مشاوره فرزندپروری
مشاوره فرزندپروری

مشاوره فرزندپروری

مشاوره فرزندپروری موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم در ادامه، انواع سبک های فرزندپروری را به شما بگوییم و نقاط قوت و ضعف هریک را بررسی کنیم. همچنین، به سوالات شما دررابطه با اینکه، فرزندپروری چیست؟ والدین خوب چه کسانی هستند؟ و روش های فرزندپروری با شما صحبت نماییم. به صورت کلی مقوله فرزندپروری، مقوله گسترده ای است؛ زیرا موارد مختلفی همچون، ارتباطات و غیره را در بر می گیرد. به هر حال امیدواریم با مطالعه این مطلب، پاسخ سوالات خود مبنی بر اینکه فرزندپروری چیست و مشاوره‌فرزندپروری، مربوط به چه مواردی می شود، پاسخ سوالات خود را بگیرید.

فهرست محتوا

مشاوره فرزندپروری چیست؟

مشاوره فرزندپروری می تواند شامل موارد مختلفی باشد. به طور مثال تصور کنید که شما صاحب فرزندی شده اید و حالا دوست دارید از فرزند شما نمونه ای عالی و الگویی بی مثال برای همسالان وی در اجتماع ظاهر شود. در اینگونه مواقع یک سری از افراد به دنبال تقلید کورکورانه از دیگران و پدر و مادرهای اطراف خود هستند، در حالی که برخی دیگر به دنبال یادگیری مهارت ها می روند. خوب طبیعی است که استفاده از مشاوره فرزندپروری و یادگیری مهارت ها می تواند کمک بزرگی به شما نماید. در جلسات مشاوره فرزندپروری، ابتدا از مهارت هایی که شما دارید، اطلاعاتی کسب شده و سپس مشاور به شما در یادگیری مهارت های جدید و موردنیاز تان کمک خواهد کرد.

برای ورود به سامانه مشاوره کودک و نوجوان کلیک کنید.

18 توصیه مشاوره فرزندپروری برای خانواده مدرن امروز

مشاوره فرزندپروری این روزها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. زیرا هر ساله کودکان با ضریب های هوشی بالاتر و توانایی های بیشتر به دنیا می آیند و به همین دلیل جهت شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای آن ها آگاهی از متدها و توصیه های مهم در مشاوره فرزندپروری بسیار کارساز خواهد بود.

کودکان با راهنمای نحوه پرورش متولد نمی شوند. هر کودکی متفاوت است و بنابراین روش کاملی برای تربیت همه کودکان وجود ندارد. با این وجود، با آگاهی از بهترین شیوه ها برای تربیت کودکان، می توانید این وظیفه را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانید. در زیر 13 نکته عملی آورده شده است که در دوره های مشاوره فرزندپروری توسط مشاوران گوشزد می گردد. در ادامه همراه ما باشید تا از این نکات بیشتر بدانید.

1. به فرزند خود اعتقاد داشته باشید

والدین باید مشوق و تشویق فرزندشان در زندگی باشند. اگر والدین آنها این کار را برای آنها انجام ندهند، پس چه کسی این کار را می کند؟

قدرت اعتقاد والدین به توانایی فرزندشان در رسیدن به آن می تواند به کودک کمک کند احساس کنند که می توانند هر کاری را انجام دهند. این امر به کودک این قدرت را می دهد که وقتی والدین حامی و معتقد به توانایی های خود دارند بیشتر تلاش کند و بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.

وقتی والدین به فرزندشان اعتقاد دارند، به فرزندشان کمک می کنند تا خودش را نیز باور کند. کودکان می آموزند که انسانهای توانمندی هستند که وقتی والدینی دارند که توانایی های خود را باور دارند می توانند به اهداف خود برسند.

نباید اجازه دهید ایجاد اعتماد به نفس در کودک تان محدود به هم سن و سالانش شود. زیرا در گروه های مختلف دوستان و اطرافیان، همیشه افرادی هستند که ممکن است کودک شما را از هر نظر زیرسوال ببرند و در نتیجه منجر به تضعیف اعتماد به نفس در وی گردند.

با این حال، داشتن پدر و مادری که به آنها و توانایی های آنها اعتقاد داشته باشد می تواند با تفکرات منفی هم سالانشان مقابله کند.

تمام آنچه برای این مورد نیاز دارید، یادآوری پیروزی های قبلی و یک گفتگوی کوتاه درباره این است که کار سخت برای ایجاد انگیزه در فرزندتان نتیجه می دهد. شما به پسر یا دخترتان می گویید که می تواند برنده شود و به توانایی های او ایمان دارید. نگرش او از یک شکست به نگرشی تغییر می کند که پر از انگیزه، انرژی و مثبت باشد.

برای اطلاع از دلایل ترس کودکان در تاریکی کلیک کنید.

2. بگذارید فرزندتان کثیف شود

بگذارید فرزندتان فرصت کثیف شدن داشته باشد. وقتی بچه ها در خاک، گل و طبیعت بازی می کنند، هر پنج حس خود را درگیر خواهند کرد. فرصتهای شکوفایی خلاقیت آنها را هنگام بازی در طبیعت، از آن ها نگیرید.

طبیعت کثیف است اما اشکالی ندارد. آنها وقت زیادی در زندگی دارند تا تمیز باشند. آنها به خاطر پیشرفت خود باید کثیف شوند.

به عنوان مثال، وقتی آنها بیرون بازی می کنند در یک جعبه شن و ماسه با گل و لای پر از دست و صورت خود و با اسباب بازی های پخش شده در همه جا ، به نظر شما یک ظرف بزرگ است. برای آن کودک، آنها ممکن است یک شاهکار غذای خیالی با شن و ماسه و گل ایجاد کنند.

کودک با استفاده از خلاقیت ، حواس خود را درگیر می کند و آنها در حال تکمیل پروژه ای هستند که ساخته خود آنها است. این فرصت ها را برای شکوفایی و پیشرفت از آنها نگیرید، فقط به این دلیل که می خواهید تمیز بمانند. با قرار گرفتن در خاک، گل و لای و طبیعت اجازه دهید تا شکوفا شوند.

برای اطلاع از اینکه چگونه جواب مادر شوهر را بدهیم؟ بر روی لینک کلیک کنید.

3. تربیت کودک یک رقابت نیست

برای برخی از افراد بالغ، همه چیز در رقابت خلاصه می شود. توصیه ما به شما این است که هر کاری برای فرزندتان کردید، تنها به دلیل نظر و تصمیم خودتان باشد؛ نه صرفاً به خاطررقابت با خانم همسایه و یا عمه و هر کس دیگر. این مورد یکی از مهم ترین نکاتی است که در مشاوره فرزندپروری به آن اشاره می شود.

4. ابتدا ایمنی

رعایت ایمنی و محاظفت از کودکان مخصوصاً در سه سال اول زندگی آن‌ها از اهمیت اساسی برخوردار است. شاید این نکته ای معمولی به نظر برسد، اما در مشاوره فرزندپروری به آن توجه ویژه ای می شود.

هدف شما از سه سال اول زندگی فرزندتان، زنده نگه داشتن آنها است.

البته شما باید نیازهای اساسی آنها را برآورده کنید. به آنها غذا دهید، آنها را عوض کنید، آنها را دوست داشته باشید، اما ابتدا از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کنید ، در غیر این صورت مراقبت بی معنی می شود.

5- دوره CPR و کمک های اولیه را بگذرانید

در مشاوره فرزندپروری توصیه می شود که، دوره CPR و کمک های اولیه را بگذرانید. باور کنید، شما هرگز نمی دانید چه زمانی به این مهارت های آموخته شده احتیاج دارید. در مواقع اضطراری، باید بدانید که چگونه امور را اداره کنید. شاید برخی در پاسخ به این توصیه بگویند که امروزه اینترنت انسان ها را از آموزش دیدن بی نیاز کرده است، اما باید بگوییم در مواقع بحرانی استرس و وحشت نمی گذارد که شما مانند حالت عادی فکر و رفتار کنید، به همین دلیل نیاز است که از قبل یک سری مهارت ها آموزش دیده باشید.

منتظر ثبت نام در یک کلاس نباشید، زیرا هنوز هیچ مورد اضطراری در خانه شما اتفاق نیفتاده است. احتمال این وجود دارد که نوعی وضعیت اضطراری اعم از خفگی، زخم باز شده، شکستگی استخوان، آسیب به سر یا هر بحران دیگری که نیاز به مهارت هایی برای کمک به کودک شما دارد، بوجود آید.

6. بچه ها تمایل به نظم و قوانین دارند

بچه ها تمایل ذاتی به قوانین، ساختار و مرزها دارند. آنها همچنین هنگام ایجاد روال، بهتر عمل می کنند. این بدان معنا نیست که آنها به والدینی که دیکتاتور هستند و انعطاف پذیری کمی ندارند، نیاز دارند. در عوض، آنها به مرزهایی با قوانینی که به وضوح توضیح داده شوند، نیاز دارند تا به رشد و شکوفایی شان کمک نماید.

وقتی بچه ها نظم ندارند، این باعث می شود احساس كنترل نداشته باشند. این می تواند منجر به احساس اضطراب شود.  ای موضوع در مورد نوجوانان، اهمیتی دو چندان پیدا خواهد کرد.

آنها به قوانین و ساختار نیاز دارند، اما همچنین باید درک کنند که قوانین به نفع آنهاست زیرا شما آنها را دوست دارید. به همین دلیل برای والدین مفید است که به کودک یا نوجوان خود توضیح دهند که چرا آنها قوانینی را تدوین کرده اند.

به عنوان مثال، شما برای نوجوان خود یک ساعت ممنوعیت رفت و آمد در نیمه شب تعیین کرده اید و آنها از شما دلیل این کار را می پرسند؟ پاسخ شما در این گونه مواقع باید این باشد: “من مادر هستم که به همین دلیل مقررات منع رفت و آمد را تعیین کردم، بنابراین شما باید اطاعت کنید.” آنها احتمالاً نسبت به چنین واکنشی اعتراض می کنند. در عوض شما با بیان “من ساعت ممنوعیت رفت و آمد را تنظیم کردم زیرا باید بدانم که در آن زمان شما در خانه هستید و ایمن هستید، زیرا من شما را دوست دارم” احتمالاً به آنها کمک خواهید کرد تا درک کنند شما از عشق و مراقبت از آنها برای خود، مقررات منع رفت و آمد تنظیم کرده اید.

7- فراموش نکنید، خودتان بهترین الگو هستید

در جلسات مشاوره فرزندپروری یکی از موارد رایجی که گفته می شود، عدم تاثیر نصیحت های والدین روی کودکان است. در این مورد باید به شما بگوییم که تنها نصیحت کردن مهم نیست، زیرا والدین از رفتار شما الگو می گیرند.

کاری که شما انجام می دهید مهم است. فرزند شما در حال تماشای شماست. چه بخواهید چه نخواهید الگوی فرزندتان هستید. اخلاق و شخصیت آنها ابتدا در خانه رشد می کند. آنها نظاره گر شما و رفتارهای تان هستند.

خودتان باید کسی باشید که می خواهید، وقتی آن ها بزرگ شدند، شوند. اگر می خواهید انسان های خوب و شایسته ای شوند، در مورد شخصیت و اخلاق تصمیم گیری خوبی را انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر در حال بازی تخته ای با آنها هستید، تقلب نکنید. اگر تقلب کنید، آنها می فهمند که تقلب در بازی های رومیزی اشکالی ندارد. تقلب می تواند به یک دامنه لغزنده تبدیل شود. این می تواند از بازی های رومیزی به تقلب در مدرسه یا در امتحانات تبدیل شود.

با نمونه ای از نحوه تقلب، کودک خود را درگیر مشکلات نکنید. در عوض، با صداقت بازی کردن، حتی اگر به معنای از دست دادن باشد، مثالی از صداقت و شخصیت قوی باشید.

8. بگذارید فرزندتان کودکی کند

کودک خود را خیلی سریع بزرگ نکنید. بگذارید آنها در سنی که هستند زندگی را تجربه کنند. زیرا آنها فقط یک بار کوچک هستند.

انتظار نداشته باشید که آنها مانند بزرگسالان مینیاتوری رفتار کنند. بچه ها با بزرگترها متفاوت هستند. کودکان تمایل به فعالیت بدنی بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند، آنها به خواب بیشتری احتیاج دارند و به طور طبیعی بسیار کنجکاو هستند.

با همسو نگه داشتن انتظارات خود از کودکان و نه بزرگسالان، به آنها اجازه دهید که بچه باشند. بگذارید بدوند و بازی کنند.

به عنوان مثال، شما می خواهید کودک نوپای خود را در معرض فرهنگ و هنر قرار دهید، بنابراین بلیط سمفونی را خریداری می کنید. شما یک کودک دو ساله خود را یک عصر به یک کنسرت سه ساعته می برید و از اینکه آنها بی حرکت نخواهند نشست بسیار ناامید می شوید. بدتر از این، آنها با صدای بلند و اخلال در مراجعه کنندگان دیگر هستند. شما نیت خوبی داشتید ، اما احتمالاً بهتر بود که هم شما و هم فرزندتان در کلاس موسیقی دو نفره شرکت می کردید که دارای موسیقی کلاسیک باشد.

به این ترتیب می توانید در فضایی سرگرم کننده و کودک محور آنها را در معرض هنر و فرهنگ قرار دهید که به بچه ها اجازه می دهد مثل بچه ها رفتار کنند.

9. کمک بگیرید

پرستاران کودک می توانند به شما کمک کنند تا فردی سالم باشید. اگر استخدام پرستار بچه یا پرستار کودک در بودجه شما نیست، دوستی پیدا کنید که بتواند به شما در مراقبت از کودک تان کمک نماید.

فکر نکنید چون پدر یا مادر هستید که باید همه کارها را خودتان انجام دهید.

لازم است کمی از فرزندتان فاصله بگیرید تا بتوانید خود را شارژ کنید. با این کار می توانید روحیه ای بالاتر و بهتر داشته باشید.

10. بگذارید فرزند شما شکست را تجربه کند

هر وقت کودک شما به سمت شکست می رود، او را نجات ندهید. اجازه دهید فرزندتان شکست بخورد. مخصوصاً وقتی جوان هستند. بگذارید آنها در مورد احساس شکست و چگونگی بهبودی از شکست زودهنگام یاد بگیرند. آنجا باشید

آنها را برای تجربه آماده کنید، اما آنها را از شکست نجات ندهید.

به عنوان مثال، کودک شما در حال کار بر روی یک پروژه مدرسه است که شامل ساخت برج است و می توانید نتیجه نهایی از بین برود؛ زیرا آنها پایه را به اندازه کافی محکم نکرده اند. شما به فرزند خود می گویید که آنها باید پایه را محکم کنند. آنها نمی خواهند این کار را به روش شما انجام دهند. آنها اصرار دارند که این کار را به روش خودشان انجام دهند.

11. عزت نفس کودک خود را تقویت کنید

لحن صدای شما، زبان بدن شما و هر عبارتی جذب بچه هایتان می شود. گفتار و کردار شما به عنوان والدین بیش از هر چیز بر عزت نفس آنها تأثیر می گذارد.

ستایش از موفقیت ها، هرچند اندک، باعث احساس غرور در آنها خواهد شد.

برای تقویت عزت نفس، یکی از کارهای ساده ای که توسط مشاوره فرزندپروری توصیه می گردد، اجازه دادن به کودکان برای مستقل بودن است. بله به همین سادگی، به آن ها اجازه دهید خودشان کارهای شان را انجام دهند. از به کار بردن عبارت هایی مثل چه کار احمقانه ای! تو چرا مثل بچه ها رفتار می کنی؟ و غیره جداً بپرهیزید.

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و دلسوز باشید. به بچه های خود بگویید که همه اشتباه می کنند و شما هنوز هم آنها را دوست دارید، حتی اگر رفتار آنها اشتباه بوده باشد.

12. از بچه ها تعریف کنید

تا به حال شده فکر کنید در طول روز چند بار واکنش منفی نسبت به کودک خود نشان داده اید؟ باید حس کنید تعداد دفعاتی که از کودک تان تعریف می کنید، نسبت به تعداد دفعاتی که او را سرزنش کرده اید، بیشتر باشد.

هر روز نکته ای را برای ستایش پیدا کنید و یا یک پاداش کوچک مانند در آغوش گرفتن از او تعریف نمایید.

13. محدودیت ها را تنظیم کنید و با نظم و انضباط خود سازگار باشید

نظم و انضباط در هر خانوار لازم است. هدف از نظم و ترتیب این است که به کودکان در انتخاب رفتارهای قابل قبول و یادگیری کنترل خود کمک کند. آنها ممکن است محدودیت هایی را که شما برای آنها تعیین کرده اید آزمایش کنند، اما برای تبدیل شدن به افراد بزرگسال مسئولیت پذیر به این محدودیت ها نیاز دارند.

14. برای فرزندان خود وقت بگذارید

مورد بعدی که در مشاوره فرزندپروری به آن پرداخته می شود، توجه به فرزندان از راه گذراندن وقت با آن ها است.

اغلب برای والدین و بچه ها دور هم جمع شدن برای یک وعده خانوادگی دشوار است ، چه رسد به اینکه اوقات با کیفیت را در کنار هم بگذرانند. اما احتمالاً هیچ چیز مورد علاقه بچه ها نیست. صبح 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با کودک خود صبحانه بخورید یا ظرف ها را در ظرفشویی بگذارید و بعد از شام پیاده روی کنید. کودکانی که توجه والدین خود را به خود جلب نمی کنند ، غالباً بد رفتاری می کنند زیرا مطمئناً از این طریق مورد توجه قرار می گیرند.

بسیاری از والدین وقت گذرانی در کنار هم با بچه هایشان را پاداش می دانند. هر هفته یک “شب خاص” ایجاد کنید تا در کنار هم باشید و به فرزندان خود اجازه دهید تا تصمیم بگیرند که چگونه وقت خود را بگذرانند.

به نظر می رسد نوجوانان نسبت به بچه های کوچکتر به توجه کمتری از طرف والدین خود نیاز دارند. از آنجا که فرصت های کمتری برای گردهم آمدن والدین و نوجوانان وجود دارد، والدین باید تمام تلاش خود را بکنند تا وقتی نوجوان خود تمایل به گفتگو یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی را دارد، در دسترس باشد. حضور در کنسرت ها، بازی ها و سایر رویدادها با نوجوان شما ارتباط محبت آمیزی را ایجاد می کند و به شما امکان می دهد از راه های مهم درباره کودک و دوستانش بیشتر بدانید.

15. ارتباطات را در اولویت قرار دهید

نمی توانید از بچه ها انتظار داشته باشید که همه کارها را انجام دهند، فقط به این دلیل که شما به عنوان والدین “چنین می گویید”.

انتظارات خود را روشن کنید. اگر مشکلی وجود دارد، آن را توصیف کنید، احساسات خود را بیان کنید و از کودک خود دعوت کنید تا در مورد راه حل با شما کار کند. حتماً عواقب آن را بسنجید. پیشنهاد دهید و انتخاب کنید. به پیشنهادات فرزند خود نیز روی باز نشان دهید.

16. انعطاف پذیر باشید

اگر غالباً با رفتار کودک خود احساس “فروپاشی” می کنید، شاید انتظارات غیرواقعی دارید. والدینی که به “باید” فکر می کنند (به عنوان مثال، “بچه من باید الان آموزش ببیند”) خواندن موضوع یا صحبت با والدین یا متخصصان رشد کودک برایشان مفید است.

محیط بچه ها بر رفتار آنها تأثیر دارد، بنابراین شما ممکن است با تغییر دادن محیط بتوانید آن رفتار را تغییر دهید. اگر متوجه شدید که دائماً به کودک 2 ساله خود “نه” می گویید، به دنبال راه هایی برای تغییر محیط اطراف خود باشید تا موارد کمتری از این امر خارج شود. این امر باعث ناامیدی کمتر هردوی شما خواهد شد.

با تغییر فرزندتان، به تدریج باید سبک فرزندپروری خود را تغییر دهید.

نوجوانان تمایل دارند کمتر به والدین و بیشتر به نظر همسالان خود به عنوان الگو نگاه کنند. اما در حالی که به نوجوان خود اجازه می دهید استقلال بیشتری کسب کنند، همچنان راهنمایی، تشویق و نظم مناسب را ارائه دهید.

17. نشان دادن عشق بی قید و شرط

به عنوان یک والدین، ​​شما وظیفه اصلاح و راهنمایی فرزندان خود را دارید. اما نحوه بیان راهنمای اصلاحی شما تفاوت در نحوه دریافت کودک را ایجاد می کند.

هنگامی که مجبورید با فرزند خود مقابله کنید، از سرزنش، انتقاد یا عیب جویی، که عزت نفس را تضعیف می کند و منجر به کینه می شود، خودداری نمایید. درعوض، در پرورش و تشویق حتی در هنگام تربیت فرزندان خود تلاش کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند اگرچه شما دفعه بعد بهتر می خواهید و انتظار دارید، اما عشق شما مهم نیست.

18. نیازها و محدودیت های خود را به عنوان والدین بدانید

اینکه هیچ پدر و مادری نمی توانند از هر نظر کامل باشند، واقعیتی است که لازم است با آن رو به رو شوید. شما به عنوان رهبر خانواده نقاط قوت و ضعف دارید. باید توانایی های خود را بشناسید و روی نقاط ضعف خود کار کنید. سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای از خود، همسرتان و فرزندانتان داشته باشید.

سعی کنید والدین بودن را یک شغل قابل کنترل  تبدیل کنید. به جای تلاش برای پرداختن به یکباره همه موارد، روی مناطقی تمرکز کنید که به بیشترین توجه نیاز دارند.

  ارتباط تربیت کودک و روش تربیت والدین، از نظر مشاوره فرزندپروری

از نظر مشاوره فرزندپروری، نظریه های مختلفی دررابطه با ارتباط تربیت کودک و روش تربیت والدین وجود دارد. ما در ادامه قصد داریم، فرضیه هایی را که در رابطه با این موضوع مطرح شده است، بررسی کنیم.

این فرضیه دیرینه که والدین از طریق روند اجتماعی شدن تأثیر مستقیم و قدرتمندی بر فرزندان خود دارند، در تحقیقات و نظریه های مربوط به رشد انسان و همچنین اکثر سیستم های اعتقادی فرهنگی نفوذ کرده است. اگر بچه ها خوب ظاهر شوند، این به اعتبار والدین است. اگر آنها نتیجه بدی در جامعه داشته باشند، این تقصیر والدین است.

این فرض توسط محققانی که نقش تأثیرات بیولوژیکی را در رشد کودکان برجسته می کنند، به چالش کشیده شده است. به عنوان مثال مطالعات رفتاری نشان می دهد که فرزندان خوانده از نظر خصوصیات اساسی مانند شخصیت، هوش و سلامت روان بیشتر به پدر و مادر بیولوژیک خود شباهت دارند تا والدین خوانده. بعلاوه، برخی از محققان با تأكید بر اینكه عوامل دیگری مانند روابط همسالان تأثیر زیادی در رشد دارند، از تأكید بر فرزندپروری انتقاد كرده اند.

جریان تأثیرگذاری بین والدین و فرزندان دو طرفه است تا یک طرفه (مثلاً از والدین به فرزند). ممکن است والدینی که بی تاب هستند باعث واکنش نوزاد با پریشانی شود، اما نوزادی که از نظر قانون اساسی مستعد پریشانی است، ممکن است بی تابی از والدین را به دنبال داشته باشد. صرف نظر از اینکه چه کسی زنجیره حوادث را آغاز کرده است، والدین و فرزندان غالباً در چرخه های تشدید کنش و واکنش قفل می شوند، در این حالت پریشانی و بی حوصلگی است. با این وجود، از آنجا که تجربه والدین بیشتر است، در ایجاد الگوهای اولیه تعامل نقش مهمی دارند و می توانند با تغییر دادن پاسخ هایشان (به عنوان مثال، پاسخ دادن با صبر و حوصله به نوزاد ناراحت)، تغییر را به طور موثرتری القا کنند.

سرانجام، والدین نقش بسزایی در شکل دادن به محیط کودکان و در نتیجه قرار گرفتن کودکان در معرض سایر عوامل موثر در رشد، مانند روابط همسالان دارند. به عنوان مثال، والدین بسیار بیشتر از فرزندان درمورد محله ای که خانواده در آن زندگی می کنند، مدارسی که کودکان در آن تحصیل می کنند و بسیاری از فعالیتهایی که کودکان در آن مشغول به تصمیم گیری هستند، تصمیم می گیرند. از این طریق والدین کودکان را در معرض همسالان خاص خود قرار می دهند نه دیگران. بعلاوه، کودکان به احتمال زیاد دوستانی را انتخاب می کنند که دارای علایق و ارزشهای مشابهی باشند، که ریشه اصلی آنها در تجارب اولیه خانواده است. حتی عوامل زمینه ای گسترده ای مانند فقر و فرهنگ توسط والدین واسطه می شوند، كه به گفته مارك بورنشتاین ، روانشناس آمریكایی ، “آخرین مسیر مشترک به رشد و تعدیل و موفقیت کودکان است.”

فرزندپروری و رشد کودک

مهمترین وظایف رشد برای کودکان با بالغ شدن تغییر می کند. به عنوان مثال، یک مسئله مهم رشد برای نوزاد، دلبستگی است، در حالی که یک وظیفه برجسته برای یک کودک نوپا، تفکیک است.

والدین در بیشترین میزان شدت خود در دوران نوزادی و کودکی قرار دارند. در چند سال اول زندگی، تجربیات کودکان به مراقبان آن ها بستگی دارد كه بیشتر تجربیات كودكان را تعیین می كنند. مراقبان تصمیم می گیرند، به عنوان مثال، آیا یک نوزاد نگه داشته می شود، با او صحبت می شود، یا نادیده گرفته می شود و کودک در چه نوع فعالیتهایی انجام خواهد داد. به دلیل انعطاف پذیری بسیار زیاد سیستم عصبی انسان در طی سالهای اولیه، این دوره فرصت های بی نظیری را برای یادگیری و توسعه فراهم می کند، که به بهترین وجه توسط یک محیط غنی شده اما تحت فشار پشتیبانی نمی شود. بعلاوه، اگرچه برخی از نظریه پردازان استدلال می کنند که تجربیات بعدی می توانند مسیرهای رشد کودکان را کاملاً تغییر دهند، اما بسیاری اظهار داشتند که تجربیات چند سال اول زندگی، بنیانی است که بقیه رشد بر اساس آن بنا می شود. همانند بهره مضاعف، سرمایه گذاری که مراقبین گرم، متعهد و حساس در طی سالهای اولیه انجام می دهند سودهای کلانی را برای یک کودک مطمئن و با اعتماد به نفس به ارمغان خواهد آورد.

سبک های تربیت کودک از نظر مشاوره فرزندپروری

در فرزندپروری، سبک‌های مختلفی وجود دارد که در جلسات مشاوره فرزندپروری ممکن است به آن ها اشاره شود. در ادامه همراه ما باشید تا از این موارد بیشتر بدانیم.

سبک فرزند پروری از نظر دیانا باومریند

روانشناس آمریکایی، دیانا باومریند، شناخته شده ترین تحقیقات را در مورد سبک های فرزندپروری انجام داده است. باومریند و بسیاری از محققان بعدی روی دو بخش مهم فرزندپروری تمرکز کردند که شامل پاسخگویی و خواستگاری می شود. با توجه به کار آنها، والدین با پاسخگویی بالا نسبت به نشانه های فرزندان خود هماهنگ و حساس هستند. پاسخگویی همچنین شامل گرمی، واکنش متقابل، ارتباط روشن و دلبستگی است. والدینی که خواستگاری بالایی دارند، فرزندان خود را کنترل می کنند، محدودیت هایی را تعیین می کنند، قوانین را اجرا می کنند، از نظم و انضباط مداوم و مشروط استفاده می کنند و مطالبات بلوغ را مطرح می کنند. روی هم رفته، این دو بعد چهار سبک فرزندپروری ایجاد می کند: مقتدرانه (خواستگاری بالا، پاسخگویی بالا)، اقتدارگرا (خواستگاری بالا، پاسخگویی کم)، طرد یا نادیده انگاشتن (مطالبه گری کم ، پاسخگویی کم) و مجاز یا توهین آمیز (کم طلبگی، پاسخگویی بالا)

کودکانی که والدین معتبری دارند بهترین نتایج را نشان می دهند (به عنوان مثال، موفقیت در مدرسه، مهارت های خوب همسالان ، عزت نفس بالا). این امر به طور کلی در بین سنین، قومیت ها، اقشار اجتماعی و بسیاری از فرهنگ ها صادق است. در مقابل، کودکانی که والدین خود را طرد یا نادیده می گیرند، بدترین نتایج را نشان می دهند (به عنوان مثال، بزهکاری، مصرف مواد مخدر، مشکلات با همسالان و در مدرسه).

سبک فرزندپروری از نظر جان گوتمن

در دهه 1980 جان گوتمن روانشناس آمریکایی شروع به تحقیق درباره تعاملات والدین و فرزندان کرد. وی چهار سبک فرزندپروری را با تمرکز بر چگونگی کنترل والدین در شرایط عاطفی فرزندان، به ویژه احساسات منفی، مانند پریشانی و عصبانیت، شناسایی کرد. والد اخراجی احساسات کودک را نادیده می گیرد، ممکن است کودک احساسی را از خود دور کرده یا مسخره کند و می خواهد احساسات منفی به سرعت از بین بروند. والد مخالف مانند والد اخراج کننده است؛ اما در مورد احساسات کودک قضاوت و انتقاد بیشتری دارد و ممکن است کودک عاطفی را مجازات کند. هر دو سبک مربوط به کودکانی است که در اعتماد، درک و تنظیم احساسات خود مشکل دارند. در مقابل ، والدین laissez-faire آزادانه حالات عاطفی کودک را می پذیرد و ممکن است راحتی دهد اما راهنمایی کمی برای کمک به کودک عاطفی در حل مشکلات ارائه می دهد. کودکانی که والدین laissez-faire دارند در تنظیم احساسات خود مشکل دارند، به عنوان مثال تحت تأثیر شرایط عاطفی قرار می گیرند.

سبک فرزندپروری از تئوری دلبستگی جان باولبی

یکی از معروف ترین سبک های فرزنداری که در مشاوره فرزندپروری بدان اشاره می شود، از تئوری دلبستگی سرچشمه می گیرد.

جان باولبی، روانشناس بالینی بریتانیایی، که به عنوان پدر تئوری دلبستگی شناخته می شود، اظهار داشت که کودکان در طی چند سال اول زندگی پیوندهای عاطفی عمیقی (وابستگی) با مراقبان مهم دارند. این روابط دلبستگی، زمانی که برای بقا ضروری است، اساس احساس نوظهور کودک از خود و سبک رابطه را تشکیل می دهد.

کودکانی که دلبستگی ایمن دارند، والدینی دارند که نسبت به نیازهای مربوط به دلبستگی کودک حساس و پاسخگو هستند (به عنوان مثال، نگه داشتن کودک پریشان) اما از استقلال کودک نیز حمایت می کنند، در حالی که کودکان با دلبستگی مضطرب والدینی دارند که حساسیت کمتری دارن ، که ممکن است طرد کودک باشد.

نیاز به صمیمیت و دلبستگی، یا کسانی که خودمختاری در حال رشد کودک را خنثی می کنند. کودکان ایمن تقریباً در هر زمینه از رشد بهترین نتایج را نشان می دهند. به عنوان مثال، آنها از عزت نفس بالاتری برخوردارند و با افراد دیگر از جمله همسالان و معلمان بهتر کنار می آیند. آنها در انجام وظایف شناختی مانند حل مسئله پافشاری می کنند و می دانند که چگونه و چه موقع باید کمک بگیرند به عنوان بزرگسالان، افرادی که در مورد مسائل دلبستگی ایمن هستند، به احتمال زیاد پایگاه امنی برای فرزندان خود فراهم می کنند.

هنگام تفکر در مورد سبک های فرزندپروری، یادآوری این نکته ضروری است که عوامل دیگری مانند خلق و خوی کودک، جنسیت و زمینه های اجتماعی کودک با والدین ارتباط برقرار می کنند. به عنوان مثال، كودكانی كه در محیط های خطرناك پرورش می یابند ممكن است از محدودیت بیشتری از طرف والدین خود بهره مند شوند. علاوه بر این، برخی از ویژگی های کودک (به عنوان مثال، واکنش پذیری یا سرکشی) ممکن است پاسخ های خاص والدین را به همراه داشته باشد (به عنوان مثال، کنترل دقیق تر).

شیوه های انضباطی و نقش آن در فرزندپروری

در مشاوره فرزندپروری، بر رعایت نظم و انضباط، تاکید بسیاری می شود.

نظم و تنبیه اغلب اشتباه گرفته می شود. نظم و انضباط از کلمه لاتین disciplina به معنی “آموزش، آموزش یا دانش” ناشی می شود، در حالی که مجازات از کلمه poena به معنی “مجازات” ناشی می شود. بنابراین، نظم و انضباط شامل تکنیک هایی است که والدین برای آموزش رفتار مطلوب به کودکان استفاده می کنند، در حالی که مجازات شامل اقدامی تنبیهی است که برای از بین بردن رفتار نامطلوب طراحی شده است. دانشمندان رشد انسانی اتفاق نظر دارند كه نظم و تربیت ماده مهمی در بهینه سازی فرزندپروری است. توافق کمتری در مورد نقش مجازات وجود دارد.

سه مولفه مهم در آموزش نظم به کودکان که در مشاوره فرزندپروری نیز بدان تاکید می شود، شامل موارد زیر خواهد بود.

 • یك رابطه دوستانه والدین و كودك
 • تقویت مثبت برای افزایش رفتار خوب
 • راهكارهای حذف رفتار نامطلوب

 این امر به شدت از استفاده از تنبیه بدنی خودداری کرده و به جای آن استفاده از تایم اوت (دوره های سکوت اجباری) یا حذف امتیازات برای حذف رفتار منفی را تأیید کرد.

تنبیه بدنی، مانند ضربه زدن، به خصوص اگر مرتباً مورد استفاده قرار گیرد، به نتایج منفی کودک مانند پرخاشگری و افسردگی مربوط می شود. در حقیقت، كودكانی كه مرتباً كانك می شوند، به مرور زمان رفتار بدتر و نه بهتر نشان می دهند. بعلاوه، بعید است بسیاری از انواع مجازات ها رفتارهای نادرست را در دراز مدت اصلاح کنند، حتی اگر این رفتارها را در کوتاه مدت کنترل کنند.

در مقابل، اشکال مثبت نظم و انضباط با نتایج بهتری در درازمدت مانند خودتنظیمی، عزت نفس و درونی سازی استانداردهای مناسب رفتار مرتبط است. متخصصان راهنمایی کودک چندین پیشنهاد برای نظم مثبت ارائه می دهند، از جمله ایجاد زمینه موفقیت (به عنوان مثال، از بین بردن وسوسه های غیرمجاز ، محافظت از کودکان). تعیین محدودیت های مشخص و بیان این موارد مثبت (به عنوان مثال، “لطفا راه برو” به جای “ندو”) ؛ رفتار خوب، توجه، تمجید و الگوسازی ارائه توضیحات به گونه ای که کودکان دلیل مهم رعایت را درک کنند و استفاده از پیامدهای طبیعی و منطقی برای اصلاح رفتار منفی.

حقایقی در مورد فرزندپروری سالم

تربیت یک کودک شاد و سالم یکی از چالش برانگیزترین شغل هایی است که والدین می توانند داشته باشند  و همچنین یکی از پاداش آورترین آنها است.

والدین یکی از زمینه های تحقیق شده در زمینه علوم اجتماعی است. مهم نیست که سبک فرزندپروری چیست یا سوالات یا نگرانی های والدین شما چیست، از کمک به کودک برای جلوگیری از تبدیل شدن به بخشی از اپیدمی چاقی کودکان در آمریکا گرفته تا برخورد با مشکلات رفتاری، متخصصان می توانند به شما کمک کنند.

استینبرگ، استاد برجسته روانشناسی در دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می گوید، والدین خوب به پرورش همدلی، صداقت، اعتماد به نفس، کنترل خود، مهربانی، همکاری و خوشرویی کمک می کنند. همچنین باعث تقویت کنجکاوی فکری، انگیزه و تشویق میل به دستیابی می شود. همچنین والدین خوب به شما در محافظت از کودکان در برابر اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن، رفتار ضد اجتماعی و سومصرف الکل و مواد مخدر کمک می کند.

کاهش درگیری بین کودک و پدر و مادر در حیطه تغذیه

در مشاوره فرزندپروری، به مباحث مختلفی پرداخته می شود. یکی از این موارد، کاهش جنگ و دعواهای روزانه است. یکی از مشکلات رایجی که همیشه وجود داشته و دارد، در ادامه همراه ما باشید تا از تکنیک های موثر برای کاهش این مشکل بیشتر بدانید.

اکثراً کودکان عادات غذایی نامناسبی دارند. والدین هم به دلیل نگرانی در مورد رشد و سلامتی کودک خود، در نهایت مجبور می شوند به زور و با دعوا به کودک خود غذایی را بخورانند. در این قسمت ما قصد داریم از کاربردی ترین نکاتی که در جلسات مشاوره فرزندپروری گفته می شود و می تواند از این موضوع جلوگیری کند، با شما صحبت نماییم.

از جنگ قدرت در زمان غذا پرهیز کنید : جودی جانستون پاول، نویسنده کتابخانه ابزار والدین، ​​می گوید: یکی از مطمئن ترین راه ها برای پیروزی در جنگ اما شکست در جنگ، درگیری قدرت با کودک خود برای غذا است. او می گوید، با مبارزات مبتنی بر قدرت، می گویید ، “این کار را بکن، زیرا من پدر و مادر هستم” و این منطقی است که برای مدت طولانی کار نخواهد کرد. اما اگر فرزند شما دلیل این قوانین را درک کند، این مقادیر می تواند زمینه را برای یک عمر انتخاب غذای سالم فراهم کند.

نویسنده کتاب “چگونه رفتار کنیم تا فرزندانت هم چنین کنند” ، یک چهارپایه تهیه کنید و از فرزندان خود بخواهید که با انجام کارهای آسان به شما در غذا پختن کمک کنند. وی می گوید: “اگر آنها در كمك به تهیه غذا مشاركت داشته باشند، به احتمال زیاد می خواهند آن را امتحان كنند.” کودکان و نوجوانان بزرگتر می توانند به تنهایی شروع به تهیه وعده های غذایی یا غذاهای مخصوص کنند.

رشوه ندهید : پاول می گوید، از استفاده از شیرینی یا تنقلات به عنوان رشوه خودداری کنید تا بچه ها چیز دیگری بخورند. این می تواند پیام دهد که انجام یک کار صحیح باید شامل یک پاداش خارجی باشد و همچنین الگویی را تقویت می کند که خوردن غذاهای ناسالم راهی مناسب برای پاداش دادن به خودتان است. پاداش واقعی تغذیه سالم بدن سالم است، نه کیک شکلاتی.

مشاوره فرزندپروری

مراقب کالری اضافی باشید: گاهی دلیل غذا نخوردن کودکان خیلی واضح است. آن ها به دلیل دریافت کالری اضافی ناشی از نوشیدن و یا استفاده از موادغذایی پر کالری قبل از غذا، ممکن است میلی به غذاخوردن نداشته باشند.

محدودیت ها را تعیین کنید:  پاول می گوید، داشتن مجموعه ای از محدودیت های خط پایین می تواند به والدین کمک کند تا ثبات ایجاد کنند. به عنوان مثال، والدین ممکن است نیاز داشته باشند که بچه ها قبل از غذای میان وعده غذاهای مقوی بخورند. او می گوید: “سازگاری تنها در صورتی نتیجه می دهد که کاری که شما در وهله اول انجام می دهید منطقی باشد”. بنابراین، از کنترل بیش از حد یا مجازات بیش از حد مجاز خوردن غذا پرهیز کنید. اگر محدودیت های خط پایین، سالم، موثر و متعادل باشند، نتیجه می دهند.

الگوی خود را بررسی کنید: گاهی شما فقط به کودک تان اصرار می کنید که غذای سالم داشته باشد، اما خودتان به تغذیه روزانه اهمیتی برای هر آنچه می خورید، قائل نیستید. در این گونه مواقع طبیعی است که فرزندتان نیز روش شما را در پیش بگیرید. این موضوع را در نکات مشاوره فرزندپروری نیز معرفی کرده بودیم.

پدر و مادر بودن به چه معناست؟

اینکه پدر و مادر خوبی باشید، بدین معنا نیست که مانند یک ربات رفتار کنید. در واقع برای فرزندپروری خوب، لازم است یک سری وظایف را با یکدیگر به خوبی انجام دهید.

آماده سازی فرزندان برای بزرگسالی نقش اصلی والدین است.

گرچه به نظر می رسد این آمادگی و سرمشق گرفتن از آنها مسئولیت های سنگینی هستند که به مهارت های والدین متعدد نیاز دارند، اما آنها سرگرم کننده نیز هستند. این آماده سازی عمدتا از طریق بیرون رفتن با هم، بازی کردن با هم و به طور کلی زندگی مشترک انجام می شود. آماده سازی در مورد اقدامات است. این می تواند پیوندهای محکم والدین و فرزندان ایجاد کند و فرزند پروری را با معناتر نماید.

معنای والدین، ​​شاید حتی قوی تر از آمادگی، عمل و نگرش عشق بی قید و شرط باشد. تربیت بچه ها می تواند چالش برانگیز باشد و در مواقع دشوار با آنها درگیر شود با این حال، هنگامی که رابطه شما ریشه در عشق دارد، شما پیوندی دارید که محکم باقی می ماند و می تواند هر زمان که مخالف و مشاجره باشید، شما را گرد هم بیاورد. دوست داشتن فرزندان، آنها را پرورش می دهد و به پیشرفت آنها کمک می کند. در آغوش کشیدن، بوسیدن روی سر، خندیدن و لذت از کنار هم بودن شاید بهترین توصیف معنای فرزندپروری باشد. این همان چیزی است که والدین به آن می پردازند.

مسائل رایج والدین و نحوه برخورد با آنها

تمامی والدین با مسائل مشترکی روبرو هستند که در مشاوره فرزندپرروی به آن ها پرداخته خواهد شد. در اینجا لیستی از مشکلات، اصول و راه حل هایی وجود دارد که در بسیاری از مسائل مربوط به والدین اعمال می شود.

پدر و مادر بودن به معنای مواجهه با انبوهی از مسائل رایج والدین است. کودکان شخصیت، چالش ها و رفتارهای انحصاری خود را دارند. بنابراین، یک قانون قانونی واحد برای رسیدگی به مسائل چالش برانگیز والدین وجود ندارد.

 • سر و صدا یا فروپاشی
 • زدن، گاز گرفتن ، کشیدن مو و غیره دروغ گویی
 • مواجهه با ترسهایی که زندگی روزمره
 • امتناع از مدرسه
 • زمان صرف شده برای بازی کردن، روی یک تبلت یا گوشی هوشمند، جلوی تلویزیون
 • مشکلات رفتار (عمل کردن، امتناع از گوش دادن، سرپیچی کردن، سرقت  و غیره)
 • مصرف مواد

این لیست می تواند دلهره آور باشد و فقط نمونه ای از مشکلات رایج است.

پاسخ دادن و شکل دادن به نظم و انضباط به رشد سالم بچه ها کمک می کند. این فرایندی است که از بدو تولد تا زمان ترک خانه و حتی فراتر از آن اتفاق می افتد. همچنین می توانید در همان لحظه، در هنگام انتشار یک مسئله، به آن کمک کنید تا جلوی آن را بگیرید.

راه های مقابله با مسائل رایج والدین

گرچه به نظر تعجب آور می آید، اما اصول کلی برای کمک به شما در از بین بردن بیشتر چالش های کودک شما در هر سنی وجود دارد. مطمئناً، شما مانند یک نوجوان که مست به خانه می آید، حس ناراحتی یک کودک نوپا را کنترل نمی کنید. با این حال، رویکردها و نگرشهای اساسی یکسان هستند.

هنگام برخورد با کودکان باید سعی کنید نکات زیر را رعایت نمایید:

اطمینان حاصل کنید که قوانین شما روشن و ساده است.

در قوانین و عواقب ثابت قدم باشید؛ ناسازگاری برای بچه ها گیج کننده است، بنابراین آنها رفتار نامنظمی دارند.

هنگامی که کودک شما ناراحت است یا کار اشتباهی انجام داده است، آرام باشید. تنفس عمیق و آرام کمک می کند.

هدف خود را حفظ کنید و تمرکز خود را بر روی یک موضوع واحد بگذارید.

رفتاری را که نمی خواهید نادیده نگیرید.

به بچه ها کمک کنید تا کلمات را پیدا کنند و از آنها استفاده کنند تا اینکه با احساسات منفی رفتار کنند.

به فرزندان خود و مشکلاتی که با آن روبرو هستند گوش فرا دهید و از آنها پشتیبانی کنید.

با پرورش و استفاده از مهارت های خوب والدین می توانید به نفع تمام خانواده خود باشید. فرزندپروری فرایندی است که گاهی هموار، گاهی ناآرام اما همیشه در یک جهت کلی جریان دارد که رو به جلواست. وقتی با مهارت والدین خوب در سفر خود حرکت می کنید، با وجود موانع اجتناب ناپذیری که جریان آرام شما را مختل می کند، شما و خانواده در مسیر خود باقی خواهید ماند.

مشاوره فرزندپروری

فرزندپروری می تواند سخت، حتی طاقت فرسا باشد و جای تعجب دارد که مهارت های خوب والدین چیست. فرزند پروری خوب که به نفع خانواده شما باشد، شامل انواع مختلفی از مهارت ها است. ویژگی های والدین ویژگی هایی است که شما دارید و می تواند رشد کند. فرزندپروری خوب شامل برخاستن از برخی ویژگی ها برای کمک به رشد کودک  و همه خانواده است.

این کاوش در مهارت های خوب والدینی – ویژگی ها و عملکردها – می تواند به شما کمک کند تا روند روان خانواده خود را به جلو ادامه دهید.

ویژگی های خوب والدین همچنین شامل این دانش است که هیچ کس کامل نیست، از جمله شما به عنوان والدین و فرزندانتان. والدینی که این ویژگی را دارند، فراتر از این که بدانند که آنها بی عیب و نقص نیستند، آن را قبول دارند. آنها مایل به عذرخواهی در صورت نیاز هستند.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم فرزندپروری توجه مثبت بی قید و شرط به فرزندان شماست. این بدان معنی است که شما آنها را دوست دارید. همیشه مهم نیست نظم بخشی از این عشق است. شما به عنوان پدر و مادر، فرزندان خود را با قوانین، عواقب منطقی و همیشه دوست داشتن فرزندان خود آموزش می دهید و آنها را شکل می دهید (حتی اگر کاری را که آنها در یک لحظه انجام داده اند دوست ندارید).

مشاوره فرزندپروری برای کودکان حساس

همانطور که در موارد فوق اشاره کرده بودیم، کودکان هر کدام دارای ویژگی های مختلفی هستند. به همین دلیل لازم است برای هر کدام از روش و استراتژی ویژه استفاده شود. ما در این قسمت قصد داریم، در رابطه با کودکان حساس با شما صحبت کنیم و از روش هایی که در مشاوره فرزندپروری برای کودکان حساس گفته می شود، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

محیط منزل را آرام نگاه دارید.

روال های قابل پیش بینی و سازگار ایجاد کنید.

به آنها کمک کنید تا به تدریج تحولات را در خانه، مدرسه و جاهای دیگر تحمل کنند و به آنها اجازه دهید تمرین پذیرش تغییر را به روشی ایمن و آرام انجام دهند.

عوامل محرک آنها را شناسایی کنید.

به جای اینکه کودک خود را برای یک انفجار احساسی اخراج یا سرزنش کنید، پس از انجام آن او را با آرامش تصدیق کنید. سپس، در مورد واکنش شدید احساسی با کودک خود صحبت کنید.

فرصت هایی را برای کودک خود فراهم کنید تا تجربه های اجتماعی مثبتی داشته باشد زیرا رشد را تقویت می کند.

تربیت کودک بسیار حساس برای رشد و بالغ شدن او در بزرگسالی مسئولیت پذیر ضروری است.

برای توانمند سازی آنها گزینه های ساده ای را به آنها پیشنهاد دهید.

شاید در نگاه اول بودن پدر و مادر یک کودک حساس، کمی ناامید کننده باشد، اما وقتی از استراتژی های فوق العاده حساس فرزندپروری و همچنین برخی از راهکارهای خود استفاده می کنید، از قدرت ها، توانایی ها و دلسوزی های شگفت انگیز کودک حساس خود لذت خواهید کرد.

آیا پدر و مادر نقش متفاوتی را در حوزه فرزندپروری دارند؟

یکی از زمینه های مهم و گاهی دردسرساز در حیطه تربیت فرزند، نقش های مختلف پدر و مادرها است. برخی عقیده دارند، امروزه پدر و مادر با هم برابر هستند و هر دو تقریباً نقش یکسانی را در تربیت کودکان خواهند داشت، در حالی که برخی دیگر معتقد هستند که اینطور نیست و پدر و مادر باید نقش های مختلفی برای تربیت ایفا کنند. ما در ادامه قصد داریم به این موضوع مهم در مشاوره فرزندپروری بپردازیم.

مادرها و پدرها قبلاً نقش والدین مختلفی داشتند، اما امروز تقریبا این دیدگاه از نظر مشاوره فرزندپروری وجود ندارد.

نقش والدین به آنچه والدین برای تربیت فرزندان و تأمین نیازهای آنها انجام می دهند، اشاره دارد. کودکان با عبور از هر مرحله رشد و تغییر می کنند. هر کودک در خانواده ای متفاوت متولد می شود. بنابراین، نقش های والدین چند وجهی و پیچیده است. بعلاوه، در جامعه ای که همیشه در حال تغییر است، کودکان به مشارکت والدین قوی نیاز دارند. نقش والدین در رشد کودک بسیار مهم است.

در گذشته، مادران و پدران نقش های متمایزی داشتند و آنها کاملاً جدا از هم تقسیم بندی می شدند. به طور سنتی، مادر پرورش دهنده و سرپرست بود. او کسی بود که با بچه ها تعامل داشت. در مقابل، پدر تأمین کننده مالی، انتظامی با اختیارات نهایی و تصمیم گیرنده ای بود که حرفش بدون تردید باقی ماند.

در مورد نقش های والدین، ​​امروزه از نظر مشاوره فرزندپروری، تغییرات قابل توجهی به وجود آمده است. در بسیاری از خانوارها، مادران و پدرها نقش یکسانی دارند. همچنین، از نظر جامعه، ارزش یکسانی را ایفا خواهند کرد. بیایید بررسی کنیم که نقش های خاص والدین چیست و پدران و مادران چگونه این وظایف را انجام می دهند.

مشاوره فرزندپروری

کودکان نیازهای جهانی دارند که برای پیشرفت و موفقیت مطلوب باید برآورده شوند. برخی از نقش های والدین در رشد کودک که باید برای والدین خوب انجام شود، عبارتند از:

 • تأمین سرپناه، غذا، لباس و سایر نیازهای اساسی جسمی
 • پرورش از طریق عشق، توجه و وقت اختصاص داده شده  و پشتیبانی از همه آنچه آنها انجام می دهند و کسانی که هستند.
 • ایجاد ساختار و روال معمول که بچه ها می توانند به آن اعتماد کنند.
 • راهنمایی کردن
 • آموزش احترام، مسئولیت پذیری، مهارت های اجتماعی و سایر شایستگی های زندگی
 • اطمینان از مراقبت های پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت روان
 • آموزش، الگوی یادگیری، ترویج عشق به یادگیری و حس کنجکاوی، فراهم کردن مکان و زمان برای انجام تکالیف

اینها چند نقش است که والدین باید آنها را بازی کنند. در گذشته بیشتر این وظایف به عهده مادران بود. پدران از نظر مالی تأمین می کردند و از تأمین نیازهای اساسی – غذا، سرپناه، لباس و هر چیز دیگری که برای زنده ماندن لازم بود، برآورده می شدند. مادران همه کارهای دیگر را انجام می دادند. پدران پدر و مادر دور بودند. مادران پدر و مادر عملی بودند.

اما؛ اکنون مادران می توانند خانواده را از نظر مالی تأمین کنند و می کنند. پدران  نیز می توانند نقش مهمی در تعامل با فرزندان خود داشته باشند. در بسیاری از موارد، نقش مادر به عنوان پرورش دهنده حتی برای کسانی که شغل و شغل دارند تغییر نکرده است. این نقش والدین پدر است که به شدت تغییر کرده است.

پدرها به طور فزاینده ای درگیر تربیت فرزند می شوند. با تغییر هنجارهای اجتماعی، مردان دریافتند که می توانند نقش های مختلفی را در خانواده خود به عهده بگیرند. پدران و مادران در زندگی و پیشرفت بچه های خود به یک شریک برابر تبدیل شده اند.

نقش هایی که امروز برای پدران از نظر مشاوره فرزندپروری تعریف می شود، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • محافظ
 • ارائه دهنده
 • معلم
 • شنونده
 • مربی و استعداد ساز
 • همبازی
 • پرورش دهنده
 • حامی
 • مهارت ساز
 • مدل نقش آفرینی هم برای پسران و هم برای دختران
 • شکل دهنده رفتار
 • تقویت کننده عزت نفس
 • توسعه دهنده شناختی
 • مشوق دانشگاهی
 • اصلاح کننده رفتار

این خبر خوبی برای بچه ها است. طبق مشارکت پژوهشی کودک و خانواده (2017)، کودکانی که  با پدران درگیر زندگی هستند:

39٪ بیشتر درامد کسب می کنند.

45٪ احتمال داشتن نمره های بالا دارند.

60٪ احتمال تعلیق یا اخراج از مدرسه کمتر است.

2 برابر بیشتر احتمال دارد که به دانشگاه بروند و شغل داشته باشند.

80٪ کمتر احتمال دارد که در زندان بماند.

واضح است که پدران مهم هستند. نقش والدین گسترش یافته و تأثیر مثبتی در خانواده دارد.

لیست مهارت های مهم برای فرزندپروری حرفه ای

شرط پدر و مادر خوب بودن، یادگیری مهارت های مورد نیاز در این زمینه است. شما برای موفقیت در هر کاری باید مهارت های مربوط به آن را بیاموزید. به طور مثال برای ازدواج موفق، لازم است مهارت های زندگی برای ازدواج را بدانید  و برای فرزندپروری لازم است مهارت های فرزند آموزی را بدانید. در ادامه قصد داریم مهم ترین مهارت ها که در مشاوره فرزندپروری به آن ها اشاره می شود، بررسی کنیم.

ابراز عشق

مطالعات در حوزه مشاوره فرزندپروری نشان می دهد که ارائه راهنمایی به روشی دوست داشتنی و مهربانانه مهمترین کیفیت فرزندپروری خوب است. شما با گفتار و عمل تان باید به فرزند خود عشق و محبت هدیه دهید.

ارتباط واقعی و واضح

در حوزه مشاوره فرزندپروری، ارتباطات یک مقوله گسترده است که شامل ابراز علاقه به بچه ها، توضیح قوانین و عواقب آنها، گوش دادن به آنها با توجه کامل شما و موارد دیگر است. زبان بدن شما به اندازه یا بیشتر از کلمات واقعی شما با بچه ها صحبت می کند. مهم نیست که چه کاری انجام می دهید، ارتباطات شما باید به بچه ها بگوید که برای آنها ارزش قائل هستید.

نشان دادن درک

در مشاوره فرزندپروری، گاهی به این موضوع تاکید می شود که والدین باید درک و تعامل خود را نسبت به فرزندان نشان دهند.

حفظ ثبات

کودکان باید بدانند که می توانند اعتماد کنند و قوانین و روال روز به روز ثابت خواهد ماند. این باعث ایجاد احساس امنیت و اعتماد به نفس می شود.

پرورش استقلال و توسعه احساسات

نوزاد تازه متولد شده برای زنده ماندن کاملاً به والدین وابسته است. همانطور که نوزادان به نقاط عطف رشد (خیلی زودتر از یک سالگی) می رسند، آنها در حال حرکت به سمت استقلال جزئی هستند.

پرورش استقلال آنها همچنین به آنها کمک می کند تا احساسات را شناسایی و توسعه دهند. به آنها اجازه دهید فعالیت هایی را برای انجام کار انتخاب کنند و به آنها فرصت کافی برای جستجوی خود را بدهند.

انعطاف پذیری

از نظر مشاوره فرزندپروری، آخرین مشخصه  والدین خوب داشتن انعطاف پذیری است.  در واقع کاری که انجام می دهید در کودکان شما تأثیر می گذارد. وقتی از مهارت های فوق استفاده می کنید و ویژگی های شخصیتی را به نمایش می گذارید ، بچه ها متوجه می شوند و از عملکردها و کیفیت های شما تقلید می کنند.

سبک فرزندپروری، چگونه بر سلامت کودکان تاثیر می گذارد؟

طبق مطالعات انجام شده در حوزه مشاوره فرزندپروری، سبک فرزندپروری شما می تواند بر سلامت روانی فرزندانتان تأثیر بگذارد.

سبک فرزندپروری به نحوه تعامل شما با فرزندان و همچنین نحوه و دلیل تربیت فرزندان خود به روشی که می خواهید اشاره دارد. این تحت تأثیر فلسفه والدین، ​​کودکی، شخصیت و سایر عوامل شماست. سبک فرزندپروری نیز توسط عناصر ناخودآگاه خارج از آگاهی شما هدایت می شود. مهم نیست که چگونه پیشرفت کند، سبک فرزندپروری شما بر سلامت روان فرزندان تأثیر می گذارد. در اینجا، ما انواع سبک های فرزندپروری و اینکه هر کدام چگونه می توانند بر سلامت روانی فرزندان شما تأثیر بگذارند را بررسی خواهیم کرد.

برای ورود به سامانه مشاوره روانشناسی آنلاین کلیک کنید.

سبک های مختلف فرزندپروری

در مطالعات مربوط به مشاوره فزندپروری، بسیاری از سبک های فرزندپروری توصیف شده است. از این میان، چهار رویکرد کاملاً پذیرفته و مبتنی بر تحقیق وجود دارد که رفتار والدین و تأثیر آن بر کودکان ، از جمله سلامت روان آنها را به طور کامل توضیح می دهد.چهار سبک رسمی فرزندپروری، را که در موارد فوق نیز بررسی کرده بودیم، شامل موارد زیر می شود :

 • مقتدر
 • اقتدارگرا
 • مجاز
 • غیر درگیر (غفلت)

فرزندپروری می تواند کودک محور یا والد محور باشد. این می تواند به عنوان پرورش دهنده یا کنترل کننده توصیف شود. برخی از انواع والدین به بچه ها کمک می کند تا از نظر روحی و روانی سالم رشد کنند در حالی که برخی دیگر می توانند استرس و مشکلات روانی ایجاد کنند.

سبک والدین معتبر به عنوان سالم ترین و مثبت ترین سبک ها پذیرفته شده است. زیرا کودک محور است و پاسخگو است. والدین علناً محبت دارند و با احترام با بچه ها رفتار می کنند، با آنها صحبت می کنند و با توجه گوش می دهند. این والدین انتظارات واضحی را ایجاد می کنند، و آنها را توضیح می دهند. والدین مقتدر بدنبال ایجاد رابطه ای مثبت با فرزندان خود هستند. این والدین در حال پرورش و به طور مناسب در زندگی فرزندان خود نقش دارند.

مادران و پدرانی که سبک والدین اقتدارگرا دارند، بی پاسخ هستند. با کنترل شدید، آنها خواستار رفتار بالغ فراتر از سن مناسب کودک هستند. آنها بیش از به نظرات و افکار بچه هایشان گوش نمی دهند.

برخلاف والدین اقتدارگرا، والدین با سبک فرزندپروری مجاز نسبت به فرزندان خود بسیار پاسخگو هستند و به هیچ وجه طلبکار نیستند.

عدم علاقه و عدم پاسخگویی مشخصه والدین غیر درگیر است. فرزندان این والدین تا حد زیادی خود را بزرگ می کنند؛ زیرا والدین توجه زیادی به آنها نمی کنند. آنها در مورد مدرسه و فعالیتها سوال نمی کنند و همچنین نمی دانند که بچه هایشان با چه کسانی وقت می گذرانند یا چه کاری انجام می دهند.

مشاوره فرزندپروری

انواع دیگرسبک های فرزندپروری نیز در مطالعات مربوط به مشاوره فرزندپروری وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

فرزندپروری دلبستگی که پیوند با آن در کودکان از اهمیت بالاتری برخوردار است.

فرزندپروری با هلی کوپتر که والدین در آن مانند هلی کوپتر معلق هستند و در زندگی بچه هایشان دخالت می کنند.

فرزندپروری مبتنی بر شرم شامل خشم، تنبیه و شرمساری است.

فرزندپروری مثبت ریشه در روانشناسی مثبت دارد و بدنبال پرورش بچه های شاد، درگیر و هدف مدار است

تحقیقات تأثیر چهار سبک اصلی فرزندپروری بر سلامت روان کودکان را شناسایی کرده است.

 درباره سبک های فرزندپروری و روانشناسی چیزهای زیادی در مشاوره فرزندپروری کشف شده است. نحوه تربیت بچه ها مهم است. هنگامی که کودکان به مشکلات روحی و روانی مربوط به فرزندپروری مبتلا می شوند، این چالش ها می توانند داخلی شوند (به درون تبدیل شوند) مانند اضطراب و افسردگی، یا پرخاشگری و سایر مشکلات رفتاری. بسته به نوع فرزندپروری، پیشرفت تحصیلی نیز اغلب تحت تأثیر مثبت یا منفی قرار می گیرد.

فرزندپروری سبک معتبر بیشترین تأثیر مثبت را در بین بچه ها از بین سبک های فرزندپروری دارد. کودکانی که توسط والدین معتبر پرورش می یابند تمایل به اعتماد به نفس، همکاری، مسئولیت پذیری، تنظیم مناسب و سلامت روانی دارند.

کودکان در خانه های مستبد غالباً احساس کم ارزش بودن می کنند و در معرض اضطراب، افسردگی، کناره گیری از دیگران و مشکلات عزت نفس قرار دارند. این کودکان می توانند از والدین خود الگوبرداری کنند و عصبانیت و پرخاشگری را نشان دهند.

وقتی بچه ها توسط والدین با نوع فرزندپروری مجاز تربیت می شوند، عزت نفس پایین و اعتماد به نفس کمی دارند. مشکلات رفتاری متداول شامل تکانشگری، پرخاشگری، عصیان، عدم کنترل خود و موفقیت کم است. این کودکان نیز در معرض خطر افسردگی قرار دارند.

آیا مفهومی برای پدر و مادر خوب و پدر و مادر بد وجود دارد؟

ما در بررسی سبک های فرزندپروری اشاره کردیم که کدام مورد می تواند بهتر از سایر موارد باشد. اما به صورت کلی در مورد این سوال که آیا پدر و مادر خوب یا بد وجود دارد یا خیر، نمی توان پاسخ قطعی داد. زیرا به طور مثال برای یک کودک به شدت نافرمان و بیش فعال، لازم است یک سری نکات و اقدامات خاص اجرا گردد، در حالی که برای یک کودک نرمال، انجام دادن این سختگیری ها لازم نیست. پس به صورت کلی باید به شما بگوییم با توجه به شرایط خاص هر یک از کودکان و ویژگی های متفاوتی که دارند، نمی توان معیاری ثابت را برای پدر و مادر خوب یا بد بودن تعریف کرد.

خلاصه مطلب

مشاوره فرزندپروری، انواع سبک های تربیت فرزند، شناسایی سبک مناسب برای فرزندپروری و بسیاری موارد دیگر در این مطلب بررسی گردید. امیدواریم با مطالعه این مطلب، پاسخ سوالات خود مبنی بر اینکه بهترین سیک در پرورش فرزند چیست و اینکه ما چگونه می توانیم بهترین پدر و مادر باشیم را داده باشیم. در صورت داشتن هر گونه سوال و نیاز به خدمات مشاوره فرزندپروری، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا مشاوره فرزندپروری توسط دکتر فکر نیز ارائه می شود؟

بله برای دریافت مشاوره دکتر فکر می توانید از دکتر فکر کمک بگیرید.

برای تربیت فرزند استفاده از مشاوره فرزندپروری چقدر موثر است؟

الی قطعاً تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

در نظریه مشاوره فرزندپروری، نقش پدر و مادر به چه اندازه مهم است؟

پدر و مادر در نظریه مشاوره فرزندپروری، به یک اندازه موثر خواهند بود.

آیا از مشاوره فرزندپروری می توان برای کنترل بیش فعالی استفاده کرد؟

از مشاوره فرزندپروری می توان برای هر مشکلی از جمله بیش فعالی استفاده نمود.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

اصلاح رفتار کودکان

مهمترین نکات در اصلاح رفتار کودکان

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور