مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

در مشاوره ازدواج، دو هدف مهم پیگیری می شود. این دو هدف عبارتند از نحوه برقراری ارتباط با طرف مقابل و شناخت خود. در این راستا از 4 تست مهم مشاوره قبل ازدواج برای شناخت عمیق تر استفاده می شود. همچنین، از جمله مواردی که در مشاوره ازدواج دکتر فکر به آن پرداخته می شود، بررسی تفاوت ها و شباهت های شخصیتی است. در اینگونه مشاوره ها پروتکل های متناسب با مشکلات زوجین پیاده سازی می گردد.

اگر لازم باشد، در مشاوره ازدواج از سایر تست های مرتبط همانند: تست تیپ های شخصیتی (MBTI)، تست شخصیت هارتمن، تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI)، تست عشق استرنبرگ (STLS)، تست بلوغ عاطفی (EMS)، تست تعارضات زناشویی (MT)، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST)، تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF) و … کمک گرفته می شود.

صداقت در جلسه مشاوره ازدواج و تخصص مشاور، می تواند خوشبختی زندگی آینده شما را تضمین نماید.

ضرورت مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

امروزه ازدواج به سادگی گذشته نیست. چرا که شکل ازدواج و نوع آشنایی بسیار تغییر کرده و به دنبال این ماجرا، معیارهای انتخاب همسر نیز دچار تحول شده اند. از این رو، انتخاب یک فرد مناسب برای ازدواج در این دنیای پر هیاهو بسیار سخت شده است. 

به عنوان مثال، سوالات زیادی در ذهن افراد به وجود می آید که به تنهایی نمی توان پاسخ مطمئنی برای آن یافت و حتماً به کمک یک متخصص نیاز است.

یکی از انواع آشنایی های به وجود آمده امروزه، آشنایی های مجازی و اینترنتی می باشد. گاهی دلبستگی و وابستگی عاطفی که در اینگونه رابطه ها به وجود می آید، کار را برای گرفتن یک تصمیم گیری درست دشوار می کند. گاهی اوقات نیز مخالفت های خانواده با این نوع آشنایی ها، زمینه را برای بروز مشکلات گوناگون فراهم می کند.

ازدواج های سنتی نیز با چالش های خاص خود همراه است. اطلاع از نحوه و مدت آشنایی ازدواج با فرد مورد نظر و همچنین روش کسب شناخت دقیق از طرف مقابل، طرفین را با ابهامات و ترس های گوناگونی مواجه می کند و شاید مسیر آینده و زندگی مشترک آن ها را تغییر دهد. بهترین راه برای از بین بردن این چالش ها، استفاده از مشاوره پیش از ازدواج می باشد.

4 تست مهم مشاوره قبل ازدواج 

3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج 

با توجه به مشکلات همسران یا به طور کلی زوجین، از سه تست روانشناسی استفاه می شود. قبل از اینکه به بررسی این موارد بپردازیم، ذکر یک نکته مهم می باشد و آن هم این است که پاسخ به سوالات مشاور نباید در جهت جلب رضایت مشاور یا پوشاندن عیوب خود باشد. یا اینکه آزمون را به گونه‌ای تکمیل نمایید تا او نتیجه گیری نماید که شما و فرد مقابل به تفاهم خواهید رسید. زیرا در این صورت شما مشکلات بیشتری را در آینده تجربه خواهید نمود.

آزمون MMPI

 یکی از آزمون ها در مشاوره ازدواج، آزمون سلامت روان است که ویژگی‌های با ثبات شخصیت را نشان می دهد. البته استفاده از این آزمون تنها در صورت ضرورت امکان پذیر که با توجه به رویکرد مشاور قابل انجام می باشد. خوشبختانه آزمون مذکور به گونه ای طراحی شده که در صورت عدم صداقت در تکمیل آن، این موضوع کاملا مشخص خواهد شد. اختلال شخصیت و سلامت روان فرد در این پرسشنامه به راحتی قابل تشخیص می باشد.

آزمون میلون یا MCMI

این نوع تست نیز می تواند اطلاعات دقیقی در رابطه با ویژگی های شخصیت افراد به مشاور ارائه دهد. تعداد سوالات این آزمون ها با یکدیگر متفاوت می باشد. برای تست سلامت روان ما دو نوع فرم سوالات خواهیم داشت. فرم کوتاه و فرم بلند. این تست ها باید برای هر دو نفر باید انجام شود و نتیجه آن پس از تفسیر نیمرخ روانی ارائه می گردد.

تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI)

با انجام این تست در مشاوره ازدواج می توان به شخصیت فرد پی برد. در این نوع تست به طور معمول مشخص می شود که آیا فرد در آینده به شما خیانت خواهد نمود یا خیر؟ مهم ترین مولفه های این تست نشان دهنده پنج ویژگی شخصیت شامل روان‌رنجوری یا نوروتیک بودن (N)، برون‌گرایی (E)، گشودگی به تجربیات جدید (O)، موافق بودن (A) و وظیفه‌شناسی (C) می باشند.

پرسشنامه 16 عاملی کتل 

گاهی با توجه به نوع مشکلات مراجع و در صورت نیاز، مشاور بین تست های MMPI و MCMI 3، تست مناسب برای مشاوره قبل ازدواج را انتخاب خواهد نمود. از دیگر تست های موجود در این زمینه، پرسشنامه 16 عاملی کتل می باشد. در این پرسشنامه 16 ویژگی های شخصیت فرد مورد سنجش قرار خواهد گرفت و به همین دلیل بررسی دقیق تری می تواند در این زمینه صورت پذیرد.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که در یک مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی در نظر گرفته می شود. در برخی از موارد، تصورات ما با حقیقت علم مشاوره ازدواج کاملا متفاوت است. یکی از معیارهای مهم ازدواج که در جامعه رواج دارد، هم کف بودن می باشد. تصورات غلطی که در رابطه با هم کف بودن وجود دارد به شرح زیر می باشد.

 • تناسب سنی
 • تناسب اقتصادی
 • تناسب خانوادگی
 • تناسب تحصیلی
 • نداشتن اختلاف فرهنگی

اما کدام یک از معیار ها صحیح می باشد؟ مسلما برخورداری از سلامت شخصیت. منطور از سلامت شخصیت این است که حداقل های سلامت روانی را داشته باشد. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که دو انسان سالم نیز لزوما نمی توانند با هم ازدواج موفقی داشته باشند. این افراد همانند دو مسافرند که به دو مقصد متفاوت می روند اما در یک ماشین نشسته اند.

مراحل مشاوره پیش از ازدواج 

این مراحل تنها برای آشنایی شما عزیزان ارائه خواهد شد. دقت داشته باشید که انجام این مراحل با توجه به پروتکل مشاوره پیش از ازدواج می باشد و تنها یک مشاور می تواند آن را به درستی به انجام برساند و هدف ما صرفا آشنایی شما عزیزان با این مراحل است.

مرحله اول مشاوره ازدواج: بررسی معیارهای ظاهری

برای برخی از افراد، ظاهر دیگری بسیار مهم است. در بررسی اولیه مشاوره ازدواج حتما باید این موضوع مشخص شود که چهره ظاهری به چه میزان اهمیت دارد؟ بنابراین، زیبایی ظاهری از اولین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. دقت داشته باشید که هیچ معیاری نباید به خاطر معیار دیگر فدا شود. چرا که بعدها دچار مشکل خواهید شد و این معیارها اهمیت خود را از دست خواهد داد.

مرحله دوم: بررسی معیارهای غیرظاهری و قابل پرسش

برخی از معیارهای ازدواج را می توان به راحتی از مراجعین سوال کرد. این معیار ها شامل مواردی همچون: تحصیلات، مذهب و سطح فرهنگی خانواده (اطلاعات بیوگرافی) می باشد. دقت داشته باشید، در صورتی که این معیارها در حد مطلوب وجود نداشته باشد، نباید به مرحله بعدی رفت. در واقع باید برای تطابق یا عدم تطابق آن ها بسیار دقت شود.

مرحله سوم: شناخت متقابل

این نوع شناخت در واقع برای پی بردن به لایه های پنهان شخصیت افراد می باشد. شناخت متقابل به طور معمول بر اساس زمان و همچنین تجربه و تعاملات استاندارد، می تواند از سه تا شش ماه به طول انجامد. بهتر است این آشنایی برای ازدواج با نظارت خانواده ها و به صورت کنترل از راه دور صورت پذیرد.

چهارمین مرحله مشاوره پیش از ازدواج

در این مرحله در واقع ما به بررسی شخصیت و معیارهای خوشبختی فرد خواهیم پرداخت. بررسی معیارهای حقیقی شخصیت و خوشبختی برای شروع مشاوره از طریق انجام مصاحبه و آزمون می باشد. در واقع آیتم هایی که برای سلامت شخصیت و همچنین تناسب شخصیت مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از:

 • چرا میخواهم ازدواج کنم؟
 • موضع کنش: آگاهانه، آزادانه و هدفمند
 • موضع واکنش: مثل ترس از بالارفتن سن ازدواج یا در واکنش به فرار از فشار خانواده
 • کسی که از موضع واکنش، تصمیم به ازدواج می گیرد فردی با سلامت روان نیست.
 • من کیستم؟
 • نیازسنجی درست براي هدفمند کردن انتخاب و برآورد صحیح امکانات برای مناسب ترین انتخاب نه بهترین!
 • آیا من آمادگی ازدواج دارم؟

سنجش بلوغ و لزوم مشاوره قبل از ازدواج 

مراحل مشاوره پیش از ازدواج 

یکی از اقداماتی که در مشاوره ازدواج حتما باید صورت پذیرد، بررسی و سنجش پختگی و بلوغ اجتماعی می باشد. در این نوع بلوغ شامل:

 • بلوغ فیزیولوژی ( سن تقویمی – فقدان بیماری خاص)
 • بلوغ عاطفی ( توانایی دسترسی به هیجانات- توانایی ابراز هیجانات – توانایی مدیریت هیجانات)
 • بلوغ اقتصادی ( احساس خودکارامدی در تأمین معاش و هوش اقتصادی- کار سالم- مسئولیت پذیری و ثبات در شغل طی 1 سال- عقل معاش و در خانم ها آمادگی مسئولیت پذیری برای کارهای خانه.)
 • بلوغ اجتماعی ( اعتماد به نفس اجتماعی و توانایی درخواست و ابراز خواسته ها- کسانیکه تنهایی را ترجیح داده بلوغ اجتماعی کافی ندارند.)

نقش مشاوره قبل از ازدواج 

اگر بخواهیم به زبان ساده نقش مشاوره قبل از ازدواج را توصیف کنیم، می توان ابتدا یک سوال را مطرح کرد.

اگر یک کودک در سرما بدون پوشیدن لباس گرم به بیرون از منزل برود شما چه عکس العملی نشان می دهید؟ اگر کودکی در حال رفتن به سوی پرتگاه باشد شما به او چه خواهید گفت؟ قطعا شما با توجه به تجربه و علم خود به این موضوع او را راهنمایی خواهید نمود.

یک مشاور بر اساس علم و تجربه، می تواند راهنمایی های لازم را به شما ارائه نماید. چاله هایی که در مسیر زندگی آینده شما وجود خواهد داشت را تا حدود زیاد پیش بینی نماید و نشانه های آمادگی ازدواج را محک بزند. گاهی نیز خطاهای شناختی افرد موجب انتخاب اشتباه می شود و به همین دلیل در آینده زندگی خوبی را تجربه نخواهند کرد.

یکی از اقداماتی که باید یک مشاوره ازدواج دهد این است که تمام بررسی های لازم برای زندگی سالم و خوب را در آینده مورد بررسی قرار دهد. مطابق با تحقیقات انجام شده، افرادی که به انجام مشاوره پیش از ازدواج روی آورده اند، به طور معمول زندگی بهتری را تجربه نمود. 

توضیح تست های ازدواج 

 مشاوره قبل از ازدواج 

یک مشاور می بایست قبل از انجام تست های مشاوره پیش از ازدواج، حتما دلایل انجام این کار را با مراجعه کننده در میان بگذارد. او هدف از انجام این تست ها را به شما کاملا توضیح خواهد داد و همچنین پس از انجام این آزمون ها تفسیر پرسشنامه و تحلیل نیم رخ روانی را خواهیم داشت. 

انجام این تست ها تنها نمی تواند تعیین کننده تمامی موضوع باشد. قطعا نتایج این تست ها در کنار انجام مصاحبه بالینی و همچنین گرفتن شرح حال به یک مشاور کمک کند تا به شناخت بهتری از فرد برسد و همچنین تصمیم بهتری در این زمینه اتخاذ کند. 

تست تیپ های شخصیتی (MBTI)

همانطور که از نام این پرسشنامه پیداست، این آزمون در واقع یک تست شخصیت شغلی و تحصیلی می باشد. این تست توسط مایزر ساخته شد و در آن، روانشناسی ابعاد چهار جانبه شخصیت مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این تست، شناخت نقاط قوت، نقاط ضعف، عوامل موثر در انتخاب شغل آینده و سازگاری با سایر افراد به خوبی مشخص خواهد شد. مولفه های این تست شامل موارد زیر می باشد:

 • برونگرایی (E) – درونگرایی (I)
 • حسی (S) – شهودی (N)
 • منطقی (T) – احساسی (F)
 • قضاوتی (J) – ادراکی (P)

انجام و تفسیر پرسشنامه تنها توسط یک متخصص مشاور ازدواج امکان پذیر است. در صورت نیاز پس از انجام این تست نتیجه آن را به مراجع اعلام می دارند.

تست شخصیت هارتمن

از دیگر آزمون های روانشناسی تست شخصیت هارتمن است که مشاوران در صورت نیاز از مراجعین خود خواهند گرفت. در واقع ما به صورت تصویری و از طریق رنگ ها اطلاعاتی را در مورد شخصیت فرد به دست خواهیم آورد. سپس، روایی و پایایی آنها مورد تایید کارشناسان قرار می گیرد. یکی از موارد مهم این است که سندیت و وضعیت این موضوع در چه حد است؟ چقدر میتوان به نتیجه آن اطمینان حاصل کرد؟

در این تست شخصیت با توجه به چهار رنگ قرمز، آبی، سفید و زرد دسته بندی می شود. بر اساس روانشناسی رنگ ها رنگ ها نشان دهنده نوع شخصیت فرد می باشند. در ادامه با هم این با روانشناسی آشنا می شویم.

قرمز/قدرت: افرادی که شخصیت آن ها با رنگ قرمز تعیین می شود، در واقع سرعت عمل بیشتری برای تکمیل کارها دارند و به طبع دارای انگیزه بیشتری هستند. چنین اشخاصی رهبران خوبی خواهند بود و یکی از ویژگی های آنها مسئولیت، عزم و قاطعیت است.

آبی/صمیمیت: مراجعینی که شخصیت آنها با رنگ آبی شناخته می شود در واقع افرادی هستند که کارها را به خوبی انجام می‌دهند و همچنین از راهکارهای ایجاد صمیمیت، ارتباطات و هدف در زندگی به خوبی استفاده می کنند. دوستداران رنگ آبی به طور معمول زنان یا مردان وفادار، ساده و متفکری هستند و کارهای محوله را به بهترین کیفیت ارائه می دهند.

سفید/صلح: در اکثر فرهنگ‌ها به نشانه صلح شناخته شده است. در واقع این نوع شخصیت ها حافظان صلح هستند و برای به دست آوردن آن حتی حاضرند که تضاد و درگیری با دیگران داشته باشند. شفافیت علاقه مندان به رنگ سفید یاد بوده و غالبا انسان های مهربان، سازگار پذیری هستند. همچنین شنونده های خوبی نیز می باشند.

زرد/شوخ طبع: افرادی با شخصیت زرد به طور معمول به انجام دادن کارها بسیار اهمیت می‌دهند و به صورت سرگرمی کار می کنند. در واقع آن ها افرادی خوشبین و در عین حال خودانگیخته و اجتماعی می باشند.

تست عشق استرنبرگ (STLS)

سنجش بلوغ و لزوم مشاوره قبل از ازدواج 

استرانبرگ یکی از روانشناسان است که نظریه مثلث عشق را مطرح نمود. در نظریه عشق استرنبرگ سه مولفه مهم مورد بررسی قرار گرفته است که شامل: صمیمیت (intimacy)، شور و شوق (passion) و تعهد (commitment) می باشد.

 صمیمیت از نظر مشاوره ازدواج در واقع نشان دهنده احساسات عمیق بین دو نفر می باشد. در صورتیکه پیوند عاطفی بین دو فرد بسیار زیاد باشند این ارتباط موجب بالا رفتن صمیمیت در این تست خواهد شد. در واقع علاقه بین دو دوست با این سنجش مشخص می شود.

 شور و شوق و جذابیت های جسمی و عاطفی با استفاده از مولفه های تست عشق استرنبرگ (STLS) قابل تشخیص است. وجود تمایلات جنسی نیز نشان‌دهنده خوبی برای آن خواهد بود. چنانچه افراد برانگیختگی جنسی به هنگام حضور یکدیگر داشته باشند، رابطه مثبت تری را در آینده تجربه خواهند نمود.

 تعهد یکی دیگر از مولفه‌هایی است که می‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدتی را برای تشکیل زندگی و پایبندی به یک رابطه را داشته باشد.

تست بلوغ عاطفی (EMS)

تست بلوغ و رشد عاطفی (EMS) تعیین کننده میزان بلوغ افراد است و توسط یاشویر سینگ و ماهیش بهار گاوا طراحی شده است. تست مذکور شامل سوالاتی است که دارای مقیاس و زیر مقیاس هستند.. این زیر مقیاس ها شامل موارد زیر می باشد.

عدم ثبات عاطفی

بازگشت عاطفی

ناسازگاری اجتماعی

فروپاشی شخصیت 

فقدان استقلال

با توجه به حساسیت تمامی آزمون ها خصوصاً این نوع آزمون، به هیچ عنوان توصیه نمی شود که افراد غیرمتخصص نسبت به انجام و تفسیر این تست اقدام نمایند زیرا می‌تواند موجب زدن برچسب به یک فرد و یا انحراف از موضوع اصلی باشد.

تست تعارضات زناشویی (MT)

همانطور که از نام این تست پیداست. برای شناخت تعارضات زناشویی از این نوع تست استفاده می شود. به همین دلیل این دسته از افراد نمی‌توانند آنچه که معنی واقعی جمله را شامل می شود به فرد مقابل ارائه دهند. به همین دلیل آزمون تعارضات زناوشیی به زوجین کمک می کند تا بتوانند شناخت بهتری از یکدیگر و همچنین به وجود آمده داشته باشند. 

تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF)

کیفیت زندگی افراد یکی از موضوعاتی است که امروزه در مشاوره ازدواج بسیار بدان توجه دارند و مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. این تست می تواند تا حدود زیادی در کنار استفاده از مصاحبه بالینی، اطلاعات مفیدی را ارائه نماید. این آزمون در واقع برای افراد بالای 15 سال مناسب می باشد. تعداد سوالات آن 36 سوال است و فرم کوتاه نیز شناخته می شود.

خلاصه مطلب

در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با نحوه دریافت مشاوره ازدواج ارائه نمودیم. در صورتی که مایل به انجام 3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج می باشید و یا نیازمند مشاوره قبل از ازدواج هستید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود.

چگونه می توان مشاوره ازدواج دریافت نمود؟

برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج می توانید وارد سایت ما شوید و با شماره های موجود در جدول تماس حاصل نمایید.

نقش مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

در مشاوره پیش ازازدواج به شما کمک می شود تا اطلاعات کافی را در رابطه با شخصیت خود و طرف مقابلتان به دست آورید و مطابق با پروتکل مشاوره پیش از ازدواج از بروز مشکلات آتی جلوگیری نمایید.

3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج چیست؟

تست های سلامت روان، تست 16 عاملی کتل و همچنین تست پنج عاملی شخصیت نئو.

تست های مشاوره ازدواج چیست؟

در صورت نیاز مشاوران به انجام این تست ها اقدام می نمایند: تست تیپ های شخصیتی (MBTI)، تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI)، تست عشق استرنبرگ (STLS)، تست بلوغ عاطفی (EMS)، تست تعارضات زناشویی (MT)، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST)

5/5 - (6 امتیاز)

همچنین ببینید

راه های شناخت پیش از ازدواج

بهترین راه های شناخت پیش از ازدواج

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

تماس با مشاور