انواع باورهای غلط در ازدواج

10 مورد از باورهای غلط در ازدواج

بدون شک ازدواج یکی از مهم ترین رویدادهای زندگی انسان ها می باشد که می تواند افراد را وارد زندگی بهتر کرده و به اوج خوشبختی برساند یا اینکه زندگی پیش رو را برای زن و شوهر تلخ کند، به همین علت نباید به باورهای غلط در ازدواج تکیه کرده و انتخاب اشتباهی را انجام داد.

متاسفانه برخی از دختران و پسران بنا به توصیه اطرافیان و یا تصورات اشتباهی که در ذهن دارند به ازدواج فکر کرده و برای رسیدن به زندگی رویایی انتخاب نادرستی را انجام می دهند. بر خلاف تصور بسیاری از افراد که ازدواج را موضوعی ساده تلقی می کنند و تصورشان این است که همه چیز بعد از ازدواج و شروع زندگی مشترک درست خواهد شد، باید بگوییم چنین تصوراتی اشتباه بوده و اگر غیر اصولی و بدون توجه به معیارهای مختلف ازدواج صورت بگیرد ممکن است به جدایی ختم شود.

از این رو شناسایی چنین باورهای اشتباهی ضروری بوده و نیاز به توجه بیشتر دارد، ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع مهم باورهای غلط در ازدواج بپردازیم و نکات مهمی را در این زمینه بیان کنیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید. همچنین می توانید برای توضیحات بیشتر در رابطه با این موضوع با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

10 مورد از باورهای غلط در ازدواج

مهم ترین باورهای غلط در ازدواج

همانطور که گفتیم ازدواج یکی از وقایع مهم زندگی است که باید برای انتخابی درست و بدون پشیمانی یکسری از باورهای غلط در ازدواج کنار گذاشته شده و منطقی به این موضوع نگاه شود.

متاسفانه برخی از دختران و پسران در سن پایین که تجربه ای از زندگی مشترک ندارند احساسی عمل کرده و وارد زندگی می شوند که هیچ درکی از آن و فرد مقابلشان ندارند، در نتیجه چون کم سن و سال هستند دچار زود رنجی شده، با اختلاف مواجه می شوند و در نهایت از آن زندگی رویایی که تصور می کردند به زندگی پر از دغدغه و مشکلی می رسند که یا بنا به تعصبات اشتباه خانواده هایشان باید به آن ادامه داده و یا اینکه به جدایی فکر کنند.

بنا به توضیحات گفته شده متوجه شدیم که باورهای غلطی میان مردم درمورد ازدواج رواج یافته که بسیاری از افراد را به اشتباه وارد زندگی های نامناسب می کنند، پس شناسایی و آشنایی با چنین باورها و در نهایت دوری و عدم توجه به آن ها ضروری می باشد. از این رو در ادامه مطلب به برخی از مهم ترین باورهای غلط در ازدواج اشاره می کنیم:

تغییر رفتار پس از ازدواج

متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر فرزندشان ازدواج کند رفتارهای اشتباه و سبک زندگی نامناسب را کنار گذاشته و دچار تغییرات مثبت می شود، یا اینکه برخی از افراد چه دختر و چه پسر که در رابطه عاطفی هستند ولی فرد مقابل آن ها رفتارهای اشتباه و نامناسبی دارد در ذهن خود فکر می کنند بعد از ازدواج و با ایجاد تعهد جدید رفتارهای معشوق نیز تغییر کرده و زندگی جدیدی را آغاز می کند.

بهتر است بدانیم تمامی این تصورات اشتباه است زیرا کم نیستند تعداد افرادی که با تکیه بر چنین باورهای غلط در ازدواج وارد زندگی مشترک شده ولی همسر آن ها نه تنها دچار تغییر رفتار نشده بلکه رفتار، گفتار و کارهای اشتباه او نیز تشدید شده است، در نتیجه اختلافات در زندگی آغاز می شود، زندگی که ممکن است فرزندی هم به آن اضافه شده و شرایط سخت تر از قبل شود.

لازم به ذکر است اغلب افرادی که با چنین باوری وارد زندگی مشترک می شوند بعد از پشیمانی تصمیم به جدایی و طلاق می گیرند و به دنبال راهی برای رهایی از تحمل رفتارهای اشتباه همسرشان هستند.

کافی بودن عشق برای زندگی

تصور کافی بودن عشق برای زندگی

احتمالا شما نیز تا به حال از برخی افراد چنین جملاتی را شنیده اید که عشق برای یک زندگی مشترک کافی است، اگر عشق وجود داشته باشد همه چیز درست خواهد شد و زندگی مشترک دوام پیدا می کند. متاسفانه در زندگی های امروزی اتکا به چنین باورهای غلط در ازدواج چیزی جز افسوس به همراه ندارد، زیرا عشق فقط یکی از ملزومات شروع زندگی مشترک و ازدواج می باشد.

آیا شما می توانید وارد زندگی شوید که عاشق فرد مقابل هستید ولی با او در اکثر زمینه ها اختلاف نظر دارید؟ یا اینکه هیچ درکی از شرایط همسر خود نداشته، مشکلات مالی متعدد دارید و چندین مشکل و اختلاف دیگر. شاید در ابتدای شروع یک رابطه عاشقانه، عشق از همه چیز مهم تر باشد ولی قطعا دوام یک زندگی مشترک و فرزندآوری نیازمند موارد متعدد و فراوان دیگری در کنار عشق و علاقه خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود اگر شما نیز وارد یک رابطه عاطفی شده اید که هیچ شرایطی برای فراهم شدن ازدواج ندارید بهتر است به خود فرصت داده، عوامل مختلف روحی، روانشناسی، اعتقادی، مالی و… را بررسی کرده و سپس تصمیم گیری کنید. برای راحت شدن تصمیم گیری در این زمینه بهتر است با مشاور در ارتباط باشد، برای این کار می توانید بدون از دست دادن وقت با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

زندگی بدون اختلاف نظر

مگر می شود در یک زندگی مشترک که دو فرد با عقاید و افکار متفاوت در کنار یکدیگر هستند، اختلاف نظری به وجود نیاید؟ متاسفانه یکی دیگر از باورهای غلط در ازدواج این است که برخی از افراد تصور می کنند چون تحصیل کرده هستند، فرد مقابل خود را می شناسند و…

بنابراین دچار اختلاف نظر نخواهند شد و زندگی ایده آلی را شروع می کنند. در حالی که این تصور اشتباه است و زوجین در بهترین حالت با اندکی اختلاف نظر مواجه می شوند که اگر به درستی با آن ها برخورد نکرده و به فکر درک یکدیگر و حل مشکلات نباشند، اختلافات بزرگتر شده و زندگی آن ها با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

تقسیم وظایف صحیح

تقسیم وظایف جزیی از باورهای غلط در ازدواج

یکی دیگر از باورهای غلط در ازدواج که درمورد اکثر زندگی های مشترک صدق می کند این است که افراد قبل از ازدواج تصور می کنند زن و شوهر در زندگی های امروزی تقسیم وظایف را صحیح انجام می دهند، در حالی فقط در تعداد کمی از زندگی های مشترک چنین پیش می آید و زن و شوهر به حقوق یکدیگر احترام گذاشته، سختی های زندگی را باهم تحمل کرده و برای رسیدن به زندگی ایده آل تلاش می کنند.

متاسفانه برخی از افراد برای رسیدن به راحتی، به دست آوردن زندگی مرفه یک شبه و… تصمیم به ازدواج می گیرند و تصور می کنند به هر حال همسرشان بار تعهدات آن ها را نیز در زندگی به دوش می کشد، در حالی که این چنین نبوده و بعد از ازدواج، با زندگی واقعی که هیچ تناسبی با طرز تفکر آن ها ندارد مواجه می شوند.

متاسفانه برخی از افراد تصور می کنند کارهای خانه داری فقط بر عهده خانم هاست حتی اگر آن ها شاغل باشند و خارج از خانه نیز کار کنند، همواره موظف هستند که کارهای خانه داری، تربیت فرزندان و… را نیز انجام دهند، یا اینکه برخی خانم ها فکر می کنند تامین هزینه های زندگی به آن ها ربطی ندارد و در سخت ترین شرایط مالی نیز راضی نمی شوند که با شاغل شدن به بهبود وضع مالی زندگی مشترک کمک کنند. بهتر است بدانیم تمامی این تصورات اشتباه است ولی متاسفانه در بسیاری از زندگی را وجود دارد.

محدود شدن زندگی فردی

کم نیستند تعداد خانم ها و آقایانی که در حال ورود به میان سالی هستند ولی راضی نمی شوند که ازدواج نمایند، زیرا تصور می کنند ازدواج یعنی محدودیت. این افراد زندگی مشترک را در ذهن خود تبدیل به غول بزرگی کرده اند که اگر تن به آن دهند مجبورند تمام کارهایی که در زندگی فردی و به اصطلاح مجردی خود انجام می دهند را کنار بگذارند، روابط خود با دوستان صمیمی را حذف کرده، اوقات فراغت و تنها ماندن را کنار بگذارند و فقط به زندگی مشترک برسند.

در حالی که باید تلاش کنیم چنین باورهای غلط در ازدواج را به تدریج کمرنگ کنیم زیرا هر فردی نیاز دارد به زندگی فردی، معاشرت با دوستان، تنها ماندن و… نیز رسیدگی کند. شک نکنید که اگر دختران و پسران به چنین درکی برسند و همسر خود را بابت خواسته هایی معقول و به جا سرزنش نکنند زندگی های مشترک کیفیت بهتری پیدا کرده و دوام می یابند.

کنترل و نظارت بیش از حد

نظارت بیش از حد همسر

یکی دیگر از باورهای غلط در ازدواج این است که افراد تصور می کنند باید به طور مداوم همسر خود را از تمامی جهات کنترل کنند و تحت نظارت داشته باشند، زیرا ممکن است کار اشتباهی انجام دهد، خیانت کند، بدون مشورت تصمیم گیری نماید و… یا اینکه برخی تصور می کنند اگر ازدواج کنند باید به طور مداوم به همسر خود گزارش دهند، رفت و آمدها را کاهش داده و به طور کلی در محدودیت زندگی کنند.

ذکر این نکته ضروری است که متاسفانه برخی از زوجین واقعا چنین رفتاری را در زندگی مشترک با همسر خود دارند و از این طریق چنین باور اشتباهی رواج پیدا می کند. توصیه می کنیم چنین افرادی برای بهبود کیفیت زندگی، آرامش روحی خود و درک بهتر همسرشان در اسرع وقت به مشاور مراجعه نمایند.

محدود شدن تدریجی روابط جنسی

درست است که زندگی مشترک در برقراری روابط جنسی خلاصه نمی شود ولی به هر حال نزدیکی با همسر جزیی از زندگی و از حقوق افراد می باشد، بنابراین نمی توان به این باور غلط در ازدواج تکیه کرد که اگر فردی تمایلی به برقراری رابطه ندارد و دچار بی میلی جنسی است می تواند بعد از ازدواج همسر خود را راضی کرده تا تعداد دفعات نزدیکی را به حداقل و در نهایت به صفر برسانند.

بهتر است بدانیم کم نیستند تعداد افرادی که با دور شدن از هم بستری با همسر خود دچار مشکلات جدی در زندگی شده اند، بنابراین توصیه می شود اگر دچار چنین حالاتی هستید حتما سکستراپی را در برنامه زندگی خود قرار دهید.

تصور زندگی بدون مشکلات

باور زندگی بدون مشکلات

همانطور که می دانیم هیچ زندگی بدون مشکل نیست به خصوص در اوایل شروع زندگی مشترک است، بهتر است افرادی که تصمیم به ازدواج می گیرند به این درک برسند که زندگی پر از اتفاقات غیر منتظره ای است که نیازمند صبوری، حمایت و درک یکدیگر برای حل آن ها می باشند. مشکلات مالی، بیماری های سخت، ادامه تحصیل و… فقط تعدادی از مشکلات احتمالی پیش رو برای هر انسانی می باشند.

پس اگر تصور می کنید با ازدواج کردن به یکباره وارد زندگی ایده آلی می شوید که فقط در حال تفریح، مهمانی، سفر و… هستید بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کرده، به مشاور مراجعه کنید تا به درک بهتری از زندگی مشترکی که شما قرار است نسبت به آن متعهد باشید، برسید.

درمان بیماری های روحی

متاشفانه یکی از بدترین باورهای غلط در ازدواج که میان مردم رواج دارد این است که برخی تصور می کنند با ازدواج کردن بیماری های روحی درمان می شوند. کم نیستند تعداد والدینی که چنین تفکراتی دارند و حتی دختران و پسرانی که با این طرز تفکر اقدام به تشکیل زندگی مشترک می کنند.

بهتر است بدانیم بیماری های روحی نیاز به درمان تخصصی دارند زیرا فردی که دچار تغییرات خلق و خو شده، تمایل به تنهایی دارد، با صحبت کردن دیگران پرخاشگر می شود و تمایلی به قبول تعهد ندارند، نمی تواند فرد دیگری را به یکباره در زندگی تحمل کرده، او را درک کند و زندگی خوبی را آغاز نماید. بهتر است چنین افرادی ابتدا نسبت به درمان بیماری اقدام کرده و سپس تصمیم به ازدواج بگیرند.

فراموشی رابطه عاطفی

فراموشی شکست عشقی برای ازدواج

شکست عشقی برای برخی از افراد می تواند سخت و طاغت فرسا باشد به نحوی که نمی توانند به زندگی با فردی دیگر تا مدت های طولانی فکر کنند، ولی برخی دیگر از افراد یا به دلیل لج بازی با معشوق قبلی و یا برای فراموشی او تصمیم به ازدواج می گیرند در حالی که هنوز در ذهن خود به فرد قبلی فکر می کنند.

چنین افرادی بعد از گذشت مدتی کوتاه از لحاظ روحی دچار مشکل شده و زندگی مشترک برایشان سخت می شود. توصیه می کنیم بعد از پایان دادن به رابطه عاطفی به خود فرصت داده، به مشاور مراجعه کنید، به فکر بهبود حال روحی خود بوده و فورا وارد رابطه جدیدی نشوید.

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده بهتر است برای یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی خود به باورهای غلط در ازدواج تکیه نکنید، به خود فرصت دهید و با منطق تصمیم بگیرید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله به بررسی موضوع مهم باورهای غلط در ازدواج پرداختیم و تعدادی از نکات مهم در این رابطه را بیان کردیم. با توجه به اهمیت تشکیل زندگی مشترک و حفظ دوام آن بهتر است از دیدگاه روانشناسی به این موضوع نگاه کرده و درست تصمیم بگیرید، برای این کار می توانید در اسرع وقت با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

آیا تکیه بر باورهای غلط می تواند سبب ایجاد اختلاف در زندگی مشترک شود؟

بله، تکیه بر چنین باورهایی سبب رخ دادن یک انتخاب اشتباه و در نهایت ایجاد اختلاف می شود.

برای انتخاب درست و دوری از باورهای غلط در ازدواج چه کاری باید انجام داد؟

توصیه می شود در چنین مواقعی به مشاور مراجعه نمایید.

تکیه بر باورهای غلط در ازدواج بیشتر در چه سنی رخ می دهد؟

سن خاصی مشخص نشده زیرا چنین اتفاقی در هر سنی امکان رخ دادن دارد.

آیا می توان خانواده ها را از باورهای غلط در ازدواج دور کرد؟

بله، بهتر است همراه با اعضای خانواده به مشاور مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور