یا بلوغ اجتماعی حاصل نشده باشد، معیارهای انتخاب همسر نیز درست نخواهد بود. بر این اساس، لازم است که آمادگی زنان برای ازدواج با معیارهای درستی سنجیده شود و به صورت منطقی باشد. در زیر این موارد را ذکر خواهیم کرد.

وقتی به این نتیجه برسید که ازدواج یک مرحله متفاوت از زندگی است

گاهی ممکن است با وجود یک رابطه‌ عاشقانه و برخورداری طرف مقابل از معیارهای مهم ازدواج، تصور کنید که با ازدواج خیلی از تفریحات و خوشی‌های زمان مجردی را از دست می‌دهید.

این از نشانه های عدم آمادگی زنان برای ازدواج است. از نظر بسیاری از روان‌شناسان زمانی شما برای ازدواج آماده‌اید که اغلب خواسته‌های مجردی خود را برآورده کرده باشید. یعنی منتظر نباشید تا با شخصی ازدواج کنید و او شما را به خواسته‌هایتان برساند.

دیگر به گذشته نگاه نمی کند

ازدواج به معنی گذراندن زمان حال و چشم دوختن به آینده در کنار همسرتان است. از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که وقتی عاشق می‌شوند، روابط قبلی خود را از یاد می‌برد.

او دیگر به افرادی که قبل از شروع این رابطه در زندگی‌اش بوده اند، فکر نمی‌کند و فقط به ساختن آینده‌ایی زیبا با همسرش می اندیشد. این نشان می‌دهد که او تصمیم خود را برای ازدواج گرفته است.

شریک آینده ی خود را همان گونه که هست می پذیرد

اما اگر در کنار کسی که قرار است با او ازدواج کنید، احساس رضایت و خوشحالی دارید و تمام عیب‌ ها و ویژگی های شخصیت او را می پذیرید، می توان گفت که به پختگی لازم برای ازدواج رسیده اید.

از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که اگر فردی را برای ازدواج انتخاب کرده‌اند او را با تمام کم‌ و کاستی‌هایش پذیرفته اند و مدام به هر بهانه ایی دست به مقایسه همسر با دیگران نمی زنند.

زن بودن خود را پذیرفته است و از این بابت احساس خوبی دارد

در گذشته هویت و ارزش زن با وضعیت تأهل او مشخص می‌شد. در حالی که در دنیای امروزی چنین نیست. آنچه که اهمیت دارد شخصیت منحصر‌ بفرد و موفقیت شخصی خود زن است که او را به عنوان یک فرد معرفی می‌کند.

برای یک زن بسیار اهمیت دارد که قبل از ازدواج نسبت به خود حس خوبی داشته باشد، زیرا او باید با عزت نفس و اعتماد بنفس کافی به استقبال یک زندگی برود و برای ساختن آینده تلاش نماید.

یکی از مهم ترین سوالات قبل از ازدواج این است که آیا از نظر جسمی و روحی خود را شناخته‌اید؟ آیا از قرار گرفتن در جای خود حس خوبی دارید؟ اگر بله، پس شما برای ازدواج آماده‌اید تا عشق را به همسرتان هدیه دهید.

توجه به مسائل مالی

اهمیت معقولانه و منطقی به مسائل مالی یکی دیگر از نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج است. وقتی یک زن تصمیم به ازدواج می‌گیرد، مسائل مختلفی برایش اهمیت پیدا می‌کنند که می‌توان گفت توجه به مسائل مالی یکی از آن هاست. اما این دید و توقعات باید منطقی و مطابق با واقعیت باشد، نه آنکه شایستگی دیگری تنها بر اساس وضعیت اقتصادی او سنجیده شود.

می داند از ازدواج چه می خواهد

ممکن است وقتی جوان‌تر بودید، نسبت به یک پسر زیبا و خوش‌اندام که شما را به قرارهای تفریحی زیادی دعوت می‌کرد، نظر مساعدی داشتید. اما هرچه که زمان می‌گذرد و پخته‌تر و با تجربه‌تر می‌شوید، متوجه این موضوع خواهید شد که باید به دنبال فاکتورهای مهم دیگری برای شریک آینده‌ی زندگیتان باشید.

به عنوان مثال، مهربانی، سخت کوشی، پشتکار، اخلاقیات، میزان وفاداری به همسر و … در سنین بالاتر بیشتر در نظر گرفته می شود. در واقع شما یکی از شرط‌های مهم آمادگی زنان برای ازدواج را می‌توان با کسب تجربه‌های بیشتر به دست آورد.

آمادگی برای انجام مشورت و تغییر من به ما

آمادگی برای انجام مشورت و تغییر من به ما

از نشانه‌های مهم در آمادگی زنان برای ازدواج ، داشتن انعطاف پذیری فرد در پذیرفتن نظرات دیگران است. در ازدواج همه چیز به معنای به اشتراک گذاشتن و سازش است.

بنابراین اگر هنوز احساس می‌کنید هر چیزی باید مطابق میل شما پیش برود، هنوز برای ازدواج آماده نیستید. چرا که مشورت و احترام به نظر یکدیگر از مهم ترین وظایف متقابل زن و شوهر می باشد. اگر توانسته‌اید این مسئله را درک کنید و بپذیرید که می‌توانید برای ازدواج اقدام کنید.

وقتی به آینده فکر می‌کند او را در کنار خود می بیند

آیا وقتی به زندگی خود در 5 یا 10 سال آینده فکر می‌کنید، کسی که با او در رابطه هستید را در رویاهای خود می‌بینید؟ اگر شناخت پیش از ازدواج را به درستی طی کرده و پاسخ شما به این سوال یک بله قطعی است، می توان گفت که برای ازدواج آماده اید. در عین حال، شما رویاها و اتفاق‌های قشنگ زندگیتان را با او تصور کنید. این نشان می‌دهد که شما قصد دارید خود را برای وارد شدن به یک رابطه‌ی جدی‌تر مانند ازدواج آماده کنید.

به ازدواج فکر می کند نه به عروسی

یکی از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که بیشتر به زندگی بعد از ازدواج فکر می‌کنند تا جشن عروسی. در واقع آن ها خواسته های خود را به عروسی های مجلل معطوف نکرده و بیشترین انرژی را به بهبود زندگی مشترک اختصاص می دهند.

مهم‌ترین چیز برای شما این است که بتوانید برای شریک زندگی خود بهترین همسر باشید و تمام تلاش خود را برای دوست داشتن و آرامش دادن به او بکنید.

داشتن احساس امنیت

زمانی که تصمیم به ازدواج گرفته‌اید، احساس امنیت می‌کنید، به گونه‌ای که شاید قبلا این حس را نداشتید. در این مرحله چیزهای بی اهمیت گذشته برای شما ارزشی ندارد و به دنبال تحقق اهداف بزرگ‌تری هستید. شما از بودن در کنار شریک آینده‌ی خود احساس امنیت همراه با خوشحالی دارید.

برخورداری از قدرت تصمیم گیری از نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

دختری که آمادگی ازدواج دارد، مهارت تصمیم‌گیری در شرایط سخت و تنش‌زا را داراست. چنین فردی می‌تواند در شرایط حساس بر احساست خود غلبه کرده و درست‌ترین تصمیم را بگیرد.

به عنوان مثال، توانایی این را دارد که در مقابل تغییر رفتار مردان بعد از ازدواج ، درست‌ترین واکنش را از خود نشان دهد و با به کارگیری عقل و احساس در کنار هم یک تصمیم عاقلانه و منطقی را بگیرد.

به راحتی از تنهایی میگذرند

از مهم‌ترین نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که دیگر از تنهایی لذت نمی‌برند و دوست دارند به جای تنهایی سپری کردن اوقات فراغتشان، در کنار کسی که دوست دارند باشند.

در مقابل خصوصیات زنی که آماده‌ی ازدواج نیست، این است که تنهایی خود را به با هم بودن ترجیح می‌دهند و از هر فرصتی برای تنها شدن استفاده می‌کنند.

نگاه کردن به ازدواج به عنوان یک ارزش

نگاه کردن به ازدواج به عنوان یک ارزش

از علائم آمادگی زنان برای ازدواج این است که به ازدواج به عنوان یک ارزش نگاه می‌کند. در واقع در مسئله‌ی ازدواج بیشتر از هر چیز احترام گذاشتن، ارزش قائل شدن برای همسر، دوست داشتن متقابل، هدیه دادن، آرامش به هم و تلاش برای ساختن یک زندگی ایده‌آل در کنار فردی که دوستش دارد بیشتر از هرچیز دیگری برایش مهم تر است.

توانایی انجام روابط جنسی

اهمیت به رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین عوامل در ازدواج است و به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. بنابراین، فردی که قرار است به زودی ازدواج کند باید از مشکللات احتمالی یا اختلالات جنسی خود و طرف مقابل آگاه شود.

همچنین این توانایی تنها مربوط به مسائل جسمی نیست. بلکه فرد از نظر روحی و عقلی هم باید نسبت به این مسئله آگاهی کامل داشته باشد.

داشتن استقلال کافی

زنی که وابستگی به خانواده در او شدید است، به سختی می تواند یک زندگی مستقل را مدیریت کند. زیرا او می‌خواهد که همیشه و در همه جا خانواده‌اش را در کنار خودش داشته باشد و حاضر نیست حتی لحظه‌ایی از آن ها دور شود.

بنابراین، چنین فردی به راحتی اجازه‌ی هرگونه دخالت و مزاحمت‌های بی‌جا را به خانواده‌اش می‌دهد. می‌توان گفت که از فاکتورهای آمادگی زنان برای ازدواج ، قدرت استقلال اوست.

علاقه نشان دادن به کارهای خانه داری

درست است که انجام کارهای خانه‌داری و آشپزی وظیفه‌ی زن نیستف اما دختری که آمادگی ازدواج را دارد نسبت به این کارها احساس وظیفه دارد.

او از نظافت و تمیز کردن خانه و پختن غذا برای فردی که دوستش دارد لذت می‌برد و همواره تلاش می‌کند که این کارها را به خوبی انجام دهد.

اهمیت دادن به خود

یکی از نشانه‌های دیگر آمادگی زنان برای ازدواج ، اهمیت دادن زن به خودش است. تا وقتی که یک فرد به خودش اهمیت ندهد نمی‌تواند برای دیگران ارزش قائل شود.

در واقع وقتی که فرد برای خودش ارزش قائل است، توانایی اداره کردن یک زندگی را دارد و می‌تواند به موقع به افراد دیگر توجه نشان دهد.

عاشق طرف مقابل است

زنی که خود را برای ازدواج آماده می‌کند، عاشق شریک آینده‌ی زندگی‌اش است و از فکر بودن در کنار او غرق لذت می‌شود. وقتی در کنار او است احساس خوشحالی می‌کند و نمی‌تواند فرد دیگری را به جای او بگذارد. چنین فردی تمام تلاشش را برای شاد بودن طرف مقابل و ایجاد عشق بعد از ازدواج می کند.

کنار گذاشتن غرور

وقتی فردی به پختگی می رسد، غرور کاذب را کنار می گذراند و در عین داشتن عزت نفس، برای انتظارات دیگری نیز احترام قائل است.

این فرد چون طرف مقابلش را دوست دارد، جرئت این را دارد که اشتباه خود را بپذیرد و با زیر پا گذاشتن غرورش رابطه‌ی خود را با همسرش بهتر کند.

پیام آخر

تلاش کردیم در این مقاله شما را با مهم‌ترین نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج آشنا کنیم. آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که در شرایط ازدواج قرار گرفته باشید و با خود این سؤال‌ها را بپرسید که آیا من برای ازدواج آماده هستم؟ راه‌های آمادگی برای ازدواج چیست؟ اما پاسخی برای آن ها نداشته باشید.

در هر حال اگر به تازگی برایتان موقعیت ازدواج پیش آمده و نسبت به طرف مقابل علاقه و حس خوبی دارید، اما از طرف خود مطمئن نیستید شاید بهتر باشد که از یک مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

با فهمیدن ویژگی‌های زنی که آماده‌ی ازدواج است، می‌توانید توانایی‌های خود را بشناسید و در زمینه‌هایی که آمادگی کمتری در ازدواج دارید آن ها را تقویت کنید.

به تازگی برایم یک خواستگار آمده است که بعداز شناخت کافی، بهش علاقه‌مند شدم اما احساس می‌کنم نسبت به خانواده‌ام وابستگی شدید دارم، آیا این مسئله مشکلی ایجاد می‌کند؟

بهتر است برای حل این مسئله زمان کافی بگذارید و وابستگی خود را از خانواده کم‌تر کنید چون در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد مشکل کند.

یک موقعیت خوب برای ازدواج دارم اما احساس می‌کنم هنوز به اندازه‌ی کافی برای ازدواج آماده نیستم راه‌حل چیست؟

بهتر است قبل از ازدواج با یک مشاور صحبت کنید و از او کمک بگیرید. با صحبت کردن در مورد شرایط و موقعیت ازدواج متوجه می‌شوید که واقعا آماده هستید یا نه.

قصد ازدواج دارم اما احساس می‌کنم در مورد مسائل مربوط به روابط جنسی اصلا حس خوبی ندارم چطور بفهمم برای ازدواج آماده هستم یا نه؟

شما بهتر است با یک مشاور مشورت کنید و مشکل خود را با او درمیان بگذارید، ممکن است این فقط یک حدس و گمان از طرف شما باشد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور