استرس ازدواج
استرس ازدواج

دلایل استرس ازدواج چیست؟ چگونه برطرف می شود؟

داشتن استرس ازدواج تا حدی یک امر طبیعی است و تقریبا همه انسان ها در این مرحله از زندگی، این احساس را تجربه می کنند. اما دلایل استرس ازدواج چیست و تا چه حدی نرمال به حساب می آید؟ اگر چنین احساسی مانع از ازدواج و تشکیل زندگی شود، چگونه باید با آن مقابله نمود و به طور کلی برای درمان استرس ازدواج چه باید کرد؟

با ما همراه باشید تا با پاسخ سوالات ذکر شده آشنا شده و از دید علمی برای کاهش استرس اقدام نمائید. همچنین، اگر در این باره نیازمند راهنمایی بیشتری هستید، می توانید با مشاوران و روانشناسان ما تماس حاصل کرده و در اسرع وقت پاسخ دریافت نمائید.

آیا استرس ازدواج امری عادی و طبیعی است؟

آیا استرس ازدواج امری عادی و طبیعی است؟

وقتی قرار است در زندگی مان یک تغییر و تحول بزرگ رخ دهد، قاعدتا داشتن یک مقدار استرس چندان چیز عجیب و غریبی نیست. بنابراین، هنگامی که صحبت از استرس ازدواج می شود، نباید متعجب و نگران شد، چراکه ازدواج برای همه انسان ها یکی از بزرگترین مراحل زندگی است که در آن از حالت مجردی خارج شده و با یک شخص دیگر پیوند برقرار می کنند.

نکته قابل ذکر آن است که این استرس می تواند در همه مراحل مختلف ازدواج، اعم از پیشنهاد یا خواستگاری، مدت آشنایی ازدواج، عقد، عروسی، بچه دار شدن و … وجود داشته باشد.

اما استرس ازدواج زمانی غیر عادی می شود که از یک نگرانی بیش از حد و یا حتی گاهی فوبیای ازدواج ناشی می شود. بنحوی که شخص بشدت از اینکه وارد یک رابطه زناشویی و تاهل شود می ترسد و حتی آن را به بهانه های مختلف به بعد موکول می کند یا از آن اجتناب می ورزد.

اگر چنین امری وجود داشته باشد، بایستی حتما ریشه های را آن را پیدا کرد و متناسب با آن، راهکارهای کاهش استرس را به کار برد.

دلایل استرس ازدواج چیست؟

دلایل استرس ازدواج چیست؟

استرس ازدواج می تواند چندین علت داشته باشد، حتی بسته به اینکه در کدام مرحله قرار داشته باشید هم دلایل متفاوت است. اما به طور کلی یک سری عوامل بیش از سایرین در به وجود آمدن استرس ازدواج دخیل هستند که در زیر به آن ها اشاره شده است.

مشکلات و مسائل مالی

از آنجا که با ازدواج، طرفین از نظر مالی مستقل می شوند و خود مسئولیت مالی را بر عهده می گیرند معمولا یک نوع نگرانی از این بابت وجود دارد. به ویژه برای آقایان که در کشور ما مسئولیت اصلی تامین خرج و مخارج وظیفه مرد در زندگی مشترک محسوب می شود. بعلاوه، مراسم های عقد و عروسی که نیازمند هزینه های زیادی هستند و در اوضاع اقتصادی بد احتمالا یک مانع و دلیل برای استرس به شمار آیند.

مسائل مالی حتی پس از ازدواج هم ممکن است باعث نگرانی و استرس شود. برای مثال در بیشتر روابط، یکی از همسران بیشتر صرفه جویی و دیگری بیشتر خرج می کند. از این رو، پول به راحتی می تواند منشا اختلاف زن و شوهر و استرس ازدواج شود.

تجربه طلاق

اشخاصی که خود، والدین یا یکی از اعضای خانواده شان، طلاق را تجربه کرده اند معمولا نسبت به این مسئله همیشه یک ترس و نگرانی دارند. به همین دلیل هم معمولا استرس ازدواج در این افراد بالا است و گاهی بخاطر همین ترس از شکست در رابطه، از وارد شدن به آن اجتناب می کنند.

ترس از اشتباه بودن انتخاب همسر

یکی از مهم ترین دلایل ترس از ازدواج، این است که مبادا طرف مقابل همانی نباشد که همیشه می خواستم. منشا اصلی این نگرانی و استرس نیز آن است که طرفین راههای شناخت پیش از ازدواج را به خوبی نمی دانند و برخی اوقات نیز حتی معیارهای انتخاب همسر را برای خود روشن نکرده اند و در بلاتکلیفی به سر می برند. البته باید گفت که داشتن استرس در ازدواج از این جهت تا حدی طبیعی است. اما اگر در آشنایی قبل از ازدواج دقت شود، میزان استرس بسیار کمتر خواهد بود.

ترس از مسئولیت پذیری و تعهد

برای دختران و پسرانی که تا بحال مجرد بوده و مسئولیت چندانی بر عهده نداشته اند، طبیعتا قبول مسئولیت های بزرگ یک زندگی کمی استرس زا است. اما برخی افراد دچار ترس از تعهد در رابطه هستند و حتی خود را در قید و بند زندگی مشترک قرار نمی دهند. چنین، ویژگی باعث فرار همیشگی از ازدواج خواهد شد.

ترس از تغییر شخصیت طرف مقابل

اینکه مدام فکر کنیم شخصی که هم اکنون با او در رابطه هستیم ممکن است در آینده تغییر کند، مسلما اضطراب آور است. این مسئله خود یک دلیل اصلی استرس ازدواج است و البته در بین خانم ها بیشتر دیده می شود. به طوری که اغلب نگران تغییر رفتار مردان بعد از ازدواج هستند و از آن وحشت دارند.

توقعات دیگران

بسیاری از جوانان به دلیل انتظارات و خواسته های خانواده یا دیگران می خواهند ازدواج کنند، در حالی که آمادگی این موضوع را ندارند. عدم انتخاب یا اقدام برای ازدواج علیرغم میل باطنی می تواند بشدت باعث استرس و اضطراب شود و غالبا هم نتیجه خوبی به دنبال ندارد.

مسائل زناشویی

این مسئله بیشتر مربوط به بعد از ازدواج می باشد، اما بهرحال برای بسیاری از زوجین، نداشتن رابطه جنسی مناسب می توانند باعث استرس در ازدواج شود. این مورد غالبا ناشی از مشکلاتی همچون انواع اختلالات جنسی، عدم ارضای مناسب، بی توجهی یا ترک رابطه جنسی برای مدت طولانی، و … باشد.

روش های کاهش استرس ازدواج

روش های کاهش استرس ازدواج

اگر بتوانید استرس را در ازدواج خود کاهش دهید، می توانید کیفیت زندگی را برای کل خانواده ارتقا دهید. در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما در انجام این کار کمک می کند.

علت های استرس خود را به صورت شفاف پیدا کنید

صادقانه با خود بیندیشید و بررسی کنید که استرس ازدواج تان به چه دلیل است. برای این منظور با خود روراست باشید و مشخص کنید که از نظر شما معیارهای مهم ازدواج چیست و چه هدفی از انجام این کار دارید. اگر چند دلیل دارید، همه آن ها را بر روی کاغذ بنویسید و راه حل های مناسب را نیز یادآور شوید.

توقعات خود را معقولانه کنید

اگر نگاه ایده آلیستی به ازدواج داشته باشید، همیشه ترس از ازدواج دارید که مبادا زندگی مشترک مطابق میلتان نباشد. البته که تطابق های نسبی با همسر آینده بسیار مهم است، اما سعی کنید واقع بینانه به این ماجرا بنگرید و انتظار نداشته باشید که طرف مقابلتان تمامی ویژگی های مورد نظر شما را داشته باشد. چه بسا شما نیز برای هیچ کسی کامل نیستید.

برای شناخت راه های مناسبی بیابید

سهم بزرگی از استرس ازدواج ناشی از عدم شناخت طرف مقابل یا ترس از تغییر شخصیت بعد از ازدواج می باشد. سعی کنید از شیوه های منطقی و درست برای شناخت استفاده کنید. یادتان باشد که در مدت آشنایی ازدواج خود را بیش از حد درگیر مسائل عاطفی نکنید و به شکل منطقی شخص مقابل را مورد سنجش قرار دهید.

از مشاور کمک بگیرید

گاهی روش های گفته شده برای کاهش استرس ازدواج اثربخش نیست و ما خود شخصا نمی توانیم بر احساسات نادرست و منفی غلبه کنیم. در چنین مواقعی بهتر است از یک مشاوره ازدواج یا حتی مشاوره خانواده کمک بگیرید. این متخصصان به شما کمک خواهند کرد تا ریشه های اصلی استرس ازدواج خود را بیابید و بخوبی با آن ها مقابله نمائید.

سخن پایانی

دلایل داشتن استرس ازدواج و روش های از بین بردن آن موضوعی بود که ما در این مطلب بررسی کردیم. ازآنجایی که استرس ازدواج یکی از مسائل رایج بین همه زوجین است، ما سعی کردیم در این مطلب به تمامی سوالات شما در رابطه با علائم استرس قبل از ازدواج  و اینکه برای درمان استرس ازدواج چه باید کرد پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با راه های کاهش استرس قبل از ازدواج داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا استرس ازدواج مصری است؟

بله اگر مدیریت نشود، می تواند به همسرتان منتقل شود.

اصلی ترین دلیل استرس ازدواج چیست؟

دلایل متفاوتی که دارد همگی نشات گرفته از اختلافات هستند.

برای درمان استرس ازدواج موثرترین راه حل چیست؟

موثرترین درمان ریشه یابی مشکل است.

آیا از دکتر فکر می توان برای درمان استرس ازدواج کمک گرفت؟

بله کارشناسان دکتر فکر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

پرسش و پاسخ نامزدی

پرسش و پاسخ نامزدی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور