نشانه اعتیاد به ریتالین

علائم اعتیاد به ریتالین

یکی از آسیب های اجتماعی اعتیاد است. در این مقاله قصد داریم به علائم اعتیاد به ریتالین بپردازیم. مطمئنا شمایی که تصمیم به خواندن این مقاله گرفته اید نگران اعتیاد به قرص ریتالین هستید. نگرانی شما در رابطه با این موضوع بسیار منطقی و درست است و از همه اینا مهم تر تصمیم بر ترک قرص ریتالین است که باعث میشوند شادابی و سرزندگی به زندگی شما برگردد. در این مقاله به علائم اعتیاد به ریتالین ، موارد مصرفی، داروهای جایگزین و راه های ترک این قرص میپردازیم. با خواندن این مقاله دیگر نگرانی بابت اعتیاد و چگونگی ترک اعتیاد به ریتالین نخواهید داشت.

ریتالین چیست؟

گروهی از دارو ها که به آنها داروهای مقلد سمپاتیک Sympathomimetics میگویند، وجود دارند که ریتالین زیرمجموعه این گروه از دارو ها است. آزاد شدن دوپامین مهم ترین نقش را در تاثیرات این دارو در بدن دارد. که مهم ترین علائم اعتیاد به ریتالین است. نام ژنریک این دارو متیل فنیدیت Methylphenidate و نام تجاری این دارو ریتالین Ritalin است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مصرف ریتالین را برای کودکان بالای 6 سال تایید کرده است. همواره میتوانید با تماس با مرکز مشاوره دکتر فکر از مشاوره اعتیاد برخوردار شوید.

ریتالین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. این ماده میتواند با تحریک مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین و یا نوراپی نفرین ، یعنی مواد شیمیایی مرتبط با کنترل و توجه ، کار می کند.دوپامین همچنین ارتباطات قوی با لذت و پاداش دارد. نوراپی نفرین برای آماده شدن برای عمل، مغز و بدن را بسیج می کند و درگیر جنگ یا گریز می شود. یکی از خدماتی که توسط مشاوران دکتر فکر ارائه مشود مشاوره ازدواج است که به تمام افرادی که قصد ازدواج با فرد مورد نظر را دارند پیشنهاد میکنید از این مشاوره بهرمند شوند.

برای اطلاع از نحوه انجام تست اعتیاد به گل بر روی لینک کلیک کنید.

ریتالین در چه مواقعی استفاده میشود ؟

 1. اختلال افسردگی : داروی ریتالین را برای افراد دارای اختلال افسردگی استفاده میشود از جمله افسردگی در سالمندان و افسردگی بیماران مبتلا به ایدز که نیاز به درمان سریع دارند. حتی ممکن است اعتیاد به ریتالین در بزرگسالی باعث بوجود آمدن مشکلات در روابط جنسی شود که در این مواقع باید برای درمان اقدام کرد.
 2. چاقی : در گذشته پزشکان از داروی ریتالین برای درمان چاقی استفاده میکردند اما در حال حاضر به علت ایجاد تحمل و سوء مصرف تجویز نمیشود.
 3. نارکولپسی : اگر افراد علائمی همچون خواب آلودگی شدید، حملات گذرا و غیر قابل مقاومت خواب در طول روز داشته باشند از این دارو استفاده میکنند.
 4. اختلال کاهش توجه و یا پیش فعالی ADHD : اختلال Attention-Deficit Hyperactivity Disorder که به اختصار ADHD نام دارد که اختلال در توجه و تمرکز از مهم ترین نشانه های این بیماری است. یکی از مهم ترین موارد مصرف قرص ریتالین برای اختلال پیش فعالی و یا کاهش توجه است. داروی ریتالین باعث افزایش توجه، توانایی در تمرکز و کاهش رفتار های مخالف گرایانه کودک میشود.

مصرف ریتالین برای کودکان پیش فعال

در ابتدا به تعریف کودک پیش فعال میپردازیم که اصلا چه نوع کودکانی پیش فعال هستند؟ یکی از شایع ترین اختلالات در بین کودکان رایج است و اغلب تا بزرگسالی ادامه دارد پیش فعالی است. میزان این بیماری در پسران بیشتر از دختران است. یکی از مهم ترین نشانه و علائم پیش فعالی این است که کودکان تمرکز کافی ندارد در نتیجه هیج توجهی به جزئیات ندارند.

شاید جالب باشد که به کودکان دارای اختلال ADHD قرص ریتالین تجویز کنند که همانطور که در بالا اشاره کردیم قرص ریتالین باعث کاهش رفتار مخالفت گونه کودک میشود. تحقیقات نشان داده است که 70 تا 85 % کودکان مبتلا به ADHD به این دارو جواب داده اند. به این معنی که رفتار اخلال کننده آنها کاهش پیدا کرده است و توجه آنها افزایش یافته است.

بعضی از والدین نگران مصرف داروهای ریتالین هستند اما میتوان داروهایی جایگزین داروی ریتالین کرد. داروهایی که محرک نیستند ولی بر سطح نوراپی نفرین تاثیر میگذارند. داروهایی همچون کلونیدین، گوآنفاسین و اتوموکستین.

یکی از خدماتی که ما در مرکز مشاوره دکتر فکر به والدین و افراد ارائه می‌دهیم آگاهی مصرف بی اندازه ریتالین است .در این نوع مشاوره، کارشناسان و متخصصان شما را از علائم اعتیاد به ریتالین آگاه میکنند و در صورت مشاهده این علائم افراد از مشاوره های روانی و روانشناختی و روش های درمان مختلف بهرمند میشوید.

10 نشانه قوی وابستگی به ریتالین

بسیاری از افراد بدون تجویز پزشک شروع به استفاده از این دارو میکنند بدون اینکه از عواقب و عوارض این دارو اطلاعاتی داشته باشند. در این قسمت به 10 نشانه قوی وابستگی به ریتالین اشاره خواهیم کرد. اگر افراد بدون توجه به توصیه پزشک به مصرف بی رویه ریتالین بپردازند با گذشت زمان به این دارو اعتیاد پیدا میکنند و به دنبال راهی برای کاهش و ترک این مواد هستند و اما 10 نشانه قوی وابستگی به ریتالین :

 1. اضطراب
 2. تحریک پذیری
 3. بی خوابی
 4. افسرگی
 5. کاهش اشتها، سوء تغذیه و کاهش وزن
 6. افزاش ضربان قلب و فشار خون
 7. تپش قلب
 8. اختلال حرکتی نظیر تیک، احساس حرکات حشرات در زیر پوست مانند علائم مصرف بالای کوکائین
 9. ایجاد وابستگی جسمی و روانی
 10. حرکات شبیه به توده ای و دیسکینزی

مصرف ریتالین برای مطالعه

یکی از اسم های مستعار قرص ریتالین ، قرص دانش آموز ، قرص دانشجویی و یا قرص شب امتحان است. اکثر افراد به اشتباه فکر میکنند که این قرص برای تقویت حافظه و ریتالین برای کنکور است و این قرص را در گروه قرص های فارماتون، قرص کلسیم، امگا3 و … قرار میدهند.

کارکرد این قرص در این افراد به این گونه است که گزارش خستگی از سوی حسگرها به مغز اعلام نمیشود و گیرنده های خستگی علائمی به اسم خواب را برای بدن مصرف کننده تعریف نمیکند. اگر بخواهیم درک این مطلب را ساده تر کنیم مانند استفاده بی حسی کننده دندان ( گزیلوکایین ) است. کم خوابی و انباشت روزهای پی در پی کم خوابی یکی از مهم ترین علائم اعتیاد به ریتالین است.

راه های ترک ریتالین

اگر شما و یا اطرافیان خود از علائم اعتیاد به ریتالین برخوردار باشند احتمالا بدنبال راه حلی برای ترک این اعتیاد هستید. این نکته شایان ذکر است که اگر با مصرف بی رویه این مواد بیمار دچار علائمی همچنون جنون و یا اسکیزوفرنی شد حتما باید به روانپزشک مراجعه کنند اما یکی از آسان ترین راه ممکن برای کاهش و ترک دارو ریتالین این است که همواره بیمار را به نوشیدن آب تشویق کنید و بیمار باید در هر 3 وعده غذایی ، غذای خود را میل کند و ورزش آرام بخش در هوای آزاد کمک شایانی به این بیماران میکند.در ادامه به چند روش ترک اعتیاد به ریتالین میپردازیم.

1.ترک ریتالین با سم زدایی

در اصطلاح سم زدایی به معنی از بین بردن تمام وابستگی فیزیولوژی و علائم اعتیاد بر ریتالین است. در روش درمان سم زدایی داروهای نگهدارنده ای برای بیماران تجویز میشود که به مرور به کاهش و ترک اعتیاد به ریتالین کمک میکند. متاسفانه هنوز دارو نگهدارنده ای برای قرص ریتالین وجود ندارد.

2. ترک ریتالین سرپایی و بستری

درمان هایی به نام درمان بازپروری وجود دارد که بیماران در طرح های بستری 24 ساعته که در مراکز درمانی (کمپ) ارائه میشود درمان میشوند. در این نوع درمان بیماران حدود 30 روز تحت مراقبت پزشکان و پرستاران قرار میگیرند. در روش درمان سرپایی که خود دو نوع است بستری جزئی و بستری سرپایی حاد. در بستری جزئی در هفته 20 ساعت و در بستری سرپایی حاد در هفته 9 ساعت بیماران تحت مراقب قرار میگیرند.

3. ترک ریتالین از روش های روانی و مشاوره

بسیاری از متخصصان بر این باورند که اعتیاد به ریتالین بیشتر جنبه روانی و روانشناختی دارد تا جنبه وابستگی جسمی . به همین علت برنامه هایی از جمله مشارکت اجتماعی، خانواده درمانی و درمان های روانشناختی-رفتاری برای درمان بیماران در نظر میگیرند.

ترک اعتیاد به ریتالین چقدر طول میکشد؟

مدت زمان ترک اعتیاد به ریتالین به عواملی مثل مدت زمان سوءمصرف دارو و دوز مصرف بستگی دارد.

آیا برای ترک ریتالین لازم به بستری فرد میباشد؟

به سه راه ترک ریتالین اشاره کرده ایم که یکی از آنها بستری شدن فرد در مدت زمان معین است.

آیا دارویی برای جایگزین قرص ریتالین وجود دارد؟

بله، داروهایی که محرک نیستند ولی بر سطح نوراپی نفرین تاثیر میگذارند مانند داروهایی همچون کلونیدین، گوآنفاسین و اتوموکستین.

عوارض سوء مصرف قرص ریتالین چیست؟

در مقاله به 10 نشانه مهم وابستگی به قرص ریتالین اشاره کرده ایم.

5/5 - (10 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور