درمان وابستگی عاطفی
Girl and think about guy, lineart illustration.

درمان وابستگی عاطفی

درمان وابستگی عاطفی موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. در مباحث مربوط به درمان وابستگی عاطفی ما علل این موضوع را بررسی خواهیم کرد و در نهایت راه حل را به عنوان درمان وابستگی عاطفی ارائه می دهیم. درمان وابستگی عاطفی موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر این مشکل درمان نشود، می تواند فرد دارنده را گرفتار به عوارض وابستگی عاطفی نماید. پس اگر به دنبال پاسخ سوال چگونه از وابستگی عاطفی رها شویم، هستید و یا می خواهید بدانید روش های موثر جلوگیری از عوارض وابستگی عاطفی چیست، در ادامه همراه ما باشید.

فهرست محتوا

چرا درمان وابستگی عاطفی مهم است؟

حمایت عاطفی یکی از مزایای بزرگ داشتن روابط  خوب است. هنگامی که با چالش های زندگی یا استرس روبرو می شوید، عزیزان شما می توانند با گوش دادن به مشکلات و تأیید احساسات، احساس همدلی با شما داشته باشند.

در یک رابطه عاشقانه، ممکن است ابتدا برای این حمایت به شریک زندگی خود مراجعه کنید.

اما  وابستگی عاطفی از نقطه حمایت عبور می کند.

بیشتر شرکای عاشقانه تا حدودی به یکدیگر وابسته هستند. اما هنگامی که به همسرتان نیاز دارید تا تمام نیازهای عاطفی خود را برآورده کند، احتمالاً برای رفع این نیازها به تنهایی کار زیادی انجام نمی دهید.

این اعتماد کامل به شخص دیگری در نهایت می تواند به روابط و رفاه کلی شما آسیب وارد کند.

استقلال عاطفی در یک طیف قرار دارد. افراد کاملاً مستقل ممکن است در برابر همه حمایتهای عاطفی مقاومت کنند، زیرا ترجیح می دهند تنها با نیازهای عاطفی کنار بیایند یا حتی آنها را کاملاً نادیده بگیرند.

روابط متقابل، سالم ترین نوع رابطه، در میانه قرار می گیرند. وابستگی متقابل به این معنی است که شما می توانید نیازهای عاطفی خود را تشخیص داده و کار را برای برآورده ساختن بسیاری از آنها انجام دهید.

وقتی نمی توانید آنها را به تنهایی برآورده کنید، ممکن است با شریک زندگی خود تماس بگیرید. به عبارت دیگر، شما برای برخی نیازهای عاطفی به آنها وابسته هستید، نه همه آنها.

در انتهای دیگر وابستگی عاطفی نهفته است. در اینجا، شما معمولاً برای تأمین تقریباً همه نیازها به شریک زندگی خود اعتماد می کنید. هنگامی که دچار پریشانی می شوید پ، ممکن است بلافاصله قبل از اینکه بخواهید احساسات خود را مدیریت کنید، از شریک تان کمک بگیرید.

احساس اینکه انگار بدون حمایت عاطفی او نمی توانید زندگی کنید، می تواند رابطه شما را به سمت سطح ناسالم وابستگی سوق دهد.

چگونه بر وابستگی عاطفی غلبه کنیم یا درمان وابستگی عاطفی چیست؟

در این قسمت قصد داریم نکاتی را بررسی کنیم که به شما برای برطرف کردن وابستگی عاطفی و درمان وابستگی عاطفی، کمک خواهد کرد.

این نکات می تواند به شما کمک کند تا نیازهای عاطفی خود را بهتر شناسایی و برآورده کنید. البته، کمک گرفتن از دیگران در صورت لزوم کاملاً خوب و است  اما مهم است که بدانید چگونه این کار را انجام دهید.

با احساسات خود راحت تر باشید

اولین قدم برای رسیدن به نیازهای عاطفی، شامل یادگیری تأیید احساسات خود در هنگام تجربه آنها است.شاید، در ابتدا چالش برانگیز باشد؛ اما مشکل نیست. کاملاً طبیعی است که هنگام نشستن با احساسات ناخوشایند مشکل داشته باشید. احساساتی که منفی می بینید به همان اندازه احساساتی که مثبت می بینید مهم هستند. آنها به شما کمک می کنند تا تشخیص دهید که همه چیز کاملاً درست نیست.

به جای اینکه احساسات خود را پنهان کرده یا برای از بین بردن احساسات خود به شخصی اعتماد کنید، با حس کنجکاوی خود در ارتباط باشید. از خود بپرسید، احساسات چه چیزی به شما می گویند.

مراقبه کنید

مراقبه یا هر موردی که به آرامش شما اضافه می کند، مهم است که انجام دهید. برای انجام مراقبه می تواند زمان خود را در طبیعت بگذرانید، نیازهای عاطفی خود را بر عهده بگیرید و هر فعالیت دیگری که احساس آرامش‌تان را بیشتر می‌کنید، در برنامه‌های روزانه خود قرار دهید.

بگویید احساس می کنید شریک زندگی شما از شما غافل شده است. احساس حسادت، تنهایی یا مورد بی مهری قرار گرفتن می کنید. اما به جای اطمینان خاطر، شرایط را از زاویه دیگری در نظر بگیرید. به این ترتیب می توانید نیازهای خود را برای اطمینان و امنیت تأمین کنید.

سعی کنید بر آنچه که اکنون توسط شما لذت بخش است تمرکز کنید:

 • گذراندن وقت با دوستان خارج از رابطه
 • در منافع خود کاوش کنید
 • وقت گذاشتن برای استراحت
 • تمرین خود مراقبتی
 • عوامل محرک خود را کاوش کنید

با یک درمانگر صحبت کنید

وقتی نوبت به شناسایی و شکستن الگوها می رسد، کار با یک درمانگر معتمد می تواند مزایای عمده ای داشته باشد.

وابستگی عاطفی اغلب مربوط به دوران کودکی است. فقدان دلبستگی ایمن به والدین یا مراقب اصلی شما می تواند شما را برای مشکلات دلبستگی در روابط بزرگسالان آماده کند. برخی از سبک های دلبستگی می توانند در وابستگی عاطفی نقش داشته باشند.

این می تواند غلبه بر رفتارهای وابسته به عواطف را به خودی خود تا حدودی به چالش بکشد.

یک درمانگر می تواند به شما کمک کند در مسائلی از گذشته خود که به نگرانی های موجود در روابط کمک می کند، کاوش کنید و از استراتژی های سالم تر رفع نیازهای عاطفی استفاده کنید.

در درمان، شما همچنین می توانید برای حل سایر مسائل که اغلب به وابستگی عاطفی گره می خورند تلاش کنید که شامل موارد زیر می شود:

حد و مرز تعیین کنید

مرزها در همه روابط لازم است. اگر مرزهای مشخصی نداشته باشید، دستیابی به آنچه که نیاز است برای کسی بسیار دشوار است (اگر غیرممکن نباشد).

به طور مثال به شریک زندگی خود بگویید، گاهی به جای تماس تلفنی از پیامک استفاده نماید و یا در هفته یک الی دو روز تنها مختص به خودتان بداند.

با هم به دنبال پشتیبانی باشید

اگر شریک زندگی شما همچنان با وابستگی عاطفی دست و پنجه نرم می کند، ممکن است درمان فردی مفید باشد. یک درمانگر زوجین نیز می تواند کمک کند.

روش درمانی فضایی امن و بدون قضاوت را فراهم می کند که در آن می توانید در مورد نیازهای رابطه، مرزها و اهداف آینده صحبت کنید.

اگر مدتها درگیر آن هستید اما شریک زندگی شما در رابطه یا تعهد شما شک دارد، یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا اعتماد بیشتری داشته باشید و راه های موثرتری برای برقراری ارتباط پیدا کنید.

در گذشته گیر نکنید

وقتی دائماً در گذشته خود گیر می کنید، قادر به پیشروی یا انتخاب بهتر برای خود نیستید. این موضوع، مانع رشد شما می شود تا وقایع گذشته و افراد را به خاطر بسپارید و پشیمان شوید.

با این کار یک چرخه معیوب ایجاد می کنید و با این کار زندگی خود را فراموش می کنید و ناامید و اندوه دائمی را احساس خواهید کرد.

خودتان تصمیم بگیرید

غلبه بر وابستگی عاطفی شما را ملزم به انتخاب منطقی می کند. خصوصاً مواردی را که خودتان انتخاب می کنید. به دیگران اعتماد نکنید تا با شما صحبت کنند یا از طرف شما تصمیم بگیرند.

دقیقاً از خود سوال کنید که از زندگی چه می خواهید و از رسیدن به آن نترسید. به خود و غرایز خود اعتماد کنید و از آنچه می خواهید یا فکر می کنید، اطمینان داشته باشید.

با کارهای کوچک شروع کنید مانند اینکه چگونه می خواهید دستاوردهای خود را جشن بگیرید، آنچه دوست دارید برای ناهار یا شام بخورید، چگونه می خواهید آخر هفته را سپری کنید و غیره.

به تدریج به تصمیمات بزرگی بروید مانند تصمیمات مالی و غیره. اشتباه کنید، از آن درس بگیرید و دفعه بعد بهتر عمل کنید.

اجازه نگیرید

در حالی که  ما هر روز تصمیمات بزرگی در زندگی می گیریم، ممکن این تصمیمات برخواسته از راهنمایی های اطرافیان باشد. برای کارهای بزرگ اگرچه این مشورت ها می تواند مفید باشد؛ اما برای کارهای کوچک و جزیی خیلی کارساز نیست.

هیچ کس نمی تواند 100٪ به شما اطمینان دهد که چه چیزی درست است و چه اشتباهی در تصمیم شما. شما فقط باید با خود همگام باشید و خودتان تصمیم بگیرید.

خیلی به مردم وابسته نباشید

همه ما به سیستم پشتیبانی خود یعنی دوستان و خانواده حتی به حیوانات خانگی احتیاج داریم. اما وقتی بیش از حد وابسته می شویم، نمی توانیم به عنوان افراد بیشترین تلاش خود را انجام دهیم یا دیدگاه خود را داشته باشیم.

یاد بگیرید که تعادل سالمی بین خود و روابط برقرار کنید. بیاموزید که از دیگران انتظار کمتری داشته باشید.

مسئولیت کامل همه چیز را بر عهده بگیرید

مسئولیت انتخاب ها و تصمیماتی که می گیرید، بر عهده شماست. شما می توانید خود را در هر کاری متقاعد کنید اما خوب است که مسئولیت این کار را به عهده بگیرید. این بدان معناست که کاملاً از افکار، احساسات، اعمال خود آگاه باشید و آنها را بپذیرید. این مورد برای درمان وابستگی عاطفی مهم است.

بی رحمی عاطفی را تشخیص دهید

یکی از مهمترین مراحل برای اعتماد به نفس از نظر عاطفی، تشخیص این است که نسبت به خود خیلی سخت گیر یا انتقادپذیر هستید. وقتی بیش از حد به خود انتقاد می کنید، از افکار درونی خود دور می شوید و برای تأیید اعتبار به دیگران اعتماد می کنید. با یافتن روشی مثبت و موثر در مقابله با احساسات، به ویژه در یک شرایط دشوار، می توان این الگوی انتقاد از خود را لغو کرد.

نکته اصلی این است که دریابید در زندگی شما یک دردسر واقعی وجود دارد و پذیرفتن علت آن شما هستید. وقتی قبول کردید که روش بهتری برای رفع احساسات منفی و عمل به آنها وجود دارد. شناختن قساوت عاطفی می تواند دشوار باشد، اما اگر یاد بگیرید چگونه بر وابستگی عاطفی خود غلبه کنید، خواهید دید که داشتن یک ذهنیت مثبت می تواند باعث آزادی شود.

الگوهای خودتخریبی را شناسایی کنید

بیشتر ویژگی های وابستگی عاطفه ناشی از ضربه یا چالش های عاطفی است که در دوران کودکی یا نوجوانی برای ما اتفاق افتاده است. هنگامی که عوامل محرک و وقایع را شناسایی کردید، راهی برای جبران آسیب دیدگی گذشته پیدا خواهید کرد و این به شما کمک می کند الگوهای خودتخریبی که می توانند به سلامت روحی و جسمی شما آسیب وارد کنند را متوقف کنید. هنگامی که در زمینه مشاوره به دنبال درمان وابستگی عاطفی هستید، یاد می گیرید که به جای اینکه اجازه دهید گذشته آینده شما را خراب کند، گذشته را رها کنید.

ابتدا باید عوامل محرک و الگوهای مرتبط با گذشته خود را شناسایی کنید. این رفتارها، عادت ها یا اشخاصی است که شما را به مکان بدی می رساند و احساس بی مهری می کند. هنگامی که عوامل محرک خود را بشناسید، شروع به دیدن تله ها می کنید و می توانید از آنها جلوگیری کنید قبل از اینکه به یک واقعه بد تبدیل شود.

رشد صبر

اگر می خواهید از نظر احساسی قوی باشید، پس باید یاد بگیرید مهارت های خود را بهبود ببخشید و وظایفی را که می توانید برای خود انجام دهید، بالا ببرید. با این حال، توسعه مهارت های شما می تواند زمان ببرد و تعهد همراه با یک قطعنامه نیاز دارد تا هرگز با خود سازش نکنید. پرورش صبر برای درمان وابستگی عاطفی بسیار حیاتی است؛ زیرا زندگی بعضی مواقع ممکن است دشوار باشد و هرچه زودتر  صبر و حوصله را یاد بگیرید، زودتر می توانید مهارتهایی را پرورش دهید که به پیشرفت خود کمک کرده و از نظر عاطفی به دیگران وابسته نشوید.

نیازهای خود را با انتظارات دیگران اشتباه نگیرید

برای اینکه از نظر احساسی قوی باشید باید به یاد داشته باشید که شما مسئول خوشبختی دیگران نیستید. گرچه ممکن است نگرش کودکی شما به والدین یا سرپرستانتان وابسته باشد، اما نگرش شما در بزرگسالی کاملاً به خود شما بستگی دارد. یک جنبه مهم زندگی این است که درک کنید نیازهای شما به عهده شخص دیگری نیست. باید به یاد داشته باشید که برای هر رابطه ای حد و مرزی وجود دارد، می توانید از  افراد کمک های گاه و بیگاه بخواهید اما آنها پاسخی برای خوشبختی شما نخواهند بود.

اشتباه نکنید که احساس می کنید شخصی “باید” باعث شود شما احساس خوشبختی کنید. این نوع وابستگی عاطفی می تواند احساس بدبختی در شما ایجاد کند. هرچه زودتر با واقعیت روبرو شوید و با این واقعیت روبرو شوید که مسئول خوشبختی خود هستید و تنها در این صورت، لذت بیشتری در زندگی خواهید یافت.

راهنمایی حرفه ای دریافت کنید

برای درمان وابستگی عاطفی شاید به کار بردن این نکات به تنهایی، بتواند کارساز باشد، اما گاهی اوقات یک مشاور و درمانگر نیز در کنار شما می تواند کمک بسیار زیادی نماید.

از بین بردن وابستگی عاطفی بسیار دشوار است اما یافتن قدرت انجام آن ضروری است. تا زمانی که آسیب ها و رنج های گذشته را تشخیص ندهیم که همه ما خود را با آن متحمل می شویم، نمی توانیم یاد بگیریم که چگونه از نظر ذهنی قوی شده و آسیب های گذشته را درمان کنیم.

از آنجا که رفتارهای وابسته به عواطف به مرور زمان رشد می کنند، بهبود یک شبه امکان پذیر نخواهد بود. اگرچه شما باید برای رفع آن مسائل قدم بردارید و قوی باشید، داشتن صبر و شفقت نسبت به خود یا شریک زندگی خود نیز مهم است.

با یک مشاور بهداشت روان صحبت کنید که می تواند شما را راهنمایی کند که چگونه می توانید خود را در آغوش بگیرید و مسائل ناشی از وابستگی عاطفی را حل کنید.

درمان علمی وابستگی عاطفی

در حال حاضر، روشهای مختلفی برای درمان وابستگی عاطفی وجود دارد که بسته به هر مورد انتخاب یا ترکیب می شود. درمان های بالقوه عبارتند از:

درمان EMDR  حساسیت زدایی

هیپنوتیزم بالینی

 EFT درمان متمرکز بر احساسات

زوج درمانی

درمان های رشد شخصی

به طور کلی، هدف از درمان متمرکز بر کمک به فرد در شناخت مشکل، کنار گذاشتن هرگونه رابطه سمی است، شناسایی علل این وابستگی عاطفی و درمان آن برای جلوگیری از تکرار همان الگو است.

علائم وابستگی عاطفی

در این قسمت علائمی را بررسی خواهیم کرد که کمک می کنند، وابستگی عاطفی را به درستی تشخیص دهید.

افراد وابسته به احساسات ممکن است در روابط خود با برخی از این الگوها روبرو شوند:

 • آنها تحمل تنهایی را ندارند و فاصله جسمی یا روحی با همسرشان علائم استرس و اضطراب را نشان می دهد.
 • آنها از ترس تنها بودن، رابطه را رها نمی كنند حتی اگر باعث خوشبختی آنها نشود.
 • آنها مطیع همسر خود هستند، توانایی ابراز عقیده و جلوگیری از مشاجره را ندارند.
 • آنها اغلب نسبت به دیگران احساس حقارت می کنند و احساس می کنند که به اندازه کافی برای شریک زندگی خود خوب نیستند. آنها با ایده فریب خوردن وسواس پیدا می کنند.
درمان وابستگی عاطفی
 • یک دیدگاه ایده آل از شریک زندگی یا رابطه شما
 • اعتقاد به این که زندگی شما بدون او معنی ندارد
 • اعتقاد به این که شما به تنهایی نمی توانید سعادت یا امنیت را پیدا کنید
 • ترس مداوم از طرد شدن
 • نیاز مداوم به اطمینان خاطر
 • احساس خلأ و اضطراب هنگام گذراندن وقت به تنهایی
 • احتیاج به این افراد برای تقویت عزت نفس
 • احساس حسادت یا تملک
 • در اعتماد به احساساتشان نسبت به شما مشکل دارد
 • وابستگی

اگر از نیازهای عاطفی خود برای اولویت قرار دادن احساسات شریک زندگی خود غافل شوید، وابستگی عاطفی می تواند به نوعی وابستگی رمزگونه شبیه باشد.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان کلیک کنید.

وابستگی عاطفی چگونه بر ما تاثیر می گذارد؟

مشکل در رفع نیازهای عاطفی، می تواند تأثیر بسزایی در روابط عاشقانه داشته باشد، اما تأثیرات آن می تواند به سایر حوزه های زندگی نیز تسری یابد.

مشکلات رابطه

در بیشتر موارد، وابستگی عاطفی راه را برای ایجاد روابط سالم هموار نمی کند.

افراد وابسته به عواطف معمولاً به اطمینان خاطر و حمایت زیاد شرکای خود نیاز دارند.

درمان وابستگی عاطفی

به عنوان مثال ممکن است مرتباً مواردی از این قبیل را بپرسند:

“دوستم داری؟”

“آیا برایت ایجاد مزاحمت کردم؟ آیا آزارت میدهم؟”

“آیا واقعاً می خواهی با من وقت بگذرانی؟”

“چطور به نظر می رسم؟”

اگر اغلب احساس عدم امنیت یا اعتماد به نفس می کنید، ممکن است برای احساس خوب در مورد خود به تأیید آنها احتیاج داشته باشید.

این ترس از ترک می تواند به نوبه خود منجر به تلاش برای کنترل رفتار آنها شود تا آنها را محکم نگه دارد.

اما تلاش برای کنترل افراد معمولاً نتیجه معکوس می دهد. افرادی که احساس می کنند دستکاری شده اند یا خود قادر به انتخاب نیستند، ممکن است در نهایت بخواهند رابطه را ترک کنند. الگویی از روابط ناموفق با وابستگی عاطفی کاملاً رایج است.

فشار

وابستگی در روابط نیز غالباً مقداری از پریشانی عاطفی را شامل می شود.

نگرانی مداوم در مورد آینده رابطه شما و احساسات همسرتان نسبت به شما، می تواند احساس اضطراب و ناراحتی ایجاد کند. وقتی با هم نباشید، ممکن است بیشتر وقت خود را با نگرانی در مورد کاری که انجام می دهند و اینکه آیا هنوز هم شما را دوست دارند سپری کنید. این تثبیت می تواند سطح استرس پایه را تقریباً بالا ببرد.

سطح بالای استرس می تواند بر تجربه و بیان احساسات افراد تاثیر بگذارد که شامل موارد زیر می شود:

 • تغییرات ناگهانی در خلق و خو
 • احساس افسردگی
 • عصبانیت یا غم، از جمله گریه یا فریاد
 • از جمله خشونت علیه مردم یا اشیا
 • علائم بدنی، از جمله تنش عضلانی، سردرد یا ناراحتی معده
 • خودمراقبتی ضعیف

اگر برای حمایت عاطفی کاملاً به شریک زندگی خود اعتماد کنید، کشف راه هایی را که می توانید به خودتان کمک کنید از دست می دهید.

واقع بینانه نیست که انتظار داشته باشید شخص دیگری دائماً تمام نیازهای شما را برآورده کند.

“وابستگی عاطفی چیست؟” و چگونه توسعه می یابد؟

وابستگی عاطفی یک حالت روانشناختی است که در روابط شخصی رخ می دهد، خواه با یکی از اعضای خانواده، یک شریک عاشقانه یا یک دوست. این موضوع، بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد، گرچه بسیاری از آن اطلاع ندارند. افراد وابسته به عواطف بسیار خودکنترلی دارند و وقتی در نزدیکی شخصی که به آن وابسته هستند قرار می گیرند، احساس ناراحتی زیادی می کنند. آنها احساس نیاز سیری ناپذیر بودن با آن شخص را دارند و قادر به قطع روابط پیوند دهنده آنها نیستند.

وابستگی عاطفی یک حالت ذهنی است که در آن فرد قادر نیست مسئولیت کامل احساسات خود را بپذیرد. آنها احساساتی مانند غم، اندوه، شکستگی قلب، اضطراب و افسردگی دارند اما نمی توانند این احساسات را در آغوش بگیرند، بپذیرند یا پرورش دهند.

افراد وابسته تمایل دارند علت این احساسات را برطرف نکنند. آنها از نظر عاطفی به دیگران، به ویژه به تأیید و توجه شریک زندگی خود برای تعیین ارزش و شخصیت خود وابسته هستند.

وابستگی عاطفی زمانی اتفاق می افتد که برای احساس خوشبختی به دیگران اعتماد کنیم، که می تواند منجر به عواقب خطرناکی شود که می توانند بر آرامش و آسایش ما تأثیر بگذارند. وابستگی عاطفی می تواند کاملاً چالشی برای غلبه بر آن باشد زیرا نیاز به شجاعت دارد تا از نقاط قوتی استفاده کنیم که به ما کمک می کند تا از نیازهای خود برای جلب رضایت دیگران فراتر برویم. با این حال، اگر می خواهید به پتانسیل واقعی خود برسید، لازم است بدانید که چگونه از نظر احساسی قوی باشید.

کمی وابسته بودن به فرد مهم دیگر می تواند امری طبیعی باشد، اما هنگامی که خوشبختی شما به احساسات او تکیه کند، جایی است که می تواند نامتعادل و ناسالم شود. بنابراین، ضروری است که شریک زندگی شما هر زمان که لازم باشد پشتیبانی مناسب از شما ارائه می دهد، در غیر این صورت می تواند فلج کننده باشد.

غلبه بر وابستگی عاطفی می تواند یک آزمایش سخت دردناک باشد و شما مجبور خواهید شد با حقایق و آسیب های ناخوشایند روبرو شوید. کشف حضور ذهن و قدرت درونی که به استقلال بیشتر شما کمک می کند، نشاط آور است و می تواند شما را در مسیر رسیدن به خوشبختی واقعی قرار دهد.

وقتی مسئولیت احساسات خود را به عهده نمی گیرید و قادر به تعیین ارزش خود نیستید ، در نهایت به دیگران بستگی خواهید داشت. این حالت چیزی جز قربانی شدن گزینه های دیگران نیست. در اینجا ، فرد باید آن را درک کند

وظیفه دیگران این نیست که خلا احساسی یا نیازهای شما را پر کنند و شما باید درک کنید که تحقق عاطفی واقعی تنها با عشق ورزیدن به خود تأمین می شود.

وابستگی عاطفی یک وضعیت وحشتناک است زیرا فرد بدون تأیید شخص دیگر هرگز احساس رضایت، خوشحالی یا رضایت نمی کند.

درمان وابستگی عاطفی

چگونه بفهمیم از نظر احساسی وابستگی داریم؟

در این قسمت شایع ترین علائمی را که نشان دهنده وابستگی عاطفی است، بررسی خواهیم کرد.

نیاز مداوم به نزدیک بودن به افراد دیگر

ناامنی مداوم

احساس خوب نبودن در کنار شریک بودن

ترس وسواسی از دست دادن شریک زندگی خود

در صورت عدم توجه کامل به شریک زندگی خود، احساس گناه دارید.

پذیرش رنج روحی و جسمی، از ترس از دست دادن رابطه

یک احساس اضطراب ثابت و غالب

وابستگی عاطفی مانند یک طیف است، جایی که استقلال عاطفی و خودکوفائی در یک انتهای آن تکیه می کند و وابستگی کامل به یک شریک ، دوست یا عزیز در انتهای دیگر خواهند بود.

افراد مستقل می دانند چگونه از نظر احساسی قوی باشند و می توانند به تنهایی از پس مشکلات برآیند.

آنها ترجیح می دهند به تنهایی با نیازهای عاطفی خود کنار بیایند، با این وجود ممکن است در معرض آسیب پذیری و گفتگو با شریک زندگی یا عزیزانشان با مشکلات روبرو شوند که منجر به مشکلات روابط می شود.

روابط متقابل سالم ترین نوع است زیرا در وسط قرار می گیرند. وابستگی متقابل همچنین بدان معنی است که شما نیازهای عاطفی خود را بشناسید و برای رفع آنها تلاش کنید.

اگر نمی توانید تمام نیازهای عاطفی خود را برآورده کنید ، ممکن است با شریک زندگی خود تماس بگیرید. به عبارت دیگر ، شما می توانید برای برخی از نیازهای عاطفی به آنها وابسته باشید ، اما نه همه آنها.

برخی از عواملی که باعث ایجاد وابستگی عاطفی می شوند؟

استرس ناشی از عوامل بیرونی مانند مشکلات در کار و مسائل خانوادگی

یک اشتباه ممکن است عزت نفس شما را پایین بیاورد و ممکن است برای بالا بردن شما به تأیید دیگران بستگی داشته باشید.

هنگامی که دوستان یا شریک زندگی شما با دیگران وقت می گذرانند، ممکن است احساس طرد شدن داشته باشید

آیا وابستگی عاطفی به صورت موقتی نیز وجود دارد؟

اگرچه مواردی از وابستگی عاطفی موقتی می تواند وجود داشته باشد، اما معمولاً شخصی که آن را تجربه می کند الگوی وابستگی عاطفی را در طول زندگی خود با شریک زندگی عاشقانه خود بلکه با خانواده یا دوستان تکرار می کند.

پیامدهای روانشناختی وابستگی

پیامدهای روانشناختی وابستگی عاطفی متنوع است و بسته به میزان وابستگی و خصوصیات فرد تأثیر آن متفاوت است. در بسیاری از موارد، این افراد وابسته به عواطف به دنبال افرادی با شخصیت غالب، تصرف كننده و اقتدارگرا هستند و در نتیجه رابطه سلطه سمی را پرورش می دهند. گاهی اوقات، افراد با وابستگی عاطفی حتی در صورت تحقیر، استفاده یا بدرفتاری قادر به ترک رابطه نیستند. در نتیجه، سلامت  رابطه عاطفی تحت تأثیر این روابط سمی قرار می گیرد.

تشخیص وابستگی عاطفی

بیشتر افراد با وابستگی عاطفی، نمی دانند که به آن مبتلا هستند و حتی ممکن است در صورت مشاهده یکی از نزدیکان خود از پذیرش آن خودداری کنند. وابستگی عاطفی مانند سایر اختلالات بهداشت روانی است – آنها بیماری های نامرئی هستند که به دلیل فقدان علائم جسمی تشخیص آنها دشوار است.

به طور معمول، افرادی که وابستگی عاطفی دارند و به دنبال روانشناسی هستند، برای غلبه بر علائم افسردگی، اضطراب یا فشار روانی کمک می کنند، بدون اینکه بدانند علت اینها در وابستگی آنها است. معاینه روانشناختی یک متخصص همان چیزی است که تشخیص را تعیین می کند.

دلایل وابستگی عاطفی چیست؟

کسانی که وابستگی عاطفی دارند معمولاً افرادی با اعتماد به نفس پایین، بسیاری از ناامنی ها و اعتماد به نفس کم هستند. همچنین، عناصر کمک کننده ای از تجربیات آنها در روابط و مراجعی که در طول زندگی داشته اند، وجود دارد.

آیا می توان از آن جلوگیری کرد؟

حفظ سلامت عاطفی خوب روشی برای جلوگیری از این وابستگی عاطفی است. پرورش عزت نفس، رشد شخصی و اعتماد به نفس و همچنین غلبه بر عقده ها و ناامنی ها در کودکی و نوجوانی (وقتی رشد زیادی در رشد عاطفی و شخصیتی وجود دارد) مهم است.

کدام متخصص وابستگی عاطفی را درمان می کند؟

یک روانشناس وابستگی عاطفی را در میان سایر شرایط بهداشت روان درمان می کند. آنها پس از تشخیص وابستگی عاطفی، به بیمار در تعیین علت کمک می کنند، از رشد عزت نفس و اعتماد به نفس وی حمایت می کنند و به آنها کمک می کنند تا بدون وابستگی عاطفی روابط جدید و زندگی جدیدی برقرار کنند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی روش های درمان وابستگی عاطفی پرداختیم. این که روش های موثر جلوگیری از عوارض وابستگی عاطفی چیست و این مشکل چگونه درمان می شود. از آنجایی که برای درمان وابستگی عاطفی بسیاری از افراد دارنده این مشکل، طفره می روند به همین دلیل مشکلات متعدد دیگری برای آن ها به وجود می آید. ما در این مطلب به بررسی عوارض وابستگی عاطفی نیز پرداختیم و توضیح دادیم که اگر برای درمان وابستگی عاطفی اقدام نکنید، چه عوارضی در انتظار شما خواهد بود.

آیا وابستگی عاطفی می تواند منجر به طلاق عاطفی در زوجین شود؟

این مشکل عوارض بسیاری دارد که طلاق عاطفی نیز می تواند از این جمله باشد.

برای درمان وابستگی عاطفی بهترین راه حل چیست؟

بهترین راه حل با توجه به شرایط هر فرد ارائه خواهد شد.

جدیدترین روش درمان وابستگی عاطفی چیست؟

روش های علمی هر روز برای درمان وابستگی عاطفی در حال نو شدن هستند.

بدترین عارضه وابستگی عاطفی چیست؟

شاید بتوان بدترین عارضه آن را خودکم بینی و کم شدن عزت نفس دانست.

3/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

نگرانی بیش از حد

نگرانی بیش از حد

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور