مشاوره خانواده
مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

حل مسائل در مشاوره خانواده، موجب ایجاد آرامش روانی برای تمامی اعضای خانواده می شود. تلاش ما در مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر در واقع کمک به مراجعین برای داشتن یک زندگی بهتر و لذت بخش تر است. کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن بر هیچ کسی پوشیده نیست، اما ما این مقاله را جهت آشنایی شما عزیزان با انواع خدمات مشاوره خانواده گردآوری نمودیم.

با توجه به محدودیت هایی که برخی از مراجعین برای بهره مندی از خدمات مشاوره خانواده دارند، این امکان را فراهم کرده ایم تا هر یک از افراد بتوانند به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری از مشاوره بهره مند شوند. مشاوران دکتر فکر همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.

ضرورت مشاوره خانواده

ضرورت مشاوره خانواده

خانواده مهمترین رکن در هر جامعه محسوب می‌شود و به همین سبب چنانچه دچار مسئله و یا مشکلی شود، یک جامعه دچار آسیب و مشکل خواهد شد. مشاوره خانواده، به خانواده تحت عنوان یک سیستم نگاه می‌کند که هر عضو آن می تواند بر سایر اعضای دیگر تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که مشکل یک فرد تنها مربوط به خود او نخواهد بود.

 خانواده ها شکل های مختلفی ممکن است داشته باشند و به تناسب آن نیز مشکلات خانوادگی طیف وسیعی از موارد را در بر می گیرد. پیچیدگی روابط بین اعضای خانواده آنقدر زیاد است که در بسیاری از موارد نیاز به مداخلات درمانی احساس می شود. علاوه بر درمان، آنچه در مشاوره خانواده صورت می گیرد، ارائه راهکارها و آموزش های لازم به والدین و تمامی اعضای خانواده است.

آموزش و مشاوره فرزندپروری از دیگر مواردی است که در مشاوره خانواده بدان پرداخته خواهد شد. افرادی که به این نوع مشاوره مراجعه می کنند، دلایل متفاوتی دارند. به عنوان مثال : برخی تنها برای بهبود رابطه با همسر و برخی دیگر به دنبال راهکارهای موثر برای انسجام خانوادگی هستند. از این رو، مشاوره خانواده می تواند خدمات گسترده ایی را ارائه دهد که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

انواع خدمات مشاوره خانواده

انواع خدمات مشاوره خانواده
انواع خدمات مشاوره خانواده

در واقع آنچه ما به عنوان انواع خدمات مشاوره خانواده ذکر می کنیم، بدین معناست که اگر به دنبال بهبود زندگی و عملکرد بهتری در سیستم خانواده خود هستید، مشاوره خانواده به شما کمک خواهد کرد. در ادامه به انواع و ضرورت مشاوره خانواده خواهیم پرداخت.

آموزش فرزند پروری

یکی از تصورات اشتباه والدین و یا عامه مردم این است که اگر کودک و یا نوجوانشان دچار مسئله یا مشکلی شود، تنها همان یک عضو باید تحت درمان قرار بگیرد، در حالی که این تصور کاملاً نادرست است. زیرا همانطور که ذکر گردید، «خانواده یک سیستم است» و اعضا از یکدیگر تاثیر می پذیرند. به همین دلیل عملکرد خانواده باید مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

بررسی دلایل سوء مصرف مواد و یا مشکلات ارتباطی در فرزندان، یکی از موارد بسیار شایع در مشاوره خانواده می باشد. مطالعاتی که بر روی نوجوانان کانون اصلاح تربیت انجام شد، نشان داد که مداخلات درمانی بر روی این دسته از نوجوانان، بدون خانواده درمانی کاملاً بی تأثیر بوده و پس از برگشت دوباره به خانواده مجددا همان مشکلات قبلی تکرار می شود. بنابراین، احتمال بازگشت به اعتیاد بسیار زیاد خواهد بود.

بروز حادثه ای که تمام خانواده را درگیر می کند

گاهی بروز یک اتفاق در خانواده می تواند تمامی اعضای آن را تحت تاثیر منفی خود قرار دهند و همگی دنبال مقصر کردن یکدیگر باشند. در این شرایط، مداخلات درمانی ارائه شده توسط مشاوره خانواده به اعضا کمک می کند تا منطقی تر به قضایا نگاه کرده و به دنبال راه حل باشند.

گفتنی است که در اینگونه موارد، تمامی اعضای خانواده در جلسه مشاوره باید حضور داشته باشند تا بتوان مداخلات درمانی مناسب را برای آنها ارائه نمود. راهکارهای مشاوره خانواده برای این دسته از افراد به نحوی است که در آینده حتی بدون حضور و دخالت یک مشاور، خودشان به تنهایی از عهده حل مشکلاتشان برآیند. که البته رسیدن به این مرحله پس از چندین جلسه درمانی صورت خواهد پذیرفت.

  بررسی تاثیر مرگ غیرمنتظره یا وجود بیماری در مشاوره خانواده

  بررسی تاثیر مرگ غیرمنتظره یا وجود بیماری در مشاوره خانواده

 از دست دادن یکی از اعضای خانواده و یا مرگ عزیزان، درد بسیار ناگوار و سختی است و به همین دلیل می تواند موجب آشفتگی یا استرس و اضطراب در خانه شود. متاسفانه در فرهنگ ما برای همدلی کردن، از فرد می‌خواهند که از گریه کردن یا ناراحتی اجتناب کند. در حالی که اگر مراحل پذیرش غم به درستی طی نشود، می‌تواند سوگ ناتمام را برای فرد در پی داشته و او تا مدت زمان زیادی در همان حالت سوگ باقی بماند. در این صورت، احتمال ابتلا به افسردگی بسیار زیاد خواهد بود.

 گاهی نیز شاهد مرگ عزیزان بودن می تواند موجب بروز اختلالات روانی نیز شود. بنابراین، در این شرایط طی چند جلسه برای هر کدام که دچار این مشکل شده‌اند، درمان‌های لازم صورت خواهد پذیرفت تا بتوانند به زندگی عادی و روزانه خود بازگردند.

افسردگی، اضطراب، پریشانی ، اختلال در خواب، وجود بیماری های جسمانی تماما می تواند تبعات ناشی از دست دادن و مرگ یک عزیز در خانواده محسوب شود.

 تاثیر طلاق

مسلما آسیب های طلاق در هر خانواده‌ای می تواند به شکل متفاوتی خود را نشان دهد. اینکه فرزندان در چه سنی قرار دارند نیز تاثیر طلاق بر روی شخصیت و سلامت روان آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مثلا عوارض طلاق برای کودکان با نوجوانان متفاوت است. اگر فرزندان در سن نوجوانی با طلاق والدین مواجه شوند، اثرات بسیار مخربی بر شخصیت و روان آن ها خواهد گذاشت.

 از هم فروپاشی یک خانواده، نه تنها برای فرزندان بلکه برای والدین نیز بسیار سخت می باشد. تفاوتی ندارد که طلاق توسط مادر بوده یا پدر، در هر دو صورت کل این خانواده به تغییر خواهد کرد و برای منطبق شدن با این شکل جدید، مشاوره خانواده لازم به نظر می رسد.

 اختلاف والدین

 در واقع آنچه به نام اختلاف والدین شناخته می شود، در حیطه کار مشاوره زوج درمانی قرار می گیرد. هنگامی که رابطه بین والدین درست نباشد و یا مسائل حل نشده ای وجود داشته باشد، تعارض و اختلاف زن و شوهر به فرزندان نیز منتقل خواهد شد.

 دقت داشته باشید که برای فرزندان، پدر و مادر یک الگو محسوب می شوند و چنانچه این الگو مناسب نباشد، به اصطلاح عامیانه موجب بدآموزی می شود. این امر، همچنین این فرزندان در آینده مشکلات روحی زیادی تجربه خواهند کرد.

 خیانت

 ممکن است تصور کنید که خیانت تنها مربوط به زوجین است و جزء مشاوره زوج درمانی و یا مشاوره ازدواج محسوب می شود. این برداشت تا حدودی می تواند درست باشد، اما زمانی که خیانت به روابط زناشویی و زوجین خدشه وارد می کند، روابط با فرزندان و زندگی نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و برای آن باید چاره ای اندیشید.

 رابطه الگویی پدر و مادر نه تنها در روانشناسی، بلکه در دین ما نیز برا آن تاکید شده است. به همین دلیل در صورتی که شما پیامدهای خیانت را به درستی مدیریت نکنید، تاثیر آن به فرزندان نیز کشیده خواهد شد. این مسئله می‌تواند موجب شود تا در آینده آنها نیز به همین سمت روی بیاورند و یا مشکلات روحی و روانی بیشتری را تجربه نمایند.

 پرداختن به مشکلات مالی در مشاوره خانواده

 پرداختن به مشکلات مالی در مشاوره خانواده

 گاهی زوجین و یا خانواده از نظر رفتاری و عملکرد عاطفی هیچ مسئله و مشکلی ندارند، اما از حیث مالی دچار مشکل هستند و زندگی سختی را تجربه نماید. شاید از خودتان بپرسید یک مشاوره خانواده چگونه می تواند در این زمینه کمک کند؟

 از جمله اقداماتی که مشاوران خانواده انجام می دهند، استعدادیابی و یا ارائه راهکارهایی برای کسب درآمد به اعضای خانواده و یا والدین است. البته گاهی نیز افراد از تمکن مالی لازم برخوردارند، اما در رابطه با نحوه استفاده از درآمد خود دچار مسئله و مشکل می باشند. در چنین مواردی نیز برای تعدیل مسائل، مداخلات درمانی صورت خواهد پذیرفت. 

حل اختلاف بین اعضای خانواده

 طبیعی است که در میان چند نفری که در کنار یکدیگر در حال زندگی کردن هستند، اختلافاتی به وجود آید. دلایل و علت مشکلات خانوادگی بسیار مهم است. تمامی این اختلافات می توانند با مراجعه به مشاوره خانواده تا حد زیادی مرتفع شوند.

 اولین اقدام یک مشاور، ریشه یابی این اختلافات است و پس از آن، متناسب با شخصیت فرد و یا اعضای خانواده و نوع مشکل آنها، راهکارهای لازم را برای درمان این موارد ارائه می نماید.

حل مشکلات کودکان و پرداختن به آنها

این موضوع نیز می‌تواند در زمره مسائل مربوط به فرزندپروری قرار بگیرد. در این میان، ناسازگاری فرزندان با یکدیگر و یا مشکلاتی از قبیل خلقیات نامناسب و رفتار نامتناسب با جنسیت شان، از مواردی هستند که حتماً باید مورد ارزیابی یک‌ مشاور قرار بگیرند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شوند.

البته درمان برخی اختلالات کودکان همانند : اختلال بیش فعالی، اختلالاتی که طیف اوتیسم و … ، در واقع بر عهده یک مشاوره روانشناسی بالینی کودک و نوجوان است.

اضافه شدن فرد جدید به یکی از اعضای خانواده

تولد یک فرزند می تواند برای دیگر فرزندان و یا اعضای خانواده، نقش های جدیدی را ایجاد نماید و به همین دلیل مسائل تازه ایی را برای هر یک از آنها به وجود آورد. در این شرایط،  تلاش یک مشاور خانواده بر این است که نقش های هر یک از اعضای خانواده را به آنها آموزش دهد.

 گاهی نیز فرد وارد شده به خانواده، فردی همانند پدر و مادر یکی از زوجین و یا ادغام خانواده ها است. در این شرایط، نقش های جدید به وجود می آید و شرایط خانواده ها تغییر می کند. به همین دلیل لازم است شرایط زندگی آنها نیز دچار تغییراتی شود. مداخلات درمانی در این زمینه می‌تواند برای ازدواج موثر واقع شود.

مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر

مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر

همانطور که ذکر گردید، صرف فارغ التحصیل بودن از فلان دانشگاه، نمی تواند به حل مشکلات شما کمک نماید و قطعا دانش یک متخصص یک فاکتور بسیار مهم است. مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر تلاش نموده تا بهترین متخصصان و مشاوران را در زمینه های مختلف، گرد هم جمع آورد تا کمک های لازم را به شما ارائه نماید.

یکی از ویژگی های بسیار مهمی که هر نوع مرکز مشاوره خانواده باید از آن برخوردار باشد، در دسترس بودن و همچنین تسهیل در برقراری ارتباط با او می باشد. ما در مرکز خود، امکان برقراری ارتباط را همه روزه، حتی ایام تعطیل فراهم نموده ایم. همچنین می توانید به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین با ما در ارتباط باشید.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با ویژگی های یک مشاوره خانواده خوب به شما ارائه نماییم. همچنین به انواع خدمات مشاوره خانواده و کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن نیز پرداختیم. در صورتی که مایل به برقراری ارتباط با مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر می باشید، می توانید با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

مشاوره خانواده به چه مواردی می پردازد؟

خدمات یک مشاور خانواده می تواند شامل : زوج درمانی، آموزش فرزند پروری، آموزش مهارت های زندگی، حل مشکلات ارتباطی و تعارض های خانواده

کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن در چیست؟

خانواده، مهم ترین نظام و پایه و اساس یک جامعه می باشد که در صورت وجود مشکلی در آن، کل جامع دچار مشکل خواهد شد.

چگونه می توان انواع خدمات مشاوره خانواده را شناخت؟

برای اطلاع از انواع خدمات مشاوره ، حتما این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

چگونه می توان با مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر ارتباط برقرار نمود؟

برای دریافت خدمات مشاوره می توانید وارد سایت شوید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور