کمال گرایی عاطفی
کمال گرایی عاطفی

کمال گرایی عاطفی

آیا تا به حال به کمال گرایی عاطفی و راه های جلوگیری از آن فکر کرده اید؟ به نظر شما مضرات کمال گرایی عاطفی تا چه حد می تواند زیان بار باشد؟ شاید برای شما جالب باشد بدانید که با جلوگیری از کمال گرایی عاطفی از بسیاری طلاق ها جلوگیری شده و بسیاری از خودکشی ها اصلاً اتفاق نمی افتد. از آنجایی که کمال گرایی عاطفی می تواند مضرات بسیار زیادی داشته باشد، به همین دلیل تاکید می شود که برای درمان کمال گرایی عاطفی کاذب باید اقدام نمود. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از کمال گرایی عاطفی و راه های درمان آن بیشتر بدانید.

فهرست محتوا

کمال گرایی عاطفی چیست؟

همه ما شنیده ایم که مردم می گویند “من یک کمال گرا هستم” یا “من یک شخصیت کمال گرا دارم.” ولی این دقیقاً چه معنایی می دهد؟ معمولاً معنی آن (از نظر غیر بالینی) این است که “وقتی فکر می کنید کمال گرا هستید، احساس بهتری دارید.

رایج ترین اشکال کمال گرایی که می بینیم معمولاً بر اساس عملکرد، دانشگاهیان، ورزش ها، استعدادها و غیره است. ما تلاش می کنیم بهترین باشیم، به ستون های A برسیم، مقام اول را کسب کنیم و در هر کاری که هستیم از همتایان خود بهتر باشیم. اما آنچه که ما اغلب نمی توانیم در مورد آن صحبت کنیم “کمال گرایی عاطفی” است. این شکل از کمال گرایی در حال سرقت خوشبختی ما، ایجاد اضطراب و تأثیر منفی بر توانایی ما برای برقراری ارتباط با دیگران و خود است. کمال گرایی عاطفی اگر در حالت استاندارد، قرار داشته باشد می تواند از بروز احساسات منفی جلوگیری نماید.

من نباید از این موضوع عصبانی می شدم.

او نباید به من این انتقاد را می کرد.

من هرگز نباید غمگین به نظر برسم در غیر این صورت مردم فکر می کنند که من حال خوبی ندارم.

به عبارت دیگر، ما تحمل بسیار کمی در برابر هر گونه احساس ناخوشایند داریم  و بلافاصله آنها را کنار می گذاریم. چرا این یک مشکل است؟  از آنجایی که در زندگی همه ما ممکن است شرایط ناخوشایندی وجود داشته باشد، به همین دلیل نفی این شرایط و نشان دادن خود به گونه ای که اصلاً ناراحت نیستیم، منجر به بروز استرس خواهد شد.

اگرچه سرکوب احساسات در شرایط خاص ممکن است مفید بوده باشد، اما به صورت کلی این کار مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد.

برای اطلاع از ده نشانه طلاق عاطفی کیلک کنید.

رهایی از کمال گرایی عاطفی

آیا شما یک کمال گرای احساسی هستید؟

آیا گفته های زیر برای شما درست است؟

من همیشه باید خوشحال و خوشحال باشم.

من هرگز نباید احساس افسردگی و اضطراب کنم.

باید بتوانم از یک ذهنیت منفی خارج شوم.

غالباً ما یک دیدگاه ایده آلیستی نسبت به افراد شاد و موفق داریم. ما معتقدیم که چنین افرادی دائما لبخند بر لب دارند، فقط بهترین چیزهای زندگی را می بینند و از احساسات ناراحت کننده هرگز اذیت نمی شوند.

افراد با روحیه همیشه می توانند اعصاب خود را کنترل کنند، زیرا چنین افرادی گاهی اوقات مصنوعی به نظر می رسند. ما به طور کلی درمورد افرادی که خود را به روشی متناسب با شرایط بیان می کنند و می توانند احساسات مردم دیگر را تحمل کنند، احساس آرامش بیشتری داریم.

افراد سالم از نظر احساسی طیف وسیعی از احساسات را دارند که آنها را با عطوفت و صبر در آغوش می کشند. این معمولاً به معنای ارتباط خوب با افراد دیگر است. این کار وقتی همدلانه باشد به هر دو روش کار می کند و به ما اجازه می دهد تجربه عاطفی دیگری را تجربه کنیم، مانند نشستن با دوستی که یکی از عزیزان خود را از دست داده و غصه می خورد، ما اغلب در برابر احساسات خود تحمل بیشتری پیدا می کنیم.

از طرف دیگر، کمال گرایی احساسی در میان افرادی که از اضطراب و افسردگی رنج می برند معمول است و به نفع ما نیست.

نشانه های کمال گرایی عاطفی در روابط

در روابط، کمال گرایی عاطفی می تواند مشکلات ساز باشد و منجر به اتفاقات ناخوشایند بسیاری گردد. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم نشانه های کمال گرایی عاطفی در روابط را بیشتر بررسی کنیم تا از مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید.

۱. انتظارات غیرواقعی

در هر رابطه 3 نوع ذهنیت وجود دارد که شامل ذهنیت فرد از خودش، ذهنیت فرد از شریکش و ذهنیت فرد از خودش و شریکش در رابطه می شود.

اگر فرد کمال گرا متوجه شود که انتظارات غیر واقعی اش توسط شریک وی برآورده نمی گردد، طرف را سرزنش خواهد کرد. در نتیجه رابطه آن ها پایداری عاطفی لازم را نخواهد داشت. همانطور که می دانید رابطه عاطفی پایدار یکی از مولفه های مهم روابط عاطفی است.

۲. هر مشکل کوچک در رابطه نشانه شکست

همانطور که می دانید افراد کمال گرا همه چیز را در نهایت زیبایی و خوبی می خواهند. یعنی این افراد اگر کوچک ترین مشکلی را در هر رابطه ای بیابند، تصور خواهند کرد که مشکلی اساسی وجود دارد. در حالی که ما در دنیایی زندگی می کنیم که هیچ چیز کامل نیست و به همین دلیل طبیعی است که انتظار بحث، مشکل و هر گونه عدم تناسب را داشته باشیم.

افراد کمال گرا اگر متوجه شوند که با شریک خود اختلاف نظر دارند، این موضوع را نشان قطعی شکست در رابطه می دانند.

۳. درک نادرست از مفهوم عشق در رابطه

افراد کمال گرا تصور می کنند، عشق در رابطه یعنی هر روز دو نفر با خوشحالی از خواب بیدار شوند، با خوشحالی از سرکار بازگردند و با خوشحالی دوباره به رخب خواب رفته و زندگی زناشویی کاملاً بدون نقصی را داشته باشند. افراد در واقعیت این طور نیست و زوج های موفق هر روز ابعاد جدید از شریک خود را کشف می کنند و در نتیجه هرروز که می گذرد آن ها رابطه خود را از روز قبل بهتر می کنند. این بهتر شدن بدین معناست که از ابتدا رابطه ای کامل نداشته اند و عشق به مرور زمان بین آن ها به وجود می آید.

۴. مغلطه علایق مشترک

در میان اکثر مردم علی الخصوص افراد کمال گرا، تفاهم به عنوان پدیده ای شناخته می شود که افراد را کاملاً به هم شبیه می انگارد. در حالی که دو نفر برای داشتن زندگی مشترک موفق، لازم نیست به هم خیلی شبیه باشند. اتفاقاً زوج هایی که در این موارد بسیاری با هم اختلاف نظر دارند، رشد بیشتری را در تمامی جنبه های زندگی خود تجربه خواهند کرد. زیرا این افراد از شریک زندگی خود چیزهای جدیدی را می آموزند و به عبارتی از طرف مقابل خود به عنوان پازل گمشده ابعاد شخصیت شان استفاده خواهند کرد.

پس فراموش نکنید در این دنیا، یافتن دو نفر که کاملاً به هم شبیه باشند، نه تنها خیلی جالب نیست، بلکه اصلاً غیر ممکن است.

۵. رفت‌وآمد بین دو حس وحشت و آسودگی

هنگامی که فردی از یک بیماری وحشت دارد، دو حالت خواهد داشت یا به دلیل گرفتار شدن در آن بیماری احساس ناتوانی خواهد کرد و یا اگر هم در آن گرفتار نشود، به جای خوشحال بودن تنها به داشتن احساس آسودگی بسنده می کند. این واقعیت تلخ و آزاردهنده در مورد افراد کمال گرا نیز صدق می کند؛ زیرا این افراد همیشه از شکست ترس دارند و به همین دلیل همیشه بین حس وحشت از شکست و این که در موقعیتی شکست نخورده اند، در نتیجه احساس آسودگی در نوسان هستند. این احساس آسودگی کاملاً موقت است و در مدت زمانی کم، جای خود را احساس وحشت از شکست بعدی خواهد داد.

۶. رقابت همیشگی با خود و دیگران

رقابت اگرچه می تواند سازنده باشد؛ اما مقدار زیادی آن کاملاً آسیب رسان است و آسایش را از فرد سلب خواهد کرد. در دنیای مدرن امروز، این معضل بسیار پر رنگ تر شده و به همین دلیل افراد مدام در حال رقابت با دیگران هستند. البته رقابت با خود تا حدی می تواند بهتر از رقابت با دیگران باشد؛ اما به صورت کلی این حس منج به افزایش اضطراب و وحشت خواهد شد.

برای آموزش در رابطه با نحوه برقراری روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی کلیک کنید.

چرا باید برای رهایی از کمال گرایی عاطفی تلاش کنیم؟

احساسات ما بازخورد مهمی به ما می دهد. آیا تا به حال در مورد شخص یا موقعیتی الهاماتی را داشته‌اید که آن را نادیده گرفته باشید؟ به طور مثال شاید از نظر ظاهری ارتباط با یک فرد خوشایند به نظر برسد، اما از نظر درونی احساس خوبی از نظر ارتباطی با او پیدا نکنید. برخی افراد به این احساسات توجه کرده و برخی هم آن را نادیده می گیرند.

پذیرش و کنجکاوی در مورد احساسات ناخوشایند ما به ما امکان می دهد درسی را که در آنها وجود دارد یاد بگیریم. بعضی اوقات این علامت یک سیگنال است.

امتناع از احساس ناراحتی می تواند ما را به اجتناب از شرایط چالش برانگیز سوق دهد. به عنوان مثال اگر از اضطراب دور شویم، ممکن است هرگز آن جهش را انجام ندهیم، در اولین قرار ملاقات برویم، ازدواج کنیم، آن سفر را به یک کشور خارجی انجام دهیم یا مصاحبه شغلی را انجام دهیم. در حقیقت، با تلاش برای جلوگیری از ناراحتی، می توانیم خود را با مشکلات بدتری مواجه کنیم. یا می توانیم در روابط یا مشاغلی باقی بمانیم که مفید بودن آنها بیش از گذشته باشد، زیرا آشنایی را به تحریک موقتی که ممکن است در صورت ایجاد تغییر احساس کنیم، ترجیح می دهیم.

کنترل بیش از حد احساسات ما می تواند منجر به یبوست عاطفی شود. مشغول شدن در کنترل احساسات و قضاوت بد در مورد برخی از آنها می تواند ما را به حالت انسداد عاطفی درآورد، جایی که در نهایت اصلاً چیز زیادی احساس نمی کنیم. زمانی که به این مرحله برسیم، زندگی برای مان حالت سوررئال پیدا کرده و ما می توانیم ارتباط خود را با شهود از دست بدهیم. وقتی احساسات ناراحت کننده ای مانند غم و اندوه یا عصبانیت را مسدود می کنیم، تمایل داریم احساسات خوشایند مانند شادی را نیز مسدود کنیم. قرار گرفتن در یک کت و شلوار احساسی می تواند نتیجه آن باشد.

کمال گرایی عاطفی

چگونه بر کمال گرایی عاطفی غلبه کنیم؟

با احساسات خود با مهربانی رفتار کنید. تمرین آگاهی ذهنی، که شامل آگاهی از واقعیت کنونی ما بدون قضاوت است، فضای لازم برای همه احساسات را فراهم می کند. ایده به عهده گرفتن نقش یک ناظر دلسوز است. شما نه احساسات خود را دور می کنید و نه در آنها غرق می شوید. به جای هم ذات پنداری با احساسات، می توانید با خود بگویید، غم و اندوه اینجاست. می خواهی چه به من بگویی؟ با پرسیدن سوال از خودتان، همزمان تمرینات منظم تنفسی داشته باشید تا پاسخ را دریافت کنید. شاید حتی چیزی به ذهن تان نرسد، اما تاثیری که دارد این است که می توانید احساسات خود را در آغوش بگیرید.

افراد ایمنی را پیدا کنید که با آنها احساسات خود را به اشتراک بگذارند. y شنیده شدن و تأیید شدن توسط دیگران بسیار قدرتمند است. افرادی را پیدا کنید که بتوانند احساسات شما را تحمل کنند. به دلایل مختلف همه مردم تمایل ندارند، این کار را انجام دهند. بعضی از افراد با احساسات خاص خود در محل پذیرش قرار ندارند و ممکن است از شما انتقاد کنند یا از شما دور شوند.

به احساسات خود اجازه دهید تا کمی نادیده گرفته شوند. گاهی اوقات می توانیم چنان تحت فشار قرار بگیریم که روشنفکری و زندگی در ذهن ما به یک امر عادی تبدیل شود. واقعاً ناراحت کننده است در مرحله ای باشیم که توانایی گریه کردن را از دست بدهیم. به شما پیشنهاد می دهیم، کلاس یوگا را امتحان کنید، به جلسات ماساژ بروید، فیلم تماشا کنید یا موسیقی که در یک زمان برای شما معنی دار بود گوش دهید. با یک بچه گربه یا توله سگ بازی کنید.

یک عبارت آرامبخش برای خود تکرار کنید، مانند:

رها کردن.

مشکلی نیست.

این نیز بگذرد.

می توانم از پسش بربیایم.

احساس آن اشکالی ندارد.

این احساس من را نخواهد کشت.

باشد که در این لحظه با خودم مهربان باشم.

برای تحمل عاطفی و وسعت به جای کمال، باید تلاش کنید. ما اینجا هستیم تا زندگی را به طور کامل تجربه کنیم و این احساسات ما را نیز شامل می شود.

اگر از وابستگی عاطفی و مضرات آن اطلاعاتی ندارید، کلیک کنید.

کمال گرایی احساسی و تناقض

اضطراب و درمان OCD یک پارادوکس است. قبل از اینکه اضطراب کمتری پیدا کنید باید اضطراب بیشتری پیدا کنید و باید از این کار را از راه درست انجام داده باشید. پاسخ اضطراب کنجکاوی و دلسوزی است.

شما معمولاً برای اختلالات ساختاری ناشی از آسیب شناسی یا آسیب دیدگی به یک پزشک متخصص مراجعه می کنید. هنگام شکستن بازو به عفونت و گچ نیاز به پنی سیلین دارید. با کاهش بینایی چشم، چشم پزشک برای شما عینک تجویز می کند. دندانپزشک شما یک کانال ریشه برای دندان خراب می کند. شما در برابر اثربخشی پزشک خود آسیب پذیر هستید، زیرا مشکلی وجود دارد و شخص دیگری باید آن را برطرف کند.

درمان سلامت روان شامل تفاوت های مهمی است.

اولین تفاوت این است که تجربه اضطراب یک مشکل ساختاری ناشی از آسیب شناسی نیست. شما عفونتی ندارید که بتوانیم با دارو درمان کنیم. در حقیقت، دارویی که توانایی اضطراب شما را کاملاً نادیده بگیرد، برای شما مشکل ساز خواهد شد، زیرا همچنین باعث احساس آرامش در سایر احساسات می شود. نقش مناسب دارو برای اضطراب و OCD کاهش حساسیت شما به حدی است که به شما این امکان را می دهد که سرعت خود را کاهش داده و به سمت تجربه شخصی خود حرکت کنید. اگر علائم خود را چنان تحت تأثیر قرار داده اید که منابع روانشناختی برای امتحان چیز متفاوت، دارو می تواند شما را پشتیبانی کند و به شما امکان دسترسی بیشتر به منابع ذهنی روانشناسی را بدهد.

کمال گرایی عاطفی

تفاوت دوم این است که تجربه اضطراب یک مسئله ساختاری ناشی از آسیب نیست. شما پا یا دندان خود را نشکستید. ممکن است در گذشته شما آسیب جسمی (مانند تصادف اتومبیل، عدم انسجام مزمن در دوران کودکی یا حمله وحشت وحشتناک) وجود داشته باشد، اما صحبت در مورد این روایت پریشانی شما را در این زمینه برطرف نمی کند کانال دندان را درست می کند.

معنی این برای درمان سلامت روان این است که ما باید با هم کار کنیم تا عمدا شرایطی ایجاد کنیم که اضطراب یا OCD شما را با احساس کنجکاوی و دلسوزی تحریک کند، بنابراین ما می توانیم آنچه را که اتفاق می افتد مشاهده کرده و نقاط گیر را تشخیص دهیم.

من می خواهم شما خود را در معرض اضطراب قرار دهید تا یاد بگیرید چگونه خودتان را دوست داشته باشید، نه اینکه باعث از بین رفتن آن شود.

قرار گرفتن در معرض اضطراب بدون این درک و بدون کنجکاوی و عطوفت فقط شکنجه است. این فقط بیشتر از مواردی است که شما قبلاً تجربه کرده اید و درمانی نیست. اگر در مواجهه با برخی از عوامل محرک خود نتوانید کار متفاوتی انجام دهید، کار اشتباهی انجام نمی دهید. این فقط به این معنی است که سازوکارهایی که این پاسخ را حفظ می کنند، چه شناختی و چه رفتاری، برای شما بسیار چسبناک هستند.

کمال گرایی بالینی می گوید: “روش صحیحی برای انجام کارها وجود دارد و من همیشه باید به درستی رفتار کنم.” کمال گرایی احساسی می گوید: “احساس می کنم یک روش درست وجود دارد و من همیشه باید احساس درست داشته باشم.” کمال گرایی عاطفی می گوید ، “یک راه درست برای بهتر شدن وجود دارد و من همیشه باید به شیوه درست فکر کنم ، احساس کنم و رفتار کنم.”

برای اینکه در موقعیت های ناخوشایند احساس بهتری داشته باشیم، چه روش هایی وجود دارد؟

همانطور که در موارد فوق بررسی گردید، برای داشتن احساسات خوشایند در شرایط نامطلوب، بهتر است که ابتدا بدانید در این شرایط چطور رفتار کنید. به دلیل اهمیت این موضوع و تاثیری که روی کمال گرایی عاطفی دارد، ما در ادامه این موارد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

1. ذهن و بدن خود را از طریق کار بدنی بهم وصل کنید

درمان سوماتیک از رابطه بین ذهن و بدن جسمی برای رفع پریشانی عاطفی، ضربه اساسی یا احساسات سرکوب شده استفاده می کند. دو روش زیر را می توان در هر مکان و هر زمان انجام داد.

  • مشاهده و تغییر مکان دهید

این روش به شما کمک می کند احساسات ناراحت کننده را با احساسات بدنی در بدن خود مرتبط کنید.

  • با بدن خود ارتباط بیشتری بگیرید

وقتی آسیب پذیری، احساس تحریک یا هر نوع ناراحتی عاطفی دیگری را تجربه می کنید، این سوال را از خود بپرسید که، “چه احساسات ناخوشایندی در این لحظه احساس می کنم؟”

سپس، کنجکاو شوید که در کدام قسمت از بدن شما این احساسات ظاهر می شود.

احساساتی مانند سفت شدن، سوزش یا حالت تهوع ممکن است کاملاً واضح باشد، اما در غیر این صورت، یک توجه به کل بدن تان داشته باشید و مکان هایی را که ممکن است احساسات منفی را در خود نگه داشته باشند، کشف نمایید. برای برخی، اضطراب غالباً مانند پروانه ها یا خنک شدن در معده ام احساس می شود و خجالت یا ترس از کمبود غالباً به صورت سفت شدن یا سوزش در سینه من بروز می کند.

تحمل احساسات جسمی ممکن است دشوار باشد؛ اما چند لحظه طول می کشد تا آنها را واقعاً احساس کنید. بنابراین اغلب ما به سرعت هرگونه ناراحتی در بدن جسمی و هیجانی خود را سرکوب می کنیم؛ زیرا هرگز فرصتی برای پردازش احساسات خود نداریم، بنابراین مطمئن باشید که این زمان را صرف می کنید و وضعیت فعلی خود را بدون قضاوت تصدیق می کنید.

وقتی فهمیدید که آن احساسات در بدن شما در کجا ظاهر می شود و چند لحظه به خود فرصت داده اید تا آنها را واقعاً متوجه شوید، وقت آن است که به مکانی آرام بروید.

از نظر جسمی توجه خود را به جایی از بدن منتقل کنید که احساس پایداری و آرامش کند. مجدداً در صورت به کل بدن تان توجه کنید.

با تمرکز بر مکانی در بدن که احساس جسمی مخرب بیشتری داریم، می توانیم ناراحتی احساسی خود را در لحظه از بین ببریم و بعداً به پردازش عمیق تری از احساسات خود برگردیم.

  • ضربه زدن

در اصول تکنیک آزادی عاطفی، ضربه زدن فیزیکی به مکان های خاص روی بدن ما – “نقاط داغ” انرژی – می تواند به تسکین ناراحتی عاطفی کمک کند. این روش به عنوان یک روش ویژه و آرامش بخش برای از بین بردن ناراحتی خود در لحظات ناراحتی شدید پیشنهاد می شود.

برخلاف تکنیک قبلی که می تواند کاملاً درون نگری انجام شود، این روش به حرکات بدنی کمی احتیاج دارد، بنابراین اگر حریم خصوصی را ترجیح می دهید، این روش را در میز کار یا در سرویس بهداشتی امتحان کنید.

کمال گرایی عاطفی

2. عمداً خود را در موقعیت های ناخوشایند قرار دهید

اگرچه به نظرغیرعادی می رسد، اما با درگیر شدن مرتب در موقعیت هایی که آن احساسات دشوار را تحریک می کنند، ما در برابر ناراحتی مقاومت بیشتری می کنیم.

همه ما بیشتر دوران کودکی و اوایل بزرگسالی خود را صرف اجتناب از موقعیت هایی کردم که باعث اضطراب، استرس و آسیب پذیری شود. به طور مثال اکثر ما از ناامید کردن مربیان خود می ترسیدیم و این موضوع ، اضطراب شدیدی در ما ایجاد می کرده است. در نتیجه برای اینکه خودمان را در برابر ناراحتی های عاطفی محافظت کنیم، زندگی مان را به گونه ای سپری می کردیم که انتظارات آنها را در حالت کمال برآورده کرده و با موفقیت از احساس ناراحتی جلوگیری نماییم. با این حال، چون خودم را در برابر رنج محافظت میکردیم ، هرگز یاد نگرفتیم که چطور با احساسات مان کنار بیاییم  و به همین دلیل، هر موقعیت جدید حتی ترسناک تر از قبل برای ما به نظر می آید.

3. در رشد خود تأمل کنید

در مواقعی که می خواهید به نادیده گرفتن احساسات منفی خود بازگردید، تحمل مستقیم آنها بسیار دشوار به نظر می رسد،  به همین دلیل یک راه حلی که در این مرحل هوجود دارد این است که بیایید برسی کنید در چه مواقعی بهتر این کاررا انجام داده اید.

کمال گرایی چگونه بر سلامت تأثیر می گذارد؟

مطمئناً، گفتن اینکه شما یک کمال گرا هستید ممکن است در یک مصاحبه شغلی خوب به نظر برسد، اما آیا تلاش برای رسیدن به کمال احساس خوبی در مورد خودتان ایجاد می کند؟ مطالعات نشان می دهد که تعقیب مداوم شبح کمال ممکن است به سلامت روانی و سلامتی شما آسیب برساند.

در واقع کمال گرایی در نهایت به مرحله ای می رسد که شما نمی توانید هیچ کاری را شروع کنید و در نتیجه این تاخیرها منجر به ناراحتی بیشترتان خواهد شد.

امروزه روان شناسان در تلاش هستند این قبیل الگوها را شناسایی کرده و به مردم بشناسانند.

کارشناسان تمایل دارند کمال گرایی را “ترکیبی از استانداردهای شخصی بیش از حد بالا و خودارزیابی بیش از حد انتقادی” تعریف کنند. با این حال، این تعریف تفاوت های ظریف بیشتری دارد.

گوردون فلت و پل هویت دو مقام برجسته در زمینه کمال گرایی هستند که هر دو دهه ها این موضوع را مطالعه کرده اند. فلت استاد دانشكده بهداشت دانشگاه یورك در انتاریو كانادا است و هویت در حال حاضر استاد روانشناسی در دانشگاه بریتیش كلمبیا در كاناداست.

این دو روانشناس با هم ، سه وجه اصلی کمال گرایی را در یک مطالعه برجسته که تقریباً 3 دهه پیش منتشر کردند، تعریف کردند. آنها می گویند که “کمال گرایی خودمحور، کمال گرایی غیرمحور و کمال گرایی تجویز شده از نظر اجتماعی” وجود دارد.

کمال گرایی می تواند سلامت روحی و جسمی ما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. در مطالعه اخیر انجام شده توسط توماس کوران، مدرس گروه بهداشت در دانشگاه بات در انگلستان و اندرو پی هیل، از دانشگاه یورک سنت جان، در انگلیس، نویسندگان توضیح می دهند که از نظر اجتماعی کمال گرایی “ناتوان کننده ترین” از سه شکل است.

کمال گرایی به ویژه در دانشجویان تأثیر منفی دارد، با مطالعاتی که نشان دهنده ارتباط هشدار دهنده افسردگی و خودکشی است.

در کمال گرایی که از نظر اجتماعی تجویز شده است، “افراد معتقدند که زمینه اجتماعی آنها بیش از حد طلبکار است، دیگران درباره آنها قضاوت سختی می کنند و برای تأیید باید کمال نشان دهند.”

اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی تنها برخی از مشکلات بهداشت روانی است که متخصصان بارها و بارها با این شکل از کمال گرایی ارتباط داده اند.

به عنوان مثال، یک مطالعه قدیمی نشان داد که بیش از نیمی از افرادی که در اثر خودکشی فوت کرده اند، توسط عزیزانشان “کمال گرا” توصیف شده بودند. مطالعه دیگری نشان داد که بیش از 70 درصد منبع معتمد جوانان کشته شده توسط خودکشی عادت داشتن انتظار بیش از حد از خود را داشته اند.

به نظر می رسد کمال گرایی سمی است که، به ویژه جوانان را سخت متضرر می کند. طبق برآوردهای اخیر، تقریباً 30 درصد دانشجویان مقطع کارشناسی علائم افسردگی را تجربه می کنند و کمال گرایی به طور گسترده ای با این علائم مرتبط است.

این روندها طی چند دهه گذشته به ویژه در فرهنگ های انگلیسی زبان در حال افزایش بوده است. كوران و هیل بیش از 40000 دانشجوی دانشگاه آمریكایی، كانادایی و انگلیسی را مطالعه كردند و دریافتند كه در سالهای 1989 تا 2016، نسبت افرادی كه صفات عالی تیونیسم دارند، تا 33 درصد افزایش یافته است.

همانطور که کوران و هیل اشاره کردند، “کمال گرایی خودمحور” زمانی رخ می دهد که “افراد به کمال اهمیت غیر منطقی می دهند، انتظارات غیر واقعی از خود دارند و در ارزیابی خود مجازات می شوند”

همچنین گفته می شود کمال گرایی انتقادی از خود خطر ابتلا به اختلال دو قطبی را افزایش می دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که این ممکن است توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به دو قطبی نیز دچار اضطراب می شوند.

با این حال، مشکلات کمال گرایی در سلامت روان متوقف نمی شوند. برخی مطالعات نشان داده است که فشار خون بالا در بین افراد کمال طلب شیوع بیشتری دارد و محققان دیگر حتی این ویژگی را با بیماری های قلبی عروقی مرتبط دانسته اند.

علاوه بر این، وقتی کمال گراها با بیماری جسمی روبرو می شوند، سخت تر می توانند کنار بیایند. یک مطالعه نشان داد که این ویژگی مرگ زودرس را در بین افراد مبتلا به دیابت پیش بینی می کند و تحقیقات انجام شده توسط پروفسور فلت و همکارانش نشان داد که بهبودی در افراد مبتلا به بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا حمله قلبی بسیار دشوار است.

همانطور که پروفسور فلت می نویسد ، “ارتباط بین کمال گرایی و بیماری تعجب آور نیست با توجه به اینکه کمال گرایی بی امان می تواند یک نسخه برای استرس مزمن باشد.”

زندگی با صدای درونی خشن

زندگی با صدای درونی شده کمال گرایی عاطفی، آسان نیست. کمال گرایان معمولاً گفتگوی درونی سختی دارند که در آن “منتقد درونی” آنها دائماً به آنها می گوید که آنها به اندازه کافی خوب نیستند. مهم نیست که چه کاری انجام می دهند یا چقدر تلاش می کنند.

کمال گرایی اغلب منجر به سواستفاده از خود می شود. پروفسور هویت در مصاحبه دیگری می گوید: “[كمال گراها] نسبت به خود سخت گیری هایی می كنند كه گاه نفس گیر است.

وی اضافه می کند که منتقد درونی آنها به همان سختی که “یک بزرگسال تند و زننده” برخورد می کند، ناراحت کننده خواهد بود.

چگونه با آسیب های کمال گرایی مقابله کنیم؟

برخورد با منتقد درونی می تواند سخت باشد، اما موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای خاموش کردن این صدا انجام دهید. مطالعه اخیر به سرپرستی مادلین فراری، از دانشگاه کاتولیک استرالیا در سیدنی ، نشان داد که خود شفقت می تواند به محافظت در برابر افسردگی در افراد با گرایش های کمال گرایانه کمک کند.

فراری و همکارانش توضیح می دهند: رفتار مهربان با خود، به طور مداوم قدرت رابطه بین کمال گرایی ناسازگار و افسردگی را برای بزرگسالان کاهش می دهد.

شما ممکن است فکر کنید که خود شفقت چیزی است که شما آن را دارید یا ندارید، اما پروفسور هویت امیدوار است كه انواع خاصی از روان درمانی می تواند به مردم كمك كند تا عقاید خشن خود را داشته باشند و با گذشت زمان آنها را به آرامی تغییر دهند.

روانشناسان دیگر نیز اصرار دارند که می توان دلسوزی به خود را آموزش داد.

به عنوان مثال ، “آموزش خود شفقت ذهنی […]” و یوگا ثابت شده است که هر دو به سرکوب صدای درونی انتقاد از خود کمک می کنند. آزمایشات بالینی مورد اول نتایج امیدوار کننده ای داشته است، با دوره های آموزشی 8 هفته ای میزان دلسوزی برای شرکت کنندگان در حدود 43 درصد افزایش یافته است.

سرانجام، شاید ساده باشد که یک لحظه صرف کنید و این واقعیت را بپذیرید که برای رسیدن به اهداف زندگی خود هر هدفی را تعیین می کنید، دشوار خواهد بود.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی کمال گرایی عاطفی و راه های جلوگیری از آن پرداختیم. همچنین سعی کردیم نشانه های کمال گرایی عاطفی، به همراه مضرات کمال گرایی عاطفی را بررسی کنیم. درصورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، درمان کمال گرایی عاطفی کاذب و جلوگیری از کمال گرایی عاطفی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای جلوگیری از کمال گرایی عاطفی چه پیشنهاداتی وجود دارد؟

با توجه به پیشینه، شخصیت عاطفی و شرایط هر فرد پیشنهادات متفاوتی ارائه می شود.

از جمله زیان بار ترین مضرات کمال گرایی عاطفی به کدام مورد می توان اشاره کرد؟

استرس از جمله زیان بار ترین مضرات کمال گرایی عاطفی است که می تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد.

آیا درمان قطعی برای کمال گرایی عاطفی وجود دارد؟

با یک سری متدها می توان این مشکل را درمان کرد.

آسیب پذیر ترین گروه از افرادی که کمال گرایی عاطفی دارند، چه گروهی هستند؟

جوان ها آسیب پذیرترین گروه محسوب می شوند.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

پیش نوازی قبل از رابطه

پیش نوازی قبل از رابطه و آموزش انجام آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور