آشنایی برای ازدواج

۵ روش برتر جهت آشنایی برای ازدواج

آشنایی برای ازدواج از مراحل مهم شناخت طرفین نسبت به هم است و از حساسیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، اهمیت آشنایی با فردی که قرار است با او به سینما یا رستوران بروید، کم تر از اهمیت آشنایی با کسی خواهد بود قرار است با او همکار شوید. حال فکر کنید اهمیت آشنایی با کسی که قرار است تا پایان عمر شریک زندگی شما باشد چقدر است؟ همچنین نحوه‌‌ی این آشنایی تأثیر مهمی در سرنوشت و آینده‌‌‌ی جوانان دارد.

در حالت کلی می‌‌توان گفت، دقت در نحوه‌‌ی آشنایی و شناخت درست و عاقلانه‌ی همسر آینده از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌‌ای که بسیاری از کارشناسان کمک گرفتن از مشاور برای آشنایی و شناخت مؤثر جهت ازدواج را توصیه می‌کنند. روش‌‌های مختلفی جهت آشنایی برای ازدواج وجود دارد و ما در این مقاله قصد داریم ابتدا توضیحات مختصری در مورد آشنایی برای ازدواج دهیم، سپس به بیان پنج روش برتر جهت آشنایی بپردازیم.

انواع آشنایی برای ازدواج

انواع آشنایی برای ازدواج

در حالت کلی آشنایی برای ازدواج به دو دسته‌‌ی مدرن و سنتی تقسیم بندی می‌‌شود. در آشنایی به صورت سنتی یک جلسه خواستگاری جهت معارفه برگزار می‌‌شود که در آن دختر و پسر از قبل هیچ ملاقاتی با یکدیگر نداشته‌‌اند و بعد از آن بنا به نظر و صلاح‌دید بزرگان می‌‌توانند زیر نظر بزرگترهایشان چند جلسه جهت شناخت بهتر یکدیگر را ملاقات کنند.

آشنایی به صورت مدرن کمی متفاوت است و در آن دختر و پسر ممکن است به روش‌های مختلف مانند دانشگاه، محل‌‌کار یا در فضای مجازی با یکدیگر تا حدودی آشنا شوند، سپس بعد از آن خانواده‌‌‌ها را در جریان موضوع قرار دهند.

در رابطه با مقایسه‌‌‌ی این دو و این که کدامیک بهتر است، نظرهای متفاوتی وجود دارد. بسیاری از روانشناسان موافق ازدواج به روش مدرن هستند. از نظر آن ها، در آشنایی که فقط در فاصله‌ی بین خواستگاری تا ازدواج صورت می‌گیرد، امکان شناخت خصوصیات مردان یا دختران در این مدت کم است. از طرفی به عقیده‌ی برخی روان‌شناسان دیگر ازدواج به روش سنتی از بسیاری از انحرافات جوانان جلوگیری می‌کند و مانع از بازیچه شدن عواطف و احساسات آن ها به ویژه دختران می‌شود.

در هر صورت انتخاب اینکه کدام روش برای ازدواج مناسب است، به نظر و اعتقادات و شرایط هر خانواده بستگی دارد، ممکن است خانواده‌ای دوست داشته باشند که خودشان همسر آینده‌ی فرزندشان را انتخاب کنند اما برخلاف میل باطنی مجبور شوند مطابق خواسته‌ي فرزندشان رفتار کنند.

سؤالات دوران آشنایی

سوالاتی که منجر به شناخت پیش از ازدواج می شود، طیف گسترده ایی را در بر می گیرد که با پرسیدن آن ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید طرف مقابل‌تان را بهتر بشناسید. با توجه به دسته‌بندی این سؤال‌ها مشخص می‌شود که هدف پرسیدن هر سؤال چیست؟ و چه اطلاعاتی در مورد طرف مقابل در اختیار شما قرار خواهد داد. در زیر نمونه‌ای از این سؤال‌ها را بیان می‌کنیم.

سؤالات مربوط به مسائل مالی

مسائل مالی از جمله مواردی است که در زندگی مشترک نقش مهمی دارد و بسیاری از اختلافات و مشکلات می‌تواند بر اثر آن باشد. بنابراین قبل از این که تصمیم به ازدواج با فرد مورد نظر خود را بگیرید، بهتر است که در مورد مسائل مالی هر سؤالی دارید بپرسید و در این مورد به تفاهم برسید.

صحبت در مورد مسائل مالی می‌تواند از بزرگ‌ترین مسئله مانند خرید خانه یا ماشین، تا کوچک‌ترین آن مانند خرید مواد‌غذایی و میوه باشد. در واقع می‌توان گفت که در زندگی مشترک پول و مسائل مالی وابسته به خیلی چیزها است و بسیاری از مسائل و مشکلات را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین هرچقدر بتوانید با فرد مورد‌نظر خود در مورد مسائل مالی صحبت کنید در آینده ازدواج موفق‌تری خواهید داشت.

سؤالات مربوط به خانواده

سوالات مربوط به خانواده

امکان دارد با خود بگویید که من قرار است با خود او زندگی کنم و سؤال پرسیدن در مور خانواده‌اش چندان لزومی ندارد. در صورتی که خوب است بدانید یکی از مسئله‌های مهمی که می تواند در زندگی مشترک برای‌تان ایجاد مشکل کند همین مورد می باشد در مشاوره ازدواج تاکید زیادی بر آن می شود. بنابراین هر گونه مسئله یا سؤال کوچکی در این باره وجود دارد بهتر است گفته شود و در این مورد به یک نظر واحد و تفاهم برسید.

به عنوان مثال سؤال‌هایی مانند این که نظرت در مورد اعضای خانواده‌ات چیست؟ رابطه‌ات با آن ها چگونه است؟ یا در صورتی که بین نظر شما و خانواده‌تان نسبت به انتخاب من اختلاف وجود داشته باشد شما چه واکنشی نشان می‌دهید؟ با پرسیدن چنین سؤالاتی می‌توانید تا حدودی به چگونگی روابط او با خانواده‌اش پی ببرید.

سؤالات مربوط به عقاید و مذهب

میزان اختلافات فرهنگی و مذهبی شما و طرف مقابلتان بسیار اهمیت دراد. برای اطلاع از میزان اعتقادات و مذهب او می‌توانید با این سؤالات شروع کنید. آیا فرد مذهبی هستید؟ جشن‌های خود را چگونه برگزار می‌کنید؟ در صورتی که بخواهید تعطیلات خود را به مسافرت بروید چه شهرهایی را انتخاب خواهید کرد؟ آیا موافق سفر کردن به شهرهای زیارتی هستید؟ این‌گونه سؤال‌ها و همانند آن به شما در شناختن بهتر طرف مقابل کمک خواهد کرد.

سؤالات مربوط به شغل

سؤال کردن در مورد شغل آینده یا حال فرد مورد نظر و امنیت شغلی او می‌تواند از مهم‌ترین مسائلی باشد که بهتر است قبل از ازدواج تمام ابهامات مربوط به آن برطرف شود. سؤالاتی از قبیل این که دلیلت برای انتخاب این شغل چه بوده است؟ در حال حاضر چه احساسی نسبت به شغل خود داری؟ اگر موقعیت جدید برایت فراهم شود حاضری از این شغل صرف‌نظر کنی؟

با سؤالاتی همانند این ها می‌توانید از شرایط شغلی او با‌خبر شوید. از طرفی اگر زن قصد کار کردن در بیرون از منزل را دارد بهتر است نظر طرف مقابل را در این مورد جویا شود. با سؤالاتی مانند نظرت در مورد شغل من چیست؟ آیا اگر به خاطر شرایط شغلی مجبور شوم به شهر دیگری بروم با من همراه می‌شوی؟ با پرسیدن چنین سؤالاتی می‌توانید در مورد مسائل مربوط به شغل با هم گفت‌وگو کنید.

سؤالات مربوط به مسائل جنسی بعد از ازدواج

سوالات مربوط به مسائل جنسی بعد از ازدواج

اغلب افراد به خاطر بسیاری از تفکرات قدیمی از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی در دوران آشنایی ازدواج دوری می‌ کنند و بحث و گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو در این مورد را به زمان بعد از ازدواج وامی گذارند. در صورتی که با این کار ممکن است خود را از داشتن یک ازدواج موفق محروم کنند. امروزه مشکلات بسیاری از زوج‌های جوان بر اثر همین مسائل جنسی است که با وجود عدم اطلاع از خواسته‌ها و تمایلات طرف مقابل با هم ازدواج می‌‌کنند و بعد از ازدواج تازه متوجه می شوند که طرف مقابل چه انتظاراتی از رابطه جنسی داشته است، که دیگر کار از کار گذشته است.

وقتی رابطه با هدف آشنایی برای ازدواج صورت می‌گیرد باید در طول رابطه فقط به شناختن بهتر فرد مورد نظر فکر کنید و از بروز هرگونه پیشنهاد یا اتفاق غیرمنتظره‌ای که شما را از هدف‌تان دور می‌کند جلوگیری کنید. بنابراین وقتی تمام حواس‌تان معطوف به شناخت و درک رفتارهای طرف مقابل باشد ممکن است کوچک‌ترین سؤال در هر زمینه برای شما مهم تلقی شود.

به عنوان مثال سؤالاتی از قبیل چگونگی تقسیم کار در منزل، میزان و چگونگی رفت‌وآمد با خانواده‌ی همسر، یا سؤالاتی در مورد حریم خصوصی طرف مقابل و… که با پرسیدن این سؤالات و بررسی و تحلیل پاسخ آن ها به کمک یک مشاور تا حد زیادی می‌توانید نسبت به همسر آینده‌ی خود شناخت پیدا کنید. در ادامه شما را با روش‌های برتر آشنایی برای ازدواج آشنا می‌کنیم.

روش هایی جهت آشنایی برای ازدواج

روش هایی جهت آشنایی برای ازدواج

ازدواج یکی از مسائل مهم زندگی هر فرد است که برای انجام آن نیاز به آشنایی و شناخت از قبل لازم است. در واقع دو نفر که قصد ازدواج دارند برای تبادل عواطف و علایق خود نیاز به آشنایی قبل از ازدواج دارند. جهت این آشنایی روش‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به ۵ مورد از مهم‌ترین آن اشاره می‌کنیم.

روش آشنایی از طریق محیط های خانوادگی

یکی از بهترین و مهم‌ترین روش‌ها جهت آشنایی برای ازدواج این است که از طریق محیط‌های خانوادگی مانند دوست، فامیل یا آشنا انجام شود.

در واقع در این روش خانواده‌ها به جهت رفت‌وآمدی که با هم دارند نسبت به هم شناخت بیشتری پیدا می‌کنند و از تمایزها و نقاط اشتراکی که با هم دارند مطلع هستند. آشنایی از طریق محیط‌های خانوادگی یکی از بهترین روش‌های آشنایی افراد است. زیرا به راحتی می‌توانند با کل روحیات و اخلاق و رفتار طرف مقابل آشنایی پیدا کنند.

روش آشنایی از طریق محیط های غیرخانوادگی

روش آشنایی از طریق محیط های غیرخانوادگی

آشنایی در محیط‌های غیرخانوادگی مانند دانشگاه و محل‌ کار اگر در چارچوب معین خود جلو رود می‌تواند سودمند باشد. در این محیط‌ها به دلیل ارتباط مکرر و دائمی که صورت می‌گیرد می‌توان نسبت به فرد مقابل شناخت کاملی از رفتارها، خلق و خو و ارزش های او به دست آورد. بنابراین در این حالت اگر پس از بررسی‌های شناخت خود احساس کردند که فرد مناسبی است می‌توانند رابطه را برای شناخت بهتر کمی عمیق‌تر کنند.

در آشنایی برای ازدواج از طریق محیط‌های غیر‌خانوادگی روش دیگری وجود دارد که افراد در پارک‌ها، خیابان یا جمع‌های دوستانه با هم آشنا می‌شوند. این آشنایی کمی با حالت قبل فرق دارد و چون افراد بیشتر از روی ظاهر و زیبایی طرف مقابل و بدون به دست آوردن شناخت کافی به او علاقه پیدا می‌کند، آشنایی درستی نخواهد بود.

در واقع در این‌گونه دوستی قبل از ازدواج، افراد از خود واقعی‌شان خیلی فاصله دارند، همچنین به دلیل علاقه‌ی اولیه‌ای که به وجود آمده مانع از دیدن واقعیت‌ها و شناختن دقیق‌تر می‌شود.

روش آشنایی از طریق نفر سوم به عنوان معرف

یکی دیگر از روش‌های آشنایی برای ازدواج از طریق معرف صورت می‌گیرد. معرف، نفر سومی از دوستان یا آشنایان دو طرف است که نسبت به دختر و پسر شناخت کامل دارد. معرف با توجه به اطلاعاتی که دارد این دو را مناسب یکدیگر می‌داند و به هم معرفی می‌کند.

نکته‌ی قابل توجه این است که خانواده‌های دو طرف نباید به دلیل اطمینان و شناختی که نسبت به معرف دارند از تلاش برای شناختن و تحقیق و بررسی فرد معرفی شده دست بکشند. در واقع فرد معرف با توجه به اطلاعات ذهنی خود این دو را مناسب هم دانسته است اما این وظیفه‌ی دو طرف است که نسبت به شناخت هم اقدام کنند.

روش آشنایی از طریق وسایل ارتباطی

روش آشنایی از طریق وسایل ارتباطی

امروزه به دلیل پیشرفت علم وتکنولوژی و داشتن وسایلی مانند تلفن و تجهیزاتی چون اینترنت افراد به راحتی می‌توانند در هرکجای دنیا که باشند با هم ارتباط برقرار کنند. بنابراین یکی از ساده‌ترین روش‌های آشنایی برای ازدواج استفاده از همین ابزارهاست.

این روش با وجود سادگی یک اشکال بزرگ دارد و این است که افراد نسبت به هم اطلاعات دقیق و درستی به دست نمی‌آورند. در واقع در این روش امکان ازدواج از راه دور برای فرد وجود دارد و چون اطلاعاتی که فرد از طرف مقابل دارد، مبتنی بر سخنان خود فرد است می‌تواند دروغ یا راست باشد. در حالت کلی نمی‌توان فردی را از روی گفته‌هایش و بدون دیدن ظاهر و رفتارو کردار او شناخت

روش آشنایی از طریق سایت های همسریابی

یکی دیگر از شیوه‌های مدرن و جدیدی که امروزه در بین جوانان رواج پیدا کرده است، آشنایی از طریق سایت‌های همسریابی است. روش آشنایی در این حالت به صورتی است که طرفین اطلاعات و مشخصات خود را در اختیار این سایت‌ها قرار می‌دهند و آن ها سعی می‌کنند تا افرادی که با توجه به اطلاعات داده شده تفاهم بیشتری با هم دارند به یکدیگر معرفی کنند.

از اشکالات عمده‌ی این روش این است که امکان دارد افراد اطلاعات درستی از خود در اختیار سایت‌‌های همسریابی قرار ندهند یا همچنین معتبر نبودن یا غیر تخصصی بودن فعالیت سایت هم می‌تواند ایجاد مشکل کند.

از طرفی کارایی این سایت‌ها برای افرادی با شرایط خاص که تصمیم به آشنایی برای ازدواج دارند می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال، برای افراد معلول یا افرادی با مشکلات ژنتیکی خاص که امکان ازدواج برای آن ها سخت است، با استفاده از سایت‌های همسریابی راحت‌تر می‌توانند ازدواج کنند.

پیام آخر

همان‌طور که در بالا گفته شد، آشنایی برای ازدواج می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود اما آنچه که اهمیت دارد این است که در استفاده از هر روش تمام دقت و تلاش خود را برای شناختن طرف مقابل انجام دهید. بعضی از روش‌ها مانند روش‌های اینترنتی یا مراکز همسریابی نیاز به دقت و توجه بیشتری دارند. همچنین تا جایی که امکان دارد سعی کنید از روش‌های مطمئن‌تر مانند محیط‌های خانوادگی اقدام به آشنایی برای ازدواج کنید.

در محیط‌های خانوادگی به دلیل این‌که خانواده‌ها از قبل نسبت به یکدیگر شناخت کافی دارند، همچنین ممکن است پدرو مادر هم در جریان موضوع باشند بنابراین احتمال خطا و اشتباه کردن شما خیلی کم‌تر است و هر زمان که به مشورت نیاز داشته باشید می‌توانید از پدرومادرتان کمک بخواهید؛ در صورتی که در روش‌های دیگر چنین نیست و باید برای آشنایی با طرف مقابل وقت بیشتری گذاشت.

در هرصورت با وجود تمام این روش‌های آشنایی برا ازدواج باز هم ممکن است که افراد بعد از ازدواج تغییر رفتار دهند همچنین احتمال تغییر رفتار مردان نسبت به زنان بیشتر است. برای آشنایی شما با این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی تغییر رفتار مردان بعد از ازدواج را بخوانید.با توجه به مطالب گفته شده به نظر شما کدام روش برای آشنایی بهتر است؟ آیا اگر قصد ازدواج داشته باشید با استفاده از سایت‌های همسریابی اقدام به انتخاب همسر خود می‌کنید؟ اگر دوست داشتید می‌توانید نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید.

آیا آشنایی از طریق اینترنت می‌تواند معتبر باشد؟

بله بنا بر شرایطی می‌تواند معتبر باشد. آشنایی برای ازدواج از حساسیت بالایی برخوردار است اگر قصد شما از این آشنایی ازدواج است بهتر است طرف مقابل هم در جریان بگذارید و از خواسته‌ی او هم مطلع شوید سپس برای شناخت عمیق‌تر با حضور خانواده‌ها آشنایی به صورت حضوری ادامه دهید.

از نظر شما کدام روش آشنایی برای ازدواج بهتر است؟

به طور کلی نمی‌توان گفت کدام روش بهتر است و هرکس متناسب با شرایطی که دارد می‌تواند از هر روشی استفاده کند. می‌توان گفت آشنایی در محیط خانوادگی به دلیل شناخت از قبل و احتمال مطلع بودن خانواده‌ها از این آشنایی احتمال اشتباه کردن کم‌تر است اما در روش‌های دیگر میزان دقت و توجه باید بیشتر باشد.

در طول رابطه با پرسیدن چه سؤالاتی می‌توان نسبت به عقاید و مذهب او اطلاعات به دست آورد؟

برای به دست آوردن شناخت نسبت به عقاید طرف مقابل می‌توانید به طور صریح از او بپرسید آیا مذهبی است یا خیر؟ سپس در میان صحبت‌های‌تان برای دریافت اطلاعات بیشتر با سؤال هایی مانند: «آیا برای مسافرت شهرهای زیارتی را انتخاب می‌کنید؟» می‌توانید از حد واندازه‌ی آن مطلع شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور