مشاوره ازدواج
مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

در مشاوره ازدواج افراد علاوه بر شناخت طرف مقابل، در رابطه با شخصیت خود نیز اطلاعات جامعی به دست خواهند آورد. 3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج شناخت عمقی تر را موجب می شود. در مشاوره قبل از ازدواج دکتر فکر به بررسی تفاوت ها و شباهت های شخصیتی پرداخته می شود که این شناخت با توجه به مراحل مشاوره پیش از ازدواج صورت می پذیرد. ایفای نقش مشاوره قبل از ازدواج نیز بر اساس پروتکل ها می باشد.

در مشاوره ازدواج در صورت نیاز، یک مشاور به انجام سایر تست های مرتبط همانند : تست تیپ های شخصیتی (MBTI) ، تست شخصیت هارتمن ، تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI) ، تست عشق استرنبرگ (STLS) ، تست بلوغ عاطفی (EMS) ، تست تعارضات زناشویی (MT) ، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST) ، تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF) و … گرفته خواهد شد.

صداقت در جلسه مشاوره ازدواج و تخصص مشاور، می تواند خوشبختی زندگی آینده شما را تضمین نماید.

ضرورت مشاوره ازدواج

ضرورت مشاوره ازدواج

ازدواج امروزه به سادگی گذشته نمی باشد. شکل ازدواج و نوع آشنایی امروزه بسیار تغییر کرده است. این موضوع موجب ایجاد دو راهی و سردرگمی برای انتخاب همسر آینده شده است. انتخاب یک فرد مناسب برای ازدواج بسیار سخت است. سوالات زیادی در ذهن  افراد به وجود می آید که به تنهایی نمی توانند پاسخ مطمئنی برای آن پیدا کنند و حتماً به کمک یک متخصص نیازمند می باشند.

یکی از انواع آشنایی های به وجود آمده امروزه، آشنایی هایی است که به صورت مجازی و اینترنتی می باشد. گاهی دلبستگی هایی ناشی از همین نوع رابطه ها به وجود می آید که افراد را ترغیب به کمک مشاوره ازدواج می نماید. گاهی نیز مخالفت های خانواده فرد با این نوع آشنایی نیزموجب شده است تا مشکلاتی برای این دسته از جوانان برای ادامه رابطه وجود داشته باشد.

برای ازدواج های سنتی نیز ما با سوالات زیادی مواجه خواهیم بود. اطلاع از نحوه آشنایی با فرد مورد نظر و همچنین نحوه به دست آوردن شناخت دقیق از طرف مقابل، سوالات زیادی را در ذهن افراد به وجود می آورد که دریافت پاسخ درستی برای این سوالات، می تواند آینده و زندگی مشترک آن ها را تغییر دهد. بهترین راه برای از بین بردن ابهامات افراد، استفاده از مشاوره پیش ازازدواج می باشد.

برای دریافت مشاوره آنلاین ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج 

با توجه به رویکرد برای انجام تست روانشناسی نوع مشکلات شما به طور معمول سه تست مهم گرفته خواهد شد.  قبل از اینکه به بررسی این موارد بپردازیم، نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که در پاسخ به سوالات تلاش نکنید نظر مشاور را به خود جلب کنید و یا اینکه آزمون را به گونه‌ای تکمیل نمایید تا به این نتیجه برسد شما و فرد مقابل به تفاهم خواهید رسید زیرا در این صورت شما مشکلات بیشتری را در آیده تجربه خواهیم نمود.

آزمون MMPI

 یکی از آزمون ها در مشاوره ازدواج ، آزمون سلامت روان است که ویژگی‌های با ثبات شخصیت را نشان می دهد. البته استفاده از این آزمون تنها در صورت ضرورت امکان پذیر است و با توجه به رویکرد مشاور قابل انجام می باشد. خوشبختانه این آزمون به گونه ای طراحی شده است که در صورت عدم صداقت در تکمیل آن، این موضوع کاملا مشخص خواهد شد. اختلالات شخصیت و سلامت روان فرد در این پرسشنامه به راحتی قابل تشخیص می باشد.

آزمون میلون یا MCMI

این نوع تست نیز می تواند اطلاعات دقیقی در رابطه با ویژگی های مشترک شخصیت افراد به مشاور ارائه دهد. تعداد سوالات این آزمون ها با یکدیگر متفاوت می باشد. برای تست سلامت روان ما دو نوع فرم سوالات خواهیم داشت. فرم کوتاه و فرم بلند. انجام این تست ها برای هر دو نفر باید انجام شود و نتیجه آن پس از تفسیر نیمرخ روانی ارائه می شود.

برای اطلاع از نکات زناشویی قبل از ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI)

با انجام این تست در مشاوره ازدواج به شخصیت فرد پی برد. در این نوع تست به طور معمول مشخص می شود که آیا فرد در آینده به شما خیانت خواهد نمود یا خیر؟ مهم ترین مولفه های پنج عاملی اصلی شخصیت شامل روان‌رنجوری یا نوروتیک بودن (N)، برون‌گرایی (E)، گشودگی به تجربیات جدید (O)، موافق بودن (A) و وظیفه‌شناسی (C) می باشد.

پرسنامه 16 عاملی کتل 

گاهی با توجه به نوع مشکلات مراجع و در صورت نیاز، گاهی مشاور بین تست MMPI و MCMI 3 علاوه بر آن از تست مهم مشاوره قبل ازدواج یکی از آن ها را انتخاب می نماید و از دیگر تست هایی که استفاده خواهد نمود، پرسشنامه 16 عاملی کتل می باشد. در این پرسشنامه به 16 شخصیت فرد مورد سنجش قرار خواهد گرفت و به همین دلیل بررسی دقیق تری می تواند در این زمینه صورت پذیرد.

جهت مطالعه مقاله با موضوع 14 نکته مهمی که دختران قبل از ازدواج باید بدانند بر روی لینک کلیک کنید.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که یک مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی در نظر دارد، و بر اساس آن تصمیم گیری می کنند. گاهی در برخی از موارد، تصورات ما با آنچه در علم مشاوره ازدواج می باشد، کاملا متفاوت است. یکی از معیارهایی که ما در رابطه با ازدواج به طور معمول از افراد مختلف می شنویم، هم کف بودن است. تصورات غلطی که در رابطه با هم کف بودن وجود دارد به شرح زیر می باشد.

 • تناسب سنی
 • تناسب اقتصادی
 • تناسب فرهنگی
 • تناسب خانوادگی
 • تناسب تحصیلی

اما کدام یک از معیار ها صحیح می باشد؟ برخورداری از سلامت شخصیت. منطور از سلامت شخصیت این است که حداقل های سلامت شخصیت را داشته باشد. البته باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که هر دو انسان سالم نیز لزوما نمی توانند با هم ازدواج کنند این افراد همانند دو مسافر هستند که به دو مقصد متفاوت می روند اما در یک ماشین نشسته اند.

جهت اطلاع از اینکه مشاوره قبل از ازدواج چند جلسه است؟ بر روی لینک کلیک کنید.

مراحل مشاوره پیش از ازدواج 

این مراحل تنها برای آشنایی شما عزیزان ارائه خواهد شد. دقت داشته باشید که انجام این مراحل با توجه به پروتکل مشاوره پیش از ازدواج می باشد و تنها یک مشاور می تواند آن را به درستی به انجام برساند و در این جا تلاش شده است تا برای آشنایی شما مطرح شوند.

مرحله اول مشاوره ازدواج : بررسی معیارهای ظاهری

برای برخی از افراد ، ظاهر دیگری بسیار مهم است. در بررسی اولیه مشاوره ازدواج حتما باید این موضوع مشخص شود که چهره ظاهری به چه میزان اهمیت دارد؟ بنابراین زیبایی ظاهری از اولین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. دقت داشته باشید که هیچ معیاری نباید به خاطر معیار دیگر فدا شود چراکه بعدها دچار مشکل خواهد شد و اهمیت خود را از دست خواهد داد.

مرحله دوم : بررسی معیارهاي غیرظاهري و قابل پرسش

برخی از معیارهای ازدواج را می توان به راحتی از مراجعین سوال کرد. این معیار ها شامل مواردی همچون : تحصیلات- مذهب- سطح فرهنگی خانواده (اطلاعات بیوگرافی) می باشد. دقت داشته باشید در صورتی که این معیارها وجود نداشته باشد، نباید به مرحله بعدی رفت. در واقع باید بررسی دقیق برای تطابق یا عدم تطابق آن را توجه داشت.

مرحله سوم : شناخت متقابل

این نوع شناخت در واقع برای پی بردن به شخصیت فرد می باشد. هدف ما در این مرحله، پی بردن به لایه های پنهانی شخصیت افراد می باشد. به طور معمول بر اساس زمان و همچنین تجربه و تعاملات استاندارد، این آشنایی می تواند از سه تا شش ماه به طول انجامد. بهتر است این آشنایی با نظارت خانواده ها و به صورت کنترل از راه دور صورت پذیرد.

برای اطلاع از سوالات مشاوره ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

چهارمین مرحله مشاوره پیش ازازدواج

در این مرحله در واقع ما به بررسی شخصیت و معیارهای خوشبختی فرد خواهیم پرداخت. بررسی معیارهای حقیقی شخصیت و خوشبختی برای شروع مشاوره شامل : انجام مصاحبه و آزمون می باشد. در واقع دو آیتمی که برای سلامت شخصیت و همچنین تناسب شخصیت مورد توجه قرار می گیرد شامل :

 • چرا میخواهم ازدواج کنم؟
 • موضع کنش: آگاهانه، آزادانه و هدفمند
 • موضع واکنش: مثل ترس از بالارفتن سن یا در واکنش به فرار از فشار خانواده
 • کسی که از موضع واکنش تصمیم به ازدواج می گیرد فردي با سلامت روان نیست.
 • من کیستم؟
 • نیازسنجی درست براي هدفمند کردن انتخاب و برآورد صحیح امکانات براي مناسب ترین انتخاب نه بهترین!
 • آیا من آمادگی ازدواج دارم؟

برای اطلاع از اختلاف سنی در ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

سنجش بلوغ و لزوم مشاوره قبل از ازدواج 

یکی از اقداماتی که در مشاوره ازدواج حتما باید صورت پذیرد، بررسی و سنجش بلوغ می باشد. در این نوع بلوغ شامل :

 • بلوغ فیزیولوژي ( سن تقویمی – فقدان بیماري خاص)
 • بلوغ عاطفی ( توانایی دسترسی به هیجانات- توانایی ابراز هیجانات – توانایی مدیریت هیجانات)
 • بلوغ اقتصادي ( احساس خودکارامدي در تأمین معاش و جرَم اقتصادي- کار سالم- مسئولیت پذیري و ثبات در شغل طی 1 سال- عقل معاش و در خانم ها آمادگی مسئولیت پذیري براي کارهاي خانه).
 • بلوغ اجتماعی ( اعتماد به نفس اجتماعی و توانایی درخواست و ابراز خواسته ها- کسانیکه تنهایی را ترجیح داده بلوغ اجتماعی کافی ندارند).

نقش مشاوره قبل از ازدواج 

نقش مشاوره قبل از ازدواج

اگر بخواهیم به نقش مشاوره قبل از ازدواج بپردازیم. به زبان بسیار ساده می توان ابتدا یک سوال از شما پرسید. اگر یک کودک در سرما بدون پوشیدن لباس گرم به بیرون از منزل برود شما چه عکس العملی نشان می دهید؟ اگر کودکی در حال رفتن به سوی پرتگاه باشد شما به او چه خواهید گفت؟ قطعا شما با توجه به تجربه خود و علم خود به این موضوع او را ارهنمایی خواهید نمود.

یک مشاور با توجه به علم و تجربه خود، می تواند راهنمایی های لازم را به شما ارائه نماید. چاله هایی که در مسیر زندگی آینده شما وجود خواهد داشت را تا حدود زیادی یک مشاور می تواند پیش بینی کند. گاهی خطاهای شناختی که افراد دارند موجب انتخاب اشتباه خواهد شد و به همین دلیل در آینده زندگی خوبی را تجربه نخواهند کرد.

یکی از اقداماتی که یک مشاوره ازدواج انجام می دهد این است که تمام بررسی های لازم را برای زندگی آینده افراد خواهد داشت تا بتوانند زندگی خوب و سالمی را داشته باشند. مطابق با تحقیقات انجام شده، افرادی که به انجام مشاوره پیش از ازدواج روی آورده اند، به طور معمول زندگی بهتری را تجربه نمود. 

برای اطلاع از نکات بهداشتی قبل از ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

توضیح تست های ازدواج 

قبل از انجام تست های مشاوره پیش از ازدواج ، یک مشاور، حتما توضیحات لازم را در رابطه با دلایل انجام این تست به شما ارائه خواهد نمود. هدف از انجام این تست را به شما کاملا توضیح خواهد داد و همچنین پس از انجام این آزمون ها تفسیر پرسشنامه و تحلیل نیم رخ روانی را خواهیم داشت. 

انجام این تست ها تنها نمی تواند تعیین کننده تمامی موضوع باشد. قطعا نتایج این تست ها در کنار انجام مصاحبه بالینی و همچنین گرفتن شرح حال می تواند به یک مشاور کمک کند تا به شناخت بهتری از فرد برسد و همچنین به تصمیم بهتر در این زمینه دست یاید. 

تست تیپ های شخصیتی (MBTI)

تست تیپ های شخصیتی (MBTI)

همانطور که از نام این پرسشنامه پیداست این آزمون در رابطه با تست شخصیت شغلی و تحصیلی می باشد. این تست توسط مایزر ساخته شد که در واقع آزمون روانشناسی ابعاد چهار جانبه شخصیت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در واقع هدف اصلی از این تست شناخت نقاط قوت، نقاط ضعف، علاقه های شغلی و سازگاری با سایر افراد را به خوبی بشناسد. مولفه های شامل موارد زیر می باشد:

 • برونگرایی (E) – درونگرایی (I)
 • حسی (S) – شهودی (N)
 • منطقی (T) – احساسی (F)
 • قضاوتی (J) – ادراکی (P)

انجام و تفسیر پرسشنامه تنها توسط یک متخصص مشاور ازدواج امکان پذیر است. در صورت نیاز پس از انجام این تست نتیجه آن را به  مراجع اعلام می دارند.

برای دریافت مشاوره تلفنی ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

تست شخصیت هارتمن

از دیگر آزمون های روانشناسی تست شخصیت هارتمن است که مشاوران در صورت نیاز از مراجعین خود خواهند گرفت. در واقع ما به صورت تصویری و از طریق رنگ ها اطلاعاتی را در مورد شخصیت فرد به دست خواهیم آورد. روایی و پایایی آنها مورد تایید کارشناسان قرار گرفته است یکی از موارد مهم این است سندیت و وضعیت این موضوع در چه حد می باشد؟ چقدر میتوان به نتیجه آن اطمینان حاصل کرد؟

در این تست شخصیت با توجه به چهار رنگ قرمز،  آبی،  سفید و زرد باید دسته بندی کرداین موارد را. رنگ ها نشان دهنده نوعی از شخصیت فرد می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قرمز / قدرت :  افرادی که شخصیت آن ها با رنگ قرمز تعیین می شود، در واقع سرعت عمل بیشتری برای تکمیل کارها دارند و این موضوع موجب ایجاد انگیزه برای آنها می شود. این دسته از افراد رهبران خوبی خواهند بود و یکی از ویژگی های آنها مسئولیت،  عزم  قاطعیت از ویژگی‌های آنها شناخته شده است.

آبی /صمیمیت : مراجعینی که شخصیت آنها با رنگ آب شناخته می شود در واقع افرادی هستند که کارها را به خوبی انجام می‌دهند و همچنین صمیمیت،  ارتباطات،  کیفیت روابط و داشتن هدف در زندگی برای آنها بسیار حائز اهمیت است.  این نوع اشخاص به طور معمول افراد وفادار، ساده و متفکری هستند و کارهای محوله را به بهترین کیفیت ارائه می دهند.

سفید/ صلح : در اکثر فرهنگ‌ها به نشانه صلح شناخته شده است. در واقع این نوع شخصیت ها حافظان صلح هستند و برای به دست آوردن آن حاضرند که تضاد و درگیری با دیگران داشته باشند. شفافیت افراد بسیار زیاد است به طور کلی این افراد انسان های مهربان، سازگار پذیری هستند و همچنین شنونده های خوبی نیز می باشند.

زرد / شوخ طبع : افرادی با شخصیت زرد به طور معمول به انجام دادن کارها بسیار اهمیت می‌دهند و به صورت سرگرمی کار می کنند. در واقع آن ها افرادی خوشبین و در عین حال خودانگیخته و اجتماعی می باشند.

برای دریافت بهترین توصیه های قبل از ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

تست عشق استرنبرگ (STLS)

تست عشق استرنبرگ (STLS)

استرانبرگ یکی از روانشناسان است که نظریه مثلث عشق را مطرح نمود. در این نظریه سه مولفه مهم مورد بررسی قرار گرفته است که شامل : صمیمیت (intimacy) ، شور و شوق (passion) و تعهد (commitment) می باشد.

 صمیمیت از نظر مشاوره ازدواج در واقع نشان دهنده احساسات عمیق بین دو نفر می باشد . در صورتیکه پیوند عاطفی بین دو فرد بسیار زیاد باشند این ارتباط موجب بالا رفتن صمیمیت در این تست خواهد شد. در واقع علاقه بین دو دوست با این سنجش مشخص می شود.

 شور و شوق و جذابیت های جسمی و عاطفی با استفاده از مولفه های تست عشق استرنبرگ (STLS) می تواند مشخص شود. وجود تمایلات جنسی نیز نشان‌دهنده خوبی برای آن خواهد بود. چنانچه افراد برانگیختگی جنسی به هنگام حضور یکدیگر داشته باشند رابطه مثبت تری را در آینده تجربه خواهند نمود.

 تعهد یکی دیگر از مولفه‌هایی است که می‌تواند برنامه‌ریزی بلندمدتی را برای تشکیل زندگی و پایبندی به یک رابطه را داشته باشد. 

برای اطلاع از پرسش و پاسخ نامزدی بر روی لینک کلیک کنید.

تست بلوغ عاطفی (EMS)

تست بلوغ عاطفی (EMS)

تست بلوغ عاطفی (EMS)می‌تواند تعیین کننده میزان بلوغ افراد باشد که توسط یاشویر سینگ و ماهیش بهار گاوا طراحی شده است. شامل سوال که تعداد مقیاس و به همراه زیر مقیاس های آن ها خواهد بود. این زیر مقیاس ها شامل موارد زیر می باشد.

عدم ثبات عاطفی

بازگشت عاطفی

ناسازگاری اجتماعی

فروپاشی شخصیت 

فقدان استقلال

با توجه به حساسیت تمامی آزمون ها خصوصاً این نوع آزمون، به هیچ عنوان توصیه نمی شود که افراد غیرمتخصص نسبت به انجام و تفسیر این تست اقدام نمایند زیرا می‌تواند موجب زدن برچسب به یک فرد و یا انحراف از موضوع اصلی باشد.

تست تعارضات زناشویی (MT)

همانطور که از نام این تست پیداست. برای شناخت تعارضات زناشویی از این نوع تست استفاده می شود. به همین دلیل این دسته از افراد نمی‌توانند آنچه که معنی واقعی جمله را شامل می شود به فرد مقابل ارائه نماید به همین دلیل در واقع به افراد کمک می‌کند تا بتوانند شناخت بهتری از یکدیگر و همچنین به وجود آمده داشته باشند. 

تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF)

کیفیت زندگی افراد یکی از موضوعاتی است که امروزه مشاوره ازدواج بسیار بدان توجه دارند و مورد بررسی دقیق قرار می دهد . این تست می تواند تا حدود زیادی در کنار استفاده از مصاحبه بالینی، اطلاعات مفیدی را ارائه نماید. این آزمون در واقع برای افراد بالای 15 سال مناسب می باشد. تعداد سوالات آن 36 سوال است و فرم کوتاه نیز شناخته می شود.

خلاصه مطلب

در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با نحوه دریافت مشاوره ازدواج ارائه نمودیم. در صورتی که مایل به انجام 3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج می باشید و یا نیازمند مشاوره قبل از ازدواج هستید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود.

چگونه می توان مشاوره ازدواج دریافت نمود؟

برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج می توانید وارد سایت ما شوید و با شماره های موجود در جدول تماس حاصل نمایید.

نقش مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

در مشاوره پیش ازازدواج به شما کمک می شود تا اطلاعات کافی را در رابطه با شخصیت خود و طرف مقابلتان به دست آورید و مطابق با پروتکل مشاوره پیش از ازدواج از بروز مشکلات آتی جلوگیری نمایید.

3 تست مهم مشاوره قبل ازدواج چیست؟

تست های سلامت روان، تست 16 عاملی کتل و همچنین تست پنج عاملی شخصیت نئو.

تست های مشاوره ازدواج چیست؟

در صورت نیاز مشاوران به انجام این تست ها اقدام می نمایند. : تست تیپ های شخصیتی (MBTI) ، تست سنجش صفات پنجگانه شخصیتی (NEO-FFI) ، تست عشق استرنبرگ (STLS) ، تست بلوغ عاطفی (EMS) ، تست تعارضات زناشویی (MT) ، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST)

همچنین ببینید

ترس از ازدواج نکردن

درمان ترس از ازدواج نکردن + علائم ترس از مجرد ماندن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

تماس با مشاور