مشکلات جنسی اعتیاد و ترک
مشکلات جنسی اعتیاد و ترک

مشکلات جنسی اعتیاد و ترک

مشکلات جنسی اعتیاد و ترک موضوعی است که باید جدی گرفته شود. زیرا مشکلات جنسی اعتیاد و ترک می تواند بنیان خانواده را به صورت کلی از هم بپاشد. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم، راه حل 8 مشکل جنسی پس از ترک اعتیاد را بررسی کنیم و به سوالات شما در رابطه با اینکه آیا اعتیاد باعث زود انزالی می شود؟ یا مصرف تریاک برای دیر انزالی موثر است یا خیر پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص ترک اعتیاد و رابطه زناشویی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فهرست محتوا

مشکلات جنسی اعتیاد و ترک شامل چه مواردی می شود؟

تا به امروز تحقیقات بسیاری نشان داده که استفاده از مواد مخدر می تواند تاثیر منفی بر زندگی زناشویی افراد داشته باشد.

واضح تر بگویم  سو مصرف مواد می تواند زندگی جنسی شما را خراب کند. ما در ادامه قصد داریم رایج ترین مشکلات جنسی اعتیاد و ترک مربوط به انواع مواد مخدررا بررسی کنیم.

برای اطلاع از بهترین داروی گیاهی برای ترک گل بر روی لینک کلیک کنید.

مشروبات الکلی و اختلال نعوظ

از جمله مشکلات جنسی اعتیاد و ترک می توان به استفاده از الکل و اختلال نعوظ اشاره کرد. الکل یکی از نوشیدنی های رایجی است که بسیاری به صورت تفریحی از آن استفاده کرد و حتی به آن معتاد نیز هستند.

مصرف بیش از حد الکل می تواند منجر به یک نتیجه جنسی فاجعه بار شود که به آن “آلت تناسلی آلرژیک ویسکی” می گویند.

طبق تحقیقات کلینیک مایو، نوشیدن زیاد الکل یکی از مهمترین دلایل اختلال نعوظ است. مشکلات جنسی اعتیاد و ترک الکل به دلایل زیر اتفاق می افتد:

هرچه میزان الکل در خون فرد بیشتر باشد، درک و تحریک جنسی برای مغز دشوارتر است.

الکل یک عامل ضد افسردگی است. این بدان معناست که با سیستم عصبی، بخصوص قسمتهای لازم برای تحریک و ارگاسم – گردش خون، تنفس و حساسیت عصبی تداخل می کند.

الکل باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود و راه جریان خون به آلت تناسلی را تغییر می دهد.

الکل ادرار آور است و مصرف بیش از حد آن منجر به کم آبی بدن و افزایش سطح آنژیوتانسین ، هورمونی مرتبط با اختلال نعوظ می شود.

عوارض جانبی و طولانی مدت الکل تنها مختص به زمان نوشیدن آن نیست مشکلات جنسی اعتیاد و ترک مربوط به آن در طولانی مدت با فرد خواهد ماند.

سو مصرف مزمن الکل می تواند باعث آسیب دائمی شود. در مطالعه ای در سال 2007 بر روی مردانی که وابستگی الکلی داشتند، مشخص شد 72٪ افراد دارای یک یا چند شکل اختلال عملکرد جنسی بودند که بیش از یک سال قبل از پذیرش درمان ادامه داشت. شایع ترین شکایات عبارتند از:

 • میل جنسی کم
 • اختلال انزجار جنسی
 • اختلال در نعوظ
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم
 • انزال زودرس

اختلال عملکرد جنسی در زنان با مشروبات الکلی

استفاده از الکل و مشکلات جنسی اعتیاد و ترک آن، تنها مربوط به مردان نمی شود.

اگرچه معمولاً مردان هنگام بحث در مورد عوارض جنسی مصرف بیش از حد نوشیدنی جدا می شوند، اما یک مطالعه در سال 2017 نشان داد زنان وابسته به الکل نیز از مشکلات جنسی بسیاری رنج می برند.

مشکلات جنسی اعتیاد و ترک مربوط به الکل در زنان شامل موارد زیر می شود :

 • میل جنسی کم – 55٪
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم – 52.5٪
 • نارضایتی از ارگاسم – 50٪
 • نارضایتی از عملکرد جنسی خود – 45٪

ماری جوانا و ناتوانی جنسی

“تحقیقات مربوط به مشکلات جنسی اعتیاد و ترک نشان داده است که شیوع اختلال نعوظ در افراد معتاد به گل که به صورت روزانه ماری جوانا استفاده می کنند سه برابر بیشتر از کسانی است که به هیچ وجه از آن استفاده نمی کنند.”

مشکلات جنسی  مربوط به ماری جوانا یا گل

ماری جوانا اغلب به عنوان ماده ای که به صورت ظاهری افزایش دهنده فعالیت جنسی است، شناخته می شود. زیرا ظاهراً فعالیت جنسی را افزایش می دهد. با این حال، تحقیقات اخیر دقیقاً عکس این موضوع را نشان می دهد. همانطور که مشخص شد، مصرف زیاد ماری جوانا ممکن است در واقع باعث اختلال در نعوظ شود.

تحقیقات قبلی مشخص کرده بود که ماری جوانا بر گیرنده های خاصی در مغز تأثیر می گذارد. یک مطالعه در سال 2015 نشان داده که آلت تناسلی مرد نیز همان گیرنده ها را دارد و می تواند توسط مقادیر زیادی ماری جوانا مهار شود.

دکتر لهمیلر همچنین در مورد این افسانه که استفاده از ماری جوانا باعث بهبود قدرت تحمل جنسی می شود، بحث می کند و آن را برداشت کاذب مخدر درمقابل دارو می داند. در واقع، مدت زمان رابطه جنسی در حالی که ماری جوانا زیاد است افزایش نمی یابد.

پیش از این، دکتر رانی شاملول در مورد تأثیر ماری جوانا بر سلامت جنسی تحقیق کرد و دریافت که تأثیر منفی بر عملکرد مردان دارد و دستیابی به نعوظ را دشوارتر می کند. دکتر شاملول در مورد یافته های خود می گوید: “این یافته ها درک فعلی از میزان تأثیر مصرف شاهدانه بر سلامت جنسی را تغییر می دهد.”

اعتیاد و رفتارجنسی

جالب است بدانید که مدتهاست افراد تصور می کنند استفاده از مسکن های قانونی مانند

OxyContin یا Vicodin و هروئین خیابانی غیرقانونی، می توانند رفتارهای جنسی را مهار کنند. اما  تحقیقات در رابطه با مشکلات جنسی اعتیاد و ترک نشان داده حتی تجویز مواد مخدر در سطح درمانی، باعث اختلال در نعوظ در بیش از یک چهارم بیماران مرد می شود.

علاوه بر اختلال نعوط، مواد افیونی همچنین می توانند باعث بروز مشکلات زیر شوند :

 • کاهش سطح تستوسترون
 • کاهش میل جنسی
 • مشکلات ارگاسم در هر دو جنس مونث و مذکر

در افراد معتاد، احتمال اختلال عملکرد جنسی به طرز چشمگیری افزایش می یابد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که استفاده طولانی مدت از هروئین منجر به اختلال عملکرد جنسی در تمام حوزه های بالینی می شود که شامل موارد زیر خواهد بود :

 • عملکرد نعوظ
 • عملکرد ارگاسم
 • میل جنسی
 • عدم رضایت از رابطه

به طور قابل توجهی، حتی وقتی بیماران از مصرف هروئین خودداری کرده و وارد برنامه نگهداری متادون می شوند، از جایگزین استفاده کنید.

کوکائین و اختلال عملکرد جنسی

در این قسمت قصد داریم مشکلات جنسی اعتیاد و ترک مربوط به کوکائین را بررسی کنیم.

گرچه کوکائین به عنوان دارویی شهرت دارد که می تواند قدرت جنسی را افزایش دهد، اما حقیقت این است که دستیابی به ارگاسم را دشوارتر می کند. اگرچه استفاده از این ماده به نظر مثبت می رسد، اما ناتوانی در انزال می تواند بسیار ناامید کننده باشد.

اما تأثیر کوکائین در زندگی جنسی به همین موارد محدود نیست، زیرا تأثیرات آن بر بدن می تواند عواقب ماندگاری داشته باشد که شامل موارد زیر خواهد بود:

با تسریع پیری شریانی، از جمله پلاک و کلسیفیکاسیون، باعث آسیب عروقی می شود.

سومصرف کوکائین حجم انزال را بیش از نصف کاهش می دهد.

حتی قبل از آسیب عروقی که باعث اختلال نعوظ می شود، برعکس آن نیز اتفاق می افتد به این صورت که فرد دچار نعوظ دردناک شده و درد بسیاری را همراه با نعوظ تحمل خواهد کرد.

 برای درمان این مشکل اورژانس پزشکی، خون اضافی جمع شده در آلت را از طریق یک سوزن تخلیه خواهد کرد.

پریاپیسم بدون درمان می تواند منجر به آسیب آلت تناسلی و حتی قطع عضو شود.

عملکرد مت آمفتامین و رابطه جنسی

در این قسمت با ما همراه باشید تا مشکلات جنسی اعتیاد و ترک مربوط به مت آمفتامین را بررسی کنیم.

در ابتدا، مت آمفتامین به نظر می رسید رویای یک عاشق جنسیت است، به این صورت که رابطه جن مدت زمان طولانی تر ، کیفیت و کمیت بیشتر لذت جنسی ، ارگاسم تقویت شده و اعتماد به نفس بیشتر در هنگام رابطه جنسی.

اما با گذشت زمان ، تأثیر منفی مت در بدن و مغز این اثرات را از بین می برد. یک فرد وابسته به بیماری رنج می برد:

 • کاهش میل جنسی
 • اختلال در نعوظ
 • انزال زودرس
 • از دست دادن کنترل در حین رابطه جنسی
 • اعتیاد

نگرانی های ویژه برای زنان معتاد به مت

مصرف کنندگان زن مت با سطوح بالایی از رفتارهای جنسی پرخطر شناخته می شوند که شامل موارد زیر خواهد بود.

داشتن چند شریک – در یک مطالعه، کاربران زن مت به طور متوسط ​​7الی 8 شریک جنسی در یک بازه دو ماهه گزارش کردند.

داشتن انواع شریک جنسی پرخطر – 31٪ اعتراف کردند که در طی دو ماه گذشته شریک زندگی ناشناس دارند.

84٪ شرکای جنسی “عادی” داشتند.

به طور قابل توجهی ، 90٪ از این شرکا معتاد به مت نیز بوده اند.

22٪ رابطه جنسی را برای پول قبول کردند.

رابطه جنسی محافظت نشده – این زنان گزارش دادند که در بیشتر روابط، رابطه دهانی (98٪)، مقعدی (83٪) و واژن (56٪) داشته اند.

مردان بیشتر در معرض مشکلات جنسی طولانی مدت هستند.

یک مطالعه در سال 2013 توسط دانشگاه گرانادا نشان داد که سو مصرف مواد، حتی تا سال ها پس از ترک روی رفتارهای جنسی مردان تاثیرگذار خواهد بود.

محققان تشخیص دادند که اعتیاد به از هر یک از این مواد منجر به اختلال دائمی در عملکرد جنسی مردان می شود.

به طور آشکار، اعلام شد که الکل ماده ای است که بیشترین توانایی  نعوظ را دارد، در حالی که کیفیت ارگاسم توسط کوکائین و هروئین بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد.

اعتیاد و کیفیت روابط

با تمام تمرکز بر آسیب هایی که سو مصرف مواد به جنبه های جسمی رابطه جنسی وارد می کند، نادیده گرفتن تأثیر منفی که مصرف بیش از حد نوشیدن و مصرف مواد مخدر می تواند بر یک رابطه داشته باشد ، امری ناپسند است. صمیمیت واقعی بر اساس اعتماد بنا می شود و فریب و اختلال عملکرد همراه با اعتیاد می تواند این اعتماد را از بین ببرد.

مسائل مربوط به مواد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات مالی
 • کینه
 • خشونت خانگی
 • خیانت
 • جدایی / طلاق

جالب اینجاست که دانشمندان ممکن است رابطه ای ژنتیکی بین تقلب و سو substance مصرف مواد پیدا کرده باشند. طبق گفته محققان دانشگاه بینگهامتون، دانشگاه ایالتی نیویورک، افرادی که ژن “هیجان طلب” دارند بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات اعتیاد ، از جمله اعتیاد به الکل، قمار، سو مصرف مواد مخدر و رفتارهای جنسی پرخطر هستند.

هر یک از اینها باعث ایجاد هجوم دوپامین، انتقال دهنده عصبی مرتبط با پاداش و لذت می شود. و افراد خاصی از نظر ژنتیکی در برابر اثرات دوپامین آسیب پذیر هستند.

خوان گارسیا ، محقق اصلی ، گفت: “معلوم می شود همه ژن دریافت کرده اند. همانطور که قد متفاوت است ، میزان اطلاعات در ژن نیز متفاوت است. در کسانی که مقدار بیشتری دارند آلل های آنها طولانی تر است و بیشتر مستعد هیجان طلبی هستند. “

سو مصرف مواد بر صمیمیت در روابط چگونه تأثیر می گذارد؟

یک مکتب فکری وجود دارد که پیشنهاد می کند اعتیاد نوعی اختلال دلبستگی است. این بدان معنی است که توانایی فرد در تنظیم احساسات و رفتارهای خود تا حد زیادی توسط قدرت و میزان وابستگی های او تعیین می شود.

برعکس، وقتی این دلبستگی مختل می شود، تنظیم عاطفی و کنترل تکانه کاهش می یابد. در نتیجه، یک چرخه خود ماندگار ایجاد می شود که منجر به بروز موارد زیر خواهد شد:

فرد با خود درمانی با مصرف بیشتر الکل یا مواد مخدر با وابستگی شدید مقابله می کند.

برای رهایی از این چرخه ناکارآمد، اغلب به مراقبت های تخصصی تخصصی نیاز است.

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

یکی از بزرگترین چالش هایی که بسیاری از الکلی ها یا معتادهای در حال بهبودی با آن روبرو هستند صمیمیت جنسی با شریک زندگی خودشان است. بسیاری بر این باورند که به محض هوشیاری، زندگی جنسی آنها بطور خودکار به مسیر واقعی خود باز می گردد، اما این امر به ندرت اتفاق می افتد. متأسفانه، اعتیاد و بهبودی از اعتیاد می تواند به روابط جنسی آسیب بسیاری وارد نماید و مشکلات جنسی به ویژه در اوایل بهبودی شایع تر خواهند بود. هم شخص در حال بهبودی و هم شریک زندگی او می توانند در زمینه صمیمیت مسائلی داشته باشند که عشق ورزی را با مشکل روبرو کند. در ادامه مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

هورمون ها

بسیاری از الکلی های مرد به دلیل کمبود سطح تستوسترون، علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهند. همچنین، آسیب کبدی باعث افزایش سطح استروژن می شود، که می تواند منجر به ظهور صفات زنانه مانند از دست دادن موهای بدن و بزرگ شدن سینه شود. الکلی های مرد اغلب متوجه می شوند که این علائم در طی بهبودی زودرس تا زمانی که بدن به حالت عادی برگردد و سطح استروژن کاهش می یابد، ادامه دارد. میل جنسی اغلب با از بین رفتن این علائم برمی گردد.

مشروبات الکلی بر روی زنان نیز می تواند منجر به کاهش میل جنسی آن ها گردد.

عزت نفس پایین

بسیاری از افراد الکلی به خصوص در روزهای ابتدایی از عزت نفس پایین رنج می برند. آنها ممکن است احساس بی لیاقتی کنند، که می تواند توانایی صمیمیت آنها با همسرشان را تحت تأثیر قرار دهد. این اعتماد به نفس پایین می تواند باعث اختلال نعوظ در مردان شود و میل جنسی را در هر دو جنس کاهش دهد.

سیستم عصبی آسیب دیده

سیستم عصبی اغلب توسط الکل و یا سایر مواد مخدر آسیب می بیند، به این معنی که اعصاب منتهی به کلیتور از آلت تناسلی مرد تحت تأثیر قرار می گیرند. بنابراین، بسیاری از مشروبات الکلی  و مخدرها منجر نرسیدن زنان و مردان به ارگاسم خواهد شد. با این حال، خبر خوب این است که رگ های خونی و انتهای عصب در طی بهبودی ترمیم می شوند و آسیب پایدار به ندرت رخ می دهد.

ترس از شکست

افراد معتاد به الکل و یا سایر مخدرها ممکن است تلاشی برای بهبود روابط جنسی نداشته باشند؛ زیرا از این می ترسند

بهبود افراد الکلی که در گذشته از عملکرد جنسی رنج برده اند ، ممکن است از ترس دوباره مشکلات ، تمایلی به تلاش مجدد برای بهبودی نداشته باشند. آنها در گذشته این بالش را داشتند که ممکن است اعتیاد به الکل را به دلیل عملکرد ضعیف مقصر بدانند ، اما اکنون که الکل دیگر بخشی از زندگی آنها نیست ، ممکن است نگران باشند که عملکرد ضعیف آنها هیچ ارتباطی با الکل ندارد. با این وجود ، هرچه نگرانی و ترس بیشتری داشته باشند ، مدت طولانی تری بدون تلاش ادامه خواهند داد و مشکل بدتر خواهد شد. غالباً می تواند به یک پیشگویی خودکفا تبدیل شود.

کینه

شریک یک الکلی که در حال بهبود است ممکن است صمیمی شدن دوباره مشکل باشد زیرا آنها کینه به دل دارند. در حالی که فرد بهبود یافته ممکن است در حالی که تحت تأثیر الکل بوده است ، از بسیاری از اقدامات خود بی اطلاع بوده باشد ، اما همسر وی از همه چیز آگاهی کامل داشته است. او ممکن است هیچ تمایل جنسی نسبت به شریک زندگی احساس نکند که این مدت طولانی باعث درد زیادی شده است. این می تواند یک مانع عظیم باشد که رفع آن ممکن است مدتها طول بکشد.

خاطرات بد

رابطه جنسی در طول اعتیاد ممکن است برای هر دو شریک زندگی نامطلوب باشد. این ممکن است سو ab استفاده و تحقق نیافته باشد و خاطرات این امر باعث می شود هر دو شریک زندگی در تلاش مجدد بی میل باشند. این ممکن است یک تجربه دردناک با خشن بودن یا شلختگی الکلی باشد. این می تواند افکار مربوط به رابطه جنسی را جذاب کند.

 لیبیدو پایین

این یک تصور غلط رایج است که سو مصرف مواد می تواند میل و عملکرد جنسی را افزایش دهد. اگرچه این مورد ممکن است گاهی اوقات درست باشد، اما اثرات آن به سرعت از بین می رود و اغلب منجر به کاهش علاقه به فعالیت جنسی خواهد شد.

این امر به چند دلیل رخ می دهد. اول اینکه، مواد مخدر و الکل از نظر عاطفی بر شما تأثیر می گذارند. همچنین، بدست آوردن و استفاده از مواد می تواند از نظر جسمی و روحی طاقت فرسا باشد و انرژی و علاقه کمی به هر چیز دیگری از جمله رابطه جنسی برای شما ایجاد کند.

اختلال عملکرد جنسی

سو مصرف مواد، می تواند رابطه جنسی را از نظر جسمی دشوار کند. یک مرد ممکن است نتواند نعوظ داشته باشد و مردان و زنان ممکن است دریابند که قادر به رسیدن ارگاسم نیستند. حتی گاهی دیده می شود که پس از ترک، سلامت جنسی افراد هنوز به طور کامل بهبود نمی یابد.

یک مطالعه نشان داده است، افرادی که بیشترین اختلالات عملکرد جنسی را دارند کسانی هستند که از الکل، هروئین، کوکائین یا اسپید بال که ترکیبی از هروئین و کوکائین است، استفاده کرده اند.

 بیماری های مقاربتی

سومصرف مواد مخدر یا الکل می تواند منجر به یک رفتار جنسی پرخطر شود. هنگامی که شخصی به یک رابطه جنسی محافظت نشده می پردازد، یکی از نتایج می تواند یک بیماری مقاربتی باشد. در حالی که برخی از این بیماری ها قابل درمان هستند، موارد دیگری نیز وجود دارد که غیرقابل درمان بوده و منجر به مشکلات متعدد دیگری خواهند شد.

 از دست دادن روابط

اعتیاد یک میدان نبرد عاطفی است، بنابراین کاملاً معمول است که افراد مبتلا به اختلالات مصرف مواد در روابط خود حتی با عزیزترین افراد، دچار مشکل شوند.

راه حل های مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

مشکلات جنسی اعتیاد و ترک آن در موارد بالا بررسی گردید. حال در این قسمت قصد داریم درمان هایی را که برای برطرف کردن این مشکلات ارائه می شود، بررسی کنیم.

 درمان‌ های عاطفی

درمان های عاطفی برای مواردی استفاده می شود که فردمعتاد و همسروی سختی های بسیاری را متحمل شده و اغلب دچار مشکلاتی همچون افسردگی و روان پریشی هستند.

درمان‌ های رفتاری

درمان های رفتاری برای مواردی که دارای اختلالات زود انزالی یا سایر مشکلات هستند، استفاده می شود. یکی از تکنیک های رفتاری که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تکنیک مسترز و جانسون است

 درمان‌ های دارویی مناسب

درمان های دارویی نیز می توانند برای حل مشکلات جنسی ناشی از ترک اعتیاد بسیار مناسب باشند. این درمان ها برای برطرف کردن افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند.

مهم ترین درمان برای حل مشکلات جنسی ناشی از اعتیاد

اولین و آخرین راه حل، ترک است. افراد به محض کاهش مصرف مواد و بازگشت به حالت طبیعی، می توانند درمان های مکمل را نیز آغاز نمایند. از جمله درمان های مکمل می توان به جلسه های رفتاردرمانی، روان درمانی و غیره اشاره کرد.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تمامی نکات مرتبط به مشکلات جنسی اعتیاد و ترک بپردازیم. علاوه بر این موضوع، راه حل 8 مشکل جنسی پس از ترک اعتیاد نیز بررسی گردید. از آنجایی که در رابطه با مشکلات جنسی اعتیاد و ترک سوال های بسیاری همچون آیا اعتیاد باعث زود انزالی می شود؟ و آیا مصرف تریاک برای دیر انزالی مناسب است؟ پرسیده می شود، ما پاسخ این سوالات را نیز بررسی نمودیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص ترک اعتیاد و رابطه زناشویی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا مشکلات جنسی اعتیاد و ترک تنها محدود به زودانزالی است؟

خیر مشکلات جنسی اعتیاد و ترک به موارد متعددی منتهی می شود که در متن اشاره شده است.

بهترین درمان برای مشکلات جنسی اعتیاد و ترک چیست؟

در اواین قدم بهترین درمان، ترک و در کنار آن استفاده از روش های درمانی مکمل می باشد.

آیا ممکن است مشکلات جنسی اعتیاد و ترک برای مدت طولانی باقی بمانند؟

بله متاسفانه در برخی موارد به خصوص در مردان به صورت طولانی مدت باقی می ماند.

برای اطلاع از روش های درمانی مشکلات جنسی اعتیاد و ترک چه راهی وجود دارد؟

در این مورد می توانید با کارشناسان دکتر فکر در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خواص شیره تریاک در طب سنتی

خواص شیره تریاک در طب سنتی بر روی بدن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور