ترس مردان از ازدواج

ترس مردان از ازدواج + دلایل ترس + آشنایی با ترس عادی و غیر عادی

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی دلایل ترس مردان از ازدواج بپردازیم. اینکه ترس مردان از ازدواج شامل چه مواردی است و چگونه برطرف می شود. از آنجایی که ترس مردان از ازدواج یکی از مشکلات شایع این روزها است، ما باید بدانیم که چطور با آن رو به رو شویم. با خواندن این مطلب، می توانید پاسخ تمامی سوالات خود در رابطه با دلایل ترس مردان از ازدواج را بگیرید.

دلایل ترس مردان از ازدواج چیست؟

در این قسمت همراه ما باشید تا دلایل ترس مردان از ازدواج را بررسی کنیم. توجه داشته باشید دلایلی که در این قسمت آورده شده است، از دید یک آقا بوده و ممکن است این دلایل از دیدگاه یک خانم متفاوت باشد.

ازدواج تنها یک کلمه است که برای ترساندن یک مرد بالغ و بزرگسال (به ویژه افرادی که مشکل تعهد دارند) کافی است. اکثر زنان به سختی می توانند بفهمند که چرا مردان از ازدواج با آنها می ترسند. خوب، ما برخی پرسش ها را در اطراف انجام دادیم و متوجه شدیم که یک سری فرآیندهای فکری احمقانه و در عین حال منطقی وجود دارد که به نتیجه گیری هایی منجر می شود که به نظر می رسد این ترس ذاتی را ایجاد می کند.

دلایل ترس مردان از ازدواج

از دست دادن استقلال

یکی از دلایلی که می تواند دلیل ترس مردان از ازدواج شود، از دست دادن استقلال است.

بله، این دلیل اصلی ترس مردان از ازدواج است، مردانی که از ازدواج می ترسند. از نظر این افراد، متاهل بودن به معنای برچسب زدن در کنار زنی است که بر بسیاری از تصمیمات زندگی او تأثیر می گذارد. او نگران است که مجبور باشد نظر او را درباره همه چیز از رنگ پرده ها گرفته تا طعم بستنی که برای خانواده سفارش داده می شود، در نظر بگیرد. این موضوع را بسیاری از مردان نمی پسندند و همین دلیل داستان عاشقانه آن ها با پایانی غم انگیز به پایان می رسد.

عدم اعتماد به نفس

ازدواج مسئولیت هایی را به همراه دارد و حتی اگر مردی علاقه مند به ازدواج باشد، ممکن است از نحوه برخورد طرف مقابل مطمئن نباشد. این عدم اعتماد به نفس باعث می شود اکثر مردان از افکار تعهد وحشت زده شوند زیرا احساس می کنند دیگر نمی توانند مسیری را که زندگی آنها طی خواهد کرد تحت کنترل داشته باشند.

زندگی اشتراکی

یکی از دلایل دیگری که می تواند به عنوان ترس مردان از ازدواج تلقی شود، مربوط به زندگی اشتراکی است. در واقع این مردان از اشتراک حقوق ماهیانه و به صورت کلی کل زندگی خود با فرد دیگری می ترسند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

مسئولیت های اضافی

این موضوعی است که به طور گسترده همه چیز را از کودکان گرفته تا کارهای خانه را پوشش می دهد و یکی از دلایل مهم ترس مردان از ازدواج است.

همه مردان می دانند که با بر عهده گرفتن مسئولیت های اضافی، زمان کمتری برای انجام فعالیت های مورد علاقه خود خواهند داشت و در نتیجه از به عهده گرفتن این مسئولیت اضافه می ترسند.

فشار احتمالی به دلایل امور مالی

مورد پنجم از دلایل ترس مردان از ازدواج، مربوط به فشار احتمالی در امور مالی است. البته این دلیل در عصر مدرن امروز خیلی کمرنگ شده است، زیرا مردان و زنان پا به پای یکدیگر کار می کنند.

اما در برخی موارد، این طرز فکر قدیمی با برخی از مردان که نگران افزایش هزینه های ناشی از پیوستن یک فرد اضافی به خانه هستند، ادامه می یابد. همچنین، بیشتر مردان در مورد دریافت راهنمایی و مشاوره از شخص دیگری در مورد نحوه خرج کردن پول خود نگران هستند.

زمان کمتر برای دوستان

ازدواج به این معناست که زمان کمتری برای تفریحات آخر هفته با بهترین دوستان دارند. تصور اینکه به طور مرتب با بهترین دوستان خود ملاقات نکنید و ناتوانی در انجام کارهایی که قبلاً با آنها انجام می داد، با فرض رویاهای از دست رفته، منجر به این طرز تفکر می شود.

داشتن یک زندگی جنسی ناخوشایند

داشتن یک زندگی جنسی ناخوشایند، نیز از جمله دلایل ترس مردان از ازدواج است.

به احتمال زیاد شما خوانده یا شنیده اید که بسیاری از مردان متأهل از زندگی جنسی خسته کننده خود در فیلم ها، تلویزیون، پیام های غیرعلمی در مکان های مختلف شکایت می کنند. این لزوما به این معنا نیست که افراد متاهل زندگی جنسی کسل کننده ای دارند. بستگی به زن و شوهر دارد.

پایان عاشقانه ها

برخی مردان تصور می کنند که با ازدواج کردن، دیگر نمی توانند زندگی رمانتیک و عاشقانه ای را تجربه کنند. زیرا شنیده اند که زندگی متاهلی فقط کار کردن و استراحت کوتاه در آخر هفته است. از طرفی این افراد ممکن است تصور کنند که ازدواج بدون عشق برای آن ها مشکل است و به همین دلیل به کلی ازدواج را به این دلیل فراموش می کنند.

درک ضعیف همسران

ادراک یک عامل کلیدی در علت ترس مردان از ازدواج است. ظهور فزاینده رسانه های اجتماعی منجر به ایجاد تصویری مخدوش از ازدواج شده است و این امر از آنجا ناشی می شود که همسران می توانند آزاردهنده باشند. هیچ انسانی کامل نیست و هیچ ازدواج کامل نیست. از ازدواجی ممکن است یک سری نقص ها را داشته و در مقابل یک سری مزایا را نیز داشته باشد. اما اکثر مردان تمایل دارند بر جنبه های منفی آن تمرکز کنند و تصویری نادرست از داشتن یک خانم به عنوان شریک زندگی ایجاد نمایند.

معرفی دلایل ترس مردان از ازدواج

طلاق

هیچ مردی آرزوی ازدواج ناموفق ندارد و بنابراین هیچ مرد یا زنی در ابتدا برای آن برنامه ریزی نمی کند اما برخی مردان ممکن است در ابتدا از این موضوع ترس داشته باشند. اگرچه زوج های متأهل مدرن نگران طلاق نیستند اما این چیزی است که برخی از مردان را در برخی گروه های سنی می ترساند. طلاق برای آنها یک راه حل گران قیمت است و علاوه بر عدم آگاهی از علت پرداخت نفقه و جبران خسارت، بسیاری از مردانی که قبلاً در مورد ازدواج نظر بدبینانه ای دارند، از این امر می ترسند.

تغییر در زندگی

هر تغییری در ابتدا ترسناک به نظر می رسد، تغییر در یک سری شرایط و موارد پس از ازدواج نیز از جمله این موارد است که می تواند منجر به ترس مردان از ازدواج شود. برخی از مردان به خاطر دست دادن عادت های قدیمی خود می ترسند.

ترس از تغییر ناشی از ازدواج باعث لرزش آنها می شود و باعث می شود در مورد ازدواج نظر نادرستی داشته باشند.

آینده نامعلوم

تمامی مردان وقتی مجرد هستند، یک دورنمای دور از آینده خود داشته و نمی دانند در آینده زندگی شان به کجا خواهد رفت.

پس از انجام تعهد، پاسخ به این سوالات جدی تر شده و افراد ترس بیشتری نسبت به این موضوع پیدا می کنند. اکثر مردان وقتی به این موضوع فکر می کنند احساس می کنند که کنترل زندگی خود را از دست داده و آینده نا مطلوبی در انتظارشان خواهد بود. به همین دلیل این مورد نیز از دلایل ترس از ازدواج محسوب می شود.

ترس از طرد شدن

یکی از موارد دیگری که از جمله دلایل ترس مردان از ازدواج محسوب می شود، ترس از طرد شدن است. مردان می ترسند که به صورت ناگهانی همسرشان را از دست بدهند. این افراد شجاعت ایستادگی در برابر شریک خود را نداشته و نمی توانند مشکلات را تحمل کنند. این افراد همیشه قبل از طرف مقابل، تصمیم به ترک زندگی مشترک می گیرند و به همین دلیل این موضوع که نکند طرف مقابل این کار را انجام دهد، یکی از ترس های اصلی آن ها محسوب می شود.

بسیاری از مردان تا حدودی با این موضوع درگیر بوده از آن رنج می برند.

تحقیقات نشان می دهد که پس از مشاجره، ضربان قلب و فشار خون مردان بیشتر از زنان افزایش می یابد. زیرا مردان، بر خلاف زنان، پس از هرگونه ناراحتی، زمان بیشتری را برای آرامش خود دارند. بنابراین ممکن است به منظور آرام شدن، خود را کنار گذاشته و از نظر احساسی فاصله بگیرند.

ترس از دوست داشته نشدن

برخی از مردان به دلایل مختلف مانند نبودن اعتماد به نفس و یا موارد دیگر، ممکن است این تفکر را داشته باشند.

این نوع از مردان به دنبال تایید شما هستند و قبل از تصمیم گیری نظر شما را می پرسند. در ابتدا، او سخت تلاش می کند و اضافه کار می کند تا شما را خوشحال کند. احساسات او به آنچه شما فکر می کنید و احساس می کنید بستگی دارد. اگر ناراحت، ناامید، ترسیده اید و یا ناراحت باشید، احساس بی ارزشی خواهد کرد.

ترس از عدم خوب بودن

این ترس با ترس از دوست داشته نداشتن ارتباط تنگاتنگی داشته و رشته در فرهنگ جوامع دارد. افرادی که دچار این ترس می شوند، همواره در طول زندگی و قبل از ازدواج از سوی خانواده ها به خوب نبودن متهم می شوند.

این فرهنگ ماتریالیستی به آنها آموخته است که میزان ارزش یک انسان این است که او از نظر قدرت و پول چقدر موفق است. مردان اغلب احساس می کنند که باید در هر کاری که انجام می دهند موفق شوند: در مدرسه؛ ورزش ها؛ بازی های ویدئویی؛ روابط؛ به عنوان عاشقان؛ به عنوان والدین؛ و به عنوان نان آور برخی از مردان احساس می کنند که اگر در هر یک از این عرصه ها شکست بخورند، بازنده هستند.

این ترس خاص می تواند پیشرفت در یک رابطه متعهدانه با یک شریک را، هرچقدر هم که فوق العاده باشد، بسیار دشوار کند. در اصل، این نوع مردان وحشت دارند که نمی تواند به زن آنچه را که سزاوار یا نیاز دارد، بدهد.

ترس از اعتماد به یک زن

اگر یک مرد دارای مادر خیانتکار بوده باشد، در آینده به سختی می تواند به زنان اعتماد کند. با بی اعتمادی به همه زنان، او عهد می کند که دیگر هرگز آسیب پذیر نباشد زیرا اگر اینگونه باشد فقط صدمه می بیند. گاهی این ترس به دلیل داشتن یک زندگی ناموفق نیز ممکن است به وجود بیاید.

ترس از بزرگ شدن

یک مرد ممکن است احساس کند که هنوز بالغ نشده و آماده نیست مسئولیت های یک رابطه، فرزندان و زندگی خانوادگی را بر عهده بگیرد. این سندرم موسوم به پیترپن ممکن است ریشه در انواع مختلف اختلالات خانوادگی داشته باشد. او ممکن است توسط والدینش که او را از دنیای واقعی و از احتمال شکست محافظت می کردند، مورد خطاب قرار گرفته باشد.

از درون او احساس می کند یک کودک است، بچه ای که می خواهد بازی کند، بلند شود، دیر بخوابد و بدون هیچ مسئولیتی کارهای کوچک انجام دهد. او ممکن است یک معتاد به بازی های ویدئویی باشد، که همیشه به کنسول بازی خود چسبیده است. یا ممکن است ساعت های زیادی را به تماشای یا انجام ورزش اختصاص دهد.

ترس از اینکه نمی تواند تصمیم “درست” را بگیرد

این نوع مردان برای تصمیم گیری یا اعتماد به قضاوت خود بسیار مشکل دارند. وقتی او فیلمی را برای دیدن انتخاب می کند، بلافاصله از انتخاب فیلم دیگر پشیمان می شود. او مطمئن نیست شرکتی که در آن کار می کند واقعاً بهترین شرکت برای او باشد. این مرد از تصمیم گیری می ترسند و هر بار که این کار را می کنند، اضطراب و افکار زیادی را متحمل خواهند شد.

علائم ترس از ازدواج چیست؟

ما در موارد فوق سعی کردیم، دلایل ترس مردان از ازدواج را بررسی کنیم. حالا در این قسمت می خواهیم علائمی را که نشان می دهد افراد ترس از ازدواج دارند، بیشتر بشناسیم.

علائم شدید ترس مردان از ازدواج، می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. به طور مثال برخی از مردان معتاد می شوند: بازیگران اجباری بازی های ویدئویی، مشروب خواران یا معتادان به کار. دیگران بحث برانگیز، تحقیرکننده، منتقد یا سلطه گر می شوند. برخی دیگر ممکن است بسیار منفعل یا خجالتی عمل کنند یا از هرگونه گفتگوی معنادار در مورد آینده کناره گیری کنند.

برخی بیشتر شبیه هیپوکندری یا شبیه کودکان عمل می کنند. وقتی ترس شدید است و مرد در پاسخ به این ترسها عمل می کند، اغلب کاری نمی توانند انجام دهند. ترس آنها در سطح ناخودآگاه عمل می کند و بنابراین نتیجه هر رابطه عاشقانه را کنترل می کند. هنگامی که ترس عمیق تری ایجاد می شود، مرد تمام تلاش خود را می کند تا از این کار اجتناب نماید.

نشانه های ترس از ازدواج

ترسهای عادی از ازدواج

بالاخره هر تغییر در ابتدا ترسناک است و کمی استرس و ترس در ما ایجاد می کند. ما در این قسما قصد داریم سطوح عادی ترس از ازدواج را بررسی کنیم و اگر شما دارای این ویژگی ها بودید، نباید نگران باشید زیرا با کمی تلاش به راحتی از آن عبور کرده و قطعاً زندگی شاد و موفقی را خواهید داشت.

همه ما با دو خواسته متضاد روبرو هستیم: ادغام و یکی شدن در مقابل مستقل و آزاد بودن. وقتی زن و مردی عاشق هم می شوند و پیمان یکی شدن می بندند، طبیعی است که ترس هایی در مورد از دست دادن حس جداگانه خود، فضا، هویت شخصی و تعقیب و علاقه های منحصر به فرد خواهند داشت. هم مردان و هم زنان این ترس ها را تجربه می کنند. این منطقی است که برای برقراری رابطه باید مصالحه کرد.

در ایجاد یک رابطه جدید طبیعی است که نامزد شما شک داشته باشد و تقریباً همه ترسهایی را که در مورد آن صحبت کرده ایم، اندازه گیری کند. متغیر اصلی اما نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر ترس های یک مرد در سطح طبیعی باشد، او را از حرکت به جلو و افزایش صمیمیت و تعهد باز نمی دارد.

گاهی اوقات به سختی می توان تشخیص داد که آیا یک پسر فوبیای تعهد ناپذیر دارد یا ترسهای عادی دارد یا ترس او غیر عادی است. شما باید بررسی کنید که آیا دوست نامزدتان سعی می کند خود را منعکس کند و مایل به رشد است یا خیر. آیا او در حال گذراندن دوره های رشد، در مسیر معنوی است یا در درمان؟

کمک به مردان برای برطرف کردن ترس های عادی

اگر مردی واقعاً به شما علاقه دارد و مایل به رشد است می توانید با او کمک کنید که در این راه موفق باشد. به خصوص اگر نیاز او به فضا و استقلال را قبول دارید، ارزش او را تأیید کنید. به یاد داشته باشید، او تمایل دارد ترس ها و انتظارات منفی خود را به شما نشان دهد و حتی ناخودآگاه شما را به عصبانیت، انتقاد یا دوری برساند. اگر این را درک کرده اید، می توانید مهربانی و محبت را تمرین کنید و درگیر الگوی منفی گذشته او نشوید. می توانید به او نشان دهید که عشق ممکن است. شما می توانید خیلی غیر محسوس به او یادآوری کنید که لازم است با ترس هایش رو به رو شود.

کمک به مردی که با شیاطین خود روبرو می شود چندان آسان نیست. به خصوص هنگامی که شما مسائل خود را در مورد عشق و تعهد و همچنین نیازهای خود دارید.

چگونه ترس از ازدواج را از بین ببریم؟

اگر به دنبال یک همسر هستید، تنها نیستید. طبیعت انسان این است که برای زندگی شریک زندگی بخواهد.

البته برخی از ما هنگامی که به یافتن همسر فکر می کنیم، ترسی شدید وجومان را فرا می گیرد. ما در ادامه قصد داریم به راه های از بین بردن ترس از ازدواج بپردازیم.

در زیر چهار توصیه برای غلبه بر ترس و ایجاد یک ازدواج کامل و پایدار آورده شده است:

انتظارات واقع بینانه ایجاد کنید.

کسب علم کنند.

دلیل ازدواج خود را بدانید.

اطمینان حاصل کنید که می توانید موفق شوید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی دلایل ترس مردان از ازدواج بپردازیم. اینکه شایع ترین دلایل ترس مردان از ازدواج چیست و چگونه برطرف می شود. همچنین ترس عادی از ازدواج و نشانه های ترس مردان از ازدواج نیز شرح داده شد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص سوال چگونه ترس از ازدواج را از بین ببریم داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

آیا ترس از ازدواج نام علمی دارد؟

بله نام علمی آن گاموفوبیا یا ترس از تعهد است.

برای غلبه بر ترس ازدواج چه راه هایی وجود دارد؟

افزایش دانش، کار بر روی خود و راه های دیگری که در متن اشاره کرده ایم.

آیا ترس از ازدواج در مردان شایع تر است؟

بله به نظر می رسد این ترس در مردان شایع تر است.

آیا دکتر فکر مشاوره ترس از ازدواج ارائه می دهد؟

بله برای دریافت مشاوره ترس از ازدواج می توانید با ما در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره تلفنی ازدواج

مشاوره تلفنی ازدواج

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور