مشاوره وسواس فکری
مشاوره وسواس فکری

مشاوره وسواس فکری

مشاوره وسواس فکری، دلایل بروز وسواس، راه های درمان وسواس، انواع روش های ارائه مشاوره وسواس فکری و افسانه هایی نادرست دررابطه با این موضوع، مواردی است که ما در این مطلب بررسی خواهیم کرد. در صورتی که شما با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید  و یا افرادی را در اطراف خود دارید که ممکن است در این مورد نیاز به کمک داشته باشند، توصیه می کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

فهرست محتوا

مشاوره وسواس فکری چیست؟

در مشاوره وسواس فکری، مانند تمامی مشاوره های دیگر، کارشناسان سعی دارند به این افراد کمک کنند تا مشکلات ثانویه آن ها کاهش یابد. حتی گاهی حضور در جلسه های مشاوره وسواس فکری، می تواند به افراد کمک نماید تا ریشه اصلی مشکلات خود را بیایند. در ادامه ما قصد داریم ابتدا توضیحاتی را پیرامون این موضوع ارائه دهیم و سپس به بررسی جزییات مشاوره وسواس فکری بپردازیم.

اختلال وسواس فکری چیست؟

وسواس یک بیماری روانی است که باعث ایجاد افکار یا احساسات ناخواسته مکرر (وسواس) یا تمایل به انجام کاری مکرر (اجبار) می شود. بعضی از افراد هم می توانند وسواس داشته باشند و هم اجبار.

OCD به اشکال مختلفی وجود دارد، اما بیشتر موارد حداقل در یکی از چهار دسته کلی زیر قرار می گیرد.

چک کردن، قفل، سیستم های هشدار، اجاق گاز، یا سوئیچ های روشنایی، یا فکر کردن در یک بیماری مانند بارداری یا اسکیزوفرنی

آلودگی، ترس از چیزهایی که ممکن است کثیف باشد یا اجباری برای تمیز کردن

تقارن و نظم، نیاز به چینش چیزها به روش خاصی

نشخوار فکری و افکار سرزده

وسواس و اجبار

افکار وسواسی می تواند شامل موارد زیر باشد:

نگران آسیب دیدگی خود یا دیگران باشید.

آگاهی مداوم از تنفس یا سایر احساسات بدن

سو ظن به بی وفایی شریک زندگی، بدون هیچ دلیلی برای باور داشتن آن

وسواس معمولاً هم شامل وسواس است و هم به اجبار. اما داشتن تنها علائم وسواس یا فقط علائم اجبار نیز ممکن است. ممکن است متوجه شوید که وسواس و اجبارهای شما بیش از حد یا نامعقول است، اما زمان زیادی را می گیرد و باعث اختلال در کارهای روزمره و اجتماعی، مدرسه یا کار شما می شود.

بررسی اجمالی وسواس فکری

وسواس فکری وعملی اختلالی شایع، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار (وسواس) و یا رفتارهای غیرقابل کنترل مجدد (وسواس) است که تمایل به تکرار آن دارد.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی مانند کار، مدرسه و روابط شخصی تداخل ایجاد کند.

وسواس فکری، اصرار یا تصویر ذهنی مکرر است که باعث اضطراب می شود. علائم رایج آن عبارتند از:

 • ترس از میکروب یا آلودگی
 • افکار حرام یا تابوی ناخواسته شامل جنس، دین، ​​یا آسیب
 • افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
 • داشتن چیزهایی متقارن یا به ترتیب عالی
 • اجبار رفتارهای تکراری است که فرد مبتلا به OCD تمایل به انجام آن را در پاسخ به یک فکر وسواسی احساس می کند.

اجبارهای رایج عبارتند از:

 • تمیز کردن بیش از حد و  یا شستن دست
 • ترتیب و ترتیب چیزها به روشی خاص و دقیق
 • وسواس در مورد انجام دادن برخی کارها به صورت مکرر
 • شمارش اجباری
 • فرد مبتلا به وسواس فکری، نمی تواند افکار خود را کنترل کند و حداقل روزی یک ساعت را به انجام اموری این چنینی میگذراند.
 • هنگام انجام رفتارها یا تشریفات لذت نمی برد.
 • برخی از افراد مبتلا به OCD نیز دارای اختلال تیک هستند. تیک های حرکتی حرکات ناگهانی، مختصر و تکراری مانند پلک زدن چشم و سایر حرکات چشم، صورتک زدن، جمع شدن شانه و تکان خوردن سر یا شانه نیز در این افراد دیده می شود.
 • در تحمل عدم قطعیت شک و مشکل دارید
 • نیاز به چیزهای منظم و متقارن
 • افکار پرخاشگرانه یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل و صدمه زدن به خود یا دیگران
 • افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی

اجبارهای OCD رفتارهای تکراری هستند که احساس می کنید مجبور به انجام آنها هستید. این رفتارهای تکراری یا اعمال ذهنی به منظور کاهش اضطراب مربوط به وسواس شما یا جلوگیری از اتفاق بدی است. با این حال ، درگیر شدن در اجبارها هیچ لذتی ندارد و فقط می تواند موقتاً از اضطراب خلاص شود.

علائم ممکن است بیایند و بروند، با گذشت زمان کاهش یافته یا بدتر شوند. افراد مبتلا به OCD ممکن است سعی کنند با اجتناب از موقعیت هایی که وسواس آنها را برانگیخته است، به خود کمک کنند یا ممکن است از الکل یا مواد مخدر برای آرام کردن خود استفاده کنند. اگرچه بیشتر بزرگسالان مبتلا به OCD تشخیص می دهند که کاری که انجام می دهند منطقی نیست، اما برخی از بزرگسالان و اکثر کودکان ممکن است متوجه نشوند که رفتار آنها غیر معمول است. والدین یا معلمان به طور معمول علائم OCD را در کودکان تشخیص می دهند.

اگر فکر می کنید OCD دارید، در مورد علائم خود با پزشک خود صحبت کنید. در صورت عدم درمان ، OCD می تواند در تمام جنبه های زندگی تاثیر منفی بگذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره افسردگی وارد شوید.

عوامل خطر

OCD یک اختلال شایع است که بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان را در سراسر جهان درگیر می کند. بیشتر افراد در حدود 19 سالگی تشخیص داده می شوند، به طور معمول در پسران سن شروع زودتر از دختران است، اما شروع آنها پس از 35 سالگی اتفاق می افتد.

دلایل OCD ناشناخته است، اما عوامل خطر عبارتند از:

ژنتیک

مطالعات نشان می دهد که در صورت وجود این اختلالات در بستگان و سایر اعضای خانواده، مشکل به دیگر اعضا نیز منتقل شود.

اگر بستگان درجه یک در کودکی یا نوجوانی دچار OCD شوند، خطر بیشتر است. تحقیقات در حال انجام ارتباط بین ژنتیک و OCD ادامه دارد و ممکن است به بهبود تشخیص و درمان OCD کمک کند.

ساختار مغز و عملکرد

طبق مطالعات انجام شده به نظر می رسد که بین این مشکل و عملکرد قسمت های مختلف مغز، یک سری ارتباط وجود دارد.

محیط

در برخی از مطالعات ارتباطی بین تروما در دوران کودکی و علائم وسواسی در بزرگسالی، ارتباطاتی گزارش شده است. البته برای درک بهتر این رابطه، تحقیقات بیشتری لازم است.

در برخی موارد، کودکان ممکن است به دنبال عفونت استرپتوکوکی علائم OCD یا OCD پیدا کنند . این اختلالات عصبی روانپزشکی خود ایمنی کودکان مرتبط با عفونت های استرپتوکوکی نامیده می شود.

روش های درمانی وسواس فکری

متخصصان بهداشت روان به طور کلی درمان و دارو یا ترکیبی از این دو را موثرترین روش در درمان OCD می دانند.

مواجهه و پیشگیری از پاسخ، نوعی از رفتار درمانی شناختی، است که برای درمان توصیه می شود.

این نوع درمان به تدریج شما را در معرض افراد وسواس یا مواردی قرار میدهد که باعث اجبار می شوند.

در فضای امن درمانی، می توانید یاد بگیرید که چگونه بدون ناراحتی و اجبار، با ناراحتی که تجربه می کنید کنار بیایید. همچنین ممکن است مدتی را به تمرین این مهارت ها در خانه یا محیط های دیگر خارج از درمان اختصاص دهید.

اگر علائم OCD شدید دارید یا به نظر می رسد علائم شما فقط به درمان پاسخ نمی دهند، ارائه دهنده خدمات بهداشت روان شما ممکن است توصیه کند در مورد دارو با روانپزشک نیز صحبت نمایید.

در حالی که یاد می گیرید چگونه با علائم در درمان کنار بیایید ، ممکن است فقط برای مدت کوتاهی دارو مصرف کنید. داروهایی که می توانند برای علائم OCD مفید باشند شامل داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین یا داروهای ضد روان پریشی است.

درمان کامل OCD گاهی به علائم شما بستگی دارد. در یک بررسی 2008، مطالعات موجود در مورد چگونگی پاسخ علائم OCD به انواع مختلف درمان بررسی شد. محققان شواهدی یافتند که نشان می دهد برخی از زیرگروههای علائم، مانند علائم تمیز کردن و آلودگی، ممکن است به SSRI ها نیز پاسخ ندهند.

تحریک عمیق مغزی نوع جدیدی از درمان است که ممکن است در بهبود علائم OCD در افرادی که بهبودی با سایر روش های درمانی ندارند، کمک کند.

این روش درمانی هنوز به طور کامل تحقیق نشده است. ممکن است برخی از خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد. اگر شما به تحریک عمیق مغز علاقه دارید، پزشک مراقبت های اولیه یا ارائه دهنده خدمات بهداشت روان می توانند اطلاعات بیشتری را ارائه دهند.

OCD به طور معمول با دارو، روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان می شود. اگرچه بیشتر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند، اما برخی از بیماران همچنان علائم را تجربه می کنند.

گاهی اوقات مبتلایان به اختلال وسواس فکری اختلالات روانی دیگری مانند اضطراب، افسردگی و اختلال بدشکلی بدن نیز دارند، اختلالی که در آن شخصی به اشتباه معتقد است که بخشی از بدن آنها غیرطبیعی است. در نظر گرفتن این اختلالات دیگر هنگام تصمیم گیری درباره درمان بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره فردی وارد شوید.

دارو

مهارکننده های جذب مجدد سروتونین که شامل مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین است برای کمک به کاهش علائم OCD استفاده می شود.

SRIs اغلب در درمان OCD به دوزهای روزانه بالاتر از افسردگی نیاز دارد و ممکن است 8 تا 12 هفته طول بکشد تا شروع به کار کند، اما برخی از آنها موارد بهبود سریعتر را تجربه می کنند.

نکاتی که باید هنگام مصرف دارو برای وسواس فکری  در نظر داشته باشید:

با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا مطمئن شوید خطرات و مزایای داروهایی را که مصرف می کنید، قبلا بررسی شده است.

بدون اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید، مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی یک دارو ممکن است منجر به “برگشت مجدد” یا بدتر شدن علائم OCD شود.

هرگونه نگرانی در مورد عوارض جانبی را فوراً به پزشک اطلاع دهید. ممکن است به تغییر در دوز دارو یا داروی دیگری نیاز داشته باشید.

روان درمانی

روان درمانی می تواند یک درمان موثر برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD باشد. تحقیقات نشان می دهد که انواع خاصی از روان درمانی، از جمله رفتار درمانی شناختی می تواند به عنوان دارو برای بسیاری از افراد موثر باشد.

مانند اکثر اختلالات روانی، درمان معمولاً شخصی است و ممکن است با دارو یا روان درمانی یا با ترکیبی از هر دو شروع شود. هنگامی که داروهای SRI یا SSRI به طور موثری علائم OCD را درمان نمی کنند یا بالعکس برای افرادی که با روان درمانی شروع به درمان می کنند، برای بسیاری از بیماران، EX / RP یک درمان اضافی است.

درمان از طریق مواجهه

روان درمانی انتخابی برای درمان OCD قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ ERP  است که نوعی CBT است. در ERP درمانی، افرادی که OCD دارند در موقعیت هایی قرار می گیرند که به تدریج در معرض وسواس خود قرار می گیرند و از آنها خواسته می شود اجباری را که معمولاً اضطراب و پریشانی آنها را کاهش می دهد ، انجام ندهند. این کار با سرعت شما انجام می شود. درمانگر شما هرگز نباید شما را مجبور به انجام کاری کند که نمی خواهید انجام دهید.

اولین قدم این است که شما همه وسواس و اجبارهای خود را توصیف کنید. سپس شما و درمانگر آنها را در یک لیست قرار می دهید  و آنها را از چیزهایی که شما را خیلی آزار نمی دهد به چیزهایی که ترسناک ترین هستند، ترتیب می دهید. در مرحله بعدی، درمانگر از شما می خواهد که با آسانترین چیز با ترس خود از چیزی در لیست خود روبرو شوید. بگذارید بگوییم شما در مکان های عمومی ترس وسواسی از میکروب دارید و این ترس در ترساندن شما بسیار کم است. درمانگر شما وظیفه ای را برای شما طراحی می کند که شما را در معرض ترس قرار دهد. ممکن است وظیفه شما لمس یک دستگیره درب عمومی باشد. در اینجا قسمت پیشگیری از پاسخ وجود دارد. اگر پاسخ معمول شما این است که بلافاصله پس از لمس دستگیره دستان خود را بشویید، درمانگر از شما می خواهد قبل از شستن دستان صبر کنید. هنگامی که این کار قرار گرفتن در معرض را تکرار می کنید، درمانگر از شما می خواهد که قبل از شستن دست ها بیشتر و بیشتر صبر کنید. با گذشت زمان، این قرار گرفتن در معرض تدریجی و پاسخ تاخیری به شما کمک می کند بدون ترس از شستن دست ها، کنترل ترس از میکروب در مکان های عمومی را کنترل کنید.

شاید عجیب به نظر برسد، اما این روش جدید برای مقابله مستقیم با ترس شما باعث ترس یا وسواس کمتر و کمتر شدید درباره میکروب ها می شود. مغز شما می فهمد که با متوقف کردن انجام اعمال اجباری ، اتفاق بدی نمی افتد.

احتمالاً وقتی اولین دستگیره را لمس کردید بسیار ناراحت می شوید. شاید حتی کمی وحشت زده نیز بشوید. اما بدن از توانایی شگفت انگیزی برای چیزی به نام عادت برخوردار است و در نهایت بدون انجام کاری جز گذر زمان، اضطراب کاهش می یابد. چیزی شبیه پریدن به استخر آب سرد است. هنگامی که به داخل می پرید، ممکن است آب بسیار سرد شود. اما بعد از مدتی بدن شما به دلیل عادت کردن، احساس خوبی خواهد داشت.

هنگامی که درمانگر شما برای مواجهه در طی یک دوره زمانی به شما کمک می کند، اضطراب شما کاهش می یابد تا جایی که به سختی قابل مشاهده باشد یا حتی کاملاً محو شود. سپس درمانگر می تواند در کسب اعتماد به نفس و یادگیری مهارت های ویژه برای کنترل اجبارها از طریق یک شناخت درمانی به شما کمک نماید.

قرار گرفتن در معرض تخیل

برای کسانی که ممکن است در برابر پرش به موقعیت های واقعی زندگی مقاوم باشند، قرار گرفتن در معرض تخیل  که گاهی اوقات به عنوان تجسم نامیده می شود ، می تواند یک روش مفید برای کاهش اضطراب کافی برای حرکت مایل به ERP باشد. با تجسم، درمانگر به ایجاد یک سناریو کمک می کند تا اضطرابی را که ممکن است فردی در یک موقعیت معمول تجربه کند، ایجاد نماید.

آموزش برگشت عادت

این مداخله شامل آموزش آگاهی، معرفی پاسخ رقابتی، حمایت اجتماعی، تقویت مثبت و غالباً روشهای آرام سازی است. آموزش آگاهی ممکن است تمرین عادت یا تیک در مقابل آینه، تمرکز بر احساسات بدن و عضلات خاص قبل و حین انجام رفتار و شناسایی و ثبت زمان عادت یا تیک انجام گردد. این تکنیک ها آگاهی از چگونگی و زمان ایجاد انگیزه ها را افزایش می دهد ، و این احتمال را برای فرد ایجاد می کند که بتواند مداخله کند و تغییری ایجاد نماید.

درمان شناختی

درمان شناختی هنگامی که برای درمان OCD استفاده می شود، شناخت درمانی به شما کمک می کند درک کنید که مغز پیام های خطا را ارسال می کند. درمانگر به شما کمک می کند تا این پیام ها را بشناسید و به آنها روش های جدیدی را پاسخ دهید تا به شما در کنترل وسواس و اجبارها کمک نماید. شناخت درمانی بر معانی  و تجربیات خاص ما متمرکز است.

به عنوان مثال، اگر دوستی بدون تأیید از شما عبور کند، ممکن است عمل او را نادرست تفسیر کنید و فکر کنید “مری من را دوست ندارد زیرا سلام نکرده است.” و شاید باور کنید که فکر شما بسیار مهم یا معنی دار است. شناخت درمانی به شما کمک می کند از این افکار عقب بمانید، شواهد را از نزدیک ببینید و چیزی واقع بینانه تر یا دقیق تر به خود بگویید. در این حالت ممکن است این باشد: “چیزی در ذهن مری است، اما من نمی دانم چیست؟”

شناخت درمانی برای OCD بر تجربه افکار منفی متمرکز است. در حالی که اکثر مردم به راحتی چنین افکاری را رد می کنند (به عنوان مثال ، “این چیز احمقانه ای است که باید فکر کرد”) ، برخی از افراد عقاید خاصی دارند که افکار همیشه مهم هستند. بنابراین به جای اینکه بتوانند فقط این افکار منفی را فراموش کنند ، باورهای آنها باعث می شود واکنش های متفاوتی نشان دهند و ممکن است باعث شود آنها فکر کنند “من برای داشتن چنین فکری آدم بدی هستم!” تحقیقات نشان می دهد که باور داشتن به اینکه افکار منفی مهم هستند و تلاش برای نداشتن افکار “بد” در واقع نتیجه عکس می دهد.

قرار گرفتن در معرض و جلوگیری از پاسخ

اگرچه انواع روش های درمانی رفتاری برای درمان OCD وجود دارد، اما بیشتر این موارد معطوف به قرار گرفتن در معرض مواردی است که بیشتر از همه می ترسید. این قرار گرفتن در معرض، فرصتی برای دستیابی به اطلاعات جدید به امید تأیید بدترین ترس شما را فراهم نماید.

یكی از رایج ترین و موثرترین روش های رفتاری درمانی برای OCD، قرار گرفتن در معرض و پیشگیری از پاسخ ERP است. این چرخه مواجهه و جلوگیری از پاسخ تکرار می شود تا زمانی که دیگر با وسواس و یا اجبار خود مشکلی ایجاد نکنید.

ERP معمولاً شامل 15 تا 20 جلسه قرار گرفتن در معرض است که حدود 90 دقیقه طول می کشد. این جلسات معمولاً در مطب یک درمانگر برگزار می شود، اگرچه معمولاً از شما خواسته می شود ERP را در خانه انجام دهید.

در حالی که برخی از درمانگران ترجیح می دهند با قرار گرفتن در معرض ترسناک ترین محرک ها (که سیل نامیده می شود) شروع کنند، برخی دیگر ترجیح می دهند رویکرد تدریجی تری داشته باشند. به عنوان مثال، غیر معمول نیست که افراد ERP را فقط با فکر کردن در معرض چیزهایی که بیشتر از آنها می ترسند، شروع کنند.

معایب استفاده از رفتاردرمانی

اگرچه رفتار درمانی برای تقریباً دو سوم افرادی که درمان را کامل می کنند بسیار موثر است،اما اشکالاتی را نیز دارد.

رفتار درمانی شامل مواجهه با بدترین ترس شما می شود. بسیاری از بیماران قبل از کامل شدن درمان، آن را نیمه کاره رها می کنند

رفتار درمانی کار سختی است و نیاز به انجام تکالیف در بین جلسات دارد.

رفتار درمانی برای افرادی که اصولاً وسواس فکری و اجباری را تجربه می کنند، ممکن است چندان موثر نباشد.

رفتار درمانی می تواند گران باشد، اگرچه برنامه های بیمه ممکن است تمام یا بخشی از هزینه را پوشش دهند.

درمان شناختی

شناخت درمانی برای OCD مبتنی بر این ایده است که افکار یا شناخت های تحریف شده باعث وسواس و اجبارهای مضر می شوند. به عنوان مثال، اگرچه اکثر مردم افکار روزمره را تجربه می کنند ، اما اگر مبتلا به OCD باشید ممکن است اهمیت یا خطر مرتبط با چنین افکاری را بیش از حد افزایش دهید. حتی ممکن است باور داشته باشید که با داشتن چنین افکاری احتمال وقوع فکر یا واقعیت ترسناک یا واقعی بودن آن را افزایش خواهید داد.

تفکر جادویی

اگر مبتلا به OCD هستید، ممکن است به میزان چشمگیری میزان مسئولیت وقوع یک حادثه فاجعه بار را بیش از حد تخمین زده و احساس کنید باید برای جلوگیری از آن اقدام نمایید. به عنوان مثال، ممکن است تمایل غیرقابل کنترل برای شمارش یا سفارش یک شی خاص را برای جلوگیری از سقوط هواپیما داشته باشیذ. البته، شمارش یا سفارش یک شی خاص نمی تواند تاثیری در سقوط یا عدم سقوط هواپیما داشته باشد. این الگوی فکری غیر منطقی را اغلب تفکر جادویی می نامند.

شناخت درمانی شامل بررسی الگوهای تفکر مضر و ارائه گزینه های قابل قبول است که واقع بینانه تر و تهدیدآمیزتر باشند.

همچنین، شناخت درمانی اغلب عناصر رفتار درمانی را ادغام می کند. به عنوان مثال، ممکن است درمانگر شما را مجبور کند برخی از گزینه های قابل قبول را که از طریق قرار گرفتن در معرض درمان پیدا کرده اید، آزمایش کند.

طول دوره درمان شناخت درمانی

مانند ERP ، شناخت درمانی نیز معمولاً در طی 15 تا 20 جلسه انجام می شود، اگرچه جلسات شناخت درمانی اغلب کوتاه تر هستند و 50 تا 60 دقیقه طول می کشد. همانند ERP، معمولاً از شما خواسته می شود تکالیف خود را انجام دهید ، که معمولاً شامل نوشتن روزانه افکار و همچنین پیگیری اینکه آیا بدترین ترس شما واقعاً محقق شده است، می باشد.

نکات مهم در رابطه با انتخاب روش درمان

تصمیم برای انجام درمان رفتاری یا شناختی برای OCD تصمیمی است که باید با مشورت با پزشک خانواده، روانپزشک یا روانشناس به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی اتخاذ شود. به نظر می رسد در مطالعات تحقیقاتی کنترل شده، درمان رفتاری و شناختی به همان اندازه موثر است. با این حال، در عمل، آنها اغلب برای حداکثر اثر ترکیب می شوند.

مهم نیست که چه نوع درمانی را دنبال می کنید، هنگامی که به طور فعال با پزشک یا متخصص بهداشت روانی درگیر می شوید، بسیار مفید است.

قبل از انجام روان درمانی، سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا حاضر هستم با چیزهایی که بیشتر از همه می ترسم روبرو شوم؟

آیا خودم می توانم این هزینه را خودم تأمین کنم یا هزینه های بیمه من را تأمین می کند؟

آیا من حاضر هستم زمان لازم برای شرکت در جلسات هفتگی تا 20 هفته را بگذارم؟

علاوه بر رفتن به یک جلسه هفتگی، آیا من مایلم تکالیف مشق شب را در بین جلسات انجام دهم؟

تحقیقات نشان می دهد افرادی که نتایج خوبی در روان درمانی دارند افرادی هستند که انگیزه بالایی برای تغییر دارند و مایل به تلاش و تعهد مورد نیاز خود هستند.

اگر تصمیم دارید روان درمانی را به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی خود بگنجانید، اطمینان حاصل کنید که با درمانگر خود راحت هستید. اگر احساس می کنید چیزی مانع از داشتن یک رابطه کاری خوب می شود، از مطرح کردن آن در درمان نترسید. یک درمانگر خوب خوشحال خواهد شد که این موضوع را با او مطرح کرده اید و سعی می کند این مسائل را با شما حل کند.

درمان وسواس و اختلال اجباری

وسواس عملی، به تمایل افراد برای انجام کاری یکسان در دفعات متعدد اطلاق می شود.

افکار ناراحت کننده مکرر وسواس نامیده می شوند. برای تلاش برای کنترل آنها، فرد احساس تمایل زیادی به تکرار برخی از تشریفات یا رفتارهایی به نام اجبار می کند. افراد مبتلا به OCD نمی توانند این وسواس ها و اجبارها را کنترل کنند.

برای بسیاری از افراد، OCD از دوران کودکی یا نوجوانی شروع می شود. علائم OCD ممکن است بیایند و بروند و در زمان های مختلف بهتر یا بدتر شوند.

سایر گزینه های درمانی

در سال 2018، FDA تحریک مغناطیسی Transcranial (TMS) را به عنوان یک مکمل در درمان OCD در بزرگسالان تأیید کرد.

چگونه OCD تشخیص داده می شود؟

اگر شما یا یکی از عزیزانتان علائم OCD دارید، با یک ارائه دهنده خدمات بهداشت روان صحبت کنید. آنها می توانند OCD را تشخیص دهند و با شما همکاری کنند تا موثرترین نوع درمان را پیدا کنند.

برای تشخیص وسواس فکری، یک ارائه دهنده خدمات بهداشت روان از شما درمورد انواع علائمی که تجربه می کنید، سوالاتی را می پرسد.

تشخیص OCD به طور کلی مستلزم آن است که علائم بر عملکرد روزانه شما تأثیر بگذارد و حداقل یک ساعت از روز شما را مصرف کند.

آنها همچنین اگر تیک یا علائم رفتاری دیگری دارید ، بررسی خواهند کرد و درباره میزان بینش یا اعتقاداتی که درباره وسواس و اجبارهایی که تجربه می کنید، بحث می کنند.

ارائه دهنده خدمات شما همچنین از مدت زمان بروز علائم سوال خواهد کرد. نتایج یک مطالعه در سال 2009 نشان می دهد علائم OCD که از کودکی شروع می شوند، اغلب شدیدتر هستند.

چه عواملی باعث OCD می شود؟

متخصصان کاملاً نمی فهمند که چرا برخی افراد دچار OCD می شوند. آنها نظریه هایی در مورد علل احتمالی دارند، از جمله:

سابقه خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا باشد، احتمال دارد دیگر اعضا نیز به آن دچار شوند.

کارشناسان معتقدند که ممکن است برخی از ژن ها در توسعه نقش داشته باشند، اما آنها هنوز ژن خاصی را کشف نکرده اند که باعث OCD شود. علاوه بر این، همه افرادی که مبتلا به OCD هستند نیز دارای یک عضو خانواده با این بیماری نیستند.

علل بیولوژیکی

شیمی مغز نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد. برخی تحقیقات نشان میدهد اختلال در عملکرد در قسمت های خاصی از مغز یا مشکل در انتقال برخی مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و نوراپی نفرین می تواند در OCD نقش داشته باشد.

فاکتورهای محیطی

همچنین ممکن است ضربه ، سو استفاده یا سایر وقایع استرس زا بتواند در پیشرفت OCD و سایر شرایط بهداشت روان نقش داشته باشد.

یکی دیگر از عوامل محیطی مرتبط با OCD PANDAS است که مخفف اختلالات عصبی روانپزشکی خود ایمنی کودکان در ارتباط با عفونتهای استرپتوکوکی می باشد.

این تشخیص در کودکانی رخ می دهد که به عفونت استرپتوکوکی مبتلا می شوند و پس از آن ناگهان علائم OCD پیدا می کنند، یا علائم OCD پس از عفونت استرپتوکوک بدتر می شوند.

شواهد اندکی وجود دارد که نشان می دهد عوامل خاصی احتمالاً در ایجاد انواع خاصی از OCD نقش دارند. اما یک مطالعه 2015 منبع معتبر با بررسی 124 جوان مبتلا به OCD نشان می دهد که OCD مربوط به تیک اغلب در خانواده ها وجود دارد.

چشم انداز افراد مبتلا به OCD چیست؟

بدون درمان، علائم OCD ممکن است با گذشت زمان بدتر شده و بر روابط شخصی و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که تاکید می شود از مشاوره وسواس فکری و عملی حتماً استفاده نمایید.

طبق DSM-5، افراد با “بینش ضعیف” – کسانی که اعتقاد بیشتری به وسواس و اجبار OCD دارند – ممکن است نتایج درمانی بدتری داشته باشند. داشتن بینش ضعیف در مورد OCD ممکن است درمان را از اهمیت ویژه ای برخوردار کند.

با درمان، علائم OCD اغلب بهبود می یابند. دریافت درمان می تواند به بهبود عملکرد روزمره و کیفیت زندگی کمک کند.

در بعضی مواقع درمان همیشه آسان نیست. به ویژه گاهی درمان می تواند منجر به احساس اضطراب و پریشانی گردد. اما به برنامه درمانی خود پایبند باشید، حتی اگر در ابتدا با آن مشکل داشته باشید.

اگر به نظر نمی رسد که درمان واقعاً موثر واقع شود یا داروی شما عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند، با درمانگر خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد قبل از یافتن رویکردی که منجر به بیشترین پیشرفت می شود، چند روش مختلف را امتحان نمایید.

کار با یک درمانگر دلسوز که علائم و نیازهای شما را درک می کند، کلید اصلی پیشرفت است.

درمان شناختی رفتاری، درمانی برای OCD است که از دو روش علمی برای تغییر رفتار و افکار فرد استفاده می کند: پیشگیری از مواجهه و پاسخ، شناخت درمانی. CBT توسط یک درمانگر شناختی-رفتاری انجام می شود که آموزش خاصی در درمان OCD دارد.

بیشترین درمان CBT هفته ای یک بار در مطب یک درمانگر با تمریناتی برای تمرین در خانه بین جلسات انجام می شود. اگر OCD شما بسیار شدید است، ممکن است به جلسات مکرر بیشتری نیاز داشته باشید. همه متخصصان بهداشت روان در ERP درمانی آموزش نمی بینند، بنابراین مهم است که فردی آموزش دیده را پیدا کنید.

وسواس عملی چیست؟

مطالعات نشان می دهد که از هر 50 زن و مرد 1 نفر فقط در ایالات متحده مبتلا به OCD است. در بسیاری از موارد ، سایر موارد مربوط به سلامت روان همراه با اختلال وسواس فکری است، مانند ابتلا به اختلالات اضطرابی اضافی، داشتن اختلال در غذا خوردن یا احتمالاً زندگی با افسردگی. برای افراد مبتلا به OCD معمولاً اجتناب از موقعیت ها و مکان های خاص که ممکن است در انزوای اجتماعی نقش داشته باشد، اجتناب می کنند. علاوه بر این، برای مدیریت و مقابله با خواسته ها و خواسته های OCD، زندگی با OCD می تواند منجر به سو abuse مصرف مواد شود.

علائم وسواس عملی

ما در موارد فوق علائم مربوط به وسواس فکری و احساسی را بررسی کردیم. حال در این قسمت قصد داریم علائم، وسواس عملی را بررسی کنیم. در صورتی که نمی دانید وسواس شما از نوع عملی است یا فکری، می توانید از مشاوره وسواس فکری و عملی کمک بگیرید.

درک وسواس و اجبار

افراد مبتلا به OCD معمولاً هم وسواس و هم اجبار را تجربه می کنند که می تواند لیست طولانی چالش ها را ارائه دهد. با این حال ، برخی از افراد ممکن است فقط وسواس یا فقط اجبار را تجربه کنند. شدت علائم ممکن است با گذشت زمان تغییر کند اما اغلب در دوره های بیش از حد فشار روانی و / یا اضطراب بدتر می شود. در زیر تفاوت وسواس و اجبار توضیح داده شده است.

وسواس فکری، اصرار یا تصویر ذهنی مکرر است که اضطراب ایجاد می کند. علائم رایج عبارتند از:

 • ترس از میکروب یا آلودگی
 • افکار ممنوع یا تابوی ناخواسته شامل جنسیت، دین و آسیب
 • افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود
 • داشتن چیزهایی متقارن یا به ترتیب عالی

اجبار رفتارهای تکراری است که فرد مبتلا به OCD تمایل به انجام آن را در پاسخ به یک فکر وسواسی احساس می کند. اجبارهای رایج عبارتند از:

 • تمیز کردن بیش از حد و یا شستن دست
 • ترتیب و ترتیب چیزها به روشی خاص و دقیق
 • به طور مكرر موارد را بررسي كنيد ، مانند اينكه مرتباً قفل بودن درب يا خاموش بودن اجاق را بررسي كنيد.
 • شمارش اجباری

بسیاری از مبتلایان به اختلال وسواس فکری می توانند با یکی از دسته های رفتار زیر ارتباط برقرار کنند:

شستن دست: ترس زیاد در مورد میکروب یا آلودگی می تواند منجر به وسواس در تمیز نگه داشتن قسمت هایی از بدن شود. این رفتار ممکن است آنقدر شدید شود که فرد مبتلا به OCD روزانه ده بار دست خود را بشوید و باعث تحریک پوست یا خونریزی شود.

شمارش و رفع: مایل به قرار دادن مواردی به ترتیب خاص که ممکن است شامل ترتیب دادن برخی چیزها با تعداد یا رنگ باشد ، در افرادی که OCD دارند معمول است. اگر هر جزئیاتی در جای خود نباشد ، می تواند اضطراب و نگرانی زیادی ایجاد کند. عدم رعایت این موارد به ترتیب صحیح عددی یا قرارگیری صحیح ، فقط قابل قبول نیست ، اما می تواند اضطراب را آنقدر شدید ایجاد کند که منجر به حملات هراس شود. تعداد دفعاتی که برای ساماندهی صحیح این موارد نیاز است برای فردی که از OCD رنج می برد مهم نیست زیرا رفتارهای آنها بخشی از یک روند فکر منطقی نیست.

داشتن شک یا افکار منفی: در بسیاری از موارد ، فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری در مورد خشونت افکار مکرر خواهد داشت. این موارد می تواند شامل انواع مختلف خشونت باشد که ممکن است از ایده های مضر جزئی تا ایده های قابل توجه و آزار دهنده باشد. اکثر این اصرارها و عقاید ممکن است توسط اعتقادات مذهبی منع شده باشد و درگیر شدن در این نوع فعالیت ها ممکن است منجر به اجبار به نماز بیش از حد شود. این رفتار می تواند منجر به درگیری داخلی زیادی شود که احساس آشفتگی عاطفی را در آن بیشتر کند.

بررسی مجدد: برای فرد مبتلا به OCD ، به طور مداوم نیاز به بررسی و بررسی مجدد وجود دارد ، مواردی مانند قفل کردن درها ، خاموش کردن اجاق گاز یا بستن گاراژ. اکثر افرادی که دچار حملات شدید اختلال وسواس فکری هستند ممکن است خانه را ترک کرده و برگردند تا دوباره برگردند و بارها و بارها چک کنند. این می تواند منجر به تأخیر در کار ، از دست دادن قرار ملاقات ها و اخلال در امور روزمره شود.

احتکار وسایل: افراد مبتلا به OCD اغلب از از دست دادن وسایلی که احتمال می دهند داشتن آنها ضروری است ترس جدی دارند و این امر نیاز به احتکار وسایل را ایجاد می کند. اشتغال به این فعالیت می تواند باعث نگرانی بسیاری از اعضای خانواده شود و در عین حال فضای زندگی بیش از حد در خانه را اشغال کند. احتکار می تواند آن را ایجاد کند.

داشتن خانه ای تمیز برای زندگی غیرممکن است و به طور بالقوه می تواند به شیوع میکروب ها و بیماری ها کمک کند. در موارد شدید ، احتکار ممکن است به حدی زیاد شود که عبور از خانه با خیالی آسوده مشکل باشد.

رفتارهای تکراری: برای بسیاری از افراد مبتلا به OCD تکرار در بسیاری از فعالیت های روزمره معمول است. بارها و بارها همان کار را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که صحیح است ، می تواند تلاش زیادی را صرف کند و در این کار زمان زیادی را مصرف کنید. انجام فعالیت های تکراری یک روش بسیار غیرمولد برای گذر از هر روز است.

به خاطر داشته باشید هر چه شدت وسواس فکری شدیدتر باشد ، وسواس و اجبار نیز بدتر است. این می تواند از یک فرد به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد ، با این حال دریافت یک درمان مناسب می تواند کمک لازم را ارائه دهد.

راهکارهای خودیاری به عنوان روش درمانی برای OCD

استراتژی های خودیاری زیادی وجود دارد که می تواند در مقابله با چالش های مختلف OCD مورد استفاده قرار گیرد و انجام این فعالیت ها به راحتی و به تنهایی خارج از جلسات درمانی انجام می شود:

تنفس عمیق: با تمرکز روی تنفس تان، هماهنگی ذهن و بدن تان نیز بیشتر شده و می تواند به آگاهی ذهنی شما کمک بسیاری نماید.

آگاهی ذهن به شما کمک می کند تا تمرکز خود را حفظ کنید و شما را از رسیدن به فکر افکار وسواسی دور نگه دارد. یادگیری مراقبه می تواند راهی عالی برای کنترل بهتر OCD باشد. تنفس عمیق به راحتی قابل یادگیری است، به شما این امکان را می دهد که تکنیک ها را با سرعت خود تمرین کنید.

تلاش برای ثبت سوابق آنچه در طول روز اتفاق می افتد یک روش ایده آل برای هماهنگی بیشتر با ذهن و بدن است. انجام این کار فقط چند دقیقه طول خواهد کشید و ممکن است در کاهش بسیاری از وسواس فکری که برای افرادی که از OCD رنج می برند بسیار مفید باشد. برای موفقیت در این استراتژی خودیاری باید در تلاش خود ثابت قدم باشید. با انجام این کار می توانید سوابق کاملی از آنچه هر روز در جریان است و ممکن است شدید باشد را فراهم کنید.

خوب خوابیدن: در مشاوره وسواس فکری بر این موضوع تاکید می شود که خوب خوابیدن، می تواند در درمان بسیار موثر باشد. عادت به خواب کافی در هر شب می تواند برای کنار آمدن با OCD مفید باشد. استراحت خوب می تواند به آرامش ذهنی کمک کند، که برای هر فرد مبتلا به OCD مفید است. اگر خسته هستید و یا توانایی کمتری برای تمرکز روی کارهای روزمره دارید، علائم OCD بیشتری را تجربه خواهید کرد. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی خواب را به شما پیشنهاد دهد تا به شما اجازه دهد تا بقیه احساسات لازم را در بدن داشته باشید.

پیوستن به یک گروه پشتیبانی: برقراری ارتباط با دیگران که با چالش های OCD دست و پنجه نرم می کنند می تواند یک روش عالی برای مدیریت این شرایط باشد. یادگیری استراتژی های موثر مقابله روزانه با کمک سایر افراد مبتلا به OCD راهی عالی برای احساس حمایت در سفر به زندگی کامل و سالم است. داشتن یک گروه قابل دسترسی و مایل به پشتیبانی لازم می تواند برای هر فرد مبتلا به OCD بسیار مفید باشد.

یافتن مشاوره وسواس فکری

یافتن مشاوره وسواس فکری خوب، برای افرادی که از این مشکل رنج می برند، حیاتی است.

یکی دیگر از گزینه های مفید درمانی، شامل کار با یک درمانگر آنلاین ویا استفاده از خدمات مشاوره وسواس فکری است. آنلاین درمانی یک روش مناسب برای دستیابی به راهنمایی های حرفه ای مورد نیاز شماست. زندگی سالم با OCD با کمک یک درمانگر مناسب که پیشنهادات و توصیه هایی را برای شما فراهم می کند تا زندگی مثبت و مثمرثمر داشته باشید، فارغ از مسئولیت مبارزه با OCD به تنهایی امکان پذیر است.

درمان روانشناختی توسط محققان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به عنوان یک درمان موثر برای کاهش فراوانی و شدت علائم OCD شناخته شده است.

مشاوره وسواس فکری
Shot of a woman doing her daily chores at home

مشاوره وسواس فکری چه کمکی به بیماران وسواسی می کند؟

مشاوره وسواس فکری می تواند به مراحل درمان کمک بسیاری نماید، زیرا مشاوره وسواس فکری به شناسایی رشته های علت وسواس افراد می پردازد. البته نکته ای که باید در نظر داشته باشید، جلسه های طولانی است که در مشاوره وسواس فکری برگزار می شود.

مشاوره وسواس فکری به صورت تلفنی

مشاوره وسواس فکری به صورت تلفنی نیز نوع دیگری از مشاوره است که می تواند برای بسیاری از افراد دارای این مشکل مفید باشد. قبل از اینکه از مشاوره وسواس فکری به صورت تلفنی، استفاده کنید باید ابتدا نوع وسواس فکری خود را تشخیص دهید.

جایگاه مشاوره تلفنی وسواس در درمان انواع وسواس چیست؟

علاوه بر مشاوه وسواس فکری به صورات حضوری، امکان دریافت مشاوره وسواس فکری به تلفنی نیز وجود دارد. از آنجایی که وسواس بیماری خاصی است، به همین دلیل حضور بیماران در مراکز درمانی خود می تواند مشکلی جدید برای این افراد تلقی گردد. به طور مثال ممکن است، این افراد با حضور در این مکان ها مدام نیاز به شستشو دست داشته باشند. در نتیجه تمرکز آن ها از جلسه مشاوره تلفنی وسواس پرت شود. در این مواقع استفاده از جایگاه مشاوره تلفنی وسواس می تواند بسیار مفید باشد.

اختلالات وسواس از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

در مشاوره وسواس فکری، این موضوع بررسی می شود که وسواس یا وسواس فکری عملی از دو قسمت مختلف تشکیل شده است، که شامل موارد زیر می شود:

 • وسواس
 • اجبار

وسواس فکری، عقاید یا اصرارهای ناخواسته ای است که آزار دهنده است.

نمونه هایی از وسواس های رایج عبارتند از:

 • نگرانی در مورد تمیزی یا عفونت (نگرانی در مورد آلودگی، میکروب یا بیمار شدن)
 • اتفاقات بد
 • افکار ناخواسته “بد” یا “نامناسب” (افکار ناخواسته در مورد رابطه جنسی؛ ترس از کشتن خود؛ افکار مقدسین)
 • نگرانی در مورد هویت یا اخلاق

اجبار مواردی است که شما مرتباً برای کاهش احساس پریشانی یا جلوگیری از بروز اتفاق بد انجام می دهید. اما، این رفتارها یا اعمال ذهنی فقط برای مدت کوتاهی موثراست، بنابراین شما باید مرتباً آنها را تکرار کنید و آنها شروع به تداخل در زندگی روزمره می کنند. به عنوان مثال، اگر کودک یا جوانی در مورد بیماری شدید وسواس داشته باشد، ممکن است از افراد بیمار دور بماند و بارها و بارها از والدین خود سوال که آیا حال آنها خوب نیست. اجبارها زمان زیادی را می گیرند و بر نحوه زندگی شما تأثیر می گذارند.

نمونه هایی از اجبارهای رایج عبارتند از:

 • دوری از چیزهای ترسناک (چاقو، توالت عمومی، چیزهایی که باعث وسواس می شوند)
 • رفتارهای مکرر (شستن دست، ترتیب وسایل، بررسی، پاک کردن و بازنویسی)
 • اعمال ذهنی (به خود بگویید که خوب خواهید بود)
 • باعث می شود دیگران به روش های خاصی عمل کنند (برای اینکه مدام به شما بگوییم همه چیز خوب است، دستان خود را بشویید، از اتاق خود بیرون باشید)

کودکان و جوانان مبتلا به OCD ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل داشته و به شدت عصبانی شوند. آنها ممکن است نبینند که وسواس یا اجبارشان غیر منطقی است و یا برای آنها مشکل ایجاد می کند.

سایر اختلالات مربوط به OCD چیست؟

اختلالات زیر ویژگی ها یا الگوهای خاصی را با اختلال وسواس فکری مشترک دارند. آنها به عنوان بخشی از یک محدوده یا طیف وسواسی اجباری دیده می شوند که شامل موارد زیر خواهند بود. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این مورد دارد می توانید از مراکز مشاوره وسواس فکری کمک بگیرید.

اختلال بدشکلی بدن

 نگرانی بیش از حد در مورد نقص یا نقص ظاهری واقعی یا تصوری و تمرکز مداوم بر روی آن یا تلاش برای رفع آن. کودک یا جوان ممکن است دائماً ظاهر خود را با دیگران مقایسه کند یا زمان زیادی را به نظافت بپردازد. دیگران نمی توانند نقص را ببینند یا فکر می کنند این یک نقص جزئی است.

اختلال دفع (برداشتن پوست)

 برداشتن روی پوست که باعث آسیب یا ضایعه می شود، علی رغم تلاش های مکرر برای کاهش یا توقف.

اختلال ضبط

 مشکلات جدی در جمع آوری یا خلاص شدن از شر دارایی ها صرف نظر از ارزش واقعی آنها. فرد از ایده جدایی داشته ها بسیار ناراحت است.

تریکوتیلومانیا (اختلال در کشیدن مو)بیرون کشیدن مو باعث ریزش مو علی رغم تلاش های مکرر برای کاهش یا توقف.

مشاوره وسواس فکری

تصوراتی نادرست درباره OCD یا وسواس فکری

یکی از فواید استفاده از مشاوره وسواس فکری، این است که به شما کمک می کند، تصورات نادرستی را که از این مشکل دارید، از بین ببرید. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

افسانه شماره 1: OCD یک ابرقدرت ذهنی است که می تواند شما را به یک پزشک، کارآگاه یا مخترع درخشان تبدیل کند.

یکی از رایج ترین تصورات نادرستی که در رابطه با وسواس وجود دارد، این است که افراد تصور می کنند  با داشتن آن، می توانند از دیگران جلوتر باشند. اما با مراجعه به مشاوره وسواس فکری، از این موضوع آگاه خواهید شد که داشتن وسواس فکری، افراد را به ابر قدرت تبدیل نخواهد کرد.

این مشکل به جای منطق فوق بشری، به افکار مسابقه ای کنترل نشده، میدان می دهد.

افراد مبتلا به OCD به طور جزئی نگاه لیزری و موشکافانه روی جزئیات کوچک دارند. این به آنها کمک می کند سخت تر و دقیق تر کار کنند. درست است که برخی از افراد مبتلا به OCD روی جزئیات غیرمعمول تمرکز می کنند. این به دلیل اضطرابی است که OCD را به حرکت در می آورد، نه یک ابرقدرت ذهنی.

OCD شامل افکار متداول و سرزده به نام وسواس است. این وسواس ها ممکن است باعث شود کسی نگران جزئیاتی باشد که دیگران نادیده می گیرند. فرد مبتلا به OCD اغلب سعی دارد وسواس خود را با تشریفات ذهنی یا جسمی (اجبارها) کنترل کند.

این اقدامات می توانند احساس مقاومت نکردن کنند. کسانی که سعی می کنند در برابر اجبار مقاومت کنند ممکن است وحشت طاقت فرسایی را احساس کنند. افکار سرزده ممکن است تمرکز روی کارهای بیرونی را تا زمان اجبار دشوار کند. اجبارها و حملات هراس هر دو می توانند وقت فرد را مصرف کنند.

افراد مبتلا به OCD می توانند درخشان باشند و اغلب در مشاغل مختلف پیشرفت می کنند. با این حال “نبوغ” از ویژگی های OCD نیست. در بسیاری از موارد، اختلال وسواس فکری برای شخصی درخشان یا توانمند، مانعی برای موفقیت است.

افسانه شماره 2: همه افراد مبتلا به وسواس، وسواس فکری درباره تمیز کردن دارند.

تمیز کردن فقط یکی از بسیاری از اجبارهای مربوط به OCD است.

بسیاری از افراد مبتلا به OCD ترس از آلودگی دارند. آنها ممکن است نگران بیماری یا قرار گرفتن در معرض میکروب باشند. برای رفع این ترس، برخی از افراد مبتلا به OCD به اجبار دست های خود را می شویند، از اسپری های ضدعفونی کننده استفاده می کنند و یا خانه های خود را بیش از حد تمیز می کنند.

افراد مبتلا به OCD برای کاهش اضطراب ناشی از وسواس فکری، کاری اجباری انجام می دهند. همه افراد مبتلا به OCD در مورد تمیزی وسواس ندارند. در حقیقت، DSM-5 حتی ترس از آلودگی را به عنوان معیارهای تشخیصی OCD ذکر نمی کند. تحقیقات سال 2010 نشان داد که بررسی اجباری، تمیز نکردن، رایج ترین علامت OCD است. در میان شرکت کنندگان در مطالعه، 3/79 درصد گزارش کرده اند که در مرحله ای از زندگی خود مجبور به بررسی شده اند. در همین حال ، تنها 25.7٪ از شرکت کنندگان علائم آلودگی را گزارش کردند.

افراد مبتلا به OCD حتی ممکن است کثیف باشند. همان مطالعه 2010 نشان داد که 14.4٪ از افراد مبتلا به OCD احتکار اجباری دارند. شخصی که احتکار می کند به احتمال زیاد خانه نامنظمی دارد.

برخی از افراد با وسواس تمیزی، فقط از انواع خاصی از آلودگی می ترسند. آنها ممکن است از استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی ترس داشته باشند؛ اما با یک ماشین کثیف حالشان خوب باشد.

به همین ترتیب، همه افرادی که تمیزکاری را مهم می دانند ، OCD ندارند. سایر تشخیص ها – مانند میسوفوبیا و ترس از میکروب، نیز می توانند باعث تمیزی افراد در پاکیزگی شوند.

افسانه شماره 3: فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری در طول زندگی با همان وسواس های مشابه روبرو خواهد شد.

واقعیت: مضامین علائم OCD می توانند با گذشت زمان تغییر کنند.

افراد مبتلا به OCD برای کاهش اضطراب ناشی از وسواس فکری، دچار تغییر خواهند شد. این مورد نیز در مشاوره وسواس فکری توضیح داده می شود که اگرچه احساسات بنیادین مانند ترس و اضطراب ممکن است، در طول زمان ثابت بمانند؛ اما سن، فرهنگ و تجربه بر روی وسواس فکری تاثیر گذاشته و با گذشت زمان تغییر می کنند.

به عنوان مثال، یک کودک 12 ساله مبتلا به OCD ممکن است گرفتار افکار مرگ والدین خود باشد. در 25 سالگی ممکن است همان فرد از دست دادن همسر خود بترسد. نوع نگرانی خاص تغییر کرده است  اما ترس اساسی (از دست دادن یک عزیز) تغییر نکرده است. رفتارهای اجباری که برای کاهش اضطراب استفاده می شود نیز می تواند تغییر کند.

افسانه شماره 4: فرزند پروری بد، باعث اختلال وسواس فکری می شود.

یکی از موارد رایج دیگری که توسط مشاوره وسواس فکری بررسی می شود، نحوه تربیت فرزندان است. برخی تصور می کنند که اگر با استفاده از روش های نادرست به تربیت فرزندان خود بپردازند، حتماً این کودکان در آینده دچار وسواس فکری خواهند شد؛ اما واقعیت امر چیز دیگری است. در مشاوره وسواس فکری گفته می شود که تعامل پیچیده ای از عوامل باعث OCD می شود. نادرست بودن فرزندپروری به ندرت دلیل آن است.

مانند اکثر شرایط بهداشت روان، OCD یک تشخیص پیچیده است که دلایل زیادی دارد. تحقیقات نشان می دهد که OCD اغلب دارای یک مولفه ژنتیکی قوی است. اگر شخصی پدر یا مادر یا خواهر یا برادر مبتلا به OCD داشته باشد، احتمالاً خود او دو برابر OCD دارد. عوامل محیطی نیز می توانند در وسواس و اجبار موثر باشند.

فرزندپروری معمولی حتی وقتی ناقص باشد باعث OCD نمی شود. استفاده از خدمات مهد کودک یا نظم و انضباط ملایم باعث وسواس یا اجبار نمی شود. والدین نیازی نیست که خود را بخاطر OCD فرزندشان سرزنش کنند. تلاش برای سرزنش یکی از والدین می تواند با ایجاد احساس گناه در والدین و فرزند، باعث تضعیف رفتار شود.

در افرادی که سابقه تروما و بی توجهی دارند، احتمالاً OCD تشخیص داده می شود. درمانگرانی که OCD را درمان می کنند ممکن است بخواهند از تجربیات شخص در مورد سواستفاده بپرسند.

افسانه شماره 5: OCD فقط در افراد ممتاز که زمان زیادی دارند یا مشکلات کمی دارند، ظاهر می شود.

این مورد نیز یکی از موارد عجیبی است که در مشاوره وسواس فکری به آن پرداخته می شود.

واقعیت: OCD در بین فرهنگ ها، طبقات، جنسیت ها و اقوام مختلف وجود دارد.

OCD در فرهنگ های مختلف جهان ظاهر می شود (اگرچه برخی از علائم در کشورهای مختلف بیشتر دیده می شود). در ایالات متحده، شیوع OCD تقریباً یکسان در میان اقوام است. این در خانمها کمی بیشتر از مردان است.

در مشاوره وسواس فکری گفته می شود، افرادی که طبقات اجتماعی بالاتری دارند ممکن است بیشتر مبتلا به OCD تشخیص داده شوند. به این دلیل است که با موانع کمتری در مراقبت های بهداشت روان روبرو هستند. افرادی که منابع کمتری دارند می توانند ریسک بیشتری از لکه های احتمالی را تجربه کنند و بنابراین از کمک گرفتن جلوگیری می کنند.

افسانه شماره 6: اگر افراد مبتلا به OCD درک کنند که اقدامات آنها منطقی است، دیگر هیچگاه برای درمان اقدام نخواهند کرد.

واقعیت: بسیاری از افراد مبتلا به OCD قبلاً درک کرده اند که عملکرد آنها اساساً “منطقی” نیست.

اجبار، راهی برای کاهش موقت اضطراب است. اکثر افراد مبتلا به OCD متوجه می شوند که اقداماتشان غیر منطقی است و از یک فاجعه جلوگیری نمی کند. در عوض، اجبارها اغلب باعث کاهش اضطراب در مورد وسواس می شود.

بسیاری از شرایط بهداشت روانی باعث می شود که مردم به روشی رفتار کنند که از خارج غیر منطقی به نظر می رسد. اشاره به غیر منطقی بودن رفتار کمک چندانی نمی کند. انتقاد از یک فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری به دلیل “غیر منطقی بودن” ممکن است باعث شرمساری یا خودآگاهی شود. ممکن است فرد تمایلی به بحث در مورد علائم خود نداشته باشد.

افسانه شماره 7: مبتلایان به اختلال وسواس فکری بسیار حساس و کنترل کننده هستند.

واقعیت: OCD یک بیماری بهداشت روان است، نه یک ویژگی شخصیتی.

افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری با افکار و احساسات خود دست به گریبانند و آنها را کنترل می کنند. اجبارهای آنها نمود بیرونی این مبارزه است. ممکن است فردی برای انجام اجبارها سعی در کنترل محیط خود داشته باشد. این مورد نیز در مشاوره وسواس فکری گفته خواهد شد.

OCD یک تشخیص سلامت روان است. توصیف OCD به عنوان یک کنجکاوی شخصی یا یک شوخی، نیازهای واقعی افراد مبتلا به این بیماری را نادیده می گیرد.

به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به OCD ممکن است مبلمان را مرتب کند تا به وسواس تقارن خود بپردازد. ممکن است شخص دیگری تور گروهی را کند کند؛ زیرا مشغول شمارش آجر است. چنین رفتارهایی ناشی از تمایل به کنترل دیگران نیست. آنها ناشی از تمایل شخص به کنترل خود هستند.

در OCP نظم و کمال گرایی می تواند به بارزترین صفات فرد تبدیل شود. آنها ممکن است قوانین را تا حدی ثابت کنند که وظایف را کامل نکنند. افراد مبتلا به OCP ممکن است برای همکاری با دیگران که استانداردهای سختگیرانه خود را ندارند، تلاش کنند.

افسانه شماره 8: وقتی افراد OCD دارند، واضح است.

واقعیت: اجبارها همیشه برای دیگران قابل مشاهده نیستند.

همه اجبارها قابل مشاهده نیستند و این مورد در مشاوره مسواس فکری تاکید می شود. اجبارهای ذهنی شامل رفتارهایی است که در ذهن فرد انجام می شود. اینها ممکن است شامل دعا، شمارش، تکرار یک عبارت یا پرهیز از افکار خاص باشد. شخصی که به نظر دیگران حواس او پرت می شود، ممکن است تمرکز زیادی روی اجبارهای ذهنی داشته باشد.

حتی وقتی اجبارهای شخصی جسمی است، دیگران ممکن است آنها را نبینند. افراد مبتلا به OCD اغلب از علائم خود احساس شرم می کنند. حتی اگر تأخیر باعث اضطراب شدید شود، ممکن است از انجام اجبار در ملا عام پرهیز کنند.

مشاوره وسواس فکری

افسانه شماره 9: افراد مبتلا به OCD خطرناک هستند.

واقعیت: افراد مبتلا به OCD بیش از دیگران احتمال ارتکاب جرم را ندارند.

در مشاوره وسواس فکری گفته می شود که افراد مبتلا به OCD غالباً افکار سرزده ای دارند که ظاهراً بدون دلیل ظاهر می شوند. گاهی اوقات، این افکار در مورد یک عمل حرام است. به عنوان مثال، یک فرد مذهبی ممکن است در مورد شکر در داخل یک عبادتگاه فکر سرزده ای داشته باشد. ممکن است فرد دیگری نگران آسیب دیدگی یکی از عزیزان خود باشد.

افراد مبتلا به OCD معمولاً از داشتن این افکار احساس گناه و شرم می کنند. حتی اگر آنها قصد انجام این اقدامات را نداشته باشند، ممکن است نگران “از دست دادن کنترل خود” باشند.

با این حال بر این موضوع در مشاوره وسواس فکری تاکید می شود که افراد مبتلا به OCD بیش از سایرین احتمال آزار مردم یا ارتکاب جرم را ندارند. در بسیاری از موارد، وسواس ناشی از تمایل به محافظت از دیگران است. افکار سرزده باعث پریشانی می شوند؛ زیرا غالباً مغایر اخلاق عمیق هستند.

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد افراد با تشخیص سلامت روان، از جمله OCD، بیش از 10 برابر بیشتر از مردم به عنوان قربانی جرم هستند. افرادی که تشخیص های روانی دارند فقط 3-5٪ از جرایم خشن را انجام می دهند. مبتلایان به OCD تنها کسری از این آمار هستند.

افسانه شماره 10: OCD هرگز بهتر نخواهد شد.

واقعیت: OCD قابل درمان است.

درست است که احتمالاً OCD به خودی خود بهتر نخواهد شد. افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری نمی توانند فکر کنند یا از احساسات و اعمال اجباری خود خارج می شوند. با این حال روش های درمانی زیادی وجود دارد که می تواند به هر دو وسواس و اجبار کمک کند.

خلاصه مطلب

ما دراین مطلب سعی کردیم به بررسی مزایای مشاوره وسواس فکری بپردازیم و انواع مشاوره وسواس فکری را نیز بررسی کردیم. از آنجایی که مشاوره وسواس فکری برای درمان می تواند کمک کننده باشد، ما به بررسی جزییات مشکل وسواس فکری و راه های برطرف کردن آن نیز پرداختیم.

آیا وسواس با استفاده از خدمات مشاوره وسواس فکری قابل درمان است؟

بله مشاوره وسواس فکری می تواند در درمان بسیار موثر باشد.

مشاوره وسواس فکری برای چه افرادی مناسب است؟

مشاوره وسواس فکری و عملی برای هر فردی که این مشکل را داشته باشد، موثر است.

آیا مشاوره وسواس فکری به صورت تلفنی نیز ارائه می شود؟

بله برای دریافت مشاوره وسواس فکری تلفنی، می توانید از دکتر فکر کمک بگیرید.

در مشاوره وسواس فکری عملی بهترین روش درمانی که توصیه می شود چیست؟

بهترین روش درمانی که در مشاوره وسواس فکری عملی توصیه می شود، با توجه به شرایط فرد اتخاذ خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره فردی

مشاوره فردی چیست و چه اصولی دارد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور