ترک متادون
ترک متادون

تجربیات ترک متادون

تجربیات ترک متادون موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. از آنجایی که متادون ماده ای تجویزی است و توسط پزشکان توصیه می شود؛ بسیاری ممکن است به آن معتاد شوند. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم  12 گام تا ترک کامل متادون، را بررسی کنیم.

فهرست محتوا

نمونه ای از تجربیات ترک متادون

در این قسمت قصد داریم نمونه ای از تجربیات ترک متادون را بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

بنا به انتخاب خودم، یکی از کلینیک های درمان را برای ترک انتخاب کردم. من قبلاً معتاد به هروئین و بعد معتاد به متادون شده بودم. می توانم بگویم سخت ترین دوره ترک، سه روز اول بود که بدنم در حال سم زدایی به مدت 72 ساعت مبارزه کرد.

علائم معمولاً ظرف 24 ساعت از آخرین دوز مصرفی در بیمار مشاهده می شود. با این حال، خارج شدن متادون از سیستم کاربر ممکن است بین 15 تا 60 ساعت طول بکشد.

علائم ترک دارو از متادون معمولاً سه تا شش هفته طول می کشد، اما این روند برای افرادی که اعتیاد شدید دارند طولانی تر می شود.

هفت تا 10 روز اول اغلب بدترین حالت است، اگرچه در بعضی موارد این مدت طولانی تر می شود. متادون به طور قابل توجهی بیشتر از سایر داروها در بدن می ماند و در برخی موارد اوج ترك تا 7 روز شروع نمی شود. در این مرحله علائم جسمی شبیه آنفولانزا و علائم روانشناختی ناراحت کننده مانند اضطراب اغلب ظاهر می شوند. طی چند هفته آینده علائم ترک از بین می روند.

برای اطلاع از تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر بر روی لینک کلیک کنید.

ترک متادون

12 گام تا ترک متادون

برای ترک متادون راه های بسیاری وجود دارد. ما در این مطلب، قصد داریم 12 گام تا ترک متادون را بررسی کنیم.

بررسی وضعیت

بررسی وضعیت فرد به منظور تشخیص نوع مراحل درمان است. برای برخی افراد که اعتیاد شدید دارند، ممکن است شرایط ویژه ای برای ترک متادون در نظر گرفته شود.

تشخیص نوع درمان

پس از بررسی وضعیت فرد، تشخیص نوع درمان انجام می شود.

شروع عملیات درمانی سرپایی

برای افرادی که اعتیاد خفیف دارند، متخصصان تجویز می کنند که مراحل ترک را در منزل بگذرانند.

شروع عملیات درمان شبانه روزی

برخی افراد نیز اعتیاد شدید دارند، که برای آن ها درمان شبانه روزی در نظر گرفته می شود.

 شروع دوره ترک

پس از مشخص شدن وضعیت فرد، دوره ترک به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

ویزیت اولیه

پس از شروع دوره ترک، تمامی افراد یک دوره ویزیت اولیه خواهند داشت.

تجویز دارو

در صورتی که پزشک صلاح بداند، برای افراد دارو تجویز خواهد شد.

مشاهده علائم ترک

احتمالاً پس از شروع دوره، تمامی افراد علائم ترک را مشاهده خواهند کرد.

مشاهده علائم جدی ترک

دربرخی افراد یک سری علائم جدید ترک مشاهده می شود که می تواند مشکل ساز باشد.

ویزیت جهت بررسی

در افرادی که علائم جدی ترک را دارند، ویزیت جهت بررسی انجام می شود.

برنامه های درمانی رفتاری

برخی افراد نیاز به برنامه های درمانی رفتاری، خواهند داشت که انجام می شود. این افراد اغلب افسردگی و اضطراب شدید را تجربه می کنند.

برنامه های توان بخشی

پس از پایان یافتن دوره ترک، برنامه های توان بخشی آغاز می شود. این برنامه ها جهت تایید عدم بازگشت فرد به مصرف مواد است.

ترک متادون

ترک متادون چطور انجام می شود؟

متادون می تواند از نظر جسمی بسیار اعتیاد آور باشد، به خصوص وقتی در دوزهای بالا مصرف شود. این دارو معمولاً برای درمان اعتیاد به مواد افیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می شود برخی از کاربران اعتیاد به مواد دیگر را با این ماده جایگزین نمایند. در صورت استفاده مصرف مکرر، تحمل به متادون می تواند به سرعت ایجاد شود، این بدان معناست که کاربر برای دستیابی به اثرات مطلوب، به مقدار بیشتری از دارو نیاز دارد.

هنگامی که بدن برای عملکرد طبیعی متادون متکی شد، وابستگی ایجاد می شود. کسانی که به متادون وابستگی دارند در صورت ترک مصرف دارو علائم ترک را تجربه می کنند.

از آنجا که فرآیند ترک متادون می تواند علائم نامطلوبی ایجاد کند، به مصرف کنندگان متادون توصیه می شود در محیط پزشکی سم زدایی کنند. در بیشتر مراکز پزشکی، بیشتر برنامه های درمانی سرپایی و سرپایی سم زدایی پزشکی را ارائه می دهند که می تواند به کاهش شدت علائم ترک متادون کمک کند.

روند خروج برای همه متفاوت است. علائم و مدت زمان ترک آن بستگی به شدت و طول اعتیاد کاربر دارد. شیمی بدن و تحمل کاربر نیز در علائم و مدت زمان فرآیند ترک تأثیر می گذارد.

علائم ترک

علائم ترک متادون مانند سایر مواد افیونی مانند هروئین و مورفین است. علائم ترک متادون معمولاً متوسط ​​و شبیه آنفولانزا هستند.

علائم شایع و شدید ترک متادون عبارتند از:

 • لرز
 • تب
 • اضطراب
 • دردهای عضلانی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تعریق
 • ضربان قلب سریع
 • گرفتگی معده
 • تحریک پذیری
 • پارانویا
 • اسهال
 • ولع خوردن
 • بیخوابی
 • توهم
 • افسردگی

کسانی که اعتیاد شدیدتر به متادون دارند احتمالاً علائم جدی تر ترک را تجربه خواهند کرد. اگر کاربر به چندین ماده اعتیاد داشته باشد، ممکن است روند ترک برای او طولانی تر و شدیدتر انجام شود.

جدول زمانی برداشت متادون

روزهای 1-2 علائم ترک متادون معمولاً حداقل 30 ساعت پس از آخرین دوز مصرف متادون توسط کاربر شروع شده و بسته به مقدار مصرف شده ممکن است حتی بیشتر طول بکشد. علائم جسمی مانند لرز، تب، ضربان قلب سریع و دردهای عضلانی در این مدت آغاز می شود.

روزهای 3-8 ، ولع مصرف متادون شدید خواهد بود. کاربران ممکن است با اضطراب، بدن درد، حالت تهوع و بی خوابی و همچنین تحریک پذیری و اضطراب روبرو شوند. در این دوره، علائم جسمی مانند آنفولانزا ادامه خواهد یافت. به دلیل مدت زمان باقی ماندن متادون در بدن، اغلب بین 3 تا 8 روز طول می کشد تا علائم به اوج خود برسند. در این مرحله علائم اضافی مانند افسردگی، استفراغ و گرفتگی عضلات ظاهر می شود.

روزهای 9-15 بعد از اوج گرفتن، علائم شروع به فروکش کردن می کنند، اگرچه برخی از آنها مانند تحریک پذیری، اسهال و ناراحتی جسمی باقی می مانند. هنوز هم ممکن است مصرف کنندگان احساس ولع مصرف شدید مواد مخدر کنند و افسردگی ایجاد شود. افسردگی می تواند شدید شود و بعضی از بیماران در احساس لذت یا انگیزه گرفتن مشکل پیدا نمایند.

بعد از دو هفته، علائم ترک متادون مانند سطح پایین انرژی، اضطراب، مشکل خواب و ولع مصرف به طور معمول برای 2-3 هفته ادامه پیدا خواهد کرد.

علائم ترک متادون، ممکن است ماهها و در بعضی موارد تا 2 سال ادامه یابد.

ترک متادون

سم زدایی در ترک متادون

سم زدایی متادون در صورت تکمیل در یک مرکز درمان دارویی یا بیمارستان، ایمن ترین و کارآمدترین متد است.

مصرف کنندگان متادون همیشه باید زیر نظر پزشک سم زدایی کنند تا اطمینان حاصل شود که بیمار سم زدایی را با خیال راحت انجام می دهد و احتمال بهبودی موفقیت آمیز را بهبود می بخشد.

اکثر سم زدایی های پزشکی باعث کاهش مصرف دارو یا کاهش دوز مصرفی کاربر در طی چند هفته می شوند. این روش شدت علائم ترک را کاهش می دهد.

از آنجا که متادون یک داروی طولانی مدت است، مدت ها پس از اتمام اثرات، وجود آن در بدن کاربر باقی می ماند. به همین دلیل، بسیاری از افراد بیش از حد مجاز از این ماده مصرف می کنند.

سم زدایی از متادون می تواند به اندازه سم زدایی از هروئین دشوار باشد. هر دو مواد افیونی با تأثیرات مشابه بر روی بدن، از جمله حالت تهوع، استفراغ و گرفتگی عضلات هستند. یک سم زدایی با نظارت پزشکی ممکن است شامل بوپرنورفین باشد تا علائم ترک را کاهش دهد و همچنین مدت زمان سم زدایی را به حداقل برساند.

درمان اعتیاد به متادون

مراکز درمان دارویی از تخصص پزشکان و درمانگران برای تهیه یک برنامه درمانی شخصی برای هر بیمار استفاده می کنند. تقریباً در همه موارد، یک برنامه درمانی بستری بهترین شانس را برای بهبودی معتادان به متادون متوسط ​​تا شدید خواهد داشت. برنامه های بستری که بعضاً مسکونی نیز نامیده می شوند، درمان پزشکی شبانه روزی، انواع برنامه های درمانی و آموزشهای ارزشمند مهارتهای زندگی را در اختیار بیمار قرار می دهند.

درمان سرپایی نیز برای کسانی که اعتیاد به متادون توسط متخصص سو مصرف مواد جزئی تشخیص داده شده است، یک گزینه عالی است.

متادون معمولاً برای مهار اعتیاد به مواد مخدر دیگر مانند هروئین استفاده می شود. از حدود 20 سال گذشته، این دارو بصورت فزاینده ای به عنوان مسکن برای دردهای متوسط ​​تا شدید تجویز شده است. متادون اغلب به عنوان ماده ای ضروری برای معتادانی که نیاز به غلبه بر اعتیاد بسیار خطرناک دارند، در نظر گرفته می شود. متادون در بعضی از محافل بحث برانگیز است زیرا یک ماده مخدر است و نگرانی های علمی و اخلاقی در مورد استفاده از آن برای درمان اعتیاد به مواد افیونی وجود دارد. همچنین نگرانی هایی در مورد میزان اعتیاد آور بودن متادون و خساراتی که به زندگی سو مصرف کنندگان متادون و خانواده های آنها وارد کرده وجود دارد. با این حال، مشخص شده است که برنامه های نگهداری متادون از اواخر دهه 1970 در میان متداول ترین و موثرترین روش ها برای درمان اعتیاد به هروئین است. هر ساله ده ها هزار معتاد در حال بهبودی تحت درمان با متادون قرار می گیرند.

عوارض جانبی مصرف متادون

متادون معمولاً به صورت خوراکی و از طریق قرص تجویز می شود. برخی از موارد غیرقانونی استفاده از متادون ممکن است شامل خرد کردن و بلعیدن قرص ها یا تجویز دارو از طریق تزریق باشد. استفاده وریدی از متادون می تواند منجر به عوارض جانبی مانند ریزش وریدها و انتقال بیماری های دیگر از جمله HIV شود.

 • علائم احتمالی ترک متادون
 • افسردگی
 • درد شکم
 • لرز یا گرگرفتگی
 • بی خوابی
 • تعریق
 • یبوست

شکست اعتیاد به متادون

غلبه بر اعتیادی که جزئی از زندگی شما شده است،  می تواند طاقت فرسا باشد. بسیاری از افراد در اعتیاد خود عمیق هستند و قادر به یادآوری زندگی قبل از متادون نیستند. اما اگر در مرحله ای هستید که اعتیاد به متادون کیفیت زندگی شما را پایین آورده است یا اگر می خواهید قبل از این اتفاق بهبود پیدا کنید، وقت آن است که بر آن غلبه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ترک حشیش با متادون، کلیک کنید.

چه انتظاراتی در طول دوره توانبخشی دارید

اگر شما آماده ایجاد تغییر و پایان استفاده از متادون خود هستید، درخواست ارزیابی از یک مشاور سو مصرف مواد در یک مرکز درمانی یک مرحله مهم است. برای درک سطح، دفعات و شدت اعتیاد به متادون و رفتارهای اعتیاد آور مرتبط ، باید شرایط خاص شما ارزیابی شود.

بسته به پاسخ های شما، یک دوره سم زدایی، به دنبال آن درمان های سرپایی یا یکی از سه سبک مختلف درمان سرپایی توصیه می شود. از درمان سرپایی نیز به عنوان سطح حمایتی استفاده خواهد شد.

بعد از بهبودی چه اتفاقی می افتد؟

پس از ترخیص از درمان، معمولاً مراکز درمانی برنامه مراقبت های پس از مراقبت را برای حمایت بیشتر از انتقال شما به درمان و به زندگی روزمره ، توصیه کنند. این می تواند به ایجاد یک روال سالم در مهارت های زندگی، تکنیک های پیشگیری از عود همراه با پشتیبانی درمانی در تمام مراحل کمک کند.

پس از اتمام مراقبت های پس از آن، که به آن درمان سرپایی استاندارد نیز می گویند و هر هفته یک بار برگزار می شود، توصیه می شود در برنامه نویسی فارغ التحصیلان شرکت کنید.

متادون چگونه کار می کند؟

متادون، یک آگونیست مخدر با اثر طولانی مدت، اشتیاق و ترک مواد مخدر را کاهش می دهد و اثرات مواد افیونی را کم رنگ یا مسدود می کند.

چگونه بیمار می تواند متادون دریافت کند؟

بیمارانی که برای درمان OUD از متادون استفاده می کنند باید دارو را تحت نظر پزشک دریافت کنند. پس از یک دوره ثبات (بر اساس پیشرفت و انطباق ثابت شده با دوز دارو)، بیماران ممکن است مجاز به مصرف متادون در خانه بین ویزیت برنامه باشند.

مدت زمانی که فرد تحت درمان با متادون قرار می گیرد متفاوت است. طول درمان با متادون باید حداقل 12 ماه باشد. برخی از بیماران ممکن است نیاز به نگهداری طولانی مدت داشته باشند. بیماران باید با پزشک MAT خود کار کنند تا به تدریج از دوز متادون خود برای جلوگیری از ترک استفاده نمایند.

ایمنی متادون

متادون در صورت تجویز، بی خطر و موثر است. داروی متادون به طور خاص برای هر بیمار متناسب است (و دوزهای آن اغلب تنظیم و تنظیم می شود) و هرگز نباید با دیگران تقسیم شود یا به دیگران داده شود. این امر به ویژه برای بیمارانی که متادون در خانه مصرف می کنند و نیازی به استفاده از دارو تحت نظارت مستقیم در OTP ندارند، بسیار مهم است.

بیماران برای اطمینان از استفاده ایمن از دارو باید سابقه سلامتی کامل خود را با ارائه دهندگان بهداشت در میان بگذارند.

سایر داروها ممکن است با متادون تداخل داشته و باعث بیماری های قلبی شوند. حتی پس از از بین رفتن اثرات متادون، مواد فعال دارو برای مدت طولانی تری در بدن باقی می مانند.

نکات زیر می تواند به دستیابی به بهترین نتایج درمانی کمک کند:

هرگز بیش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و همیشه در زمان های تعیین شده مصرف کنید. اگر دوز دارو فراموش شده است یا احساس می کنید موثر نیست، دوز اضافی متادون را مصرف نکنید، هنگام مصرف متادون الکل مصرف نکنید.

مراقب رانندگی یا کار با ماشین آلات روی متادون باشید.

در صورت مصرف بیش از حد متادون یا مشکوک به مصرف بیش از حد، با اورژانس تماس بگیرید.

با نگهداری دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی از بلعیدن تصادفی جلوگیری کنید.

متادون را در دمای اتاق و به دور از نور نگهداری کنید.

متادون خود را با کسی به اشتراک نگذارید حتی اگر علائم مشابهی دارد یا از همان شرایط رنج می برند.

عوارض جانبی جدی متادون عبارتند از:

عوارض جانبی باید جدی گرفته شود، زیرا برخی از آنها ممکن است نشان دهنده شرایط اضطراری باشد. بیماران باید مصرف متادون را قطع کرده و بلافاصله با پزشک یا خدمات اورژانس تماس بگیرند. این علائم شامل موارد زیر می شوند:

تنفس کم عمق را تجربه کنید

احساس سبکی سر یا ضعف کنید

کهیر یا بثورات را تجربه کنید. تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

احساس درد در قفسه سینه

یک ضربان قلب سریع یا تپنده را تجربه کنید

توهم یا گیجی را تجربه کنید

زنان باردار یا شیرده و متادون

زنان باردار یا شیرده می توانند با خیال راحت متادون مصرف کنند. درمان جامع نگهدارنده متادون باید شامل مراقبت های قبل از تولد برای کاهش خطرات عوارض دوران بارداری و هنگام تولد باشد.

متادون در دوران بارداری نقص مادرزادی ایجاد نمی کند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تجربیات ترک متادون بپردازیم. همچنین،  12 گام تا ترک کامل متادون نیز بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با تجربیات ترک متادون داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پس از ترک متادون، لازم هست که افراد تحت نظر باشند؟

پس از گذشت مدت زمان مشخصی از ترک، این کار لازم نیست.

آیا برای ترک متادون دارو نیز تجویز می شود؟

این موضوع بستگی به شرایط فرد دارد.

آیا علائم ترک متادون قابل تحمل هست؟

علائم ترک در هر فرد می تواند متفاوت باشد.

برای ترک متادون لازم هست به مراکز ترک مراجعه کنیم؟

برای ترک بهتر هست به مراکز ترک مراجعه کنیم.

تجربیات ترک متادون | 12 گام تا ترک کامل متادون

کانونی = ترک متادون

حداقل 1500 کلمه

4.2/5 - (4 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور