داروی گیاهی برای ترک متادون
داروی گیاهی برای ترک متادون

داروی گیاهی برای ترک متادون

آیا داروی گیاهی برای ترک متادون وجود دارد. این سوالی است که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی مواردی که به عنوان دارو جهت ترک متادون در خانه توصیه می شود، بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا از پاسخ سوال داروی گیاهی برای ترک متادون اطلاعات لازم را بدست آورید.

برای آشنایی با داروی گیاهی برای ترک متادون بهتر است حتماً از متخصصان کمک بگیرید.

آیا داروی گیاهی برای ترک متادون وجود دارد؟

وقتی وابسته به مواد مخدر هستید، بدن شما عادت به دریافت این مواد می کند. همچنین ممکن است تحمل بسیاری از عوارض دارو مانند خشکی پوست و یبوست را ایجاد کند. در نتیجه قطع ناگهانی از مواد، ممکن است واکنش شدیدی ایجاد کند.

اگر از درمان های خانگی برای ترک استفاده می کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که کم کم استفاده را کاهش دهید.

با این حال، با توجه به ماهیت اجباری اعتیاد، اکثر مردم کاهش تدوین خود تنظیم شده را غیرممکن می دانند که اغلب منجر به عود کامل اعتیاد خواهد شد.

تفاوتی ندارد روش ترک شما خانگی یا غیرخانگی باشد، در هر صورت کم آبی بدن به دلیل استفراغ و اسهال شایع است و می تواند منجر به عوارض جدی در سلامتی شود. بسیاری از افراد در هنگام ترک بیماری در بیمارستان دچار کم آبی می شوند. نوشیدن مقدار زیادی مایعات هیدراته کننده در هنگام ترک بسیار مهم است. محلول های الکترولیت، مانند پدیالیت، ممکن است به حفظ رطوبت بدن شما کمک نماید. به دلیل وجود همه این مشکلات ما قصد داریم در ادامه، داروی گیاهی برای ترک متادون را معرفی کنیم.

برای اطلاع از نحوه ترک حشیش با متادون، کلیک کنید.

کمک بدون نسخه

استفاده از دوزهای مناسب داروهای بدون نسخه نیز می تواند کمک کند. لوپرامید برای اسهال تجویز می شود. اگر حالت تهوع دارید، ممکن است داروهایی مانند مکلیزین یا دیمن هیدرینات را امتحان کنید. شما می توانید آنتی هیستامین هایی مانند بنادریل را نیز امتحان نمایید.  توجه داشته باشید که هرگز از هیچ دارویی بیش از حد مجاز توصیه شده یا در دوزهای بالاتر از حد مجاز استفاده نکنید.

پشتیبانی جایگزین

اگرچه شواهد زیادی در مورد استفاده از ویتامین ها و مکمل ها در درمان اثرات ترک مواد افیونی وجود ندارد، اما برخی از مطالعات، داروهای مکمل مانند طب سوزنی و داروی گیاهی چینی را بررسی کرده اند.

در مورد طب سوزنی، چندین مطالعه نشان داد که علائم ترک در صورت ترکیب با داروهای خاص کاهش می یابد. گزارش مطالعات انجام شده بر روی داروهای گیاهی چینی نشان داد که این گیاهان در واقع در مدیریت علائم ترک بیش از کلونیدین موثر هستند.

نمونه هایی از داروهای گیاهی چینی که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شوند، در ادامه بررسی خواهیم کرد.

Tai-Kang-Ning، نام دارویی گیاهی است که تصور می شود برای ترک متوسط ​​و شدید هروئین موثر است.

جینسینگ

U’finer  یا جینسینگ، که یک ترکیب گیاهی چینی است که تصور می شود آسیب های وارد شده توسط مواد مخدر به مغز را از بین خواهد برد.

مهم است که ذهن خود را کنید. سعی کنید برای افزایش اندورفین بدن خود کارهایی انجام دهید که از آنها لذت می برید. این می تواند شانس شما را برای موفقیت طولانی مدت بهبود بخشد.

ترک متادون در خانه

قطع ناگهانی استفاده از متادون می تواند منجر به ایجاد سندرم ترک شود که اگرچه به ندرت پیش می آید مشکلی جدی ایجاد کند، اما می تواند بسیار ناخوشایند باشد و خطر عود فرد را افزایش دهد.

بهترین راه برای ترک متادون، کمک گرفتن از کارشناسان است. در یک برنامه استاندارد، به تدریج دوط مصرفی شما کاهش داده شده و در نتیجه از علائم ترک جلوگیزی خواهد شد.

متادون چگونه استفاده می شود؟

متادون یک داروی مخدر طولانی مدت است که به بسیاری از افراد که با اعتیاد به مواد افیونی مانند هروئین دست و پنجه نرم می کنند ، کمک می کند .

این دارو به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی، استفاده می شود. متادون هنگامی که طبق دستور مصرف شود، می تواند علائم ترک مواد افیونی را کاهش دهدو مقدار قابل توجهی تحمل متقابل را به سایر افیون ها القا کند همچنین ممکن است برخی یا همه اثرات سرخوشی داروهایی مانند هروئین، اکسی کدون را مسدود نماید. در برخی موارد، ممکن است فرمولاسیون خاصی از متادون برای کنترل درد تجویز شود.

اگرچه متادون چندین کاربرد درمانی دارد، اما مصرف متادون می تواند منجر به اعتیاد شود. طبق نظرسنجی ملی در مورد مصرف مواد مخدر و سلامت، در سال 2017، حدود 261،000 نفر از افراد 12 ساله و بالاتر گزارش کرده اند که حداقل یک بار در زندگی خود از متادون برای یک هدف غیر تجویز استفاده کرده اند .

متادون مسئول 3،194 مورد مرگ  به خاطر استفاده بیش از حد در سال 2017، بوده است.

این دارو یک ماده کنترل شده با برنامه II است، به این معنی که دارای پتانسیل سو استفاده قابل توجهی است و می تواند باعث ایجاد وابستگی فیزیولوژیکی در مصرف کنندگان شود. افرادی که از متادون سو استفاده می کنند یا آن را طبق تجویز خود مصرف می کنند، می توانند به آن وابسته شده و علائم ترک را در هنگام تلاش برای قطع مصرف تجربه کنند.

علائم ترک

اگرچه ممکن است از متادون برای کاهش علائم ترک در افرادی که به هروئین یا مسکن های دارویی تجویز کرده اند استفاده شود، اما استفاده از متادون به خودی خود ممکن است منجر به وابستگی و سندرم ترک نیز گردد.

مانند سایر مواد افیونی، علائم ترک متادون شامل موارد زیر است:

 • تحریک، بی قراری و اضطراب
 • افسردگی
 • بیخوابی
 • خمیازه
 • آبریزش چشم
 • آبریزش بینی
 • تعریق
 • لرز
 • درد عضلانی یا درد مفاصل
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گرفتگی شکم
 • اسهال

علائم ترک ممکن است 2-4 روز طول بکشد و در طی 10 روز کم رنگ شود.

برای اطلاع از نحوه تشخیص افراد متادونی، کلیک کنید.

بسیاری از افراد تلاش می کنند که خودشان متادون را ترک کنند. اگرچه ترک این ماده بدون کمک از مشاوران می تواند کمی ناخوشایند باشد؛ اما خطر جدی نخواهد داشت.

علاوه بر این ، سایر عوارض سلامتی ممکن است در ارتباط با بیماری ترک ایجاد شود که ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد، از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کمبود آب بدن و عدم تعادل الکترولیت در اثر استفراغ و اسهال.

آسپیراسیون ناشی از ریختن محتوای معده به داخل ریه ها، که می تواند باعث عفونت ریه شود.

کمبود مراقبت های پزشکی برای کنترل اثرات ترک و هر گونه مشکل قابل توجه در سلامتی و همچنین احتمال عود مجدد به دلیل ناراحتی های ایجاد شده.

سم زدایی، کاهش یا از بین بردن متادون

بهترین برنامه برای کاهش استفاده از متادون، برنامه ای است که توسط پزشک معالج تعیین و تنظیم می شود.

صرف نظر از اینکه فرد به متادون وابسته می شود، ایمن ترین راه ترک این است که به تدریج دوز دارو کاهش یابد.

 کاهش سرعت فقط باید تحت نظارت پزشک متخصص انجام شود، که می تواند پیشرفت ترک را ارزیابی کند و به بهترین وجه به فرد کمک کند تا دوزها را تنظیم نماید.

برای اطلاع از اصولی ترین راه ترک اعتیاد در خانه بر روی لینک کلیک کنید.

سم زدایی پزشکی چگونه به افراد کمک می کند تا متادون را ترک کنند؟

سم زدایی پزشکی می تواند به عنوان بخشی از یک برنامه بزرگتر برای درمان اعتیاد، در مراکز سم زدایی مستقل پ، بیمارستان ها یا مراکز توانبخشی بستری انجام شود. در طی سم زدایی پزشکی، افرادی که تحت ترک اعتیاد قرار می گیرند تحت نظارت متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز قرار گرفته و برای آن ها داروهایی تجویز خواهد شد.

داروهایی که در سم زدایی پزشکی استفاده می شود، چیست؟

برای سم زدایی روش ها و داروهای متفاوتی وجود دارد که ارائه می شود. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

پزشک ممکن است داروهای دیگری را در حین ترک تجویز کند. این داروها عبارتند از:

کلونیدین – می تواند به درمان علائمی مانند فشار خون بالا، حالت تهوع، گرفتگی عضلات و ضربان قلب سریع کمک کندو

داروهای مسکن بدون نسخه (به عنوان مثال تایلنول، آسپرین یا ایبوپروفن) – می تواند به مدیریت سردرد ، درد عضلانی و درد استخوان کمک کند

سابسیلسیلات بیسموت می تواند به اسهال کمک کند.

بنادریل یا ترازودون – می تواند به افراد مبتلا به بی خوابی در هنگام ترک کمک کند تا به خواب روند.

ترک چگونه اتفاق می افتد؟

اگر به مدت طولانی از مواد مخدر استفاده کنید، بدن نسبت به دارو حساسیت زا می شود. این بدان معنی است که برای احساس تأثیرات آن به مقدار بیشتری از آن نیاز خواهید داشت.

استفاده طولانی مدت از مواد مخدر باعث تغییر ساختار سلولهای عصبی در مغز شما می شود. این سلول ها فقط برای عملکرد صحیح خود به دارو احتیاج خواهند داشت. با قطع ناگهانی مواد مخدر، بدن واکنش نشان می دهد و منجر به علائم ترک خواهد شد.

برداشت مواد مخدر در دو مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول شامل تعدادی از علائم مانند موارد زیر می شود :

 • دردهای عضلانی
 • بی قراری
 • اضطراب
 • تحریک
 • چشمان پاره
 • آبریزش بینی
 • تعریق بیش از حد
 • بی خوابی
 • خمیازه بیش از حد
 • انرژی کم

در مرحله دوم ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • اسهال
 • گرفتگی شکم
 • تهوع و استفراغ
 • مردمک چشم گشاد
 • ضربان قلب سریع

مراحل اولیه می تواند از یک هفته تا یک ماه طول بکشد. علائم طولانی مدت اغلب ماهیت جسمانی کمتری دارند و ممکن است شامل مسائل عاطفی یا رفتاری باشند.

در هنگام ترک خانگی،چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

ترک مواد مخدر می تواند یک روند ناامیدکننده با علائمی ناخوشایند باشد که مدیریت آن ها دشوار است. در ادامه علائمی را بررسی خواهیم کرد که در ترک خانگی در صورت بروز، باید حتماً از پزشکان کمک بگیرید.

اگر حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید، ممکن است دچار کمبود آب بدن شوید و در این حالت توصیه می کنیم از پزشکان کمک بگیرید.

کمبود آب بدن می تواند یک مشکل جدی باشد که منجر به ضربان غیر طبیعی قلب می شود.

علائم کم آبی بدن عبارتند از:

 • تشنگی شدید
 • دهان بسیار خشک
 • ادرار کم یا بدون ادرار
 • تب
 • تحریک پذیری یا گمراهی
 • ضربان قلب سریع
 • تنفس سریع و پی در پی
 • چشمهای گود رفته

اگر به بیماری قلبی یا دیابت مبتلا هستید، نباید سعی کنید در خانه اقدام به ترک مواد افیونی نمایید.

آیا kratom برای ترک متادون موثر است؟

پیشنهادات بسیاری در راستای داروی گیاهی برای ترک متادون وجود دارد. ما در این قسمت قصد داریم یکی از پیشنهادات پر سروصدا جهت ترک متادون را بررسی کنیم که البته برای ترک بسیاری از مواد مخدر، می تواند کاربرد داشته باشد.

کراتوم، عصاره گیاهی است که از برگهای یک درخت همیشه سبز در جنوب شرقی آسیا رشد می کند. این گیاه را می توان جوید، خشک کرد و یا دم کرد.

از عصاره Kratom همچنین می توان برای تولید یک محصول مایع استفاده کرد.

کراتوم به عنوان کمکی جهت غلبه بر ترک داروهای افیونی تبلیغ می شود. همچنین به عنوان تقویت کننده انرژی فروخته می شود. تقویت کننده خلق و خوی؛ مهار کننده های اشتها؛ درمان گرفتگی، حملات هراس و اسهال ؛ و مسکن درد نیز جزء خواص این گیاه است. برخی از افرادی که طب سنتی آسیا را انجام می دهند، کراتوم را جایگزین تریاک می دانند.

دکتر تایلر اوسترل، روانپزشک سیستم بهداشت و درمان مایو کلینیک و متخصص وابستگی به مواد شیمیایی می گوید: “این ماده غیر قانونی است، بنابراین توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نمی تواند تجویز شود.

در دوزهای پایین، کراتوم به عنوان یک محرک عمل می کند و باعث می شود کاربران انرژی بیشتری داشته باشند. در دوزهای بالاتر، درد را کاهش می دهد و ممکن است باعث سرخوشی نیز گردد. در دوزهای بسیار زیاد، به عنوان یک آرامبخش عمل می کند.

دکتر اوسترل می گوید: “این [کراتوم] دارای برخی از خصوصیات شبه افیونی است و بنابراین می توانید آن را جایگزین مواد مخدر می کنید.”

گفته می شود، کراتوم طبیعی هست؛ اما ایمن نیست.

از آنجا که به نظر می رسد کراتوم علائم ترک را کاهش می دهد، محققان آن را به عنوان یک درمان بالقوه معرفی می کنند. شواهد نشان می دهد که استفاده از کراتوم به جای درمان اعتیاد و ترک، ممکن است حتی منجر به اعتیاد نیز گردد.

دکتر اوسترل می گوید: “ما هیچ تحقیقی در رابطه با مقدار مناسب و میزان مقادیر خطرناک این دارو برای افراد نکرده ایم. اما مشاهدات نشان می دهد این ماده با برخی از داروها که ممکن است واکنش متقابل نشان دهند و آن را خطرناک تر کند.

در یک مطالعه، افرادی که بیش از شش ماه کراتوم مصرف کردند، علائم ترک مانند علائمی را که پس از مصرف مواد افیونی رخ می دهد، تجربه کرده بودند. با گذشت زمان، افرادی که از کراتوم استفاده می کنند ممکن است هوس آن را داشته باشند و به همان داروهایی که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی مانند بوپرنورفین و نالوکسان استفاده می شود، نیاز داشته باشند. هنگامی که کراتوم در دوران بارداری استفاده می شود، نوزاد ممکن است علائم ترک پس از تولد را تجربه کند.

عوارض جانبی و نگرانی های ایمنی از کراتوم

اگرچه افرادی که کراتوم مصرف می کنند، به ارزش آن اعتقاد دارند، اما محققانی که کراتوم را مطالعه کرده اند، فکر می کنند عوارض جانبی و مشکلات ایمنی آن بیش از جبران مزایای بالقوه است.

دکتر اوسترل می گوید: “مصرف بیش از حد کراتوم می تواند باعث همان مواردی شود که مقدار زیادی تریاک ایجاد می کند. تنگی نفس، تشنج، کما، سرگیجه و بسیاری موارد دیگر از می تواند از عوارض این دارو باشد.

Kratom دارای تعدادی از عوارض جانبی شناخته شده از جمله کاهش وزن، خشکی دهان، لرز، حالت تهوع و استفراغ، تغییر در ادرار و یبوست، آسیب کبدی و درد عضلانی را نیز به وجود می آورد. Kratom همچنین بر روی ذهن و سیستم عصبی تأثیر می گذارد و منجر به سرگیجه، خواب آلودگی، توهم، افسردگی، سرکوب تنفس، تشنج، کما و مرگ می شود.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی داروی گیاهی برای ترک متادون بپردازیم. اینکه آیا دارو جهت ترک متادون در خانه تجویز می شود و بهترین گزینه ها جهت معرفی داروی گیاهی برای ترک متادون شامل چه مواردی هستند. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، داروی گیاهی برای ترک متادون داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای اطلاع از انواع داروی گیاهی برای ترک متادون، چه راهی وجود دارد؟

برای اطلاع از انواع داروی گیاهی برای ترک متادون، بهتر است از متخصصان کمک بگیرید.

آیا جنسینگ به عنوان داروی گیاهی برای ترک متادون توصیه می شود؟

بله، جنسینگ به عنوان داروی گیاهی برای ترک متادون می تواند استفاده شود.

آیا علاوه بر جنسینگ مورد دیگری به عنوان داروی گیاهی برای ترک متادون، توصیه می شود؟

به صورت کلی در رابطه با داروهای گیاهی تحقیقات بسیاری انجام نشده و به جز جنسینگ مورد کاملاً موثر دیگری معرفی نشده است.

آیا با استفاده از داروی گیاهی برای ترک متادون، اعتیاد به این ماده به صورت کامل درمان می شود؟

داروهای گیاهی در کنار سایر درمان های مکمل می تواند موثر باشد.

همچنین ببینید

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور