ترس کودکان از تاریکی
ترس کودکان از تاریکی

ترس کودکان از تاریکی

دلایل ترس کودکان از تاریکی و عوامل آن موضوعی است که ما در این مطلب بررسی خواهیم کرد. از آنجایی که ترس کودکان از تاریکی می تواند زمینه ساز مشکلات متعددی در سنین کودکی و حتی بزرگسالی شود، ما در ادامه قصد داریم، راه های درمان ترسیدن کودک از تاریکی و نشانه های ترس کودکان از تاریکی را بیشتر بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، درمان ترسیدن کودک از تاریکی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فهرست محتوا

بررسی ترس کودکان از تاریکی

ترس از تاریکی شکایتی بسیار رایج در بین کودکان خردسال است. کمک به کودک برای غلبه بر این ترس می تواند به او اطمینان دهد که در آینده می تواند با ترس های دیگری روبرو شده و با آن ها نیز کنار بیاید. بعضی از کودکان بدون دلیل خاصی دچار ترس از تاریکی می شوند. در حالی که دیگران می توانند به  دلیل یک اتفاق خاص، مانند شنیدن یک داستان ترسناک، تماشای یک چیز ترسناک در تلویزیون یا گذراندن یک تجربه دشوار اشاره کنند، که آغاز کننده این ترس بوده است. صرف نظر از نحوه شروع، چند مرحله وجود دارد که والدین می توانند در این زمینه به کودک خود برای درمان ترس از تاریکی کمک کنند.

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان بر روی لینک کلیک کنید.

درمان ترس کودکان از تاریکی

در این قسمت قصد داریم درمان هایی که برای ترس کودکان از تاریکی وجود دارد، بررسی نماییم. این درمان ها با توجه به وضعیت هر یک از کودکان مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند متفاوت باشد.

درمان از طریق مواجهه

این روش درمانی برای ترس کودکان از تاریکی به این صورت است که افراد را مکرراً در معرض ترس قرار می دهد تا جایی که چیزی که از آن می ترسند، مانند قرار گرفتن در تاریکی، دیگر احساس اضطراب یا وحشت ایجاد نکند.

برای در معرض ترس قرار گرفتن دو راه وجود دارد، از جمله تجسم ترس و تجربه ترس در زندگی واقعی. بسیاری از برنامه های درمانی این دو روش را با هم مخلوط می کنند.

ترس کودکان از تاریکی

درمان شناختی

این روش برای درمان ترس کودکان از تاریکی به آن ها کمک می کند، احساس اضطراب خود را شناسایی کرده و افکار مثبت یا واقع بینانه تری را جایگزین آنها کنند.

با وجود نایت فوبیا، ممکن است اطلاعاتی به فرد ارائه شود تا نشان دهد در تاریکی لزوماً به عواقب منفی منجر نمی شود. این نوع درمان معمولاً به تنهایی برای درمان فوبیا استفاده نمی شود.

آرامش

درمان ترس کودکان از تاریکی با تکنیک های آرامش بخش، شامل مواردی مانند تنفس عمیق و ورزش است. این می تواند به افراد کمک کند تا استرس و علائم جسمی مربوط به هراس خود را کنترل کنند.

دارو

دارو همیشه برای افراد مبتلا به فوبیای خاص یک درمان مناسب نیست. برخلاف داروها برای سایر اختلالات اضطرابی، تحقیقات کمی در مورد درمان هراس های خاص مانند ترس کودکان از تاریکی با دارو وجود دارد.

اطلاعات بیشتر درباره این نوشتار مبدأبرای اطلاعات ترجمه بیشتر، نوشتار مبدأ لازم است.

نکاتی که در حین درمان ترس کودکان از تاریکی باید بدانید؟

در این قسمت قصد داریم نکاتی را که می تواند به شما در مراحل درمانی ترس کودکان از تاریکی کمک نماید، بررسی کنیم.

به حرف فرزند خود گوش فرا دهید

اولین قدم مهم در درمان ترس کودکان از تاریکی، گوش دادن به فرزندتان است. سعی کنید تحقیر نکنید، حتی وقتی می خواهید راه حلی مفید به او ارائه دهید. به راحتی می توانید بگویید: “آنجا چیزی وجود ندارد، نگران نباشید و به رختخواب بروید”. این جمله ممکن است باعث شود کودک شما احساس کند که او را درک نمی کنید یا احساس همدردی با او ندارید. بهتر است از کودک بخواهید به شما بگوید از چه چیزی می ترسد. به آنها بگویید که می فهمید، تاریکی می تواند ترسناک باشد. به کودک خود اجازه دهید در مورد تجربه صحبت کند و گوش دهد و آنچه را می شنود بازتاب دهد.

به عنوان مثال، با آرامش به صحبت های کودک خود گوش داده و یک سری جملات مفید به او بگویید. به طور مثال می توانید بگویید، وقتی چیزی را در اتاق نمی بینی، چرا می ترسی؟

سعی نکنید ترس های کودک خود را به سادگی با نگاه کردن به زیر تخت، کمد و غیره توضیح دهید. این کارها کاربردی نداشته و حتی ممکن است مشکل را بدتر کند.

توجه داشته باشید که خوابیدن با چراغ روشن، یا خوابیدن با تلوزیون روشن، کمکی به فرزند شما نخواهد کرد و با این روش‌ها ترس او از بین نخواهد رفتو

این همچنین به کودکان می آموزد که اجتناب راهی ارزشمند برای مقابله با ترس است، که چنین نیست.

یک داستان بخوانید

یک راه  آسان دیگر که می توانید آن را در هنگام درمان ترس کودکان از تاریکی، امتحان کنید، شروع خواندن یک داستان یا تماشای یک فیلم در مورد ترس از تاریکی است. از آنجا که این یک مشکل معمول است، داستان های زیادی در مورد آن وجود دارد! به عنوان مثال، یک قسمت خوب از “همسایه Daniel Tiger’s Neighborhood” در PBS وجود دارد که در آن از شخصیت داستان یاد می گیرد از تاریکی نترسد. این یک شروع برای صحبت در مورد این است که چیزهایی که فکر می کنید ترسناک هستند، ممکن است به همان اندازه که تصور می کنید ترسناک نباشند.

حل مشکل

مرحله بعدی فرصتی عالی برای آموزش مهارت های حل مسئله و راههای کنار آمدن با ترس به کودک است. یک نقطه شروع خوب این است که از کودک خود بپرسید چه چیزی ممکن است به او کمک کند تا از تاریکی ترس کمتری داشته باشد. یک چراغ شب کوچک (نه خیلی روشن)، داشتن یک حیوان، یک روال آرامش بخش قبل از خواب یا شیئی که به آنها قدرت می بخشد (به عنوان مثال، بعضی از بچه ها یک عصای جادویی دوست دارند)، همه اینها مثالهای احتمالی هستند. ممکن است از پاسخ های خلاقانه فرزندتان تعجب کنید! او را به خاطر ایده های خوب تحسین نمایید.

می توانید به کودک خود یادآوری کنید که او تخیل فوق العاده خلاقانه ای دارد که به او کمک می کند بازی کند، نقاشی بکشد و داستان تعریف کند. می توانید به او بگویید که باید خوشحال باشد که چنین تصوری دارد حتی اگر گاهی اوقات این بدان معناست که ذهن او فریب بازی هایش را می زند.

ترس کودکان از تاریکی

کودک خود را ستایش کنید

کودک خود را بخاطر تلاش در هر یک از این زمینه ها، ستایش کنید. به او بگویید که به خاطر مواجه شدن با ترس هایش به او افتخار می کنید. همچنین حتماً خود را ستایش کنید که به کودک خود یاد داده اید وقتی که از چیزی می ترسد، احساس بدی نداشته باشد، بلکه اعتماد به نفس و مهارت لازم را کسب کرده و در مورد مشکل خود اطلاعات بیشتری کسب نماید. فرضیات خود را به چالش بکشد و راه حل هایی برای حل مشکل ارائه دهد. اگر کودک بتواند این کار را انجام دهد، او به خوبی توانایی اداره بسیاری از امور زندگی را خواهد داشت!

ترس را جدی بگیرید

گاهی اوقات کودکان از موقعیت ها یا اشیایی که بزرگسالان تهدیدآمیز نمی دانند، می ترسند.

مسخره کردن کودک یا مجبور کردن او برای مقابله با ترس فقط اوضاع را بدتر می کند.

با جدی گرفتن ترس کودک و تشویق او به صحبت در مورد احساسات خود می توانید به او کمک کنید.

والدین به فرزندان خود می آموزند که نسبت به خطرات خاص مانند آتش سوزی یا عبور از جاده نگران و محتاط باشند. در این موارد، اضطراب می تواند مفید باشد ، زیرا به محافظت از کودک در برابر آسیب کمک می کند. با این حال، کودکان می توانند از موقعیت ها یا اشیایی که بزرگسالان آنها را تهدیدآمیز می دانند، نمی ترسند.

منابع ترس ممکن است با بالغ شدن کودک تغییر کنند. به عنوان مثال، ترس از تاریکی یا هیولاهای زیر تخت ممکن است جای خود را به ترس از سرقت یا خشونت بدهد.

با جدی گرفتن احساسات، ترغیب او به گفتگو در مورد اضطراب، گفتن واقعیت ها و فرصت دادن به آنها برای مقابله با ترس با سرعت خود و با حمایت از کودک خود، کمک کنید تا با ترسی که دارد، کنار بیاید.

دلایل ترس کودکان از تاریکی

ترس بعضی از کودکان بیشتر از بقیه است. عواملی که می تواند جزء دلایل ترس کودکان از تاریکی به حساب بیاید، شامل موارد زیر می شود.

حساسیت ژنتیکی – بعضی از کودکان به طور کلی از نظر خلقی حساسیت و احساسات بیشتری دارند.

حداقل یک والد مضطرب – کودکان با مشاهده والدین خود یاد می گیرند که چگونه رفتار کنند.

والدین بیش از حد محافظ – کودک وابسته، احتمالاً احساس ناتوانی می کند و این می تواند منجر به اضطراب عمومی و ترس شود.

وقایع استرس زا – مانند جدایی والدین، ​​آسیب دیدگی یا ماندن در بیمارستان نیز می تواند ازدلایل ترس کودکان از تاریکی باشد.

ترس مشترک برای نوزادان

کودک پس از رسیدن به شش یا هفت ماهگی، وابستگی شدیدی به والدین یا مراقبان خود پیدا می کنند. جدا شدن از “افراد خاص” آنها، حتی برای مدت زمان کوتاه، می تواند باعث اضطراب قابل توجه و گریه فراوان شود. به همین ترتیب، بسیاری از نوزادان ترجیح می دهند که برای مدتی ترس از غریبه ها را در خود ایجاد می کنند. نوزادان با گذشت زمان از این مرحله خارج می شوند.

پیشنهاداتی برای کمک به کودک در کنار آمدن با اضطراب جدایی و ترس از غریبه ها عبارتند از:

در صورت امکان در خانه، اگر کودک هنگام ترک شما ناراحت شد ، او را از اتاق به اتاق دیگر با خود ببرید یا وقتی دور از دید هستید با او صحبت کنید.

هنگام خارج شدن از اتاق (یا بیرون رفتن) به کودک خود بگویید و هنگام بازگشت، آمدن خود را اعلام کنید. این به آنها کمک می کند تا به شما اعتماد کنند.

به کودک خود اجازه دهید افراد جدید بیشتری را بشناسد.

اگر کودک شما مضطرب است، با عبارتی آرام و با اطمینان به او اطمینان دهید.

برای دریافت هرگونه مشاوره تلفنی کودک کلیک کنید.

ترس های رایج برای کودکان در سنین دبستان

هنگامی که کودک بیشتر درباره جهان می آموزد، لیست چیزهایی که از آنها می ترسند نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برخی ترس ها واقعی و برخی دیگر خیالی هستند. ترس های رایج شامل ترس از تاریکی، سرقت، جنگ، مرگ، جدایی یا طلاق والدین و موجودات ماورا طبیعی (مانند اشباح و هیولاها) است.

پیشنهادات برای کمک به کودک شما شامل موارد زیر است:

به کودک خود بگویید که ترس او را جدی می گیرید.

در مورد موضوعاتی مانند مرگ یا جنگ اطلاعات صحیحی به فرزند خود بدهید و به او بگویید که مایل هستید به هر سوالی را پاسخ دهید.

کودک خود را تشویق کنید که هر بار کم کم سعی کند به ترس خود غلبه نماید.

به فرزندتان اجازه دهید برخی از کنترل ها را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر آنها از متجاوزان ترس دارند، بستن و قفل كردن پنجره اتاق خواب خود را از وظایف شبانه آنها بدانید.

کارهای روزمره و تشریفات به کودک احساس ثبات و امنیت می دهد و ممکن است اضطراب عمومی را کاهش دهد.

ترس کودکان از تاریکی

ترس از تاریکی

بسیاری از کودکان از تاریکی می ترسند.

زیرا آن ها تمایل دارند از چیزهای ناآشنایی که نمی توانند کنترل کنند، بترسند. تخیلات فعال آنها و ناتوانی در تشخیص بین واقعیت و خیال، به این معنی است که آنها ممکن است باور کنند که هیولاها زیر تخت یا کمد لباس منتظرند تا با خاموش شدن چراغ،ظاهر شوند.

در ابتدا این ترس ممکن است موقتی باشد؛ اما با ادامه پیدا کرده حتی فرایند خواب کودک را مختل خواهد کرد.

کمک به کودکی که از تاریکی می ترسد، چگونه است؟

مانند سایر ترس ها، مهم است که ترس کودک از تاریکی را با همدردی و درک درک کنید. احساسات کودک خود را مسخره یا رد نکنید، یا ناامید و عصبانی نشوید. اولین قدم برای کمک به فرزندتان برای غلبه بر ترس غیر منطقی خود، پذیرفتن احساسات آنها به عنوان واقعی و پاسخگویی حساس به او می باشد.

پیشنهادات عبارتند از:

از آنها بخواهید تا درباره ترسهایشان و اینکه دقیقاً چه چیزهایی باعث ترس آنها می شود به شما بگویند.

به فرزند خود نشان دهید که ترس او را درک می کنید، اما لزوماً آنها را با او شریک نشوید.

به آنها اطمینان دهید که ایمن هستند. توضیح دهید هیچ چیز به عنوان هیولا وجود دارد.

سعی نکنید با بازرسی در کمد یا زیر تخت به کودک خود اطمینان دهید؛ زیرا این امر ممکن است به کودک پیشنهاد دهد که فکر می کنید هیولاها می توانند آنجا باشند.

اگر کودک شما به دلیل احتمال وجود مزاحمان از تاریکی می ترسد، ممکن است به شما کمک کند اقدامات امنیتی اطراف خانه مانند قفل ها را نشان دهید.

از فرزندتان درمورد اینکه چه چیزی احساس امنیت بیشتری در او ایجاد می کند، پیشنهاداتی را بخواهید. خودتان پیشنهاد دهید.

دریابید که ترس آنها از تاریکی ناشی از نگرانی های دیگر است. به عنوان مثال، برخی از کودکان ممکن است از جدایی یا مرگ والدین خود هراس داشته باشند و این اضطراب هنگامی که در تاریکی تنها هستند، بدتر می شود. در مورد چنین مسائلی صادقانه با کودک خود صحبت کنید.

پیشنهادات کلی برای درمان ترس از تاریکی

روش های عملی برای مقابله با ترس کودک از تاریکی عبارتند از:

روال قبل از خواب را تنظیم کنید، زیرا منجر به آرامش بیشتر او خواهد شد. روال پیش بینی شده برای خواب می تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

چراغ شبی را در اتاق فرزند خود قرار دهید، یا اجازه دهید مقداری نور از راهرو یا سایر منابع منبع مجاور به داخل اتاق او هدایت شود.

مطمئن شوید که عادات تماشای تلویزیون و مطالب خواندن آنها متناسب با سن آنها است. فیلم های خبری، فیلم ها یا کتاب های ترسناک می توانند کودک را به راحتی بترسانند.

شب ها به اتاق آنها نگاه کنید و سعی کنید همه چیز را از دید آنها ببینید. آیا تصویری یا اسباب بازی وجود دارد که در نیمه نور ممکن است سایه ایجاد کند یا وحشتناک به نظر برسد؟

ورزش منظم به کاهش سطح استرس کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در طول روز فعالیت بدنی زیادی دارد.

در مورد ترس فرزندتان در مقابل او یا افراد دیگر چیزی نگویید.

ترس آنها را مسخره نکنید و آنها را کوچک نکنید.

کتابهای زیادی در زمینه کنترل ترس در دوران کودکی وجود دارد، هم برای والدین و هم برای کودک که می توانید مطالعه کنید.

رفتار مثبت را تقویت کنید. به فرزندتان اجازه دهید گام های کوچکی در جهت غلبه بر ترس خود بردارد و از هر موفقیتش تعریف نماید. هر زمان که کودک تان حتی یک قدم مثبت برداشت، به او پاداش دهید. کودکان نوپا به خوبی به سیستم های پاداش ساده مانند برچسب ها یا مهرهای موجود در نمودار دیواری پاسخ می دهند.

کمک حرفه ای برای ترس و اضطراب در کودکان

بعضی اوقات کودک چنان می ترسد که زندگی روزمره و حتی بازی های وی مختل خواهد شد. اگر فکر می کنید کودک شما ترس زیادی دارد، از یک متخصص کمک بگیرید.

علائم فوبیا تاریکی

علائمی که ممکن است با نایت فوبیا تجربه کنید بسیار شبیه علائمی است که در سایر فوبیاها مشاهده می کنید. افراد مبتلا به این فوبیا ترس شدیدی را تجربه می کنند که وقتی در تاریکی هستند باعث پریشانی می شود. علائم ممکن است در فعالیت های روزمره  و عملکرد در مدرسه یا کار آن ها تداخل ایجاد نماید.

فوبیاهای مختلف علائم مشابهی دارند. این علائم ممکن است جسمی یا احساسی باشد. با وجود نكتوفوبیا، علائم ممكن است با تاریكی یا حتی فكر كردن در موقعیت هایی كه خود را در تاریكی می بینند، ایجاد شود.

علائم جسمی شامل موارد زیر است:

 • مشکل تنفسی
 • ضربان قلب شدید
 • تنگی قفسه سینه یا درد
 • احساس لرزش، لرزیدن یا سوزن سوزن شدن
 • سرگیجه
 • ناراحتی معده
 • گرگرفتگی
 • تعریق

علائم احساسی عبارتند از:

 • احساس اضطراب یا وحشت طاقت فرسا
 • یک نیاز شدید برای فرار از وضعیت
 • جدا شدن از خود یا احساس “غیر واقعی”
 • از دست دادن کنترل یا احساس دیوانگی
 • احساس می کنید ممکن است بمیرید یا از هوش بروید
 • احساس ناتوانی نسبت به ترس شما
 • ترس طبیعی در مقابل هراس

10 عبارت آرامبخش برای کودکان برای کمک به حذف ترس از تاریکی

اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم که ترس از تاریکی تنها مختص به کودکان نیست و حتی بسیاری از بزرگسالان نیز ممکن است از تاریکی ترس داشته باشند. در ادامه ما قصد داریم عبارت هایی را بررسی کنیم که به شما و کودک تان کمک می کند، ترس از کودکی را درمان نمایید.

این تاریکی نیست که من را می ترساند، بلکه ناشناخته ای است که در تاریکی کمین کرده است.

خوشبختانه، ما به عنوان بزرگسالان در رمزگشایی این ناشناخته مهارت داریم. این بدان معنی است که ما می توانیم خیال را از واقعیت تشخیص دهیم. ما می توانیم یک فیلم ترسناک تماشا کنیم و با اطمینان بدانیم که چیزی به اسم زامبی وجود ندارد.

با این حال، مغز یک کودک خردسال کاملاً رشد نکرده است و این مهارتی است که با گذشت زمان همراه است. در سالهای اولیه زندگی، مرز بین خیال و واقعیت مبهم است. بنابراین وقتی به آنها بگویید چیزی به نام هیولا در زیر تخت زندگی نمی کنند، آنها کاملاً شما را باور نخواهند کرد.

همه ما خاطراتی از فیلم های ترسناک داریم که هنوز برخی از صحنه های آن در اعماق ناخودآگاه مان نفوذ کرده است.

کتاب ها و فیلم های به ظاهر بی خطر می توانند منبع ترس باشند؛ زیرا آنها بیش از این خط مبهم شناور هستند: واقعیت در مقابل خیال چیست؟

کودکان هر چه بزرگتر می شوند، چیزهای ترسناک را مشاهده می کنند. آنها همچنین متوجه می شوند که جهان مکانی ترسناک است.

با این اصاف در ادامه 10 عبارت موثر برای از بین بردن ترس در کودکان را بررسی خواهیم کرد.

برای اینکه از نحوه درمان خودارضایی کودکان بیشتر بدانید، کلیک کنید.

تو شجاع هستی

تحقیقات نشان می دهد که تأییدهای مثبت مغز ما را تحت تاثیر قرار می دهد. این بدان معناست که وقتی چیز مثبتی به خودمان می گوییم، شروع به باور آن خواهیم کرد. وقتی صحبت از ترس می شود، باید فرزندان خود را دوباره برنامه ریزی کنید تا آن ها باور کنند که می توانند در مقابل ترس مقاومت نمایند.

من قول می دهم از تو محافظت کنم

به عنوان والدین، ​​ما یک لیستی از وظایف داریم. محافظت از کودکان جزء مهم ترین وظایف ما است. اگرچه ممکن است این وظیفه را مسلم بدانیم، اما نمی توانیم تصور کنیم که فرزندان ما می دانند این مسئله چقدر برای ما مهم است. بنابراین اغلب به آنها اطمینان دهید که وظیفه شماست که آنها را ایمن نگه دارید و کار خود را بسیار جدی می گیرید.

چگونه می توانم به تو کمک کنم که احساس امنیت کنی؟

گاهی با پرسیدن همین سوال ساده از کودک خود، می توانید ریشه های ترس را در او از بین ببرید. به طور مثال شاید برخی از ما این تجربه را داشته باشیم که به دلیل قفل نشدن درهای منزل مان توسط والدین در کودکی، احساس ناامنی داشته ایم. قطعاً با پرسیدن از کودک تان، شما هم می توانید سرنخ هایی را در رابطه با این موضوع بدست آورید. پس توصیه ما به شما این است که تا می توانید احساس امنیت را در کودک تان بالا ببرید.

نفس عمیق بکش

یکی از راه های ساده دیگری که می توانید برای افزایش احساس امنیت در فرزند خود آموزش دهید، تنفس عمیق است. به فرزند خود آموزش دهید که در هنگام ترس، تنفس عمیق داشته باشد.

بیا با هم تحقیق کنیم

کودکان در سن های پایین تر عمدتاً ترس از هیولاهای خیالی دارند. در این موارد، می توانید به کودک خود بگویید که بیا با هم تحقیق کنیم. به طور مثال اگر از اعماق کمد می ترسد، با هم کمد را بیرون ریخته و به او نشان دهید که هیچ چیزی در آن نیست.

این خیلی ترسناک به نظر می رسد، می توانی بیشتر به من بگویی؟

این مورد نیز شامل تایید احساسات کودکان می شود. با گفتن این عبارت به فرزند خود نشان می دهید که نسبت به ترس او دغدغه دارید و دوست دارید از احساسات او بیشتر بدانید. با این کار نه تنها وی را تایید خواهید کرد، حتی می توانید از افکار و دلایل ترس وی نیز پرده برداری کنید.

حق با توست، تاریکی کمی ترسناک است.

اگرچه این ترسها واقعاً احمقانه به نظر می رسند، اما برای کودکان ما بسیار واقعی هستند. با گفتن این جمله که، حق با توست، تاریکی کمی ترسناک است. این بدان معناست که ما باید به جای تضعیف آنها، این احساسات را تأیید می کنیم.

مرا در آغوش بگیر

ارتباط بدنی می تواند کودک تان را آرام کرده و به آرامش کودکان و بزرگسالان کمک کند. به جای اینکه اجازه دهید ناامیدی در ترس های معمول هنگام خواب بیشتر باشد، سعی کنید آن را در آغوش بگیرید و خود و فرزندتان را آرام کنید.

من همه چیز را می شنوم

گاهی فرزندان از آمدن صداهای عجیب و غریب شکایت می کنند یا به عبارتی بهتر است بگوییم، از صداها می ترسند. در این حالت به عنوان یک مادر یا پدر به او بگویید که شما دارای قدرتی ویژه هستید و می توانید همه چیز را بشنوید. حتی زمانی که در خواب هستید.

به برنامه های فردا فکر کن

یکی از راه های ساده دیگری که می توانید از آن برای از بین بردن ترس فرزندتان استفاده کنید، این است که به او بگویید، به برنامه های فردا فکر کن. مثلا بگویید، هر وقت شب هنگام خواب ترسیدی، به این فکر کن که فردا در کارگاه یا اردو چه اتفاقات خوشایندی را قرار است تجربه کند. با این کار تمرکز وی از ترس روی فعالیت های لذت بخش می رود.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی دلایل ترس کودکان از تاریکی و عوامل آن پرداختیم. اینکه نشانه های ترس کودکان از تاریکی چیست و برای درمان ترسیدن کودک از تاریکی چه راه هایی وجود دارد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، درمان ترسیدن کودک از تاریکی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهم ترین دلیل از دلایل ترس کودکان از تاریکی چیست؟

نمی توان مهم ترین دلیل را برای آن تعیین کرد، زیرا موارد مختلفی در آن تاثیر دارند.

آیا ژنتیک نیز از جمله دلایل ترس کودکان از تاریکی محسوب می شود؟

بله ژنتیک نیز می تواند تاثیر داشته باشد.

برای اطلاع از تمام دلایل ترس کودکان از تاریکی چه راهی وجود دارد؟

برای اطلاع از تمام دلایل ترس کودکان از تاریکی، می توانید با دکتر فک تماس بگیرید.

برای درمان ترس کودکان از تاریکی چه راهی وجود دارد؟

برای درمان ترس کودکان از تاریکی باید وضعیت فرزند شما به درستی بررسی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک چیست؟ + تفاوت آن با زایمان طبیعی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور