ریتالین اعتیاد آوره
ریتالین اعتیاد آوره

ریتالین اعتیاد آوره؟

ریتالین اعتیاد آوره؟ این سوالی است که بسیاری از مصرف کنندگان این ماده، در مورد آن نگران هستند. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که بله، ریتالین اعتیاد آوره. البته در صورتی که برخلاف دستور پزشک و یا به صورت سرخود مصرف گردد. از آنجایی که اعتیاد به این ماده می تواند مشکلات بسیاری را به وجود آورد، به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم علائم اعتیاد به این ماده و راه های درمان آن را بیشتر بررسی کنیم.

بررسی اینکه آیا ریتالین اعتیاد آوره؟

ریتالین می تواند تأثیرات مثبتی بر تفکر و رفتار کودکان یا بزرگسالان مبتلا به ADHD داشته باشد. اما وقتی این دارو برای مدت طولانی و حتی تفریحی مصرف می شود، اثرات عصبی دارو می تواند منجر به اعتیاد شود. پس پاسخ به اینکه ریتالین اعتیاد آوره؟ مثبت است. علاوه بر پاسخ به سوال ریتالین اعتیاد آوره؟ مردم اغلب می خواهند بدانند، آیا ریتالین در طولانی مدت بی خطر است؟ به نظر می رسد برای بیشتر کاربران تا زمانی که مصرف کنترل شود، بی خطر خواهد بود. اما مصرف آن بدون نسخه پزشک ممنوع است.

ریتالین عمدتاً به دلیل توانایی در کمک به دانش آموزان در بهبود عملکرد تحصیلی، در لیست بیشترین سواستفاده ها قرار دارد. استفاده طولانی مدت از دارو اگر در زمینه ای غیر پزشکی رخ دهد، می تواند خطرناک باشد.

برای اطلاع از بهترین راه های تقلب در تست اعتیاد بر روی لینک کلیک کنید.

ریتالین چیست و چگونه استفاده می شود؟

در قسمت فوق برای پاسخ به سوال ریتالین اعتیاد آوره؟، مشخص شد که این ماده اعتیادآور خواهد بود. در این قسمت با ویژگی های این ماده بیشتر آشنا می شویم.

ریتالین (نام عمومی متیل فنیدیت) یک محرک نسخه ای است که می تواند به جوانان مبتلا بیش فعالی و یا عدم تمرکز کمک کند. این دارو همچنین به بزرگسالان مبتلا به ADHD که ممکن است علائمی را در کودکی تجربه کرده باشند یا نداشته باشند، داده می شود.

استفاده از داروهای روانپزشکی در کودکان بحث برانگیز است. با این وجود، شواهد نشان می دهد که اگر استفاده از آن از نزدیک کنترل شود، خطری نخواهد داشت.

اگرچه پزشکان مصرف این دارو را به صورت دقیق و در نسخه های پزشکی تعیین می کنند، اما در بازارهای سیاه این دارو به صورت بدون نسخه و به افراد بدون هیچ نیاز پزشکی نیز فروخته می شود که منجر به اعتیاد خواهد شد.

سوء مصرف ریتالین

با توجه به اینکه مشخص شد ریتالین اعتیاد آوره، در این قسمت قصد داریم با سازوکاری که این ماده در مغز دارد و منجر به اعتیاد می شود، بیشتر صحبت کنیم.

ریتالین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. مانند سایر محرک ها، ریتالین می تواند روحیه را بالا ببرد و انرژی ذهنی را تقویت کند.

ریتااین، این کار را با تغییر الگوی فعالیت در مغز انجام می دهد. این امر بر تولید انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین تأثیر می گذارد که احساسات و واکنش های عاطفی را کنترل می کنند. در نهایت، این تغییرات در فعالیت مغز می تواند تأثیر قابل توجهی در رفتار داشته باشد.

اما خارج از مصارف پزشکی، سو استفاده طولانی مدت از ریتالین می تواند تأثیرات منفی عمیقی بر مغز بگذارد. وقتی مصرف مواد مخدر به نسخه های پزشکی محدود شود، به ندرت وابستگی ایجاد می شود.

به طور خاص، مصرف بیش از حد ریتالین می تواند به توانایی مغز در تولید منابع کافی دوپامین آسیب برساند. این ماده شیمیایی عصبی برای عملکرد سالم عصبی ضروری است.

کمبود دوپامین می تواند منجر به ولع مصرف شدید ریتالین شود و همین موضوع منجر به مثبت شدن پاسخ سوال اینکه ریتالین اعتیاد آوره یا خیر، می شود. در آن زمان، مصرف دارو تنها راهی است که مغز برای رضایت فرد طلب می کند. ترشح ناگهانی دوپامین به دنبال استفاده از ریتالین،  لذت و انرژی بسیاری ایجاد می کند که باعث تقویت اعتیاد و وابستگی به این ماده خواهد شد.

اعتیاد تنها نتیجه منفی سومصرف ریتالین نیست. مطالعات استفاده سنگین از متیل فنیدیت را به افسردگی نیز مرتبط کرده است که مانع کنترل تکانه و توانایی مدیریت احساسات می شود. پس نه تنها ریتالین اعتیاد آوره، بلکه می تواند منجر به افسردگی نیز شود.

در صورت مصرف بزرگسالان مبتلا به ADHD، ریتالین می تواند تمرکز و قدرت روانی را افزایش دهد. این ماده اغلب به عنوان ماده ای  کمک درسی توسط دانشجویانی که خود را برای امتحان آماده می کنند، استفاده می شود. این مورد همچنین در بین دانش آموزان نیز بسیار محبوب است.

در دوزهای طبیعی، اثرات ریتالین احتمالاً طی دو تا چهار ساعت از بین می رود.

علائم سوء مصرف از ریتالین

اعتیاد به این ماده در ابتدا با یک سری علائم هشدار دهنده نشان داده خواهد شد. به همین دلیل در این مرحله نیاز است تا فرد مصرف کننده، این موارد را جدی گرفته و مصرف را محدود نماید؛ اما اگر فرد به استفاده ادامه دهد، قطعاً علائم شدیدتری را تجربه می کند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. توجه داشته باشید که همیشه بین علائم، عوارض و نشانه ها همیشه یک سری تفاوت هایی وجود دارد که افراد به اشتباه درک می کنند. در مورد ریتالین باید به شما بگوییم که علائم این ماده با عوارض آن متفاوت است و هر کدام در شرایط متفاوتی ظاهر می شود. در ادامه همراه ما باشید تا از این موارد بیشتر بدانید.

عوارض استفاده بیش از حد ریتالین

کسانی که از ریتالین به صورت سرخود استفاده می کنند، عوارض زیر را تجربه خواهند کرد :

 • تشنج
 • اشتهای سرکوب شده
 • درد قفسه سینه
 • اضطراب
 • گیجی
 • توهم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ

برای افراد دارای مشکلات خلقی مانند اختلال دو قطبی نه تنها ریتالین اعتیاد آوره، بلکه می تواند خطرناک هم باشد. برای برخی افراد نه تنها ریتالین اعتیاد آوره، بلکه یک سری خطرات را نیز به همراه دارد که این افراد از جمله این موارد هستند.

افراد معتاد به ریتالین، اغلب کنترل خود را برای مصرف از دست می دهند و در نهایت چه بخواهند چه نخواهند، گرفتار استفاده از این دارو خواهند شد.

واضح ترین نشانه اعتیاد فرد به ریتالین، عدم توانایی در قطع مصرف مواد مخدر است. حتی در صورت تمایل به ترک آن، نمی تواند این کار را انجام دهد. سو مصرف ریتالین، دقیقاً مانند سایر مواد اعتیاد آور، باعث می شود که کاربر با مشکلات عدیده ای روبرو شود که می تواند هم بر امور مالی و هم روابط شخصی یا خانواده و دوستان لطمه وارد کند.

علاوه بر اینکه ریتالین اعتیاد آوره، یک سری داروهای دیگر نیز وجود دارد که می توانند اعتیاد آور باشند. این موارد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • داروهای ضد افسردگی
 • کنسرتا
 • دگزدرین
 • قرصهای رژیمی
 • استروئیدهای آنابولیک

یکی از خدماتی که ما در مرکز مشاوره دکتر فکر به والدین و افراد ارائه می‌دهیم آگاهی از نحوه اعتیاد به ریتالین است .در این نوع مشاوره، کارشناسان و متخصصان شما را از علائم اعتیاد به ریتالین آگاه کرده و در صورت مشاهده این علائم افراد از مشاوره های روانی و روانشناختی و روش های درمان مختلف بهرمند می شوید.

علائم متمایز استفاده از ریتالین

توجه داشته باشید که این علائم شاید در مراحل اولیه مصرف بروز نماید که در صورت کم کردن مصرف،برطرف می شود. اما علائمی که در بالا ذکر شد، در مرحله ای بروز می کند که فرد به صورت کامل درگیر شده و باید حتماً تحت درمان قرار بگیرد.

 • اضطراب و تحریک
 • از دست دادن اشتها
 • تنگی یا درد در قفسه سینه
 • فشار خون بالا
 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • تهوع و استفراغ
 • بیخوابی
 • توهم
 • سردرد
 • تشنج

وقتی اختلالات خلقی مانند افسردگی و اختلال دو قطبی وجود داشته باشد، سو استفاده از ریتالین اغلب باعث بدتر شدن علائم آنها می شود. افراد در هر سنی که به ریتالین معتاد شده باشند، مشغول تهیه مواد بیشتری از مواد مخدر می شوند و این وسواس تأثیرات منفی بر زندگی شخصی، شغلی و تحصیلی آنها خواهد داشت.

این شاخص های سو استفاده را نباید نادیده گرفت. افرادی که آنها را تجربه می کنند باید توسط پزشک یا متخصص اعتیاد ارزیابی شوند. در صورت تشخیص وابستگی شیمیایی ، درمان باید بلافاصله شروع شود.

بهترین درمان برای این افراد بستری است. البته روش های درمانی دیگری نیز وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده تجربی و اعتیاد به ریتالین

ما در قسمت های فوق به سوال شما در رابطه با اینکه ریتالین اعتیاد آوره یا خیر پاسخ دادیم. علائم و عوارض آن را بررسی کردیم. حال در این قسمت قصد داریم شرایطی را که می تواند منجر به اعتیاد شود، بررسی کنیم.

ریتالین از جمله موادی است که می‌تواند برای افراد دارای مشکل در تمرکز و یا افراد بیش فعال مفید باشد؛ اما همین ماده ممکن است در صورت استفاده نادرست، اعتیادآور نیز گردد.

اولین مرحله اعتیاد به ریتالین، اصولاً با ترکیب آن در سایر مخدرها مانند الکل آغاز میگردد. شاید در دفعات اول این ترکیب احساس سرخوشی و شادی را در افراد ایجاد نماید، اما عوارض بسیار خطرناکی را نیز خواهد داشت. ریتالین می تواند اثرات مواد دیگر مانند الکل را شدیدتر کند و منجربه تشنج یا سکته های قلبی و مغزی گردد.

نسخه های ریتالین در کودکان و اعتیاد والدین

گاهی اوقات مشاهده می شود که پس از تجویز ریتالین برای کودکان، والدین نیز این قرص را بدون اجازه پزشک مصرف می کنند و همین موضوع منجر به اعتیاد آن ها می شود.

در این حالت، والدین یک یا دو قرص مصرف کرده و سپس با تجربه احساسی لذت بخش، کودک را برای تجویز پیش پزشک می برند. بدین ترتیب با مصرف قرص های تجویز شده برای کودکشان، خودشان نیز به این قرص معتاد می شوند.

استفاده پزشکی از ریتالین و اعتیاد

افرادی که بیش فعالی دارند بیش از حد داروی ریتالین را مصرف می کنند و یک اثر آرام بخش و متمرکز کننده را تجربه می کنند. این دارو به آنها کمک می کند تا بتوانند سرعت افکار خود را کاهش دهند و قبل از اقدام یا تصمیم گیری می توانند تفکر بهتری داشته باشند. در مطالعه ای درباره استفاده از دارو در بزرگسالان، محققان دریافتند که بزرگسالانی که این دارو را مصرف می کنند، بیش فعالی دارند و می توانند تمرکز بیشتری بر روی وظایف انجام شده داشته باشند. اینها همه نتایج بسیار مثبتی است.

کسانی که بیش فعالی ندارند، ممکن است واکنش های بسیار متفاوتی نسبت به دارو داشته باشند. به جای احساس آرامش و تمرکز، ایده های نو به ذهن شان خطور می کند. نگرانی های کوچک آنها کمرنگ شده و همه چیز واضح و شگفت انگیز به نظر می رسد. حتی افرادی که بیش فعالی دارند نیز اگر دوزهای بالایی را مصرف کنند، این تجربه را خواهند داشت.

درمان اعتیاد به ریتالین

ریتالین، با نام عمومی متیل فنیدیت شناخته شده و یک داروی روان تحریک کننده است که برای درمان ADHD و نارکولپسی استفاده می شود. ریتالین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند. در صورت داشتن علائم ADHD می توان از ریتالین برای درمان کودکان و بزرگسالان شش ساله و بالاتر استفاده کرد. در مبتلایان به ADHD ، ریتالین ممکن است به افراد کمک کند تا آرامتر، متمرکزتر باشند. علیرغم کاربردهای درمانی ریتالین، این ماده می تواند از نظر روانی و جسمی عادت ساز باشد. وقتی کسی به ریتالین معتاد است، معمولاً شروع به استفاده از آن می کند تا اثرات مطلوبی را به دست آورد. برخی از این تأثیرات شامل سرخوشی، مهار اشتها، افزایش انگیزه و احساس اعتماد به نفس است. گزینه های درمانی برای علائم اعتیاد به ریتالین می تواند شامل سم زدایی پزشکی، درمان سرپایی یا برنامه اقامتی بستری در بیمارستان باشد.

سم زدایی پزشکی ریتالین

اگر کسی به ریتالین اعتیاد داشته باشد، وابستگی شدیدی به این دارو پیدا خواهد کرد. کسی که به ریتالین وابسته است ممکن است نیاز به سم زدایی پزشکی پیدا کند. سم زدایی پزشکی شامل نظارت توسط متخصصان پزشکی است. در سم زدایی می توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد که عوارض ترک اثری روی سلامت بیماران نخواهد گذاشت.

برای اطلاع از بهترین راه های تقلب در تست اعتیاد بر روی لینک کلیک کنید.

برنامه های توانبخشی ریتالین

تمرکز برنامه های  توانبخشی ریتالین، شامل کمک به بیماران برای توقف اجباری در مصرف دارو است. امروزه برنامه های توانبخشی متعددی برای کمک به بیماران جهت ترک وجود دارد.

برخی از برنامه های درمان دارویی در درجه اول بر روی رفتار درمانی است که می تواند شامل درمان شناختی-رفتاری و مدیریت حوادث غیرمترقبه باشد. برنامه های دیگر ممکن است انواع مختلفی از روش های درمانی را مورد توجه قرار دهند. صرف نظر از مشخصات روش، اکثر برنامه های توان بخشی ریتالین ترکیبی از درمان فردی و گروهی را شامل می شود.

توانبخشی با بستری کردن بیماران

با بستری بیماران معتاد به ریتالین، به آن ها برای سم زدایی بدنشان کمک خواهد شد.

مدت زمانی که افراد در یک برنامه ترک اعتیاد در بیمارستان بستری می مانند حدود 28 روز است. البته این دوران می تواند کوتاه تر هم باشد.

توانبخشی سرپایی بیماران

در این روش شدت کمتری برای درمان بیماران به کار گرفته می شود. در این روش بیمار می تواند همزمان با طی کردن مراحل درمان، به انجام فعالیت های روزمره خود نیز بپردازد. برنامه های سرپایی می توانند شامل مشارکت در برنامه های 12 مرحله ای نیز باشند.

خلاصه مطلب

 ما در این مطلب سعی کردیم به سوال شما در رابطه با اینکه ریتالین اعتیاد آوره یا خیر، پاسخ دهیم. علاوه بر پاسخ به سوال ریتالین اعتیاد آوره یا خیر.با اعتیاد به این ماده چه علائمی را تجربه خواهید کرد و راه های ترک آن چیست نیز بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص روش های ترک و یا روش های شناسایی اعتیاد به این ماده داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

آیا اعتیاد به ریتالین قابل درمان است؟

بله اعتیاد به این ماده مخدر نیز می توند مانند موارد دیگر قابل درمان باشد.

برای جلوگیری از اعتیاد به ریتالین چه کاری می توان انجام داد؟

جهت جلوگیری از اعتیاد به این ماده باید طبق دستور پزشک مصرف گردد.

آیا ریتالین برای کودکان عوارض دارد؟

برای کودکان زیر 6 سال ممنوع است و برای بالای 6 سال باید طبق دستور مصرف شود.

آیا ریتالین باعث افزایش راندمان تحصیلی خواهد شد؟

این موضوع برای تمام افراد کاربرد ندارد اما در برخی می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

1/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور