عزت نفس پائین در روابط عاطفی
عزت نفس پائین در روابط عاطفی

دوازده نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی + راه های تضمینی درمان

آیا می دانید با اطلاع از نشانه های عزت نفس پائین در رابطه عاطفی می توانید از بسیاری مشکلات در حوزه روابط جلوگیری کنید؟ به صورت کلی امروزه افراد بسیاری درگیر مشکلات پایین بودن عزت نفس هستند و به همین دلیل ضروی است که با اطلاع از راه های درمان عزت نفس پائین به درمان این قبیل مشکلات بپردازید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص کنترل عزت نفس پائین و یا راه های تضمینی درمان داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

عزت نفس نظر شما در مورد خودتان است. افرادی که دارای عزت نفس بالا هستند خود را دوست دارند و برای دستاوردهای خود ارزش قائل هستند. البته ممکن است گاهی همه ما در برهه های زمانی مختلف، احساس خوبی در رابطه با خودمان نداشته باشیم. اما افراد دارای عزت نفس پایین، در بیشتر موارد این احساس را نسبت به خود پیدا می کنند.

 این مشکل قابل جبران است اما برای تقویت عزت نفس توجه و تمرین روزانه لازم است.

فهرست محتوا

نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی برای مردان و زنان

در بسیاری از منابع نشانه عزت نفس پائین به صورت کلی بررسی شده است؛ اما ما قصد داریم در این قسمت نشانه های پایین بودن عزت نفس را به صورت جداگانه در مردان و زنان مورد بررسی قرار دهیم؛ زیرا نشانه های پایین بودن عزت نفس در مردان و زنان می تواند با نشانه های مختلفی ظاهر شود. در ابتدا نشانه های پایین بودن عزت نفس در مردان را بررسی خواهیم کرد.

نشانه های عزت نفس پائین در روابط عاطفی برای مردان

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، پایین بودن عزت نفس در مردان و زنان می تواند متفاوت باشد. اگر خانم هستید، با مشاهده نشانه های زیر در همسرتان می توانید به پایین بودن عزت نفس وی شک کنید.

نشانه عزت نفس پائین

1. ضرب و شتم زنان

هر مردی که زن غریبه یا زن خود را مورد ضرب و شتم قرار دهد، به صورت غیر مستقیم نشان میدهد که به دلیل بیشتر بودن قدرت بدنی اش، قصد دارد برتری خود را ثابت نماید.

مردی که با مشکلات عزت نفس پائین در روابط عاطفی سر و کار دارد، اشتباهات زیادی مرتکب می شود و همچنین می تواند خطرناک باشد. زنان باید هنگام قرار گذاشتن با چنین مردانی مراقب باشند.

2. تعریف هویت خود با پول

اگر هویت شخصی او با توجه به میزان پول وی یا کمبود او مشخص شود، این خطرناک است. سخت کوشی او قابل تحسین است اما برای مرد بودن به چیزهای بیشتری دارد. اگر یک مرد تنها به پل خودش افتخار کند، این موضوع نشان دهنده یک کمبود است. اگر فردی احساس حقارت و بی ارزشی کند فقط به این دلیل که در حال حاضر فاقد ثروت مادی است و از عزت نفس پایینی برخوردار است.

3. اعتیاد به پورن

اگر او ترجیح می دهد در پورنوگرافی پنهان شود تا اینکه یک رابطه واقعی یا ازدواج معنی دار را دنبال کند، این نشان دهنده این است که فرد از عزت نفس پتئین در روابط عاطفی برخوردار است. عزت نفس پایین می تواند او را وادار کند که از ارتباطات انسانی پرهیز نماید.

4. قلدری

فقط مردی که دارای عزت نفس پائین در روابط عاطفی است دیگران را سرکوب و نابود می کند تا احساس برتری کند.

5. ترس از زنان موفق

جهان زنان موفق بسیاری دارد. زنانی با اعتماد به نفس، پرخاشگر، ثروتمند، رشد یافته ، چالش برانگیز و تحصیل کرده. مردی که از عزت نفس پایینی برخوردار است از نزدیک شدن، نامزدی یا قرار ملاقات با چنین زنانی بسیار می ترسد. یا سعی خواهد کرد چنین زنی را به پایین بیاورد.

6. فرار از مسئولیت

مردی که از عزت نفس پائین در روابط عاطفی برخوردار است، مرد کافی نیست تا مسئولیت پذیر باشد. وقتی شرایط سخت می شود او فرار می کند. او از شکست و انتظاراتی که از او انباشته شده است می ترسد. برخی حتی وقتی زن باردار می شود زن را رها می کنند.

7. مقصر دانستن دیگران

او حتی وقتی اشتباه می کند هرگز اشتباه خود را قبول نخواهد کرد. در واقع این مردان همیشه دیگران را مقصر اشتباهات و بدبیاری های خود می دانند.

8. تجاوز

متاسفانه یکی از ویژگی های بسیار نامطلوب مردان دارای عزت نفس پایین، تجاوز به زنان و دختران بی دفاع است.

9. محدودیت بیش از حد

مردان فاقد عزت نفس، زندگی اجتماعی خود را خفه کرده و شرایط سختی را برای همسر خود به وجود می آورند. بدین صورت که مدام به همسرشان شک کرده، او را در بند نگاه داشته و تمامی حرکات وی را برای کشف کوچک ترین اشتباه، در نظر می گیرند. در واقع دلیل این اعمال، ترس از این است که همسر وی فردی بهتر از او را پیدا کرده و رهایش کند.

10. کینه از همسر قبلی

اگر مردی که دارای عزت نفس پایین است از همسر اول خود جدا شود، نمی گذارد این زن به زندگی عادی خود ادامه دهد و همیشه سعی می کند زندگی او را با خرابکاری های متعدد از هم بپاشد.

11. تحسین از دور

مردان فاقد عزت نفس اگر از زن یا دختری خوششان بیاید، هرگز ابراز علاقه نکرده و تنها او را از دو تحسین خواهند کرد.

12. پناه به مواد مخدر و الکل

همانطور که می دانید افراد با عزت نفس پایین به خصوص مردان، اغلب به اعتیاد روی می آورند.

14. بی وفایی

مردی که زیاد به خودش فکر می کند؛ به زن خود افتخار می کند. او می داند که رابطه /ازدواج بازتابی از اوست و بنابراین از آن محافظت می کند. اما مردی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است با بسیاری از زنان می خوابد و برای ازدواج خود ارزشی قائل نیست.

نشانه های عزت نفس پائین در روابط عاطفی برای زنان

همانطور که می دانید پایین بودن عزت نفس در زنان می تواند مشکلات بسیاری را داشته باشد که در ادامه به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

1. اولویت بندی نیازها، خواسته ها یا احساسات خود را دشوار می دانند

آیا در زندگی شما زنی وجود دارد که دیگران را به جای خود در اولویت قرار دهد؟ آیا او همان چیزی است که به عنوان “مردم پسند” شناخته می شود؟ سپس، آن دختر احتمالاً با مشکلات تصویرسازی از خود دست و پنجه نرم می کند.

2. آنها نسبت به کارهای پیش پا افتاده احساس گناه می کنند

این می تواند برای هر زن متفاوت باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است از خوردن غذای مورد علاقه خود احساس بدی داشته باشند؛ زیرا  تصورشان این است که “آنها لیاقت آن را ندارند”. این گناهکاری همچنین با عذرخواهی غیرضروری، مثلاً با گفتن “متاسفم” برای چیزهایی که از کنترل آنها خارج است، خود را نشان می دهد.

3. فرمانبرداری بی قید و شرط از دیگران

این مربوط به اولین نکته است. بنابراین، آنها تمایل دارند بدون توجه به آنچه می خواهند، آنچه دیگران می گویند، انجام دهند.

4. آنها احساس می کنند لیاقت چیزهای خوب یا شاید “داشتن بیشتر” را ندارند

بسیاری از زنان با مشکلات اعتماد به نفس پایین هر چند وقت یکبار با پاداش دادن به خود دست و پنجه نرم می کنند. این مشکل به عنوان مثال منجر به ایجاد روابط سمی و مشاغل کم درآمد می شود.

5- در تصمیم گیری مشکل دارند

حتی اگر آنها در مورد چیزی تصمیم بگیرند، در دراز مدت با آنها مشکل خواهند داشت.

6. آنها مرزهای سالم ایجاد نمی کنند

مرزها لازم هستند تا بتوانیم روابط سالم داشته باشیم. زنانی که اعتماد به نفس پایینی دارند می توانند نسبت به خود بیش از حد محافظت کنند یا بسیار آسیب پذیر باشند. در هر دو مورد، در نهایت آسیب می بینند.

7. آنها غالباً کارهای غیرضروری را انجام می دهند تا دیگران را راضی نگه دارند

زنانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند، معمولاً نیاز به احساس تمایل دارند. به همین دلیل، آنها ممکن است بیش از حد لطف کنند یا به مردم هدیه دهند حتی اگر کسی کاری برای آنها نکرده باشند.

8- آنها با درک منفی از خود دست و پنجه نرم می کنند و با خود سختگیر هستند

زنی که دارای عزت نفس پایینی است، اغلب احساس می کند هیچ کس او را به خاطر آنچه که هست دوست ندارد. این می تواند منجر به خودگفتاری منفی و رفتار آسیب رسان به خود شود.

9. وابسته هستند

زنان با عزت نفس پایین اغلب به افراد “قوی تر” وابستگی پیدا می کنند و می توانند به آنها کمک کنند تا با تمام جنبه های منفی زندگی خود کنار بیایند. به همین دلیل، برای برخی از شرکای این زنان آسان است که یاد بگیرند چگونه یک زن با اعتماد به نفس پایین را دستکاری کنند. سعی نکنید

10. آنها به خود اعتماد ندارند

برای زنی که دارای عزت نفس پایین است بسیار احتمال دارد که از موقعیت های جدید اجتناب کند؛ زیرا احساس توانایی نمی کند. این باعث می شود که آنها در روابط سمی باقی بمانند، جایی که خشونت تکرار می شود یا در شغلی که همیشه مورد سواستفاده قرار می گیرند، بمانند.

برای اطلاع از 10 عامل اصلی در پایداری روابط عاطفی کلیک کنید.

خصوصیات افراد با عزت نفس پائین در روابط عاطفی

به طور معمول، فردی با اعتماد به نفس پایین دارای ویژگی های زیر می باشد:

نسبت به خود بسیار انتقادی است. نقاط قوت خود را نادیده می گیرد، خود را به صورت مرتب قضاون کرده و نسبت به هم رده های خود احساس حقارت بیشتری می کند.

از کلمات منفی مانند احمق، چاق، زشت یا دوست نداشتنی، برای توصیف خود استفاده می کند. هرروز دارای زمزمه های منفی با خود است. در رسیدن به موفقیت، شانس را دخیل می داند. همیشه دیگران، شرایط اقتصادی و یا جامعه را عامل اصلی تمامی ناکامی های خود می داند. اگر فردی از او تعریف نماید، احساس می کند طرف مقابل در حال چاپلوسی و چرب زبانی است؛ زیرا خودش را باور ندارد.

حساسیت به انتقاد

اگر عزت نفس پایینی دارید ممکن است نسبت به انتقاد حساس باشید، چه از طرف دیگران و چه از طرف خودتان. شما این مسئله را فقط به عنوان تقویت کننده نقایص خود و تأیید عدم توانایی در انجام هر کاری صحیح می دانید.

کناره گیری اجتماعی

نپذیرفتن دعوت برای رفتن به مهمانی یا ملاقات با دوستان، لغو برنامه های برنامه ریزی شده در لحظه آخر و به طور کلی عدم تمایل به حضور در کنار دیگران، از علائم پایین بودن عزت نفس است. شما ممکن است تمایلی به انجام مکالمه یا صحبت در مورد زندگی خود نداشته باشید؛ زیرا این فقط افسردگی و اضطرابی را که قبلاً تجربه کرده اید تقویت می کند.

خصومت

برای فردی که دارای اعتماد به نفس پایین است، خصومت یا پرخاشگری نسبت به دیگران مکانیسم دفاعی است. اگر احساس می کنید که قرار است در معرض دید یا انتقاد قرار بگیرید، حمله به هرکسی که ممکن است از شما انتقاد کند می تواند نشانه عزت نفس پایین باشد.

مشغله بیش از حد با مشکلات شخصی

به طور مداوم نگرانی در مورد مسائل شخصی خود زمان زیادی را برای فردی که دارای اعتماد به نفس پایین است می گیرد. شما ممکن است برای کمک یا همدردی با مشکلات شخص دیگری تلاش نکنید؛ زیرا بیش از حد مشغول مشکلات خود هستید.

علائم جسمی

نشان داده شده است که اعتماد به نفس پایین منجر به مشکلات روحی و جسمی مانند افسردگی، اضطراب و بی اشتهایی می شود. همچنین می تواند به عادت های ناسالم مانند استعمال دخانیات، سو مصرف الکل یا مصرف مواد مخدر منجر شود.

تأثیر عزت نفس پائین در روابط عاطفی

تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس پائین در روابط عاطفی با تعدادی از مشکلات بهداشت روان مرتبط است که شامل موارد زیر می شود.

  • اضطراب
  • اختلالات اشتها
  • پریشانی احساسی
  • اختلال هراس
  • رفتارهای پرخطر
  • اختلال اضطراب اجتماعی
  • مصرف مواد

عزت نفس پائین در روابط عاطفی می تواند دستیابی به اهداف شما و ایجاد روابط سالم و حمایتی را دشوارتر کند. همچنین می تواند در بروز برخی مشکلات و شرایط بهداشت روان از جمله اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.

تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که از اعتماد به نفس پائین در روابط عاطفی برخوردار هستند نیز در معرض خطر تفکر خودکشی قرار دارند .

همچنین اعتماد به نفس پایین می تواند حساسیت افراد را نسبت به انتقاد یا طرد شدن بیشتر کند. در جایی که فردی با عزت نفس بالا احتمالاً بتواند بازخورد منفی را از بین ببرد، شخصی که از نظر ارزش شخصی ضعیف است ممکن است آن را بیشتر شخصای برداشت کرده و به همین دلیل تحمل شنیدن آن را نداشته باشد. این امر همچنین می تواند افراد دارای مشکلات عزت نفس را در مواجهه با چالش ها یا موانع بیشتر تسلیم کند.

تحقیقات نشان داده است که افراد با عزت نفس پائین در روابط عاطفی معمولاً رفتاری را انجام می دهند که برای کمک به حفظ ارزش شخصی محدودشان طراحی شده است.

متأسفانه، این رفتارها نتیجه معکوس می دهند. آنها در عوض جلب حمایت و تشویق لازم برای افزایش عزت نفس، در نهایت واکنش های منفی از سوی افراد دیگر ایجاد می کنند.

عزت نفس پائین در روابط عاطفی و کیفیت زندگی

عزت نفس پائین در روابط عاطفی می تواند کیفیت زندگی فرد را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. این موارد شامل، احساسات منفی، انتقاد مداوم از خود و احساس غم و افسردگی می شود. عزت نفس پایین، می تواند مشکلات بسیاری در روابط افراد نیز به وجود بیاورد. مشکلات روابط مربوط به رفتارهای نامعقول، یا احساس خود کم بینی در رابطه می شود. به این صورت که فرد تصور خواهد کرد، آنطور که باید و شاید دوست داشته نمی شود.

اما مشکلات مربوط به اعتماد به نفس به این موارد محدود نمی شود، ترس از تلاش و شک داشتن به توانایی ها و ارزش ها نیز از جمله ویژگی های این افراد می باشد.

از جمله تاثیرات عجیب کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس، کمال گرایی است.

این افراد همچنین ترس از مورد قضاوت قرارگرفتن دارند. به همین دلیل همیشه به دنبال انجام دادن کارها و یا رفتار کردن به صورتی هستند که بتوانند نظر مثبت تمامی مردم را جلب نمایند.

افراد با عزت نفس پائین در روابط عاطفی دارای انعطاف پذیری کم بوده و به راحتی نمی توانند با وقایع چالش برانگیز زندگی خود کنار بیایند.

عدم مراقبت از خود نیز از جمله ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس است. این افراد اغلب اعتیاد دارند و به سلامت جسمی و روانی خود اهمیتی نمی دهند.

رفتارهای خودآزاری نیز متاسفانه از جمله تاثیرات منفی کمبود اعتماد به نفس و یا عزت نفس پایین است.

نشانه عزت نفس پائین

دلایل عزت نفس پائین در روابط عاطفی

در این قسمت قصد داریم دلایلی را که منجر به کاهش عزت نفس می شود، بررسی کنیم:

این افراد ممکن است کودکی های ناخوشایندی را تجربه کرده باشند.

گاهی هم برخی تنبیه های نامناسب در مدارس توسط معلمان، می تواند زمینه کاهش عزت نفس را در افراد ایجاد نماید.

این موضوع حالتی دو طرفه دارد، به این صورت که گاهی داشتن عملکرد ضعیف در مدارس نیز می تواند منجر به عدم اعتماد به نفس و یا کاهش عزت نفس شود.

هر رویداد چالشی در زندگی از جمله مشکلات مالی، مشکلات عاطفی و غیره می توانند زمینه بروز عزت نفس پایین را در افراد ایجاد نمایند.

برخورد ضعیف از طرف یک شریک، والدین یا دوستان نیز می تواند زمینه سازی عدم اعتماد به نفس و عزت نفس گردد.

مشکل پزشکی در حال انجام مانند درد مزمن، بیماری جدی یا ناتوانی جسمی، بیماری روانی مانند اختلال اضطراب یا افسردگی نیز از جمله دلایل بروز عزت نفس پایین خواهند بود.

عزت نفس سازی

عزت نفس به شدت با نحوه مشاهده و واکنش نسبت به اتفاقاتی که در زندگی شما رخ می دهد ارتباط دارد. برخی پیشنهادات برای ایجاد عزت نفس عبارتند از:

با خودتان مثبت صحبت کنید – مانند بهترین دوست خود با خود رفتار کنید. حامی، مهربان و با درک باشید. وقتی اشتباه کردید سخت نگیرید.

گفتگوی منفی با خودتان را به چالش بکشید – هر بار که از خود انتقاد می کنید، متوقف شوید و به دنبال شواهد عینی درباره درست بودن انتقاد باشید. (اگر احساس می کنید که نمی توانید عینی باشید، از یک دوست معتمد نظر خود را جویا شوید.) متوجه خواهید شد که بیشتر صحبت های منفی با شما بی پایه و اساس است.

خود را با دیگران مقایسه نکنید – بدانید که همه متفاوت هستند و زندگی هر انسانی در نوع خود دارای ارزش است. سعی کنید خود را همانطور که هستید، بپذیرید.

نکات مثبت را بپذیرید – هیچگاه موفقیت ها و نقاط مثبت خود را نادیده نگیرید.

از ویژگی های خاص خود قدردانی کنید – هر روز نکات خوب خود را به خودتان یادآوری کنید. لیستی بنویسید و اغلب به آن مراجعه کنید. (اگر احساس می کنید چیز خوبی درباره خودتان ندارید، از یک دوست معتمد بخواهید که در نوشتن لیست به شما کمک کند.)

گذشته را فراموش کنید – تمرکز خود را بر زندگی در اینجا و اکنون بگذارید تا اینکه آسیب های قدیمی و ناامیدی را دوباره زنده نکرده باشید.

هر روز یک پیام مثبت به خود بگویید – مجموعه ای از “کارت های الهام بخش” را بخرید و هر روز شروع به خواندن یک مورد از آن ها نمایید.

نگران نباشید – “نگرانی” صرفاً نگرانی درباره آینده است. بپذیرید که نمی توانید آینده را ببینید یا تغییر دهید و سعی کنید افکار خود را در اینجا و اکنون حفظ کنید.

سرگرم شوید – هر هفته برنامه ها و فعالیت های لذت بخشی را ترتیب دهید.

ورزش – ورزش یک فعالیت تقویتی خوب برای مغز است و به داشتن احساسات خوب در شما و مبارزه با افسردگی، کمک بسیاری خواهد کرد.

قاطع باشید – نیازها، خواسته ها، احساسات، عقاید و عقاید خود را به روشی مستقیم و صادقانه به دیگران منتقل کنید.

پیشنهادهای فوق را هر روز تمرین کنید – جایگزین کردن افکار و رفتارهای غیر مفید با نسخه های سالم تر، به تلاش و هوشیاری نیاز دارد. به خود زمان دهید تا عادت های جدید را ایجاد کنید. برای ترسیم پیشرفت خود، یک دفترچه خاطرات یا روزانه داشته باشید.

نشانه عزت نفس پائین

عزت نفس پائین در روابط عاطفی چیست؟

عزت نفس به معنای کلی احساس عزت نفس در شخص گفته می شود. اساساً نظر شما در مورد خودتان است. این می تواند شامل عواملی مانند احساس هویت، اعتماد به نفس، احساس صلاحیت و احساس تعلق باشد. این در زمینه های مختلف زندگی نقش مهمی دارد، به همین دلیل اعتماد به نفس پایین می تواند یک مشکل جدی باشد.

عزت نفس چیزی بیش از این است که فقط به طور کلی خود را دوست داشته باشید. این همچنین به معنای باور داشتن لیاقت عشق و ارزش گذاری برای افکار، احساسات، عقاید، علایق و اهداف خودتان است.

عزت نفس نه تنها در احساس و رفتار با خود تأثیر می گذارد بلکه می تواند در نحوه برخورد دیگران با شما نیز نقش داشته باشد. این می تواند بر انگیزه شما برای پیگیری مواردی که در زندگی می خواهید و توانایی شما در ایجاد روابط سالم و حمایتی تأثیر بگذارد.

عزت نفس پایین وقتی است که کسی نسبت به اینکه کیست و چه کاری می تواند انجام دهد اعتماد به نفس نداشته باشد. افراد دارای عزت نفس پایین، معمولاً احساس بی کفایتی، بی مهری، یا ناکافی بودن می کنند. افرادی که با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند، به طور مداوم از اشتباه کردن یا فروپاشی دیگران ترس دارند.

داشتن مشکلات عزت نفس پائین در روابط عاطفی می تواند برای سلامتی شما مضر باشد و بر روابط شخصی و شغلی شما تأثیر منفی بگذارد. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است اعتماد به نفس پایینی داشته باشید – ژن های شما، نحوه رشد و سایر شرایط زندگی همه در این امر نقش دارند.

با این حال، یک عامل اصلی کاهش اعتماد به نفس از وضعیت روانی خود شما ناشی می شود. صدای درونی شما، یا افکار، می تواند دائما به شما بگوید که شما به اندازه کافی خوب نیستید یا ارزش چیزی را ندارید، حتی اگر شواهدی خلاف آن وجود داشته باشد. تفکر منفی به طور کلی با کم ارزش بودن و عزت نفس پایین مرتبط است.

برخورد با عزت نفس پائین در روابط عاطفی

با حمایت صحیح، طرز فکر و تغییر رفتار می توانید بر عزت نفس پایین غلبه کنید. برای شروع عزت نفس خود با این مراحل شروع کنید:

شرایط و موقعیت های آزار دهنده را شناسایی کنید

زمانی را به خودتان اختصاص دهید و به برخی شرایط زندگی خود فکر کنید که به نظر می رسد همیشه عزت نفس شما را از بین می برد. این می تواند ارائه یک کار، برخورد با یک عضو دشوار خانواده یا دوست، یا رو به رو شدن با یک واقعه تغییر دهنده زندگی، مانند از دست دادن شغل یا شریک باشد.

از عقاید خود آگاه شوید

بعد از اینکه در زندگی خود زمانهایی را تشخیص دادید که احساس عزت نفس پایینی دارید، نظرات خود را در مورد آنها ارزیابی کنید. چگونه اتفاقات را تفسیر می کنید؟ این افکار می توانند مثبت، منفی یا خنثی باشند. آنها می توانند براساس واقعیت ها یا عقاید غیر منطقی و غلط شکل گرفته باشند.

اگر لحظه ای وقت بگذارید و به آنچه فکر می کنید توجه کنید، می توانید درک کنید که آیا واکنش های شما نسبت به آنچه اتفاق افتاده مناسب و مفید هستند یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر از کمال گرایی عاطفی کلیک کنید.

افکار منفی یا نادرست را به چالش بکشید

مهم است که از خود بپرسید که آیا افکار شما با واقعیت ها منطبق هست یا خیر؟ توضیح دیگری می تواند برای وضعیتی درست تر از تفسیر شما باشد. گاهی جدا شدن از اعتقادات دیرینه که بخشی از واقعیت شما شده اند، دشوار است. بدانید که غلبه بر هر تصور منفی قبلی نسبت به زندگی که ایجاد کرده اید، ممکن است زمان بر بوده و نیاز به صبر داشته باشد.

ذهنیت خود را تنظیم کنید

شما توانسته اید زمانهایی را که احساس ضربه به عزت نفس خود کرده اید، شناسایی کنید. شما در مورد چگونگی و چرایی افکار و احساسات نسبت به آن وقایع خودآگاه شده اید. اکنون می توانید یک قدم به عقب برگردید و آن افکار و احساسات را تحلیل کنید. اکنون شما قادر به تغییر الگوهای فکری خود برای بالا بردن عزت نفس خود هستید.

به یاد داشته باشید که به اظهارات امیدوارانه فکر کنید و احساس امید کنید، بر جنبه های مثبت همه موقعیت ها تمرکز کنید و از برچسب زدن مجدد افکار ناراحت کننده نترسید و مهمتر از همه، در بخشیدن خودتان دریغ نکنید.

برای اطلاع از ده نشانه طلاق عاطفی کلیک کنید.

عزت نفس پایین در زنان و تاثیرات آن روی روابط عاطفی

هیچ چیزی مانند کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس، نمی‌تواند در داشتن یک رابطه متقابل و اصیل اختلال ایجاد نماید. اگر نمی توانید باور کنید که به اندازه کافی خوب هستید، چگونه می توانید باور کنید که یک شریک دوست داشتنی می تواند شما را انتخاب کند؟ عزت نفس پایین، می تواند شما را وادار کند روابطی را که دارای پتانسیل بالایی هستند محک بزنید یا خراب کنید یا به روابطی که در آنها با شما  بد رفتار می شود به گونه ای سازگار باشد که با عقاید شما در مورد خود مطابقت داشته باشد. عزت نفس پایین در روابط همیشه به یک شکل نیست.به همین دلیل در ادامه ما 10 علامت و نشانه را آورده ایم که نشان می دهد، روابط شما به دلیل کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس در حال خراب شدن هستند.

1. انتظار برای رسیدن فردی ایده‌ال از نظر مالی!

احساس بدبختی می کنید و خیال می کنید که یک شوالیه با زرهی درخشان شما را از شرایط خود خارج کرده و همه چیز را بهتر خواهد کرد. این آرزو ممکن است از کودکی در شما شکل گرفته باشد. گاهی این باور به نادرست از سمت خانواده ها نیز به زنان منتقل می شود. به این صورت که در دختران بذر این آرزو را از کودکی می کارند و در نتیجه فرد هر روز که بزرگتر می شود با باوری قوی تر رو به رو خواهد شد.

2. امتحان کردن جنس مخالف به دلایل مختلف!

چگونه او واقعاً می تواند من را دوست داشته باشد؟ او واقعاً من را دوست ندارد، نه؟ نمی توانید باور کنید که واقعاً می توانید دوست داشته شوید و بنابراین هر فرصتی را پیدا می کنید تا شریک زندگی خود را امتحان کنید تا بتواند ارزش خود را نشان دهد (که به هر حال شما اعتقاد ندارید و به آن اعتماد ندارید). حتی ممکن است رابطه را خراب کنید زیرا می دانید به هر حال شریک زندگی شما به ناچار ترک خواهد کرد.  در پایان هر رابطه ای نیز به خودتان می گویید، دیدی راست می گفتم! دوست داشتنی نیستم. بیشتر اوقات، پس از آن وقتی یک شریک زندگی خود را از این طریق از دست می دهید، حسرت شدید می خورید.

3. عدم اعتماد به افراد

اگر والدین شما طلاق دردناکی را تجربه کرده یا به یکدیگر خیانت کرده اند، ممکن است اکنون احساس ناتوانی در اعتماد به یک شریک زندگی خود داشته باشید. شما ممکن است مردد باشید و از اینکه به خود اجازه دهید عشق بورزید می ترسید، به طوری که یا قبل از دلبسته شدن فرد مقابل را ترک کرده و یا پس از شروع رابطه به دلایل مختلف، آن را خراب می کنید. در واقع دلیل این عدم اعتماد، ترس از خیانت است.

4. نداشتن انعطاف

برخی از زنان فاقد عزت نفس، فاقد انعطاف نیز هستند. به این صورت که در مقابل دوست داشتن و یا دوست داشته شدن، بسیار مقاومت نشان می دهند.

5. تلاش غیر عادی برای رسیدن به کیس مورد نظر!

حتماً شما هم متوجه این ویژگی در برخی افراد شده اید که فکر می کنند برای رسیدن به کوچک ترین خواسته های شان باید سخت تلاش کنند. متاسفانه باید بگوییم که این یکی از ویژگی های زنان فاقد اعتماد به نفس است. به این صورت که تصور می کنند اگر برای رسیدن به شخص مورد نظر تلاش خیلی زیادی انجام ندهند، لیاقت رسیدن به وی را نخواهند داشت.

6. جستجوی ایمنی مالی

این مورد تقریباً شبیه به موردی است که در ابتدا بررسی کرده بودیم. بدین صورت که افراد به مدام به دنبال جستجوی فرد یا شرایطی هستند که بتواند، برای آن ها ایمنی مالی به همراه داشته باشد.

7. به دنبال ناامنی

از آنجا که با شرایطی آشنا هستید که اعتماد به نفس پایینی ایجاد می کند مانند، رها شدن، فریب خوردن و غیره. به سمت روابطی گرایش پیدا می کنید که بتوانید این ناامنی آشنا را احساس کنید. حتی اگر چنین چیزی وجود نداشته باشد، ممکن است آن را ایجاد کنید. اگر رابطه بیش از حد امن شود، ممکن است بی علاقه و بی حوصله شوید و گمراه شوید. در واقع شما عادت کرده اید که مدام برای نگهداری از رابطه، تلاش کنید.

8. در نظرنگرفتن علایق شخصی

افرادی که دارای عزت نفس پایینی هستند، در مقابل ابراز علاقه دیگران خود را متعهد می دانند. یعنی اگر فردی به آن ها کوچک ترین علاقه ای را نشان دهد، تصور می کنند که باید حتماً به خاطر این ابراز علاقه با آن ها رابطه را ادامه دهند حتی اگر خیلی احساس خوبی از بودن در آن رابطه نداشته باشند.

9. از صمیمیت می ترسند

افرادی که دارای عزت نفس پایینی هستند، از صمیمی شدن می ترسند؛ در واقع دلیل ترس آن ها از نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس شان سرچشمه می گیرد. زیرا همیشه در حال ترس از این موضوع هستند که ممکن است از جانب دیگران طرد شده و یا ترک شوند.

10. ناباوری

تصور اینکه شما می توانید ارتباطات معتبری ایجاد و تداوم بخشید، دشوار است و حتی دشوارتر از ایجاد رابطه، باور داشتن به آن در این افراد می باشد. به دلیل همین باور نداشتن، مدام به دنبال گرفتن مچ طرف مقابل و یا کشف کوچک ترین نشانه از اینکه طرف مقابل به آن ها علاقه ای ندارد، هستند.

برای داشتن یک رابطه سالم، اعتماد به نفس بسیار مهم است. زیرا نداشتن اعتماد به نفس نه تنها به خودتان بلکه، به طرف مقابل نیز آسیب های فراوانی را وارد خواهد کرد.

البته این موضوع را مد نظر داشته باشید، احساساتی همچون اعتماد به نفس و عزت نفس همیشه در یک سطح باقی نخواهند ماند. یعنی مدام در حال نوسان هستند؛ اما این موضوع مهم است که شما این حس را در بیشتر اوقات بالا نگاه دارید.

نشانه عزت نفس پائین

عزت نفس پایین چطور بر روابط تاثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد عزت نفس می تواند بر رضایت از رابطه عاطفی شما تأثیر بگذارد همانطور که بر رضایت همسرتان تأثیر می گذارد. وقتی در رابطه با خود احساس بدی می کنید، ناامنی های شما می توانند به راحتی به دیگران نیز منتقل شده و بر روی آن ها نیز تاثیر بگذارند.

به علاوه ، بر اساس تحقیق در مجله شخصیت شناسی و روانشناسی اجتماعی، عزت نفس پایین می تواند درک شما از همسرتان را تحریف کند. در این تحقیق، محققان از بیش از 500 زن و مرد خواستند که پرسشنامه های مربوط به عزت نفس خود را تکمیل کنند و سپس از آنها پرسیدند که به دلیل نقص همسرشان چقدر تهدید می شوند. در نهایت مشخص شد کسانی که از عزت نفس پایینی برخوردار هستند، نه تنها بیشتر از کمبودهای همسرشان تهدید می شوند، بلکه احتمالاً رابطه آنها هیچگاه سیر ثابتی را نخواهد داشت.

عزت نفس پائین در روابط عاطفی علاوه بر تأثیر در درک شما از همسرتان، می تواند اضطراب بیشتری راجع به روابط شما ایجاد کند. هیدی ریگیو، روانشناس اجتماعی و استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس می گوید: “شما ممکن است ترس داشته باشید که شریک زندگی شما را ترک کند، یا به خاطر چیزهای دیگری که دیگران فکر نمی کنند وحشت کنید.” “این می تواند منجر به حملات هراس یا حسادت شدید شود.”

چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

دکتر ریجیو می گوید، کلید بازسازی اعتماد به نفس شما تغییر افکار منفی است. یک مکان خوب برای شروع این است که متوجه صحبت های منفی خود شوید و آن را معکوس کنید. صحبت از خود آن خط درونی است که در یک حلقه بی پایان در مغز شما بازی می کند. اگر هر آنچه به خود می گویید منفی باشد، بر احساس شما در مورد خود تأثیر می گذارد.

ریگیو می گوید: “وقتی خود متوجه می شوید كه دوست داشتنی نیستید ، یا كسی هرگز شما را جذاب نمی بیند، باید متوقف شوید و به روشی مثبت با خود صحبت كنید.” “به خود بگویید كه صحبت منفی واقع بینانه نیست، اما فقط یک تحریف است.

ریگیو می گوید، شما می توانید خود را به داشتن افکار مثبت و آگاهانه آموزش دهید که به شما کمک می کند تا در برابر آن افکار منفی مقابله کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، اعتماد به نفس خود را بیشتر پرورش می دهید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی راه های درمان عزت نفس پائین و نشانه های عزت نفس پائین در رابطه عاطفی پرداختیم. از آنجایی که با کنترل عزت نفس پائین می توان از بسیاری مشکلات عاطفی جلوگیری کرد، به همین دلیل اطلاع از دوازده نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی + راه های تضمینی درمان ضروری است. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص نشانه های عزت نفس پائین در رابطه عاطفی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهم ترین نشانه عزت نفس پائین در روابط عاطفی چیست؟

نشانه ها در هر فرد و در هر جنس متفاوت است.

آیا برای درمان عزت نفس پائین در روابط عاطفی راه حل قطعی وجود دارد؟

بله با کمک کارشناسان می توانید مشکل عزت نفس پائین در روابط عاطفی را درمان کنید.

برای اطلاع از راه های رمان عزت نفس پائین در روابط عاطفی چه کاری می توان انجام داد؟

برای اطلاع از روش های درمانی عزت نفس پائین در روابط عاطفی می توانید از ما کمک بگیرید.

عزت نفس پائین در روابط عاطفی برای مردان خطرناک تر است یا زنان؟

در هر دو جنس خطرناک بوده و می تواند مشکلات بسیاری را به وجود بیاورد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نگرانی بیش از حد

نگرانی بیش از حد

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور