ترک اعتیاد شیشه

ترک اعتیاد شیشه

ترک اعتیاد شیشه موضوع بسیاری مهمی است. از آنجایی که اعتیاد به شیشه می تواند بسیار شدید و آزار دهنده باشد به همین دلیل اطلاع از روش های درمانی بسیار مهم است. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم 10 گام مهم تا ترک کامل شیشه را بررسی کنیم.

برای ترک اعتیاد شیشه توصیه می کنیم حتماً از مشاوران معتبر کمک بگیرید. زیرا ترک اعتیاد شیشه با دیگر مواد مخدر تفاوت دارد.

ترک اعتیاد شیشه در 10 مرحله

اعتیاد به کریستال مت یکی از سخت ترین اعتیادها است که در طولانی مدت می تواند عوارض بسیاری داشته باشد.

براساس مطالعات انجام شده عود اعتیاد بین 7 الی 10 ماه بعد از ترک ممکن است بین 80 درصد از معتادان به وجود بیاید.

اینکه آیا عود به معنای بازگشت کامل به اعتیاد به کریستال مت است یا فقط یک عقب گرد موقت در راه بهبود است، به خود شخص بستگی دارد.

برای کمک به جلوگیری از عود بیماری اعتیاد به شیشه باید از روش های موثر جهت ترک استفاده کنید که شامل موارد زیر می شود:

دوری از عوامل محرک

در هنگام ترک اعتیاد شیشه، اولویت اصلی شما باید دوری از مواد مخدر باشد.

بهبودی ناشی از اعتیاد به کریستال متی برای کیفیت زندگی بسیار مهم است. هر آنچه برای شما با ارزش است مانند، خانواده، دوستان، شغل و غیره به آن بستگی دارد.

از مواردی که با مصرف مواد مخدر مرتبط است و می تواند منجر به وسوسه شما جهت مصرف شود، دوری نمایید. سعی کنید از آن افراد، مکان ها و موقعیت ها اجتناب کنید. روال ها و فعالیت های جدید و سالم را ایجاد کنید.

تنظیم برنامه ای منظم و ثابت

برای زمانی که نمی توانید به مدت زمان قابل قبول از مواد دور بمانید و یا با شروع ترک به زودی به مصرف دوباره بازمی گردید، به همین دلیل بهتر است برنامه ای منظم برای ترک اعتیاد شیشه داشته باشید.

ورزش و تعذیه مناسب

به شما توصیه می کنیم در هنگام ترک اعتیاد شیشه بیشتر مراقب خود و سلامتی خودتان باشید. ورزش کنید، تغذیه مناسبی داشته باشید، به اندازه کافی بخوابید.

پیدا کردن دوستان جدید

 افرادی را پیدا کنید که سبک زندگی سالمی دارند. هنگامی که برای مصرف وسوسه شدید، با این افراد تماس بگیرید و بخواهید حمایت تان کنند.

کمک از کارشناسان معتبر

به شما توصیه می کنیم از مشاوران و پزشکان برای ترک اعتیاد شیشه کمک بگیرید. کارشناسان با استفاده از روش های مختلف رفتار درمانی، روان درمانی و خانواده درمانی که در ادامه بیشتر در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد، به شما کمک می کنند.

اجرای روش های درمانی برای ترک شیشه

برای ترک اعتیاد شیشه روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به شرایط فرد بهترین مورد انتخاب و مراحل اجرایی پیاده سازی خواهد شد. از جمله این روش های درمانی می توان به ماتریکس، درمان نگه‌دارنده با متادون، روش های دارویی و… اشاره کرد.

دنباله روی از فعالیت های مورد علاقه

پس از ترک اعتیاد شیشه، بهترین فرصت را برای ترک خواهید داشت تا رویاهای خود را دنبال کنید. آیا می خواهید زمان بیشتری را با فرزندان خود بگذرانید، یا به دنبال یافتن شغل جدیدی هستید، هر برنامه ای که دارید، اکنون بهترین زمان برای برنامه ریزی است.

جشن گرفتن موفقیت ها

کوچک ترین موفقیتی را که در این مسیر کسب کردید، جشن بگیرید. این کار باعث تشویق بیشتر شما خواهد شد تا ادامه مسیر را طی نمایید.

عدم استفاده از روش های خودسرانه

یکی از نکات بسیاری مهمی که باید در ترک اعتیاد شیشه به خاطر داشته باشید، عدم استفاده از روش های خودسرانه است. این ماده به دلیل ایجاد وابستگی و اعتیاد شدید لازم است به صورت کاملاً تخصصی درمان شود.

اطلاع از علائم ترک اعتیاد به شیشه

در طی آموزش هایی که به شما داده می شود با علائم ترک شیشه نیز آشنا خواهید شد. علائم ترک شیشه در برخی افراد می تواند شدید و در برخی دیگر خفیف خواهد بود. اطلاع از این علائم ضروری است؛ زیرا در صورتی که فرد اطلاعات کافی در رابطه با علائم ترک نداشته باشد، ممکن است تصور کند که تمامی تلاش هایش با شکست مواجه شده و مراحل را ادامه ندهد.

شیشه یا مت آمفتامین چیست؟

مت آمفتامین یا مت ، یک داروی محرک قوی و اعتیاد آور است.

موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر گزارش داد، تا سال 2015 حدود 6 درصد از جمعیت آمریکا (12 ساله و بالاتر) حداقل یک بار آن را امتحان کرده اند. مت به صورت پودر سفید یا به شکل شیشه مانند به نام کریستال مت یافت می شود، به طور کلی دود می شود، تزریق، بلعیده یا خرخر می شود.

به عنوان یک محرک، مت در برخی مناطق از مغز فعالیت را افزایش داده و در نتیجه عملکرد سیستم عصبی مرکزی را بیشتر خواهد کرد. به عنوان مثال، ضربان قلب، درجه حرارت بدن، تنفس و فشار خون همه تحت تأثیر مت افزایش می یابد. انرژی، توجه، تمرکز، لذت و هیجان نیز ممکن است با استفاده از این ماده افزایش یابد، زیرا پیام رسان های شیمیایی در مغز مانند دوپامین با تعامل مت افزایش می یابد. افزایش سطح دوپامین باعث ایجاد هوس شدید در ارتباط با مت شده و تمایل به این دارو را شدیداً افزایش خواهد داد.

هنگامی که کسی شیشه مصرف می کند، هوشیار و پرانرژی است و می تواند برای مدت طولانی بیدار بماند. با این حال، هنگامی که اثر شیشه از بین می رود، افراد احساس خستگی، بی حالی، گرسنگی، افسردگی و اضطراب خواهند کرد.

مصرف شیشه و مغز

مت آمفتامین بر سطح دوپامین در مغز تأثیر می گذارد و باعث جاری شدن سیل  امواج انتقال دهنده عصبی در مغز می شود که عملکرد طبیعی این عضو مهم بدن را مختل خواهد کرد. دوپامین نه تنها مسئول احساس لذت، بلکه همچنین انگیزه، حرکت، عملکردهای حافظه، یادگیری و پردازش پاداش است.

مصرف شیشه به طور مکرر می تواند تحمل دارو را ایجاد کند که در این صورت فرد مجبور است دوزهای بیشتری را مصرف نماید تا همان اثرات قبلی را احساس کند.افراد معتاد به شیشه بدون استفاده از ماده، هیچگاه احساس خوشبختی نخواهد کرد و همچنین در صورت عدم مصرف علائم دیگری مانند،اضطراب، بی خوابی، خستگی، افزایش اشتها، افسردگی و حتی روان پریشی را نیز تجربه خواهند کرد.

پس از شکل گیری وابستگی، تغییراتی در نحوه عملکرد مغز و ترکیب شیمیایی و مدار آن ایجاد می شود. در این حالت، رفتارهای اجباری مصرف کننده مواد مخدر و از دست دادن توانایی کنترل میزان مصرف شیشه، ممکن است رخ دهد. این ناتوانی در کنترل استفاده از شیشه، همراه با تغییراتی که در مغز ایجاد شده، از مشخصه های اصلی اعتیاد است.

اعتیاد می تواند بی شمار از مسائل اجتماعی، عاطفی، جسمی و رفتاری را ایجاد کند. هنگامی که کسی از اعتیاد به مواد مخدر رنج می برد، سو مصرف مواد نیز منجر به کاهش مهارها و افزایش ریسک پذیری و رفتارهای احتمالی خودکشی می شود.

عوارض جانبی اعتیاد به شیشه

شیشه می تواند آسیب قابل توجهی به مغز و سلول های سازنده دوپامین و همچنین سلول های عصبی حاوی سروتونین وارد کند. اداره مبارزه با مواد مخدر هشدار می دهد که مواجهه مزمن و طولانی مدت با مت می تواند به نیمی از سلول های تولید کننده دوپامین در مغز و به طور بالقوه حتی بیشتر سلول های عصبی حاوی سروتونین آسیب برساند.

افرادی که به طور طولانی مدت از شیشه استفاده می کنند، می توانند از نظر شناختی و عاطفی دارای مشکلات شدید باشند، از جمله:

 • رفتارهای پرخاشگرانه
 • مشکل در یادگیری کلامی و حافظه
 • رفتار های خشن
 • اضطراب
 • افسردگی
 • پارانویا
 • گیجی
 • حواس پرتی
 • مشکلات خوابیدن
 • مسائل حرکتی و هماهنگی
 • اختلالات خلقی
 • توهم بینایی و شنیداری
 • هذیان
 • زخم های پوستی و عفونت ها

پوسیدگی دندان، کاهش وزن قابل توجه و ناسالم و افزایش خطر ابتلا به بیماری عفونی یا مقاربتی از عوارض جانبی رایج اعتیاد به مت آمفتامین است. افرادی که به طور منظم این دارو را تزریق می کنند ممکن است از وریدهای ریزش یافته و خطر بیشتری برای ابتلا به HIV / AIDS یا هپاتیت رنج ببرند. خروپف می تواند به حفره های سینوس و مجاری بینی آسیب برساند و منجر به خونریزی مزمن بینی و یا آبریزش بینی دائمی شود. کشیدن شیشه ممکن است منجر به آسیب تنفسی و عوارض ریوی نیز گردد.

NIDA گزارش می دهد که اعتیاد به مت همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری عصبی و حرکتی پارکینسون را افزایش دهد. علائم روان پریشی،مشکلات حافظه و مشکلات شناختی و عاطفی می توانند تا چندین سال پس از قطع مصرف داروی متداول ادامه داشته باشند. در حالی که برخی از آسیب های مغزی ممکن است با پرهیز از مصرف طولانی مدت مواد مخدر قابل برگشت باشد، برخی از تغییرات ممکن است دائمی باقی بمانند.

اعتیاد به شیشه، اضطراب و اختلالات همزمان

مجله آمریکایی اعتیاد، مطالعاتی را منتشر کرد که نشان می دهد حدود 40 درصد از افرادی که به دنبال درمان سومصرف مت آمفتامین هستند نیز از مبارزه با اضطراب خبر داده اند.

سو مصرف و وابستگی به بیماری می تواند باعث اضطراب شود همانطور که کسی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کند ممکن است شیشه را برای خود درمانی و اختلال اضطراب مصرف کند. در هر صورت، سو مصرف مواد در دراز مدت اضطراب را بدتر می کند و می تواند درمان هم برای اختلال اضطراب و هم برای اعتیاد را پیچیده تر کند.

بهترین روش برای درمان اختلالات همزمان، مراقبت همزمان و یکپارچه برای هر دو اختلال است. به این ترتیب، می توان اعتیاد و اضطراب را برطرف و مدیریت کرد تا بهبودی هر دو بیماری را افزایش دهد. ترکیبی از داروها و اقدامات درمانی باید توسط متخصصان پزشکی، بهداشت روان و درمان اعتیاد بسیار آموزش دیده استفاده شود.

نکات مهم در هنگام ترک اعتیاد شیشه

هرچه مدت زمان مصرف و مقدار مصرف شیشه طولانی تر و بیشتر باشد، قطعاً ترک مشکل‌تر خواهد بود. زیرا در این حالت وابستگی شدیدتر است.

علائم ترک اعتیاد شیشه به طور مطلوب از طریق رژیم سم زدایی پزشکی مانند آنچه در یک برنامه درمانی جامع ارائه شده است ، کنترل می شود. هیچ داروی خاصی برای درمان ترک اعتیاد شیشه وجود ندارد. با این حال، برخی از داروها می توانند در مدیریت علائم خاص ترک مانند مواردی که افسردگی، اضطراب و لرزش، مفید باشند.

شیشه بسیار اعتیاد آور است و پایین آمدن احساسات و گرایش شدید به مواد مخدر مرتبط با مصرف آن می تواند عود را بسیار محتمل کند. هوشیاری و تعهد فرد برای داشتن عادات سالم، ایجاد اتصالات مغزی جدید و یادگیری فنون پیشگیری از عود برای کنترل ولع مصرف، در مدت طولانی در یک برنامه درمانی ترک اعتیاد مهم است.

روش های درمانی رفتاری معمولاً به عنوان ایده آل ترین روش درمان اعتیاد در نظر گرفته می شود. درمان رفتاری شناختی از هر دو جلسه فردی و گروهی برای آموزش مدیریت استرس، ابزارهای مقابله ای، ارتباطات و سایر مهارت های زندگی برای حفظ پرهیز و بهبود کلی تفکر و الگوهای رفتاری استفاده می کند

گروه های پشتیبانی، مانند برنامه 12 مرحله ای Crystal ، می توانند افراد را با گروه های مشابه خودشان آشنا کرده و به آنها امید، تشویق و نکاتی درباره پرهیز از رایزنی را ارائه دهند. خانواده درمانی، مشاوره و برنامه های آموزشی می توانند به بهبودی پایدار نیز کمک نمایند.

مت آمفتامین می تواند در دراز مدت به مغز آسیب برساند، در نتیجه این موضوع به درمان تخصصی و مراقبت مداوم در یک دوره زمانی نیاز خواهد داشت. با درمان مناسب، افراد می توانند یاد بگیرند که عوارض جانبی احتمالی سواستفاده مکرر و اختلال در مغز را مدیریت کرده و موارد عود را برای بهبودی سالم به حداقل برسانند.

اگر در رابطه با تست اعتیاد به شیشه اطلاعاتی ندارید، کلیک کنید.

درمان اعتیاد به متامفتامین کریستال

طبق گزارش موسسه ملی سومصرف مواد مخدر، در سال 2012، 1.2 میلیون نفر در ایالات متحده گزارش کرده اند که در سال گذشته از مت آمفتامین استفاده کرده اند. با این میزان استفاده از کریستال مت، بدون شک بسیاری از افراد نیاز به ترک اعتیاد شیشه خواهند داشت. همانند سایر داروهای مخدر، جستجوی درمان حرفه ای از متخصصان بهداشت روان و اعتیاد بیشترین شانس موفقیت در بهبودی مت آمفتامین را به همراه خواهد داشت.

 • درمان شناختی-رفتاری
 • مدیریت احتمالی
 • آموزش خانواده
 • برنامه های پشتیبانی 12 مرحله ای
 • نزدیک شدن به یک دوست داشتنی

یک روش ویژه و موثر که تحت عنوان تقویت جامعه و آموزش خانواده شناخته می شود، جایی که یک متخصص افراد نزدیک به فرد معتاد را به بهترین روش ها برای حل این مشکل آموزش می دهد.

در اینجا چند نکته از CRAFT آورده شده است:

فعالیت های لذتبخشی به جز مصرف مواد، انجام دهید.

سعی کنید تبادلات بین فردی مثبتی بین خود و عزیزتان ایجاد کنید.

پاداش رفتار ممتنع. به عنوان مثال، هنگامی که عزیز شما از مواد مخدر استفاده نمی کند، فعالیت های دلپذیری را انجام دهید و صریحاً بگویید که به دلیل پیشرفت او این کار را انجام می دهید.

در صورت امکان از ایجاد تداخل در عواقب منفی که به طور طبیعی رخ می دهد خودداری کنید.

وقتی تحت تأثیر مواد مخدر است، نباید او را به مراکز درمانی ببرید. در صورت امکان، سعی کنید آنها را زمانی که هوشیاری بیشتری داشته و از مواد استفاده نکرده اند، پیش معالج ببرید.

 شما می توانید انتظار داشته باشید که با برخی احساسات دشوار که در مبتلایان به اعتیاد مشترک است روبرو شوید، از جمله انکار، عصبانیت و توجیه استفاده از آنها و مشکلات ناشی از آن.در این گونه واقع از بحث و جدل بپرهیزید.

 درعوض، با همدلی به آنها نزدیک شوید. از سرزنش پرهیز کنید و بگویید که نگران مصرف مواد مخدر آنها هستید. همچنین می توانید با آرامش مرزهای مشخصی را که در آینده می پذیرید تعیین کنید، اما از تهدید کردن بپرهیزید.

به یاد داشته باشید: هدف شما این است که عزیز خود را تحت معالجه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند که مورد علاقه قرار گرفته اند و شما کاملاً از راه هوشیاری آنها حمایت می کنید. اگر دوباره اعتیادشان عود کرد، درک کنید که قطع اعتیاد از زندگی شما یک چالش بسیار بزرگ است و گاهی اوقات افراد ممکن است دوباره به سمت استفاده از مواد بروند، اما به این معنی نیست که شکست خورده اند. بهبودی یک فرایند مادام العمر است و اغلب عودهای مکرر بخشی طبیعی از روند هستند. فردی که در دوره نقاهت است در صورت داشتن شبکه حمایت از دوستان و افراد مشهور، بیشترین احتمال را برای هوشیاری طولانی مدت دارد.

نکات مهم در هنگام دریافت درمان برای ترک عتیاد شیشه

درمان برای ترک اعتیاد شیشه روی بهبودی طولانی مدت با استفاده از روشهای متنوع مداخله درمانی و انواع مختلفی از پشتیبانی درمانی متمرکز است. گزینه های درمان اغلب شامل موارد زیر است:

ارائه آموزش در مورد ماهیت استفاده از شیشه، به طوری که  از عوامل عود و سایر الگوهای اعتیاد ممکن است در آینده تحقق یابد و از آن اجتناب شود.

درمان های رفتاری و بهداشت روان که از جنبه های درمان شناختی رفتاری استفاده می کنند.

کارشناسان درمان برای ارزیابی افراد، مکان ها و چیزهایی که باعث مصرف یا ولع مصرف این ماده می شوند، کمک خواهند کرد.

آموزش و درمان خانوادگی، که میزان نفوذ خانواده و حمایت های نزدیک در تداوم یا پایان دادن به اعتیاد را نشان می دهد. با هم می توان برنامه های بهتری برای حفظ پرهیز از خود ایجاد کرد.

گروه های پشتیبانی 12 مرحله ای برای ایجاد و حفظ ساختار پشتیبانی مبتنی بر حفظ بهبودی از الکل و سایر داروها. جلسات روزانه یا هفتگی همسالان می تواند به اهداف و جهت دهی شما در حین حرکت در مراحل کمک کند.

آزمایش دارو در فواصل منظم یا متغیر انجام می شود تا فرد بهبودی نسبت به تصمیم گیری خود پاسخگو باشد.

بهترین برنامه های درمان شیشه برنامه هایی هستند که برخی یا تمام عناصر ذکر شده در بالا را با هم ترکیب کنند.

علائم اعتیاد به شیشه چیست؟

برای ترک اعتیاد شیشه بهتر است با علائم اعتیاد به آن آشنا باشید. مانند سایر داروهای محرک، متریال کریستال معمولاً بیش از حد استفاده شده و به همین دلیل افراد استفاده کننده، گرفتار اعتیاد به این ماده خواهند شد.

علائم اعتیاد کوتاه مدت عبارتند از:

 • انگیزه بالا برای انجام وظایف
 • کاهش نیاز به خواب
 • خیلی سریع صحبت کنید و به سرعت بین موضوعات تغییر جهت می دهند
 • به مدت طولانی غذا نخوردن
 • نمی توانند آرام بنشینند

علائم طولانی مدت اعتیاد به شیشه عبارتند از:

 • علائم روان پریشی مانند توهم و توهمات پارانوئید
 • حرکات تکراری
 • عدم توانایی در توجه یا تمرکز
 • مشکلات شناختی که با قضاوت ضعیف و از دست دادن حافظه مشخص می شوند
 • کاهش بیش از حد وزن
 • پرخاشگری و خشونت نسبت به خود و دیگران
 • تغییراتی در شکل ظاهری، از جمله کاهش سلامت دندان و جای زخم در پوست

برای اطلاع از عوارض مصرف شیشه کلیک کنید.

تشخیص اعتیاد به کریستال یا شیشه

بسیاری از افراد استفاده کننده از شیشه، نمی توانند تشخیص دهند که آیا به این ماده معتاد شده اند، یا خیر. برای تشخیص اعتیاد به شیشه، در ادامه با ما همراه باشید.

این شاخص ها نشان دهنده اعتیاد به شیشه است :

روابط و کار شما به دلیل مصرف مواد مخدر در حال شکست است.

شما برای تهیه دارو زمان و هزینه بیشتری صرف کرده اید و در نتیجه مشکلات مالی را تجربه می کنید.

شما با مشكلات مربوط به اجرای قانون در رابطه با شیشه روبه رو شده اید.

خلاصه مطلب

برای ترک اعتیاد شیشه لازم است یک سری نکات را بدانید که ما در این مطلب سعی کردیم تمامی این موارد را بررسی کنیم. همچنین با ارائه 10 گام مهم تا ترک کامل شیشه به افرادی که در حال ترک هستند و یا قصد اقدام برای ترک را دارند، نکاتی را یادآوری نمودیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه ترک اعتیاد شیشه داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای ترک اعتیاد شیشه چه مراحلی باید طی شود؟

برای اطلاع از مراحل ترک اعتیاد شیشه می توانید با ما تماس بگیرید.

آیا پس از ترک اعتیاد شیشه، احتمال عود دوباره وجود دارد؟

بله زیرا شیشه ماده ای بسیار اعتیادآور است.

علائم ترک اعتیاد شیشه چیست؟

علائم در هر فرد بسته به شرایط و میزان مصرف متفاوت است.

آیا می توان به صورت خود درمانی برای ترک شیشه اقدام کرد؟

توصیه ما این است که برای ترک حتماً از کارشناسان کمک بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور