تاثیر خیانت بر فرزندان
تاثیر خیانت بر فرزندان

تاثیر خیانت بر فرزندان

تاثیر خیانت بر فرزندان در هر سنی می تواند متفاوت باشد. آنچه در مشاوره های خیانت در مراکز مشاوره صورت می پذیرد، تلاش برای به کار بردن روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان می باشد.در واقع پیامدهای خیانت زناشویی برای هر یک از زوجین متفاوت می باشد و همچنین تاثیر خیانت بر خانواده با توجه به عوامل زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

در واقع اگر تاثیر خیانت بر فرزندان را نادیده بگیریم، ما یک سیکل معیوب را به وجود آورده ایم که این سیکل معیوب موجب می شود تا در ادامه نسل این شرایط ادامه پیدا کند و یا اینکه فرزند یا فرزندان دچار مشکلات روحی و روانی شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم چنانچه با این مشکل مواجه می باشید، با مشاوران دکتر فکر که شماره های آنان در جدول زیر موجود می باشد، تماس حاصل نمایید.

تاثیر خیانت بر فرزندان چیست؟

تاثیر خیانت بر فرزندان چیست؟
تاثیر خیانت بر فرزندان چیست؟

تا به حال مقالات و مطالب زیادی را در رابطه با علل خیانت و تاثیر آن بر زندگی زوجین منتشر نمودیم. در رویکرد و دیدگاه  خانواده درمانی به خانواده به عنوان یک سیستم نگاه می‌شود که هر یک بر دیگری تاثیر می گذارد و هرگز نمی توانیم یک نفر را به صورت مستقلانه مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. فرزندان نیز همانند والدین از این رابطه و مشکلات آسیب خواهند دید.

فرزندان در سنین مختلف از نظر روانشناسی رشد در بحران های متعددی به سر می برند در هر مرحله از زندگی نیازمند کمک بزرگترها و خصوصاً پدر و مادر  خواهند بود. در سنین هویت یابی و دوران نوجوانی، چنانچه این مسئله در خانواده به وجود آید فرزندان ممکن است نقش الگوی را از پدر و مادر خود آموزش ببینند.

 تاثیر خیانت بر فرزندان در هر سنی می تواند متفاوت باشد. آسیب های وارده به فرزندان در سنین پایین‌تر بیش از سنین بزرگسالی خواهد بود. به همین دلیل است که در مواجهه با خیانت مشاور خانواده، تاکید و حضور همه افراد خانواده برای جلسه های درمانی خواهد داشت. حتی اگر تصمیم به جدایی زوجین گرفته شود، حتماً مداخلات درمانی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی صورت می پذیرد.

برای اطلاع از راه های جلوگیری از خیانت همسر و 5 روش برخورد اصولی بر روی لینک کلیک کنید.

تاثیر خیانت بر فرزندان در رابطه با خیانت خانم و آقا چگونه است؟

تفاوتی ندارد زن یا مرد کدام یک از آنها بی وفایی نموده است. متاسفانه یکی از الگوهایی که در بین والدین برای فرزند پروری وجود دارد این است که تجربه های و ناکامی های زندگی خود را به فرزندان القا می‌کنند به گمان این که تلاش کرده‌اند تا آنها دچار اشتباهات گذشته شان نشوند این در حالی است که در حقیقت آنها را به همین سمت سوق داده اند.

اگر  مردخیانت کرده باشد و خانم خود را قربانی این نوع خیانت بداند؛ ممکن است که دختر و پسر خود آموزش دهد که هرگز به همسرش اعتماد نداشته باشد و یا نقش الگویی که برای دختر خانم خود آموزش می دهد این است که مردان هرگز قابل اعتماد نمی باشند. این دیدگاه سیکل معیوبی را در ادامه نسل فرزندان و زندگی آنها به وجود خواهد آورد و تاثیر خیانت بر فرزندان را نشان خواهد داد.

فرزندانی که تحت این نوع فرزند پروری پدر یا مادر قرار می گیرند، به طور معمول حتی اگر ازدواج بسیار مناسبی هم داشته باشند به پیروی از الگوهای پدر یا مادر خود به دنبال نشانه هایی برای اثبات صحبت ها و آموزش های قبلی خود می گردند. حتی اگر وانمود کنند که تحت تاثیر قرار نگرفتنده اند اما باز هم به صورت ناهشیار به دنبال زمینه‌های اثبات این مدعا می‌باشند.

برای برقراری ارتباط با مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

 پیامدهای خیانت زناشویی 

 پیامدهای خیانت زناشویی
پیامدهای خیانت زناشویی

پیامدهای خیانت زناشویی در هر خانواده، متناسب با نوع فرهنگ و روابط عاطفی بین آنها و همچنین نحوه برخورد با این معضل می تواند متفاوت باشد. اما به طور معمول، دسته بندی هایی را برای عوامل مختلف می توان نام برد که شامل موارد زیر خواهد شد.

برای اطلاع از بیست نشانه خیانت مردان و حالات آنها بعد از خیانت به همسر بر روی لینک کلیک کنید.

 بروز مشکلات جسمانی و روانی در فرزندان

قطعا پس از محرز شدن خیانت رابطه عاطفی و جسمی زن و مرد دچار مشکل می‌شود و گاهی طلاق عاطفی صورت می پذیرد و زن و مرد تنها زیر یک سقف در کنار فرزندانشان به زندگی ادامه می دهند. این جو متشنج موجب می شود که احساس امنیت از فرزندان گرفته شود و به دنباله آن دچار مشکلات جسمی و روانی شوند.

 کودکان بسیار کوچک و نوزادان نیز می توانند متوجه سردی عاطفه و همچنین مشاجره های بین  پدر و مادر خود شوند. برخی از کودکان دچار کم اشتهایی، افسردگی، بی خوابی، استرس، پرخاشگری و شب ادراری شوند. در این شرایط مشکلات به وجود آمده زمینه بروز بیماری های جسمی و روانی را در آینده و بزرگسالی را فراهم می آورد و تاثیر خیانت بر فرزندان را موجب می شود.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

عدم هویت یابی در دوره نوجوانی

 سنین نوجوانی از جمله سنین بسیار حساس شناخته می شود. نوجوانان به دنبال کسب هویت تلاش می کنند تا راه های مختلفی را برای کسب این هویت پیدا کنند. بحران بی هویتی و تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد شده در این زمینه بهم ریختگی های زیادی را برای نوجوانان به وجود می آورد. در صورت متشنج بودن جو خانواده این مشکلات بسیار بیش از گذشته می‌شود.

 مطابق با تحقیقات روانشناسی انجام شده، کودکان و نوجوانانی  که حتی از والد خود و رفتارهای او احساس رضایت ندارند، حتی به طور ناخودآگاه رفتار پدر و مادر خود را به عنوان یک الگو قرار می دهند و تلاش می کنند در آینده همان رفتار را تکرار نمایند. در رابطه با خیانت این موضوع بسیار نمود بیشتری پیدا می‌کند.

یکی از  اشتباهاتی که والدین در رابطه با برخورد با خیانت دارند این است که متاسفانه اقدام به لشکرکشی فرزندان می کنند و یا اینکه برای انتقام گرفتن از همسر خود، تمام آنچه اتفاق افتاده است به او خواهند گفت به این تصور که مادر یا پدر خود را بهتر بشناسد.

برای اطلاع از اینکه چرا مردان در زمان یائسگی زنان خیانت می کنند بر روی لینک کلیک کنید.

 تاثیر خیانت بر فرزندان در دوره جوانی

 در دوره جوانی می توان گفت تا حدودی بحران های دوره کودکی و نوجوانی که کاهش یافته است و جوان به آرامش نسبی از نظر روانی رسیده است اما در این مرحله از زندگی فرد به دنبال یافتن شغل و ساختن آینده ای برای خود می باشد. در صورتی که این روابط دچار مشکل شوند، این آرامش نسبی و درگیری با آینده تبدیل به دغدغه های ذهنی پدر و مادر می شود.

 حمایت پدر و مادر، انتخاب آنها برای یک انتخاب درست در ازدواج و یا انتخاب همسر در این مرحله از زندگی بسیار مهم و ضروری می باشد. اما  پس از وقوع خیانت تمامی این مسائل فراموش شده و در صورتی که جوان توانایی حل مسئله و تصمیم گیری درستی نداشته باشد به دنبال راه های غیر اخلاقی و یا مشکلات دیگر می باشد.

روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان

روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان
روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان

چه روش هایی می توان به کار برد تا فرزندان پس از وقوع خیانت دچار کمترین آسیب شوند؟ از جمله راه های زیر به طور عموم برای اکثر افراد توصیه می شود که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان در زمان ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 از گفتگو در حضور فرزندتان پرهیز نمایید

 یکی از اشتباهات والدین این است که تمام اتفاقات را در حضور فرزندان خود بیان می کنند و همین مسئله موجب می شود تا فرزندان شاهد تمام جزئیات و اتفاقات پیش آمده بین آنها باشند. گاهی متاسفانه والدین عنوان می‌کنند که “ببین مادرت چه کار کرده و یا جملاتی از این قبیل که ببین پدرت چه کار کرده ” «اون به من و تو خیانت کرده» و همین مسئله تاثیر خیانت بر فرزندان بیشتر می کند.

قطعاً بروز خیانت برای هیچ یک از ما انسانها خوشایند نمی باشد و نمی توانیم به راحتی به این مسئله کنار بیاییم. پر واضح است که برای هر فردی این اتفاق می‌تواند رخ دهد، بسیار ناگوار خواهد بود. اما تاثیری که صحبت‌های شما در همان زمان عصبانیت برای فرزندان بر جای خواهد ماند شاید تا آخر عمر غیر قابل جبران باشد به همین دلیل بهتر است کمی بتوانید خود را کنترل کنید.

پس از برهم خوردن این رابطه، فرزندان بسیار نگران زندگی و آینده خود هستند. می توانید برای اطمینان بخشی به آنها خانه را کمی آرام تر کنید و به آنها بگویید که این مشکلات کاملاً قابل حل هستند. و اطمینان دهید که میتوانید از عهده آن بر بیایید بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. حتی اگر تصمیم به جدایی بگیرید بهتر است که همسر خود را در جلوی فرزندتان خراب نکنید.

برای اطلاع از مشاوره طلاق بر روی لینک کلیک کنید.

 برای جلوگیری از تاثیر خیانت بر فرزندان آن ها را سپر بلا قرار ندهید

یکی از اقداماتی که خانم ها و یا آقایان برای انتقام‌گیری از همسر خود ممکن است انجام دهند، محروم کردن پدر یا مادر از دیدن فرزند یا فرزندان خود می باشد. این محروم کردن تاثیر بسیار منفی بر فرد و فرزندان خواهد گذاشت و همین مسئله موجب می شود که تاثیرات مخربی بر فرزند بر جای بگذارد و خود را به عنوان یک ابزار تصور نماید.

 درد و دل های شما می تواند شنونده های بهتری داشته باشد. فردی که علاوه بر صحبت کردن و حفظ رازداری بتوانید از این راه حل ها او را بهره مند کنید. درد دل با فرزندان، تنها می تواند دنیا را جای خطرناک تری برای آنها جلوه دهد. با این کار شما نه تنها یک مشکل را برطرف نکرده اید، بلکه مشکلات بیشتری را به او القا خواهید نمود.

تصمیم گیری صحیح : از روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان

 تصمیم گیری به صورت درست تعاریف متعددی می تواند داشته باشد. هر تصمیمی که صرفاً بر اساس احساس یا هیجانات گرفته شود، امکان بروز اشتباه را به وجود خواهد آورد. هر تصمیمی که این تبعات را برای زوج و خانواده در آینده به همراه داشته باشد، می‌تواند بهترین نوع تصمیم‌گیری باشد.

 بهتر است از روش های آرام سازی برای بهبود شرایط خود استفاده کنید.هر چه شما آرامش بیشتری داشته باشید، تصمیم‌گیری درست تر و بهتری را خواهید داشت. طلاق همیشه به عنوان آخرین راه حل برای تمامی زوجین شناخته خواهد شد بهتر است شانس خود را حتی برای یکبار هم که شده اگر واقعاً زندگی و گذشته و همچنین فرزندانتان را دوست دارید با یک مشاور مشورت کنید.

برای برقراری ارتباط با مشاوره زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

 توضیحات مناسبی بدهید

در صورتی که شما و همسرتان پس از صحبت و مشورت با یک مشاور، به این نتیجه رسیدید که جدایی راه حل مناسبی برای شما خواهد بود می‌توانید برای تاثیر گذاری کمتر در این زمینه و همچنین بهبود رابطه خود تلاش کنید تا فرزندتان بپذیرد این مشکل بین شما و همسرتان به وجود آمده است و او هیچ نقش در ظهور و بروز این اتفاقات نداشته است.

یکی از دیالوگ های کاملاً نادرستی که برخی از خانم‌ها به عنوان مادر و یا آقایان به عنوان پدر به فرزندان خود می گویند این است که ای کاش تو به دنیا نمی آمدی. ای کاش تو از همان اول مرده بودی. این گونه دیالوگ ها موجب می شود فرزند خود را به عنوان یک فردی بشناسد که باعث و بانی تمام مشکلات بوده است و به همین دلیل نبودن او می‌تواند کمک زیادی بکند و از مخرب ترین روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان شناخته می شود.

 همین احساسات موجب به وجود آمدن احساس گناه برای فرزند یا فرزندان می شود. این فرزندان ممکن است این مسیر را در پیش بگیرند که برای جلوگیری از بروز هر نوع اتفاقی سکوت کنند و اجازه ندهند دیگران به آنها ظلم کنند و یا اینکه همیشه خود را مقصر هر نوع رابطه بدانند و تلاش کنند تا این روابط را خاتمه دهند.

انواع خیانت عاطفی

خیانت عاطفی یکی از انواع خیانت می باشد که شامل مواردی همچون رابطه کورکورانه، رابطه تفننی، رابطه مقطعی و رابطه انتقام جویانه باشد.

جهت اطلاع از ده ایده جذاب برای روابط زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

 رابطه کورکورانه

 در این گونه رابطه پنهانی و به نوعی به عشق اعتیاد دارد در. این به ترشح آمفتامین و افزایش آن در بدن شان بر اساس نوع علاقه و به وجود آمدن عشق اعتیاد دارند. شهوت کورکورانه نسبت به یک فرد که در آن عشق به صورت وسواسی غیر واقعی آتشین و بی پروا نمود پیدا می کند.

این نوع روابط، فرد خود را به مخاطره می‌اندازد و تلاش می‌کند تا به وصال معشوق خود برسد. تا زمانی که معشوق در کنار فرد عاشق نباشد، فرد احساس عذاب می‌کند و هنگامی که معشوق حضور دارد، احساس شادی و نشاط خواهد داشت. این نوع رابطه می‌تواند از چند هفته تا چند سال به طول انجامد. پس از گذشت زمان، هر دو متوجه می‌شوند که آن طور که باید و شاید یکدیگر را نمی شناختند.

 معمولاً این دسته از افراد احساس می کنند همان فردی که همیشه آرزویش را داشتند پیدا کردم و به همین دلیل رابطه خود را با همسر و یا شریک قبلی شان قطع می کنند. اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که دچار اشتباه شده اند.

جهت برقراری ارتباط با مشاوره روانشناسی آنلاین بر روی لینک کلیک کنید.

رابطه تفننی

رابطه تفننی
رابطه تفننی

 این نوع رابطه پنهانی بر مبنای دوستی، تفاهم و مراقبت دو جانبه از یکدیگر شکل می گیرد. این نوع رابطه به نوعی گریختن از وظایف مسئولیت ها و فشارهای زندگی روزمره و پناه آوردن به یک فرد جدید است. در این نوع رابطه دو فرد به طور قابل ملاحظه ای احساساتی اند و ممکن است که با هم رابطه جنسی برقرار کنند و یا بالعکس هیچ گونه رابطه جنسی نداشته باشند.

 در این نوع رابطه طرفین اعتقاد دارند که فرصتی برای خودشناسی رابطه جنسی تجربه اندوزی مشاوره و مورد پذیرش قرار گرفتن در اختیار آنان قرار گرفته است. طرفین در این نوع رابطه، محرم و راز داریکدیگر بوده و می تواند رابطه آنها سالها به طول انجامد حتی مادام‌العمر ادامه پیدا کند.

 رابطه مقطعی

 این نوع رابطه پنهانی در دوران تغییر و تحول، عبور از یک مقطع به مقطع دیگر زندگی فرد به وقوع می پیوند و میان دو فردی شکل می‌گیرد که خواهان تجارب غیر جدی، سرگرم کننده و افزایش‌دهنده عزت نفس هستند. این گونه روابط بیشتر در هنگام رویدادهای مثبت مانند : ارتقای مقام، ترفیع، پاداش، یافتن شغل جدید توسط همسر در زمان دار شدن و یا نقل مکان به یک خانه جدید حادث می شود.

 در زمان موفقیت، در هر نوعی احساس شایستگی و کفایت پدید می آید که در فرد توقع یک پاداش ویژه را ایجاد می کند. مانند رابطه برقرار کردن با یک فرد تازه که هم سرگرم کننده باشد و هم زیاد سخت گیر و مشکل پسند نباشد. این حالت در زمان های ناخوشایند نیز می تواند به وقوع بپیوند. زمانی که فرد خواهان فردی است که قادر باشد ناکامی شکست ناراحتی‌های وی را درک کرده و تسلی خاطر و پشتیبان وی باشد. عمر این نوع رابطه کوتاه و زودگذر است.

برای دریافت آموزش رابطه زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

 رابطه انتقام جویانه

 برخی زنان از مردان؛ و برخی مردان از زنان؛ نفرت دارند. آنان لذت را در آزار دادن، فریب دادن و بازی دادن دیگران می بینند. آنان دروغگویان ماهری نیز هستند و قربانیان خود را معمولاً از میان افراد آسیب پذیر و ساده لوح و معصوم شناسایی می کنند. در ابتدا وعده های خوشایند به طرف مقابل می دهند اما در انتها چیزی جز خیر و ناکامی برای آنها باقی نمی گذارد.

این افراد و در ابتدای آشنایی با حیله گری و ظرافت به قربانی نزدیک می شود و ممکن است خود را فردی بسیار موفق و سرشناس معرفی کنند یا آنکه خود را یک قربانی رقت انگیز جا زده و حس ترحم قربانی را برانگیزند. گذشت زمان به تدریج قربانی را ناامید و تغییر و همچنین مطیع خود می کند. و در این رابطه پنهانی از همسر یا شریک پیشین خود جدا نمی شود.

حهت برقراری ارتباط با مشاوره طلاق بر روی لینک کلیک کنید.

 خیانت جنسی

 خیانت جنسی به معنای روابط جنسی میان یکی از همسران با فردی غیر از همسر ا است. این نوع خیانت را می توان در برقراری رابطه جنسی با همجنس یا غیر هم جنس دسته‌بندی نمود که هر کدام به نوبه خود احساسات متفاوتی را برای فرد خیانت دیده پدید خواهد آورد. 

 هرچند خیانت جنسی به اندازه خیانت عاطفی برای خانم ها سخت و دشوار نیست. اما به راحتی می تواند رابطه زوجین را خراب کند. در واقع زمانی که این اتفاق صورت می پذیرد، همسر توانایی خویش را در هنگام همکاری زیر سوال می برد و از خود سوال می کند که زن یا مرد دیگر چه پیشنهادهایی به او داده است. به خاطر همین محتاط تر عمل می کند و یا به طور کامل کناره‌گیری خواهد نمود.

برای برقراری ارتباط با مشاور ازدواج خوب بر روی لینک کلیک کنید.

تاثیر خیانت بر خانواده

تاثیر خیانت بر فرزندان

تاثیر خیانت بر خانواده را می توان از منظر های متفاوتی نگریست. یک نوع دیدگاه این است که خانواده خود زن و یا مرد دچار آسیب می شوند. گاهی فردی که مورد خیانت قرار گرفته است، نمی تواند همسر خود را به خاطر مشکل پیش آمده و بی وفایی ببخشد و به همین دلیل، خاتمه یک زندگی پس از این مسئله رقم می خورد.

 تاثیر خیانت بر خانواده زن یا مرد نیز کاملاً فاحش است. در برخی موارد خواهر یا برادری که در زندگی زناشویی خود خیانت نموده است، به عنوان یک الگوی منفی برای خواهر یا برادر کوچکتر و یا حتی بزرگتر از خود تبدیل می شود. خصوصاً اینکه اگر مجدداً پس از محرز شدن خیانت به زندگی زناشویی خود بازگردند.

 به دنبال جدایی و یا همچنین اطلاع دیگران از این مسئله، بسیاری از آنها، خصوصاً اگر در شهرهای کوچک زندگی می کنند، نگرانی که از این موضوع اطلاع پیدا کرده‌اند، دائماً آن را برای خانواده یادآوری کنند و همین مسئله موجب انزوا  و دور شدن از ماهیت های اجتماعی برای اعضای خانواده شود.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با تاثیر خیانت بر فرزندان برای شما ارائه نماییم. در صورتی که مایل به دریافت مشاوره در رابطه با روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان و اطلاع بیشتر از پیامدهای خیانت زناشویی و همچنین تاثیر خیانت بر خانواده می باشید، با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

تاثیر خیانت بر فرزندان چگونه است؟

در هر سن، تاثیر این مسئله می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی، بسیاری از فرزندان دچار مشکلات جسمی و روحی خواهند شد.

روش های کاهش آسیب خیانت بر روی فرزندان چیست؟

یکی از بهترین روش ها این است که شما این مسئله را در حضور فرندتان بازگو نکنید و در حضور آن ها به بحث و اختلاف نظر نپردازید.

پیامدهای خیانت زناشویی چه مواردی می تواند باشد؟

پیامدهای زیادی به همراه خواهد داشت که مهم ترین آن ها می تواند طلاق و جدایی را نام برد.

آیا تاثیر خیانت بر خانواده از دیدگاه مشاوره خانواده چیست؟

خیانت نقش بسیار مهم و تاثیر نامطلوبی بر خانواده بر جای خواهد گذاشت به طوری که نه تنها خانواده زن و مرد، بلکه خانواده پدری و مادری نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور