اضطراب در زمان بارداری
اضطراب در زمان بارداری

تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین

تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین، موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما در ادامه قصد داریم روش های کاهش استرس در دوران بارداری را به شما توضیح دهیم. همچنین دلایل اضطراب در دوران بارداری و نشانه های استرس در زمان بارداری را بررسی خواهیم کرد. آگاهی از روش های کنترل اضطراب بسیار ضروری است؛ زیرا گاهی تاثیر اضطراب بر روی جنین می تواند بسیارخطرسازباشد. با آگاهی از تاثیر افکار منفی و استرس در بارداری می توانید تاثیر استرس مادر بر روی جنین را به حداقل برسانید.

فهرست محتوا

تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین

شواهد بسیاری نشان می دهد که حتی اشکال ملایم از استرس یا اضطراب مادر در دوران بارداری بر جنین تأثیر می گذارد و باعث عواقب احتمالی طولانی مدت برای رشد نوزاد و کودک می شود. مکانیسم هایی که از طریق آنها ممکن است استرس قبل از تولد مادر بر روی نوزاد تأثیر بگذارد هنوز کاملاً روشن نشده است. به دلیل محدودیت مهارتهای خودتنظیمی پس از تولد، نوزادان برای تنظیم حالات عاطفی و تحریک فیزیولوژیکی به رفتار حساس والدین خود وابسته هستند. تنظیم تأثیر دوگانه تا دوره نوجوانی با الگوهای مختلف رشد مرتبط بوده و از این رو عنصر اصلی روابط اجتماعی اولیه را نشان می دهد. هدف از این مطالعه بررسی پیامدهای احتمالی طولانی مدت استرس عاطفی در دوران بارداری و اختلالات اضطرابی پس از زایمان و همچنین واکنش کورتیزول پس از زایمان بر تعامل مادر و کودک در سن پیش دبستانی می باشد.

تاثیر اضطراب در زمان بارداری از نظر رشد نوزاد

مجموعه ای از تحقیقات در حال رشد نشان می دهد که استرس مادر در دوران بارداری تأثیر زیادی بر رشد نوزاد متولد شده دارد.مطالعات اخیر تأکید بر تأثیر طولانی مدت بر انواع دامنه های رشد در فرزندان، مانند عملکرد متابولیکی، رشد شناختی و عاطفی دارد با این حال، تا به امروز، مکانیزمی که از طریق آنها استرس قبل از تولد مادر ممکن است بر نوزاد متولد شود، هنوز به طور کامل روشن نشده است.

تا به امروز، استرس قبل از تولد مادراز نظر تاثیراتی که بر مادر و جنین می گذارد، به صورت گسترده بررسی شده است.

از جمله این تاثیرات می توان به پریشانی روانشناختی مانند اضطراب یا علائم افسردگی و حوادث زندگی، به عنوان مثال، ضربه، از دست دادن یا بلایای طبیعی اشاره کرد.

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان بر روی لینک کلیک کنید.

اختلالات اضطرابی مادران در دوره بارداری شایع ترین اختلالات روانپزشکی با میزان شیوع 11 تا 17٪ است و ارتباط نزدیکی با تغییرات در سیستم های استرس انسانی دارند. کورتیزول محصول نهایی است که از آن آن به عنوان مکانیزم اساسی برای ارتباط بین استرس و اضطراب مادر در دوران بارداری و رشد نوزاد و کودک به شدت مورد بحث قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد که افزایش سطح کورتیزول مادر در پاسخ به استرس ممکن است بر عملکرد محور HPA فرزندان تأثیر بگذارد.

جدا کردن تأثیر استرس مادران قبل از زایمان و پس از زایمان بر رشد نوزاد و کودک دشوار است، اما مطالعات فعلی سعی در تفکیک اثرات زمان بندی دارند. قبل از تولد، به نظر می رسد استرس عاطفی مادر بر رشد شناختی تأثیر می گذارد.همچنین استرس عاطفی قبل از تولد باعث ایجاد نقایص شناختی مستقل از استرس پس از زایمان می شود، حتی اگر، سطح استرس عاطفی مادران قبل و بعد از تولد متوسط ​​باشد. در مورد اضطراب قبل از تولد مادران، مطالعات اخیر گزارش داده اند که اضطراب مادر در دوران بارداری با مشکلات اجتماعی-عاطفی همراه است.

برای اطلاع از اینکه چگونه جواب مادر شوهر را بدهیم؟ بر روی لینک کلیک کنید.

استرس چگونه می تواند بارداری شما را تحت تأثیر قرار دهد؟

استرس یک احساس مشترک در دوران بارداری است. ناراحتی های جسمی و سایر تغییرات در زندگی روزمره شما می تواند باعث استرس در دوران بارداری شود.

برخی از انواع استرس ها ممکن است مشکلات جدی در سلامتی ایجاد کنند، مانند فشار خون بالا  و منجر به مشکلاتی مانند زایمان زودرس شوند.

احساس استرس در دوران بارداری معمول است؛ زیرا دوران بارداری تغییرات عمده ای درزندگی افراد رخ می دهد.

البته  بسیاری نسبت به این تغییرات با ذهنی باز کرده و از آن ها استقبال می کنند.

در دوران بارداری، استرس می تواند احتمال داشتن یک نوزاد نارس را افزایش دهد. نوزادانی که خیلی زود یا خیلی کوچک به دنیا می آیند، در معرض خطر افزایش مشکلات سلامتی قرار دارند.

چه عواملی باعث ایجاد استرس در دوران بارداری می شود؟

دلایل استرس برای هر زنی متفاوت است، اما در اینجا برخی از دلایل عمده در دوران بارداری ذکر شده است:

شما ممکن است با ناراحتی های دوران بارداری مانند تهوع صبحگاهی، یبوست، خستگی یا کمردرد روبرو شوید و این موارد منجر به استرس در دوران بارداری خواهند شد.

تغییر هورمون ها می تواند منجر به تغییر خلق و خو در نتیجه بروز استرس شود.

ممکن است نگران باشید که در حین زایمان و تولد چه انتظاری دارید یا چگونه از کودک خود مراقبت کنید.

اگر کار می کنید  ممکن است مجبور باشید کارهای شغلی را مدیریت کنید و تیم خود را برای زمان مرخصی زایمان آماده نمایید.

شما ممکن است نگران نحوه خوردن، آشامیدن و تأثیر این موارد روی کودک خود باشید.

چه نوع استرسی می تواند باعث مشکلات بارداری شود؟

استرس در حدی که طبیعی باشد، مشکل خاصی ایجاد نکرده و داشتن هر نوع استرسی بد نخواهد بود. اما در مقابل برخی استرس ها نیز هستند که می توانند منجر به بروز مشکلات بسیاری در خانم های باردار شوند که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

حوادث منفی زندگی

حواد منفی زندگی مانند طلاق، بیماری، یا مرگ اعضای خانواده برای افراد باردار خیلی مضر است.

حوادث فاجعه بار

بسیاری از حوادث طبیعی مانند زمین لرزه، طوفان یا حملات تروریستی می تواند منجر به استرس در زنان باردار شود.

استرس طولانی مدت

استرس طولانی مدت به دلیل شرایط سخت زندگی به وجود می آید.

نژاد پرستی

 برخی از زنان ممکن است در طول زندگی خود دچار استرس ناشی از نژادپرستی شوند. این ممکن است توضیح دهد که چرا زنان آفریقایی-آمریکایی در ایالات متحده بیشتر از زنان از گروه های نژادی یا قومی دیگر بچه های نارس و کم وزن دارند.

استرس مربوط به بارداری

 برخی از خانم ها ممکن است در مورد بارداری استرس جدی داشته باشند. آنها ممکن است نگران از دست دادن کودک خود در بارداری، سلامت کودک خود و یا اینکه چگونه با زایمان و تولد کنار بیایند یا پدر و مادر شوند. اگر چنین احساسی دارید، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

اضطراب در زمان بارداری

 افسردگی بارداری چیست؟

افسردگی یا اضطراب نوعی بیماری پزشکی است که باعث احساس غم و اندوه و از بین رفتن علاقه به کارهایی می شود که دوست دارید انجام دهید. این می تواند بر احساس، تفکر و عملکرد شما تأثیر بگذارد و در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند. به همین دلیل هم، برای بهتر شدن نیاز به درمان دارد. اضطراب احساس نگرانی یا ترس از اتفاقاتی است که ممکن است رخ دهد. به صورت کلی هر دو این موارد، می تواند شرایط مادر و کودک را دشوار نماید. داشتن افسردگی قبل از بارداری، باید حتماً تحت نظر پزشک درمان گردد.

اضطراب در زمان بارداری چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد؟

ما تأثیرات استرس بر بارداری را کاملاً درک نمی کنیم. اما برخی از هورمون های مرتبط با استرس ممکن است در ایجاد برخی از عوارض بارداری نقش داشته باشند. استرس جدی یا طولانی مدت ممکن است بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد، که از شما در برابر عفونت محافظت می کند. این می تواند احتمال ابتلا به عفونت رحم را افزایش دهد و این نوع عفونت می تواند باعث زایمان زودرس شود.

ناراحتی های طبیعی بارداری، مانند اختلال در خواب، بدن درد و دردهای صبحگاهی ممکن است با استرس حتی بدتر شود.

ممکن است در خوردن غذا مشکلاتی داشته باشید، مانند غذای کافی نخوردن. این می تواند باعث کمبود وزن شما شود و یا باعث افزایش وزن بیش از حد در بارداری گردد. همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت بارداری و زایمان زودرس را افزایش دهد.

استرس ممکن است منجر به فشار خون بالا در دوران بارداری شود.

افرادی که استرس بارداری دارند، اصولاً فشار خون بارداری را نیز تجربه خواهند کرد.

استرس همچنین ممکن است بر نحوه پاسخگویی شما به موقعیت های خاص تأثیر بگذارد. برخی از زنان با استعمال سیگار، نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر در خیابان با استرس مقابله می کنند، که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی در شما و کودک شما شود.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با تاثیر اعتیاد مادر شیرده بر نوزاد کلیک کنید.

چگونه استرس پس از سانحه می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد؟

اختلال استرس پس از سانحه (که PTSD نیز نامیده می شود) نوعی اختلال است که پس از تجربه یک اتفاق تکان دهنده، ترسناک یا خطرناک، هنگام بروز مشکل ایجاد می شود. این حوادث ممکن است شامل تجاوز، سو استفاده، یک فاجعه طبیعی، حمله تروریستی یا مرگ یکی از عزیزان باشد.

افراد مبتلا به PTSD ممکن است، موارد زیر را نیز تجربه نمایند:

 • اضطراب جدی
 • فلاش بک های این رویداد
 • کابوس
 • پاسخ های بدنی (مانند ضربان قلب تند یا تعریق)

زنانی که به PTSD مبتلا هستند ممکن است بیشتر از زنان فاقد آن دارای نوزادی نارس یا کم وزن باشند. آنها همچنین بیشتر از سایر زنان دارای رفتارهای سلامتی خطرناک مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، سو مصرف داروها یا مصرف داروهای خیابانی هستند. انجام این کارها می تواند احتمال بروز مشکلات بارداری را افزایش دهد. اگر فکر می کنید PTSD دارید، با ارائه دهنده خود یا یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید. درمان های PTSD شامل داروها و درمان است.

آیا مقادیر بالای استرس در بارداری می تواند بر سلامت کودک شما در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد؟

برخی مطالعات نشان می دهد که میزان بالای استرس در بارداری ممکن است در دوران کودکی مشکلات خاصی ایجاد کند، مانند مشکل در توجه یا ترس. ممکن است استرس بر رشد مغز یا سیستم ایمنی کودک شما نیز تأثیر بگذارد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مصرف شیره در بارداری کلیک کنید.

چگونه می توانید اضطراب در زمان بارداری را کاهش دهید؟

در اینجا چند روش برای کمک به شما در کاهش اضطراب در زمان بارداری  آورده شده است:

بدانید که ناراحتی های دوران بارداری موقتی است. از پزشک خود در مورد چگونگی کنار آمدن با این ناراحتی ها کمک بگیرید.

سالم و متناسب باشید. غذاهای سالم بخورید، به مقدار کافی بخوابید و ورزش کنید. ورزش می تواند به کاهش استرس کمک کند و همچنین از ناراحتی های معمول بارداری جلوگیری می کند.

فعالیت هایی را که نیازی به انجام آنها ندارید کاهش دهید. به عنوان مثال، از شریک زندگی خود بخواهید تا در کارهای خانه به شما کمک نماید.

فعالیت های آرامش بخشی مانند یوگا قبل از تولد یا مدیتیشن را امتحان کنید. آنها می توانند به شما در کنترل استرس و آمادگی برای زایمان کمک کنند.

در کلاس آموزش زایمان شرکت کنید تا بدانید که در بارداری و هنگام ورود کودک شما چه انتظاراتی باید از خودتان داشته باشید. روش های تنفس و آرامش را که در کلاس یاد می گیرید، تمرین کنید.

یک شبکه پشتیبانی خوب داشته باشید، که ممکن است شامل شریک زندگی، خانواده و دوستان تان باشد.

بفهمید چه چیزی باعث استرس شما شده است و با شریک زندگی خود، یک دوست، خانواده یا ارائه دهنده خود در این باره صحبت کنید.

اگر فکر می کنید ممکن است افسردگی یا اضطراب داشته باشید بلافاصله با ارائه دهنده خود صحبت کنید. دریافت زودهنگام درمان برای سلامتی شما و کودک شما مهم است.

اضطراب در زمان بارداری

اضطراب در زمان بارداری و ADHD

مطالعات اخیر نشان می دهد که، ارتباط قوی بین سطح اضطراب مادر در اوایل بارداری و حساسیت کودک به اختلال بیش فعالی با کمبود توجه وجود دارد. این ارتباط قوی تر از ارتباط پیش بینی کننده سایر مشکلات رفتاری در دوران کودکی، از جمله سیگار کشیدن در دوران بارداری، وزن کم هنگام تولد یا میزان استرس فعلی مادر می شود.

این تئوری که به عنوان “فرضیه برنامه ریزی جنین” شناخته می شود، حاکی از آن است که در برخی از مراحل بارداری، قرار گرفتن در معرض محیط با جنین در رحم به طور قابل توجهی بر رشد مغز تأثیر می گذارد، که به نوبه خود می تواند بر سلامت آینده تأثیر بگذارد.

این یکی از قوی ترین شواهدی است که نشان می دهد اضطراب در دوران بارداری خطر ابتلا به اختلالات بیش فعالی فرزندان را تحت تأثیر قرار می دهد. بدیهی است که استعداد ژنتیکی نقش مهمی در این اختلالات بازی می کند، اما این نشان دهنده تعامل بین عوامل محیطی و ژن ها است.”

اضطراب در زمان بارداری قبل از تولد

کاملاً مشهور است که استرس و اضطراب در دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین، زایمان زودرس و به دنیا آوردن نوزادی را که کم وزن است، افزایش دهد، اما مطالعات اندکی در مورد نتایج طولانی مدت در کودکان متولد شده از مادر پر استرس را بررسی کرده است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با ترک اعتیاد در بارداری کلیک کنید.

کاهش استرس اضطراب در زمان بارداری

برای کاهش اضطراب در زمان بارداری، راه های بسیاری وجود دارد ما در ادامه چند نمونه از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

1. با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید

این شخص می تواند شریک زندگی، بهترین دوست، دکتر، درمانگر یا زن باردار دیگری باشد.

2. هوشیار باشید

این می تواند به معنای انجام یوگا قبل از تولد یا گوش دادن به یک برنامه مراقبه باشد. ت تنفس عمیق داشته باشید، اجازه دهید ذهن شما با هر بازدم آرام شود.

3. سلامتی خود را حفظ کنید

سعی کنید با داشتن برنامه غذایی خوب و استراحت و ورزش سلامتی خود را حفظ نمایید. تمریناتی مانند شنا و پیاده روی را دنبال کنید.

4. رژیم خوب داشته باشید

یکی از مشکلات دوران بارداری ویار یا ولع خوردن مواد غذایی خاص است. اگر ویار به مواد غذایی سالم داشته باشید، مشکلی ندارد؛ اما گاهی دیده می شود که ویار نسبت به مواد غذایی ناسالم نیز در بین زنان باردار وجود دارد که باید زنان باردار در این وضعیت ها مراقب رژیم خود باشند.

تا آنجا که ممکن است از مصرف قند و شکر اجتناب و مقدار زیادی آب بنوشید. صبحانه را نیز تکمیل بخورید.

5. واقعیت ها را بدانید

بارداری و به ویژه بارداری پس از از دست دادن جنین می تواند ترس های بسیاری را به همراه داشته باشد. به طور مثال گفته می شود که احتمال سقط جنین بعد از هفته 13 بسیار بعید به نظر می رسد.

با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما اطمینان دهندند و منحصر به شرایط و نیازهای شما کمک کنند.

6. به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی در کمتر از 30 دقیقه، می تواند باعث کاهش هورمون استرس در بدن شما شود.

7. احساسات مثبت داشته باشید

بهترین راه برای داشتن احساسات مثبت، خنده است. تا جایی که می توانید بخندید و سعی کنید همیشه و در هر شرایطی احساسات خوبی داشته باشید.

8. ماساژ

ماساژ در یک وان آب گرم می تواند گزینه بسیار خوبی برای تسکین استرس های قبل زایمان و یا دوره بارداری باشد.

9. به خودتان فشار نیاورید

به خودتان فشار نیاورید و سعی کنید تمامی فعالیت های تان را در کمترین سطح فشار انجام دهید. یک سری از کارهای تان را که انرژی و تمرکز بیشتری می طلبد در صورت امکان از لیست کارهایی که باید انجام دهید، خارج کنید.

10. اطلاعات خود را بالا ببرید

به هر صورتی که می توانید اطلاعات خود را از زایمان و مراحل بعد از آن بالا ببرید. بدین منظور می توانید در کلاس های آموزشی بیمارستان ها و دیگر مراکز آموزشی شرکت کنید.

11. سطح استرس خود را کنترل کنید

با وجود تمامی این دستورالعمل ها همیشه مقداری استرس با تمامی مادران باردار وجود دارد که البته طبیعی هم هست. البته باید هوشیار باشید که سطح استرس شما بیش از مقدار طبیعی نباشد.

بارداری می تواند حتی برای آرام ترین مادران آینده نیز زمان استرس زا باشد. البته با داشتن سطح طبیعی از آن، کودک تان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

اما استرس شدید و طولانی می تواند آسیب های بسیاری به شما و کودک تان وارد کند.

اگر در رابطه با احتمال بارداری بدون دخول، اطلاعاتی ندارید کلیک کنید.

اضطراب در زمان بارداری از نظر عاطفی

با تغییرات زیادی که در طی نه ماه بارداری روی بدن شما می دهد، آشفتگی عاطفی ناشی از این تغییرات و هورمون ها می تواند روی خلق و خو شما و کنترل استرس تان تاثیر بسیاری بگذارد.

علائم استرس در دوران بارداری

 • افزایش ضربان قلب یا تپش قلب
 • سردرد
 • کمردرد
 • شکم شکسته
 • دندان قروچه
 • مشکل در تمرکز
 • خستگی مفرط
 • مشکل خوابیدن
 • از دست دادن اشتها
 • پرخوری
 • احساس نگرانی، ناامیدی، عصبانیت یا ناراحتی
 • از دست دادن علاقه به بودن در کنار دیگران
 • نیاز بیش از حد به حضور در کنار افراد دیگر، یا احساس ترس از تنها بودن

نکاتی برای کنترل اضطراب در زمان بارداری

یادگیری نحوه کنترل استرس در دوران بارداری باید در اولویت اصلی همه مادران آینده باشد تا به شما در اطمینان از بارداری و داشتن کودک ایمن و سالم کمک کند.

یکی از این نکات که برای کنترل استرس در دوران بارداری گفته می شود، صحبت کردن با نزدیکان است. می توانید برای این کار از اقوام، دوستان، همسر و بسیاری افراد دیگر جهت صحبت کردن کمک بگیرید.

به صورت کلی تمام روش هایی را که به کاهش استرس شما کمک می کند، به کار بگیرید. این راه ها می تواند شامل، تنفس عمیق، یوگا، پیاده روی سریع و بسیاری راه های دیگر باشد.

مقدار مناسب خواب می تواند به شما کمک کند تا علاوه بر شارژ مجدد، دوباره احیا شوید. خواب کم می تواند سطح استرس را افزایش دهد. بنابراین با تلاش در خواب کامل شبانه خود، چرخه استرس، بی خوابی و استرس را بشکنید. یک حمام گرم، یک فنجان چای بابونه و موسیقی آرامش بخش می تواند به شما در داشتن خواب بهتر کمک نماید.

اضطراب در زمان بارداری چگونه می تواند بر نوزاد تأثیر بگذارد؟

استرس در دوران بارداری می تواند از بسیاری جهات بر روی نوزاد تاثیر گذار باشد.

استرس عاطفی باعث ترشح هورمون کورتیزول می شود که با شدت استرس افزایش می یابد. این می تواند در اواخر زندگی باعث افسردگی، چاقی، از دست دادن عضلات، بیماری های قلبی و پوکی استخوان در کودک شود.

کودک احتمالاً زودرس متولد می شود، که ممکن است در برخی موارد منجر به مشکلات گوارشی، مشکلات تنفسی و مرگ نوزاد شود.

حتی نوزادان کامل تر ممکن است کم وزن به دنیا بیایند و ضعف و سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند. همچنین می تواند باعث هیپوکسی (تأمین اکسیژن ناکافی در زمان تولد) شود، که می تواند منجر به عواقب رشد طولانی مدت در نوزادان گردد.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با دلیل سقط جنین در دختر باکره کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین پرداختیم. برای کاهش اضطراب در زمان بارداری روش های مختلفی وجود دارد ما سعی کردیم کاربردی ترین روش های کاهش استرس در دوران بارداری را بررسی کنیم. دلایل اضطراب در دوران بارداری می تواند مختلف باشد؛ اما ما سعی کردیم مهم ترین موارد در این حوزه را بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تاثیر استرس مادر بر روی جنین و روش های کنترل اضطراب با ما تماس بگیرید.

آیا اضطراب در زمان بارداری می تواند منجر به سقط جنین گردد؟

بله اضطراب در زمان بارداری ممکن است منجر به سقط گردد.

آیا اضطراب در زمان بارداری قابل درمان است؟

بله متدهای مختلفی برای درمان اضطراب در زمان بارداری وجود دارد.

نشانه های اضطراب در زمان بارداری چیست؟

اضطراب در زمان بارداری نشانه های مختلفی دارد که در متن به آن ها اشاره کرده ایم.

آیا اضطراب در زمان بارداری موضوعی طبیعی است؟

اگر بیش از حد نرمال نبوده و مشکلی به وجود نیاورد، طبیعی است.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

بارداری پوچ چگونه است

علائم بارداری پوچ چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور