مشاوره تلفنی
مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی روانشناسی چیست؟

مشاوره تلفنی این روزها جای بسیاری از مشاوره های حضوری را گرفته است. زیرا در شرایط دنیای امروز و با وجود محدودیت های زیادی که در زمان وجود دارد، استفاده از ابزارهای آنلاین و تلفنی می تواند بهترین انتخاب باشد. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم تا انواع خدمات مشاوره تلفنی در مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکر را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

تعداد فزاینده ای از مردم برای رفع نیازهای مراقبت و بهداشت روان خود، روش از راه دور را انتخاب می کنند. درمان آنلاین، برخلاف درمان سنتی، فرد را قادر می سازد تا تقریباً از هرجای دنیا با درمانگر خود ارتباط برقرار کرده و بدون ترس از قضاوت شدن، مشکلات خود را مطرح کند. این امکان برای همه هموطنان گرامی در سامانه دکتر فکر فراهم شده و دوستان گرامی در هر جای ایران می توانند با مشاوره تلفنی ما در ارتباط باشند.

چرا مشاوره تلفنی دکتر فکر؟

چرا مشاوره تلفنی دکتر فکر ؟

درمانگرانی که از روش آنلاین استفاده می کنند، می توانند از طریق ویدئو، متن، تلفن، چت یا ایمیل خدمات ارائه دهند. همزمان با تکامل فناوری، درمانگران می توانند با استفاده از مفیدترین و جدیدترین فناوری های ارتباطی، مردم را به راهنمایی کنند.

مشاوره تلفنی دکتر فکر را به شما توصیه می کنیم؛ زیرا در این سامانه نیز می توانید در مسافرت یا هر مکانی از مشاوران مربوطه کمک دریافت کنید. درمان آنلاین ممکن است به عنوان یک درمان مستقل ارائه شود، یا آنکه همراه با رابطه درمانی سنتی مورد استفاده قرار گیرد. یک درمانگر ممکن است در مطب خود درمان را انجام دهد، ولی وقتی که فردی در خارج از شهر است یا نمی تواند به مطب رفت و آمد کند، به مشاوره تلفنی مراجعه خواهد کرد.

دور درمانی می تواند برای افرادی که در دستیابی به خدمات بهداشت روان مشکل دارند، مناسب باشد. برای برخی از افراد، برقراری ارتباط حضوری دشوار است و از طریق ایمیل راحت تر با درمانگر ارتباط می گیرند.

همچنین ممکن است بعضی افراد احساس کنند که دستیابی به درمان از این طریق راحت تر است، زیرا در زمان مشکلات ناگهانی نیز امکان برقراری ارتباط دارند. از سوی دیگر، این واقعیت که درمان در خانه انجام می شود نیز ممکن است باعث کاهش ترس از آبرو شود.

استفاده از مشاوره تلفنی به چه افرادی توصیه می شود؟

استفاده از خدمات مرکز مشاوره تلفنی تخصصی دکتر فکر می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که به دلیل موقعیت مکانی، امکان دسترسی به مشاور را ندارند. مشاوره تلفنی دکتر فکر راهی برای همگام سازی با دنیای دیجیتال است.

با مشاوره تلفنی می توان بسیاری از جنبه های سلامت روان را بهبود بخشید. برخی از این موارد عبارتند از:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مسائل مربوط به غذا و غذا خوردن
 • مسائل مربوط به رابطه
 • فشار
 • وسواس و اجبار
 • مسائل مربوط به والدین

مطالعات نشان می دهد که درمان آنلاین می تواند به اندازه درمان حضوری برای بسیاری از مسائل موثر باشد. بسیاری از رویکردهای معروف، مانند درمان شناختی رفتاری، می تواند برای درمان آنلاین بسیار مناسب باشد.

آیا مشاوره تلفنی برای تمام افراد مناسب است؟

مشاوره تلفنی

مواردی وجود دارد که مشاوره تلفنی ایده آل نیست، زیرا ممکن است نتواند پشتیبانی خوبی را به شما ارائه دهد. اگر مورد ارزیابی قرار گرفتید و مشاور شما اظهار داشت که نمی تواند به شما مشاوره تلفنی دهد، نگران نباشید. این به این معنی نیست که مشکلی برای شما پیش آمده است یا اینکه نمی توانید به هیچ پشتیبانی دسترسی داشته باشید. در این حالت، مشاورتان ممکن است به شما اطلاعاتی در مورد سایر انواع مشاوره اطلاعاتی بدهد تا انتخاب را راحت تر نماید.

اگر در صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن احساسات از طریق تلفن با مشکل روبرو هستید، مشاوره تلفنی احتمالا نمی تواند نیازهای شما را برآورده کند

جلسات تلفنی در زمان مصرف مواد مخدر یا الکل مناسب نخواهد بود، زیرا ممکن است توانایی شما در تعامل با مشاور شما را مختل نماید.

در صورت بروز بحران یا مشکلات شدید روحی، شاید مشاور نتواند جلساتی را ارائه دهد. به عنوان مثال، در صورت بروز علائم روان پریشی یا در شرایط بحرانی روانی دیگر به مراقبت فوری پزشکی نیاز است.

همچنین، شرایطی وجود دارد که مشاوره تلفنی توصیه نمی شود. به عنوان مثال، افرادی که دارای مشکلات روحی یا عاطفی شدید هستند، ممکن است همیشه با این نوع درمان خوب عمل نکنند. افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی، افسردگی شدید، افراد دو قطبی یا مایل به خودکشی بهتر است بیشتر از درمان های سنتی و حضوری استفاده کنند.

سایر افرادی که احتمالا از درمان تلفنی یا آنلاین نتیجه مثبتی نمی کنند، کسانی هستند که از فناوری اطلاع زیادی ندارند، ازحریم خصوصی مناسبی برخوردار نیستند، دوست ندارند مسائل شخصی خود را از طریق اینترنت یا تلفن به اشتراک بگذارند و یا در موقعیت های سواستفاده بوده اند. این اشخاص بهتر است شخصاً به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنند.

با این حال پرسش و پاسخ آنلاین و مشاوره تلفنی ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی باشد که دور از منابع بهداشت روان زندگی می کنند. کسانی که برنامه های شلوغی دارند یا در ترک خانه مشکل دارند نیز می توانند از این نوع فرصت های بهره مند شوند.

نحوه دسترسی به خدمات بهداشتی و مشاوره تلفنی

نحوه دسترسی به خدمات بهداشتی و مشاوره تلفنی

افرادی که به دنبال مشاوره تلفنی هستند گزینه های زیادی پیش رو دارند، اما مهم است که هنگام جستجوی درمانگر محتاط باشید. برخی از افرادی که از راه دور خدمات مشاوره تلفنی و سلامتی ارائه می دهند، واجد شرایط نیستند و این می تواند منجر به درمان بی اثر یا وضعیت بالقوه خطرناکی شود. به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی با شخص اشتباه حتی خطر سرقت هویت و انواع دیگر کلاهبرداری را به همراه دارد.

هنگام انتخاب یک درمانگر تلفنی، مهم است که مطمئن شوید که مجوز مشاوره در آن را دارند. یک درمانگر یا مشاور خوب، باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه مربوط به بهداشت روان باشد. شرایط دقیق عضویت در دکتر فکر به شما اطمینان می دهد که آیا درمانگرانی که می یابید دارای مجوز و قابل اعتماد هستند یا خیر.

اگر یک درمانگر، خدمات بهداشت روان آنلاین ارائه می دهد، ممکن است یک وب سایت نیز داشته باشد. بهتر است وب سایت آنها را مطالعه کنید تا درباره آنها و روش ها، تجربیات و فلسفه شان بیشتر بدانید. همچنین می توانید وب سایت های معتبری را برای بررسی های آنلاین جستجو نمائید.

امروزه بسیاری از افراد متقاضی دریافت مشاوره تلفنی هستند و به همین ترتیب، تعداد فزاینده ای از درمانگران این نوع درمان را ارائه می دهند. اگرچه درمانگر در جلسات رو در رو سنتی بسیار باتجربه است، اما بعضی از آنها ممکن است با تجهیزات خدمات آنلاین آشنا نباشند. بایستی مطمئن شوید که درمانگر شما مهارت فنی ارائه مشاوره آنلاین یا تلفنی را دارد.

شما می توانید در جلسه اولیه خود تمام جزئیات مربوط به هزینه ها و گزینه های پرداخت را بفهمید. در حالی که هزینه های درمانی آنلاین معمولا کمتر از روان درمانی سنتی است، اما برخی از شرکت های بیمه خدمات آنلاین بهداشت روان را پوشش نمی دهند. بهتر است در مورد نگرانی هایتان درباره حفظ حریم خصوصی، رازداری یا آنچه انتظار دارید با درمانگر خود صحبت کنید. اگر درمانگر مبهم است یا مایل به گفتگو در مورد این مسائل نیست، زمان آن فرا رسیده است که یک ارائه دهنده دیگر را پیدا کنید.

محدودیت ها و اوصول اخلاقی بهداشت در مشاوره تلفنی

در استفاده از خدمات مشاوره تلفنی، ممکن است یک سری محدودیت ها وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

عدم ارتباط دیداری

 حتی با کنفرانس ویدئویی، ممکن است درمانگر نتواند علائمی مانند گشاد شدن مردمک چشم، ضربه پای عصبی یا کشیدگی را متوجه شود. این محدودیت در مشاوره تلفنی بیشتر است و بسیاری از حرکات زبان بدن از چشم مشاور پنهان خواهد ماند..

تاخیر به دلیل مشکل در برقراری ارتباط

مشاورانی که درمان آنلاین ارائه می دهند، افرادی را که در نقاط مختلف کشور درمان کنند. اگر اطلاعات حساس به درستی ذخیره نشود یا از تجهیزات به درستی استفاده نگردد، ارتباط با مشکل مواجه خواهد شد و حتی مراجع را دلسرد خواهد کرد.

تاریخچه درمان و مشاوره تلفنی و آنلاین

تاریخچه درمان و مشاوره تلفنی و آنلاین

مفهوم مشاوره از راه دور موضوع جدیدی نیست. به عنوان مثال، زیگموند فروید و سایر متخصصان بهداشت روان در قرن بیستم نامه هایی را برای افراد تحت مراقبت خود ارسال می کردند. از طریق این نامه ها، درمانگران قادر به پشتیبانی و دریافت بازخورد از افراد تحت درمان بودند.

در قرن 20 از تلفن ها برای ارائه خدمات بهداشت روان استفاده شد. با وجود رایج شدن رایانه های شخصی و استفاده از اینترنت، محبوبیت و تأثیر مشاوره از راه دور افزایش یافت. در ابتدا، خدمات بهداشت روان به صورت کتاب های خودیاری و گروه های پشتیبانی آنلاین بود. اما با پیشرفت تکنولوژی، چت با روانشناس، پیام رسانی فوری، ایمیل، کنفرانس ویدیویی و برنامه های تلفن همراه نیز بسیار رایج شد.

دیوید سامرز یکی از اولین درمانگرانی است که درمان آنلاین را انجام داد. وی خدمات بهداشت روان را با پرداخت هزینه در اینترنت ارائه داد. سامرز به جای توصیه در یک جلسه، تمرکز خود را بر ایجاد روابط درمانی با افراد تحت مراقبت خود گذاشت. در آن دوران او توانست به بیش از 300 نفر کمک کند. از دیگر پیشگامان برجسته اینترنت درمانی می توان به اد ندهام و لئونارد هولمز اشاره کرد.

اکنون، هزاران وب سایت خدمات بهداشت روان آنلاین را ارائه می دهند. علاوه بر وب سایت ها، بسیاری از گروه های پشتیبانی آنلاین برای افراد مبتلا به انواع افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه و سایر موارد مربوط به سلامت روان وجود دارد.

خدمات مرکز مشاوره تلفنی دکتر فکر چیست؟

مشاوره تلفنی جایی است که شما با مشاور خود صحبت می کنید و جلسات را به جای چهره به چهره در اتاق درمان، به صورت تلفنی دریافت خواهید کرد. همانند مشاوره حضوری، مشاور شما به شما فضا می دهد تا احساس حمایت کنید و از در صورت تمایل پشتیبانی کند.

یک قسمت حیاتی از مشاوره تلفنی این است که حس می کنید توسط مشاور خود شنیده و فهمیده شده اید. بیشتر مشاورانی که جلسات تلفنی ارائه می دهند، ارزیابی را نیز انجام می دهند. این فرصت ارزشمندی برای شماست تا در مورد نحوه کار آن مشاور بیشتر بدانید.

بهتر است قبل استفاده از مشاوره تلفنی، در مورد چگونگی کار مشترک با مشاور خود به توافق برسید، از تعداد جلسات مطلع شوید، از مبالغ خواسته شده آگاه شوید و زمان جلسه مشاوره تلفنی منظم را به صورت هفتگی تنظیم کنید. جلسات به طور متوسط ​​حداقل 6 هفته است.

هزینه مشاوره تلفنی دکتر فکر

هزینه مشاوره تلفنی دکتر فکر

هزینه مشاوره تلفنی دکتر فکر بسیار مقرون به صرفه بوده و با توجه به نوع مشاوره و همچنین مدت زمان استفاده از خدمات، تعیین می شود.

مزایای بالقوه مشاوره تلفنی

اول از همه، مشاوره تلفنی می تواند مزیت محرمانه و ناشناس بودن بیشتری را به شما بدهد. به ویژه اگر احساس عصبی، خجالت یا ترس از صحبت کردن در مورد مشکلات خود را دارید، فرصت بسیار خوبی است. همچنین افراد می توانند با دریافت مشاوره در خانه خود احساس امنیت بیشتری داشته باشند.

برای اشخاصی که دارای یک برنامه شلوغ یا کامل هستند، مشاوره تلفنی ابزار راحت تری برای دستیابی به پشتیبانی عاطفی است. به عنوان مثال، اگر به طور منظم سفر می کنید، تعهدات شغلی قابل توجهی دارید یا یک مراقب تمام وقت هستید، ممکن است وقت آزاد کمی برای شرکت در جلسات منظم هفتگی حضوری داشته باشید.

همچنین این امکان وجود دارد که جلسات منظم را با انعطاف بیشتری تنظیم کنید. این نوع مشاوره همچنین از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، زیرا بسیاری از مشاوران برای مشاوره تلفنی هزینه کمتری دریافت می کنند.

برای استفاده مشاوره تلفنی به چه امکاناتی نیاز است؟

ممکن است نحوه کار مشاوران متفاوت باشد، اما به طور کلی برای شروع به موارد زیر احتیاج دارید:

دسترسی به تلفن برای تماس با مشاور

استفاده از یک فضای محرمانه

تکمیل اسناد ارزیابی ارائه شده توسط مشاور

توانایی انجام پرداخت های آنلاین ایمن

ارائه آدرس ایمیل

اگر به پشتیبانی اضافی مانند مترجم نیازمندید، لطفاً مشاور خود را در جریان بگذارید.

نکاتی برای انجام مشاوره تلفنی موثر ویژه مشاوران

نکاتی برای انجام مشاوره تلفنی موثر ویژه مشاوران

گرچه بسیاری از روانشناسان و بیماران، کنفرانس ویدیویی را برای درمان روانشناختی اتخاذ می کنند، این گزینه به دلیل فناوری و محدودیت های دسترسی یا نگرانی های ترجیحی برای همه قابل اجرا نیست. با این حال، درمان صوتی جنبه های منحصر به فردی دارد که روانشناسان و بیماران باید در نظر بگیرند.

علاوه بر در نظر گرفتن مواردی که در چک لیست فناوری خدمات روانپزشکی ذکر شده است، روانشناس باید موارد اخلاقی و حقوقی مربوطه را رعایت کند.

بیمار و محل زندگی او را تائید کنید

هنگامی که تشخیص دادید که درمان تلفنی یا صوتی فقط برای یک بیمار خاص منطقی است، سعی کنید که مرتباً از وضعیت فرد و محل اقامت او سوال کرده و از آن مطمن شوید.

اصل محرمانه ماندن مشاوره و اطلاعات را رعایت کنید

بیمار یا مراجع باید حتی در مشاوره تلفنی نیز احساس امنیت کرده و مطمئن شود که حرف ها و اطلاعاتی که به با مشاور به اشتراک گذاشته است، محرمانه باقی خواهند ماند. این یک اصل مهم در علم روانشناسی است و هر درمانگری باید آن را رعایت نماید.

حواسپرتی ها را به حداقل برسانید

بیمار را تشویق کنید تا در یک فضای مناسب و به دور از حواسپرتی با شما وارد گفتگوی مشاوره تلفنی شود. خواه فضای ماشین باشد، یا نیمکتی در پارکی خلوت، و یا اتاقی در منزل که از دیگران جدا شده است.

علاوه بر این، هنگام استفاده از تلفن های هوشمند برای جلسات فقط صوتی، بهتر است هم مشاور و هم مراجع سایر برنامه ها، زنگ ها، اعلان ها و هشدارهایی تلفن همراه را خاموش نمائید.

تفاوت های ارتباطی را بپذیرید

اکثر مردم به ارتباط چهره به چهره عادت دارند. به همین دلیل برقراری ارتباط صرفا کلامی در مشاوره تلفنی می تواند تا حدی چالش برانگیز باشد و لازم است که مشاور از مهارت های کافی در این زمینه برخوردار باشد تا بتواند احوالات بیمار را متوجه شود.

برخی از روانشناسان با گوش دادن به تفاوت در سرعت گفتار، مکث، تردید، تغییر در لحن یا تفاوت های دیگر می توانند متوجه تغییرات روانی و احوالات درونی شوند.

گفتن جملاتی مثل اینکه “من الان چهره شما را نمی بینم، به من بگویید چه احساسی دارید” یا “شما نمی توانید من را ببینید اما من از اینکه با این تجربه دشوار روبرو شدم ناراحتم” ممکن است تبادل عاطفی را تسهیل کند.

مشاوره تلفنی برای کودکان و نوجوانان

اگر فکر می کنید کودک یا خانواده تان نیاز به حمایت و مشاوره دارد، در اینجا چند توصیه و اطلاعات در مورد ویژگی های مشاوره خوب ارائه شده است.

بسیاری از جوانان در دوران بلوغ با کشمکش های درونی زیادی دست و پنجه نرم می کنند. آنها با دوستان، خانواده یا مدرسه مشکل دارند، مضطرب، افسرده، و عصبانی می شوند و نمی توانند به خوبی ارتباط برقرار کنند.

مشاوره و سایر خدمات مشاوره ای می توانند به آنها کمک کند تا ضمن تقویت عزت نفس، به دور از هر گونه قضاوت در مورد مشکلات و خواسته های خود صحبت نمایند. به همین دلیل در چنین مواردی مشاوره کودک و نوجوان به صورت تلفنی یک گزینه خوب برای کاهش پرخاشگری نوجوانان و بهبود رابطه والدین با آن ها شود.

خدمات مشاوره کودک و نوجوان شامل مشاوره حضوری، مکالمه تلفنی فرد به فرد، گفتگوی اینترنتی، ایمیل، تالار گفتگو و جلسات حضوری است.

مشاوره تلفنی همچنین می تواند برای جوانانی که اساساً سالم هستند اما با یک اختلال بهداشت روانی همچون افسردگی یا اختلالات خوردن دست و پنجه نرم می کنند، مفید باشد. چرا که مشاور بر اساس مهارت ها و علمی که دارد به کشف مشکل، علائم و راهکارهای مقابله ای می پردازد.

انوع خدمات مشاوره تلفنی دکتر فکر برای جوانان

انوع خدمات مشاوره تلفنی دکتر فکر برای جوانان

همانطور که گفته شد، مشاوره تلفنی دکتر فکر خدمات گوناگونی را ارائه می دهد که در حیطه جوانان می توان موارد زیر اشاره کرد.

درمان شناختی رفتاری

درمان رفتاری شناختی، غالبا به مثبت اندیشی و واقع نگری در زندگی می پردازد و به دنبال این است که چگونه می توان الگوهای رفتاری خود را اصلاح کرد. این جلسات به طور معمول در شش یا 12 جلسه برگزار می شود و مراجع بایستی یک سری تمرین ها را انجام دهد.

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی غالباً با CBT ترکیب می شود و به جوان کمک می کند تا بر روی افکار و احساسات دشوار تمرکز داشته باشد، نه اینکه از آنها فرار کند. به این طریق ترس از آنها به تدریج کاهش می یابد. روش های رایج برای این نوع درمان معمولا عبارتند از مراقبه، یوگا و تمرینات تنفسی.

روان درمانی

روان درمانی یک نوع درمان طولانی مدت است و شامل صحبت کردن در مورد تأثیرات وقایع گذشته می باشد. از این رو، می تواند در بهبود مشکلاتی مانند افسردگی یا اختلالات خوردن مفیدتر باشد.

خانواده درمانی

در این شیوه بایستی تمام اعضای خانواده در مشاوره تلفنی همکاری داشته باشند تا ریشه اصلی مشکلات جوانان با والدین و یا حتی با خودشان و اجتماع مشخص شود. این امر می تواند به بهبود ارتباط بین اعضای خانواده و کاهش یا کنترل مسائلی همچون مشکلات رفتاری، فروپاشی خانواده، اعتیاد و خشونت خانگی کمک کند.

چگونه با مشاوره تلفنی به فرزندم کمک کنم؟

دوستان و خانواده منابع مهم حمایتی محسوب می شوند و در کنار مشاوره تلفنی به فرزندان کمک می کنند تا با شرایط استرس زا و سخت کنار بیایند. هنگامی که یک جوان احساس ناراحتی می کند یا مشکل دارد، برای او مهم است که دیگران او را درک کنند.

همچنین کودکان ممکن است در اولین جلسات مشاوره تلفنی بترسند. برای حل این مسئله بایستی خانواده با مشاور همکاری کرده و کودک را به گفتگو ترغیب نمایند.

یافتن یک مشاوره تلفنی مطمئن برای همه افراد بسیار مهم است، اما برای کودکان و نوجوانان از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار خواهد بود؛ زیرا اگر آن ها نتوانند با این موضوع کنار بیایند، قطعا مشاوره نتیجه بخش نخواهد بود.

چرا مشاوره تلفنی به کاهش اضطراب کمک می کند؟

آیا مشچرا مشاوره تلفنی به کاهش اضطراب کمک می کند؟اوره تلفنی برای تمام افراد مناسب است؟

شاید تا قبل از آنکه از مشاوره تلفنی استفاده نکرده اید، متوجه مزیت های آن برای کاهش اضطراب و راحت صحبت کردن نشوید. ما این مزایا را برای شما شرح می دهیم.

می توانید در خانه خود یا هر مکان ساکت و آرام با مشاور صحبت کنید

شما با کسی رو در رو نخواهید شد، بنابراین اضطراب اجتماعی به حداقل می رسد

در فضای شخصی خود بسیار احساس راحت تر و بهتری خواهید داشت

هنگام صحبت کردن لازم نیست روی صندلی باشید. بلکه می توانید روی تخت یا مبل دراز بکشید یا حتی هنگام راه رفتن در یک مکان آرام گفتگو نمائید

نیازی نیست که برای خارج شدن از منزل هزینه پرداخت کنید

مکالمه شما کاملاً محرمانه خواهد بود

فوبیای مشاوره تلفنی چیست؟

با وجود تمام مزایایی که برای استفاده از مشاوره تلفنی گفته شد، اما هنوز هم بسیاری به استفاده از آن تمایلی ندارند. ما در این قسمت قصد داریم، یکی از دلایل رایج عدم استفاده از این نوع مشاوره را که فوبیای مشاوره تلفنی نامیده می شود بررسی کنیم.

اضطراب تلفنی یک ترس رایج در بین مبتلایان به اختلال اضطراب اجتماعی است. ممکن است بسیاری از افراد دوست نداشته باشند با تلفن صحبت کنند یا حتی “ترس تلفنی” داشته باشند.

به طور کلی وقتی تردید شما در برقراری و دریافت تماس باعث بروز علائمی مانند اضطراب شدید، تنگی نفس یا تپش قلب شود، احتمالا فوبیای تلفنی دارید. در چنین مواردی، مشاوره فوبیا می توان به این افراد کمک کند تا برقراری برایشان راحت تر شود.

علائم فوبیای تلفن

اگر قبل یا بعد از تعامل تلفنی احساس اضطراب شدید می کنید، ممکن است واقعاً هراس داشته باشید. برخی از علائم عاطفی اضطراب تلفنی شامل موارد زیر می باشد:

 • از برقراری ارتباط یا تماس گرفتن با دیگران خودداری می کنید
 • تأخیر در برقراری یا پاسخگویی به تماس های تلفنی
 • درباره آنچه بعد از تماس گفته شد وسواس دارید
 • استرس دارید
 • نگران آزار دادن شخص مقابل هستید
 • نگران آنچه می گویید هستید

علائم جسمی اضطراب تلفنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ترس از برقراری و دریافت تماس تلفنی می تواند زندگی شخصی و شغلی شما را مختل کند. مهم است که اضطراب تلفنی را جدی بگیرید. اگرچه پاسخ دادن به تلفن و برقراری تماس کار ساده ای به نظر می رسد اما برای برخی یک معضل محسوب می شود.

راهکارهایی برای مقابله با فوبیای تلفن

در زیر نمونه ایی از روش های مفید برای غلبه بر فوبیا و بهره مندی هر چه بیشتر از مشاوره تلفنی ذکر شده است.

با شماره ای تماس بگیرید که می دانید فقط یک پیام ضبط شده مانند خط خدمات مشتری دارد

با یکی از اعضای خانواده یا دوستی که خوب می شناسید تماس بگیرید

تماس با مشاغل و پرسیدن یک سوال ساده از آنها

با یک سوال ساده با کسی تماس بگیرید که او را نمی شناسید

برقراری تماس های ذکر شده با مقابل گروهی از افراد

 قبل از برقراری و دریافت تماس، لبخندی بر لب خود بنشانید

 بعد از مکالمه به جوانب مثبت مکالمه بی اندیشید

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع مشاوره تلفنی و لزوم استفاده از آن بپردازیم. از آنجایی که خدمات مرکز مشاوره تلفنی دکتر فکر نیز بسیار متنوع بوده و تمامی حوزه های مشاوره ای را در بر می گیرد، به همین دلیل توصیه می کنیم از این خدمات به منظور روش برقراری ارتباط با متخصصان مرکز به صورت تلفنی استفاده کرده و در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه با مرکز مشاوره تخصصی دکتر فکرتماس بگیرید.

مشاوره تلفنی دکتر فکر در چه زمینه هایی ارائه می شود؟

مشاوره تلفنی دکتر فکر در زمینه ازدواج، کودک، انواع فوبیا، خیانت و …ارائه می شود.

آیا مشاوره تلفنی گزینه امنی است؟

بله قطعا، می تواند با رعایت دستورالعمل ها و استانداردها امن باشد.

آیا مشاوره تلفنی دکتر فکر به صورت رایگان است؟

برای اطلاع از هزینه های مشاوره تلفنی دکتر فکر تماس بگیرید.

آیا علاوه بر مشاوره تلفنی، دکتر فکر مشاوره حضوری نیز دارد؟

بله دکتر فکر می تواند مشاوره حضوری نیز ارائه نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

اختلال انطباقی

اختلال انطباقی چیست؟ + علائم، نحوه تشخیص و درمان آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور