تاثیر متادون در شیردهی
تاثیر متادون در شیردهی

تاثیر متادون در شیردهی

مصرف انواع مواد مخدر می تواند در دوره بارداری و شیردهی تاثیر گذار باشد. تاثیر متادون در شیردهی بسته به نوع مواد مصرفی و همچنین دوز آن، این موضوع می تواند متفاوت باشد. در ادامه ما به هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده اشاره خواهیم نمود. برای دریافت مشاوره اختصاصی با کارشناسان ما می توانید همه روزه، حتی ایام تعطیل با ما در ارتباط باشید تا کلیه اطلاعات را دریافت نمایید.

با توجه به فواید بسیار زیاد شیر مادر برای کودک، توصیه بر این است که حتی با وجود تاثیر متادون در شیردهی ، نوزارد از شیر مادر محروم نشود. زمان شیردهی پس از استفاده از متادون از جمله موارد بسیار مهمی است که توجه بدان ضروری خواهد بود. گاهی بر اثر مصرف داروهای مختلف ممکن است شیر مادر تحت تاثیر قرار بگیرید و در صورت مصرف نوزارد، مشکلاتی برای او به وجود خواهد آمد.

 

 تاثیر متادون در شیردهی اندک می باشد و به همین دلیل در صورت استفاده از این ماده، نوزاد می تواند از شیر مادر استفاده کند

 

 

تاثیر متادون در شیردهی چگونه است؟

 

 

زنان مصرف کننده مواد افیونی، در صورت وابسته بودن به آن و استفاده از متادون و ترک آن، می توانند مجددا به زندگی عادی خود بازگردند و به راحتی زندگی عادی خود برگردند، شغل مورد نظر را مجدد پیدا کنند و یا بر فعالیت های تفریحی لذت بخش تمرکز کنند. هیچ مداخله ی دارویی نمی تواند تمام رفتارها و اختلالات روانپزشکی همراه با مصرف مواد غیر قانونی را تغییر دهد. بنابر این مداخلات روانشناختی در این زمینه ضروری خواهد بود.

درمان و تاثیر متادون در شیردهی باید در اولین مراجعه به پزشک مورد بررسی قرار گیرد. درمان نگهدارنده با داروهای آگونیست برای زنان باردار و شیرده بهترین نوع درمان شناخته شده است. میزان دوز مصرفی مادر بستگی به نوع اعتیاد او و وابستگی او به مواد مخدر می باشد. اما تحقیقات ثابت کرده است که این ماده خطر جدی برای نوزاد در دوران شیردهی وارد نخواهد کرد.

یکی دیگر از داروهایی که در کنار متادون برای زنان باردار وابسته به مواد مخدر توصیه می شود، داروی بوپرنورفین می باشد. این دارو مطابق با تحقیقات انجام شده نشان داده است که تاثیر منفی بر روی جنین نخواهد داشت. در واقع این دارو مطابق با طبقه بندی های انجام شده از در دسته قرار می گیرد. برخی از تحقیقات نشان داده است که درمان زنان وابسته به مواد از این دارو تاثیر بیشتری متادون داشته است.

 

برای دریافت پاسخ این سوال که آیا گل اعتیاد آور است؟ بر روی لینک کلیک کنید.

 

تاثیر متادون در شیردهی و راه درمان آن

درمان متادون برای افراد وابسته به مواد افیونی از نظر هزینه و اثربخشی از جمله بهترین مواد شناخته شده است. از جمله این مواد برای درمان هروئین و کراک در دوران بارداری توصیه می شود. مصرف این ماده در دوران بارداری می تواند خطر مرگ میرا کاهش دهد. تداوم مصرف این ماده حتماً باید با تجویز پزشک صورت گیرد و ادامه خودسرانه آن غیر قانونی خواهد بود.

در رابطه با هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده باید گفت درمان با متادون تراتوژنیک موثر نمی باشد و به همین دلیل تاثیر منفی بر رشد بعد از تولد در کودکان که به تازگی متولد شده‌اند و مادران آنها وابسته به مواد افیونی می باشند نخواهد داشت. همانطور که در رابطه با تاثیر متادون در شیردهی ذکر گردید، فوایدی که برای درمان با متادون وجود دارد، بیش از محاسن آن می باشد و یکی از بهترین موارد برای درمان بارداری شناخته شده است.

زنان بارداری که جهت درمان از متادون استفاده می کنند، از نظر زمان بررسی و شروع فرایند باید در اولویت باشند. زنانی که جهت درمان متادون در دوران بارداری قرار می گیرند، معمولاً در مراحل پایانی بارداری علائم تحریک را تجربه می کنند. بنابراین برای حفظ سطح خونی متادون و اجتناب از علائم محرومیت لازم است دوز آنرا بالاتر ببرند.

 

برای دریافت این پاسخ که نوزاد معتاد چه علائمی دارد؟ بر روی لینک کلیک کنید

 

آیا تاثیر متادون در شیر برای همه نوزدان یکسان است؟

میزان مصرف مواد مخدر توسط مادر در دوران بارداری متفاوت می باشد. همین مسئله در آسیب های وارد شده به نوزاد در زمان تولد می تواند متغیر باشد. مصرف متادون در دوران شیردهی به دو علت رخ می دهد : یکی از علت های آن، ترک مواد مخدر توسط مادر و جایگزینی متادون می باشد که البته جایگزینی با تجویز پزشک انجام شده است و میزان دوز مصرفی آن نیز بر همین اساس تعیین می شود.

با توجه به خاصیت هایی که برای شیر مادر پزشکان قائل هستند، توصیه بر این است که در صورتی که میزان مصرف متادون در مادر شیرده کم باشد به شیردهی ادامه دهد و نوزاد را از خواص شیر خود محروم نکند و برای آن اقدام کنند. تمام این موارد باید تحت نظر پزشک معالج انجام شود. تحقیقات ثابت کرده است که نوزادانی در دوره جنینی مادران متادون مصرف کرده است به اندازه سایر کودکان سالم می باشند.

خوشبختانه ترشح متادون در شیر مادر بسیار کم است. اما این موضوع باز هم باید با پزشک مشورت شود و در صورت تجویز نسبت به درمان آن اقدام نمایید. متادون بهترین نوع ماده مخدر شناخته شده است که کمترین عوارض را در پی دارد. در صورتی که در دوران بارداری مواد مخدر مصرف نموده‌اید از تبعات آن برای شیردهی اطلاع حتما یابید. لازم به ذکر است که در این رابطه همچنین می توانید با مشاوران ما مشورت نمایید.

 

برای اطلاع از نحوه ترک حشیش با متادون بر روی لینک کلیک کنید

 

 هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده

 

 

از جمله مشکلاتی که در مادران معتاد به مواد مخدر وجود دارد، این است که مصرف این مواد می‌تواند تاثیرات مخربی در نوزادان داشته باشد به همین دلیل به دنبال راهی برای نقض این تاثیر هستند. اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، خواهیم دید که تحقیقات انجام شده ثابت کرده است اعتیاد مادر به مواد مخدر در دوران بارداری و شیردهی می تواند تاثیرات مخربی در فرزند خود داشته باشد.

متاسفانه در آمار رسمی در کشور ما در رابطه با اعتیاد زنان آمار دقیقی وجود ندارد و ملاحظاتی در این رابطه در نظر گرفته می شود. همین مسئله موجب می شود تا  اطلاع دقیقی از میزان شیوع مواد مخدر توسط زنان نداشته باشیم. وضعیت خلقی زنان معتاد بسیار آشفته تر و بدتر از مردان می باشد و همین مسئله می تواند هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده را تشدید نماید.

زنان معتاد به مواد مخدر به دلیل فرار از برچسب‌های که جامعه ممکن است به آن ها بزند، ترجیح می‌دهند به مراکز ترک اعتیاد مراجعه نکنند و همین مسئله یکی از معضلات جامعه ما می باشد. شیردهی برای برخی از خانم ها می تواند با تغییر خلق و خو و همچنین اضطراب و افسردگی و یا استرس همراه باشد. در صورت تصمیم به ترک این ماده و یا مصرف آن این وضعیت خلقی بسیار سخت تر می باشد.

 

برای دریافت مشاوره جنسی بر روی لینک کلیک کنید

 

اصول درمان نگهدارنده با متادون

 

 

برخی از زنانی که مواد افیونی مصرف می کنند گاهی در صورت قطع قاعدگی تصور می کنند که دچار ناباروری شده اند. این مشکل معمولاً  به دلیل  سبک زندگی اشتباه رخ می دهد. متادون، کارکردهای غدد درون ریز را به حالت طبیعی باز می گرداند. زنان در ابتدای ورود به درمان نگهدارنده با متادون به طور ناخواسته ممکن است باردار شوند .

درمان نگهدارنده با متادون در دوران بارداری شامل اجزای زیر خواهد بود :

  • ارزیابی جامع در مورد مناسب بودن این روش درمانی براي مادر باردار
  • ویزیت هاي منظم و پیگیري مادر باردار
  • تعیین دوز مناسب متادون براي هر فرد
  • استفاده از خدمات روانی، اجتماعی
  • استفاده از خدمات حمایتی
  • هماهنگی بین مراقبت هاي بارداري، بهداشت خانواده، خدمات حمایتی و خدمات درمان سوءمصرف مواد
  • پایش و ثبت روند مصرف مواد در طول بارداري القا و تثبیت

 

دورز مصرفی برای درمان متادون باید چگونه باشد؟

مشخص نمودن میزان دور استفاده از مواد مخدر بستگی به علائم بیمار می باشد. برای زنانی که مصرف کننده موادی همچنین کدیین می باشند، دوز پایین تر می تواند بهترین گزینه می باشد. دوره درمانی که برای درمان نگهدارنده با متادون در نظر گرفته شده است به صورت 10 میلی گرم می باشد و بهتر است شروع این موضوع با همین روند صورت بگیرد.

گاهی در صورتی که تاثیر متادون در شیردهی اندک باشد، این امکان برای بیماران به وجود می آید که به صورت سرپایی درمان شوند. برای بیماران سرپایی متادون با دوز 20 تجویز می شود و پس از چند ساعت دیگر نیز این دور مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت مشاهده علائم محرومیت، 5 میلی گرم متادون دیگر جهت از بین بردن علائم ، تحویز می گردد.

زمانی که میزان دوز مصرفی به 10 میل برسد و در این صورت تثبیت شود، لازم است هر دو روز یک بار بیمار مورد ویزیت قرار بگیرد. در صورتی که علائمی در وی ظاهر شد، درمانگر وی لازم است بلافاصله مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه علائمی ناشی از محرومیت در بیمار مشاهده شود درمانگر لازم است دور مصرفی وی را تغییر دهد.

 

برای اطلاع از خودارضایی کودکان بر روی لینک کلیک کنید

 

نحوه تنظیم دوز مصرفی

امکان افزایش دوز مصرفی برای درمان هر یک از بیماران باید دستور پزشک تعیین شود. پزشکان لازم است به داروی مصرفی توجه نمود و قطع درمانی به دلیل ناتوانی دارو بهتر است به حداقل برسد. همانند سایر مراحل درمانی، توجه به رابطه مراجع و درمانگر باید مورد توجه قرار گیرد تا به رابطه درمانی کمک نماید. توجه داشته باشید که نشانه های بارداری و علائم محرومیت با یکدیگر اشتباه گرفته نشود.

علائم دیگری همچون یبوست در مادران معتاد و همچنین علائم آن مورد توجه قرار می گیرد. برخی علایم محرومیت (براي مثال تهوع، درد پشت و غیره) با علائم بارداري همپوشانی دارند و ابزاري که این دو وضعیت طبی را از هم افتراق دهد در دسترس نیست. در صورتی که علائم بیماری تا 24 ساعت بعد از تجویز دارو مشاهده نشود، باید سایر اقدامات لازم صورت پذیرد.

 

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با تاثیر متادون در شیردهی به شما ارائه نماییم. برای اطلاع از هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده می توانید با مشاوران دکتر فکر در ارتباط باشید. هر مشکلی در این رابطه داشتید می توانید با مشاوران ما مطرح نمایید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود.

 

 

مطالب مرتبط

مشاوره ازدواج

پرسش و پاسخ زناشویی آنلاین

مشاوره خانواده تلفنی

آیا ناس باعث لاغری می شود؟

بهترین روش دفع سریع متادون از بدن

تاثیر متادون در شیردهی

هشت اثر جبران ناپذیر مصرف متادون در مادران شیرده

 

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟

آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور