مشاوره تلفنی
مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی روانشناسی چیست؟ + هزینه مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی این روزها جای بسیاری از مشاوره های حضوری را گرفته است. زیرا در شرایط دنیای امروز و با وجود محدودیت بسیاری که در زمان وجود دارد، استفاده از راه حل های آنلاین و تلفنی می تواند بهترین انتخاب باشد. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم انواع مشاوره تلفنی و همچنین، خدمات مرکز مشاوره تلفنی دکتر فکر را بیشتر بررسی کنیم.

تعداد فزاینده ای از مردم برای رفع نیازهای مراقبت های بهداشت روان خود، سلامت از راه دور را انتخاب می کنند. درمان آنلاین، برخلاف درمان سنتی، فرد را قادر می سازد تا تقریباً از هرجای دنیا با درمانگر خود ملاقات کند، به شرط آنکه از اتصال اینترنتی و تلفنی پایدار و مطمئن برخوردار باشد.

یکی از محبوب ترین اشکال بهداشت از راه دور در زمینه سلامت روان، درمان آنلاین از طریق یک پلت فرم کنفرانس ویدیویی ایمن است، اگرچه برخی از درمانگران ممکن است تلفن یا متن درمانی را نیز ارائه دهند. به درمان آنلاین نیز تله درمانی، مشاوره از راه دور، بهداشت از راه دور و اینترنت درمانی گفته می شود.

فهرست محتوا

چرا مشاوره تلفنی دکتر فکر

درمانگرانی که بصورت آنلاین تمرین می کنند می توانند از طریق ویدئو، متن، تلفن، چت یا ایمیل خدمات ارائه دهند. همزمان با تکامل فناوری، سلامتی از راه دور نیز می تواند رشد کند. درمانگران ممکن است با استفاده از مفیدترین و جدیدترین فن آوری های ارتباطی، مردم را از طریق چالش راهنمایی کنند.

مشاوره تلفنی دکتر فکر را به شما توصیه می کنیم؛ زیرا شما می توانید از این خدمات به صورت آنلاین، در مسافرت و هر مکانی بهره مند شوید.

درمان آنلاین ممکن است به عنوان یک درمان مستقل ارائه شود. همچنین می تواند همراه با رابطه درمانی سنتی مورد استفاده قرار گیرد. یک درمانگر ممکن است از طریق مطب درمان خود را انجام دهد اما هنگامی که فردی در خارج از شهر است یا نمی تواند به مطب رفت و آمد کند، به مشاوره تلفنی مراجعه خواهد کرد.

دور درمانی می تواند برای افرادی که در دستیابی به خدمات بهداشت روان مشکل دارند، مناسب باشد. همچنین می تواند در شرایط دیگر مفید باشد. برخی از افراد در برقراری ارتباط آزادانه از طریق ایمیل راحت تر از مراجعه حضوری با درمانگر هستند. دیگران ممکن است احساس کنند که درمان از این طریق در دسترس تر است، زیرا آنها نمی دانند چه زمانی بیشترین نیاز به حمایت را دارند.

افرادی که تازه وارد درمان شده اند ممکن است شرکت در جلسات آنلاین درمانی آسان باشد. این واقعیت که درمان در خانه انجام می شود نیز ممکن است باعث کاهش لکه ننگ مربوط به دریافت خدمات بهداشت روان شود.

استفاده از مشاوره تلفنی به چه افرادی توصیه می شود؟

استفاده از  خدمات، مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکرمی تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که به دلیل موقعیت مکانی ، بهداشتی یا حمل و نقل نمی توانند به مراقبت دسترسی پیدا کنند. همچنین ممکن است برای افرادی که مایل به ملاقات در یک دفتر کار نیستند جذاب باشد. از آنجا که بسیاری از جنبه های مهم زندگی در حال حاضر به صورت آنلاین در دسترس است، مشاوره تلفنی دکتر فکر راهی برای همگام سازی با دنیای دیجیتال است.

با درمان آنلاین می توان بسیاری از جنبه های سلامت روان را برطرف کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مسائل مربوط به غذا و غذا خوردن
 • مسائل مربوط به رابطه
 • فشار
 • وسواس و اجبار
 • مسائل مربوط به والدین

مطالعات نشان می دهد که درمان آنلاین می تواند به اندازه درمان حضوری برای بسیاری از مسائل موثر باشد. بسیاری از رویکردهای معروف، مانند درمان شناختی رفتاری، ممکن است برای درمان آنلاین بسیار مناسب باشد. با این حال، بسته به فناوری استفاده شده، بازخورد دیداری ممکن است همیشه در دسترس نباشد.

آیا استفاده از مشاوره تلفنی به همه افراد توصیه می شود؟

مواردی وجود دارد که مشاوره تلفنی ایده آل نیست؛ زیرا ممکن است نتواند پشتیبانی مناسب را از شما ارائه دهد. اگر مورد ارزیابی قرار گرفتید و مشاور شما اظهار داشت که نمی تواند به شما مشاوره تلفنی ارائه دهد، نگران نباشید، این به این معنی نیست که مشکلی برای شما پیش آمده است یا اینکه نمی توانید به هیچ پشتیبانی دسترسی پیدا کنید. در این حالت، مشاور شما ممکن است به شما اطلاعاتی در مورد سایر خدمات برای انتخاب شما بدهد که می تواند نوع مناسب کمک را ارائه دهد.

اگر در صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن احساسات از طریق تلفن با مشکلات مهمی روبرو هستید، مشاوره تلفنی ممکن است نتواند نیازهای شما را برآورده کند. همچنین اگر “در معرض خطر” ارزیابی کنید مناسب نخواهد بود. معنی این امر این است که اگر در معرض آسیب رساندن به خود یا افراد دیگر باشید. این مهم است زیرا مشاور شما مسئولیت ارتقا ایمنی را دارد. اگر در مورد معنای این موضوع اطمینان ندارید یا در مورد شما صدق می کند، لطفاً از مشاور خود بپرسید.

جلسات تلفنی نیز اگر تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل باشید، مناسب نخواهد بود، زیرا ممکن است توانایی شما در تعامل با مشاور شما را مختل کند.

در صورت بروز مشکلات شدید روحی در سلامت یا بحران، ممکن است مشاور نتواند جلساتی را ارائه دهد. نمونه ای از این موارد ممکن است در صورت بروز علائم روان پریشی یا در شرایط بحرانی و نیاز به مراقبت فوری پزشکی باشد.

اگر در زمینه مشاوره تلفنی شک دارید، از مشاور خود سوال کنید.

درمان آنلاین و مشاوره تلفنی ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که دور از منابع بهداشت روان زندگی می کنند. کسانی که برنامه های شلوغی دارند یا در ترک خانه مشکل دارند نیز می توانند از این نوع مراقبت های بهداشت روان بهره مند شوند.

شرایطی وجود دارد که سلامتی از راه دورو مشاوره تلفنی توصیه نمی شود. به عنوان مثال، افرادی که دارای مشکلات روحی یا عاطفی شدید هستند، ممکن است همیشه با این نوع درمان خوب عمل نکنند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، افسردگی شدید، افکار دو قطبی یا خودکشی ممکن است بیشتر از درمان های سنتی استفاده کنند. افراد با این موارد و سایر موارد ممکن است نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشند.

سایر افرادی که ممکن است از درمان آنلاین بهره مند نشوند کسانی هستند که از فناوری ناراحت نیستند. افرادی که حریم خصوصی کمی در خانه دارند، کسانی که مایل نیستند مسائل شخصی خود را از طریق اینترنت یا تلفن به اشتراک بگذارند و افرادی که در موقعیت های سواستفاده بوده اند؛ نیز ترجیح می دهند شخصاً به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنند.

یافتن ارائه دهنده خدمات بهداشتی و مشاوره تلفنی درست

افرادی که به دنبال درمان آنلاین هستند گزینه های زیادی دارند، اما مهم است که هنگام جستجوی یک درمانگر محتاط باشید. برخی از افرادی که از راه دور خدمات مشاوره تلفنی و سلامتی را ارائه می دهند، واجد شرایط و مجوز هستند و این می تواند منجر به درمان بی اثر یا وضعیت بالقوه خطرناکی شود. به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی با شخص اشتباه می تواند منجر به سرقت هویت و انواع دیگر کلاهبرداری شود.

هنگام انتخاب یک درمانگر آنلاین، مهم است که مطمئن شوید که مجوز تمرین در آن را دارند.

یک درمانگر آموزش دیده باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه ای مربوط به بهداشت روان باشد. شرایط دقیق عضویت در دکتر فکر به شما اطمینان می دهد که درمانگرانی که می یابید دارای مجوز و قابل اعتماد هستند.

اگر یک درمانگر خدمات بهداشت روان آنلاین را ارائه می دهد، ممکن است یک وب سایت نیز داشته باشد. بهتر است وب سایت آنها را مطالعه کنید تا درباره آنها و روش ها، تجربیات و فلسفه آنها بیشتر بدانید. همچنین می توانید وب سایت های معتبری را برای بررسی های آنلاین که ممکن است دیگران درباره خدمات درمانگر از خود برجای گذاشته اند، جستجو کنید.

بسیاری از افراد در حال بررسی امکان درمان آنلاین هستند. به همین ترتیب، تعداد فزاینده ای از درمانگران این نوع درمان را ارائه می دهند. اگرچه درمانگر در جلسات رو در رو سنتی بسیار باتجربه است، اما بعضی از آنها ممکن است با تجهیزات مورد نیاز برای درمان آنلاین آشنا نباشند. این نکته مهم است که مطمئن شوید درمانگر شما مهارت فنی ارائه درمان آنلاین را دارد.

شما می توانید در جلسه اولیه خود تمام جزئیات مربوط به هزینه ها و گزینه های پرداخت را بفهمید. در حالی که هزینه های درمانی آنلاین می تواند هزینه کمتری نسبت به روان درمانی سنتی داشته باشد، اما برخی از شرکت های بیمه خدمات آنلاین بهداشت روان را پوشش نمی دهند. بهتر است در مورد هر گونه نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی، رازداری یا آنچه انتظار دارید با درمانگر خود صحبت کنید. اگر درمانگر مبهم است یا مایل به گفتگو در مورد این مسائل با شما نیست، زمان آن فرا رسیده است که یک ارائه دهنده دیگر را پیدا کنید.

محدودیت ها و اصول اخلاقی بهداشت در مشاوره تلفنی

در استفاده از خدمات مشاوره تلفنی، ممکن است نگرانی هایی را داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

عدم ارتباط غیر کلامی

 حتی با کنفرانس ویدئویی، ممکن است درمانگر نتواند علائمی مانند گشاد شدن مردمک چشم، ضربه پای عصبی یا کشیدگی را متوجه شود.

در صورت هک شدن ایمیل شخص یا ارسال پیام به مخاطب اشتباه، موارد محرمانه وجود دارد.

تأخیر به دلیل مشکلات استفاده از تجهیزات

این امر ممکن است منجر به موارد اخلاقی و قانونی مربوط به صدور مجوز شود. مشاورانی که درمان آنلاین ارائه می دهند می توانند افرادی را که در هر نقطه از کشور زندگی می کنند درمان کنند. اگر اطلاعات حساس به درستی ذخیره نشود یا از تجهیزات به درستی استفاده نشود، عدم مهارت در فن آوری ممکن است منجر به موارد محرمانه شود.

تاریخچه بهداشت و درمان و مشاوره تلفنی آنلاین

مفهوم مشاوره از راه دور موضوع جدیدی نیست. به عنوان مثال، زیگموند فروید و سایر متخصصان بهداشت روان در قرن بیستم نامه هایی را برای افراد تحت مراقبت خود ارسال می کردند. از طریق این نامه ها ، درمانگران قادر به پشتیبانی و دریافت بازخورد از افراد تحت درمان بودند.

از تلفن ها برای ارائه خدمات بهداشت روان در قرن 20 استفاده می شود. با وجود رایج شدن رایانه های شخصی و استفاده از اینترنت، محبوبیت و تأثیر مشاوره از راه دور افزایش یافت. در ابتدا، خدمات بهداشت روان به صورت کتاب های خودیاری و گروه های پشتیبانی آنلاین بود. با پیشرفت تکنولوژی، درمانگران از چت های وب، پیام رسانی فوری، متن، ایمیل، کنفرانس ویدیویی و برنامه های تلفن همراه برای ارائه درمان استفاده کردند.

دیوید سامرز یکی از اولین درمانگرانی که درمان آنلاین را انجام داد. وی خدمات بهداشت روان را با پرداخت هزینه در اینترنت ارائه داد. سامرز به جای توصیه در یک جلسه، تمرکز خود را بر ایجاد روابط درمانی با افراد تحت مراقبت خود گذاشت. تا زمانی که پیشنهاد درمانی آنلاین را متوقف کرد، به بیش از 300 نفر کمک کرده بود. از دیگر پیشگامان برجسته اینترنت درمانی می توان به اد ندهام و لئونارد هولمز اشاره کرد.

اکنون، هزاران وب سایت خدمات بهداشت روان آنلاین را ارائه می دهند. این خدمات گاهی توسط درمانگرانی که از مطب کار می کنند ارائه می دهند اما درمان آنلاین نیز ارائه می دهند. علاوه بر وب سایت ها، بسیاری از گروه های پشتیبانی آنلاین برای افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه و سایر موارد مربوط به سلامت روان وجود دارد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی دکتر فکر چیست؟

مشاوره تلفنی جایی است که شما با مشاور خود صحبت می کنید و جلسه خود را از طریق تلفن به جای چهره به چهره در اتاق درمان دریافت خواهید کرد. همانند مشاوره حضوری، مشاور شما به شما فضا می دهد تا از طریق احساسی که دارید احساس حمایت کنید و از شما برای شناسایی و ایجاد تغییرات در صورت تمایل پشتیبانی کند.

یک قسمت حیاتی از مشاوره تلفنی این است که احساس می کنید توسط مشاور خود شنیده اید و می فهمید و روند کار را می فهمید. بیشتر مشاورانی که جلسات تلفنی ارائه می دهند، ارزیابی تلفنی را نیز ارائه خواهند داد. این فرصت ارزشمندی برای شماست تا در مورد نحوه کار آن مشاور بیشتر بدانید و از مشاوره تلفنی نیز برخوردار شوید. امیدوارم که در پایان ارزیابی ، باید تصوری از اینکه آیا از کار با مشاور راحت هستید ، داشته باشید.

بهتر است قبل استفاده از مشاوره تلفنی، در مورد چگونگی کار مشترک با مشاور خود به توافق برسید، تعداد جلسات را در نظر بگیرید، ترتیب پرداخت ها را بدهید و زمان جلسه مشاوره تلفنی منظم را به صورت هفتگی تنظیم کنید. جلسات به طور متوسط ​​حداقل 6 هفته است.

هزینه مشاوره تلفنی دکتر فکر

هزینه مشاوره تلفنی دکتر فکر بسیار مقرون به صرفه بوده و با توجه به نوع مشاوره و همچنین مدت زمان استفاده از خدمات، تعیین می شود.

مزایای بالقوه استفاده از مشاوره تلفنی چیست؟

تعدادی از مزایای بالقوه مشاوره تلفنی وجود دارد. اول از همه، مشاوره تلفنی می تواند احساس محرمانه بودن و ناشناس بودن بیشتری را به شما ارائه دهد. این امر به ویژه اگر احساس عصبی، خجالت یا ترس از صحبت کردن در مورد مشکلات خود داشته باشید، به شما کمک می کند تا میزان کنترل بیشتری را احساس کنید، این امر می تواند اطمینان بخش باشد. همچنین مشتریان می توانند با دریافت مشاوره در خانه خود احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

برای مشتریانی که دارای یک برنامه شلوغ یا کامل هستند، مشاوره تلفنی می تواند وسیله راحت تری برای دستیابی به پشتیبانی عاطفی باشد. به عنوان مثال، اگر به طور منظم سفر می کنید، تعهدات شغلی قابل توجهی دارید یا یک مراقب تمام وقت هستید، ممکن است وقت آزاد کمی برای شرکت در جلسات منظم هفتگی حضوری داشته باشید. مشاوره تلفنی در این شرایط می تواند کارآمدتر باشد زیرا شما می توانید جلسات منظم را با انعطاف بیشتری متناسب با خود تنظیم کنید. این نوع مشاوره همچنین می تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد زیرا بسیاری از مشاوران هزینه جلسه تلفن کمتری را ارائه می دهند.

سرانجام، اگر از راه دور زندگی می کنید یا شرایط سلامتی را تجربه می کنید که مانعی برای مراجعه حضوری به یک مشاور است، این بدان معناست که شما همچنان می توانید حمایت دریافت کنید.

برای استفاده از مشاوره تلفنی به چه مواردی نیاز خواهیم داشت؟

مشاوران ممکن است در نحوه کار متفاوت باشند، اما به طور کلی برای شروع به موارد زیر احتیاج دارید:

دسترسی به تلفن برای جلسات خود با مشاور خود تماس بگیرید.

دسترسی به یک فضای محرمانه که در آن می توانید آزادانه صحبت کنید.

برای تکمیل اسناد ارزیابی مشاوره ارائه شده توسط مشاوران باید آماده باشید.

توانایی انجام پرداخت های آنلاین ایمن و همچنین آدرس ایمیل را داشته باشید.

اگر به پشتیبانی اضافی مانند مترجم یا دریافت اطلاعات در قالب دیگری نیاز دارید، لطفاً مشاور خود را در جریان بگذارید.

نکاتی برای انجام مشاوره تلفنی موثر( برای مشاوران)

در حالی که بسیاری از روانشناسان و بیماران کنفرانس ویدیویی را برای درمان روانشناختی اتخاذ کرده اند، این گزینه به دلیل فناوری و محدودیت های دسترسی یا نگرانی های ترجیحی برای همه قابل اجرا نیست. درمان فقط با تلفن یا فقط صدا دارای شواهد موثقی در مورد تأثیر آن است و باید به عنوان گزینه ای مناسب برای مراقبت در نظر گرفته شود. با این حال، تنها درمان صوتی جنبه های منحصر به فردی دارد که روانشناسان و بیماران باید در نظر بگیرند.

پس از در نظر گرفتن مواردی که در چک لیست فناوری خدمات روانپزشکی ذکر شده است، روانشناس همچنین باید رضایت کامل آگاهانه را انجام دهد، موارد اخلاقی و حقوقی مربوطه را برای سلامت مخابرات در نظر بگیرد و تشخیص دهد که درمان فقط صوتی برای این بیمار مناسب است. روانشناس می خواهد برای هر مشتری بالقوه ارزیابی ریسک و سود را انجام دهد که نیازهای خاص درمانی فرد را در نظر بگیرد و ملاحظات آن را در هنگام برقراری ارتباط از راه دور رفتاری فقط صوتی انجام دهد.

دقیقاً مانند سایر سلامتی های مخابراتی، روانشناس نیز به برنامه ای برای مدیریت شرایط اضطراری و همچنین ایده ای درباره انواع مسائلی که نشان می دهد درمان فقط صوتی برای یک فرد خاص موثر نیست، نیاز دارد.

بیمار و محل را تأیید کنید

هنگامی که تشخیص دادید که درمان تلفنی یا صوتی فقط برای یک بیمار خاص منطقی است، برنامه داشته باشید که مرتباً از وضعیت فرد و محل اقامت او سوال کنید و آن را مستند کنید. شما نمی توانید تنظیمات را مشاهده کنید بنابراین مهم است که اطمینان حاصل کنید بیمار شماست و آنها در یک مکان خصوصی قرار دارند.

در مواقع اضطراری، تأیید مکان بیمار هر بار اطمینان حاصل می کند که در صورت لزوم می توانید به دنبال کمک باشید. و حتی اگر بیمار در معرض خطر اضطراری بهداشت روان باشد ، روانشناسان قبلاً مواردی از قبیل فعال بودن بیمار (کودک) در یک جلسه سلامتی تلفنی، افتادن و شروع به گریه و روانشناس را برای رسیدن به سرپرست گزارش کرده اند.

حوادث غیرمترقبه دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد، مانند خفگی بیمار هنگام نوشیدن مقداری آب یا موارد دیگری از جمله تهدید به خودزنی.

از حریم خصوصی و رازداری اطمینان حاصل کنید

شما و بیمار باید از حریم خصوصی و رازداری در طول جلسه و همچنین بعد از آن اطمینان حاصل کنید. هر فرد باید بتواند دستگاه را ایمن کند یا در غیر این صورت از شناسایی فعالیت های تلفن توسط دیگران جلوگیری می کند.

به عنوان مثال، بیمار یا درمانگر را می توان در لیست مخاطب فقط با حروف اول مشخص کرد. با کنفرانس ویدیویی، اغلب می توان فهمید که شخص دیگری در طول جلسه حضور دارد یا خیر، آیا ممکن است شخص تنها باشد یا خیر، نیاز به تأیید کلامی با درمان فقط صوتی دارد.

روانشناس و بیمار باید از استفاده از Wi-Fi عمومی یا بدون امنیت برای تماس با تلفن همراه یا سایر دستگاه ها خودداری کنند. یک هدست کیفیت صدا را بهبود می بخشد، بهتر است و محرمانه تر از استفاده از گزینه تلفن بلندگو خواهد بود. در صورت امکان، از تلفن شخصی استفاده کنید و به تلفن های محل کار و یا دیگر مکان ها اعتماد نکنید.

حواس پرتی ها را به حداقل برسانید

بسیاری از بیماران و گاهی روانشناسان داشتن روال قبل و بعد از یک جلسه درمانی را مفید می دانند. همانطور که مراجعه حضوری نیاز به حمل و نقل منظم به جلسات و خوشامدگویی به بیماران در یک منطقه انتظار و به دنبال آن حمل و نقل پس از جلسه برای بیمار یا کاغذ بازی برای روانشناس دارد، ممکن است برنامه ریزی برای چند دقیقه انتقال قبل و بعد از جلسه برای هر یک از طرفین مفید باشد.

بیمار را تشویق کنید تا آنچه را که برای یافتن آن فضا لازم است انجام دهد، خواه فضای ماشین باشد، اتاق یا نیمکتی در پارکی خلوت، که از دیگران جدا شده است.

علاوه بر این، هنگام استفاده از تلفن های هوشمند برای جلسات فقط صوتی، سایر برنامه ها، زنگ ها، اعلان ها و هشدارهایی را که می توانند زمان اختصاص داده شده برای رفع نگرانی های بهداشت روان و رفتار را مختل کنند، خاموش کنید. سرانجام، صفحه تلفن هوشمند را پایین بگذارید و بیمار خود را تشویق کنید که همان کار را انجام دهد، بنابراین حتی متن های خاموش یا سایر اعلان های ارائه شده در طول جلسه حواس شما را پرت نکنند.

مشاوره تلفنی

تفاوت های ارتباطی را بپذیرید

اکثر مردم عادت دارند که ارتباط رو در رو برقرار نمایند.

درمان فقط با صدا هنوز به مهارت های ارتباطی خوبی احتیاج دارد اما نیاز دارد که به جای نشانه های غیر کلامی به آنها گوش دهیم. برخی از روانشناسان در واقع گوش دادن به تفاوت در سرعت و سرعت گفتار، مکث، تردید، تغییر در لحن یا انحراف، یا تفاوت های دیگر را ترجیح می دهند تا تمرکز مداوم بصری روی صفحه برای نشانه ها و تغییرات غیرکلامی را نشان خواهد داد.

با تمرین، می توان با این انواع مختلف “غیرکلامی” سازگارتر شد، اما ممکن است روانشناسان، به ویژه در ابتدا، دریابند که آنها باید در برقراری ارتباط همدلی و تلاش برای ایجاد رابطه صریح و آشکارتر باشند. گفتن جملاتی از جمله “اکنون چهره شما را نمی بینم، به من بگویید چه احساسی دارید” یا “شما نمی توانید من را ببینید اما من از اینکه با این تجربه دشوار روبرو شدم ناراحتم” ممکن است تبادل عاطفی را تسهیل کند.

با همه بیماران، وقتی فرهنگ، قومیت یا زبان بیمار با زبان ما متفاوت است، باید توجه ویژه ای داشته باشیم. اما، وقتی فقط از طریق تلفن ارتباط برقرار می کنیم، می خواهیم “خودمان را بررسی کنیم” تا اطمینان حاصل کنیم که بر اساس آنچه می شنویم بدون داشتن اطلاعات بصری اضافه شده، فرض های نادرستی انجام نمی دهیم.

این به سادگی به آگاهی و حساسیت بیشتری نسبت به این تفاوت ها و چگونگی متفاوت بودن تلفن از تلفن در مکالمه حضوری نیاز دارد. این مسئله معمولاً در ابتدای رابطه درمانی است که بیمار و درمانگر با یکدیگر آشنا می شوند.

مشاوره تلفنی برای کودکان و نوجوانان

اگر فکر می کنید کودک یا خانواده شما ممکن است نیاز به حمایت اضافی در مورد سلامت روان خود داشته باشد، در اینجا توصیه ها و اطلاعات ما در مورد مشاوره و جایی که می توانید کمک بگیرید آورده شده است.

بسیاری از جوانان با احساس خود دست و پنجه نرم می کنند. آنها با دوستان، خانواده یا مدرسه مشکل دارند، مضطرب، افسرده، عصبانی یا ترسیده اند و باید با کسی صحبت کنند، اما گفتگو با افرادی که می شناسند دشوار است. مشاوره و سایر خدمات مشاوره ای می توانند به آنها کمک کنند تا صحبت های خود را انجام دهند، از آنها حمایت کنند بدون اینکه احساس قضاوت کنند و اعتماد به نفس شان خدشه دار شود. به همین دلیل  (مگر اینکه فاش کنند امنیت شخصی آنها در معرض خطر است) خدمات مشاوره تلفنی می تواند تغییر مثبتی در زندگی آنها ایجاد کند.

دامنه خدمات مشاوره ای برای کودکان و جوانان شامل مشاوره حضوری، مکالمه تلفنی یک به یک، گفتگوی اینترنتی، ایمیل، تالار گفتگو و جلسات حضوری است.

مشاوره متداول ترین روش مکالمه درمانی است و گاهی اوقات از طریق مشاوره در مدرسه در دسترس است. این می تواند به جوانان کمک کند تا با مسائل و رویدادها و تأثیراتی که بر سلامتی ذهنی آنها دارند، کنار بیایند. مشاوره می تواند برای جوانانی که اساساً سالم هستند اما با یک اختلال بهداشت روانی مانند افسردگی یا اختلالات خوردن دست و پنجه نرم می کنند، توصیه شود. این می تواند مشکلات مربوط به اضطراب را برطرف کند. قلدری، عصبانیت، روابط، عزت نفس پایین و آسیب به خود. مشاور به کشف مشکل، علائم و راهکارهای مقابله ای کمک خواهد کرد.

انواع مختلف مشاوره تلفنی برای کودکان و نواجوانان

مشاوره تلفنی کودک انواع مختلفی دارد اما متداول ترین مواردی که برای جوانان توصیه می شود عبارتند از:

درمان رفتاری شناختی

 درمان رفتاری شناختی، در مورد مثبت اندیشی در مورد زندگی است، به دنبال اینکه چگونه می توانید در الگوهای رفتاری و راه های تغییر این مشکلات گیر بیفتید و نه به وقایع گذشته بپردازید. به طور معمول شش یا 12 جلسه هفتگی برگزار می شود و درمانگر اهدافی را با فرد جوان تعیین می کند که اغلب اوقات باید فرد یک سری تمارین را انجام دهد.

ذهن آگاهی

 ذهن آگاهی غالباً با CBT ترکیب می شود و به یک جوان کمک می کند تا تمرکز روی افکار و احساسات دشوار را داشته باشد، نه اینکه از آنها پرهیز کند، به طوری که ترس از آنها به تدریج کاهش می یابد. درمانگران همچنین می توانند شامل مراقبه، یوگا و تمرینات تنفسی باشند.

روان درمانی

 این یک درمان طولانی مدت است و شامل صحبت کردن در مورد تأثیرات وقایع گذشته است و می تواند در مشکلات طولانی مدت مانند افسردگی یا اختلالات خوردن مفیدتر باشد. روان درمانگران NHS در کلینیک ها یا بیمارستان ها کار می کنند. برخی از روان درمانگران خصوصی از خانه کار می کنند.

خانواده درمانی

 تمام خانواده با خانواده درمانگر تلاش می كنند تا مشكلات همه آنها را بشناسند. این می تواند به بهبود ارتباطات بین اعضای خانواده و مسائلی مانند مشکلات رفتاری کودکان، ناتوانی، فروپاشی خانواده، اعتیاد و خشونت خانگی کمک کند.

مشاوره تلفنی

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم؟

دوستان و خانواده می توانند منابع حمایتی حیاتی باشند و به جوانان کمک می کنند تا با شرایط استرس زا و شرایط سخت کنار بیایند. هنگامی که یک جوان احساس ناراحتی می کند و یا مشکل دارد، برای او مهم است که وقت خود را با افراد دیگر بگذراند.

در مورد مشاوره به عنوان یک گزینه مثبت باشید. کودک شما ممکن است با اولین مشاوری که می بیند کمی بترسد. به همین دلیل در مراحل اولیه، استفاده از خدمات مشاوره تلفنی می تواند بسیار کمک کننده باشد. این کار از تسلیم شدن خیلی بهتر است و می تواند به خودتان و کودک شما کمک بسیاری نماید.

یافتن یک مشاور تلفنی مطمئن برای هر فردی بسیار مهم است، اما برای کودکان و نوجوانان از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار خواهد بود؛ زیرا این اگر کودکان یا نوجوانان نتوانند، با این موضوع کنار بیایند یا مشاور توانایی و مهارت لازم جهت برقراری ارتباط را نداشته باشد، قطعاً با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره مشاوره تلفنی ازدواج کلیک کنید.

از کجا می توانم برای فرزندم مشاور تلفنی مطمئن پیدا کنم؟

مدارس همچنین می توانند جوانان را به معرفی کنند. علاوه بر این، بسیاری از مدارس مشاور یا پرستار بهداشت روان خود را در محل دارند و جوانان اغلب می توانند از داشتن این نوع حمایت در مدرسه بسیار سود ببرند.

موسسات خیریه فرصت هایی را برای جوانان فراهم می کنند تا از طریق خطوط راهنما، انجمن های گروهی و تابلوهای پیام، ایمیل – گفتگوی اینترنتی – متن – و خدمات ایمیل از آنها مشاوره، پشتیبانی و همبستگی بگیرند.

مشاوران و درمانگران به صورت خصوصی در دسترس هستند و تلاش برای یافتن شخصی که فکر می کنید مناسب است بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد، بنابراین دایرکتوری های صادقانه را بررسی کنید و به دنبال توصیه ها باشید.

چرا مشاوره تلفنی را برای اضطراب انتخاب کنیم؟

اگر تازه وارد مشاوره تلفنی شده اید، ممکن است فوراً از مزایای زیادی که درمان با این روش به همراه دارد، آگاه نباشید. در اینجا فقط چند دلیل وجود دارد که مشتری هر بار آن را انتخاب می کند:

این می تواند در خانه خود یا هر مکان ساکت و آرام شما انتخاب شود.

شما با کسی رو در رو نخواهید شد بنابراین اضطراب اجتماعی به حداقل می رسد.

در فضای شخصی خود بسیار احساس راحت تر و بهتری خواهید داشت.

درمانگر شما با شما تماس می گیرد تا هزینه قبض تلفنی نداشته باشد.

قبل از صحبت راحت باشید لازم نیست روی صندلی باشید. می توانید روی تخت، مبل دراز بکشید یا حتی هنگام راه رفتن در یک مکان آرام صحبت کنید.

نیازی نیست که خیلی صفر و بدون هزینه از خانه خارج شوید.

مکالمه شما کاملاً محرمانه خواهد بود.

فوبیای مشاوره تلفنی چیست؟

با وجود تمام مزایایی که برای استفاده از مشاوره تلفنی گفته شد، اما هنوز هم بسیاری به استفاده از آن تمایلی ندارند. ما در این قسمت قصد داریم، یکی از دلایل رایج عدم استفاده از مشاوره تلفنی که فوبیای مشاوره تلفنی نامیده می شود را بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

اضطراب تلفنی یک ترس رایج در بین مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی است.  ممکن است بسیاری از افراد دوست نداشته باشند با تلفن صحبت کنند یا حتی ممکن است “ترس تلفنی” داشته باشند. اما وقتی تردید شما در برقراری و دریافت تماس باعث شود علائمی مانند اضطراب شدید، تنگی نفس یا تپش قلب را تجربه کنید ، ممکن است در واقع فوبیای تلفنی داشته باشید.

چگونه بر اضطراب تلفن غلبه کنیم؟

کسانی که SAD دارند، ممکن است از استفاده از تلفن بترسند. آنها ممکن است در تعاملات مستقیم اجتماعی راحت تر باشند، شاید به این دلیل که تنظیمات رو در رو به آنها امکان می دهد نشانه های غیر کلامی مانند حالت های چهره را بخوانند.

با این حال واضح است که مبتلایان به SAD از عکس این موضوع رنج می برند. اگر با این شرایط دست و پنجه نرم می کنید، ترس تلفنی ممکن است منعکس کننده مسائلی باشد که شما در رابطه با تعامل با دیگران به طور کلی سروکار دارید .

علائم فوبیای مشاوره تلفنی

اگر قبل یا بعد از تعامل تلفنی احساس اضطراب شدید می کنید، ممکن است واقعاً هراس داشته باشید. برخی از علائم عاطفی اضطراب تلفنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از برقراری تماس یا تماس گرفتن دیگران خودداری کنید.
 • تأخیر در برقراری یا پاسخگویی به تماس های تلفنی.
 • درباره آنچه بعد از تماس گفته شد وسواس کنید.
 • استرس داشته باشید.
 • نگران آزار دادن شخص مقابل باشید.
 • نگران آنچه می گویید باشید.

علائم جسمی اضطراب تلفنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • حالت تهوع
 • مشکل در تمرکز

ترس از برقراری و دریافت تماس تلفنی می تواند زندگی شخصی و شغلی شما را مختل کند. مهم است که اضطراب تلفنی را جدی بگیرید. اگرچه پاسخ دادن به تلفن و برقراری تماس کار ساده ای به نظر می رسد که همه باید قادر به انجام آن باشند، اما اگر از فوبیای تلفنی رنج می برید، اضطراب می تواند ترسناک و واقعی باشد.

درمان فوبیای مشاوره تلفنی

درمان فوبیای مشاوره تلفنی می تواند شامل روشهای شناختی-رفتاری درمانی ، مانند بازسازی ساختار شناختی و آموزش مواجهه باشد. علاوه بر این، بسیاری از راهکارهای خودیاری وجود دارد که می توانید برای کنار آمدن با اضطراب استفاده از تلفن از آنها استفاده کنید.

بازسازی شناختی شامل اعتقادات به چالش کشیدن و جایگزینی افکار منفی با گزینه های سازنده تر است.

به عنوان مثال، اگر دائماً نگران باشید که هنگام برقراری تماس تلفنی شخص دیگر را اذیت نکنید، بازسازی شناختی باعث می شود شما شواهدی را در مورد درست بودن این موضوع در نظر بگیرید.

اگر فرد خیلی شلوغ باشد چرا تلفن را جواب می دهد؟ اگر نمی خواست با شما صحبت کند چرا از شما خواسته بود که تماس بگیرید؟ سرانجام به این نتیجه می رسید که بعید است شخص دیگری را اذیت کرده باشید یا اینکه او نمی خواهد با شما صحبت کند.

آموزش مواجهه شامل تمرین تدریجی رفتارهای دشوارتر به تدریج است. در مورد اضطراب تلفنی، سلسله مراتب ترس ممکن است شبیه آنچه در زیر آمده است (از ساده ترین تا سخت ترین ذکر شده است). هر رفتاری تا زمانی که راحت نباشید تمرین می شود و می توانید به یک رفتار دشوار بعدی بروید.

مشاوره تلفنی

نمونه سلسله مراتب برای ترس تلفنی

در زیر نمونه ای از سلسله مراتب برای فردی که عصبی می شود و از طریق تلفن ارتباط برقرار می کند وجود دارد:

با شماره ای تماس بگیرید که می دانید فقط یک پیام ضبط شده مانند خط خدمات مشتری دارد.

با یکی از اعضای خانواده یا دوستی که خوب می شناسید تماس بگیرید.

تماس با مشاغل و پرسیدن یک سوال ساده از آنها.

با یک سوال ساده با کسی تماس بگیرید که او را نمی شناسید.

برقراری هر یک از انواع قبلی در مقابل یک شخص.

برقراری تماس هر یک از انواع قبلی در مقابل گروهی از افراد.

سلسله مراتب شما ممکن است متفاوت باشد بسته به اینکه با دوستان یا غریبه ها صحبت کردن با شما مشکل تر است و اینکه آیا صحبت کردن در مقابل شخص مقابل برای شما برای شما دشوارتر است.

ممکن است ایجاد یک سلسله مراتب برای مقابله با ترس از پاسخگویی به تماس ها دشوار باشد. اگر معمولاً از پاسخ دادن به تلفن خودداری می کنید، یک راهکار استفاده از واحد شناسه تماس گیرنده برای شناسایی تماس گیرنده است. سپس می توانید با پاسخگویی به تماس های افرادی که با آنها راحت ترید شروع کنید و اجازه دهید تماس های دیگر به پست صوتی بروند. در نهایت، شما می توانید به پاسخگویی به تماس های دشوارتر برسید.

در حالت ایده آل، شما باید روش های شناختی-رفتاری را زیر نظر یک درمانگر آموزش دیده تمرین کنید. اگر ملاقات با یک مشاور CBT امکان پذیر نیست، یا اگر قبلاً در CBT شرکت کرده اید و به دنبال روش های اضافی برای کنار آمدن هستید، ممکن است راهکارهای زیر مفید واقع شوند.

لبخند

 قبل از برقراری و دریافت تماس، لبخندی بر لب خود بنشانید. این ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما به شما کمک می کند تا آرام باشید و حس خوشایندی را به شخصی که با او صحبت می کنید منتقل می کند.

موفقیت را تجسم کنید

 بعد از آن مکالمه مثبت و احساس خوب را تصور کنید.

در دسترس بودن را مشخص کنید

 اگر نگران قطع شدن صحبت شخصی در هنگام تماس هستید، بپرسید آیا فرد را در لحظه بدی گیر می آورید؟ اگر فرد در وسط چیزی باشد، این فرصت را به او می دهد تا پیشنهاد دهد که با شما تماس بگیرد.

بیش از حد فکر نکنید اگر کسی “نه” گفت یا درخواستی را رد کرد، متوجه شوید که این می تواند به دلایل زیادی باشد که هیچ ارتباطی با شما ندارد. سعی کنید کارهای شخص دیگری را زیاد مطالعه نکنید.

آماده کردن

 قبل از برقراری تماس مقداری آمادگی داشته باشید، اما در این امر زیاده روی نکنید. به طور کلی آنچه را که می خواهید بگویید بدانید، اما سعی کنید پیش بینی کنید که ممکن است مکالمه دقیقاً همانطور که شما برنامه ریزی کرده اید پیش نرود. اگر نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را مطرح کنید، مطمئن شوید که آنها را یادداشت کنید و آنها را مفید نگه دارید.

بگذارید به پست صوتی برود

 متوجه شوید که همیشه لازم نیست تلفن را جواب دهید. اگر کسی در زمان نامناسبی با شما تماس می گیرد، یا اگر بیش از حد مایل به صحبت هستید، اجازه می دهد هر از گاهی تماس ها به پست صوتی بروند.

روش ارتباطی دیگری را امتحان کنید

 تلفن ممکن است همیشه بهترین روش ارتباطی نباشد. اگر می خواهید سابقه دیجیتالی مکالمه خود را داشته باشید یا اگر می خواهید به شخص مقابل فرصت دهید تا قبل از پاسخ دادن منعکس کند، ایمیل می تواند گزینه بهتر باشد. با این حال، اگر لازم است در مورد موضوعی احساسی بحث کنید یا موضوع پیچیده باشد، ممکن است بهترین تماس تلفنی یا ملاقات حضوری باشد.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع مشاوره تلفنی و لزوم استفاده از مشاوره تلفنی بپردازیم. از آنجایی که خدمات مرکز مشاوره تلفنی دکتر فکر نیز بسیار متنوع بوده و تمامی حوزه های مشاوره ای را در بر می گیرد، به همین دلیل توصیه می کنیم از این خدمات به منظور روش برقراری ارتباط با متخصصان مرکز به صورت تلفنی استفاده کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه با مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکرتماس بگیرید.

مشاوره تلفنی دکتر فکر در چه زمینه هایی ارائه می شود؟

مشاوره تلفنی دکتر فکر در زمینه ازدواج، کودک، انواع فوبیا، خیانت و …ارائه می شود.

آیا مشاوره تلفنی گزینه امنی است؟

بله قطعا، می تواند با رعایت دستورالعمل ها و استانداردها امن باشد.

آیا مشاوره تلفنی دکتر فکر به صورت رایگان است؟

برای اطلاع از هزینه های مشاوره تلفنی دکتر فکر تماس بگیرید.

آیا علاوه بر مشاوره تلفنی، دکتر فکر مشاوره حضوری نیز دارد؟

بله دکتر فکر می تواند مشاوره حضوری نیز ارائه نماید.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

بارداری پوچ چگونه است

علائم بارداری پوچ چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور