تامپون چیست
تامپون چیست

تامپون چیست و نحوه استفاده از آن

آیا می دانید تامپون چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ تامپون ها به علت جذب زیاد خونریزی در دوران عادت ماهیانه و مزایای دیگری که در خود دارند، در کنار پد و نوار بهداشتی یکی از گزینه های مناسب جهت حفظ سلامت در این دوران محسوب می شوند و می توانند بانوان را از معایب برخی روش های دیگر رها سازند. البته این شیوه نیز معایب خاص خود را دارد.

در ادامه علاوه بر آشنایی با انواع تامپون ، خواهیم دید که نحوه استفاده و مزایا و معایب استفاده از تامپون دخترانه و مردانه چیست . چنانچه پس از مطالعه این مقاله همچنان نکته ابهام آمیزی برایتان وجود داشت یا در مورد استفاده از تامپون ها با سوالی مواجه شدید، می توانید اط ریق ارتباط با کارشناسان دکتر، توصیه های و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

تامپون دخترانه چیست؟

برای بانوان که دوره عادت ماهانه را هر ماه یکبار تجربه می کنند، از نوار بهداشتی و یا تامپون جهت جذب خون قاعدگی استفاده می شود. گرچه نوار بهداشتی رایج ترین شیوه در میان بانوان است، اما تامپون ها نیز در سال های اخیر توجه بسیاری از خانم ها را به خود جلب کرده اند.  حال باید دید که تامپون چیست؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟

تامپون ها الیافی از جنس پنبه یا ابریشم مصنوعی، و یا ترکیبی از هر دو هستند که به با فرو رفتن در داخل واژن، مانع نشت خون به خارج می شوند و خون قاعدگی را در خود جذب می کنند.  این تامپوها یک بار مصرف بوده و نباید به هیچ عنوان دو مرتبه از آن ها استفاد نمود.

انواع تامپون دخترانه

انواع تامپون دخترانه

اگر برایتان سوال باشد که شکل تامپون چیست ؟ باید بگوییم که آن ها شکل استوانه ایی کوچکی دارند تا بتوانند در داخل واژن جای بگیرند. این استوانه ها در اندازه های مختلفی هستند و بسته به میزان معمول خونریزی بایستی نوع مناسب به کار برده شود. اما از نظر کلی سه نوع رایج دارند.

تامپون اپلیکاتوری: در این نوع اپلیکاتورهایی پلاستیکی یا مقوایی جهت جای گیری راحت تامپون در واژن به کار برده شده است و در انتهای یک نخ قرار داده شده است تا بتوان آن را خارج نمود.

تامپون انگشتی: در این نوع به جای اپلیکاتور، با انگشتان تامپون را به داخل واژن هدایت کرده و اپلیکاتور در آن وجود ندارد.

تامپون استخری: این تامپون ها برای مواقعی که خانم برای شنا به آب می رود، استفاده می شود و جذب فوق العاده ایی دارد.

طرز استفاده از تامپون چگونه است؟

حال باید دید که تفاوت طرز استفاده از نوار بهداشتی و تامپون چیست . همانطور که می دانید نوار بهداشتی یک پد باریک است که به لباس زیر چسبیده می شود. اما تامپون ها باعث می شوند که دیگر نیاز چندانی به لباس زیر نباشد و خون به خارج نشت نکند. در زیر خواهیم دید که صحیح ترین روش استفاده تامپون چیست ؟

 • قبل از اینکه بخواهید آن را در واژن قرار دهید، حتما دستتان را با تمیز بشویید و آن را به آرامی وارد واژن نمایید.
 • زمانی که می خواهید آن را خارج کنید، با استفاده از نخ انتهایی تامپون را بکشید و با پیچیدن در دستمال توالت داخل سطل زباله بیندازید.
 • حداقل هر 4 تا 6 ساعت یکبار باید تامپون را تعویض نمود تا باکتری ها در واژن رشد نکنند.
 • توصیه می شود که آن را در داخل توالت نریزیدف زیرا ممکن است سبب مسدود شدن آن شوند.
 • هرگز تامپون را چند بار استفاده نکنید و از شستن و استفاده مجددا نیز خودداری نمایید.
 • قبل از آنکه خون از تامپون نشتی کند، آن را بموقع عوض کنید.
 • د رمورد گم شدن یا فرو رفتن تامپون در داخل واژن یا بدن نگران نباشید. سیستم رحم و ساختار تامپون به شکلی است که تا یک حد مشخص بیشتر جلو نمی رود و به علت کوچک بودن دهانه رحم نمی تواند بیشتر فرو برود.
 • اگر تامپو دیر به دیر تعویض شود، سبب ترشحات و بوی بد می شوند و حتی خطر عفونت جنسی را افزایش می دهند.
 • حتی اگر خونریزی خفیفی دارید، تامپون را در زمان طولانی یا مثلا یک شب کامل در داخل واژن نگه ندارید.

نحوه استفاده از تامپون در استخر

طرز استفاده از تامپون چگونه است؟

تامپون ها بهترین ابزار ایمنی برای محافظت به هنگام شنا در دوره عادت ماهانه هستند. یک باور اشتباه وجود دارد و آن هم این است که دوران قاعدگی نباید به درون آب رفت و یا شنا کرد. این در حالی است که اگر از تامپون یا فنجان های قاعدگی استفاده شود، مشکلی در این باره وجود نخواهد داشت.

اما تفاوت تامپون استخر با سایر تامپون ها چیست ؟ این تامپون ها برای آنکه خون در داخل آب از واژن خارج نشوند، دارای جذب بسیار بالایی هستند و از نظر ظاهری نیز با تامپون های دیگر تفاوت چندانی ندارند.

شیوه استفاده آن نیز فرق چندانی با تامپون های عادی ندارد. اما برای آشنایی بیشتر با نکات ضروری، توصیه می کنید موارد زیر را مطالعه فرمایید. همچنین برای اطلاع از اینکه بهترین برند تامپون استخر چیست می توانید از همکاران ما راهنمایی بگیرید.

 • قبل از اینکه وارد آب شوید، تامپون را با دستتان تمیز، تامپون را از روکش درآورده و در واژن قرار دهید. حتما ان را تا جایی که فرو می رود به داخل هل دهید و مطمئن شوید که در جای مناسب خود قرار دارد. دقت داشته باشید که اگر به درستی در جای خود قرار نگیرد، همراه با اپلیکاتور بیرون خواهد آمد.
 • پس از اینکه تامپون را قرار دادید، چند قدمی راه بروید، بنشینید و حرکت نمایید تا مشکلی در هنگام شنا و تحرک نداشته باشید. در صورتی که درد یا شل بودن تامپون را احساس کردید، سعی کنید دوباره برای فرو کردن آن تلاش کنید. اگر با تمام این نکات، هنوز تامپون شل است یا داخل تر نمی رود، بهتر است که از فشار اضافی خودداری کنید تا از صدمات احتمالی خودداری شود.
 • برای آنکه در صورت نشتی احتمالی، لکه خون بر روی لباستان نمایان نشود توصیه می شود که لباس هایی با رنگ های تیره تر استفاده نمایید.
 • از لباس هایی استفاده کنید که نفوذ آب در آن ها کمتر باشد و ایمنی بیشتری در مقابل وارد شدن آب به داخل واژن داشته باشد.

مزایای استفاده از تامپون چیست ؟

برای اینکه انتخابی متناسب با دوره عادت ماهیانه خود داشته باشید، خوب است که بدانید مزایا و معایب استفاده از تامپون چیست . در اینجا ابتدا خواهیم دید که مهم ترین مزایای استفاده از تامپون چیست و سپس معایب آن را بیان خواهیم کرد.

 • اندازه کوچکی دارد و به راحتی در جیب یا کیف جای می گرید.
 • به دلیل آنکه در داخل بدن قرار دارد، نمی توان آن را حس کرد و آرامش بیشتری را در زمان قاعدگی با خود به همراه می آورد.
 • احتمال نشت خون یا لک به لباس زیر یا لباس های رویی در ان کم بسیار کم است.
 • علیرغم پد یا نوار بهداشتی در اثر جذب خون، حجم آن زیاد نشده و دردسرزا نیست.
 • برای ورزش، تحرک یا شنا کردن مناسب هستند.
 • احساس بهداشت و تمیزی بیشتری را منتقل می کند
 • نامرئی است. یعنی در زیر لباس های تنگ برجسته نمی شود.
 • بدون بو است. تا زمانی که به موقع تعویض شود، بوی خاصی از خون خارج نمیشود.
 • زیر تمام لباس های زیر می توان ان را پوشید.

معایب استفاده از تامپون چیست؟

معایب و مزایای استفاده از تامپون چیست ؟

آیا می دانید اصلی ترین تامپون چیست و در مورد سندروم شوک سمی (TSS) شنیده اید؟ این سندروم در اثر عفونت دستگاه تناسلی باکتریایی در قسمت واژن بوجود می آید و موجب بروز نشانه هایی در مصرف کننده می شود. البته این عارضه چندان شایع نیست و در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی یا تعویض مرتب به وجود می آید.

سندروم شوک سمی می تواند موجب تب، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه، کم آبی، درد عضلانی شود. برای کاهش خطر ابتلا به چنین سندرومی بهتر است که علاوه بر نکات بهداشتی، از تامپون های با جذب پایین بهره گرفته شود و آن را در طول شب عوض نمود. سایر معایب استفاده از تامپون عبارتند از:

 • جایگذاری آن ها دشوار است و گاهی در جای خود شل می شوند.
 • پیدا و انتخاب کردن اندازه مناسب سخت می باشد.
 • گاهی منجر به آلرژی های واژنی می گردند.
 • سازگاری چندانی با محیط زیست ندارند و تخریب پذیر نمی باشند.

نوار بهداشتی بهتر است یا تامپون؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد و متوجه شدیم که مزایا و معایب تامپون چیست ، تصمیم گیری در مورد استفاده از نوار بهداشتی و تامپون تا حد زیادی راحت تر شده است. در واقع این شما هستید که باید انتخاب کنید که کدام برایتان بهتر است.

برخی از بانوان به علت استفاده معمول از نوار بهداشتی و کاربرد آسان، آن را بر تامپون ترجیح می دهند. از سویی مشخص بون زمان تعویض در نوار یا پد بهداشتی آن ها را برای تعدادی از بانوان خوشایندتر می کند. اما مزایای استفاده از تامپون نیز می تواند آن را به گزینه مناسبی برای این دوران تبدیل نماید.

تامپون مردانه چیست؟

شاید با دیدن این تیتر متعجب شده باشید و تا بحال چیزی در مورد پریود مردانه نشنیده باشید. اما چنین پدیده ایی حقیقت دارد و مردان نیز پریود خاص خود را دارد. اما چگونه؟ پریود مردانه متفاوت از پریود زنانه است، چرا که منظور از این واژه، مشکل در ترشح هورومن های جنسی آن در برهه ایی از ماه می باشند. پزشکان این امر را پریود مردانه می نامند و ناشی از بی نظمی هورمونی آن هاست. 

نشانه های پریود مردانه عبارتند از تحریک پذیری بالا، عصبانیت، حس غمگینی و افسردگی می باشد. اما تامپون مردانه چیست؟ و آیا آن ها نیز برای چنین مقطعی از تامپون استفاده کنند؟

واقعیت این است که برطرف کردن این مشکل با رعایت یک سری نکات پزشکی، ورزش کردن، سبک زندگی درست و رژیم غذایی مناسب تا حد زیادی امکانپذیر می باشد و نیازی به استفاده از تامپون یا موارد این چنینی نیست. البته اگر مشکل حاد باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام نمود. 

سخن پایانی

در این مقاله دیدیم انواع و نحوه استفاده از تامپون چیست و تلاش کردیم تا معایب و مزایای آن را برشمریم.

اگر در این مورد یا هر کدام از مشکلات و مسائل دروان قاعدگی با سوالی روبرو شدید و یا به دنبال کاهش دردهای قاعدگی هستید، می توانید با مشاوران و متخصصان تیم دکتر فکر در ارتباط باشید. همکاران ما از طریق تماس تلفنی یا آنلاین در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی سوالات همه دوستان گرامی می باشند. 

تامپون چیست؟

تامپون در واقع یک نوع بافت پنبه ایی، ابریشم مصنوعی و یا ترکیبی از این دو است که با وارد شدن در داخل واژن از خارج شدن خون جلوگیری می کنند.

مزایا و معایب استفاده از تامپون چیست؟

در این مقاله می توانید مزایا و معایب استفاده از تامپون را مطالعه فرمایید.

آیا ممکن است که تامپون در داخل بدن گم شود؟

در مورد گم شدن یا فرو رفتن تامپون در داخل واژن یا بدن نگران نباشید. سیستم رحم و ساختار تامپون به شکلی است که تا یک حد مشخص بیشتر جلو نمی رود

آیا می توان برای شنا از تامپون استفاده کرد؟

بله.این تامپون ها برای آنکه خون در داخل آب از واژن خارج نشوند، دارای جذب بسیار بالایی هستند

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

قرص دیوالدین

قرص دیوالدین برای چیست؟ + عوارض مصرف آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور