آمادگی زنان برای ازدواج

10 مورد از مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

بهترین زمان برای ازدواج می‌تواند به عامل‌های مختلفی بستگی داشته باشد که به طور یقین سن و زمان کمترین عامل مؤثر در ازدواج هستند. در واقع می‌توان گفت برای افراد مختلف ازدواج در سن های متفاوتی اتفاق می‌افتد. همچنین به موارد دیگری مهم‌تر از عشق ورزیدن و داشتن رابطه‌ای به ظاهر بی عیب و نقص نیاز است تا بتوان برای ازدواج اعلام آمادگی کرد. بنابراین می‌توان گفت نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج در افراد مختلف متفاوت است.

ممکن است وقتی صحبت از آمادگی برای ازدواج می‌شود در اولین لحظه مسائلی مانند خرید جهیزیه، لباس و جشن عروسی به ذهنتان خطور کند اما این ها جز ابتدایی‌ترین مسائل است و موارد مهم‌تر دیگری وجود دارد که برای ازدواج لازم و ضروری‌تر است.

سعی داریم در این مقاله شما را با مهم‌ترین نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج آشنا کنیم و در ادامه به شما خواهیم گفت از کجا بفهمیم برای ازدواج آمادگی لازم را داریم. با ما همراه باشید.

فهرست محتوا

چه زمانی برای ازدواج آماده هستیم

چه زمانی برای ازدواج آماده هستیم

مسئله‌ی ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های هر فرد در زندگی است، که اگر به درستی گرفته نشود صدمات آن تا آخر عمر برجای خواهد ماند. بهتراست قبل از اقدام به ازدواج بررسی کنید ببینید آیا آمادگی برای ازدواج و شروع زندگی مشترک را دارید یا نه.

همان‌طور که گفته شد زمان ازدواج برای هر شخص متفاوت است، برای پاسخ دادن به این سؤال بهتر است به شناخت کافی از خود رسیده باشید تا بدانید در موقعیت‌های مختلف چه واکنشی از خود بروز می‌دهید. برای آگاهی بیشتر شما در زیر چند نمونه از موارد آمادگی زنان برای ازدواج را بیان می‌کنیم.

جهت اطلاع از اینکه خانواده درمانی چیست؟ بر روی لینک کلیک کنید.

زمانی که احساس می کند با ازدواج کردن چیزی را از دست نمی دهد

گاهی اوقات ممکن است با وجود داشتن یک رابطه‌ی عمیق احساسی و تمایل برای ازدواج با شخص مورد نظر خود، احساس کنید که با ازدواج خیلی از تفریحات و خوشی‌های زمان مجردی را از دست می‌دهید.

این یعنی شما هنوز برای ازدواج آمادگی لازم را ندارید. از نظر بسیاری از روان‌شناسان زمانی شما برای ازدواج آماده‌اید که تمام خواسته‌های مجردی خود را برآورده کرده باشید. یعنی منتظر نباشید تا با شخصی ازدواج کنید و او شما را به خواسته‌هایتان برساند.

برای اطلاع از لجبازی همسر در زندگی + 3 راهکار مهم درمان بر روی لینک کلیک کنید.

دیگر به گذشته نگاه نمی کند

ازدواج به معنی گذراندن زمان حال و چشم دوختن به آینده در کنار همسرتان است. از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که وقتی یک زن عاشق می‌شود روابط قبلی خود را از یاد می‌برد.

در واقع دیگر به افرادی که قبل از شروع این رابطه در زندگی‌اش بوده اند، فکر نمی‌کند و فقط به ساختن آینده‌ای زیبا با همسرش فکر می‌کند. بنابراین این نشان می‌دهد که او تصمیم خود را برای ازدواج گرفته است.

شریک آینده ی خود را همان گونه که هست پذیرفته است

اگر هنوزهم به دنبال گشت‌وگذار و پیدا کردن فرد مورد نظر خود درسایت‌های دوست‌یابی هستید می‌توان به طور یقین گفت که شما هنوز برای ازدواج آماده نیستید.

اما اگر در کنار کسی که قرار است با او ازدواج کنید، احساس رضایت و خوشحالی دارید و تمام عیب‌ونقص ها و ویژگی‌های او را دوست دارید می‌شود گفت برای ازدواج آماده هستید.

از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که اگر فردی را برای ازدواج انتخاب کرده‌اند او را با تمام کم‌ و کاستی‌هایش پذیرفته اند و احساس نمی‌کنند باید او را برای شبیه شدن به شخص مورد نظر خود تغییر دهند.

زن بودن خود را پذیرفته است و از این بابت احساس خوبی دارد

در گذشته هویت و ارزش زن با وضعیت تأهل او مشخص می‌شد. در حالی که در دنیای امروزی این چنین نیست، آنچه که اهمیت دارد شخصیت منحصر‌به فرد و موفقیت شخصی خود زن است که او را به عنوان یک فرد معرفی می‌کند.

برای یک زن بسیار اهمیت دارد که قبل از ازدواج نسبت به خود حس خوبی داشته باشد، زیرا او همسر خود را تکمیل کننده‌ی شخصیت منحصر به فرد و خاص خود می‌داند نه فردی که کامل کننده‌ی ارزش و هویتش باشد.

بنابراین قبل از ازدواج بهتر است این سؤال‌ها را از خود بپرسید، آیا از نظر جسمی و روحی خود را شناخته‌اید؟ آیا از قرار گرفتن در جای خود حس خوبی دارید؟ اگر بله، پس شما برای ازدواج آماده‌اید تا عشق را به همسرتان هدیه دهید.

توجه به مسائل مالی

اهمیت داشتن مسائل مالی نیز یکی از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج است. وقتی یک زن تصمیم به ازدواج می‌گیرد، مسائل مختلفی برایش اهمیت پیدا می‌کنند که می‌توان گفت توجه به مسائل مالی یکی از آن هاست. در واقع او باید بداند فردی که قرار است شریک زندگی او شود چقدر درآمد دارد، آیا از عهده‌ی مخارج زندگی برمی‌آید.

آگاهی از این که می داند از ازدواج چه می خواهد

ممکن است زمانی که شما جوان‌تر بودید نسبت به یک پسر زیبا و خوش‌اندام که شما را به قرارهای تفریحی زیادی دعوت می‌کرد، نظر مساعد داشتید. اما هرچه که زمان می‌گذرد و شما پخته‌تر و با تجربه‌ترمی‌شوید، متوجه این موضوع می‌شوید که باید به دنبال فاکتورهای مهم دیگری برای شریک آینده‌ی زندگیتان باشید.

به عنوان مثال شما به دنبال فردی مهربان و سخت‌کوش هستید و شخصی را که به شما بی‌احترامی می‌کند نمی‌توانید تحمل کنید. در واقع شما یکی از شرط‌های مهم آمادگی زنان برای ازدواج را می‌توانید با کسب تجربه‌های بیشتر به دست آورید.

آمادگی برای انجام مشورت و تغییر من به ما

آمادگی برای انجام مشورت و تغییر من به ما

از نشانه‌های مهم در آمادگی زنان برای ازدواج انعطاف پذیری فرد در پذیرفتن نظرات دیگران است. در ازدواج همه چیز به معنای به اشتراک گذاشتن و سازش است.

بنابراین اگر هنوز احساس می‌کنید همه چیز باید مطابق میل شما پیش برود، شما هنوز برای ازدواج آماده نیستید. در واقع بعد از ازدواج باید در مورد هر چیز با یکدیگر تصمیم بگیرید و به خواسته‌های یکدیگر احترام بگذارید. اگر توانسته‌اید این مسئله را درک کنید و بپذیرید می‌توانید برای ازدواج اقدام کنید.

وقتی به آینده فکر می‌کند او را در کنار خود می بیند

آیا وقتی به زندگی خود در 5 یا 10 سال آینده فکر می‌کنید، کسی که با او در رابطه هستید را در رویاهای خود می‌بینید؟ اگر چنین است بنابراین قصد دارید با او تعهد طولانی مدت داشته باشید.

همچنین ممکن است رویاها و اتفاق‌های قشنگ زندگیتان را با او تصور کنید. این نشان می‌دهد که شما قصد دارید خود را برای وارد شدن به یک رابطه‌ی جدی‌تر مانند ازدواج آماده کنید.

به ازدواج فکر می کند نه به عروسی

یکی از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که شما بیشتر به زندگی بعد از ازدواج خود با او فکر می‌کنید تا جشن عروسی. در واقع برای شما فرقی ندارد که بخواهید با یک جشن مجلل سر زندگیتان بروید یا بدون جشن عروسی زندگی مشترک خود را شروع کنید.

مهم‌ترین چیز برای شما این است که بتوانید برای شریک زندگی خود بهترین همسر باشید و تمام تلاش خود را برای دوست داشتن و دادن آرامش در زندگی به او بکنید.

داشتن احساس امنیت

زمانی که تصمیم به ازدواج گرفته‌اید، احساس امنیت می‌کنید به گونه‌ای که شاید قبلا این حس را نداشتید. در این مرحله چیزهای بی اهمیت گذشته برای شما ارزشی ندارد و به دنبال تحقق اهداف بزرگ‌تری هستید. شما از بودن در کنار شریک آینده‌ی خود احساس امنیت همراه با خوشحالی دارید.

مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

مهم ترین نشانه های آمادگی زنان برای ازدواج

همان‌طور که در قسمت‌های بالا گفته شد نشانه‌های مختلفی وجود دارد که شما را از آماده بودن برای ازدواج آگاه می‌کند. در واقع دختری که در موقعیت ازدواج قرار گرفته است برای اطلاع از آمادگی خود جهت ازدواج باید مسائل مختلفی را در نظر بگیرد و توانایی خود را از نظر قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف بسنجد، همچنین تمام خوب و بد‌های موجود را سبک، سنگین کند و در آخر بهترین تصمیم را بگیرد. در زیر به چند مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های آمادگی زنان برای ازدواج اشاره می‌کنیم.

دارای قدرت تصمیم گیری درست و منطقی

دختری که آمادگی ازدواج دارد توانایی تصمیم‌گیری در شرایط سخت و تنش‌زا را دارا است. چنین فردی می‌تواند در شرایط حساس بر احساست خود غلبه کند و درست‌ترین تصمیم را بگیرد.

بنابراین می‌توان گفت توانایی این را دارد که در مقابل تغییر رفتار مردان بعد از ازدواج درست‌ترین رفتار را از خود نشان دهد و با به کارگیری عقل و احساس در کنار هم یک تصمیم عاقلانه و منطقی را بگیرد.

به راحتی از تنهایی میگذرند

از مهم‌ترین نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج این است که دیگر از تنهایی لذت نمی‌برند و دوست دارند به جای تنهایی سپری کردن اوقات فراغتشان، این اوقات را در کنار کسی که دوست دارند بگذرانند.

در مقابل خصوصیات زنانی که آماده‌ی ازدواج نیستند این است که تنهایی خود را به با هم بودن ترجیح می‌دهند و از هر فرصتی برای تنها شدن استفاده می‌کنند.

دوست دارند مادر شوند

از نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج می‌توان علاقه به مادر شدن را نام برد. ممکن است فرد در گذشته علاقه‌ای به بچه‌داری و مراقبت از آن ها نداشته است اما اکنون دوست دارد کمی از وقت خود را به آن ها اختصاص دهد. با بچه‌ها بازی کند، آن ها را در آغوش بگیرد در حالی که از قبل چنین حسی نداشته است.

نگاه کردن به ازدواج به عنوان یک ارزش

نگاه کردن به ازدواج به عنوان یک ارزش

از ویژگی‌های فردی که آمادگی ازدواج دارد این است که به ازدواج به عنوان یک ارزش نگاه می‌کند. در واقع در مسئله‌ی ازدواج بیشتر از هر چیز احترام گذاشتن به یکدیگر، دوست داشتن متقابل، هدیه دادن آرامش به هم و تلاش برای ساختن یک زندگی ایده‌آل در کنار فردی که دوستش دارد بیشتر از هرچیز دیگری برایش با ارزش‎‌تر است.

توانایی انجام روابط جنسی

انجام روابط جنسی یکی از مهم‌ترین عوامل در ازدواج است و به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. بنابراین فردی که قرار است به زودی ازدواج کند باید در انجام روابط جنسی نیز توانایی داشته باشد.

همچنین این توانایی تنها مربوط به مسائل جسمی نیست بلکه فرد از نظر روحی و عقلی هم باید نسبت به این مسئله آگاهی کامل داشته باشد. پس آمادگی زنان برای ازدواج به عوامل مختلفی بستگی دارد.

کم کردن وابستگی نسبت به خانواده اش

فردی که به خانواده‌اش وابسته است نمی‌تواند زندگی مستقلی را شروع کند. در واقع او می‌خواهد که همیشه و در همه جا خانواده‌اش را در کنار خودش داشته باشد و حاضر نیست حتی لحظه‌ای از آن ها دور شود.

بنابراین چنین فردی به راحتی اجازه‌ی هرگونه دخالت و مزاحمت‌های بی‌جا را به خانواده‌اش می‌دهد. می‌توان گفت دخترانی که آمادگی برای ازدواج دارند به نسبت وابستگی خود را به خانواده کمتر کرده‌اند.

علاقه نشان دادن به کارهای خانه داری

درست است که انجام کارهای خانه‌داری و آشپزی وظیفه‌ی زن نیست اما دختری که آمادگی ازدواج را دارد نسبت به این کارها علاقه نشان می‌دهد.

در واقع او از نظافت و تمیز کردن خانه و پختن غذا برای فردی که دوستش دارد لذت می‌برد. همواره تلاش می‌کند که این کارها را به خوبی یاد بگیرد و به درستی انجام دهد.

اهمیت دادن به خودش

یکی از نشانه‌های دیگر آمادگی زنان برای ازدواج، اهمیت دادن زن به خودش است. تا وقتی که یک فرد به خودش اهمیت ندهد نمی‌تواند برای دیگران ارزش قائل شود.

در واقع وقتی که فرد به خودش اهمیت می‌دهد و ارزش قائل است، توانایی اداره کردن یک زندگی را دارد و می‌تواند به موقع به افراد دیگر توجه نشان دهد.

عاشق طرف مقابل است

زنی که خود را برای ازدواج آماده می‌کند عاشق شریک آینده‌ی زندگی‌اش است و از فکر بودن در کنار او غرق لذت می‌شود. وقتی در کنار او است احساس خوشحالی می‌کند و نمی‌تواند فرد دیگری را جای او بگذارد.

چنین فردی تمام تلاش خود را می‌کند تا فردی را که دوست دارد به دست آورد و برای شاد بودن طرف مقابلش دست به هر کاری می‌زند.

کنار گذاشتن غرور

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های آمادگی زنان برای ازدواج، تلاش برای کنار گذاشتن غرورشان است. دختری که آمادگی ازدواج را دارد تمام تلاش خود را می‌کند تا در آینده زندگی ایده‌آلی داشته باشد.

این فرد چون طرف مقابلش را دوست دارد در مقابل او غرورش را کنار می‌گذارد و جرئت این را دارد که اشتباه خود را بپذیرد و با زیر پا گذاشتن غرورش بتواند رابطه‌ی خود را با همسرش بهتر کند.

پیام آخر

تلاش کردیم در این مقاله شما را با مهم‌ترین نشانه‌های آمادگی زنان برای ازدواج آشنا کنیم. آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که در شرایط ازدواج قرار گرفته باشید و با خود این سؤال‌ها را بپرسید. آیا من برای ازدواج آماده هستم؟ راه‌های آمادگی برای ازدواج چیست؟ و پاسخی برای آن ها نداشته باشید.

در هر حال اگر به تازگی برایتان موقعیت ازدواج پیش آمده و نسبت به طرف مقابل علاقه و حس خوبی دارید اما از طرف خود مطمئن نیستید، ما به شما خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

با فهمیدن ویژگی‌های زنی که آماده‌ی ازدواج است می‌توانید توانایی‌های خود را بشناسید و در زمینه‌هایی که آمادگی کمتری در ازدواج دارید آن ها را تقویت کنید. خواندن مقاله‌ی تغییر شخصیت بعد از ازدواج نیز به شما کمک خواهد کرد تا متوجه‌ این شوید که آیا آمادگی پذیرش تغییرات بعد از ازدواج را دارید یا خیر.

همچنین در موارد لزوم از یک روان‌شناس یا فرد متخصص بخواهید شما را کمک کند. در پایان امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد، خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید تا مورد استفاده‌ی کاربران دیگر قرار بگیرد.

به تازگی برایم یک خواستگار آمده است که بعداز شناخت کافی، بهش علاقه‌مند شدم اما احساس می‌کنم نسبت به خانواده‌ام وابستگی شدید دارم، آیا این مسئله مشکلی ایجاد می‌کند؟

بهتر است برای حل این مسئله زمان کافی بگذارید و وابستگی خود را از خانواده کم‌تر کنید چون در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد مشکل کند.

یک موقعیت خوب برای ازدواج دارم اما احساس می‌کنم هنوز به اندازه‌ی کافی برای ازدواج آماده نیستم راه‌حل چیست؟

بهتر است قبل از ازدواج با یک مشاور صحبت کنید و از او کمک بگیرید. با صحبت کردن در مورد شرایط و موقعیت ازدواج متوجه می‌شوید که واقعا آماده هستید یا نه.

قصد ازدواج دارم اما احساس می‌کنم در مورد مسائل مربوط به روابط جنسی اصلا حس خوبی ندارم چطور بفهمم برای ازدواج آماده هستم یا نه؟

شما بهتر است با یک مشاور مشورت کنید و مشکل خود را با او درمیان بگذارید، ممکن است این فقط یک حدس و گمان از طرف شما باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور