ازدواج بدون عشق

پیامدهای ازدواج بدون عشق و علائم آن

راضی نبودن از ازدواج خود می‌تواند به این معنی باشد که ممکن است بدون این که خودتان بدانید ازدواج بدون عشق را آغاز کرده باشید. ازدواج بدون عشق معمول‌تر از چیزی است که فکر کنید و پیامد‌های بسیاری دارد که ممکن است زندگی شما را در یک سراشیبی خیلی تند بیاندازد.

عشق یک احساس قوی است که بین شما و همسرتان به وجود می‌آید بنابراین اگر در زندگی مشترک خود احساس کردید که همسرتان شما را دوست ندارد، نشان از وجود مشکلی در ازدواج شما است.

اختلافات عاطفی که باعث می‌شود عشق شریک زندگی خود را زیر سوال ببرید می‌تواند ناشی از فقدان ارتباط با یکدیگر، وجود ارزش‌های متناقض، ناسازگاری‌های جنسی یا تمرکز بر ویژگی‌های ناخوشایند همسرتان باشد.

در هر صورت ازدواج بدون عشق یک بحران در زندگی است که در صورت حل نشدن پیامدهای بسیاری خواهد داشت. برای آشنایی با پیامدهای ازدواج بدون عشق، ابتدا به توضیح مختصری در مورد نقش عشق در ازدواج و تفاوت ازدواج با عشق و بدون عشق می‌پردازیم. سپس پیامدهای ازدواج بدون عشق را بیان می‌کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ازدواج بدون عشق

ازدواج بدون عشق

وقتی صحبت از ازدواج بدون عشق می‌شود ممکن است بسیاری از افراد بیان کنند که به چنین چیزی اعتقاد ندارند و بعد از ازدواج علاقه و دوست داشتن به وجود می‌آید. در صورتی که اگر با معنای واقعی عشق آشنایی داشته باشند این حرف را نمی‌زنند. در واقع در یک رابطه زمانی عشق و دوست داشتن معنا پیدا می‌کند که تمام فاکتورهای عشق با هم وجود داشته باشد.

به عنوان مثال ازدواج با عشق رابطه‌ای است که شما در آن با شریک زندگی‌تان احساس صمیمیت کنید و مانند دو رفیق ناب با هم رفتار کنید. همچنین در کنار درک متقابل نسبت به عقاید هم، از ایجاد ارتباط جنسی با یکدیگر احساس خوب و نسبت به رابطه تعلق‌خاطر داشته باشید.

تعبیر عشق در ازدواج و علائم ازدواج بدون عشق

سه عنصر اصلی عشق واقعی صمیمیت، تعهد و شهوت است بنابراین رابطه‌های طولانی مدتی که بدون صمیمیت و روابط جنسی، سال‌های بسیاری را تنها بر پایه تعهد با یکدیگر گذرانده‌اند یا روابط پر تب‌وتاب و آتشینی که تنها به دلیل نیاز جنسی در کنار هم هستند را نمی‌توان عشق نامید.

شما برای داشتن یک ازدواج موفق می‌توانید در کنار عشق واقعی نسبت به طرف مقابل، بر اساس عقل و منطق خود تصمیم بگیرید و در آینده یک زندگی سرشار از عشق و عاقلانه را برای خود بسازید.

در واقع بر خلاف عقیده‌ی عموم مردم که فکر می‌کنند اگر ازدواجی با عشق باشد از عقل و منطق دور است باید گفت که برای داشتن یک ازدواج درست، عشق واقعی و منطق در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

با توجه به تعاریف فوق که در مورد عشق گفته شد می‌توان نشانه‌های ازدواج بدون عشق را در زندگی بدون صمیمیت، تعهد نسبت به یکدیگر و همچنین نداشتن حس نیاز جنسی نسبت طرف مقابل دید.

سرانجام ازدواج بدون عشق

سرانجام ازدواج بدون عشق

بر اثر نادیده گرفتن هرکدام از عناصر عشق ممکن است زندگی دچار پیچ‌وخم‌هایی شود و باعث شود ازدواج بدون عشق را تجربه کنید. به عنوان مثال ممکن است شما سعی کنید در ارتباط با شریک زندگی خود تعهد و پایبندی به ازدواج را حفظ کنید اما نسبت به صمیمیت با طرف مقابل و ارتباط جنسی با او بی تفاوت باشید؛ در این صورت بعد از گذشت مدتی با بروز نیازهای عاطفی و جنسی رابطه رو به سردی می‌رود. بنابراین ممکن است همان تعهد به زندگی هم اثر خود را از دست بدهد و زندگی به سمت نابودی کشیده شود.

البته ذکر این نکته ضروری‌است که در شروع یک رابطه ممکن است هر کدام از این عوامل دارای شدت و ضعف باشند که اگر شما بخواهید می‌توانید با تمرین و تقویت آن ها زندگی خود را از سراشیبی نجات دهید.

ازدواج سنتی بدون عشق

ازدواج به سبک سنتی مزایا و معایب خاص خود را دارد، برای داشتن یک ازدواج موفق باید بررسی کنید که بنا بر شرایط خودتان کدام نوع ازدواج سنتی یا مدرن برای شما مناسب‌تر است. ازدواج سنتی اگر با عشق و علاقه همراه باشد و به فرزندان زمان کافی برای شناخت کامل نسبت به یکدیگر داده شود می‌تواند مفید باشد.

گاهی اوقات پیش می‌آید که خانواده‌ها خود تمام تصمیمات لازم را گرفته‌اند و بدون پرسیدن نظر دختر و پسر، آن ها را سر سفره‌ی عقد می‌نشانند. در این حالت طرفین ممکن است اولین بار زمان عقد یکدیگر را ببینند بنابراین احتمال این‌ که علاقه‌ای بین آن ها به وجود نیاید بسیار زیاد است.

معایب ازدواج سنتی

معایب ازدواج سنتی

ازدواج سنتی هم مانند ازدواج مدرن می‌تواند معایبی داشته باشد. البته گاهی اوقات این معایب به گونه‌ای است که ممکن است با گذشت زمان حل شود اما در مواردی هم امکان دارد که ادامه‌دار باشد و زندگی مشترک را به جدایی بکشاند.

به عنوان مثال نبود عشق و علاقه نسبت به یکدیگر از مواردی است که اگر هیچ‌گاه به وجود نیاید باعث نابودی زندگی مشترک می‌شود. چند نمونه از معایب این ازدواج در زیر آمده است.

ممکن است در ازدواج سنتی هیچ گاه عشق وجود نداشته باشد

یکی از معایب این نوع ازدواج این است که به دلیل ارتباط محدود دختر و پسر قبل از ازدواج، بین آن ها عشق و علاقه‌ای وجود ندارد. بنابراین باید زندگی بدون عشق خود را آغاز کنند و منتظر بمانند تا بعد از ازدواج این علاقه به وجود بیاید که گاهی اوقات ممکن است این علاقه و دوست داشتن هیچ وقت شکل نگیرد.

دختران جوان معمولا قبل از ازدواج زمانی که رویای ازدواج و عروسی را در ذهن خود می‌پرورانند، تصور می‌کنند که در کنار عشق خود بهترین لحظه‌ها را سپری می‌کنند.

آن ها در ذهن خود به دنبال برآورده کردن انتظارات و خواسته‌هایشان توسط عشق زندگی‌ خود هستند اما زمانی که بر خلاف آن چه که در ذهن داشتند زندگی بدون عشق را آغاز می‌کنند، شور و اشتیاق خود را به طور کامل از دست می‌دهند.

در این هنگام آن ها شروع به پایین آوردن انتظارات خود می‌کنند یا در هر صورت نسبت به اعمالی که همسرش برایش انجام می‌دهد احساس رضایت دارد زیرا از همان اول چندان انتظاری نداشته است. بنابراین همسر او نیز با دیدن این مشخصات و خنثی بودن طرف مقابل نسبت به زندگی بی‌میل می‌شود. در این حالت طرفین یا محکوم به زندگی بدون عشق در کنار یکدیگر می‌شوند یا باید به زندگی مشترک خود پایان دهند.

عدم اعتماد به یکدیگر در ابتدای رابطه

در ازدواج سنتی به دلیل نقش خانواده ها و مدت زمان محدودی که برای شناخت و برقراری روابط بین دختر و پسر وجود دارد ممکن است از همان اوایل اعتماد کردن به فردی که هنوز برای شما غریبه است کمی سخت باشد. بنابراین بعد از عقد طرفین باید نسبت به جلب کردن اعتماد یکدیگر تمام تلاش خود را انجام دهند تا رابطه مسیر بهتری دنبال کند.

قرار گرفتن فرد در عمل انجام شده

از دیگر معایب ازدواج به روش سنتی این است که دختر و پسر هیچ نقشی در تصمیم‌گیری برای آینده‌ی خود ندارند. در این ازدواج‌ها اکثرا خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند و اگر طرفین نسبت فامیلی داشته باشند که دیگر همه‌چیز از قبل تعیین شده است.

در واقع دختر و پسر بعد از تصمیمات گرفته شده در جریان ماجرا قرار می‌گیرند. بنابراین فرد احساس می‌کند که در عمل انجام شده قرار گرفته است و همه چیز از قبل توسط دیگران تعیین شده است.

مزیت های ازدواج سنتی

ممکن است فکر کنید که در ازدواج سنتی عشق وجود ندارد اما به گفته‌ی بسیاری از محققان اگر ازدواج سنتی بر پایه و اساس انجام شده باشد، بعد از مدتی عشق و علاقه بین طرفین روز به روز بیشتر می‌شود.

در این صورت طرفین برای استحکام زندگی خود تلاش می‌کنند که این دوست داشتن را بیشتر کنند در صورتی که ممکن است در ازدواج‌های مدرن عشق و علاقه اولیه بعد از مدتی کمرنگ‌تر شود.

دلایل ازدواج بدون عشق

دلایل ازدواج بدون عشق

برای ازدواج بدون عشق دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد که فرد تصمیم بگیرد نسبت به ازدواج بدون عشق و علاقه اقدام کند. البته گاهی اوقات فرد بدون آن که متوجه باشد ازدواج بدون عشق را تجربه می‌کند و بعد از درگیر شدن با ماجرا متوجه اشتباه خود می‌شود. برای آشنایی شما با دلایل ازدواج بدون عشق در زیر چند نمونه از آن ها را بیان می‌کنیم.

پیدا کردن فردی با شرایط مساعد که به یکدیگر علاقمند باشند سخت است

گاهی اوقات افراد احساس می‌کنند پیدا کردن فردی که علاوه بر داشتن ملاک‌های او برای ازدواج، نسبت به هم علاقه نیز داشته باشند کار دشواری است. بنابراین ترجیح می‌دهند ازدواج بدون عشق با کسی که دارای شرایط مساعد است را تجربه کنند.

از نظر این افراد زندگی با فردی که شرایط مساعد دارد خیلی بهتر از زندگی همراه با عشق است. آن ها معتقدند که اگر طرف مقابل شرایط قابل قبولی برای ازدواج داشته باشد بعد از مدتی علاقه‌مندی به وجود می‌آید.

در صورتی که این عقیده کاملا اشتباه است و به همین دلیل است که اکثر ازدواج‌ها ناموفق‌اند. از پیامدهای ازدواج بدون عشق جدا شدن زن و مرد از یکدیگر است.

ترس از تنها شدن

بعضی از افراد به دلیل ترس از تنهایی، ترجیح می‌دهند به هر قیمتی که شده ازدواج کنند حتی اگر این ازدواج بدون عشق و علاقه باشد. در این حالت برای فرد این مهم است که با فرد قابل اعتمادی ازدواج کند و در کنار او احساس امنیت داشته باشد تا بتواند تنهایی‌اش را با او پر کند.

بنابراین اگر بین آن ها عشقی هم وجود نداشته باشد اهمیتی ندارد و همین که خلا تنهایی او برطرف شود کافی است. همین طرز فکر باعث ازدواج بدون عشق و عواقب جبران ناپذیر آن می‌شود.

وجود اجبار برای ازدواج بدون عشق

در برخی موارد هم ممکن است فرد به دلیل شرایط زندگی که دارد، برای امرار معاش زندگی خود مجبور شود به ازدواج اجباری تن دهد. این مورد که در مورد زنان صدق می‌کند ممکن است به دلیل اجبار اطرافیان یا داشتن این عقیده که مردها چون دارای قدرت‌اند باید مطیع امر آن ها بود، بدون ارزش قائل شدن برای زن او را مجبور به ازدواجی کنند که عشق و علاقه‌ای در آن نیست.

ازدواج برای داشتن فرزند

گاهی اوقات فرد به دلیل این که خود تک فرزند بوده است و همیشه در زندگی خود احساس خلا کرده است، برای پر کردن این خلا و کمبود خود تصمیم به ازدواج می‌گیرد.

چنین فردی طاقت پیدا کردن کسی که عاشقش باشد را ندارد و فقط می‌خواهد خیلی زود ازدواج کند. بنابراین اهمیتی به ازدواج با عشق نمی‌دهد و برای او تنها صاحب فرزند شدن در الویت است.

پیامدهای ازدواج بدون عشق

پیامدهای ازدواج بدون عشق

ازدواج بدون عشق می‌تواند عواقب و پیامدهای جبران ناپذیری برای خودتان و نزدیکان‌تان داشته باشد بنابراین بهتر است قبل از ازدواج تمام جوانب را بررسی کنید. البته منظور از ازدواج با عشق و علاقه، عشقی است که از روی عقل و منطق به آن رسیده باشید نه عشق‌های لحظه‌ای که پر تب‌وتاب است و خیلی زود آتش آن خاکستر می‌شود.

همان‌‌طور که ممکن است زندگی همراه با عشق آتشین سرانجامی نداشته باشد، زندگی بدون عشق هم امکان دارد که خیلی زود به پایان برسد. در زیر چند مورد از پیامدهای ازدواج بدون عشق را بیان می‌کنیم.

تنهایی

زمانی که افراد بدون این که علاقه‌ای به یکدیگر داشته باشند، ازدواج می‌کنند باید انتظار تنهایی و روزهای تنها ماندن را داشته باشند. ازدواج یک رابطه‌ای است که در آن دو طرف نقش دارند؛ بنابراین وقتی بدون عشق و علاقه ازدواج می‌کنند، هیچ رابطه‌ی دو نفره‌ای شکل نمی‌گیرد. پس طرفین اوقات تنهایی زیادی می‌گذرانند تا در نهایت از یکدیگر جدا شوند.

داشتن درگیری و بحث در رابطه

در رابطه‌ای که در آن عشق و علاقه وجود نداشته باشد، طرفین با یکدیگر تعاملی ندارند. به این دلیل که از همنشینی و صحبت با یکدیگر لذت نمی‌برند بنابراین از یکدیگر دوری می‌کنند و در صورت هم‌صحبتی با یکدیگر ممکن است به بحث و جدل کشیده شود. در این صورت هم طرفین ترجیح می‌دهند کمتر با هم صحبت کنند و به مرور رابطه به پایان می‌رسد.

خودخواهی طرفین

خودخواهی طرفین

در مواقعی که طرفین بدون عشق ازدواج می‌کنند، به دلیل این که ارزش و اهمیتی برای طرف مقابل قائل نیستند بعد از مدتی نسبت به هم خودخواه می‌شوند. در این حالت چیزی جز راحتی خودشان اهمیت ندارد بنابراین رفته رفته ارزش‌ها و احترام‌ها از بین می‌رود و دو طرف تصمیم به جدایی می‌گیرند.

بی تفاوتی نسبت یه یکدیگر

از عواقب دیگر زندگی بدون عشق بی‌تفاوتی نسبت به یکدیگر است. می‌توان گفت هنگامی که در رابطه‌ی خود با طرف مقابل این مورد را مشاهده کردید بدانید، به پایان رابطه رسیده‌اید. یک رابطه اگر سالم نباشد زن و مرد برای یکدیگر مهم نیستند و بودن در کنار دیگران را به بودن در کنار همسر خود ترجیح می‌دهند.

سواستفاده از طرف مقابل

رابطه‌ای که در آن دوست داشتن نباشد طرفین مدام در حال سواستفاده از یکدیگرند و وظایف خود را به خوبی انجام نمی‌دهند. برای درک طرف مقابل تلاشی نمی‌کنند و تمام وظایف را بر دوش دیگری می‌اندازند. چنین رابطه‌ای خیلی زود به پایان می‌رسد.

بی اعتماد بودن طرفین نسبت به هم

از پیامدهای ازدواج بدون عشق بی‌اعتمادی و سرد بودن زن و مرد نسبت به یکدیگر است. بی‌اعتمادی نسبت به هم برای زندگی اصلا خوب نیست و رابطه را به نابودی می‌کشاند. وقتی در رابطه‌ای عشق نیست طرفین درباره‌ی کوچک‌ترین مسئله نسبت به هم دچار شک و گمان می‌شوند و همین از عواقب عشق بدون ازدواج است که رابطه را به نابودی می‌کشاند.

سخن آخر

ازدواج بدون عشق اگر مدیریت نشود می‌تواند ایجاد بحران در زندگی کند. در واقع با توجه به نظر محققین درمورد ازدواج، نبود یا ضعف هر کدام از فاکتورهای اصلی عشق که عبارتند‌از: صمیمیت، تعهد و شهوت می‌تواند آن رابطه را دچار ضعف کند. بنابراین به عنوان یک راهکار کلی بهتر است قبل از ازدواج ابتدا هدف خود را از ازدواج کردن مشخص کنید.

اگر هدف شما از ازدواج صاحب فرزند شدن، برطرف کردن نیاز جنسی، رفع تنهایی یا مسئله‌ای همانند این‌ها است بهتر است کمی دست نگه‌دارید. در واقع ممکن است همه‌ی این ها دلیل به ظاهر قانع کننده‌ای باشد اما اگر به عنوان مثال به خاطر رفع تنهایی خود دست به ازدواج بدون عشق و آگاهی بزنید مطمئن باشید پایان چنین ازدواجی به طور حتم تنهایی است.

بنابراین بعد از مشخص کردن هدف منطقی خود اگر اقدام به ازدواج کردید پیشنهاد می‌شود درمورد وجود فاکتورهای عشق در رابطه‌ی خودتان بررسی کنید و در صورت ضعیف بودن هرکدام، با همکاری شریک زندگی خود جهت تمرین و تقویت آن تلاش کنید.

قصد ما در این مقاله کمک کردن به شما در جهت رسیدن به زندگی ایده‌آل است خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا مورد استفاده کاربران دیگر قرار بگیرد.

ازدواج بدون عشق چه علائمی دارد؟ احساس می‌کنم همسرم نسبت به من علاقه‌ای ندارد.

از علائم ازدواج بدون عشق می‌توان به نبودن صمیمیت، نداشتن تعهد نسبت به زندگی مشترک و نیاز جنسی نداشتن به طرف مقابل است بنابراین اگر احساس می‌کنید همسرتان در هرکدام از این موارد نسبت به شما ضعف دارد می‌توانید با کمک یکدیگر رابطه خود را تقویت کنید

پیامدهای ازدواج بدون عشق چیست؟

ازدواج بدون عشق پیامدهای مختلفی می‌تواند داشته باشد که از جمله این پیامدها می‌توان به تنهایی، بحث‌وجدل در رابطه، وجود بی اعتمادی، خودخواهی و… اشاره کرد

آیا ازدواج سنتی می‌تواند با عشق همراه باشد؟

بله. ازدواج به سبک سنتی می‌تواند همرا با عشق باشد یا بدون عشق. بستگی به خودتان دارد که برای داشتن یک ازدواج مطمئن با دلیل و منطق جلو بروید و در کنار آن هم بتوانید زندگی با عشق داشته باشید.

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

پیش نوازی قبل از رابطه

پیش نوازی قبل از رابطه و آموزش انجام آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور