نارضایتی جنسی
نارضایتی جنسی

نارضایتی جنسی و راهکارهای مقابله با آن

نارضایتی جنسی رابطه مستقیمی با عدم رضایت از زندگی مشترک و سرد شدن رابطه عاطفی بین زوجین دارد. علت بروز این نارضایتی می تواند از مسائل جسمی، روانی و عاطفی تا مشکلات جنسی متغیر باشد. بنابراین، همسران باید با توجه به تمامی جوانب، در جهت بهبود رابطه خود تلاش کنند. در این میان، مسلما راه های مقابله با نارضایتی جنسی بسته به دلیل پیدایش آن نیز متفاوت است.

ما در این مقاله تمامی احتمالات و مواردی که معمولا به چنین نارضایتی منجر می شوند را مرور می کنیم و با شیوه های بهبود آن آشنا می شویم. همچنین، برای دریافت مشاوره اختصاصی رابطه زناشویی و داشتن یک رابطه عاشقانه جنسی و عاطفی می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.

منظور از نارضایتی جنسی چیست؟

منظور از نارضایتی جنسی چیست

شاید تعریف یک رابطه یا ازدواج موفق و خوب برای همه داشتن یک ارتباط عاطفی زیبا توام با عشق باشد. مسلما این تصور صحیحی است اما دست یافتن به چنین ارتباط خوبی مستلزم داشتن یک رابطه جنسی ایمن و رضایت بخش می باشد.

امروزه هزاران تحقیق در مورد تاثیرات و فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان انجام شده و اهمیت آن بارها به اثبات رسیده است. بطوری که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش اعتماد بنفس، ایجاد آرامش روحی، کاهش استرس، شادابی پوست و صورت، کاهش فشار خون، افزایش سوخت و ساز بدن، کاهش حملات قلبی، کاهش اختلالات جنسی، افزایش کیفیت خواب، بهبود روابط بین فردی و … می شود.

مهم تر همه از این ها، وقتی رابطه جنسی برقرار می شود، مغز هورمون اکسی توسین که به هورمون عشق معروف است را آزاد کرده و علاقه طرفین بیش از پیش می شود.

حال برخی از اوقات، این رابطه با میل و اشتیاق ایجاد نمی شود و یا حتی یک یا هر دو طرف از آن پرهیز می کنند. به چنین مواردی نارضایتی جنسی گفته می شود. این عدم رضایت در اغلب اوقات، بتدریج و در اثر بعضی کمبودها به وجود می آید. در چنین شرایطی کیفیت زندگی زناشویی پائین آمده و حتی رابطه عاشقانه نیز تهدید می شود.

علت بروز نارضایتی جنسی چیست؟

علت بروز نارضایتی جنسی

از آنجا که دلایل نارضایتی جنسی بسیار متنوع است، نمی توان همه آن ها در اینجا ذکر کرد اما ما سعی کرده ایم تا اصلی ترین این موارد را خدمت شما دوستان گرامی عرض کنیم.

بی توجهی به خوسته های جنسی

زوجینی که برای حل مشکل نارضایتی جنسی به درمانگران و مشاوره جنسی مراجعه می‌کنند، بیشترین موردی که از آن گلایه دارند مربوط به بی توجهی همسر نسبت به شیوه های برقراری رابطه جنسی است. هر شخصی چه در دوران تجرد و چه زندگی زناشویی، یک یا چند فانتزی جنسی را در ذهن خود می‌پرورانند که اگر برآورده شوند، احساس لذت بسیار بیشتری خواهد برد.

تمامی متخصصان سکستراپی توصیه می کنند که حتما شریک جنسی خود را در جریان این فانتزی ها و انتظارات قرار دهید تا رابطه تان با جذابیت بیشتر پیش رود.

علاوه بر این، گاهی یکی از طرفین خیلی زود به ارگاسم رسیده و از ادامه رابطه خودداری می کند. در حالی که این اتفاق هنوز برای طرف مقابل نیفتاده و از اینکه همسرش نسبت به این قضیه بی تفاوت است بسیار ناراحت شده و حتی از رابطه جنسی دلسرد می شود.

حتی در برخی از اوقات بی توجهی نسبت به مسائل بهداشتی موجب دوری و بی میلی یکی از طرفین است. یعنی مرد یا زن بدون رعایت تمیزی و پاکی بدن، داشتن بوی بد، نداشتن هیچ گونه تحریک بدنی و کلامی و جذابیت مستقیماً به سراغ رابطه رفته و نارضایتی از رابطه جنسی را در شخص مقابل افزایش میدهد.

مشکلات و اختلالات جنسی

علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد، شاید بتوان مهمترین علت بروز نارضایتی جنسی را مشکلات و اختلالات جنسی دانست. بحث اختلالات و کژکاری های جنسی بسیار گسترده است و شاید نتوان به طور کامل همه آنها را در اینجا بررسی کرد. مقاله انواع اختلالات جنسی به این موضوع پرداخته است و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه به شما ارائه خواهد داد.

اصلی ترین اختلالات جنسی عبارتند از: اختلال تاخیری ( دیر انزالی)، اختلال نعوذ، اختلال ارگاسمی زنان، اختلال برانگیختگی جنسی در زنان، اختلال درد تناسلی لگنی / دخول، اختلال کمبود میل جنسی در مردان ( سرد مزاجی)، انزال زودرس ( یا زود انزالی)، کژکاری های معین، کژکاری های نامعین.

همچنین، یک سری اختلالات ناهبنجاری نیز در نارضایتی از رابطه جنسی نقش دارند که تحت عنوان اختلال تماشاگری جنسی یا چشم چرانی، اختلال عورت نمایی، مالش دوستی، مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی، اختلال بچه باز یا پدوفیلی، یادگار خواهی یا فتیشیسم، مبدل پوشی، میل به حیوانات، مدفوع دوستی و جسد دوستی نامیده می شوند. 

مصرف برخی داروها یا مواد

با توجه به تاثیر منفی که مواد مخدر بر روی مغز می گذارند، احتمال اینکه نارضایتی جنسی در رابطه زناشویی برای افراد مصرف کننده به وجود آید زیاد است. بیشترین اثر منفی این مواد، دیر انزالی و برخی اختلالات جنسی دیگر همچون اختلال نعوظ می باشد. 

در غالب اوقات، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدری همچون هروئین فرایند به ارگاسم رسیدن را طولانی می کند. علاوه بر این، تعدادی از داروها منجر به کاهش لذت رابطه جنسی و از سوی بی میلی جنسی می شوند. مهمترین داروهایی را که می توان از علت بروز نارضایتی جنسی دانست، عبارتند از:

  •  داروهای ضد افسردگی
  •  داروهای ضد تشنج
  •  داروهای درمان سرطان
  • داروهای عفونت ادراری
  •  داروهای فشار خون
  •  استروئیدها

مشکلات پزشکی و بیماری های جسمی

مشکلات پزشکی و بیماری های جسمی

شرایط فیزیکی و بیماری هایی که احتمالا یک یا هر دو طرف را رنج می دهند، در کاهش کیفیت و افزایش بی میلی جنسی تاثیرگذار می باشد. به عنوان مثال بیماری های عصبی، دیابت، بیماری های قلبی، تیروئید، مولتیپل اسکلروزیس، تبخال تناسلی وزخم هایی که در اثر عمل های جراحی در ناحیه تناسلی وجود دارند، می‌توانند این رابطه را دردناک نماید. این تحقیقات نشان می دهد که تغییرات یکباره وزنی به خصوص چاقی نیز ارتباط معناداری با نارضایتی از رابطه جنسی دارد.

البته درصد نارضایتی جنسی در خانم ها نسبتا بیشتر از آقایان است و علت این امر نیز از موارد زیر نشات می گیرد.

مشکلات عاطفی

زوجینی که روابط عاطفی ناسالم و نامناسب با یکدیگر دارند، به احتمال زیاد فاقد صمیمیت جنسی خواهند بود. به طور کلی احساسات عاطفی، یک مولفه و رکن بسیار مهم در هر رابطه جنسی است. زن و مردی که قرار است با یکدیگر مقاربت داشته باشند، بایستی از قبل معاشقه داشته و با عشق به یکدیگر نزدیک شوند. در غیر اینصورت بایستی منتظر یک ارتباط خشک و بی روح و در نتیجه نارضایتی جنسی بود.

بسیار پیش می آید که زن و شوهر پس از یک دعوای زناشویی، اولین کاری می کنند، جدا کردن تختخواب است. مطالعات نشان می دهد که تکرار چندین باره این کار و ترک رابطه جنسی برای مدت طولانی، به بی میلی جنسی ختم می شود.

همچنین، وجود برخی بیماری های روحی و اختلال شخصیت در نارضایتی از رابطه جنسی نقش دارند. شخصی که دارای عزت نفس پائین، اضطراب و استرس شدید و یا انواع افسردگی است، از برقراری رابطه جنسی لذت کافی را نمی برد.

حتی گاهی داشتن تجربه ناخوشایند کودک آزاری یا تجربه سوء استفاده جنسی در گذشته نیز سبب یک ترس عمیق از سکس و دیدگاه منفی نسبت به آن می شود.

راه های مقابله با نارضایتی جنسی

راه های مقابله با  نارضایتی جنسی

به طور کلی زمانی که صحبت از درمان یا مقابله با یک مشکل صحبت می کنیم، باید دید که دلایل چیست و سپس متناسب با آن ها راه حل ارائه داد. حال که متوجه شدیم عمده ترین علت ها در چه مواردی می باشد، بهتر می توانیم راه های مقابله با نارضایتی جنسی را یافته و پیاده سازی کنیم.

البته در برخی موارد، مسائل ریشه ایی در پس هر مشکل وجود دارد و تنها از طریق یک متخصص قابل درمان می باشد. به همین دلیل، اگر با وجود توضیحات داده شده در زیر، هنوز هم فکر می کنید که به راهنمایی یا مداخله نیازمندید، می توانید با کارشناسان مشاوره جنسی دکتر فکر تماس حاصل فرمائید.

گفتگو در مورد خواسته ها و مشکلات

روانشناسان معتقدند که در یک زندگی موفق زناشویی، طرفین باید حداقل هر سه ماه یکبار با یکدیگر در مورد مسائل مختلف که به رابطه آنها مربوط می شود، به ویژه رابطه جنسی صحبت کنند. در اینگونه گفت و گوها بایستی حتماً انتظارات زنان از لذت جنسی و همچنین خواسته های مردان از نحوه برقراری بیان شود.

حتی بهتر است که درباره جزئی ترین موارد، مثلاً بهترین پوزیشن برای برقراری رابطه جنسی، اینکه از کدام حرکات خوشتان می آید و از کدام نه، آیا دوست دارید رابطه بیشتر طول بکشید یا خیر، دخول برایتان دردناک است یا لذت بخش و هزاران مورد دیگر که موجب نارضایتی از رابطه جنسی شده را با یکدیگر در میان بگذارید.

دقیق تر به علت نارضایتی بیندیشید

گاهی برخلاف آنچه که فکر می کنید، نارضایتی جنسی شما از اصل رابطه جنسی نشات نمی گیرد. ممکن است دلیل رد کردن های پی در پی شما در مقابل تقاضای همسر برای رابطه، خود او نباشد، بلکه بیماری های زمینه ایی جسمی یا روحی همچون افسردگی باشد. یا اینکه استرس و فشار کاری آن را در الویت بندی های آخر قرار داده باشد.

بیماری های جنسی را درمان کنید

بیماری های جنسی دلیل نارضایتی جنسی

اگر علت بروز نارضایتی جنسی تان یکی از بیماری هایی است که در بالا ذکر کردیم، حتما برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته گاهی اوقات تشخیص دقیق این بیماری ها از روی علائم اولیه برای افراد عادی دشوار است اما حتما یک سری نشانه ها وجود دارند که هشدار دهنده یک نوع بیماری هستند.

چه در مواردی که زن به هنگام مقاربت دچار درد می شود و چه مردانی که زودانزالی، دیرانزالی، اختلال نعوذ و یا مشکلات دستگاه تناسلی منجر به نارضایتی جنسی شان می شود.

رابطه عاطفی خود را قویتر کنید

رابطه جنسی و رابطه عاطفی دو قطب مهم زندگی زناشویی هستند که مکمل یکدیگر بوده و تاثیر متقابل دارند. بنابراین، از مهم ترین راه های مقابله با نارضایتی از رابطه جنسی، بهبود رابطه عاطفی است. بخصوص هنگامی که در حال در حال اجرای رابطه هستید. یادتان باشد که انتقاد و سرزنش، غر زدن، تهدید، بی اعتنایی و کنایه همگی همسرتان را از ادامه کار بازدارد.

داشتن یک رابطه عاشقانه مستلزم آشنایی با اصول همسرداری است و دوره های آموزش رابطه زناشویی به شما در این باره کمک خواهد کرد. اما در کل، حمایت، گوش دادن فعالانه، قضاوت نکردن، عدم مقایسه همسر با دیگران، محبت های کلامی، اعتماد و … در رسیدن به چنین هدفی سودمند است.

به رابطه تان تنوع ببخشید

به طور طبیعی، روابط جنسی که یک روند خاص را دنبال می کنند پس از مدتی تکراری و بدون جذابیت می شود. از این رو، اگر می خواهید نارضایتی جنسی را کاهش دهید، سعی کنید به رابطه تنوع ببخشید. تعیین بازه های زمانی متفاوت، استفاده از مکان های متنوع، پوزیشن های جدید، لباس ها و حرکات تحریک آمیز و صحبت های عاشقانه از بهترین راهکارهای تنوع بخشیدن می باشند.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشیم اطلاعات کاربردی را در مورد علت بروز و راه های مقابله با نارضایتی جنسی به شما عزیزان ارائه داده باشیم. 

اگر با در مورد نکات گفته با سوال و ابهامی مواجه شدید و یا فکر می کنید که برای بهبود رابطه تان نیازمند یک مشاوره هستید، می توانید درتمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 در مورد تمامی جوانب عاطفی، جسمی و جنسی زندگی خود با روانشناسان خبره دکتر فکر تماس بگیرید. 

منظور از نارضایتی جنسی چیست؟

برخی از اوقات، رابطه جنسی با میل و اشتیاق ایجاد نمی شود و یا حتی یک یا هر دو طرف از آن پرهیز می کنند. به چنین مواردی نارضایتی جنسی گفته می شود.

آیا اختلالات جنسی می تواند علت نارضایتی جنسی باشند؟

بله.شاید بتوان مهمترین علت بروز نارضایتی جنسی را مشکلات و اختلالات جنسی دانست.

علت بروز نارضایتی جنسی چیست؟

در این مقاله به مهم ترین علل علت بروز نارضایتی از رابطه جنسی پرداخته شده است.

چگونه می توان با نارضایتی جنسی مقابله کرد؟

مشاوران دکتر می توانند با توجه به علل به وجود آورنده نارضایتی جنسی خود یا همسرتان، راهکارهای متناسب ارائه دهند.

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

ترس از دخول

ترس از دخول یا جینوفوبیا چیست؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور