مشاوره خانواده
مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

حل مسائل در مشاوره خانواده ، موجب ایجاد آرامش روانی برای تمامی اعضای خانواده می شود. تلاش ما در مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر در واقع کمک به مراجعین برای داشتن یک زندگی بهتر و لذت بخش تر می باشد. کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن بر هیچ کسی پوشیده نیست اما برای آشنایی شما با انواع خدمات مشاوره خانواده این مقاله را گردآوری نموده ایم.

با توجه به محدودیت هایی که برخی از مراجعین برای بهره مندی از خدمات مشاوره خانواده خواهند داشت، این امکان را فراهم نموده ایم تا هر یک از افراد بتوانند به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری مشاوره های لازم را در زمینه های مختلف دریافت نمایند. مشاوران دکتر فکر همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.

در مشاوره خانواده علاوه بر کمک به حل مسائل و مشکلات خانواده، آموزش و ارائه راهنمایی نیز از خدمات آن ها محسوب می شود.

ضرورت مشاوره خانواده

ضرورت مشاوره خانواده
ضرورت مشاوره خانواده

خانواده مهمترین رکن در هر جامعه محسوب می‌شود. توجه به بنیان خانواده بسیار مهم است و چنانچه دچار مسئله و یا مشکلی شود، یک جامعه دچار آسیب و دارای مشکل را در پی خواهد داشت .در نگاه مشاوره خانواده، به خانواده به عنوان یک سیستم نگاه می‌شود در واقع هر عضوی می تواند بر سایر اعضای دیگر تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که مشکل یک فرد تنها مربوط به خود او نخواهد بود.

 خانواده ها شکل های مختلفی ممکن است داشته باشند و همچنین مشکلات متعدد و مختلفی را نیز ممکن است به ازای آن داشته باشند. پیچیدگی روابط بین اعضای خانواده آنقدر زیاد است که در حال حاضر نیاز به مداخلات درمانی وجود خواهد داشت. علاوه بر درمان، آنچه در مشاوره خانواده صورت می گیرد، ارائه راهکارها و آموزش های لازم به والدین و همچنین به تمامی اعضای خانواده می باشد.

آموزش فرزندپروری از جمله دیگر مواردی است که در مشاوره خانواده بدان پرداخت خواهد شد. افرادی که برای این نوع مشاوره مراجعه می کنند، دلایل متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال : برخی تنها برای بهبود رابطه و یا دریافت آموزش های مورد نیاز مراجعه می کنند. برخی دیگر نیز، ملزم به استفاده از این خدمات از سوی دادگاه و یا اطرافیان می شود.

برای اطلاع از اینکه زوج درمانی چیست؟ بر روی لینک کلیک نمایید.

انواع خدمات مشاوره خانواده

انواع خدمات مشاوره خانواده
انواع خدمات مشاوره خانواده

در واقع آنچه ما به عنوان انواع خدمات مشاوره خانواده ذکر می نماییم؛ بدین معناست که اگر به دنبال بهبود رابطه خود می باشید و یا مایل به داشتن عملکرد بهتری در سیستم خانواده خود هستید لازم است از این خدمات بهره مند شوید تا به بهبود رابطه و یا حل مشکلات خود کمک کنید. در ادامه به انواع مشاوره و ضرورت مشاوره خانواده خواهیم پرداخت.

برای اطلاع از نحوه دریافت مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

آموزش فرزند پروری

  یکی از اشتباهات والدین و یا عامه مردم این است که اگر کودک و یا نوجوانشان دچار مسئله یا مشکلی می‌شود، تصور می کنند که تنها یک عضو باید مورد درمان قرار بگیرد. این تصور کاملاً اشتباه است است. زیرا همانطور که ذکر گردید، «خانواده یک سیستم است» که هر یک از اعضای آن بر دیگری تاثیر می گذارد. به همین دلیل عملکرد نادرست خانواده باید مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرد.

 سوء مصرف مواد و یا مشکلات ارتباطی در فرزندان، یکی از موارد بسیار شایع در مشاوره خانواده می باشد. مطالعاتی که بر روی نوجوانان کانون اصلاح تربیت انجام شد، نشان داد مداخلات درمانی بر روی این دسته از نوجوانان بدون خانواده درمانی، کاملاً بی تأثیر بوده پس از بازگشت دوباره به خانواده همان مشکلات قبلی وجود داشته و موجب بهبود عملکرد نشده است.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

بروز حادثه ای که تمام خانواده را درگیر می کند

  گاهی بروز یک اتفاق در خانواده می تواند تمامی اعضای آن را تحت تاثیر منفی خود قرار دهند و همه آنها شاید به دنبال مقصر کردن دیگری می باشد. این مسئله می‌تواند سیستم خانواده را دچار مشکل نماید و بر روی تمامی اعضا، تاثیر منفی بر جای بگذارد. در این شرایط مداخلات درمانی موثر می تواند به عنوان راهکار و عامل بسیار مهم برای حل مشکلات مطرح شده محسوب شود.

 در این چنین مواردی، تمامی اعضای خانواده در جلسه مشاوره باید حضور داشته باشند تا بتوان مداخلات درمانی مناسب را برای آنها ارائه نمود. راهکارهایی در مشاوره خانواده برای این دسته از افراد ارائه می شود تا بتوانند حتی بدون حضور و دخالت یک مشاور، خودشان به تنهایی از عهده حل مشکلاتشان بربیایند. که البته رسیدن به این مرحله پس از چندین جلسه درمانی صورت خواهد پذیرفت.

برای اطلاع از نحوه انتقاد از همسر بر روی لینک کلک کنید.

  بررسی تثیر مرگ غیرمنتظره یا وجود بیماری در مشاوره خانواده

 از دست دادن یکی از اعضای خانواده و یا عزیزان درد بسیار ناگوار و سختی می باشد و به همین دلیل می تواند موجب بروز مشکلاتی در خانه شود. متاسفانه در عامه فرهنگ ما برای همدلی کردن، از فرد می‌خواهند که از گریه کردن یا ناراحتی اجتناب نماید اما همین مسئله می‌تواند سوگ ناتمام را برای فرد در پی داشته باشد و به همین دلیل در همان حالت سوگ باقی بماند و زندگی او دچار مشکل شود.

 گاهی شاهد بودن صحنه مرگ عضوی از خانواده می تواند موجب بروز اختلالات روانی نیز بشود.بنابراین در این شرایط طی چند جلسه برای هر یک از اعضای خانواده که دچار این مشکل شده‌اند درمان‌های لازم صورت خواهد پذیرفت تا افراد بتوانند به زندگی عادی و روزانه خود بازگردند.

افسردگی، اضطراب، پریشانی ، اختلال در خواب، وجود بیماری های جسمانی تماما می تواند تبعات ناشی از دست دادن و مرگ یک عزیز در خانواده محسوب شود.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان در زمان ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 تاثیر طلاق

 تاثیر طلاق در هر خانواده‌ای می تواند متفاوت باشد. این که فرزندان در چه سنی قرار داشته باشند، می تواند تاثیرات متفاوتی بر روی شخصیت و سلامت روان آنها داشته باشد. به عنوان مثال : اگر فرزندان در سن نوجوانی با این مشکل روبرو شوند تاثیرات بسیار مخربی بر شخصیت و همچنین زندگی آنها خواهد داشت.

 از هم فروپاشی یک خانواده نه تنها برای فرزندان، بلکه برای والدین نیز بسیار سخت می باشد. تفاوتی ندارد که طلاق نزد مادر بوده یا نزد پدر در هر دو صورت این خانواده به شکل جدیدی تبدیل شده است و برای منطبق شدن با این شکل جدید لازم است در جلسه درمانی آموزش‌های لازم دریافت شود.

برای دریافت مشاوره فردی بر روی لینک کلیک کنید.

 اختلاف والدین

 در واقع آنچه به نام اختلاف والدین شناخته می شود را می توان مترادف با زوج درمانی در مداخلات یک مشاوره خانواده دانست. هنگامی که رابطه بین والدین به درستی شکل نگیرد و یا مسائل حل نشده ای برای آنها وجود داشته باشد این اختلاف و تعارض بین والدین به فرزندان نیز منتقل خواهد شد و آنان را نیز دچار مشکل می نماید.

 دقت داشته باشید که برای فرزندان، پدر و مادر یک الگو محسوب می شوند و چنانچه این الگو مناسب و خوب نباشد، موجب بدآموزی به اصطلاح عامیانه می شود. و همچنین باعث می‌شود تا در آینده هم این فرزندان الگوی والدین خود را ادامه دهند و مشکلات روحی فراوانی برای هر یک از آنها به وجود آید.

برای اطلاع از نشانه های طلاق عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

 خیانت

 ممکن است تصور کنید خیانت تنها مربوط به زوجین می باشد و جزو مشاوره زوج درمانی و یا ازدواج محسوب می شود تا حدودی می تواند این گمان شما درست باشد اما زمانی که این خیانت موجب می شود رابطه زوجین دچار خطشه شود؛ روابط با فرزندان و زندگی فرزندان را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و برای آن باید چاره ای اندیشید.

 رابطه الگویی پدر و مادر نه تنها در روانشناسی، بلکه در دین ما نیز برا آن تاکید شده است. به همین دلیل در صورتی که شما مشکلات خیانت را به درستی حل نکنید، از این موضوع و به فرزندانتان مطلع خواهند شد. این مسئله می‌تواند موجب شود تا در آینده آنها نیز به همین سمت روی بیاورند و یا مشکلات روحی و روانی بیشتری را تجربه نماید

برای دریافت مشاوره جنسی بر روی لینک کلیک کنید.

 پرداختن به مشکلات مالی در مشاوره خانواده

 گاهی زوجین و یا خانواده ممکن است از نظر رفتاری و عملکرد عاطفی هیچ مسئله و مشکلی نداشته باشند اما از نظر مالی دچار مشکل باشند و زندگی سختی را تجربه نماید. شاید از خودتان بپرسید یک مشاور که کار روان درمانی انجام می دهد چه کمکی می‌تواند در این زمینه داشته باشد؟

 از جمله اقداماتی که مشاوران خانواده انجام می دهند، استعدادیابی و یا ارائه راهکارهایی برای کسب درآمد به اعضای خانواده و یا والدین می باشد. البته گاهی نیز افراد از تمکن مالی لازم برخوردارند. اما در رابطه با نحوه استفاده از از درآمد خود دچار مسئله و مشکل می باشند که در این زمینه نیز برای تعدیل مسائل، مداخلات درمانی صورت خواهد پذیرفت 

برای اطلاع از تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین بر روی لینک کلیک کنید.

حل اختلاف بین اعضای خانواده

حل اختلاف بین اعضای خانواده
حل اختلاف بین اعضای خانواده

 طبیعی است که در میان چند نفری که در کنار یکدیگر در حال زندگی کردن هستند، اختلافاتی به وجود آید این اختلافات می تواند ریشه های متفاوتی داشته باشد. تمامی این اختلافات باید در مرحله درمانی مشاوره خانواده قرار بگیرد تا روابط خانوادگی و فردی را دچار مشکل و اختلال نکند.

 اولین اقدام یک مشاور، ریشه یابی علت بروز این اختلافات می باشد و پس از آن، متناسب با شخصیت فرد و یا اعضای خانواده و نوع مشکل آنها، راهکارهای لازم را برای درمان این موارد ارائه می نماید.

برای دریافت مشاوره تلفنی کودک بر روی لینک کلیک کنید.

حل مشکلات کودکان و پرداختن به آنها

این موضوع نیز می‌تواند در زمره مسائل مربوط به فرزندپروری قرار بگیرد اما ناسازگاری کودکان و یا مشکلاتی دیگری همانند خلقیات نامناسب آن ها و یا رفتار متفاوت با جنسیت شان، از مواردی است که حتماً باید مورد ارزیابی یک‌ مشاور قرار بگیرد تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری به عمل آید.

درمان اختلالات کودکان همانند : اختلال بیش فعالی، اختلالاتی که طیف اوتیسم و یا سایر موارد دیگر ئجود دارد، در واقع بر عهده یک مشاور بالینی کودک و نوجوان می باشد و این موارد در مشاوره خانواده قابل تشخیص و بررسی می باشد.

برای برقراری ارتباط با مشاوره زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

اضافه شدن فرد جدید به یکی از اعضای خانواده

تولد یک فرزند می تواند برای دیگر فرزندان و یا اعضای خانواده، نقش های جدیدی را ایجاد نماید و به همین دلیل مسائل جدیدی و همچنین مشکلات دیگری را برای هر یک از آنها به وجود آورد. در این شرایط،  تلاش یک مشاور خانواده بر این است که نقش های هر یک از اعضای خانواده را به آنها آموزش دهد.

 گاهی نیز فرد وارد شده به خانواده، فردی همانند پدر و مادر یکی از زوجین و یا ادغام خانواده ها به دلایل مختلف می تواند می باشد. در این شرایط، نقش های جدید به وجود می آید و شرایط خانواده ها تغییر می کند و به همین دلیل لازم است شرایط زندگی آنها نیز دچار تغییراتی شود. مدااخلات درمانی در این زمینه می‌تواند برای ازدواج موثر واقع شود.

برای اطلاع از ده عامل اصلی در پایداری روابط عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر

مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر
مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر

همانطور که ذکر گردید، صرف فارغ التحصیل بودن از فلان دانشگاه، نمی تواند به حل مشکلات شما کمک نماید و قطعا دانش یک متخصص می تواند بسیار کمک کننده باشد. مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر تلاش نموده است تا بهترین متخصصان و مشاوران را در زمینه های مختلف، گرد هم جمع آورد تا کمک های لازم را به شما ارائه نماید.

یکی از ویژگی های بسیار مهمی که هر نوع مرکز مشاوره خانواده باید از آن برخوردار باشد، در دسترس بودن و همچنین تسهیل در برقراری ارتباط با او می باشد. ما در مرکز خود، امکان برقراری ارتباط را همه روزه، حتی ایام تعطیل فراهم نموده ایم. همچنین می توانید به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین با ما در ارتباط باشید.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با ویژگی های یک مشاوره خانواده خوب به شما ارائه نماییم. همچنین به انواع خدمات مشاوره خانواده و کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن نیز پرداختیم. در صورتی که مایل به برقراری ارتباط با مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر می باشید، می توانید با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

مشاوره خانواده به چه مواردی می پردازد؟

خدمات یک مشاور خانواده می تواند شامل : زوج درمانی، آموزش فرزند پروری، آموزش مهارت های زندگی، حل مشکلات ارتباطی و تعارض های خانواده

کاربرد مشاوره خانواده و اهمیت آن در چیست؟

خانواده، مهم ترین نظام و پایه و اساس یک جامعه می باشد که در صورت وجود مشکلی در آن، کل جامع دچار مشکل خواهد شد.

چگونه می توان انواع خدمات مشاوره خانواده را شناخت؟

برای اطلاع از انواع خدمات مشاوره ، حتما این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

چگونه می توان با مرکز مشاوره خانواده دکتر فکر ارتباط برقرار نمود؟

برای دریافت خدمات مشاوره می توانید وارد سایت شوید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور