خودارضایی کودکان چگونه است

خودارضایی کودکان

خودارضایی کودکان از جمله مسائل شایعی است که به طور معمول در بین بچه ها دیده می شود. مشکلی که بسیاری از والدین را نگران کرده است و نیاز به برخورد صحیح با خودارضایی کودکان دارد. در این زمان، والدین شاهد لمس اندام تناسلی در کودکان دختر یا پسر خود هستند. اما نکته مهم این است که پدر و مادر به این درک برسند که علت دست زدن کودک دختر به آلتش و یا حتی کودک پسر شناخت اندام جنسی خود است، هیچ درکی از رابطه جنسی و مواردی از این قبیل ندارد. البته برخی از والدین هم گاهی شاهد بروز نعوظ در کودکان پسر خود هستند و همین موضوع آن ها را بسیار دستپاچه و مضطرب می کند. اما آیا می دانید علت نعوظ در کودک دو ساله و یا حتی کودکانی در سنین بالاتر یا پایین تر چیست؟

در این نوشته، قصد ارائه توضیحاتی را در رابطه با خودارضایی کودکان را برای شما دوستان و عزیزان داریم. از طرف دیگر، می خواهیم علل بروز این مشکل را بررسی کرده و راهکارهایی را جهت نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان خدمت شما ارائه دهیم. البته به جز بحث علت بروز خودارضایی و همین طور نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان پاسخگوی سؤال مطرح شده در بالا یعنی علت نعوظ در کودک دو ساله نیز برای شما والدین و خوانندگان عزیز خواننده این مقاله مفید و کاربردی نیز هستیم. با شناخت و اطلاع از علت نعوظ در کودک دو ساله می توانید تا حد زیادی از نگرانی های خود در این رابطه کم کنید.

علت بروز خودارضایی کودکان چیست؟

علت خودارضایی کودکان

شاید از خود بپرسید که علت بروز خودارضایی کودکان چیست و چرا اتفاق می افتد؟ در پاسخ به این که چرا شاهد بروز خودارضایی کودکان هستیم باید عرض کنیم که عوامل مختلفی برای این امر وجود دارد که در ادامه این نوشته به آن اشاره می کنیم.

داشتن عفونت های ادراری در کودکان

اکثر کودکان مستعد ابتلا به عفونت های ادراری هستند. البته این مشکل در دختران به دلیل کوتاه بودن مجاری اداری شایع تر از پسرهاست.

همین عفونت می تواند موجب ایجاد سوزش و خارش ناحیه تناسلی می شود و کودک را وادار به خاراندن و لمس آلت می کند.

اینجاست که کودک به دلیل لمس آلت تناسلی ممکن است به حس لذت برسند و تحریک شود.

در صورتی که این امر به کرات اتفاق بیفتد و کودکان چندین بار در روز اقدام به لمس و خاراندن ناحیه مورد نظر کند می تواند موجب بروز خودارضایی در وی شود.

نوازش های غلط و بی مورد اطرافیان و والدین کودک

بسیار دیده شده که بسیاری از والدین و اطرافیان کودک در زمان بازی با وی و برای خنداندنش کودک را قلقلک می دهند.

همین نوازش های بی مورد و اشتباه در نواحی مختلف بدن کودک مانند ناحیه تناسلی و شکم می تواند موجب بروز احساس لذت در کودک شود که نتیجه ای به جز خودارضایی کودکان را در پی ندارد.

لمس اندام تناسلی در کودکان

لمس اندام تناسلی در کودکان یکی از کارهایی است که برای شناخت اندام جنسی در بین کودکان رواج دارد.

اما دقت داشته باشید که لمس اندام تناسلی در کودکان می تواند مشکلات بزرگی را برای کودک ایجاد کند که بسیار برای والدین آزاردهنده و غیرقابل تحمل است.

لمس اندام تناسلی در کودکان در ابتدا باعث تحریک کودک و در نهایت بروز مشکل بزرگ خودارضایی کودکان می شود.

در نتیجه، والدین و بزرگترها الزاماً باید مانع لمس اندام تناسلی در کودکان شوند و آن ها را از این کار منع کنند.

تنها و منزوی بودن کودک

بچه های که امکان ارتباط و دوستی با هم سن و سال های خود را ندارند و از طرف دیگر از بازی کردن با اسباب بازی های خود نیز هیچ احساس رضایت و لذتی نمی برند به مرور زمان حس افسردگی و انزوا به آن ها دست می دهد.

این گروه از کودکان مدام به این موضوع فکر می کنند که اطرافیان و والدین هیچ علاقه ای به آن ها ندارند و از این رو بسیار افسرده و مضطرب می شوند.

در این زمان، کودک برای کاهش در تنهایی و افسردگی خود به کارهایی نامتعارف و اقداماتی که موجب ایجاد لذت در وی شود روی می آورد.

خودارضایی در کودکان علی رغم نادرست و ناشایست بودن آن یکی از اقداماتی است که کودک در این اوقات به آن روی می آورد.

محرومیت کودک از مهر و محبت های والدین

دلیل خودارضایی کودکان

کودکان زیادی بنا به دلایل مختلف از جمله طلاق و یا دعوا و مرافعه های بین آن ها آن طور که باید و شاید از مهر و محبت والدین برخوردار نیستند.

به این دلیل آن ها سعی در جستجوی مهر و محبت و عشق را در خود دارند و به مرحله خود دوستی می رسند.

خودارضایی یکی از همان راه هایی است که از نظر کودک می تواند محرومیت از مهر و محبت های والدین را برایش جبران کند.

رعایت نکردن بهداشت فردی بعد از دفع کردن مدفوع

در صورتی که کودک بهداشت فردی را در زمان دفع مدفوع رعایت نکند همین باقی ماندن مدفوع می تواند موجب ایجاد التهاب، خارش و حتی سوزش در کودک و در نهایت تحریک و بروز خودارضایی کودکان شود.

نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان

با توضیحات داده شده در بالا حتماً این سؤال در ذهن شما دوستان و عزیزان مطرح شده است که خب با وجود این مشکل در کودکان نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان چیست؟

در رابطه با نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان راهکارهای مختلفی ارائه شده که در ادامه با ذکر آن ها در خدمت هستیم.

اطمینان داشته باشید که با اطلاع از نحوه برخورد صحیح با خودارضایی کودکان می توانید این مشکل را در آن ها به طرز صحیحی حل کنید و کودک خود را از این مشکل رها کنید.

. اولین و شاید مهم ترین راهکار این است که از یک مشاور کودک در این زمینه کمک بگیرید و از وی بخواهید روش های مختلفی را برای رفع مشکل خودارضایی در کودکان به شما آموزش دهد تا بدین ترتیب بتوانید با به کارگیری آن ها مشکل کودک خود را حل کنید.

. به هیچ وجه به علت انجام خودارضایی سر کودک داد نزنید و وی را تنبیه بدنی نکنید.

. در صورت دیدن کودک در شرایط خودارضایی سریع و بی درنگ موقعیت فیزیک وی را عوض کنید.

به فرض مثال اگر کودکتان را در حال ساییدن بدن خود به کمد و یا لبه میز دیدید سریع از وی بخواهید که در خانه بدود و بازی کند و خلاصه به نحوی شرایط و موقعیت فیزیکی وی را تغییر دهید.

. هرگز در حین انجام خودارضایی برای گرفتن مچ کودک و تهدید وی اقدام کنید. این گونه کودک تصور می کند که باید این کار را در خفا و دور از چشم شما انجام دهد. 

از این رو، در مواقعی که شما سرگرم کاری هستید و یا منزل تشریف ندارید به خودارضایی کودکان روی می آورد.

. برای این که ذهن کودک به سمت خودارضایی نرود سعی در سرگرم کردن وی داشته باشید و وی را با دیدن انواع کارتون و یا خوراکی سرگرم کنید.

. با اطلاع از خودارضایی کودکان به هیچ وجه وحشت زده و نگران نشوید. این مشکلی است که می توانید با تدبیر و به کارگیری بهترین شیوه ها از آن رهایی پیدا کنید و آن را رفع بفرمایید.

والدین زیادی هستند که با مشکل خودارضایی در کودکان روبرو بوده و هستند اما با استفاده از بهترین تدابیر و شیوه ها توانسته اند آن را به طور کامل در کودک از بین ببرند و از بروز مشکلات بزرگتر در وی جلوگیری کنند.

علت دست زدن کودک دختر به آلتش چیست؟

علل خودارضایی کودکان دختر

شاید شما هم به عنوان یک پدر یا مادر با مشکل دست زدن کودک دخترتان به آلتش روبرو باشید اما ندانید علت دست زدن کودک دختر به آلتش چیست.

در اینجا با ذکر علت دست زدن کودک دختر به آلتش در خدمت شما دوستان و عزیزان هستیم و می خواهیم به این موضوع پی ببریم که علت دست زدن کودک دختر به آلتش چه می تواند باشد.

ببینید دوستان عزیز به جرأت می توان گفت که هر پدر و مادر دخترداری ممکن است روزی با مشکل دست زدن کودک دختر به آلتش روبرو شود اما این که بداند علت آن چیست و چگونه می تواند این مشکل را حل کند بسیار مهم است.

علت دست زدن کودک دختر به آلتش می تواند دلایل مختلفی از جمله وجود کرمگ در روده وی باشد.

این مشکل موجب ایجاد خارش و سوزش در ناحیه تناسلی کودک شده و می تواند به عنوان یک علت دست زدن کودک دختر به آلتش باشد.

از دیگر علت های بروز این مورد می توان به محکم بودن بیش از حد پوشک کودک اشاره کرد که می توان موجب دست زدن کودک دختر به آلتش شود.

در این مواقع، والدین باید بسیار هوشمندانه عمل کنند و با به کارگیری بهترین روش ها و راهکارها این مشکل را در کودک حل کنند.

علت نعوظ در کودک دو ساله چیست؟

والدین زیادی هستند که متوجه بروز نعوظ در کودکان خود می شوند و از این بابت هم نگرانی و استرس زیادی به خود راه می دهند و نمی دانند برای رفع این مشکل باید چه کاری انجام دهند.

این قبیل از والدین مدام از خود می پرسند که علت نعوظ در کودک دو ساله و یا کودکانی در سنین بالاتر چیست؟

 باید عرض کنیم که علت نعوظ در کودک دو ساله و سنین کمی بالاتر یا پایین تر می تواند تمایل کودک به شناخت اندام جنسی خود و کشف آن ها باشد.

دقت داشته باشید که علت نعوظ در کودک دو ساله به دلیل این که کودک هنوز سن بسیار کمی دارد و هیچ تصوری از اندام جنسی خود ندارد موضوع خاصی نیست.

در نتیجه، متوجه این موضوع باشید که علت نعوظ در کودک دو ساله مورد خاصی نیست و به هیچ وجه جای نگرانی در این مورد برای والدین وجود ندارد.

گناه بودن خودارضایی در دین اسلام

گناه بودن خودارضایی کودکان

خودارضایی در دین اسلام به عنوان یکی از گناهان بزرگ شناخته می شود. به طوری که از طرف همه ائمه و بزرگان دین به شدت نفی شده است.

از این رو، در صورت بروز آن در سنین پایین تر و در کودکی باید راه حلی برای رفع آن پیدا کرد تا خدایی ناکرده در آینده برای فرد مشکل ساز و خظرآفرین نشود.

بر طبق حدیثی از امام صادق علیه السلام برای فردی که اقدام به خودارضایی می کند عذاب بزرگ و دردناکی در روز قیامت در نظر گرفته شده است.

اگر به دنبال راهکاری مناسب برای رفع خودارضایی در کودکتان هستید و می خواهید این مشکل را به بهترین شکل ممکن رفع کنید با مشاوران حاضر در مجموعه دکتر فکر تماس بگیرید. 

 1. علت خودارضایی کودکان چیست؟ 

  علت خودارضایی کودکان را می توان در مواردی همچون داشتن استرس و نگرانی، تنهایی و منزوی بودن و موارد دیگر جستجو کرد.

 2. چگونه می توان برخورد صحیح با خودارضایی کودکان داشت؟

  در صورت مشاهده خودارضایی کودکان باید با ملایمت با آن ها برخورد کرد و حتماً از مشاوری آگاه و خبره برای رفع این مشکل استفاده کرد.

 3. علت لمس اندام تناسلی در کودکان چیست؟

  علت لمس اندام تناسلی در کودکان را می توان در کنجکاوی وی برای شناخت اعضاء بدنش جستحو کرد.

 4. علت دست زدن کودک دختر به آلتش چیست؟

  علت دست زدن کودک به آلتش را می توان عواملی همچون شناخت اعضاء بدن و یا وجود گرمک روده دانست.

 5. علت نعوذ در کودک دو ساله چیست؟

  علت نعوذ کودک دو ساله را نمی توان تمایل کودک به شناخت اندام تناسلی اش دانست.

4.4/5 - (9 امتیاز)

همچنین ببینید

اصول رشد عاطفی کودکان

رشد عاطفی کودکان و عوامل موثر بر آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

تماس با مشاور