ترک ترامادول
ترک ترامادول

بهترین روش ترک ترامادول

بهترین روش ترک ترامادول، موضوعی است که بسیاری از افراد معتاد به این ماده از آن سوال می پرسند. برای آشنایی با10 گام تا ترک کامل قرص ترامادول و همچنین آشنایی با روش های ترک ترامادول در خانه، توصیه می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید.

فهرست محتوا

بهترین روش ترک ترامادول چیست؟

ما در این قسمت قصد داریم، بهترین روش ترک ترامادول را بررسی کنیم.

در خصوص بهترین روش ترک ترامادول باید به شما بگوییم، برای انتخاب روش جهت ترک ترامادول، فاکتورهای متعددی را باید در نظر بگیرید. به طور مثال اینکه چه مدت زمانی از دارو استفاده کرده اید، شدت استفاده شما چقدر بوده، آیا بیماری زمینه ای داشته اید یا خیر. تمامی این موارد بر روی انتخاب روش جهت ترک ترامادول تاثیر گذار خواهد بود. با توجه این توضیحات، مشخص است که معرفی روشی واحد به عنوان بهترین متد ترک برای تمامی افراد وجود ندارد. جهت اطلاع از بهترین روش ترک ترامادول، باید با پزشک خود در ارتباط باشید و از او مشاوره بگیرید. ما در ادامه برخی از معمول ترین روش هایی را که برای ترک ترامادول استفاده می شود را بررسی خواهیم کرد.

روش های ترک ترامادول

برای ترک ترامادول، روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به شرایط هر یک از افراد تجویز می گردد. ما قصد داریم در ادامه روش های ترک ترامادول را که بیشتر استفاده می شود بررسی کنیم.

برای اطلاع از نحوه تشخیص افراد ترامادولی کلیک کنید.

کاهش مصرف ترامادول به کمک دارو

نسخه های دارویی بر اساس نیازهای منحصر به فرد هر بیمار توسط پزشک دیکته می شوند. یکی از رایج ترین راه هایی که پزشکان به مردم کمک می کنند تا  استفاده از ترامادول را کاهش دهند، استفاده از داروهای مبتنی بر بوپرنورفین است.

در میان کسانی که برای مدت زمان کوتاهی از ترامادول استفاده کرده اند، پزشکان ممکن است هر روز مقدار مصرف را کاهش دهند. برای کسانی که طولانی مدت از ترامادول استفاده می کنند، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ممکن است هر هفته به آرامی دوز را کاهش دهند، تا زمانی که فرد به طور کامل از ماده سم زدایی شود.

برای جبران علائم ترک، پزشکان ممکن است داروهای مبتنی بر بوپرنورفین مانند Suboxone یا Zubsolv را نیز تجویز کنند. این داروها آگونیست های جزئی مواد افیونی هستند و به کاهش ولع مصرف کمک می کنند. پزشکان زمان و دوز مناسب MAT مبتنی بر بوپرنورفین را بر اساس نیازهای فردی هر بیمار تعیین خواهند کرد.

برخی از بیماران ممکن است از کاهش ترامادول با لورازپام و کلونیدین (به جای بوپرنورفین) بهره مند شوند. این داروها جایگزین مواد افیونی نیستند، اما در عوض، برای کاهش شدت علائم ترک که می توانند هنگام کاهش ترامادول ایجاد شوند، موثر باشند.

برای اطلاع از نحوه سریع دفع متادون از بدن کلیک کنید.

سم زدایی

سم زدایی از ترامادول، می تواند روندی آهسته و دشوار باشد. بسیاری از افرادی که این روند را آغاز می کنند پشتیبانی کافی ندارند. همین موضوع نیز می تواند منجر به عود دوباره شود.

هنگامی که فرد با شروع دوره سم زدایی موافقت کرد، درمان را شروع می کند که شامل درمان فردی، گروه های پشتیبانی 12 مرحله ای و راهکارهای پیشگیری از عود است. بیماران همچنین مهارت های کنار آمدن را تمرین می کنند که به آنها کمک می کند یاد بگیرند چگونه زندگی بدون مواد را مدیریت کنند.

نکاتی که قبل از ترک ترامادول باید بدانید

رسیدگی به هر نوع اختلال در مصرف مواد، نیاز به یک برنامه عملیاتی خاص دارد تا بتواند هرگونه عارضه ای را که ممکن است در طی روند بهبودی ایجاد شود، برطرف نماید. انجام این کار به تنهایی بسیار دشوار است. استفاده از یک برنامه درمانی بهبودی حرفه ای می تواند به بهبودی ایمن و موفق کمک کند.

بعلاوه، سم زدایی برای اطمینان از موفقیت مداوم در بهبودی کافی نیست. افرادی که از اختلالات استفاده از مواد مخدر بهبود می یابند، باید با حل مسائلی که باعث مصرف مواد شده است، خود را برای عوامل احتمالی عود آماده کنند و یک برنامه بهبودی بلند مدت در برنامه خود قرار دهند.

با توجه به این موارد، در اینجا چند نکته برای ترک ترامادول آورده شده است:

درک مزایای بهبودی می تواند انگیزه موفقیت را افزایش دهد.

سم زدایی فقط اولین قدم است. فردی که قصد ترک اعتیاد را دارد برای موفقیت به یک برنامه بهبودی طولانی مدت احتیاج خواهد داشت.

افرادی که از اختلالات مصرف مواد بهبود می یابند اگر در درمان های حرفه ای شرکت کنند، در طولانی مدت بسیار موفق ترند.

داشتن یک گروه پشتیبانی خوب مانند یک برنامه 12 مرحله ای، مشارکت کنندگان در گروه درمانی، اعضای خانواده و دوستان سالم نیز احتمال موفقیت در بهبود را افزایش می دهد.

بهبود هرگز آسان نیست. همه افراد در دوره نقاهت، محرک ها و وسوسه های عود را تجربه می کنند ، بنابراین آماده شدن برای آنها مهم است.

برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به علائم ترک هستند. در حالی که برخی از افراد فقط به ترامادول وابسته هستند، بسیاری از افراد آن را به همراه سایر مواد مصرف می کنند که می تواند خطرناک تر باشد. در میان هزاران نفری که هر ساله به دلیل مشکلات مربوط به سومصرف ترامادول مراجعه می کنند، حدود 71٪ گزارش می کنند که از یک یا چند داروی دیگر نیز به همراه این ماده استفاده کرده و اکثر این افراد ترامادول را با یک مسکن یا داروی مسکن دیگر ترکیب می کنند.

برای اطلاع از نحوه ترک حشیش با متادون کلیک کنید.

وقتی افراد همزمان از چندین داروی درمانی یا غیرقانونی استفاده می کنند، می توانند به چندین وابستگی جسمی مبتلا شوند. اگر دوز ترامادول خود را با یک مسکن دیگر مانند هیدروکدون ترکیب یا متناوب کرده اید، ممکن است وابستگی شدیدتری را تجربه نمایید.

اگر از نظر جسمی به داروهای ضد اضطراب (بنزودیازپین) وابسته شده اید، در معرض خطر عوارض خطرناک ترک، از جمله تشنج و هذیان هستید.

ترامادول همچنین با فعالیت تشنج همراه است. تشنج می تواند در افراد مبتلا و بدون سابقه تشنج رخ دهد. افرادی که سابقه تشنج یا آسیب مغزی دارند ممکن است در هنگام ترک ترامادول در معرض خطر بیشتری باشند. نشان داده شده است که ترامادول آستانه تشنج را کاهش می دهد و احتمال بروز تشنج را افزایش می دهد. همچنین اگر از داروهای دیگری که آستانه تشنج را کاهش می دهند مانند داروهای ضد روان پریشی استفاده می کنید، خطر شما افزایش می یابد.

افراد بالای 65 سال نیز در معرض خطر افزایش عوارض ترک هستند. بزرگسالان مسن ترامادول را کندتر از افراد جوان متابولیزه می کنند . این بدان معنی است که دارو اثرات قوی تری بر روی آن ها دارد. در بزرگسالان مسن تر، ممکن است ترک دیرتر از حد معمول شروع شود و شدیدتر باشد.

برای اطلاع از نحوه تاثیر متادون بر افراد شیرده کلیک کنید.

گرچه این امر معمول نیست، اما به نظر می رسد برخی از افراد نسبت به ترک ترامادول حساسیت بیشتری نسبت به دیگران دارند.

یکی دیگر از مواردی که باید از آن آگاهی داشت، ارتباط ترامادول با یک بیماری خطرناک به نام سندرم سروتونین است. سندرم سروتونین بعید است که در حین ترک اتفاق بیفتد، مگر اینکه دوباره عود کرده و دوز مصرف شما بیش از حد بالا باشد.

سندرم سروتونین معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که ترامادول را با یک یا چند دارو ترکیب کنید که بر میزان سروتونین بدن شما نیز تأثیر می گذارد، مانند داروهای ضد افسردگی، MAOI، داروهای میگرن یا داروهای غیرقانونی. علائم سندرم سروتونین، می تواند کشنده باشد و شامل ضربان قلب سریع، گشاد شدن مردمک چشم، کشیدگی عضلات یا سفتی عضلات و تعریق شدید است.

درمان طولانی مدت برای ترک ترامادول به چه افرادی توصیه می شود؟

اگر مشکل شما وابستگی جسمی به ترامادول است، با دوره های درمانی معمول می توانید مشکل خود را حل کنید. اما اگر

اما اگر شما در میان افرادی هستید که از ترامادول سواستفاده می کنند، راه طولانی تری در پیش خواهید داشت. سو استفاده از ترامادول به معنای مصرف آن به هر روش دیگری غیر از تجویز پزشک است، از جمله مصرف دوزهای بیشتر یا مکرر از آنچه شما تصور می کنید یا مخلوط کردن آن با سایر داروها.

اختلال در مصرف مواد (اعتیاد) بیماری پیچیده ای است که هم علائم جسمی و هم علائم روانی دارد. علائم جسمی علائم ترک شما هستند، در حالی که علائم روانشناختی افکار، احساسات و رفتارهای مربوط به مصرف مواد مخدر می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از دارو و مشاوره بهترین روش برای درمان اعتیاد به مواد افیونی است.

بسته به شرایط شما، دارو ممکن است به معنای کاهش تدریجی ترامادول یا افزودن داروهای نگهدارنده مواد افیونی مانند بوپرنورفین یا متادون باشد.

بعضی از افراد تصمیم می گیرند که یک نفر با یک مشاور دارویی یا روانپزشک کار کنند که می تواند دارو تجویز کند. در حالی که دیگران مدل 12 مرحله ای مبتنی بر پرهیز را ترجیح می دهند.

ترک ترامادول چقدر سخت است؟

به دلیل احتمال عود در انواع اختلالات استفاده از مواد، ترک ترامادول هرگز کار ساده ای نیست. بازیابی فرآیند پیچیده ای است که نیاز به کمک، پشتیبانی، انگیزه و تمایل به تعهد به ترک با وجود تمام موانعی که به طور اجتناب ناپذیری وجود دارد، خواهد داشت.

علائم ترک ترامادول می تواند 8-24 ساعت پس از آخرین دوز شروع شود. علائم ترک نشده و درمان نشده معمولاً 4-10 روز طول می کشد. ترک ترامادول در اثر قطع ناگهانی دارو ایجاد می شود.

در هنگام ترک ترامادول، چگونه می تواند شدت علائم را کاهش داد؟

هیچ برنامه استانداردی برای کاهش ترامادول یا مواد مخدر دیگر وجود ندارد، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا برنامه ای را به شما پیشنهاد هد.

اگر مدت زمان کمتری دارو مصرف کرده باشید، ممکن است ترامادول را سریعتر ترک کنید. کسی که ترامادول را برای مدت زمان طولانی تری مصرف کرده است، شرایط سختی را تجربه خواهد کرد.

دوره زمانی ترک ترامادول چقدر است؟

جدول زمانی ترک ترامادول بر اساس عواملی مانند میزان مصرف و مدت زمان استفاده فرد می تواند متفاوت باشد. برنامه های ترک باید توسط پزشک تجویز کننده یا یک کارمند سم زدایی پزشکی کنترل شود، تا بیماران در طول مراحل سم زدایی ایمن و راحت باشند.

10 گام تا ترک ترامادول

برای ترک ترامادول روش های متفاوتی وجود دارد که ما قصد داریم این روش ها را به صورت 10 گام تا ترک ترامادول بررسی کنیم.

گام اول برای ترک ترامادول

گام اول تشخیص این موضوع است که شما به این دارو وابسته هستید یا به آن معتاد شده اید. زیرا این دو مفاهیم متفاوتی بوده و شرایط متفاوتی را برای فرد ایجاد می کنند. به طور مثال شخص وابسته ممکن است در مصرف آن زیاده روی نداشته باشد، اما شخص معتاد به صورت خودسرانه و بسیار بیش تر از حد مجاز به مصرف این دارو می پردازد.

گام دوم برای ترک ترامادول

در گام دوم برای ترک ترامادول به شما توصیه می کنیم از کارشناسان کمک بگیرید. کارشناسان با ارائه مشاوره به شما در خصوص اینکه لازم است از فردی کمک بگیرید یا خیر، می توانند به شما در امر درمان کمک بسیاری نمایند. یک فرد کارشناس با بررسی وضعیت فعلی شما، می تواند تشخیص دهد که آیا نیاز به حضور در مراکز درمانی را دارید یا اینکه خودتان می توانید ترک را در منزل به انجام برسانید.

گام سوم ترک ترامادول

در گام سوم پس از مشخص شدن وضعیت فرد، اینکه به این ماده معتاد است یا خیر و دیگر موارد، درمان آغاز خواهد شد. ممکن است در طول دوره درمان داروهایی نیز برای شما تجویز گردد.

برای اطلاع از روش اصولی ترک گل با ریتالین بر روی لینک کلیک کنید.

گام چهارم ویزیت پزشکی

تفاوتی ندارد تحت درمان باشید یا به صورت انفرادی در منزل این دارو را ترک کنید. در هر صورت نیاز به بررسی وضعیت شما به صورت دوره ای خواهد بود.

گام پنجم ترک ترامادول

در مرحله پنجم از آنجایی که به احتمال زیاد علائم ترک نمایان شده است، فرد نیاز به کمک های مشاوره ای خواهد داشت. در این مرحله فرد را از این موضوع که ظهور این علائم کاملا عادی هستند، آگاه کرده و به وی کمک می کنند تا با آن ها کنار بیاید.

گام ششم دارو درمانی

از آنجایی که برای بسیاری از افراد تحت درمان، علائم ترک نمایان می شود، روش های متفاوتی در این مرحله اتخاذ خواهد شد. برای برخی تغییر در دوزهای مصرف، برخی دارو و برخی دیگر حتی بستری شدن ممکن است تجویز گردد.

گام هفتم تثبیت درمان

متاسفانه ترامادول از جمله مخدرهایی است که ممکن است به راحتی دوباره عود نماید. به همین دلیل حتی پس از ترک نیز افراد نیاز به مشاوره و تجویزهای پزشکی خواهند داشت تامصرف این ماده دوباره عود ننماید.

گام هشتم نگهداری از افراد با شرایط خاص

همانطور که قبلاً هم اشاره کرده بودیم، علائم ترک و به صورت کلی دوره ترک این ماده، برای تمامی افراد یکسان نخواهد بود. زیرا یک سری از بیماران دارای شرایط خاص جسمی و روحی هستند که نیاز به مراقبت های ویژه ای پیدا خواهند کرد.

گام نهم ترک ترامادول

در این مرحله از خانواده، دوست و آشنایان فرد خواسته می شود که نهایت هماهنگی و همدلی را با فرد ترک کرده داشته باشند. زیرا کوچک ترین رفتار نادرست به صورت عمدی و غیر عمدی می تواند فرد را به سمت مصرف دوباره بکشاند.

گام دهم ترک ترامادول

در مرحله نهایی نیز ویزیت های دوره ای هر سال یا هر 6 ماه یک بار پس از ترک توصیه می شود.

وابستگی به ترامادول

ترامادول برای کنترل درد متوسط ​​تا شدید تجویز می شود. اگرچه ترامادول یک مخدر است، اما در مقایسه با سایر مخدرها مانند مرفین ضعیف تر عمل می کند.

تصور می شود که ترامادول پتانسیل کمی برای وابستگی دارد، اما استفاده مزمن و طولانی مدت آن وابستگی را بیشتر می کند. افرادی که سابقه سومصرف مواد دارند نیز به احتمال زیاد به ترامادول وابسته می شوند.

مصرف ترامادول در حال افزایش است. طبق آمار دولت، نسخه های ترامادول فقط در طی 5 سال 88٪ افزایش یافته است.

بین سالهای 2005 و 2011، تعداد مراجعه به اورژانس مربوط به ترامادول که شامل سو استفاده بوده، 250٪ افزایش یافته است.

صرف نظر از اینکه شما از آن سواستفاده کرده و یا تحت نسخه پزشک مصرف می کنید، این ماده می تواند منجر به وابستگی و اعتیاد گردد.

هنگامی که از نظر جسمی به یک دارو وابسته می شوید ، با قطع مصرف آن علائم ترک را تجربه خواهید کرد.

در بیشتر موارد، علائم ترک ترامادول نسبت به علائم دیگر مخدرها مانند هروئین و اکسی کدون، شدت کمتری خواهد داشت. اثرات ترامادول بر روی گیرنده های مواد افیونی نسبتاً خفیف است.

نکاتی که در مرحله ترک ترامادول باید بدانید

ترامادول مسکنی است که برای درمان دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود. اگر مدت زمان قابل توجهی ترامادول مصرف کرده باشید، بدن شما احتمالاً به دارو وابسته شده است و هنگامی که مصرف آن را قطع می کنید، خطر ابتلا به علائم خطرناک آن را تجربه خواهید کرد. قبل از اقدام به سم زدایی از ترامادول به تنهایی، یاد بگیرید که چه انتظاری داشته باشید، چگونه می توانید با خیال راحت استفاده خود را کاهش دهید و چه موقع باید از کارشناسان ترک کمک بگیرید.

اول با دکتر خود صحبت کنید. شما ممکن است تصمیم بگیرید که ترامادول را به تنهایی قطع کنید، اما حتماً به پزشک خود اطلاع دهید که قصد قطع آن را دارید. پزشک شما می تواند کمک کند تا به تدریج استفاده از ترامادول را کاهش دهید و علائم ترک را به حداقل برساند.

همیشه به دفعاتی که احساس می کنید ضروری است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علام جسمی ترک ترامادول

 در زیر لیستی از علائمی وجود دارد که احتمالاً در طی روند سم زدایی تجربه خواهید کرد. اگر علائمی خارج از لیست را تجربه کردید، قطعاً توصیه می شود با پزشک خود تماس بگیرید یا بلافاصله در بیمارستان یا اورژانس بستری شوید.

 • اسهال
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • مسائل تنفسی
 • لرزیدن
 • تعریق
 • لرزش

علائم روحی ترک ترامادول

قطع مصرف ترامادول به دلیل اثرات ضد افسردگی تا حدودی متفاوت با سم زدایی از مواد افیونی دیگر است. این بدان معنی است که علائم روانشناختی و مربوط به خلق و خوی زیر نیز به طور مرتب هنگام سم زدایی از ترامادول رخ می دهد که شامل موارد زیر می شود.

 • بیخوابی
 • اضطراب
 • هوس شدید ترامادول
 • موارد وحشت زدگی
 • توهم

بازه زمانی سم زدایی ترامادول را بپذیرید

 علائم ترک ترامادول معمولاً 48-72 ساعت پس از آخرین دوز به اوج خود می رسد. این علائم می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. شدت علائم ترک نیز به میزان مصرف و وابستگی ترامادول بستگی دارد.

در مورد استفاده از سایر داروها سوال کنید

 ساب اکسون دارویی است که برای سم زدایی مواد افیونی استفاده می شود و این دارو باید توسط پزشکی که گواهی استفاده از آن را دارد تهیه گردد. برای جلوگیری از بیشتر علائم ترک و جلوگیری از هوس مصرف این دارو می شود.

داروهای دیگری که علائم ترک را تسکین می دهند شامل کلونیدین است که تحریک، اضطراب و حالت تهوع را کاهش می دهد و بوپرنورفین که باعث کوتاه شدن بازه زمانی سم زدایی می شود.

یک برنامه کاهش یافته را با پزشک خود تنظیم کنید

 قطع مصرف ترامادول می تواند علائم ترک، به ویژه تشنج، را ایجاد کند که احتمالاً خطرناک است. بدون توجه به هر چیزی، سریع برنامه ای را به کمک پزشک خود برای ترک تنظیم کرده و به آن پایبند باشید. تاریخ هایی را که باید استفاده کنید در تقویم یا برنامه ریز علامت گذاری کنید. کاهش تدریجی مصرف دارو قبل از قطع کامل آن می تواند به خودتنظیمی بدن کمک کرده و درد و خطر ترک آن را کاهش دهد.

به عنوان مثال، اگر روزانه سه قرص مصرف می کنید، نوشیدنی خود را با مصرف دو قرص، صبح و دیگری عصر شروع کنید. بعد از یک هفته، فقط به یک قرص صبح مصرف کرده و تا یک هفته ادامه دهید. یکبار که نیم قرص در روز مصرف کرده اید، مصرف آن را کاملاً متوقف کنید.

مراقب خودتان باشید

 روال مراقبت از خود را تنظیم کنید که برای کاهش علائم ترک نیز کارساز باشد. خود را در یک رژیم غذایی سبک، اما مغذی قرار دهید تا ناراحتی های گوارشی روده را کاهش دهد. مقدار زیادی آب نیز مصرف کنید؛ زیرا آب به افزایش سرعت سم زدایی از بدن تان کمک بسیاری خواهد کرد.

به دلیل علائم شبیه آنفولانزا، از پد های گرم کننده و بسته های سرماخوردگی برای تنظیم درجه حرارت و راحتی بیشتر استفاده کنید. دوش آب گرم همچنین درد استخوان و عضله را کاهش می دهد.

استفاده از داروهای ضد درد برای درمان سایر علائم ترک نیز بی خطر است.

هر روز پیاده روی یا هرگونه ورزش سبک که به افزایش سطح سروتونین کمک می کند، انجام دهید.

برای درمان علائم ترک از مکمل های طبیعی استفاده کنید

 مکمل های طبیعی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها قسمت هایی از سلامت روحی و جسمی خود را که تحت تأثیر علائم ترک قرار خواهند گرفت، هدف قرار دهید. ال-تیروزین را امتحان کنید، که به عملکرد مغز کمک می کند. همچنین می توانید از ریشه والرین استفاده کنید، که به مشکل خواب کمک می کند.

قبل از استفاده از هر نوع مکمل با پزشک خود مشورت کنید. حتی مکمل های طبیعی نیز گاهی اوقات می توانند با نسخه پزشک ارتباط منفی برقرار کنند.

از مصرف الکل خودداری کنید

 در حالی که سم زدایی می کنید، به یاد داشته باشید که از الکل یا سایر مواد مخدر استفاده نکنید. به دلیل خطر مخلوط کردن این دو، حتی دوزهای کمتری از ترامادول همراه با الکل می تواند علائم ترک افسردگی را بدتر کند و همچنین باعث سردرگمی، ایده های خودکشی، از دست دادن هوشیاری، آسیب مغزی و افسردگی تنفسی شود.

در مورد درمان های اعتیاد تحقیق کنید

 امکان درمان برای اعتیاد به ترامادول را در نظر بگیرید. همچنین می توانید با پزشک خود مشورت کنید که آیا معالجه بستری یا سرپایی می تواند روش خوبی برای از بین بردن مصرف قرص باشد؟ درمان های اعتیاد شامل سازماندهی برنامه های درمانی برای بیماران، معمولاً ترکیبی از مراقبت های پزشکی و مشاوره یا گروه درمانی برای کمک به ترک دارو و درک احساسات ناشی از استفاده از آن است.

از متخصصان راهنمایی بگیرید

 مشاوران، پزشکان و روانپزشکان در اختیار شما هستند و برای کمک به شما در مقاومت در برابر وسوسه اعتیاد به مواد مخدر آموزش دیده اند. درمان های رفتاری می توانند به یافتن روش هایی برای مقابله با هوس در مصرف مواد مخدر کمک کنند و کارشناسان می توانند راه حل هایی برای جلوگیری از عود و مقابله با آن در صورت بروز آن پیشنهاد نمایند.

تفاوت ترامادول با سایر مخدرها چیست؟

اولترام یا همان ترامادول که از نظر پزشکی به آن اشاره می شود، دارویی با نسخه در طبقه مسکن های مخدر است. از نظر قدرت، ترامادول نسبتاً ضعیف تر از سایر مواد مخدر مانند مورفین در نظر گرفته می شود. این دارو دقیقاً همانند مواد مخدر قابل شناسایی بیشتر در گیرنده های مخدر در مغز متصل می شود. به همین دلیل، استفاده طولانی مدت یا سو استفاده از آن می تواند منجر به وابستگی فلج کننده و اختلالات مصرف مواد شود.

ترامادول سازوكار دومي دارد كه همین موضوع منجر به تفاوت اصلی آن با سایر تکسین دهنده ها می شود.

ترامادول فراتر از اینکه یک ترکیب تسکین دهنده درد باشد، همان چیزی است که دانشمندان آن را مهارکننده جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین. به زبان ساده، این قابلیت به شما اجازه می دهد تا  بل این دارو افسردگی و سایر اختلالات عصبی را درمان کنید. استفاده از اولترام به عنوان داروی ضد افسردگی هنوز مورد بحث است، اما تاکنون ثابت شده است که برای برخی از بیماران در این زمینه موثر است.

میلیون ها بیمار سالانه از ترامادول برای تسکین درد خود استفاده کرده  و بیش از 3 میلیون نفر برای دستیابی به بالاترین حد، آن را غیرقانونی استفاده می کنند. این دارو می تواند دود، تزریق و یا خرخر شود. جالب است بدانید این ماده مخدر منجر به دهها هزار مورد مرگ در هر سال خواهد شد.

با استفاده از ترامادول در چنین مقادیر سرسام آوری، جای تأمل دارد که باید یک روش موثر برای خنثی کردن وابستگی ها وجود داشته باشد.

چگونه می توان ترامادول را ترک کرد؟

حذف ترامادول کاری تدریجی و روشمند است. کسانی که این دارو را برای اهداف پزشکی و تفریحی به طور یکسان استفاده می کنند، دلایل شخصی خود را برای ترک دارند. خانواده، دوستان، امور مالی، سلامتی و انگیزه های بی پایان می توانند فرد را به دنبال درمان استفاده از مواد مخدری همچون ترامادول سوق دهند.

همانطور که در بالا ذکر شد، ترامادول دو عملکرد دارد: تسکین درد به عنوان یک مخدر و آرام بخشی ذهنی به عنوان یک مهار کننده جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین. بنابراین، قطع ناگهانی مصرف ترامادول می تواند منجر به شروع علائم ترک و یا افسردگی شدید گردد. بسته به تحمل کاربر، علائم جسمی برای هر یک می تواند تا چند روز ادامه یابد و عوارض جانبی روانشناختی آن طولانی تر باشد.

علائم ترک ترامادول :

درد عضلانی: قربانیان ترک اعتیاد، درد فلج کننده و ضربان دار را  در بدن گزارش می دهند.

حالت تهوع: صرف نظر از شدت آن، استفراغ غالباً یک عارضه جانبی اجتناب ناپذیر در قطع مصرف است.

یبوست یا اسهال: همراه با حالت تهوع، یبوست یک علامت شایع است که تقریباً در هر فرد مبتلا به ترک دیده می شود.

علائم آنفلوانزا و تب: ترک مواد افیونی مانند ترامادول می تواند علائمی شبیه به آنفولانزا یا سرماخوردگی داشته باشد.

تعریق: تعریق زیاد ناشی از مسیرهای عصبی نامتعادل است که به طور معمول دما را تنظیم می کنند.

بی خوابی: ممکن است افراد الگوی خواب خارج از همگام سازی از خود نشان دهند.

گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات نیز از جمله علائم ترک است که بیشتر در ناحیه شکم دیده می شود.

تشنج: اسپاسم اندامها ممکن است در فواصل نامنظم رخ دهد.

علائم اضافی مهارکننده جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین که ممکن است بوجود آیند شامل پارانویا، اضطراب، گیجی، توهم، بی حسی، تحریک، رفتار ناهماهنگ، بی حالی و غیره است. ایجاد یک برنامه کاهش دهنده ترامادول یکی از اولین اقدامات برای غلبه بر اعتیاد و دور زدن اعتیاد است.

چگونه می توان مصرف Tramadol را کاهش داد؟

ترامادول باید با سرعت یکنواختی کاهش داده شود تا دو مشکل رایج ناشی از ترک به وجود نیاید.

چندین نرخ کاهش عمومی را توصیه می کنند، 10 درصد در روز برای کسانی که فقط برای مدت کوتاهی از این دارو استفاده کرده اند و 10 درصد در هفته برای کسانی که سالها از ترامادول استفاده می کنند.

نحوه قطع مصرف ترامادول

ترامادول یک داروی تجویز شده مخدر است که معمولاً برای کنترل درد شدید استفاده می شود.

در حالی که زمانی تصور می شد حداقل سو استفاده از این دارو وجود دارد، در سال های اخیر این دارو به طور فزاینده ای مورد سو استفاده قرار گرفته و برخی از افراد به آن اعتیاد پیدا کرده اند.

مزایای ترک ترامادول

ترک ترامادول فواید بی شماری دارد. در اینجا برخی از دلایل اصلی ترک را بررسی خواهیم کرد.

روابط شخصی بهبود یافته

سو مصرف مواد بر روابط شخصی تأثیر می گذارد. بنابراین احتمالاً هر فردی با شروع ترک اعتیاد، به طور قابل توجهی شروع به بهبود روابط خود می کند. روابط شخصی صرفاً مبتنی بر سو مصرف مواد چندان پایدار نیستند و اغلب با قطع مصرف دارو، اغلب متلاشی می شوند. افراد در دوره بهبودی معمولاً درمی یابند که “دوستان دارویی” آنها دوست واقعی نیستند.

فرصت های شغلی یا شغلی بهبود یافته

 یکی دیگر از علائم بارز اختلال مصرف مواد، تأثیر منفی آن بر اهداف و فرصت های شغلی است. اثرات منفی بر روی شغل می تواند شامل کاهش بهره وری، افزایش غیبت و یا صرفاً مراقبت از عملکرد یا روابط در کار باشد. فردی که استفاده از ترامادول را ترک کند، احتمالاً درمی یابد که عملکرد و فرصت های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت.

امور مالی بهبود یافته

عادت به مصرف مواد اصولاً گران است. حتی اگر فرد به طور رایگان ترامادول بدست آورد، تأثیرات مثبت بر عملکرد شغلی در نتیجه ترک، احتمالاً منجر به بهبود وضعیت مالی او خواهد شد.

سلامتی بهبود یافته

 ترک هرگونه اعتیاد منجر به بهبود سلامتی می شود. مواد مخدر مانند ترامادول با تعدادی از عوارض جانبی بالقوه مرتبط است که می تواند منجر به مشکلات جدی شود.

کاهش خطر مرگ و میر زودرس

افرادی که دارای اختلالات مداوم در استفاده از مواد هستند، بیشتر از افرادی که سو مصرف مواد ندارند، دچار مرگ ناگهانی خواهند شد. هیچ تضمینی وجود ندارد که فرد با ترک، زندگی طولانی تری داشته باشد، اما قطع مصرف سو مصرف مواد مخدر باعث افزایش طول عمر بالقوه فرد می شود.

افزایش عملکرد عاطفی و روانی

مخدر ها ممکن است تجارب احساسی را کمرنگ کنند، در نتیجه این ممکن است کاربر در تجربه بالا رفتن و پایین آمدن احساسی واقعی مشکل داشته باشد. با گذشت زمان، این دارو همچنین ممکن است احساسات سازگار با اختلالات روانشناختی مانند افسردگی را القا کند. وقتی معتادان از سو مصرف این مواد مخدر بهبود می یابند، دوباره طیف وسیعی از احساسات انسانی را تجربه می کنند.

علائم و عوارض ترک ترامادول

ترك مصرف از ترامادول معمولاً تهدیدی برای جان افراد نخواهد داشت. با این حال، افرادی که تحت ترک اعتیاد هستند ممکن است در معرض خطرات بیشتری برای عود دوباره مصرف و یا سایر مشکلات قرار بگیرند.

برخی از علائم معمول ترک ترامادول شامل موارد زیر می شود:

 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • تعریق.
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لرز
 • تب درجه پایین
 • بیخوابی.
 • احساس عمومی بی حالی.
 • هوس شدید برای استفاده از ترامادول

علائم جدی ترک شامل موارد زیر می شود؛ اما این علائم کمتر در افراد دیده خواهد شد.

 • اضطراب و حملات وحشتناک
 • پارانویا
 • توهم
 • سردرگمی ذهنی
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در اندام ها

عواملی که بر ترک ترامادول تأثیر می گذارند؟

اینکه علائم ترک چگونه تجربه شود، بستگی به یک سری فاکتورها دارد. این موارد را در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد.

نحوه سواستفاده از ترامادول

 افرادی که ترامادول را خرخر یا تزریق می کنند، علائم ترک پیچیده تری نسبت به افرادی که آن را به صورت قرص مصرف می کنند، تجربه خواهند کرد.

مدت زمان سواستفاده از ترامادول

 افرادی که برای مدت زمان طولانی از این دارو استفاده می کنند، معمولاً اثرات ترک طولانی تر و شدیدتری را تجربه می کنند.

مقدار دارویی که مصرف شده

 دوزهای بالاتر ترامادول منجر به علائم ترک طولانی مدت و شدیدتر می شود.

تفاوت های فردی

 تفاوت در آرایش احساسی، روانی و فیزیولوژیکی نیز بر شدت و مدت زمان علائم ترک تاثیر خواهد داشت.

چرا باید ترامادول را ترک کنیم؟

بسیاری از افراد وابستگی به داروی تجویزی را دوست ندارند، به خصوص اگر این دارو در زندگی یا کار در خانه آنها تداخل ایجاد کند.

سایر افراد ممکن است متوجه شوند که برای داشتن همان اثرات و جلوگیری از علائم ترک، به دوزهای بالاتر ترامادول نیاز دارند. هنگامی که فرد متوجه شد نیاز به مصرف مقادیر فزاینده ای از دارو دارد، لازم است برای ترک اقدام نماید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم بهترین روش ترک ترامادول و به صورت کلی مراحل و نکاتی را که هنگام ترک ترامادول باید بدانید، بررسی کنیم. علاوه بر این  10 گام تا ترک کامل قرص ترامادول نیز در این مطلب بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با ترک ترامادول در خانه و یا تمامی جزییات مرتبط با ترک ترامادول داشتید، با ما تماس بگیرید.

آیا می توان برای همه افراد روشی واحد جهت ترک ترامادول معرفی کرد؟

خیر برای هر فرد روشی متفاوت در نظر گرفته خواهد شد.

بهترین روش ترک ترامادول چیست؟

بهترین روش ترک ترامادول می تواند برای هر فرد متفاوت باشد که پزشک شما این موضوع را تعیین می کند.

آیا دکتر فکر در زمینه ترک ترامادول راه حلی دارد؟

بله دکتر فکر در این زمینه می تواند به شما آموزش های مرتبط را بدهد.

آیا ترامادول می تواند منجر به مرگ شود؟

مصرف ترامادول در افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، می تواند منجر به مرگ شود.

4.3/5 - (6 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

2 نظر

 1. سلام خوبین من آلمان زندگی میکنم به خاطردرد ساییدگی ستون فقرات دکتربرام ترامادول نوشت که گفتم اینومعتادا میخورن گفت چه ربطی داره تو مریضی برا دردت باید بخوری تا سه سال روزی دوتا میخوردم بعدش دیگه نخوردم تا یک سال دوباره کمردردم شدید شد مجبورشدم یکسال بخورم الان تا روزی تا نصف قرص یعنی پنجاه میلی رسوندم کمش کردم ولی تو این یه سال چندبارترکش کردم ولی اعصابم خیلی به هم میریزه باز مثلا هفته ای یکی یا دوتا میخورم اما اون یک سالی که ترک کرده بودم حتی اون موقع قبلش روزی دوتا صد میخوردم ولی وقتی یه سال نخوردم اصلا اعصابم خورد نمیشد اینجا چندین بازیا دکتر بحثم شد که برام زیاد ننویسد حتی چندبارم نسخه رو از داروخانه نگرفتم الان با من لج کرده که برم بیمارستان برا ترک وچون من اینجا درس خوندم ودوره دیدم هیچوقت نمیتونم برم چون برام سابقه میشه وآلمانیام اینو میخوان الان هرروز نصف پنجاه میل یا بیستوپنج میخورم شما بگین این استرس بعدترس رو چیکارش کنم واقعا اذیت میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور