روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی
روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. از آنجایی که روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی دغدغه و مشکل بسیاری از زوج ها است، ما این مطلب را برای بررسی انتخاب کردیم. در این مطلب، علاوه بر بررسی روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، موارد دیگری همچون، مرزبندی در روابط عاطفی، تعیین حد و حدود در روابط عاطفی و مرزهای روابط عاطفی نیز بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، اینکه مرزهای سالم دقیقاً چه شکلی هستند؟ و یا روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی چگونه ممکن است داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فهرست محتوا

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

قبل از اینکه در رابطه با روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی صحبت کنیم، لازم است در رابطه با مرزها در روابط اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در واقع با کسب اطلاعات لازم در رابطه با مرزهای اخلاقی، می توانید روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی را درک کنید. زیرا تعیین صحیح و اصولی مرزها و همچنین پایبند بودن به آن ها، از جمله موارد مهمی است که بر کیفیت روابط تاثیر خواهد گذاشت. پس در ادامه همراه ما باشید تا از 5 نوع مرز برای روابط عاطفی اطلاعات کافی را جهت شناخت بیشتر از روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، بدست آوریم.

5 نوع مرز برای روابط عاطفی

مرزهای موثر رابطه شما را مستحکم و سالم نگه می دارد. مرزها به محدودیت هایی گفته می شود که شما برای محافظت از رفاه خود در نظر گرفته اید. هنگامی که مرزها به همراه عواقب شکستن آنها به وضوح اعلام می شود، شریک زندگی شما انتظارات شما را درک می کند.

برای ایجاد مرزهای شخصی موثر، باید خود را بشناسید، مرزهای خود را با دیگران در میان بگذارید و عواقب شکستن آن را نیز بیان نمایید. مرزها برای شما و مربوط به شماست. آنها در مورد احترام به نیازهای شما در روابط هستند. وقتی از چیزی در روابط خود ناراحت هستید، اما صحبت نکنید و آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید ، کینه ایجاد می شود. پس مهم است که انواع مرزهای عاطفی را بشناسید تا بتوانید روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی را ایجاد نمایید.

برای اشنایی با نشانه های طلاق عاطفی کلیک کنید.

1. مرزهای فیزیکی

مرزهای فیزیکی به بدن، حریم خصوصی و فضای شخصی شما مربوط می شود. ممکن است از نمایش عمومی محبت لذت ببرید یا از آن ناراحت باشید. اگر همسرتان در جمع شما را می بوسد و از این کار ناراحت نیستید، باید به او اطلاع دهید. به اشتراک گذاری تنظیمات و انتظارات ممکن است دشوار باشد، اما به اشتراک نگذاشتن آنها باعث می شود احساس بی احترامی کنید.

به اشتراک گذاشتن مرزهای شخصی می تواند رابطه شما را بهبود بخشد. اگر بعد از کار قبل از معاشرت با دیگران به زمان فشرده سازی نیاز دارید، محدودیتی را در این زمینه تعیین کنید. انجام این کار باعث می شود احساس خستگی نکنید؛ زیرا به شما امکان می دهد نیازهای خود را برآورده نمایید.

2. مرزهای احساسی

برای ایجاد مرزهای عاطفی، باید احساسات خود را خوب بشناسید. مرزهای عاطفی سالم مشخص خواهند کرد که روابط شما از کجا شروع شده و به کجا ختم می شود؟ اگر شریک زندگی شما ناراحت است و متوجه می شوید که این احساس را به اشتراک می گذارید، ممکن است به یک مرز احتیاج داشته باشید. توجه داشته باشید که چه موقع احساس گناه، شرم، ناراحتی و کم ارزش بودن می کنید. ممکن است هنگامی که متوجه می شوید این احساسات در مورد برخی مسائل یا موقعیت های خاص ایجاد می شوند، مرزها مورد نیاز باشد.

اگر ناراحت هستید و شریک زندگی شما سعی می کند آن را برطرف کند، ممکن است به این دلیل باشید که شریک تان سعی در درک مرزهای شما دارد. شریک زندگی شما ممکن است در تلاش برای کمک به شما باشد، اما این باعث می شود بیشتر احساس ناراحتی کنید. در این گونه مواقع، می توانید بگویید  وقتی ناراحت هستم دوست دارم بدون تلاش برای رفع آن، به حرف های من گوش بدهی.

3. مرزهای جنسی

مرزهای جنسی به انتظارات شما در مورد صمیمیت جسمی اشاره دارد.در این زمینه اینکه از نظر جنسی با چه مواردی راحت تر هستید و مرزهای مربوط به فرکانس، نظرات جنسی، لمس جنسی ناخواسته، انتظارات در مورد دیگران درگیر در زندگی جنسی شما و اینکه چه اعمال جنسی ترجیح داده می شود و از چه حد خارج است باید بحث شود. مرزهای جنسی سالم شامل توافق متقابل، رضایت متقابل و درک محدودیت ها و خواسته های جنسی یکدیگر است.

اگر در گذشته مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته اید و در موقعیت های خاصی تحریک می شوید، مرز جنسی لازم است. اگر تجربه آسیب زا به شما یادآوری شود ممکن است بخواهید از تماس جنسی با شریک زندگی خود جلوگیری کنید. ایجاد محدوده ای برای آنچه برای شما راحت است می تواند زندگی جنسی تان را سالم و شاد نگه دارد. در این مواقع، می توانید بگویید من به سختی می توانم از موقعیت خاص جنسی لذت ببرم زیرا تجربه سختی را به من یادآوری می کند. برای اینکه از رابطه جنسی لذت ببرم، باید از این موقعیت پرهیز کنم.

4. مرزهای فکری

مرزهای فکری شامل عقاید افراد می شود. مرزهای احترام گذاشتن به دیدگاه ها و ایده های مختلف می تواند احساسات شما را از جراحت باز دارد. اگر احساس می کنید که نمی توانید موضوعات خاصی را با شریک زندگی خود در میان بگذارید زیرا فکر می کنید آنها به نظر شما احترام نمی گذارند یا سطح شما را پایین می آورند، ممکن است به تعیین یک مرز احتیاج داشته باشید.

وقتی به دلیل پاسخ های شریک زندگی خود می ترسید نظرات خود را به اشتراک بگذارید، ممکن است احساس صدمه یا ناراحتی کنید. اگر شریک زندگی شما وقتی نظر یا دیدگاه سیاسی متفاوتی دارید، مخالفت می کند، ممکن است احساس کنید که آنها برای عقاید و عقاید شما ارزش قائل نیستند. در این مواقع می توانید بگویید، وقتی ما از نظر سیاسی اختلاف نظر داریم و تو نظر من را قبول نمی کنی، به من آسیب می زند این به من احساس تحقیر و عدم احترام می دهد.

برای آشنایی با نشانه های وابستگی عاطفی کلیک کنید.

5.مرزهای مالی

مرزهای مالی همه چیز در مورد پول است. مرزهای موجود در حساب های مشترک در مقابل حساب های جداگانه، میزان پس انداز، خریدهایی که می خواهید انجام دهید و وجوه اختیاری شما هر کدام از اینهاست که می تواند شما را در یک صفحه مربوط به امور مالی نگه دارد. داشتن قوانین و دستور کارهای مختلف در رابطه با محل و نحوه خرج کردن پول خود می تواند باعث ایجاد فشار زیادی در روابط شما شود. اگر احساس می کنید که اغلب درمورد پول می جنگید، احتمالاً تعیین مرزمالی مورد نیاز است.

اگر هنگام بحث در مورد اهداف مالی، بحث به دعوا کشیده شود یا اگر شما موافقت کنید که برای پرداخت هزینه تعطیلات در صندوق جداگانه ای پول قرار دهید و احساس می کنید شریک زندگی شما سهمی در این کار ندارد، این می تواند شما را ناراحت کند. وجود یک مرز در این مورد می تواند مفید باشد.

مرزها به عملکرد موثر روابط شما کمک می کنند. وقتی می بینید که به شما بی احترامی می کنند، از شما سو استفاده می کنند یا صدمه دیده اید، ممکن است بخواهید این مسئله را بررسی کنید که چگونه ایجاد یک مرز می تواند این مسئله را بهبود بخشد. دانستن و احترام به محدودیت ها و نیازهای شخصی شما می تواند رابطه زن و شوهر شما را بهبود بخشد و آن را سالم و مستحکم نگه دارد.

4 قدم برای ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

تمامی بحث ما در قسمت قبل، دادن اطلاعات بیشتر در رابطه با مرزهای عاطفی بود تا شما بتوانید روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی را بهتر درک کنید. حالا در این قسمت قصد داریم 4 قدم برای ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی بهتر را بررسی کنیم.

اصولاً افرادی که به دنبال ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی هستند، قطعاً در این زمینه مشکلات و کمبودهایی را دارند. زیرا اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، هیچ دلیلی نیز برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی وجود نخواهد داشت.  در ادامه 5 مرحله مهم برای ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

مرحله 1: مشخص کنید که فاقد مرزهای عاطفی هستید

در واقع در این مرحله باید با خودتان صادق باشید و مشخص کنید که برای ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، نیازمند تلاش بیشتری هستید. زیرا احتمالاً مشکلاتی را کم و بیش تجربه کرده اید.

مرحله 2: مشخص کنید چه چیزی مانع جدا شدن شما می شود

برای ایجاد روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، باید مشخص کنید چه چیزی مانع جدا شدن شما می شود. یعنی این چه فقدانی است که در حوزه مرزهای اخلاقی دارید و منجر به فاصله گرفتن شما از هم می شود.

یکی از مفاهیم مهم در این زمینه، شعری از مولوی است که می گویذ: “وظیفه شما این نیست که به دنبال عشق باشید، بلکه صرفاً جستجو و یافتن تمام موانعی است که در درون خود ایجاد کرده اید.” بنابراین ، گام دوم شناسایی مانع درونی است که مانع جدا شدن یا تعیین مرز می شود.

آیا احساس می کنید “به دام افتاده اید”؟ آیا شما ناخواسته برای یک نقش مراقبتی در این رابطه یا در دوستی های خود ثبت نام کرده اید؟ آیا به خود می گویید ، “آنها خانواده من هستند – من نمی توانم از آنها جدا شوم”؟

اگر در یک دوستی یک طرفه هستید، چه چیزی مانع از ادامه دوستی شما می شود؟ اگر احساس مسئولیت در قبال رفاه دیگران می کنید، چه عواملی مانع از پذیرفتن این نوع قدرت یا مسئولیت می شود؟

مرحله 3: تمام تلاش خود را انجام دهید تا موانع موجود در آن برطرف شود

حالا برای داشتن روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، باید موانع را بگذرانید. برای عبور از موانع ابزارهای مفید بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

مرحله 4: ابزارهایی پیدا کنید که به شما کمک می کند مرزهای خود را حفظ کنید

برای داشتن روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی، باید ابزارهایی پیدا کنید که به شما کمک می کند مرزهای خود را حفظ کنید.

دکتر Jacqui Gabb، استاد جامعه‌شناسی می‌گوید: “همه روابط سالم دارای مرز هستند” زمانی که به عنوان یک زوج زندگی مشترک خود را آغاز می کنید، در نظر بگیرید که در حقیقت سه نهاد وجود دارند: خودتان، شریک زندگی تان، و روابط و مرزهای تان که تعریف می شوند.

Gabb می‌گوید: ” هر یک از این سه حزب باید پایدار بمانند، تغذیه شوند و احساس احترام کنند.”

در روابط سالم، هر دو نفر احساسات یک دیگر را جدی گرفته و برای آن ارزش قائل هستند.

قدردان هستند و در همه حال به طرف مقابل خود احترام می گذارند.

جیمز استارک؛ مربی و نویسنده کتاب ” پنج قانون دوستی در حالت عادی جدید ” توضیح می‌دهد: ” هر کسی فضا و راحتی خود را در زمان رسیدن به مرزها دارد.

جیمز می گوید، مهم است به یاد داشته باشید که هر فردی قبل از ازدواج الگوهای  رفتاری خود را دارد و به همین دلیل احترام به این الگوها ضروری است.

مرزها در تمام جنبه‌های روابط صمیمی ایفای نقش می‌کنند، اگرچه ممکن است متوجه شوید که آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارند.

Preece توضیح می‌دهد: هر چیزی که گزینه‌های یک فرد را محدود کند، یک مرز ناسالم است.

این چیزی است که Gabb با آن موافق است.

او می‌گوید: ” ما نباید مرزها و کنترل را گیج کنیم. اگر کسی احساس می‌کند که یک شریک مرزها را کنترل می‌کند باید به وی گوشزد نماید که در حال انجام فعالیتی اشتباه است.

مرزها همچنین نباید برای تلاش و تغییر یک شریک اجرا شوند.

برای درمان وابستگی عاطفی کلیک کنید.

چگونگی ایجاد مرزها در یک رابطه

چگونگی ایجاد مرزها در یک رابطه، انواع مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید به دنبال تعیین حدود مرزی باشید. در نکاتی مهم را در رابطه با چگونگی ایجاد مرزها در یک رابطه بررسی خواهیم کرد که بیشتر مواقع، نادیده گرفته می شود.

تعیین مرز در اوایل آشنایی و ازدواج

شروع به کار کردن در آغاز یا پیش از آن در یک رابطه آسان‌تر است. زیرا در اوایل ازدواج دو طرف راحت تر با هم کنار آمده و بهتر یکدیگر را می پذیرند.

البته اگر هم مدتی است که از ازواج شما گذشته است، نگران نباشید، باز هم اقدام کردن بهتر از اقدام نکردن است.

گفتگو

نکته مهم بعدی، گفتگو است.

گفتگو کلیدی است. شاید بسیاری از شما بر این عقیده باشید که گفتگو در رابطه با مرزها کار بسیار مشکلی است، اما انجام ندادن آن شما را در آینده بیشتر گرفتار خواهد کرد.

یک بحث دو طرفه در تنظیمات مرز حیاتی است.

Gabb می‌گوید: “ارتباط کلید روابط است و شما باید حتماً با شریک زندگی خود گفتگو داشته باشدی، حتی اگر واقعاً چیزهای دشواری برای صحبت کردن مانند رابطه جنسی وجود داشته باشند.”

نه تنها این بحث‌ها به طرفین کمک می‌کند تا حد و مقررات مرز را درک کنند، بلکه فرصتی فراهم می‌کنند تا توضیح دهند که چرا شما به یک مرز خاص ارزش می‌دهید.

این گفتگوها همچنین می‌توانند در نطفه خفه کردن نگرانی‌ها باشد، قبل از آنکه آن‌ها به یک بحث کامل تبدیل شوند.

Preece اضافه می‌کند: ” هیچ‌کس نمی‌خواهد مورد انتقاد قرار گیرد یا رد شود.”

پس این اصل را فراموش نکنید.

مرزهای روابط عاطفی سالم عنصری اساسی در سلامت جسمی، روحی و عاطفی شما هستند. تعیین مرز برای هر فرد و هر رابطه متفاوت به نظر می رسد و ممکن است با گذشت زمان تغییر نند. مرزهای سالم دو طرفه هستند. مرزهای اخلاقی شامل برقراری ارتباط خواسته ها و نیازهای شما در یک رابطه هستند و در عین حال به خواسته ها و نیازهای فرد مقابل نیز احترام می گذارند.

مرزها می توانند هم به صورت جسمی و هم به صورت احساسی برقرار شوند.

 مرزهای بدنی شامل مواردی است که شما در مورد فضای شخصی، لمس، حریم خصوصی و تماس جنسی تعیین می کنید. از طرف دیگر مرزهای عاطفی مرز بین احساسات شما و دیگران را در بر می گیرد. در این حالت شما مسئولیت احساسات خود را به عهده می گیرید.

در اینجا چند نمونه از مرزهای سالم را بررسی خواهیم کرد:

برای مرزهای شخصی خود ارزش قائل می شوید و آنها را برای شخص دیگری به خطر نخواهید انداخت.

“نه” گفتن و پذیرفتن وقتی دیگران  وقتی “نه” می گویند.

دانستن اینکه شما کی هستید و چه می خواهید و برقراری ارتباط آن با دیگران.

مشارکت در اشتراک گذاری مناسب.

اجازه ندهید دیگران از شما یا احساس ارزشمندی شما تعریف کنند.

دانستن اینکه نیازها و احساسات شما به همان اندازه نیازها و احساسات دیگران مهم است.

دانستن اینکه شما برای احساسات خود ارزش قائل هستید.

احترام به ارزشها، اعتقادات و عقاید دیگران، در حالی که می دانید مجبور نیستید ارزشها، عقاید و عقاید خود را به خطر بیاندازید.

برای پیاده سازی و حفظ مرزهای سالم، تلاش و تعمدی لازم است. مرزهای سالم همچنین می تواند با کمک به افراد در درک تفاوت بین رفتار قابل قبول و غیرقابل قبول در انواع مختلف روابط، از سو استفاده از روابط جلوگیری کند.

مرزهای ناسالم چگونه هستند؟

حالا که درک بهتری از شکل ظاهری مرزهای سالم پیدا کردیم، بیایید در مورد مرزهای ناسالم صحبت کنیم. مرزهای ناسالم شامل نادیده گرفتن ارزش ها، خواسته ها، نیازها و محدودیت های خود و دیگران است. آنها همچنین می توانند منجر به روابط دوستانه عاشقانه بالقوه توهین آمیز شده و احتمال بروز انواع دیگر روابط سو استفاده کننده را نیز افزایش دهند.

در اینجا چند نمونه از مرزهای ناسالم را بررسی خواهیم کرد:

وقتی با آنها موافق نیستید، به ارزش ها، اعتقادات و نظرات دیگران بی احترامی خواهید کرد.

یا قبول نکردن این وضعیت وقتی دیگران “نه” می گویند.

احساس اینکه مسئولیت احساسات و / یا خوشبختی دیگران را بر عهده دارید.

احساس می کنید که مسئول “اصلاح” یا “پس انداز” دیگران هستید.

لمس کردن افراد بدون اجازه آنها.

مشغول فعالیت جنسی بدون رضایت صریح طرف مقابل می شوید.

شناخت بیشتر از مرزهای روابط عاطفی

مرزها به نوعی تعیین کننده بعد دیگری از شخصیت انسان ها خواهند بود. مرزها مشخص می کنند که شما تا چه اندازه با طرف مقابل ادامه خواهید داد و همچنین تعیین کننده احساس مالکیت تان خواهد بود.

مرزها معیارهایی هستند که ما در روابط خود تعیین می کنیم و به دیگران اجازه می دهند بدانند چه رفتاری را قابل قبول می دانیم و چه رفتاری را تحمل نخواهیم کرد. با تعیین مرزها، ما به مردم می آموزیم که چگونه با ما رفتار کنند  و ما افتخار می کنیم که فقط مسئول احساسات و رفتارهای خود هستیم، نه احساسات و رفتارهای دیگران.

چه نوع مرزهایی وجود دارد؟

انواع مختلفی از مرزها شامل مرزهای جسمی، عاطفی، جنسی، مادی و زمانی وجود دارد. مرزهای بدنی شامل لمس، فضای شخصی و نیازهای جسمی شماست. به عنوان مثال، می توانید محدودیت هایی در مورد نحوه یا زمان لمس شدن و همچنین احساس راحتی در لمس کردن شما ایجاد کنید. همچنین می توانید تعیین کنید که چه کسی به فضای شخصی یا خانه شما اجازه ورود دارد. علاوه بر این ، شما کنترل می کنید چه زمانی نیاز به غذا خوردن یا خوابیدن دارید و یا در غیر این صورت نیازهای فیزیولوژیک خود را برآورده می کنید.

مرزهای احساسی

مرزهای عاطفی عبارتند از: شناختن و احترام گذاشتن به احساسات و همچنین میزان انرژی که می توانید در روابط در هر زمان فراهم کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی احساسات یا اطلاعات خاصی راجع به خود به اشتراک می گذارید و چه زمانی می توانید به دیگران گوش دهید که می خواهند احساسات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

مرزهای جنسی

مرزهای جنسی شامل رضایت و احترام به ترجیحات یا بیان جنسی است. مرزهای مادی حد و مرزی است که شما در اطراف وسایل شخصی خود تعیین می کنید و آنچه را که می توانید به دیگران قرض دهید، تعیین خواهید کرد. سرانجام، مرزهایی که با زمان ارتباط دارند به شما امکان می دهند نیازهای خود را در اولویت قرار دهید و برای آنچه برای شما مهم است بدون تعهد بیش از حد وقت بگذارید. این ممکن است مانند زمانبندی برای انجام یک سرگرمی یا مراقبت از خود و اطمینان از عدم تداخل کار یا سایر تعهدات باشد.

چگونه مرزها را تعیین می کنید؟

تعیین مرزها در محل کار یا روابط شخصی ما با دوستان و خانواده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. اولین قدم این است که مشخص کنید مرز شما چیست. مرز شما انعطاف پذیر است یا سفت و سخت؟ آیا مرز شما با تغییر شخص یا موقعیت تغییر می کند؟

خود را به عنوان یک خانه و مرزهای خود را به عنوان محافظت و امنیت خانه تصور کنید. با وجود برخی از افراد در برخی شرایط، ممکن است با داشتن حصار یا یک سیستم امنیتی بیشترین احساس محافظت را داشته باشید در حالی که با افراد دیگر در موقعیت های دیگر ممکن است یک کلید را در زیر تشک بگذارید که به آنها اجازه دسترسی به درب ورودی را می دهد. مرزها کاملاً شخصی هستند و در صورت لزوم می توان آنها را تغییر داد یا تنظیم کرد.

هنگامی که مرز خود را شناسایی کردید، در صورت عدم رعایت چه اقدامی انجام خواهید داد، سپس می توانید این مرزها را به دیگران منتقل کنید. گاهی اوقات افراد ناخواسته از مرزهای ما عبور می کنند – نه به این دلیل که می خواهند به ما آسیب برسانند بلکه به این دلیل که نمی دانند مرزهای ما چیست. این ما هستیم که نیازها و مرزهای خود را بیان می کنیم.

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

اگر مردم به مرزهای ما احترام نگذارند، چه کاری باید انجام دهیم؟

البته، فقط به این دلیل که مرزهایی تعیین کرده اید به این معنی نیست که دیگران همیشه به آنها احترام می گذارند. وقتی دیگران از مرزهای ما عبور می کنند، ممکن است احساس کینه، عصبانیت، ناامیدی یا حتی تناقض کنیم. همچنین ممکن است احساس بی اعتباری و بی احترامی کنیم، که این امر باعث احساس شرم می شود. اگر متوجه شدید که خودتان را در مورد رفتار نادرست شخص دیگری توجیه می کنید یا حتی احساس می کنید قدرت خود را در انتخاب یا تصمیم گیری برای خود از دست داده اید، ممکن است مهم باشد که بررسی کنید مرزهای شما چگونه است و چگونه آنها را حفظ کنید.

باید بخاطر بسپاریم که مرزها راهی برای کنترل افراد یا وضعیت مجدد آنها نیستند.

در عوض، مرزها راهی برای تعیین چگونگی پاسخ ما هستند. اگر کسی از یک مرز عبور کرده است، می توانید مرز خود را به او یادآوری کنید. اگر آنها همچنان به آن بی احترامی کنند، شما مجاز هستید که از شرایط دور شوید یا حتی از رابطه فاصله بگیرید.

آزمونی برای سنجش سطح رعایت مرزها توسط اطرافیان

در این قسمت سوالاتی را مطرح خواهیم کرد که به شما کمک می کند، وضعیت خود را در مرزهای تان بدانید. اینکه آیا مرزهای تعیین شده توسط شما، از جانب اطرافیان تان رعایت می شود یا خیر؟

آیا هیچ وقت احساس می کنید مردم از شما سو استفاده می کنند یا از احساسات شما برای منافع خود استفاده می کنند؟

آیا هرگز احساس می کنید که دائماً مجبورید افراد نزدیک خود را “نجات” دهید و مشکلات آنها را مرتب برطرف کنید؟

آیا به طور منظم درگیر جنگ و جدال بی هدف هستید؟

آیا در روابط شما احساس می شود که همه چیز همیشه شگفت انگیز است یا  بدون هیچ گونه اختلافی وحشتناک ؟ یا شاید حتی هر چند ماه یک بار الگوی تجزیه تجدید دیدار را پشت سر بگذارید؟

آیا به مردم می گویید که چقدر از درام متنفر هستید اما به نظر می رسد همیشه در وسط آن گیر کرده اید؟

آیا وقت زیادی را صرف دفاع از خود برای چیزهایی می کنید که فکر می کنید تقصیر شما نیست می کنید؟

اگر حتی به چند مورد بالا پاسخ مثبت داده باشید، احتمالاً مرزهای ضعیفی در روابط خود تعیین کرده و آنها را حفظ نمی کنید. اگر به اکثر یا همه موارد فوق الذکر پاسخ مثبت دهید، نه تنها در روابط خود با مشکل عمده ای روبرو هستید، بلکه احتمالاً در زندگی خود با مشکلات شخصی دیگری نیز روبرو هستید.

مرزهای شخصی سالم

مرزهای شخصی سالم = به عهده گرفتن مسئولیت اعمال و احساسات خود، در حالی که مسئولیت اعمال یا احساسات دیگران را بر عهده نمی گیرید.

افراد با مرزهای ضعیف معمولاً دارای دسته هستند: کسانی که بیش از حد در قبال احساسات و اعمال دیگران مسئولیت می پذیرند و کسانی که انتظار دارند دیگران نسبت به احساسات واعمال خود بیش از حد مسئولیت بپذیرند.

جالب اینجاست که این دو نوع افراد اغلب در نهایت با هم رابطه برقرار می کنند.

چند نمونه از مرزهای ضعیف:

“شما بدون من نمی توانید با دوستانتان بیرون بروید. می دونی چقدر حسادت می کنم شما باید با من در خانه بمانید. “

“متاسفم بچه ها، من امشب نمی توانم با شما بیرون بروم ، همسرم وقتی من بدون او بیرون می روم واقعاً عصبانی می شود.”

“همکاران من احمق هستند و من همیشه دیر به جلسات می روم زیرا باید به آنها بگویم که چگونه کار خود را انجام دهند.”

در هر سناریو، فرد یا مسئولیت اعمال و احساساتی را که متعلق به خود آنها نیست، به عهده می گیرد یا آنها از شخص دیگری  می خواهند مسئولیت اعمال و احساسات خود را می پذیرند.

رابطه مرزهای شخصی با عزت نفس و هویت

مرزهای شخصی و عزت نفس دست به دست هم می دهند. به عهده گرفتن مسئولیت اقدامات خود و سرزنش نکردن دیگران، دو رکن در شش ستون عزت نفس است، که می توان گفت معتبرترین کار در این زمینه است. افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردارند مرزهای شخصی شدیدی دارند و تمرین ایجاد مرزهای قوی شخصی یکی از راه های ایجاد عزت نفس است.

راه دیگر این است که به مرزها از نظر هویت فکر کنید. وقتی این مناطق مبهم مسئولیت احساسات و اعمال خود را دارید، مناطقی که مشخص نیست چه کسی مسئول چه چیزی است، یعنی هرگز برای خود یک هویت محکم ایجاد نمی کنید.

به عنوان مثال، اگر واقعاً اهل جودو هستید، اما همیشه معلم خود را به دلیل عدم پیشرفت خود مقصر می دانید و در مورد رفتن به کلاسها احساس گناه می کنید زیرا همسرتان وقتی در خانه نیستید تنها می شود، پس مالک آن نیستید. جنبه هویت شما جودو اکنون کاری است که شما انجام می دهید و چیزی نیست که هستید.

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

فواید تعیین مرزهای شخصی به صورت اصولی

مرزهای شخصی نه تنها باعث افزایش عزت نفس و تقویت هویت می شود، بلکه زندگی را بسیار آسان می کند.

یک سناریو را تصور کنید که در آن:

شما اجازه نمی دهید مردم از شما سو استفاده کنند.

هرگز مجبور نیستید مشکلات دیگران را برطرف کنید، مگر اینکه واقعاً بخواهید.

شما وارد بحث و جدل های بیهوده و بحث های داغ نمی شوید.

همه کارهای کوچکی که خانواده، شریک زندگی، دوستان، همکاران شما انجام می دهند باعث آزار و نگرانی شما نمی شود.

شما با خونسردی نگاه می کنید در حالی که دیگران درگیر درام می شوند. در واقع، شما به سختی به خاطر می آورید که درگیر شدن با مزخرفات چه حسی دارد.

حال تصور کنید که این سناریو روز به روز اجرا می شود. آیا شما آن را دوست ندارید؟

این همان مرزهای سالم است.

مرزهای ضعیف و روابط صمیمانه

برخورد با مسائل مرزی در سطح خانواده دشوارترین کار است. شاید شما با دوستان یا خانواده مانند همسرتان کنارنیایید، اما اینکه مرزهای خود را به پدر و مادرتان بفهمانید، کار بسیار مشکلی است.

اگر در خانواده خود دارای مشکلات مرزی هستید، به احتمال زیاد آنها را در روابط عاشقانه خود نیز داشته اید. روابط شما بهترین مکان برای شروع رفع مرزهای ناسالم است.

روابط کسینوسی، یکی از مهم ترین مشخصه هایی است که نشان می دهد دو فرد ناتوان در مرزهای شخصی حضور دارند. در این حالت، هیچگاه رابطه حالت ثابتی ندارد، به طور مثال ممکن است یک هفته عالی، دو هفته افتضاح و یک ماه عالی و یک ماه با جدایی وحشتناک باشد.

مرزها و نیازهای ضعیف

افراد فاقد مرز، سطح بالایی از نیازمندی ها را دارند. افرادی که نیازمند یا وابسته به کد هستند، به شدت از دیگران گدایی عشق و علاقه خواهند کرد. برای دریافت این عشق و علاقه، آنها هویت خود را فدا می کنند و مرزهای خود را از بین می برند.

افرادی که دیگران را بخاطر احساسات و اعمال خود مقصر می دانند، این کار را انجام می دهند زیرا معتقدند اگر مسئولیت را به گردن اطرافیان خود بیندازند، عشقی را دریافت می کنند که همیشه می خواستند و به آن احتیاج داشته اند. اگر آنها دائماً خود را به عنوان یک قربانی تصور کنند، سرانجام شخصی برای نجات آنها می آید.

افرادی که احساسات و اعمال دیگران را مقصر می دانند، همیشه به دنبال نجات کسی هستند. آنها معتقدند که اگر بتوانند شریک زندگی خود را “تغییر” دهند، آنگاه عشق و قدردانی را که همیشه می خواسته اند دریافت می کنند.

به طور قابل پیش بینی، این دو نوع افراد به شدت به سمت یکدیگر کشیده می شوند. آسیب شناسی آنها کاملاً با یکدیگر مطابقت دارد و اغلب، آنها در کنار والدینی بزرگ شده اند که هرکدام یکی از این صفات را از خود نشان می دهند. بنابراین مدل آنها برای یک رابطه “شاد” مدلی مبتنی بر نیازمندی و مرزهای ضعیف است.

از قضا، هر دو در تأمین نیازهای دیگری کاملاً شکست می خورند. در حقیقت، هر دو فقط برای تداوم نیاز و عزت نفس پایین باعث می شوند که نیازهای عاطفی شان برطرف نشود. قربانی مشکلات بیشتری را برای حل مشکلات ایجاد می کند و پس انداز کننده آنها را حل می کند و حل می کن ، اما عشق و قدردانی که آنها همیشه به آنها احتیاج داشته اند، هرگز به یکدیگر منتقل نمی شود.

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی

خلاصه مطلب

روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. اگر به این موضوع یعنی روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی توجه کافی را نداشته باشید، قطعاً با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد. اگرچه روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی موضوع بسیار مهمی است، اما به صورت کلی مرزبندی در روابط عاطفی و تعیین حد و حدود در روابط عاطفی نیز از جمله موضوعات بسیار مهمی هستند که باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشید. ما به دلیل اهمیت این موضوعات، سعی کردیم در این مطلب به صورت کامل، روابط عاطفی با رعایت مرزهای اخلاقی را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، سوالاتی همچون، مرزهای سالم دقیقاً چه شکلی هستند؟ داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مرزهای اخلاقی در روابط عاطفی چگونه تعیین می شود؟

مرزهای اخلاقی با توجه به ترجیحات و عقاید افراد تعیین خواهد شد.

آیا مرزهای اخلاقی قبل از ازدواج تعیین می شود؟

به صورت کلی بهتر است که مرزهای اخلاقی قبل از ازدواج انجام شود.

مقصر دانستن دیگران در هر شرایطی نشان دهنده کمبود چه نوع مرزی است؟

این موضوع نشان دهنده مرزهای اخلاقی است.

آیا رعایت مرزهای اخلاقی با افزایش اعتماد به نفس رابطه مثبتی دارد؟

بله ثابت شده است که رعایت مرزهای اخلاقی باعث ایجاد اعتماد به نفس خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

پیش نوازی قبل از رابطه

پیش نوازی قبل از رابطه و آموزش انجام آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور