زوج درمانی چیست؟
زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟ به زبان ساده می توان گفت هر آنچه که مربوط به مسائل زوجین باشد. اطلاع از فواید، سوالات + 10 تکنیک به شما کمک خواهد نمود تا بتوانید نتیجه بهتری از جلسه مشاوره دریافت نمایید. کاربردهای زوج درمانی با توجه به هر زوج می تواند متفاوت باشد. با توجه به رویکرد مورد استفاده ، اهداف زوج درمانی متفاوت خواهد بود. قبل از مراجعه به مراکز مشاوره ابتدا از ویژگی های یک مرکز خوب اطلاع یابید.

در ادامه توضیحات کاملی در رابطه با اینکه زوج درمانی چیست؟ به شما عزیزان ارائه خواهیم نمود. سطح دسترسی افراد به مراکز مشاوره در تمامی کشور یکسان نمی باشد و به همین دلیل گاهی ممکن است زوجین از دریافت خدمات خوب بی بهره باشند. مرکز مشاوره دکتر فکر بهترین مشاوران را در اختیار شما قرار خواهد داد. کافی است با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

زوج درمانی چیست؟ در جلسات زوج درمانی، تمرکز اصلی بر روی مشکلات زوج و حل آن می باشد و در درجه بعدی به مشکلات فرزندان پرداخته می شود.

زوج درمانی چیست؟ و به چه مسائلی می پردازد؟

زوج درمانی چیست؟ و به چه مسائلی می پردازد؟
زوج درمانی چیست؟ و به چه مسائلی می پردازد؟

زوج درمانی از جمله شاخه های روان درمانی است که تمرکز آن تماما بر حل مشکلات و بهبود رابطه بین همسران می باشد. در واقع در زوج درمانی، تلاش بر این است که برای حل کشمکش ها و مشکلاتی که زوجین به تنهایی قادر به حل آنها نیستند راهکارهایی ارائه شود. در زوج درمانی فقط زن و مرد دایره تمرکز می باشند و فرزندان به درجات مختلف در معرض مشکلات زناشویی قرار خواهند گرفت.

 زوج درمانی چیست؟ درمانگر به زوج ها کمک می کند که زندگی مشترک را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و در رابطه با تغییرات لازم تصمیم گیری نمایند. از جمله مسائلی که ممکن است بدان پرداخته شود شامل :  سوءتفاهم‌های دوجانبه، انتظارات غیر معقول، توقعات بیان نشده ای که موجب تداوم تعارض دامن گیر رابطه می شود.

 تحقیقات روانشناسی ثابت کرده است که مشکلات زوج هایی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند به طور میانگین ۶ سال قبل از مراجعه به درمانگر آغاز شده است. در واقع زمانی که زوجین برای حل مشکلات پایدار به مشاور مراجعه می کنند حل این مشکلات زمان و انرژی بیشتر و همچنین تعهد درمانی بالاتری را از هر دو فرد می خواهد.

برای دریافت شماره مشاور ازدواج خوب بر روی لینک کلیک کنید.

زوج درمانی چیست؟ و چه اقدامی انجام می دهد؟

 هر یک از درمانگران برای حل مشکلات زوج درمانگران مراحلی را پشت سر می گذارند که به شرح زیر می باشد :

  1. توجه و تمرکز بر روی یک مشکل خاص. برای مثال : مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، تعارض های زناشویی و… 
  2. تلاش درمانگر و فعالیت او در روند درمان برای هر دو نفر به صورت زوج به جای درمان های فردی
  3. راهکار ها و مداخلات درمانی مبتنی بر راه حل بر محور تغییر از همان ابتدای جلسات درمانی آغاز می‌شود.
  4.  تعیین اهداف به صورت مشخص و واضح برای درمان و توضیح آن برای مراجعین

برای اطلاع از کمال گرایی عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

الگوهای مناسب برای زوج درمانی

برای درمان هر یک از مشکلات، راه حل های مختلف و متفاوتی وجود دارد که یک درمانگر بنا به تشخیص خود می تواند از آن ها استفاده نماید. در ادامه برای آشنایی دانشجویان رشته های مشاوره خانواده و همچنین ارائه اطلاعات به شما عزیزان، به این الگوها خواهیم پرداخت. و از جمله پاسخ ها به زوج درمانی چیست؟ می باشد.

برای دریافت مشاوره آنلاین ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

زوج درمانی هیجان مدار (EFT)

این الگو بر این اعتقاد است که هیجان ها، نقش مهمی را در زندگی ما ایفا می کنند. در واقع فرض این رویکرد درمانی کوتاه مدت است و برای کاهش آشفتگی در رابطه های عاشقانه بزرگسالان و ایجاد دلسبتگی ایمن تر تلاش می کند. در واقع منظور از هیجان در این رویکرد درمانی، حرکت می باشد. زوجین را با استفاده از هیجان، به حرکت در می آورد.

هنگامی که ما از «حرکت» سخن به میان می آوریم، در واقع منظور این است که شرایطی را به وجود آوریم که فرد را مجبور به حرکت کردن نماییم. همین مسئله می تواند منجر به بروز کنش در او شود. به طور کلی می توان گفت : هیجان، فرم دهنده و سازمان دهنده پاسخ های کلیدی در روابط نزدیک می باشد.

برای دریافت مشاوره خانواده بر روی لینک کلیک کنید.

زوج درمانی تلفیقی (IBCT)

زوج درمانی تلفیقی (IBCT)
زوج درمانی تلفیقی (IBCT)

اگر بخواهیم به سوال زوج درمانی چیست؟ در این رویکرد درمانی پاسخ دهیم باید یگوییم که به بررسی پریشانی های رابطه زوجین با پرورش پذیرش و تغییر رفتار برای هر یک از طرفین پرداخته می شود. در این نوع زوج درمانی در واقع خصوصیات اولین و سومین “موج” رفتار درمانی را با یکدیگر ترکیب می کند. تلاش برای درمان فردی و همچنین برداشتن گام اضافی از پذیرش افکار، احساسات و رفتارات شخص دیگر می باشد.

یکی از مسائلی که زوجین دارند، عدم پذیرش این مشکلات می باشد. به همین دلیل یکی از بخش های ضروری برای درمان، پذیرش این مشکلات خواهد بود. در واقع گاهی هدف درمان در این رویکرد، از بین بردن مشکل نیست. بلکه کمک به زن و شوهر برای اینکه مشاجره خود را به صمیمت تبدیل نمایند.

برای اطلاع از تاثیر اختلاف سنی در ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 زوج درمانی چیست؟ مدل پریشانی و درمان زوجین (IBCT)

اساس این رویکرد برای موضوع استوار است که ناسازگاری های بین زوجین در واقع به دلیل بدشگون بودن این ازدواج نمی باشد. بلکه تقریباً به مشخصه هایی تمام زوج ها مربوط می باشد. همچنین برخی از ناسازگاری ها بی ضرر می باشد. در واقع این روزها اولین انتقاد است که گاهی آنچه ما به عنوان ناسازگاری از آن یاد می کنیم در برخی زوجین ممکن است به هیچ عنوان موجب آسیب‌پذیری نشود.

 تفاوت هایی که بین زوجین از نظر شخصیتی وجود دارد، این تطابق را به وجود می آورد. گاهی مشکلاتی که در بین زوجین ممکن است در ابتدا وجود داشته باشد و یا ممکن است نقش کمرنگی را در زندگی مشترک آنها ایفا نموده باشد. اما به مرور زمان این تفاوت ها پررنگ تر شده و واکنش های منفی و همچنین بحث های مکرر را در بین آنها به وجود خواهد آورد.

زوج درمانی چیست؟ در این رویکرد درمانی در واقع برای زوجی که به نزد مشاور مراجعه می کنند سه مرحله‌ انجام می گیرد :  ارزیابی، بازخورد و درمان. در ابتدا یک ارزیابی درستی از تمامی مشکلات زوجین صورت می گیرد و جلسه اول با حضور هر دو برگزار می شود تا دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح نمایید و سپس گام های بعدی برداشته می شود.

برای اطلاع از نحوه دریافت مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

کاربردهای زوج درمانی

از کاربردهای زوج درمانی می توان به ارائه راه چاره‌ای برای آن دسته از زوجینی است که نمی توانند خودشان به تنهایی از عهده تعارض‌ها و کشمکش ها به شیوه مسالمت آمیز برآیند. همچنین برای افرادی که می خواهند کیفیت روابط زناشویی خود را بهبود بخشند روش درمانی می‌تواند موثر و مناسب باشد.

گاهی به دلیل عدم شناخت زوجین از یکدیگر، رابطه آن ها دچار سردی و عدم اعتماد در رابطه را در پی خواهد داشت. چه زمانی ما نیازمند زوج درمانی می باشیم و جلسات درمان می تواند به ما کمک کند؟

برای اطلاع از نکات بهداشتی قبل از ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 بی اعتمادی

 از عمده ترین مشکلاتی که زوجین برای آن به مراکز مشاوره مراجعه می کنند، مشکل از بین رفتن اعتماد متقابل در رابطه آنهاست. این بی اعتمادی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال : گاهی هم خیانت و برقراری رابطه جنسی با فردی خارج از رابطه موجب این بی اعتمادی شده است و یا گاهی حتی دروغ هایی که بر سر مسائل مالی گفته می شود.

 از مداخلات درمانی برای این دسته از زوجین، بازسازی این اعتماد از دست رفته در شرایطی است که هر دو طرف بتوانند آسیب پذیری های خود را به راحتی مطرح کنند و راحت تر مسائل و مشکلات شخصی خود را عنوان نمایند.

برای اطلاع از هفت علت درد سینه در خانم ها بر روی لینک کلیک کنید.

 مشاجرات تکرار شونده در پاسخ به سوال زوج درمانی چیست؟

 مشاجرات تکرار شونده در پاسخ به سوال زوج درمانی چیست؟
مشاجرات تکرار شونده در پاسخ به سوال زوج درمانی چیست؟

در واقع برخی از زوجین مسائل زندگی روزمره شان به سمتی در حال پیش رفتن است که بیشتر حول محور مشاجرات بین خودشان و همسرشان می چرخد. گاهی این مشاجرات کوچک و جزئی بوده و گاهی خیلی بزرگ می باشد و در هر دو صورت احساس بدی را برای فرد برجای می گذارد. در واقع این موضوع الگوی افزایشی قلمداد می شود و ممکن است فقط یک نفر را درگیر کند.

 در صورت تکرار و ادامه این گونه مشاجرات نتایج ویرانگری را در ادامه متوجه فرد خواهد بود. این دعواها بیانگر مشکلات عمیق است که در واقع هیچ گونه توجهی به آن نمی شود حتی می‌تواند یک رابطه را کاملاً تخریب نماید.

برای دریافت مشاوره ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

کاربردهای زوج درمانی : درمان ارتباط ضعیف

شاید برخلاف موارد گفته شده در رابطه با زوج درمانی چیست؟ شما تصور می کنید که در بحث ها و مشکلات فرد اصلی نیستیم اما یکی از شما و یا هر دو تان این احساس را دارید که نادیده گرفته شده اید و یا این که حس می کنید نمی توانید فرد مقابلتان را بفهمید و یا احساسات او را درک کنید معمولاً نتیجه زوج درمانی افزایش کیفیت برقراری ارتباط و فهم متقابل است است.

 آنچه در مشاوره زوج درمانی صورت می گیرد ابزارها و روش هایی است  که مشاور حرفه ای کمک می کند تا بتوانید روابط مناسبی را با پرسنل خود برقرار کنید و یکدیگر را بیشتر درک کنید و در نهایت کیفیت رابطه شما بهتر و مطلوب تر شود.

برای اطلاع از مشاوره طلاق بر روی لینک کلیک کنید.

 زوج درمانی چیست؟ بررسی مشکلات رابطه

 گاهی حتی خود زوجین هم نمی دانند که دقیقاً مشکل شان از کجا ناشی می شود. در این موارد، زوج درمانی نه‌تنها برای ارائه راه حل، بلکه برای فهمیدن و شناختن مشکل می تواند بسیار کمک کننده باشد. در واقع قضیه از این قرار است که یک چیزی در زندگی مشترک شما تغییر کرده است است اما شما نمی توانید این تغییر را توصیف کنید و یا توضیحی در مورد آن داشته باشید.

گاهی نیز زوجین احساس می‌کنند روابط آنها با همسرشان همانند گذشته نمی باشد و احساس راحتی در رابطه ندارند. این نشانه ها در واقع بدین معناست که یک نفر باید در این رابطه مورد سرزنش قرار بگیرد و بهترین مکان برای رسیدگی به این موضوع جلسات زوج درمانی و مشاوره می باشد.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان در زمان ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 امکان بیان بازدهی به همسر وجود ندارد

یکی از احساساتی که در جلسات مشاوره برای زوجین به وجود می‌آید، احساس آرامشی است که آنقدر احساس امنیت به فرد می دهد که می تواند هر آنچه را در دل دارد مطرح کند. در واقع یک مشاوره با تجربه و حرفه ای به شما کمک می کند تا بر ترس های خود غلبه کنید و هر چیزی را که با همسرتان می خواهید در میان بگذارید.

یکی از شما یا هر دوی شما در حل تعارضات ناکارآمد هستید

 مطابق با تحقیقاتی که جان گاتمن در این زمینه انجام داد، نتایج نشان داد که اینکه یک زوج چطور می‌تواند تعارضات را مدیریت کنند، معیار خوبی برای پیش بینی مسیر پیش روی این زوج می باشد. گاهی راهبرد حل مسئله ای که برخی از زوجین به کار می برند و بدین گونه است که مسائل را در درون خود خاموش می کنند یا پرخاشگری یا بی خیالی را در پیش می‌گیرد.

زوج درمانی چیست؟ بهترین راهکار در زمینه زوجینی که احساس می‌کنند در یک بحث و مشاجره نمی توانند موفقیت لازم را داشته باشند و یا به حل مسئله کمک کنند، پیش رفتن به سمت مذاکرات و مبارزات در کنار یک مشاور خانواده و ازدواج می باشد.

برای اطلاع از نحوه انتقاد از همسر بر روی لینک کلیک کنید.

 یک اتفاق موجب عدم برقراری رابطه شده است

 از مسائلی که در زوجین دچار مشکل وجود دارد این است که پس از بروز یک اتفاق، تصمیم به انتخاب یک مسیر زندگی می کنند که این مسیر به طور معمول یک طرفه و تنهایی است. از جمله این اتفاقات می توان به از دست دادن فرزند، بیکاری طولانی مدت، بیماری های سخت و یا مشکلات خانوادگی در زندگی یکی از طرفین باشد.

 شاید هر یک از شما به هنگام بروز این اتفاقات ناگوار و دلخراش اصلاً نتوانید به زوج‌درمانی فکر کنید. اما هر چقدر زودتر برای جلسات زوج درمانی اقدام نمایید آمادگی شما بیشتر خواهد بود و کمک بیشتری می توانید دریافت نمایید.

 در یک الگوی مخرب گیر افتاده اید

 عادات و الگوهای مهر بسیاری وجود دارند که ممکن است در زندگی روزمره با آنها گرفتار شوید. این عادت می تواند از عادت های غذایی، خواب نامناسب و یا عادت به جدایی، برخورد  نامناسب با خانواده ها و هزاران موارد دیگر موجب شکل‌گیری یک الگوی اشتباه در شما بشود.

 زوج درمانی چیست؟ در زوج درمانی اعتقاد بر این است که هر چه این الگو ریشه بیشتری در طول زمان در زندگی و شخصیت شما داشته باشد حل آن نیازمند زمان و انرژی بیشتری خواهد داشت. بنابراین توصیه می کنیم هر چه زودتر برای حل این مسائل اقدام نمایید.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

اهداف زوج درمانی

اگر بخواهیم در رابطه با اهداف زوج درمانی صحبت کنیم باید بگوییم که، زوج درمانی تلاش می کند به تمامی آنچه که در حال حاضر موجب بروز مشکلاتی در بین زوجین شده است بپردازد و برای حل این مشکلات تلاش نماید. زوج درمانی می تواند با استفاده از رویکردهای مختلف درمان صورت بگیرد که هر یک از آنها اهداف متفاوتی را دنبال می کند.

 یک زوج ممکن است دارای فرزند یا بدون فرزند باشند اما در هر دو صورت این زوج، عامل به وجود آورنده یک خانواده می باشد و به همین دلیل در صورتی که این  این زوج دچار مشکل شود در سیستم خانواده موثر بوده خانواده را می‌تواند به سمت و سوی دیگری سوق دهد و مشکلاتی را برای فرزندان نیز به وجود آوردن خود به وجود آورد.

زوج درمانی چیست؟ حلقه مفقوده ای که در ارتباط زوجین وجود دارد به وجود آورنده بسیاری از مشکلات می تواند باشد. گاهی نمی توان به هیچ عنوان و در با استفاده از رویکرد درمانی رابطه بین دو نفر را همانند همان رابطه ابتدایی و اولیه تغییر داد اما شاید بتوان تا حدودی مشکلات مطرح شده را تقلیل و یا تعدیل نمودو این موارد به نوع مشکل و مهارت مشاور باز می گردد.

برای دریافت مشاوره جنسی بر روی لینک کلیک کنید.

فواید، سوالات + 10 تکنیک

فواید، سوالات + 10 تکنیک
فواید، سوالات + 10 تکنیک

تمامی آنچه در رابطه با کاربرد مشاوره و فواید، سوالات + 10 تکنیک مطرح نمودیم، می تواند از جمله فواید و تکنیک های ضروری باشد. دقت داشته باشید که همیشه ما پس از چند جلسه درمانی ممکن است احساس بهبودی و یا راحتی نداشته باشیم. دلیل این مسئله می تواند به موضوع باز شدن برخی از مسائل در ذهن ما بازگردد.

 زمانی شما می توانید از فواید جلسات زوج درمانی بهره مند شوید که این جلسات را به درستی طی نموده باشید و همچنین تمامی راهکارهای ارائه شده را پشت سر بگذارید. عمل کردن به آنچه که یک مشاور از شما می خواهد، یکی از نکات بسیار مهم در جلسات درمانی می باشد که در صورت عدم رعایت آن، نتیجه مورد دلخواه هرگز حاضر نخواهد شد .

فواید، سوالات + 10 تکنیک یکی از احساساتی که ممکن است مراجعین در حین درمان داشته باشند، ناراحتی های بیشتر و بعضاً احساس عدم رضایت از جلسه مشاوره می باشد. این موضوع بسیار طبیعی است زیرا برخی از لایه های زیرین ناخودآگاه شما در رابطه با روحیات و خلقیاتتان در حال حاضر بروز و ظهور پیدا کرده است. بنابرایناین موضوع کاملا می‌تواند طبیعی باشد اما تلاش شما را در ادامه می طلبد.

برای اطلاع از بیست فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان بر روی لینک کلیک کنید.

زوج درمانی چیست؟ مراکز مشاوره را بشناسید

مراکز مشاوره
مراکز مشاوره

 برای حل مشکلات خود می توانید به مراکز مشاوره مراجعه نمایید. قطعاً در شهر و استان شما کلینیک های مشاوره خانواده و ازدواج زیادی وجود دارد. صرف داشتن مدرک کارشناسی نمی تواند به روند درمان و حل مشکلات شما کمک کند. قطعاً داشتن تجربه، مهارت و تلاش برای حل مشکلات توسط یک مشاور می‌تواند از عوامل تعیین کننده محسوب شود.

یکی از محاسنی که بیماری کرونا به وجود آورده است، استفاده از خدمات مشاوره ای به صورت تلفنی و آنلاین بدون هیچ گونه حد و مرزی جغرافیایی می باشد. در واقع با استفاده از این روش‌ها شما نیازی نیست که حتماً در شهر خاص و یا استان خاصی سکونت داشته باشد بلکه می توانید به راحتی از خدمات این مراکز بهره مند و اطلاعات بیشتری در رابطه با زوج درمانی چیست؟ به دست آورید.

 مرکز مشاوره دکتر فکر تلاش نموده است که بهترین مشاوران خانواده و زوج درمانگر را استخدام نماید تا از این طریق کمک های لازم را به مراجعین که به دنبال حل مسائل خود می باشند را ارائه نماید. ارتباط با مرکز مشاوره ما نیز می تواند با استفاده از همین روش های ذکر شده صورت پذیرد. با ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با اینکه زوج درمانی چیست؟ به شما ارائه نماییم. برای اطلاع از فواید، سوالات + 10 تکنیک و همچنین کاربردهای زوج درمانی می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. با توجه به رویکردهای مورد استفاده اهداف زوج درمانی می تواند متفاوت باشد. برای برقراری ارتباط با مراکز مشاوره می توانید با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

زوج درمانی چیست؟

بررسی مسائل بین زوجین و همچنین کمک به حل این مسائل، از خدمات مهم زوج درمانی محسوب می شود.

کاربردهای زوج درمانی چیست؟

حل تعارضات ناشویی بین زوجین، آموزش مهارت های زندگی و همچنین کمک به بهبود روابط بین فردی زوجین می باشد.

اهداف زوج درمانی چیست؟

برای حل مسائل زوجین ما از رویکردهای مختلف درمانی استفاده می نماییم و باید گفت فواید، سوالات + 10 تکنیک در هر رویکرد متفاوت می باشد.

چگونه می توان به شماره های مراکز مشاوره دسترسی پیدا کرد؟

برای یافتن شماره مراکز مشاوره می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در این مقاله موجود است تماس حاصل نمایید.

همچنین ببینید

از دست مادر شوهرم چیکار کنم؟ + 5 راهکار مهم

از دست مادر شوهرم چیکار کنم؟ + 5 راهکار مهم

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور