اختلال نعوظ
اختلال نعوظ

اختلال نعوظ

درمان نشدن اختلال نعوظ نه تنها موجب ناراحتی های روحی و جسمی برای مردان می شود، بلکه می تواند بستری برای اختلاف زناشویی فراهم کند. از آنجا که برخی از آقایان با تعریف اختلال نعوظ به طور دقیق آشنایی ندارند، لازم است که از نشانه های آن آگاه بوده و برای رفع آن اقدام کنند. برای این منظور، در ادامه 4 روش تشخیص و روش های درمان مشکلات و اختلال نعوظ را ذکر نموده ایم.

فراموش نکنید برای درمان اختلال نعوظ بنا به تشخیص یک مشاور جنسی، شاید لازم باشد به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. البته عمده مشکلات به وجود آمده در این رابطه، ریشه روانی دارد و می توانید پس از برقراری تماس با مشاوران دکتر فکر به صورت کاملا خصوصی مشکلات خود را مطرح نموده و راهکارهای لازم را دریافت نمایید. اگر به دلیل تاثیر داروی خاصی، فرد دچار اختلال نعوظ شده باشد، حتما از طریق نامه نگاری مشاور با پزشک معالج، داروی دیگری تجویز خواهد شد.

مشکلات روانی اختلال نعوظ

مشکلات روانی اختلال نعوظ

مشکلات جنسی در  زوجین می‌تواند به دلیل مشکلات روانی و یا فیزیولوژی به وجود آید. فارغ از دلیل و علت به وجود آمدن این مشکلات، یکی از رایج ترین موارد افراد در مراجعه به کلینیک های زوج درمانی و مشاوره خانواده، مسئله اختلال نعوظ می باشد. این اختلال موجب می‌شود مرد و زن از برقراری رابطه جنسی با یکدیگر احساس رضایتی نداشته باشند.

 برای آقایان، بسیار دشوار است که نتوانند رابطه جنسی خوب و مناسبی برقرار کنند. حتی برخی اوقات این مشکل باعث می شود که دچار کمبود اعتماد به نفس شوند و احساس کنند که مرد کاملی نمی باشد. حال در صورتی که روش های درمان اختلال نعوظ بموقع و به درستی صورت نگیرد، ناراحتی‌های ناشی از آن به مشکلات روحی و روانی بیشتر تبدیل می شود.

برای خانم ها نیز ممکن است این اختلال در شوهر منجر به احساس افسردگی و نارضایتی جنسی در آن ها و یا بروز تعارضات دیگری در زندگی زناشویی شود. متاسفانه برخی خانم ها خودشان با صحبت ها و یا طعنه و کنایه هایی که به فرد مقابلشان می زنند، سبب می شوند تا این مشکل به وجود آید و یا اینکه اگر در قبل وجود داشته است، بسیار پررنگ تر از گذشته شود.

علت های اختلال نعوظ

علت های اختلال نعوظ

 در حیطه علت های اختلال نعوظ مهمترین سوالی است که بسیاری از زوجین دارند، این است که چرا فرد به اختلال نعوظ دچار می شود؟ از دو منظر پزشکی و روانشناسی می توان به این سوال پاسخ داد. در ادامه این دو جنبه را مورد بررسی قرار می دهیم.

مشکلات عروقی 

یکی از مسائلی که موجب به وجود آمدن اختلال نعوظ در مردان می شود، مشکلات عروقی آنها است. آلت تناسلی مردان حفره های زیادی دارد که در حالت عادی این حفره ها خالی می باشند، اما پس از تحریک با خون پر می شود. بدین ترتیب آلت مرد به هنگام تحریک راست می شود و یا اصطلاحاً نعوظ پیدا کند.

 مشکلات عروقی موجب می شود که مردان خون رسانی درستی نداشته و از این رو دچار عدم نعوظ شوند. گاهی علاوه بر آن، بیماری های قلبی، دیابت، زیاد سیگار کشیدن، جراحی و حتی سکته مغزی که عصب های مغز را دچار مشکل می کند می تواند موجب به وجود آمدن این مسئله شود. در چنین مواردی، تشخیص اختلال نعوظ توسط پزشک اورولوژی امکان پذیر است.

 علل عصب شناختی

 بیماری پارکینسون تروما و تومورهای سیستم عصبی مرکزی می تواند در به وجود آمدن اختلال نعوظ نقش داشته باشند. دقت داشته باشید که مرکز به وجود آمدن و هدایت کننده فرایندهای جنسی، مغز انسان می باشد. بنابراین در صورتی که بیماری جسمانی ناشی از عصب شناختی مرکزی وجود داشته باشد، این اختلال بروز خواهد کرد.

 علل محیطی از اختلال نعوظ

 علل محیطی از اختلال نعوظ

 یکی دیگر از علل اختلال نعوظ که در مقاله ایی با همین موضوع در مجله اورولوژی به چاپ رسیده است، علل محیطی است که شامل موارد زیر می باشد :

 • دیابت نوع یک و دو
 •  نارسایی مزمن کلیه
 • پلی نوروپاتی
 • اعمال جراحی ( جراحی بزرگ لگن یا خلف صفاق ، رادیکال پروستاتکتومی، جراحی کولورکتال)
 •  جراحی های مجزا ( تنگی مجرا و ورتروپلاستی ).

 علل تشریحی یا ساختاری

 • هیپوسپادیازیس و اپیسپادیازیس
 • میکروپنیس
 • بیماری پلاک پیرونی

 علل هورمونی

 جالب است بدانید گاهی به دلیل مشکلات هورمونی، بعضی از افراد دچار این مشکل می شوند. برای تشخیص درست و دقیق اختلال نعوظ نیازمند آزمایش‌های پاتولوژیک می باشیم. این آزمایش ها را یک فرد متخصص اورولوژی انجام می دهد. از جمله علل و عوامل هورمونی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • هیپوگونادیسم
 • هیپرپرولاکتینمیا
 • پرکاری و کم کاری تیرویید
 • هیپو و هیپرکورتیزولیسم (بیماری کوشینگ، و غیره)
 • پان هیپوپیتویتاریسم و اختلالات غدد درون ریز متعدد

علل دارویی

 در پی استفاده از برخی داروها، میزان سروتونین مغز کاهشمی می یابد. ر نتیجه تحریک کمتری صورت گیرد و به دنباله آن، مشکل نعوظ به وجود می آید. از موارد و علل دارویی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • پان هیپوپیتویتاریسم و اختلالات غدد درون ریز متعدد (دیروکتیک های تیازیدی)
 • داروهای درمان افسردگی ( مهارکننده های بازجذب سروتونین، سه حلقه ای).
 •  داروهای ضد جنون (نورولپتیکس).
 •  داروهای ضد آندروژن (آنالوگهای GnRH  و آنتاگونیست).
 •  داروهای مصنوعی (الکل، هروئین، کوکائین، ماری جوانا، متادون، داروهای مصنوعی، آنابولیک، استروئید و…).

علت های روانی اختلال نعوظ

 تعریف اختلال نعوظ

در برخی موارد، پس از مراجعه فرد به متخصص اورولوژی، بر اساس آزمایش های انجام شده مشخص می‌شود که فرد ناتوانی جسمی ندارد و علت بروز مشکل، به مسائل روانشناختی مربوط می شود. به همین دلیل به سکستراپی ارجاع داده می شود. آنچه یک سکس تراپیست انجام می دهد، بررسی تمامی جنبه‌های و ویژگی های جسمانی فرد می باشد و پس از آن درمان های لازم ارائه می شود. اما یک سکس تراپیست چه اقدامی انجام می دهد؟

بررسی سابقه خانوادگی

 بسیار مهم است که سابقه خانوادگی فرد مراجعه کننده بررسی شود. گاهی به علت بروز مشکلات به وجود آمده در گذشته، فرد دچار ناتوانی و اختلال نعوظ می شود. از جمله این مشکلات، می‌تواند احساس بی کفایتی ناشی از سبک فرزندپروری نادرست و یا کسب یک الگوی اشتباه از پدر باشد که در این صورت باید بر روی مسائل شناختی درمان صورت گیرد.

 سابقه افسردگی

 در قسمت مربوط به علل پزشکی اختلال نعوظ به این مسئله پرداختیم که یکی از مشکلات به وجود آمده، به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی می باشد. فارغ از اینکه فرد از داروهای ضد افسردگی استفاده کند یا خیر، انواع افسردگی می‌تواند به وجود آورنده بسیاری از مشکلات و اختلال نعوظ باشد.

 افسردگی چه تاثیری در این مسئله خواهد داشت؟ هنگام افسردگی، میزان ترشح سروتونین مغز کاهش پیدا می کند و همان گونه که ذکر شد، اگر این سروتونین در مغز به طور کافی ترشح نشود، موجب به وجود آمدن اختلال نعوظ می شود. میل جنسی در این صورت کاهش پیدا می‌کند و همین مسئله نارضایتی زوجین را به همراه خواهد داشت.

 اضطراب و استرس

  استرس و اضطراب می تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. ممکن است این اضطراب ها به صورت مقطعی نبوده وفرد مدت زمان زیادی را با اضطراب سپری کند. به همین دلیل ترشح دوپامین موجب بر هم ریختگی بدن فرد خواهد شد و تحریک درستی صورت نگرفته و نعوظ هم اتفاق نمی‌افتد.

 در مواردی ما برای درمان افراد توصیه کنیم مقداری استرس داشته باشند. این استرس گاهی به میزان کم می تواند کمک کننده باشد. چرا که هیجان را به همراه خواهد داشت. روند درمانی در این شرایط بسیار خاص و ویژه می باشد و صرفاً بر اساس شرایط خاص سکستراپی تجویز می نماید.

 بررسی دوره کودکی فرد

 یکی از مسائل دیگری که به وجود آورنده اختلال نعوظ می باشد، سوء استفاده جنسی و تعرض به کودکان است. در برخی از افراد اختلال پس از سانحه به وجود می‌آید که به موجب آن، دیگر امکان برقراری رابطه را نخواهند داشت و به محضبرقراری اولین رابطه جنسی، مجدداً همان صحنه ها برایشان تکرار می شود. در نتیجه دچار اختلال نعوظ می شود.

 آموزش های جنسی درستی نداشته اند

 یکی از بزرگترین نقطه ضعف های تربیتی در کشور ما همین مسئله است. در واقع زمانی که ما آموزش درستی در رابطه با مسائل جنسی ندیده باشیم، با مسائل مبهم زیادی روبرو خواهیم شد. گاهی خانم ها رفتارهایی در اولین رابطه جنسی با همسر خود دارند که باعث اختلال نعوظ در آن ها می شود. در حالی که اگر علاوه بر آگاهی سازی در دوران کودکی و نوجوانی، آموزش رابطه زناشویی در نظر گرفته شود، ناهماهنگی ها و اختلاف بین زوجین در زمان سکس بسیار کمتر می شود.

 مشکل از پارتنر یا همسر شماست

 به هنگام بررسی همه جانبه و پس از مشاوره روانشناسی بالینی با همسر متوجه این مسئله می شویم که مرد تحریک درستی دریافت نکرده است و کاملاً طبیعی است که اختلال نعوظ داشته باشد. در این شرایط ، لازم است که آموزش های جنسی به خانم داده شود تا بتواند نقاط حساس بدن مرد را بشناسد و همچنین رابطه جنسی لذت بخشی را با یکدیگر تجربه نمایند.

تعریف اختلال نعوظ Erectile Dysfunction

4 روش تشخیص و درمان مشکلات نعوظ

اختلال نعوظ یا Erectile Dysfunction به ناتوانی در ایجاد یا نگهداری نعوظ کافی برای انجام یک رابطه جنسی رضایت بخش اطلاق می گردد. تعاریف متعدد و متنوعی از دیدگاه نظریه پردازان روانشناسی و همچنین پزشکان و اورولوژیست ها ممکن است برای این مسئله وجود داشته باشد که به برخی از آنها در ادامه اشاره خواهیم نمود.

 از دیدگاه عامه مردم، اختلال نعوظ به معنی عدم توانایی راست شدن آلت مردانه می باشد. گاهی در ابتدا نعوظ صورت می گیرد اما پس از دخول مرد دچار عدم نعوظ می شود و یا اینکه به هنگام نزدیکی به واژن، این اتفاق صورت می‌پذیرد و در موارد دیگر به طور کلی در هیچ شرایطی به وجود نمی آید.

نعوظ یک پدیده پیچیده است که نتیجه یک تعادل ظریف و هماهنگ عصبی، دروغین و بافتی است. این پدیده شامل اتساع شریانی، شل شدن عضله صاف ترابکولر، فعال شدن مکانیسم انسداد وریدی اجسام غاری است. این تعریف از دیدگاه یک ارولوژیست می باشد.

روش های درمان اختلال نعوظ

اشتباهاتی در روش های درمان اختلال نعوظ عامه مردم وجود دارد که می‌تواند اوضاع را از  به اصطلاح عامیانه ” از همینی که هست بدتر کند”. یکی از این اشتباهات، مصرف الکل است. بهتر است بدانید الکل برای مردی که دچار مشکل نعوظ هم نمی باشد، موجب ایجاد اختلال نعوظ خواهد شد.

 راه حل های درمانی اختلال نعوظ بر اساس ریشه و مشکل مسئله می‌تواند متعدد و متفاوت باشد. در مشاوره جنسی در طی مراحلی از زوجین خواسته می شود تا مکان برقراری رابطه جنسی خود را تغییر دهند و یا تحت آموزش چند جلسه ای قرار گیرند. ممکن است خود ارضایی را برای مرد تجویز کنیم تا برای مدت کوتاهی بتواند نعوظ لازم را داشته باشد.

در صورتی که مشکل اختلال نعوظ به دلیل مسائل و مشکلات روانی فردی باشد، تلاش می‌کنیم تا در مرحله اول، این مشکلات به حداقل ممکن برسد و پس از آن، در طی جلسات درمانی، برای رفع و حل و فصل کردن این اختلالات و مشکلات تلاش خواهیم کرد. جهت درمان مشکلات جنسی خود می‌توانید با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

نکته :  با توجه به اینکه متاسفانه برخی از از آقایان خودسرانه نسبت به روش های درمان اختلال نعوظ اقدام می‌کنند به همین دلیل ما نمی توانیم با جزئیات کامل روش های درمانی را ارائه نماییم چراکه تشخیص و ریشه یابی یک مسئله بزرگترین اقدامی است که باید در همان مراحل اولیه انجام شود و متناسب با ان، درمان صورت پذیرد.

 4 . روش تشخیص و درمان مشکلات نعوظ

روش های درمان اختلال نعوظ

در روش تشخیص و درمان مشکلات نعوظ پیشگیری همیشه بهتر از درمان می باشند. در این قسمت هم به روش‌های پیشگیری و هم درمان مشکلات نعوظ خواهیم پرداخت تا بتوانیم تا حدودی این مسائل را برای شما به عنوان مخاطب حل و فصل نماییم. 

1. تماشای فیلم های پورن

 تماشای فیلم های پورن یکی از مسائلی است که به وجود آورنده مشکل نعوظ در آقایان می باشد. چرا که در این فیلم ها تنها به مسئله سکس بدون پرداختن به هیچگونه شرایط زندگی عادی و نمایش گذاشتن آن پرداخته می شود. این مسئله موجب می‌شود تا فرد احساس کند که تمام زندگی در سکس خلاصه می‌شود و به سایر جنبه های زندگی بی توجه می باشد.

 در فیلم های پورن، یک نوع فرهنگ خاصی ترویج می شود و همچنین مرد یا زن را بسیار توانمند نشان می دهند به طور مثال : ممکن است در یک فیلم، زن یا مرد برای چندین بار ارضا شوند در حالی که پشت صحنه های سوپراستارهای فیلم های پورن برای همان فیلم، بیست یا نیم ساعته یک ماه زمان با سکانس های مختلف و با انواع داروها تهیه شده باشد.

 برخی از آقایان پس از تماشای این فیلم ها، تصور می کنند که اگر آنها نمی توانند همانند هنرپیشه‌های این فیلم ها باشند، حتماً دچار مسئله و مشکلی هستند و یا ناتوانی هایی دارند . به همین دلیل این احساس ناتوانی و ذهنی موجب به وجود آمدن ناتوانی جنسی در آنها خواهد شد. بنابراین تماشای فیلم های پورن را حتماً متوقف نمایید.

2. زمان برقراری رابطه جنسی را تغییر دهید

ممکن است در ساعت های خاصی شما میل به رابطه جنسی داشته باشید. یکی از راهکارهای درمانی که توسط یک مشاور جنسی صورت می پذیرد، این است که ساعت های مختلفی را با توجه به مشکل به وجود آمده پیشنهاد می دهد. بهترین زمان رابطه زناشویی خصوصاً برای آقایان ساعت ۶ صبح تا ۷ صبح می باشد.

3. مکان برقراری رابطه جنسی را تغییر دهید

 تغییر مکان می تواند هیجان بیشتری را به همراه داشته باشد. ایجاد تنوع از طریق عملی کردن فانتزی جنسی و یا انتخاب بهترین پوزیشن های جنسی نیز می تواند بسیار موثر واقع شود. در این زمینه ممکن است آموزش های درست و دقیقی برای زوجین وجود نداشته باشد که تلاش می شود تا بهترین آموزش ها به هر دو نفر داده شود.

4. بهترین راه تشخیص و بهترین درمان مراجعه به یک سکستراپیست

 قطعاً فردی که سال ها در یک رشته تحصیل نموده است کارهای تحقیقاتی در این زمینه انجام داده و همچنین تجربه کافی در درمان‌های مختلف را خواهد داشت، می تواند کمک بسیار مناسب و خوبی به شما داشته باشد. تلاش کنید به یک سکستراپیست برای حل مشکلات خود مراجعه می‌کنید، حتماً فرد متخصص باشد، زیرا فقط در همین صورت است که می‌تواند به شما کمک کند.

سخن پایانی

ذر این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با اختلال نعوظ به شما عزیزان ارائه نماییم و همچنین به تعریف اختلال نعوظ به صورت علمی و درست پرداختیم. برای اطلاع بیشتر از علت های اختلال نعوذ و دریافت مشاوره در رابطه با روش های درمان اختلال نعوذ و همچنین 4 روش تشخیص و درمان مشکلات نعوذ با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

اختلال نعوظ چه تاثیری در رابطه جنسی خواهد داشت؟

بسته به نوع گرایش زن و و مرد و همچنین علاقه مندی آن ها می تواند شدت و ضعف داشته باشد. اما قطعا رابطه را دچار آسیب خواهد نمود و همچنین زمینه خیانت را در برخی موارد فراهم می کند.

4 روش تشخیص و درمان مشکلات نعوظ چیست؟

در مرحله اول خودتان به این مسئله پی ببرید 2. به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید 3. به سکستراپیست مراحعه نمایید. 4. تحت درمان قرار بگیرید.

تعریف اختلال نعوظ چیست؟

ناتوانی در ایجاد نعوظ و یا همچنین نگاه داشتن آن توسط مرد برای برقراری رابطه جنسی گفته می شود.

علت های اختلال نعوظ چیست؟

علل فیزیولوژی و همچنین روانی برای این مسئله دارد که برای اطلاع از آن و همچنین روش های درمان اختلال نعوظ وارد سایت شوید.

4/5 - (4 امتیاز)

همچنین ببینید

درمان زود انزالی

درمان زود انزالی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور